Printer Friendly

Medals and awards.

Legion of Merit

CAPT Robert "Knob" Moses, SC, USN, Assistant Commander for Contracts, Naval Air Systems Command, Patuxent River, Md., April 2001 to July 2003.

Meritorious Service Medal

CDR Robert Main, SC, USN, Deputy Department Head - AIR 1.0 Programs, Naval Air Systems Command, Patuxent River, Md., July 1999 to June 2003.

CDR Derek A. Takara, SC, USNR, Logistics Program Manager, Naval Reserve Forces Command, New Orleans, La., May 2000 to April 2003.

Joint Service Achievement Medal

LT Jason A. Kantola, SC, USNR, Distribution Analyst, Defense Distribution Depot San Joaquin, November 2002 to April 2003.

Joint Service Commendation Medal

SK2 (SW) Joshua E. Baucom, USN, Warehouse Petty Officer/Primary Government Credit Card Buyer, Logistics Support Division, Directorate of Information Systems and Support Services, Joint Intelligence Center Pacific, Pearl Harbor, Hawaii, January 2002 to April 2003.

LT Mooni Jafar, SC, USN, DOD Navy Acquisition and Contracting Officer (DNACO), Defense Supply Center Richmond, Va., September 2001 to May 2003.

Navy & Marine Corps Commendation Medal

SH1 (SW) Jeffrey S. Curtis, USN, Supply LPO Main Pharmacy, National Naval Medical Center, Bethesda, Md., September 2002 to January 2003.

LT James E. Dorff, SC, USNR, (Gold Star in lieu of Second Award), Financial Officer, Fleet and Industrial Supply Center, San Diego, Calif., May 2001 to June 2003.

LT Matthew J. Hersch, USNR, Assistant Training Officer and Supply Logistics Officer, NR Commander U.S. Forces Japan Detachment 105, April 1998 to May 2002.

LT Curtis R. Hollar, SC, USNR, Watch Officer, Logistics Response Ceil on the Staff of Commander, U.S. Naval Forces Central Command and Commander, U.S. Fifth Fleet, February to May 2003.

SKC (SW) Tomas N. Lustina, Jr., USNR, Operations Senior Chief, Naval Reserve Fleet and Industrial Supply Center, San Diego Headquarters 119, October 2001 to December 2002.

LT Sarah E. Neville, SC, USNR, Food Service Officer, Port Liaison Officer, and Customer Service Officer, NAS Sigonella, July 2000 to April 2003.

MSC (SW/AW) Roque D. Parreno Jr., USN, Galley Leading Mess Management Specialist, Supply Department, Commander, Fleet Activities, Yokosuka March 2000 to April 2003.

CDR Steven E. Putlack, SC, USNR, (Silver Star in lieu of Sixth Award), Watch Commander and Navy Logistics Liaison Officer for the Logistics Response Cell on the Staff of Commander, U.S. Naval Forces Central Command and Commander, U.S. Fifth Fleet from March to June 2003.

LT Jameau R. Pryor, USN, Supply Officer, USS Rhode Island (SSBN 740)(Gold), August 2000 to April 2003.

LT Joaquin A. Sanchez, SC, USN, Supply Officer, USS George Philip (FFG 12), August 2001 to March 2003.

SKC (SW/AW) Robert J. Snider, USN (Gold Star in lieu of Second Award), Aviation Support Division Leading Chief Petty Officer, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SKI (SW) Grant R. Strawmyer, USN, Material Division Leading Petty Officer, Fleet and Industrial Supply Center Shore Intermediate Maintenance Activity Site, San Diego, Calif., January 2002 to December 2002.

LT Andrew Tuttle, SC, USN (Gold Star in lieu of Third Award), Naval Acquisition Contracting Officer Intern, Naval Air Systems Command, Patuxent River, Md., August 2001 to March 2003.

Navy & Marine Corps Achievement Medal

SK1 Everett L. Benyard, Jr., USNR, (Gold Star in lieu of Second Award), Leading Petty Officer, Naval Reserve Fleet and Industrial Supply Center, San Diego Headquarters 119, October 2000 to December 2002.

SK2 Ryan J. Bessemer, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Fleet Liaison, Fleet and Industrial Supply Center, San Diego, Calif., May 2000 to May 2003.

MS3 Sheridan C. Bowes, USN, Assistant Watch Captain, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MSCS (SW) Brian T. Burrows, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Supply Department Leading Chief Petty Officer, USS Hopper (DDG 70), April 1418, 2003.

SH3 (SW) Carl E. Byles, USN, Ship's Serviceman, Supply Department, USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), July 1999 to February 2003.

MS1 (SW) Rome C. Cambe, USN, (Gold Star in lieu of Fifth Award), Records Keeper and Wardroom Supervisor, S-2 Division, USS Hopper (DDG 70), April 14-18,2003.

ENS Keith A. Capper, SC, USNR, Sales and Services Officer, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SH3 Glenda M. Conde, USNR, (Gold Star in lieu of Second Award), Transportation Assistant, Fleet and Industrial Supply Center, San Diego, Calif., December 2002 to April 2003.

MS2 Raymond Contreras, USNR, Watch Captain/Wardroom Supervisor, USS George Philip (FFG 12), June 2001 to March 2003.

SH2 (SW) Timothy A. Cox, USN, (Gold Star in lieu of Fourth Award), Sales and Services Division Leading Petty Officer and Recordskeeper, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SH3 (SW) Rita V. Cuevas, USN, Bulk Storeroom Custodian and Barber, USS Hopper (DDG 70), April 2001 to April 2003.

SKI (SW) Tam Q. Dinh, USNR, (Gold Star in lieu of Fourth Award), Supply Leading Petty Officer, USS George Philip (FFG 12), February 2002 to March 2003.

SK2 (SW) Julieann S. Enitan, USN, Material Obligation Validation Storekeeper, S-1 Division, USS Hopper(DDG 70),April 14-18, 2003.

SK2 Linda Gandara, USNR, Administrative Petty Officer, Naval Reserve Fleet and Industrial Supply Center, San Diego Headquarters 119, October 2000 tn December 2002.

SK3 (SW) Robert J. Gladey, USN, Storeroom Custodian, USS Hopper (DDG 70), February 2002 to August 2003.

SK1 (SW) Irene B. Gray, USN, (Gold Star in lieu of Fourth Award), Component Control Section Supervisor, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MS2 (SW) Gilbert G. Jusi, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Bulk Storeroom Custodian and Training Petty Officer, S-2 Division, USS Hopper (DDG 70), April 14-18, 2003.

MS3 Tonya L. Johnson, USN, Bake Shop Watch Captain, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MS3 (SW) Nellie Y. Kigembe, USN, Bake Shop Watch Captain, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MS1 (SW) Chauncey Killebrew, USNR, (Gold Star in lieu of Third Award), Food Service Division LPO, USS George Philip (FFG 12), April 2002 to March 2003.

SH2 (SW) Conrad B. Knibb, USN (Gold Star in lieu of Second Award), Sales and Services Division Bulk Storeroom Custodain, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MS1 (SW) Eldrieh R. Lazo, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Food Service Division Leading Petty Officer, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SHSA David P. McDonald, USN, Force Protection Detail and Mine Watch, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SK2 (SW) Kenneth F. Miller, USN (Gold Star in lieu of Fourth Award), RSupply Functional Area Supervisor, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

PC3 (SW) Samantha Miller, USN, (Gold Star in lieu of Second Award), Postal Clerk, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MSC (SW) Michael Mosely, USNR, (Gold Star in lieu of Third Award), Supply LCPO, USS George Philip (FFG 12), May 2002 to March 2003.

SK2 (SW) George Moran, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Financial Storekeeper, S-1 Division, USS Hopper (DDG 70),April 14-18, 2003.

MS1 (SW) Jeffery T. Nash, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Galley Captain, S-2 Division, USS Hopper (DDG 70), April 14-18, 2003.

SH3 Jeanifer O'Neal, USN, Sales and Services Division Laundry Supervisor, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SK1 (SW) Jonny M. Perry, USN, (Silver Star in lieu of Sixth Award), Beach Detachment Expeditor, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

MS2 (SW) Jerome A. Pinder, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Watch Captain and Damage Control Petty Officer, S-2 Division, USS Hopper (DDG 70), April 14-18, 2003.

SK2 Janeth E. Schneider, USNR, Transportation Assistant, Fleet and Industrial Supply Center, San Diego, December 2002 to April 2003.

SK2 (SW) Jeremy Shoemaker, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Depot Level Repairable Storekeeper, S-1 Division, USS Hopper (DDG 70), April 14-18,2003.

SH2 (SW) Adolf Timmons, USN, (Gold Star in lieu of Second Award), Sales and Services Division Vending and Barber Shop Supervisor, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

SHSN Ephraim A. Varela, USN, Sales and Services Division Cash Collection Agent, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.

IT1 (SW) Corey M. Weber, USN, (Gold Star in lieu of Third Award), Mess Deck Master-at-Arms, S-2 Division, USS Hopper (DDG 70), February to April 2003.

MS1 (SW/AW) Michael D.Ybarra, USN, (Gold Star in lieu of Fourth Award), Mess Deck Master-At-Arms, USS Kearsarge (LHD 3), January to June 2003.
COPYRIGHT 2003 U.S. Department of the Navy, Supply Systems Command
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2003 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Publication:Navy Supply Corps Newsletter
Geographic Code:1USA
Date:Sep 1, 2003
Words:1386
Previous Article:Warfare qualifications.
Next Article:Obituaries.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2020 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters