Mezinarodni Finance.
MEZINARODNI FINANCEAutori: Jaroslava Durcakova, Martin Mandel
Nakladatelstvi: Management Press, 4. aktualizovane a doplnene vydani, Praha, 2010
[ILLUSTRATION OMITTED]
Tematicka oblast mezinarodnich financi pouta v dnesni dobe zcela mimoradnou pozornost a publikaci s timto nadejnym nazvem nelze nez uvitat. Prvni vydani vyse uvedeneho dila o mezinarodnich financich obohatilo knizni trh v roce 2000 a setkalo se s nebyvale priznivym prijetim ekonomicke obce a vyvolalo veskrze pozitivni recenzni odezvu. Zasvecenym ctenarum, kteri tak ci onak prichazeji do styku s literaturou o mezinarodnich financich, naznacuji mnohe jiz jmena autorske dvojice z Fakulty financi a ucetnictvi VSE v Praze. Radi se k uznavanym odbornikum s nepochybne hlubokou znalosti sveho oboru, coz jiz drive mnohokrat uspesne prokazovali. Podle meho nazoru ocekavani ctenaru ani tentokrat nezklamali. Naopak, aktualizovana i myslenkove obohacena podoba knihy patri k tomu nejlepsimu, co v danem zanru bylo u nas kdy napsano. Nevaham dokonce rici, ze jde o praci po vsech strankach zdarilou, ktera si nezada s tematicky pribuznymi texty prednich zahranicnich autoru.
Nove vydani tohoto osobiteho a prehledne usporadaneho dila sice v urcite mire vychazi z puvodni koncepce i logicke stavby, avsak recenzovana verze je zretelne rozsirena a prepracovana. Pokryva nebyvale siroke spektrum tematicky souvisejicich aspektu mezinarodne financni problematiky. Obsah vychazi od pojeti a vnejsich souvislosti platebni bilance a devizoveho trhu a pres fundamentalni a technickou analyzu teorii menoveho kurzu prechazejici k vykladu devizovych operaci, kontraktu, rizik i vazeb kursu s makroekonomickymi ukazateli, at jiz jde o uroky ci dalsi veliciny. Dale pak navazuji kapitoly o mezinarodnim pohybu kapitalu, vcetne pasazi venovanych propoctum jednak efektivnosti primych zahranicnich investic a jednak rizikovosti i vynosnosti investic portfoliovych. Celou publikaci posleze uzavira obsahla cast pojednavajici o menove politice, systemech devizoveho kurzu, politice rovnovahy platebni bilance, o mezinarodnich menovych a financnich institucich a o procesu mezinarodni menove integrace.
V aktualizovanem textu jsou patrne cetne doplnky ciselnych casovych rad, citlive prokladani statisticko-matematickych analyz i prognostickych propoctu, jakoz i dilcich vecnych informaci, navazujicich na teoreticky vyklad. Prinosne jsou take modelove konstrukce vypoctu vynosovosti a rizikovosti zahranicnich investic a celkove zarazeni vykladu kursovych systemu do souvislosti s praktickymi zamery hospodarske politiky obecne a platebni bilance Ceske republiky zvlaste. V neposledni rade lze zaznamenat sirsi expozici problemu menove integrace, a to nejenom v zaverecne kapitole o evropske integraci, ale i v ramci nekterych subkapitol predchazejicich casti.
Ke stezejnim kladum knihy se radi vysoka instruktivnost a pristupny zpusob zpracovani pomerne narocneho tematu. Vyklad se pritom neomezuje na pouhe popisne ucebnicove razeni faktu, ale v mnoha ohledech prinasi vlastnim vyzkumem podlozene originalni postrehy a jakousi symbiozu informacne prakticke stranky s obecne uznavanymi smery teoretickeho vnimani sledovanych jevu a souvislosti. Silnou strankou publikace jsou pasaze o devizovem trhu, kursovych rezimech a mezinarodnim investovani. Zasvecene, a rekl bych i poutave, je podana problematika souvislosti devizoveho kursu, platebni bilance a vyvoje makroekonomickych ukazatelu, vcetne prehledneho ilustrovani vzajemnych vztahu respektive propojovani devizoveho kursu s cenami, s obchodni bilanci, s pohybem devizovych aktiv, s uroky a s dalsimi velicinami. Nemene dobre pusobi i zpracovani technik a specifickych rysu devizovych operaci, prognozovani kursoveho pohybu a hlavnich instrumentu obchodovanych na euromenovem a eurokapitalovem trhu.
Oceneni si zasluhuje zamereni vykladu i na oblast mikroekonomickych aspektu devizovych kursu, rizeni rizik, jakoz i na souvislosti se zamery hospodarske politiky. V tomto ohledu kniha presvedcive ukazuje na potrebu posuzovani vhodnosti ci uzitecnosti urciteho kursoveho systemu ve vazbe na prakticke cile, at jiz jde o potlacovani inflace, podporu ekonomickeho rustu a zamestnanosti, anebo o eliminaci neunosne chaotickych trznich vykyvu. Uvedene souvislosti jsou v textu jednak ilustrovany cetnymi priklady a jednak i obohacovany odkazy na nazorove odlisnosti pri hodnoceni pozitivnich a negativnich aspektu konkretniho kursoveho rezimu. Samostatnou a zdarilou kapitolou je pojednani o mezinarodnich menovych a financnich institucich, zvlaste pak o Mezinarodnim menovem fondu a Svetove bance. Autori uvadeji hlavni mezniky historickeho vyvoje, okolnosti zaniku clenstvi Ceskoslovenska a duvody opetneho vstupu v roce 1990. Ukazuji rovnez na nektere nove aktivity techto instituci, jakoz i na problemy spjate se zvladanim ruznych konfliktu a dopadu financnich krizi. Sympatickym svedectvim aktualizace textu je dokonce i zminka o angazovanosti Mezinarodniho menoveho fondu pri reseni financni krize Recka v roce 2010.
Vitana pozornost je v knize venovana ekonomickym dopadum prechodu na spolecnou menu (euro), jakoz i otazce pristoupeni Ceske republiky do Evropske menove unie. Rada dilcich hledisek je vysvetlovana jiz v oddilech, ktere se tykaji urcite stranky tohoto procesu, jako treba v pasazich o devizove expozici a devizovem riziku. V souvislosti s modelovymi konstrukcemi vypoctu vynosovosti a rizikovosti domacich a zahranicnich akcii je take posuzovan vliv stupne menove a financni integrace (pripady relativne oddelenych a plne integrovanych trhu) na hodnoty prislusnych koeficientu. Nektere makroekonomicke aspekty konvergencniho procesu a menove integrace jsou zase predmetem diskuse na jinych mistech, jako napriklad v kapitolach pojednavajicich o devizovem kursu a rovnovaze platebni bilance.
Pokud jde o pripadne rezervy textu, spatroval bych je asi v moznosti zarazeni alespon strucnych poznamek o obecnych implikacich globalizacnich procesu ve sfere mezinarodnich financi. Zajimave by mohlo byt posouzeni otazek, zda a nakolik ovlivnuji akcelerujici kapitalove trhy ucinnost nastroju menove politiky i devizovych intervenci. Zejmena v kontextu s nebyvalou volatilitou mezinarodniho pohybu kapitalu, s regionalnimi financnimi krizemi a s dnes aktualnim fenomenem vytvareni obrovskych devizovych rezerv v rade rozvojovych zemi. S tim souvisi i otazka koordinacniho mechanismu, respektive stupne souladu stavajicich mezinarodnich financnich instituci s moderni globalizovanou svetovou ekonomikou. Nicmene nelze nez respektovat osobity a nevaham rici i prukopnicky pristup autoru ke zvolenemu tematu a zrejme i jiste hranice prostoru, do ktereho mohli svuj, jiz tak pomerne siroky zaber vykladu, zasadit.
V zaveru lze rici, ze cela recenzovana publikace se vyznacuje formulacni kultivovanosti a vysokou profesionalitou zpracovani. Autori ctenare s prehledem vedou po logicky usporadanem textu a poskytuji mu spolehlive myslenkove a teoreticke vybaveni pro posuzovani praktickych aspektu menove a devizove politiky, v kontextu s ekonomickym denim, v nemz se tato politika realizuje. Prednosti textu je nenasilne i propracovane propojeni obecne teoreticke stranky s analyzou konkretnich pomeru a s praktickou vyuzitelnosti prezentovanych poznatku v oblasti financniho rizeni a managementu. Kniha je vynikajici pomuckou jak pro studijni ucely na ekonomickych fakultach, tak i pro podnikovou a akademickou sferu. V neposledni rade ji lze doporucit tem, kdoz spoluvytvareji koncepcni i regulacni pristupy v oblasti bankovnictvi a vnejsich ekonomickych vztahu Ceske republiky.
prof. Ing. Jiri Farek, CSc.
Technicka univerzita v Liberci
Ekonomicka fakulta
![]() ![]() ![]() ![]() | |
Author: | Farek, Jiri |
---|---|
Publication: | E+M Ekonomie a Management |
Date: | Jan 1, 2011 |
Words: | 1032 |
Previous Article: | Vybrane kapitoly z nove ekonomiky. |
Next Article: | Marketing Kultury: Ako oslovii a udrzai si publikum. |