Printer Friendly

Students on to a winner.

Byline: NIGEL HART

Almost 200 students from schools across Coventry have been recognised for the quality of their work in design technology at a prestigious awards ceremony. Education Reporter NIGEL HART met th prize winners but as judges were quick to point out, everyone who took part is a winner LOOKING around the exhibition at Elm Bank Centre, it is difficult to believe the inventors of the work on show are teenagers.

Coventry is renowned as a city of design and innovation and the signs are the next generation will live up to that reputation.

The annual Rotary Design and Technology Awards encourages pupils to consider manufacturing as a career choice and to celebrate the work - and there is a lot to celebrate.

Now in its seventh year, 192 GCSE and A-level students from a record 19 secondary and special schools across the city took part in the event, sponsored by Coventry University's School of Engineering.

The awards, held in partnership with the education service, are part of a Midlands-wide competition to recognise students with a flair for innovation and design.

Students studying food technology, textiles technology, graphic products, electronics, systems and control and resistant materials at GCSE level and A-level design and technology competed for five categories sponsored by each of Coventry's Rotary clubs.

Five overall innovation winners will go forward to the West Midlands finals next month and a further six students scooped company-sponsored awards.

A gala ceremony, paid for by the Local Learning and Skills Council, was held at the Central Methodist Hall, city centre, where every pupil received a certificate.

But a toy which teaches youngsters maths and a test to improve fitness were just two of the winners at this year's event.

Rosie Clark, a pupil at Stoke Park Secondary and Community College, Dane Road, Stoke, won first prize with the Jubilee Rotary Club for her invention of the educational toy.

The 16-year-old, who is studying nine GCSEs, came up with the idea as she wanted to design a toy which could be used by all children.

She said: "The toy is essentially a set of scales with each number the equivalent in grammes, so number one weighs one gram and so on.

"If you have the number five on one side and a three and a two on the other for example, a tune will play as it is balanced and the child will learn that three and two makes five.

"It is primarily aimed at Key Stage One children but I wanted to design something that could be used by blind children, so you do not need to buy special toys."

Seventeen-year-old Caludon Castle sixth-form student Barrie Adams, who scooped three awards on the day, was named as one of the five innovation winners.

He has designed a fitness system, consisting of 12 different room-based physical activities which have to be completed in random order, determined by a beep.

Barrie said: "The aim of my project is to help improve athlete's running ability and I came up with the idea as I am a runner myself.

"I am waiting to see if there is any interest from companies but I am so shocked to win three awards it is a bit difficult to take it all in at the moment."

Lisa Graham, aged 18, of Coundon Court seconday, scooped first prize for Coventry North Rotary Club, designing a light-weight period costume for stage performers.

She said: "To be honest, I am shocked to win because when you look at the standard of work, it is very high."

Charlotte Ramsden, aged 18, of Finham Park secondary, who won the Coventry Phoenix Rotary Club award, after designing and making a ball gown, added: "It must have been difficult to pick a winner as the quality was high.

"I told my mum not to book time off work to come as I did not think I would so I'll expect I am in trouble now!"

Exceptionally high standards made our job much more difficult THE chairman of judges who decided the winners of the 2001 Rotary Design and Technology Awards praised the standard of the entries.

All but two of Coventry's state secondary schools entered the contest with Alice Stevens and Corley Coventry becoming the first special schools to take part.

Dennis Coombe MBE was the chairman of the five judges who decided the winners and said it was one of the most difficult jobs he had done.

"The standard was exceptionally high once again and some of the work was absolutely first class, you would think it was created by a seasoned professional," he said.

"It was so good that one of the judges questioned whether he was qualified enough to make a decision, which speaks volumes for the standards.

"I was also delighted by the number of young ladies who entered, with traditionally male-dominated wood and metal work which is wonderful to see."

Mr Coombe added: "We had a record number of entries this year and I hope that next year we can beat that and get every secondary school involved."

Coventry's cabinet member for education, Cllr George Duggins, added his praise.

He said: "The innovation awards are an excellent demonstration of the talent that exists in the area of design and technology our schools.

"As in previous years, the students' ideas are very impressive and the standard of the work is always very high quality.

"I'm very pleased that the competition has been opened up to so-called "special" schools this year and I look forward to seeing their projects."

AND THE WINNERS ARE . . . FIRST prize winners of the five main categories of the Design and Technology Awards.

Coventry Phoenix Rotary Club:

Winner: Charlotte Ramsden.

School: Finham Park Sixth Form.

Project: Designed and made a ball gown.

Coventry Jubilee:

Winner: Rosie Clarke.

School: Stoke Park.

Project: Child's educational toy.

Coventry Rotary Club:

Winner: Jemisha Mistry.

School: Cardinal Newman RC.

Project: Dress and jewellery.

Coventry Breakfast:

Winner: Teo Kuncewicz.

School: Bishop Ullathorne RC.

Project: Chinese artefacts.

Coventry North:

Winner: Lisa Graham.

School: Coundon Court.

Project: Victorian-style costume.

Innovation winners

Winner: Barrie Adams.

School: Caludon Castle.

Project: Fitness bleep test.

Winner: Edward Critchley.

School: Finham Park.

Project: Proximity light.

Winner: Simon Hua.

School: Finham Park.

Project: Plant embellishing system.

Winner: Dale Terrington.

School: The Woodlands.

Project: Fast-food design packaging.

Winner: Chris Goodman.

School: Coundon Court.

Project: Model boat serving box.

Names of all pupils who took part and received certificates:

Alderman Callow School:

GCSE: Erin Smart; Michelle Kelly; Tina Baker; Joe Cross; Alan Buxton.

Alice Stevens School:

Colin Wale; Julie Upton; Karl Hall; Hayley Galvin; Peter Clarke.

Barr's Hill School:

GCSE: Gareth Cadden; Akhtar Ali; Sarika Devi; Rebecca Hill.

Bishop Ullathorne RC

GCSE: Elizabeth Browett; Rachel Varney; Claire Fielding; Teo Kuncewicz; Isabella Kantor; Rachael Brogan; Lorraine Williams; Matthew Holmes; Rosie Keenan; Andrew Kelly; Robert Sheehan.

Blue Coat CE

GCSE: David Curry; Johnathon Watkins; Alison Gillham; Jennie Dursley; Josh Oliver; Josephine Stewart; Sophie Trent.

A Level: Nicola Bird; Jennie Humphreys; Emma Vaughan.

Caludon Castle

GCSE: Tara Bate; Matthew Jose; Paul McNamara; Kaeran Stevens; Tom Gibson; Adam Tindall; Dale Duncombe; Hayley Maycock; Andrew Spencer; Sarah Harriott; Karlyn Adams.

A Level: Barrie Adams; Paul Tipper; Adam Hare; Andrew Goodyer.

Cardinal Newman RC

GCSE: John Jordan; Bernadette Richards; Jemisha Mistry; Gemma Clark; Kate McIntosh; Emily Eaves; Kelly Bedder; Christopher Molloy.

Cardinal Wiseman RC

GCSE: Sarah McCann; Antosh Leszczyszyn; Peter Haigh; Alex Turner; Traves Hannigan; Victoria Hughes; Natalie Maund; Amanda Luckett; John Gilkes; Sean Marley; Phil Parkes; Sam Wilson.

Corley (Coventry) School

Ashley Fitzgerald; Laurence Chambers.

Coundon Court

GCSE: Minesh Mistry; Michael Steady; Katy Axcell; Terri-Ann Curtis; Terri Blaney; Parmajit Kaur; James Howl; Christopher Goodman; Claire Loxley; Claire Hunter; Colin Bevan; Krystle Kirby; Rachel Robinson; James Cooper; Samantha Boyd; Christopher Cowle; Jessica Bringloe; Raoul Wood; Claire Marston; Ryan Griffiths.

A Level: Jonathan Jackson; Simon Trout; Danielle Jones; Philip Floyd; Lisa Graham; Darren Swords; Amy Stoyles.

Ernesford Grange

GCSE: Rebecca Saunders; Peri Brown; Jenna Breslin; Wai Chinn Yip; Lyndsey Ogalvie.

Finham Park

GCSE: Simon Hua; Jennifer Lovejoy; Edward Critchley; Tom Waterson; Laura Sargent; Samantha Chick; Gemma Robinson; Helen Barcley; Chloe Halpin; Harriet Neal; Rebecca Osbourne.

A Level: Vinal Parekh; Simon Rabilliard; Peter Mathews; Alex Burrows; Jake Halpin; Charlotte Ramsden; Adam Bourg.

Foxford

GCSE: Sarah Hayden; Emma-Louise Hewitt; Faye McAllister; Kirsty Morson; Lynsey Cassidy; Danielle Sherriff; Farina Jussab; Harinder Bansal; Sunny Gill; Paul Atkins; Liam Redmond; Carol Tiff; Lee Smith; Arron Whitehouse.

President Kennedy

GCSE: Manpreet Moore; Kay Flower; Kate Fairbrother; Jasbir Batchra; Sukbir Kalsi; Monica Chauhan; Jenika Karsen; Shilpa Patel; Kirti Mistry.

Stoke Park

GCSE: Heather Dunlop; Inderpreet Jandu; Manpreet Verdi; Sukjinder Pahal; Narinder Nanuwa; Nicola Jewkes; Rosie Clarke; Scott Lighton; Gurdeep Pal; Richard White.

A Level: Amit Mistry; James Stride; Sarah Jenkins; Dipesh Mistry; Sarah Gray.

GNVQ: Stuart Long; Richard Mulhall.

Tile Hill Wood

GCSE: Katie Dingley; Sonia Sudiwala; Nazra Khan; Rebecca Roughton; Leanne Tolley; Sam Kerby; Jenny Shepherd; Louise Worrall.

Whitley Abbey

GCSE: Erin Riley; Saffron Nurkett; Stephanie Morley; Sharlene Reid; Felicity Atkins; Kate Bull; Gina Mundee; Sunjeet Virdee; Louise Robbins; David Morris; Kirsty Cowie.

Woodlands

GCSE: Mark Garrett; Dale Terrington; Neil Burnham; Andrew Clarke; Paul Donnelly; Michael Wanczarskyj; Sanjeet Ahira

A Level: Matthew Lole.

Woodway Park

GCSE: Laura Bull; Kathryn Nicholls; David King; Nick Statham; Kevin Warwick.

CAPTION(S):

DESIGNS ON THE FUTURE: Rotary Awards winners (from left) Lisa Graham, aged 18, from Coundon School, Jemisha Mistry, 16, from Cardinal Newman, Rosie Clark, 16, from Stoke Park and Charlotte Ramsden, 18, from Finham Pictures: JAMES BALFOUR INVENTORS: Innovation winners (from left) Barrie Adams, aged 17, from Caludon Castle School, Dayle Terrington, 16, from Woodlands School, Chris Goodman, 16, from Coundon Court and Simon Hua, 16, from Finham ON TO A WINNER: Josh Oliver, aged 16 from Bue Coat School, who won the Warwick University-sponsored prize for GCSE graphic products
COPYRIGHT 2001 Coventry Newpapers
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2001 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 
Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Publication:Coventry Evening Telegraph (England)
Date:Jun 26, 2001
Words:1630
Previous Article:Changing places.
Next Article:Shooting 'a local fall-out' TEN WITNESSES COME FORWARD AFTER GANGS CLASH OUTSIDE PUB.


Related Articles
BRIEFLY MAN SOUGHT IN HIT AND RUN CRASHES.
BRIEFLY GLENDALE RESIDENT WINS SCHOLARSHIPS.
Students cut out as winners.
ROTARY CONTEST THREE WIN CLUB PRIZES FOR WRITING.
Students' forest project a winner.
RACING AHEAD IN FASHION STAKES; Student's a Grand National winner.
Students' tea dance a winner.
Students Dare to be winners.
Computing student a double award winner.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2018 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters