Printer Friendly

OUR MOMENT.

SWIMM MM MMING NG 19:00-21:45 19:00-21:45 Women's 400m Freestyle Final Women's 400m Freestyle Final Men's 50m Freestyle Final Men's 50m Freestyle Final Women's 50m Backstroke Final Women's 50m Backstroke Final Men's 200m Individual Medley Final Men's 200m Individual Medley Final Women's Para-Sport 200m Individual Medley Final Women's Para-Sport 200m Individual Medley Final Men's 1500m Freestyle Final Men's 1500m Freestyle Final Women's 4 x 100 Medley Relay Final Women's 4 x 100 Medley Relay Final Men's 4 x 100m Medley Relay Final Men's 4 x 100m Medley Relay Final ATHLETICS ATHLETICS 10:00-15:00 10:00-15:00 Men's Para-Sport 1500m Round 1 Men's Para-Sport 1500m Round 1 Men's 800m Round 1, 110m Hurdles Round 1, Men's 800m Round 1, 110m Hurdles Round 1, 400m Hurdles Round 1, Long Jump 400m Hurdles Round 1, Long Jump Men's Decathlon Final Men's Decathlon Final Women's Para-Sport 1500m Round 1 Women's Para-Sport 1500m Round 1 Women's Heptathlon Final Women's Heptathlon Final 18:30-22:45 18:30-22:45 Men's 400m Semi-final Men's 400m Semi-final Men's 110m Hurdles Final Men's 110m Hurdles Final Men's Hammer Final Men's Hammer Final Men's Decathlon Final - 1500m, Javelin Men's Decathlon Final - 1500m, Javelin Women's 400m Final Women's 400m Final Women's 1500m Final Women's 1500m Final Women's 10,000m Final Women's 10,000m Final Women's Triple Jump Final Women's Triple Jump Final Women's Heptathlon Final - 200m, Shot Put Women's Heptathlon Final - 200m, Shot Put BA BA BADM DM DMINTON ON 09:00-15:00 09:00-15:00 Preliminary Singles & Doubles Preliminary Singles & Doubles 16:30-22:30 6:30-22:30 Preliminary Singles & Doubles Preliminary Singles & Doubles BOXI XI OXI O NG NG 13:00-17:00 13:00-17:00 Men's Fly (52kg) Quarter-final Men's Fly (52kg) Quarter-final Men's Super Heavy (+91kg) Quarter-final Men's Super Heavy (+91kg) Quarter-final 18:30-22:45 18:30-22:45 Men's Light (60kg) Quarter-final Men's Light (60kg) Quarter-final Men's Light Welter (64kg) Quarter-final Men's Light Welter (64kg) Quarter-final Men's Light Heavy (81kg) Quarter-final Men's Light Heavy (81kg) Quarter-final CY CY C CLI CLI YCLI YCLI Y NG NG NG: MOUN MOUNTAI TAI TAIN BI BI BIKE 11:30-16:00 11:30-16:00 Men's Cross Country Final Men's Cross Country Final Women's Cross Country Final Women's Cross Country Final GYMN GYMNASTICS ASTICS 11:00 -14:30 11:00 -14:30 Men's Team Final and Individual Qualification Men's Team Final and Individual Qualification Women's Team Final and Individual Qualification Women's Team Final and Individual Qualification 16:30 -18:45 16:30 -18:45 Men's Team Final and Individual Qualification Men's Team Final and Individual Qualification Women's Team Final and Individual Qualification Women's Team Final and Individual Qualification HOCKEY 09:00-12:30 09:00-12:30 Men - South Africa v Australia, Scotland v Wales Men - South Africa v Australia, Scotland v Wales 14:00-17:30 14:00-17:30 Women - Australia v England, Wales v Scotland Women - Australia v England, Wales v Scotland 19:00-22:30 19:00-22:30 Women - Trinidad and Tobago v India, Women - Trinidad and Tobago v India, South Africa v New Zealand South Africa v New Zealand BOW OW OWLS LS 08:45-16:00 08:45-16:00 Men's Pairs Gold & Bronze medal matches Men's Pairs Gold & Bronze medal matches Men's Triples Gold & Bronze medal matches Men's Triples Gold & Bronze medal matches 17:45-20:00 17:45-20:00 Men's Fours Round 2 Men's Fours Round 2 Women's Triples Round 2 Women's Triples Round 2 NETBALL ETBALL 09:30-13:00 09:30-13:00 Women - England v Trinidad and Tobago, New Women - England v Trinidad and Tobago, New Zealand v Saint Lucia Zealand v Saint Lucia 17:00-20:30 17:00-20:30 Women - South Africa v Wales, Malawi v Scotland Women - South Africa v Wales, Malawi v Scotland SH SH SHOO OO OOTI TI TING NG 08:30-18:30 08:30-18:30 Queen's Prize Individual Final Queen's Prize Individual Final Men's 25m Rapid Fire Pistol Finals Men's 25m Rapid Fire Pistol Finals Men's Trap Bronze Medal Match Men's Trap Bronze Medal Match Men's Trap Gold Medal Match Men's Trap Gold Medal Match Men's 50m Rifle 3 Positions Finals Men's 50m Rifle 3 Positions Finals Women's 50m Rifle 3 Positions Finals Women's 50m Rifle 3 Positions Finals SQU QU QUASH ASH 11:30-16:00 11:30-16:00 Men's Doubles Pools Men's Doubles Pools Mixed Doubles Pools Mixed Doubles Pools 17.30-21:00 17.30-21:00 Men's Doubles Pools Men's Doubles Pools Women's Doubles Pools Women's Doubles Pools TABLE TE TABLE TE TENN NN NNIS IS 09:30-14:30 09:30-14:30 Men's Singles Men's Singles Women's Singles Women's Singles 16:00-21:00 16:00-21:00 Men's Singles Men's Singles Women's Singles Women's Singles WEI EI EIGHTLIFTI HTLIFTI HTLIFTING NG 15:30-18:00 15:30-18:00 Women's 75kg Group A Final Women's 75kg Group A Final 19:30-22:00 19:30-22:00 F M 94kg Group A. F M 94kg Group A. WRESTLI RESTLI RESTLING NG 16:30-19:30 16:30-19:30 Men's Freestyle 57kg, 74kg, 125kg - Men's Freestyle 57kg, 74kg, 125kg - Gold & Bronze medal matches. Gold & Bronze medal matches. Women's Freestyle 48kg, 75kg - Women's Freestyle 48kg, 75kg - Gold & Bronze medal matches. Gold & Bronze medal matches.

Medal table Australia 30 25 32 England 27 24 23 Scotland 13 8 12 South Africa 9 7 8 Canada 9 312 New Zealand 8 8 11 India 712 7 Wales 3 910 Malaysia 3 5 4 Nigeria 3 43 Singapore 3 1 1 Kenya 2 30 Jamaica 2 2 3 Cyprus 2 22 Cameroon 1 1 1 N Ireland 0 1 1 Bahamas 0 1 0 Bangladesh 0 1 0 TV GUIDE BBC1 - 09:00-1:00, 13.45-18.00, 19:00-22:00.

BBC1 - Tonight at the Games: 22:40-23:40. Sportsday: 23.40-23.55.

BBC2 - 13:00-13:45, 18:00-19:00, 22:00-22:30. BBC3 - 09:00-22:00. BRITISH EUROSPORT - 09.00-10.00, 17.45-18.45.

PLUS ALL-DAY RED BUTTON COVERAGE.Day 4 results ATHLETICS ATHLETICS Men's 100m Final: Gold - Gold - - Kemar Bailey-Cole (Jam) - Kemar Bailey-Cole (Jam) 10.00secs ( SB), Silver - 10.00secs ( SB), Silver - Adam Gemili (Eng) 10.10, Adam Gemili (Eng) 10.10, Bronze - Nickel Ashmeade Bronze - Nickel Ashmeade (Jam) 10.12. (Jam) 10.12.

Women's 100m Final: Women's 100m Final: Gold - Blessing Okagbare Gold - Blessing Okagbare (Ngr) 10.85secs (GR), Silver (Ngr) 10.85secs (GR), Silver - Veronica Campbell-Brown - Veronica Campbell-Brown (Jam) 11.03, Bronze - Kerron (Jam) 11.03, Bronze - Kerron Stewart (Jam) 11.07 (SB) Stewart (Jam) 11.07 (SB) SB).

Women's Para-Sport Women's Para-Sport 100m T12 Final: 100m T12 Final: Gold - Gold - Gold - Libby Clegg (Sco) 12.20secs Libby Clegg (Sco) 12.20secs - (WL), Silver - Maria Elisa - (WL), Silver - Maria Elisa Muchavo (Moz) 13.33, Muchavo (Moz) 13.33, Bronze - Lahja Ishitile Bronze - Lahja Ishitile (Nam) 13.48. (Nam) 13.48.

Men's Para-Sport Men's Para-Sport Discus Throw F42/44 Discus Throw F42/44 Final: Gold -Dan Greaves Gold -Dan Greaves (Eng) 59.21m, Silver - Aled (Eng) 59.21m, Silver - Aled Davies (Wal) 46.83, Bronze Davies (Wal) 46.83, Bronze - Richard Okigbazi (Ngr) - Richard Okigbazi (Ngr) 39.38 (PB). 39.38 (PB).

Women's Hammer Women's Hammer Throw Final: Throw Final: Gold - Sultana Gold - Sultana Frizell (Can) 71.97m (GR), Frizell (Can) 71.97m (GR), Silver - - Julia Ratcliffe (Nzl) Silver - Julia Ratcliffe (Nzl) 69.96, Bronze - Sophie 69.96, Bronze - Sophie Hitchon (Eng) 68.72. Hitchon (Eng) 68.72.

Men's Para-Sport 100m Men's Para-Sport 100m T37 Final: T37 Final: Gold - Fanie Van Gold - Fanie Van Gold - Fanie Van Der Merwe (Rsa) 11.65secs, Der Merwe (Rsa) 11.65secs, Silver - Charl Du Toit (Rsa) Silver - Charl Du Toit (Rsa) 11.89, Bronze - Rhys Jones 11.89, Bronze - Rhys Jones (Wal) 12.04 (SB). (Wal) 12.04 (SB).

Men's Shot Put Final: Men's Shot Put Final: Gold - O'dayne Richards Gold - O'dayne Richards (Jam) 21.61m (GR), Silver - (Jam) 21.61m (GR), Silver - Tom Walsh (Nzl) 21.19, Tom Walsh (Nzl) 21.19, Bronze - Tim Nedow (Can) Bronze - Tim Nedow (Can) 20.59. 20.59.

BADM DMINTON ON Mixed Teams: Mixed Teams: Gold - Gold - Gold - Malaysia, Silver - England, Malaysia, Silver - England, Bronze - Singapore. - Bronze - Singapore.

HO HOCKEY Women's Preliminary Women's Preliminary WB Match WB Match: Australia 3 : Australia 3 England 0, Scotland 2 England 0, Scotland 2 Wales 0, New Zealand 2 Wales 0, New Zealand 2 South Africa 1. South Africa 1. LAWN BOW WN BOW AWN BOW AWN A LS LS Men's Triples: Gold - Gold -South Africa (P Neluonde, South Africa (P Neluonde, P Breitenbach, B Donnelly), P Breitenbach, B Donnelly), Silver -Northern Ireland (P Silver - Northern Ireland (P Daly, N Mulholland, N Daly, N Mulholland, N Booth), Bronze - Wales (P Booth), Bronze - Wales (P Taylor, J Tomlinson, M Taylor, J Tomlinson, M Wyatt). Wyatt).

Men's Pairs: Men's Pairs: Gold -Gold -Scotland (P Foster & A Scotland (P Foster & A Marshall), Silver - Malaysia Marshall), Silver - Malaysia (M Abdul Rais & F Abd (M Abdul Rais & F Abd Muin), Bronze - England (A Muin), Bronze - England (A Knapper & S Tolchard). Knapper & S Tolchard).

NETBALL NETBALL Pool A: Pool A: Northern Ireland Northern Ireland 61 Saint Lucia 40, Jamaica 61 Saint Lucia 40, Jamaica 81 Malawi 50. 81 Malawi 50.

Pool B: Pool B: Wales 47 Wales 47 Barbados 35, Australia 69 Barbados 35, Australia 69 Trinidad & Tobago 34. Trinidad & Tobago 34.

SHOO OO OOTI TING NG 50m Pistol Men's Finals: 50m Pistol Men's Finals: Gold - Jitu Rai (Ind) 194.1 pts (FGR), Silver - Gurpal Singh (FGR), Silver - Gurpal Singh (Ind) 187.2, Bronze - Daniel (Ind) 187.2, Bronze - Daniel Repacholi (Aus) 166.6. Repacholi (Aus) 166.6.

50m Rifle Prone Men's 50m Rifle Prone Men's Finals: Gold -Warren Gold -Warren Gold -Warren Potent (Aus) 204.3 pts Potent (Aus) 204.3 pts (FGR), Silver - Gagan Narang (Ind) Silver - Gagan Narang (Ind) 203.6, Bronze - Kenneth 203.6, Bronze - Kenneth Parr (Eng) 182.0. Parr (Eng) 182.0.

Trap Women's: Trap Women's: Gold -Gold -Gold -Laetisha Scanlan (Aus), Laetisha Scanlan (Aus), Silver - Georgia Silver - Georgia Konstantinidou (Cyp), Konstantinidou (Cyp), Bronze - Caroline Povey Bronze - Caroline Povey (Eng). (Eng).

50m Rifle Prone 50m Rifle Prone Women's Finals: Women's Finals: Gold -Gold -Gold -Sally Johnston (Nzl) 620.7 Sally Johnston (Nzl) 620.7 pts, Silver - Esmari Van pts, Silver - Esmari Van Reenen (Rsa) 620.1, Bronze Reenen (Rsa) 620.1, Bronze - Jen Mcintosh (Sco) 619.5 . - Jen Mcintosh (Sco) 619.5.

SQU SQUASH ASH Men's Singles: Men's Singles: Gold -Gold -Nick Matthew (Eng), Silver -Nick Matthew (Eng), Silver -James James Willstrop, Bronze - Peter Willstrop, Bronze - Peter Barker (Eng). Barker (Eng).

Women's Singles: Women's Singles: Gold - Nicol David (Mas), Gold - Nicol David (Mas), Silver -Laura Massaro Silver - Laura Massaro (Eng), Bronze - Joelle King (Eng), Bronze - Joelle King (Nzl). (Nzl).

TABLE ABLE TABLE T ENN NNIS IS Men's Team: Men's Team: Gold -Gold -Gold -Singapore (J Zhan, N Gao, Singapore. (J Zhan, N Gao, H Li, C Chew, Z Yang), H Li, C Chew, Z Yang), Silver -England (P Silver -England (P Drinkhall, L Pitchford, A D Rinkhall, L Pitchford, A Baggaley, Baggaley, D Reed, S Walker), D Reed, S Walker), Bronze - Nigeria (S Toriola, Bronze - Nigeria (S Toriola, Q Aruna, O Onaolapo, B Q Aruna, O Onaolapo, B Abiodun, J Ogidiolu). Abiodun, J Ogidiolu).

SWIMM MM MMING NG Women's 200m Women's 200m Butterfly Final: Butterfly Final: Gold - Gold - Audrey Lacroix (Can) Audrey Lacroix (Can) 2mins 7.61secs, Silver - 2mins 7.61secs, Silver - Aimee Willmott (Eng) Aimee Willmott (Eng) 2:08.07, Bronze - Maddie 2:08.07, Bronze - Maddie Groves (Aus) 2:08.44. Groves (Aus) 2:08.44.

Women's 800m Women's 800m Freestyle Final: Gold -Jazz Gold -Jazz Gold --Jazz Carlin (Wal) 8mins 18.11secs Carlin (Wal) 8mins 18.11secs (GR), Silver - Lauren Boyle (GR), Silver - Lauren Boyle (Nzl) 8:20.59, Bronze - (Nzl) 8:20.59, Bronze - Brittany Maclean (Can) Brittany Maclean (Can) 8:20.91. 8:20.91.

Women's 100m Women's 100m Breaststroke Final: Breaststroke Final: Gold - Gold - Sophie Taylor (Eng) 1mins Sophie Taylor (Eng) 1mins - 6.35secs, Silver - Lorna - - 6.35secs, Silver - Lorna - Tonks (Aus) 1:07.34, Bronze Tonks (Aus) 1:07.34, Bronze - Alia Atkinson (Jam) - Alia Atkinson (Jam) 1:08.14. 1:08.14.

Men's 50m Men's 50m Breaststroke Final: Breaststroke Final: Gold - Gold - Cameron Van Der Burgh - Cameron Van Der Burgh - - (Rsa) 26.76secs (GR), Silver - (Rsa) 26.76secs (GR), Silver - Adam Peaty (Eng) 26.78, - Adam Peaty (Eng) 26.78, Bronze - Christian Bronze - Christian Sprenger (Aus) 27.46. Sprenger (Aus) 27.46.

Men's 100m Butterfly Men's 100m Butterfly Final: Gold - Chad Le Clos Gold - Chad Le Clos Gold - Chad Le Clos (Rsa) 51.29secs (GR), Silver (Rsa) 51.29secs (GR), Silver - Joseph Schooling (Sin) - Joseph Schooling (Sin) 51.69, Bronze - Adam 51.69, Bronze - Adam Barrett (Eng) 51.93. Barrett (Eng) 51.93.

Women's 100m Women's 100m Freestyle Final: Gold - Cate Gold - Cate Campbell (Aus) 52.68secs Campbell (Aus) 52.68secs (GR), Silver - Bronte (GR), Silver - Bronte Campbell (Aus) 52.86, Campbell (Aus) 52.86, Bronze - Emma Mckeon Bronze - Emma Mckeon (Aus) 53.61. (Aus) 53.61.

Men's 200m Men's 200m Backstroke Final: Backstroke Final: Gold - Gold - Gold - Mitch Larkin (Aus) 1mins Mitch Larkin (Aus) 1mins - 55.83secs, Silver - Josh - 55.83secs, Silver - Josh Beaver (Aus) 1:56.19, Beaver (Aus) 1:56.19, Bronze - Matson Lawson Bronze - Matson Lawson (Aus) 1:56.63. (Aus) 1:56.63.

Men's Para-Sport 200m Men's Para-Sport 200m Individual Medley SM8 Individual Medley SM8 Final: Gold - Gold - Oliver Hynd (Eng) 2mins Oliver Hynd (Eng) 2mins 22.86secs, Silver - Jesse 22.86secs, Silver - Jesse Aungles (Aus) 2:31.25, Aungles (Aus) 2:31.25, Bronze - Blake Cochrane Bronze - Blake Cochrane (Aus) 2:32.72. (Aus) 2:32.72.

CAPTION(S):

BELL OF THE BALL Alison Bell celebrates after scoring for Scotland against Wales
COPYRIGHT 2014 Scottish Daily Record & Sunday
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2014 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:Sport
Publication:Daily Record (Glasgow, Scotland)
Geographic Code:5TRIN
Date:Jul 29, 2014
Words:2272
Previous Article:ROYAL RUMBLE; Kate joins roaring crowd as Scots women set up crunch clash with the Auld Enemy.
Next Article:Pool exploits at Games have got Scots believing.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2018 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters