Printer Friendly

State Track Scoreboard.

Byline: The Register-Guard

Class 4A Boys

At Hayward Field

FINALS

100

1, Jordan Kent, Churchill, 10.54. 2, Tommy Skipper, Sandy, 10.83. 3, Antwon Sherman, Benson, 10.84. 4, Andrew Taylor, McNary, 10.91. 5, Brandon Kirkbride, Crescent Valley, 10.97. 6, T Harris, Grant, 10.98. 7, Greg Coleman, Westview, 11.02. 8, Jonathan Klenke, South Medford, 11.11.

200

1, Jordan Kent, Churchill, 21.29 (meet record; previous record 21.32, Jordan Kent, Churchill, 2001). 2, Phillip Alexander, McNary, 21.70. 3, Marc Benton, McMinnville, 21.80. 4, T Harris, Grant, 22.26. 5, Jordan Senn, Beaverton, 22.30. 6, Travis Ramme, Sheldon, 22.47. 7, Nelacey Porter, Benson, 22.52. 8, Jonathan Klenke, South Medford, 22.57.

400

1, Jordan Kent, Churchill, 47.22. 2, Phillip Alexander, McNary, 48.64. 3, Marc Benton, McMinnville, 48.74. 4, Ben Looney, Marshfield, 50.00. 5, Jeff DeWolf, Mountain View, 50.29. 6, Andrew Kirkland, Grant, 50.47. 7, Jason Bakke, Reynolds, 50.87. 8, Jacob Fough, Dallas, 51.15.

800

1, Ryan Flaherty, Mountain View, 1:52.19. 2, Lauren Jespersen, Klamath Union, 1:52.87. 3, Joel Hoff, Sheldon, 1:54.01. 4, Mike McGrath, Lincoln, 1:54.19. 5, Jon Titterington, Tualatin, 1:54.25. 6, John Connolly, Jesuit, 1:54.64. 7, Collin Stark-Benz, Franklin, 1:54.88. 8, Adam Wadsworth, Roseburg, 1:55.82.

1,500

1, Lauren Jespersen, Klamath Union, 3:50.49 (meet record; previous record 3:50.80, Jeff Hess, South Eugene, 1979). 2, Mike McGrath, Lincoln, 3:52.38. 3, Jacob Gomez, Klamath Union, 3:52.80. 4, Joaquin Chapa, Grant, 3:54.89. 5, Collin Stark-Benz, Franklin, 3:57.14. 6, Jon Marcus, Franklin, 3:57.21. 7, David Axel, Sunset, 3:58.28. 8, Galen Rupp, Central Catholic, 3:59.68.

110-METER HURDLES

1, Sam Hobbs, Westview, 14.43. 2, Sol Rexius, Churchill, 14.49. 3, Rob Bolton, Canby, 14.91. 4, Brennan Garrelts, Roseburg, 15.00. 5, Jordan Trump, Barlow, 15.26. 6, Jon Hill, Jesuit, 15.27. 7, Tyler Clarke, Clackamas, 15.39. 8, Jason Lambert, Pendleton, 15.60.

300-METER HURDLES

1, Sam Hobbs, Westview, 38.39. 2, Brennan Garrelts, Roseburg, 38.70. 3, Sol Rexius, Churchill, 38.79. 4, Andrew Taylor, McNary, 39.06. 5, Chris Vorgang, North Medford, 39.13. 6, Tommy Skipper, Sandy, 39.21. 7, Travis Petchell, Milwaukie, 39.62. 8, AJ Jennings, Wilson, 41.39.

4X100-METER RELAY

1, Benson (Jesse Brown, Reggie Kerney, Antwon Sherman, Nelacey Porter), 42.13. 2, Westview, 42.52. 3, McMinnville, 42.70. 4, McNary, 42.91. 5, Grant, 42.95. 6, Central Catholic , 43.02. 7, Canby, 43.25. 8, Churchill, 43.74.

4X400-METER RELAY

1, Beaverton (Kris Peterson, Jeff Chambers, Nayan Arora, Jordan Senn), 3:20.87. 2, Grant, 3:21.11. 3, Mountain View, 3:21.73. 4, Jesuit, 3:22.37. 5, McMinnville, 3:22.49. 6, Sheldon, 3:22.50. 7, South Medford, 3:23.62. 8, Wilson, 3:25.40.

TRIPLE JUMP

1, Richard Owens, Gresham, 46-4 3/4 . 2, Jonathan Stephens, Benson, 45-7. 3, Kory Mahr, Grants Pass, 45-3. 4, Tyler Clough, Willamette, 45- 1/4. 5, Eli Bergevin, McKay, 45- 1/4. 6, Sean Wilcox, Mountain View, 44-6 1/2 . 7, Dustin Brooks, North Medford, 44-5 1/4. 8, Drew Larson, Pendleton, 44-2 1/2 .

SHOT PUT

1, Chris Dearmon, Crater, 58-2. 2, Chris Ware, South Eugene, 55-10. 3, Jim Webster, Westview, 55-2 3/4 . 4, David Arndt, Centennial, 54-7. 5, Nick Cole, Beaverton, 53-11 1/4. 6, Roy Schuening, Pendleton, 53-9 3/4 . 7, Tyler Harsteen, Hermiston, 52-7 1/2 . 8, Alex Ped, Sprague, 52-6 1/2 .

JAVELIN

1, Cameron Voget, Ashland, 201-10. 2, Tommy Skipper, Sandy, 194-10. 3, Daniel Brant, Franklin, 194-1. 4, Scott Burbach, Gresham, 192-0. 5, Ryan Brandel, Putnam, 191-5. 6, Aric Isfeld, Clackamas, 187-11. 7, Derek Chapin, Hillsboro, 187-10. 8, Ty Looney, Aloha, 186-10.

TEAM SCORES

Churchill 55, Klamath Union 43, Westview 42, Sandy 33, Mountain View 32, McNary 31, Grant 29, Benson 26.6, McMinnville 25.6, Roseburg 24, Franklin 23, McKay 18, Beaverton 18, Jesuit 16, Gresham 15, Sheldon 14, Barlow 14, Grants Pass 14, Bend 14, Lincoln 13, Springfield 11, Central Catholic 11, Pendleton 10, Ashland 10, Crater 10, North Medford 10, South Eugene 9, Canby 8, Hermiston 8, Sunset 7.6, Eagle Point 6.6, Hillsboro 6, Willamette 5, Marshfield 5, Centennial 5, Glencoe 5, Clackamas 5, Putnam 4, Crescent Valley 4, South Medford 4, Tualatin 4, Jefferson 3, Wilson 2, Reynolds 2, Milwaukie 2, Tigard 2, Dallas 1, Sprague 1, Aloha 1, Redmond .6.

Class 4A Girls

FINALS

100

1, Deborah Jones, Benson, 12.15. 2, Ashley Taylor, Benson, 12.28. 3, Jean Kolb, South Eugene, 12.39. 4, Sara Callier, Benson, 12.39. 5, Ashley Bridenbeck, Lakeridge, 12.43. 6, Kristin Cahill, Mountain View, 12.66. 7, Ashley Perryman, Jesuit, 12.66. 8, Taylon Lincoln, Jefferson, 12.77.

200

1, Deborah Jones, Benson, 24.88. 2, Sara Callier, Benson, 25.01. 3, Bianca McNair, Lincoln, 25.02. 4, Brittany Hodges, North Medford, 25.52. 5, Kristin Cahill, Mountain View, 26.01. 6, Kaylyn Knutson, South Medford, 26.11. 7, Brittany Falla, McMinnville, 26.12. 8, Ashley Bridenbeck, Lakeridge, 26.35.

400

1, Brandi Probasco-Canda, Benson, 54.64 (meet record; previous record 54.71, Sharon Otterstedt, Wilson, 1984). 2, Bianca McNair, Lincoln, 55.07. 3, Deborah Jones, Benson, 55.09. 4, Brittany Hodges, North Medford, 56.50. 5, Kelsey Newell, Newberg, 57.24. 6, Erin Crotty, Corvallis, 57.32. 7, Niomi Ridge, Century, 57.50. 8, Taylon Lincoln, Jefferson, 58.98.

800

1, Emily McMahon, Mountain View, 2:14.26. 2, Staci Bielenberg, West Albany, 2:14.78. 3, Jessica Schoepke, Churchill, 2:15.06. 4, Alisha Murdoch, Thurston, 2:15.64. 5, Christine Soma, Grant, 2:15.91. 6, Elizabeth Wild, Grant, 2:16.54. 7, Laura Westwood, Grant, 2:16.61. 8, Margaret Frank, St. Mary's, 2:17.56.

1,500

1, Meghan Armstrong, Tualatin, 4:39.84. 2, Elizabeth Carey, Cleveland, 4:42.95. 3, Zoe Roy, Summit, 4:43.81. 4, Erin Gray, South Eugene, 4:44.14. 5, Christy Paul, Hood River Valley, 4:48.58. 6, Sarah Pearson, South Eugene, 4:49.14. 7, Olivia Bender, Cleveland, 4:50.01. 8, Alison Warren, North Salem, 4:51.33.

100 HURDLES

1, Paige Ford, Sheldon, 14.91. 2, Christine Manuel, Gresham, 15.40. 3, Tiffany Campbell, Lebanon, 15.41. 4, Alison Vernon, Beaverton, 15.52. 5, Heather Frigaard, South Medford, 15.61. 6, Audrey Francis, Lakeridge, 15.71. 7, Cassie Arroyo, Hillsboro, 15.72. 8, Rebecca Bush, Forest Grove, 16.13.

300 HURDLES

1, Dani Maier, Sunset, 44.72. 2, Niomi Ridge, Century, 44.81. 3, Amanda Santana, North Eugene, 45.34. 4, Rosana Medina, North Medford, 45.59. 5, Sharee Beckham, Lebanon, 45.97. 6, Heather Frigaard, South Medford, 46.51. 7, Lauren Raburn, Wilson, 46.54. 8, Christine Manuel, Gresham, 46.99.

4x100 RELAY

1, Benson (Ashley Taylor, Brandi Probasco-Canda, Amy King, Sara Callier), 47.75 (meet record; previous record 48.21, Benson, 1991). 2, Lake Oswego, 48.46. 3, Grant, 49.23. 4, North Medford, 49.33. 5, Mountain View, 49.44. 6, Sunset, 50.21. 7, South Eugene, 50.33. - , Lincoln, DQ.

4x400 RELAY

1, Benson (Sara Callier, Amy King, Brandi Probasco-Canda, Deborah Jones), 3:53.76 (meet record; previous record 3:53.85, Benson, 2001). 2, Mountain View, 3:56.75. 3, Grant, 3:57.18. 4, Lake Oswego, 4:00.13. 5, Canby, 4:01.38. 6, North Medford, 4:01.82. 7, Forest Grove, 4:02.56. 8, Lincoln, 4:07.27.

HIGH JUMP

1, Bailey Stokes, South Eugene, 5-4. 2, Danielle Duda, McKay, 5-4. 3, Kris Ciechanowski, Lakeridge, 5-4. 4, Bridget Johnson, David Douglas, 5-4. 5, Suzy Viducich, Hillsboro, 5-3. 6, Erin Kinney, Crater, 5-3. 7, Ashley Quay, David Douglas, 5-2. 8, Teri Silva, South Medford, 5-2.

POLE VAULT

1, Celina Roberge, Marshfield, 11-3. 2, Natalie Walruff, Clackamas, 11-0. 3, Carmen Kaatz, Mountain View, 10-9. 3, Molly Schreiner, McNary, 10-9. 5, Jessie Gallaher, Reynolds, 10-9. 6, Kim Calcagno, Canby, 10-9. 7, Chelsea Sherier, Putnam, 10-9. 8, Leslie Voorhees, Beaverton, 10-6.

TRIPLE JUMP

1, Sherena Smith, Benson, 37-6. 2, Bailey Stokes, South Eugene, 37- 1/2 . 3, Jennifer Lint, Roseburg, 36-10 1/2 . 4, Chelsea Allen, Benson, 35-10. 5, Joan Casey, Crescent Valley, 35-8 1/4. 6, Danae Clark, Glencoe, 35-7 3/4 . 7, Andrea Wood, West Linn, 35-6 3/4 . 8, Teri Silva, South Medford, 35-5 1/2 .

DISCUS

1, Emilee Strot, Gresham, 134-3. 2, Jessica Grice, Hillsboro, 128-2. 3, Carly Morris-Picknell, Roseburg, 127-3. 4, Jennifer Sweeney, Century, 123-9. 5, Bailey Stokes, South Eugene, 118-9. 6, Kari Cox, Bend, 118-7. 7, Alisa Lee, Eagle Point, 118-5. 8, Danielle Bielenberg, West Albany, 115-5.

TEAM SCORES

Benson 100, South Eugene 50, Gresham 43, Mountain View 34.5, Grant 25, North Medford 23, Tualatin 20, Sunset 19, Newberg 19, Marshfield 18, Lakeridge 17, Cleveland 16, Lincoln 15, Century 15, Roseburg 14, Hillsboro 14, South Medford 13, Lake Oswego 13, Lebanon 10, Canby 10, David Douglas 10, Sheldon 10, Sandy 10, Hood River Valley 9, West Albany 9, Glencoe 8, Clackamas 8, McKay 8, Pendleton 7, Bend 7, Eagle Point 7, Milwaukie 6, Beaverton 6, Churchill 6, North Eugene 6, Summit 6, McNary 5.5, Thurston 5, Reynolds 4, Crescent Valley 4, McMinnville 4, Forest Grove 3, St. Mary's 3, Tigard 3, Crater 3, Corvallis 3, Wilson 2, West Linn 2, Putnam 2, Jesuit 2, Sprague 2, Jefferson 2, North Salem 1.

Class 3A Boys

FINALS

100

1, Dave Giles, Newport, 11.15. 2, Brian Gartland, Marist, 11.21. 3, Jason Hartford, Yamhill-Carlton, 11.23. 4, John Adams, Madras, 11.35. 5, Cody Wheeler, Newport, 11.37. 6, Josh Moore, North Marion, 11.44. 7, Ernie Stranz, The Dalles, 11.45. 8, Frank Gauntz, Henley, 11.53.

200

1, Brandon Roosevelt, Wilsonville, 21.98* (meet record; old record 22.16 by Brandon Roosevelt, Wilsonville, 2002.). 2, Nathan Baumgartner, Reedsport, 22.31. 3, Kevin Dart, Estacada, 22.62. 4, Dave Giles, Newport, 22.77. 5, Jake Cantrell, Cascade, 22.84. 6, Jason Hartford, Yamhill-Carlton, 22.87. 7, Matt Kehl, Tillamook, 23.16. 8, Cody Wheeler, Newport, 23.30.

400

1, Nathan Baumgartner, Reedsport, 49.06. 2, Brandon Nystrom, Junction City, 49.88. 3, Matt Kehl, Tillamook, 50.15. 4, Johan Soderlund, La Grande, 50.76. 5, Stuart Ward, Henley, 51.36. 6, Dustin Patton, Taft, 51.62. 7, Cory Eldridge, The Dalles, 51.82. 8, Joe Salvatti, Henley, 52.02.

800

1, Emron Henry, Wilsonville, 1:55.99. 2, Lelan Fulton, Philomath, 1:57.68. 3, Dan Martin, Henley, 1:58.40. 4, Steven Cooper, Myrtle Point, 2:01.13. 5, A.J. Casteel, Wilsonville, 2:01.84. 6, Matt Wood, Molalla, 2:02.56. 7, Matt Hazard, Marist, 2:04.54. 8, Luke Martindale, Siuslaw, 2:05.45.

1,500

1, Emron Henry, Wilsonville, 4:03.03. 2, Nathan May, Phoenix, 4:05.49. 3, Kobi Daum, Wilsonville, 4:07.31. 4, Michael Haugen, Scappoose, 4:07.77. 5, Lalo Flores, Phoenix, 4:07.88. 6, Joe Mansfield, Astoria, 4:08.13. 7, Justin Hale, Philomath, 4:09.35. 8, Brent Weiss, Marist, 4:10.09.

110 HIGH HURDLES

1, Caleb Dysert, Elmira, 15.03. 2, Troy Sexton, Sherwood, 15.06. 3, Ryan Newman, Marist, 15.38. 4, Ken Hiler, North Valley, 15.58. 5, Jake Gould, Myrtle Point, 15.63. 6, Collin Cram, Siuslaw, 15.65. 7, Nick Best, Estacada, 15.92. 8, Joshua Hertzfeldt-Kamp, Mazama, 16.61.

300 INTERMEDIATE HURDLES

1, Travis Gapp, Cascade, 39.64. 2, Ken Hiler, North Valley, 39.64. 3, Dustin Zieman, Reedsport, 40.02. 4, Jeremiah Lewman, North Valley, 40.91. 5, Jared Allen, Sweet Home, 41.20. 6, Collin Cram, Siuslaw, 41.30. 7, Zack Manning, Wilsonville, 42.19. 8, Talon Hofman, Burns, 42.31.

4x100 RELAY

1, North Valley (Colin Beard, Ken Hiler, Tim Cunha, Jeremiah Lewman), 43.75. 2, Marist, 43.80. 3, Reedsport, 44.24. 4, Newport, 44.31. 5, Riverside, 44.68. 6, Wilsonville, 44.75. 7, Cascade, 44.88. 8, Astoria, 44.95.

4x400 RELAY

1, Wilsonville (A.J. Casteel, Zack Manning, Emron Henry, Brandon Roosevelt), 3:23.88. 2, Henley, 3:24.55. 3, Molalla , 3:27.65. 4, Yamhill-Carlton, 3:28.23. 5, Marist, 3:29.09. 6, Newport, 3:29.74. 7, Cascade, 3:29.78. 8, Junction City, 3:31.13.

TRIPLE JUMP

1, Dominique Easterling, Madras, 49-4 3/4 (meet record; old record 47-7 3/4 by Tim Snyder, Elmira, 1982.) 2, Ryan Nash, Lakeview, 44-5 3/4 , w:2.4. 3, Richard Walsborn, Seaside, 43-9 3/4 . 4, Brian Gartland, Marist, 42-11 1/2 , w:2.6. 5, J.P. Bombardier, Marist, 42-6 1/2 . 6, Mark Warnick, Henley, 42-0. 7, Brandon Lamma, Newport, 41-7 3/4 . 8, Cameron Nicholson, Rainier, 41-7.

SHOT PUT

1, David Bales, Astoria, 54-5 1/4. 2, Epi King, The Dalles, 51-8 1/4. 3, Matthew Brady, Glide, 50-11 1/4. 4, Jon Pope, Illinois Valley, 50-4 3/4 . 5, Bo Bolliger, Sherwood, 50-3. 6, Spencer Little, Central, 50-2 3/4 . 7, Brody Waller, Sutherlin, 48-4 1/4. 8, Travis Wheeler, North Valley, 48-2.

JAVELIN

1, Tyler Richardson, Estacada, 186-9. 2, Skyler MacDonald, La Grande, 182-11. 3, Aaron Schwartz, Cottage Grove, 182-10. 4, Kevin Nagunst, Rainier, 181-1. 5, Mat Hutchinson, Newport, 173-3. 6, Maurice Strickland, Madras, 171-10. 7, Bryant Cornell, The Dalles, 170-2. 8, Adam Burgh, Yamhill-Carlton, 169-9.

TEAM SCORES

Wilsonville 72, Marist 60, Newport 49, North Valley 39, Henley 33, Reedsport 30, Yamhill-Carlton 29, Phoenix 22, The Dalles 21, Astoria 20, Sherwood 20, Madras 20, Cascade 18, Estacada 18, Central 17, La Grande 16, Elmira 16, Seaside 15, Junction City 13, Lakeview 12, Philomath 11, Glide 11, Burns 10, Scappoose 10, Myrtle Point 9, Molalla 9, Siuslaw 8.5, Tillamook 8, Rainier 6, Sisters 6, Cottage Grove 6, Sweet Home 5.5, North Marion 5, Illinois Valley 5, Riverside 4, Taft 3, Hidden Valley 3, Sutherlin 2, Mazama 1.

Class 3A Girls

FINALS

100

1, Noel Kimbrough, Sisters, 12.64. 2, Maria North, The Dalles, 12.65. 3, Danica Bates, Pleasant Hill, 12.69. 4, Kara Weaver, South Umpqua, 12.74. 5, Candace Rosenthal, Valley Catholic, 12.79. 6, Monica Teeple, Seaside, 12.84. 7, Katy Malone, Junction City, 12.89. 8, Chelsey Gellatly, Philomath, 12.90.

200

1, Maria North, The Dalles, 25.57. 2, Jennifer Bauer, Newport, 25.74. 3, Kara Weaver, South Umpqua, 25.96. 4, Candace Rosenthal, Valley Catholic, 25.97. 4, Monica Teeple, Seaside, 25.97. 6, Rachel Hinze, Rogue River, 26.22. 7, Noel Kimbrough, Sisters, 26.34. 8, Kristen Wiese, Estacada, 26.57.

400

1, Jennifer Bauer, Newport, 58.11. 2, Minique Yost, Sisters, 59.79. 3, Margo Meyer, Elmira, 59.94. 4, Krista Wooley, Reedsport, 1:00.41. 5, Renee Cain, Cascade, 1:01.21. 6, Michelle LaBounty, Henley, 1:01.79. 7, Heather Mendenhall, La Pine, 1:02.01. 8, Bri Kelly, Philomath, 1:02.41.

800

1, Emily Collins, Marist, 2:18.81. 2, Brynn Cogdill, Estacada, 2:19.20. 3, Emily Mathis, Henley, 2:19.37. 4, Molly Malone, Philomath, 2:22.28. 5, Heather Fitz-Gustafson, The Dalles, 2:24.12. 6, Hadley Roe, Siuslaw, 2:25.23. 7, Brianna Anderson-Gregg, Philomath, 2:26.93. 8, Renee Cain, Cascade, 2:28.65.

1,500

1, Brynn Cogdill, Estacada, 4:38.63. 2, Emily Mathis, Henley, 4:42.94. 3, Danielle Jordan, Baker, 4:45.88. 4, Heather Fitz-Gustafson, The Dalles, 4:50.54. 5, Hadley Roe, Siuslaw, 4:50.87. 6, Clare Schwallie, Marist, 4:53.52. 7, Meagan Kuntz, Cascade, 4:56.75. 8, Amanda Phillips, Phoenix, 4:57.10.

100-METER HURDLES

1, Jessica Ledford, Illinois Valley, 15.08 (ties meet record, Lorrie Emery, Cascade, 1990). 2, Danica Bates, Pleasant Hill, 15.36. 3, Hannah Hultine, Wilsonville, 15.69. 4, Lisa Sorenson, Scappoose, 16.07. 5, Krista Schaefer, Estacada, 16.20. 6, Sara Majors, Cascade, 16.41. 7, Jennie Rummell, Astoria, 16.76. 8, Samantha Klumph, Tillamook, 17.18.

300-METER HURDLES

1, Danica Bates, Pleasant Hill, 45.68. 2, Amy Cretsinger, Sisters, 45.91. 3, Lisa Sorenson, Scappoose, 45.96. 4, Krista Schaefer, Estacada, 46.74. 5, Hannah Hultine, Wilsonville, 46.88. 6, Galina Vial, North Valley, 47.01. 7, Jessica Ledford, Illinois Valley, 47.24. 8, Melany Hancock, Riverside, 47.81.

4X100-METER RELAY

1, The Dalles (Charrae Evans, Carrie North, Rachel Colbourne-Eagy, Maria North), 49.91. 2, Sisters, 49.99. 3, Philomath, 50.15. 4, Valley Catholic, 50.21. 5, Rogue River, 50.48. 6, North Valley, 51.14. 7, Cascade, 51.27. 8, Scappoose, 51.59.

4X400-METER RELAY

1, Cascade (Lesley Welstad, Meagan Kuntz, Erin Anderson, Renee Cain), 3:59.91. 2, Henley, 4:01.49. 3, Seaside, 4:03.09. 4, Estacada, 4:05.13. 5, Sisters, 4:05.50. 6, Philomath, 4:05.54. 7, La Pine, 4:09.35. 8, Wilsonville, 4:09.73.

HIGH JUMP

1, Lindsey Schmidlin, Banks, 5-8. 2, Jill Noe, Wilsonville, 5-7. 3, Kelsey Kahle, North Marion, 5-4. 4, Demaris Tucker, Junction City, 5-3. 5, Michelle Klaja, Henley, 5-3. 6, Candace Rosenthal, Valley Catholic, 5-3. 7, Jessica McBurney, The Dalles, 5-3. 8, Alanna Pledger, Wilsonville, 5-2.

POLE VAULT

1, Jennifer Bolton, Newport, 11-3. 2, Jennifer Brown, La Pine, 11-3. 3, Lacey Pederson, Henley, 10-3. 4, Michelle Klaja, Henley, 10-3. 5, Molly Malone, Philomath, 10-0. 6, Cassandra Tebo, Scappoose, 10-0. 7, Oksana Levkiv, Valley Catholic, 10-0. 8, Chelsea Russell, La Pine, 9-9.

TRIPLE JUMP

1, Amy Jones, Grant Union, 37-6 1/4. 2, Amy Cretsinger, Sisters, 36-1 1/4. 3, McKenzie Rae, Waldport, 35-10 1/4. 4, Michelle Klaja, Henley, 35-8 3/4 . 5, Kristin Brogdon, La Grande, 35-1 1/4. 6, Ashley Lee, Sutherlin, 35-1 1/4. 7, Kasie Gillespie, Sherwood, 35- 1/2 . 8, Jamie Salata, Newport, 35-0.

DISCUS

1, Megan Kriz, Toledo, 124-10. 2, Shasta Yow, La Pine, 124-1. 3, K'Pree Ford-Harris, North Valley, 124-1. 4, Haley Hunt, Siuslaw, 122-7. 5, Becky Schwartz, Henley, 122-5. 6, Inger Appanaitis, Brookings, 123-8. 7, Staci Maupin, Henley, 122-5. 8, Kim Hamilton, Illinois Valley, 120-11.

TEAM SCORES

Henley 65.5, Sisters 58, The Dalles 47, Newport 35, Estacada 33, Cascade 30, Wilsonville 25, Pleasant Hill 24, Philomath 22, La Pine 21, Siuslaw 20, Valley Catholic 19, South Umpqua 19, Baker 16, Grant Union 15, Stayton 15, Scappoose 15, Seaside 14.5, Toledo 14, Rogue River 13, Marist 13, Illinois Valley 13, North Valley 12, Junction City 12, Waldport 10, Reedsport 10, Banks 10, Elmira 10, Douglas 8, Sherwood 8, North Marion 7, Glide 5, La Grande 4, Brookings 3, Sutherlin 3, Coquille 3, Madras 3, Sweet Home 2, Astoria 2, Tillamook 1, Burns 1, Phoenix 1, Riverside 1.
COPYRIGHT 2002 The Register Guard
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2002, Gale Group. All rights reserved. Gale Group is a Thomson Corporation Company.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:Sports
Publication:The Register-Guard (Eugene, OR)
Date:May 26, 2002
Words:3132
Previous Article:Relay victory cements first state crown for Wilsonville.
Next Article:Scoreboard.


Related Articles
Artisoft introduces TeleVantage Call Center scoreboard. (New Products).
It's possibly the perfect site for what is an odd meet.
What's the score? scoreboard watching has a whole new meaning. (Facility Focus).
From the tires to turf.
State your business II: athletic industry executives talk about the present and the future.
Porter scoreboards.
More than just numbers: today's scoreboards and video display systems are a visual and interactive experience.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2021 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters |