Printer Friendly

Navy and Marine Corps Achievement Medal.

SK2 Kristina D. Baker, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Material Expeditor, Fleet Maintenance Repair Surface, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, October 2003 to July 2006.

SH3 (SW) Agenis Batista, USN, Sales and Services Division Records Keeper, USS Nassau (LHA 4), March 2006 to July 2006.

CS2 (SW) Stephen M. Bender, (Gold Star in Lieu of Second Award), Floor Supervisor, USS John C. Stennis (CVN 74), July 2006.

PS2 (SW) Derrick Boyd, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Disbursing Office Leading Petty Officer, USS Thach (FFG 43), June to December 2006.

CS3 Demontray L. Braswell, USN, Watch Captain/Storeroom Custodian, USS Dextrous (MCM 13), January 2006 to January 2007.

SK2 (SW) Kelly M. Calliste, USN, (Gold Star in Lieu of Fifth Award), Lead Expeditor for Pearl Harbor Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility, September 2003 to October 2006.

SHCS (SW/AW) Gregory A. Cole, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Division Leading Chief Petty Officer, USS John C. Stennis (CVN 74), March 2003 to November 2006.

CS2 (SW) Julio ColonMorales, USN, Emergency Medical Response Team member, USS Thach (FFG 43), November to December 2006.

SK2 (SCW) Maurene R. Comers, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Material Submarine Expediter and Warehouse Receiving Leading Petty Officer, Industrial Support Department, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, February 2004 to December 2006.

SK1 (SW) Fernando C. Cruz, USN, (Gold Star in Lieu of Third Award), Stow Leading Petty Officer, Fleet and Industrial Supply Center, Southwest Regional Maintenance Center Site San Diego, Calif., June 2004 to May 2007.

SK2 Bridget R. Desha, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Government Purchase Card Buyer for Navy Region Hawaii, January 2005 to February 2007.

LT John K. Dinero, USN, (Gold Star in Lieu of Fifth Award), Material Control Officer, USS John C. Stennis (CVN 74), February 2006 to November 2006.

SKC (SW) Joel E. Fababier, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Supply Quality Assurance/Inventory Division Leading Chief Petty Officer, Fleet and Industrial Supply Center San Diego Site Ventura County, Calif., January 2004 to January 2007.

CSCS (SW) Ferdinandnestor Q. Frando, USN, (Gold Star in Lieu of Fifth Award), Navy and Marine Corps Relief Society Fund Drive Assistant Coordinator, Navy Region Hawaii, March to July 2006.

SK2 (SW/AW) Djoane G. Ganaden, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Quality Assurance and Inventory Accuracy Leading Petty Officer, Fleet and Industrial Supply Center San Diego Ventura County Site, Calif., December 2003 to Jaunary 2007.

SKC (SW) Irvin L. Gipson, USN, (Gold Star in Lieu of Tenth Award), Technical, Transportation and Shipping Leading Chief Petty Officer, Priority Material Office Detachment, Norfolk, Va., April 2003 to March 2006.

SHCS (SW) Michael A. Gladden, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Fleet Assist Team Leader, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, June to July 2006.

SK1 (SW) Chester V. Gorriceta, USN, (Gold Star in Lieu of Fifth Award), Division Leading Petty Officer, Fleet and Industrial Supply Center, Southwest Regional Maintenance Center Site San Diego, Calif., January to December 2006.

SK2 (AW) Brad A. Harper, USN, (Gold Star in Lieu of Third Award), Shipping Division Assistant Leading Petty Officer, Priority Material Office Headquarters, Bremerton, Wash., June 2004 to October 2006.

SK2 (SW) Kerron B. Haywood, USN, Stock Control Functional Area Supervisor, USS Nassau (LHA 4), November 2005 to August 2006.

CS3 Cornelius Hepburn, USN, Emergency Medical Response Team member, USS Thach (FFG 43), November to December 2006.

SK3 Christopher Herrera, USN, Landing Signalman Enlisted, USS Thach (FFG 43), June to December 2006.

PS3 Michael B. Hofmeister, USN, Military Payroll Clerk, USS Nassau (LHA 4), November 2005 to May 2006.

PC2 Anthony D. Hoyle, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Work Center Supervisor, Pearl Harbor Mail Center, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, December 2002 to September 2006.

SK2 Kelvin T. Hunter, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Stock Control Leading Petty Officer, USS Dextrous (MCM 13), June 2003 to February 2007.

SK1 (SW) Virgilio P. Isidro, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Material Division Repairable Manager, Fleet and Industrial Supply Center San Diego, Calif., January 2004 to January 2007.

PC2 (SW) Jermaine Jackson, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Leading Petty Officer, Dockside Mail Delivery, Fleet and Industrial Supply Center San Diego, Calif., January 2006 to December 2006.

SK3 Myongfi Y. Kim, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Material Submarine Expeditor, Industrial Support Department, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, January 2005 to January 2007.

ENS Stephanie Lastinger, USN, Food Service Officer, USS Shiloh (CG 67), June 2006 to August 2006.

SHSN (AW) Jiong G. Liu, Sales and Services Division Cash Collection Agent, USS Nassau (LHA 4), February 2006 to August 2006.

CSSN Jose Lopez, USN, Chief Petty Officer Mess Assistant Watch Captain,

USS Nassau (LHA 4), November 2005 to May 2006.

SK2 (SW/AW) Marcos A. Maldonado, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Organizational Clothing Custodian, Fleet and Industrial Supply Center Sigonella, Italy, January to December 2006.

CS3 (SW) Timothy Marquis, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Food Service Division Watch Captain and Jack of the Dust, USS Thach (FFG 43), November to December 2006.

SK1 (AW) Sonteral D. Martin, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Petty Officer in Charge of Medical Logistics for the 2006 Marine Corps Marathon, Naval Health Clinic, Quantico, Va., June 2006 to November 2006.

PC1 (SW) Duntrael Y. Moss, USN, (Gold Star in Lieu of Fifth Award), Leading Petty Officer, Pearl Harbor Mail Center, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, June 2006 to September 2006.

PC3 (SW) Robin P. Nicely, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Fleet Mail Operations Petty Officer, Pearl Harbor Mail Center, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, November 2004 to October 2006.

SK1 (SW/AW) Serrita L. Nicholson, USN, (Gold Star in Lieu of Seventh Award), Leading Petty Officer, Point of Entry Division, Priority Material Office Detachment Norfolk, Va., September 2005 to January 2007.

SK2 (SW) Bilson C. Quilatan, USN, (Gold Star in Lieu of Third Award), Lead Material Expeditor, Fleet Maintenance Support Division, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, July 2005 to August 2006.

CS3 (SW/AW) Ramil L. Quiroz, USN, Assistant Cargo Supervisor, USS Nassau (LHA 4), November 2005 to August 2006.

SK1 (SS) Scott W. Ragsdale, USN, (Gold Star in Lieu of Third Award), Material Expeditor, Priority Material Office Detachment Norfolk, Va., April 2004 to January 2007.

SH1 (SW/AW) Raymond D. Ramirez, USN, (Gold Star in Lieu of Fifth Award), S-3 Division Leading Petty Officer, USS John C. Stennis (CVN 74), July 2006.

SKSN Theodore T. J. Ritter, USN, Component Control Section Clerk, Fleet and Industrial Supply Center China Lake Site, Calif., January to December 2006.

SH1 (SW) Richard Robinson, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Sales Division Leading Petty Officer, USS Thach (FFG 43), October 2004 to December 2006.

SK2 (SS/SW/AW) Sean T. Robinson, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Swing Shift Leading Petty Officer and Material Expediter, Priority Material Office Headquarters, Bremerton, Wash., March 2005 to November 2006.

SK3 (SW) Jennifer M. Roy, Hazardous Material Storeroom Custodian, USS John C. Stennis (CVN 74), July 2006.

SK2 (SW) Rory B. Russell, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Fleet Maintenance Activity (FMA) Material Expeditor, Industrial Support Department, Fleet and Industrial Supply Center Pearl Harbor, Hawaii, December 2003 to December 2006.

SK2 Kelsey G. Sayson, USN, Storeroom Supervisor, USS Nassau (LHA 4), November 2005 to May 2006.

CS2 Steven J. Steadman, USN, (Gold Star in Lieu of Second Award), Leading Petty Officer for Navy Supply Support Battalion 2 BLSS Company J, January to December 2006.

SK2 (SW) Steven Sublett, USN, Hazardous Material Custodian and Stores Division Damage Control Petty Officer, USS Thach (FFG 43), June to December 2006.

SK1 (SW) Patricio Sullivan, USN, (Gold Star in Lieu of Fourth Award), Stores Division Leading Petty Officer, USS Thach (FFG 43), June to December 2006.

SKC (SW/AW) Darrin T. Underwood, USN, (Gold Star in Lieu of Third Award), Division Leading Chief Petty Officer, USS John C. Stennis (CVN 74), April 2005 to September 2006.

SK2 Marvin J. Vianzon, USN, Customer Service Storekeeper, Material Division, Fleet and Industrial Supply Center Southwest Regional Maintenance Site San Diego, Calif., November 2003 to February 2007.

Army Achievement Medal SH2 Stephen Anderson, USN, Supervising Petty Officer, Joint Sourcing Company, Detachment 2, Kuwait, October 2005 to April 2006.

SKCS John Flores, USN, Camp Blackhorse 201st Corps, May 2006 to November 2006.
COPYRIGHT 2007 U.S. Department of the Navy, Supply Systems Command
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2007 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:Medals
Publication:Navy Supply Corps Newsletter
Date:May 1, 2007
Words:1441
Previous Article:Navy and Marine Corps Commendation Medal.
Next Article:Warfare qualifications.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2020 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters