Printer Friendly

MTNA student competitions national finalists.

East Central Division

Composition:

Elementary: Bryan T. Yoshino, Ohio; Amy Laurence, teacher

Junior: Justin Paupore, Michigan; Christine Smith, teacher

Senior: Matthew R Croft, Michigan; Judith Wade

Young Artists: no entrants

Junior Brass: Ashley Hettinger, Illinois; Wayne Nagy, teacher

Junior Piano: Sean Yeh, Illinois; Emilio del Rosario, teacher

Junior String: Alena Merimee, Ohio; Paul Kantor, teacher

Junior Woodwind: Christine Murphy, Illinois; Hideko Amano, teacher

Senior Brass: no entrants

Senior Piano: Lo-an Lin, Michigan; Yoshikazu Nagai, teacher

Senior String: Jeffrey Myers, Ohio; Mary Irwin, teacher

Senior Voice: Emily Goodwin, Wisconsin; Joyce Andrews, teacher

Senior Woodwind: Alyssa Van Lanen,* Wisconsin; Nancy Collins, teacher

Senior Woodwind: Clementine Fu,** Michigan; Philip Dikeman, teacher

Young Artist Brass: Jason Watkins, Ohio; Joe Duchi, teacher

Young Artist Piano: Ryun E. Hwangbo, Michigan; Logan Skelton, teacher

Young Artist String: Jennise Hwang, Illinois; Almita Vamos, teacher

Young Artist Voice: Sarah Fox, Indiana; Caroline Smith, teacher

Young Artist Woodwind: Jennifer Nelson, Illinois; Jonathan Keeble, teacher

Chamber Music:

Bloomington Saxophone Quartet, Indiana University, Indiana

Dana Booher

Tom Glassey

Matt Evans

Jonathan Yanik

Otis Murphy, coach

Eastern Division

Composition:

Elementary: Eleanor A. Bragg, Massachusetts; Alia Cohen, teacher

Junior: Terence Hsu, Massachusetts; Alia Cohen, teacher

Senior: Samuel H. Peters, Delaware; David Brown, teacher

Young Artist: Brian P. Buch, Massachusetts; Alia Cohen, teacher

Junior Brass: Ryan Liu, New Jersey; Remoh Mosley, teacher

Junior Piano: George Fu, West Virgnia; Scott Beard and Faye Bonner, teachers

Junior String: Sarah-Hadley Yakir, New York; Grigory Kalinovsky, teacher

Junior Woodwind: Charlotte Lin, Delaware; Paula Nelson, teacher

Senior Brass: Jessica Lordi, Pennsylvania; Kevin Eisensmith, Teacher

Senior Piano: Kimberly Kong, Maryland; Yong Hi Moon, teacher

Senior String: Sarah Saviet, Maryland; Rebecca Henry, teacher

Senior Voice: Nicole Bove, Delaware; Mary Ellen Schauber, teacher

Senior Woodwind: Magdalena Falasca, New Jersey; Gavriel Heine, teacher

Young Artist Brass: D. Lee Jacobs, Pennsylvania; Velvet Brown, teacher

Young Artist Piano: Joseph Liccardo, New York; Douglas Humpherys, Teacher

Young Artist String: Kacy Clopton, Maryland; Evelyn Elsing, teacher

Young Artist Voice: Jaclyn Heller, Delaware; Melanie DeMent, teacher

Young Artist Woodwind: Joel Diegert, New York; Steven Mauk, teacher

Chamber Music:

ViM (Saxophone Quartet), Eastman School of Music, New York

Kristin Rarick

Michael Matlock

Dimitrios Kostaras

Richard Miserendino

Chien-Kwan Lin, coach

Northwest Division

Composition:

Elementary: Benjamin L. Davis, Washington; Sharon Van Valin, teacher

Junior: Riley Crabtree, Oregon; Jeffrey Payne, teacher

Senior: Josh R. Archibald-Seiffer, Idaho; Del Parkinson, teacher

Young Artist: no entrants

Junior Brass: no entrants

Junior Piano: Kerensa Gimre, Oregon; Paula Watt and Peter Mack, teachers

Junior String: Rachel Wong, Washington; Kent Coleman, teacher

Junior Woodwind: Lauren Glass, Washington; Bonnie Blanchard, teacher

Senior Brass: Brandon Davis, Washington; Ryan Schultz, teacher

Senior Piano: Nicholas Huang, Montana; Ruth Rotondi and Henry Campbell, teachers

Senior String: Grace Choi, Washington; Kent Coleman, teacher

Senior Voice: Banner Smith, Washington; Elaine Scherperel-Burgess, Teacher

Senior Woodwind: Kathryn Ladner, Washington; Bonnie Blanchard, teacher

Young Artist Brass: Justin Ehli, Washington; Ryan Schultz, teacher

Young Artist Piano: Jacquelyn Weitz, Montana; Dorothea Cromley, Teacher

Young Artist String: no entrants

Young Artist Voice: Brianne Roney,* Montana; Lesley Jorden, teacher

Young Artist Voice: Amber Johnson,** Washington; Sandra Glover, teacher

Young Artist Woodwind: Amy Adams, Wyoming; Scott Turpen, teacher

Chamber Music:

Morrison Center Chamber Players, Boise State University, Idaho

Christina Wilson

Jeff Gander

Katie Matsuura

Laura Davis

Joshua Vargas

Maria Klyutkina

Jeanne Belfy, coach

South Central Division

Composition:

Elementary: Anna M. Smith, Louisiana; Ellene Owens, teacher

Junior: Michelle L. Campbell, Louisiana; Ellene Owens, teacher

Senior: Rolan S. Duvvury, Texas; Vera Balaban, teacher

Young Artist: Jeremy J. Ricketson, Oklahoma; William Roger Price, teacher

Junior Brass: Tanner Antonetti, Arkansas; Michael Underwood, Teacher

Junior Brass: Zachary Gingerich, Arkansas; Todd Johnson, teacher

Junior Piano: Michael Hell, Texas; John Weems, teacher

Junior String: Robert Switala, Texas; Jan Mark Sloman, teacher

Junior Woodwind: Shealynn Morefield, Oklahoma; Natalie Syring, teacher

Senior Brass: no entrants

Senior Piano: Stephanie Chan, Texas; John Weems, teacher

Senior String: Antoinette Gan, Texas; Michael Coren, teacher

Senor Voice: Sarah Duvall, Oklahoma; Larry Baldwin, teacher

Senior Woodwind: Curtis Sebren, Arkansas; Kelly Johnson, teacher

Young Artist Brass: Matthew Shipes, Texas; David Graves, teacher

Young Artist Piano: Natalia Katyukova, Texas; Tamas Ungar, Teacher

Young Artist String: Adam Lock, Oklahoma; Tess Remy-Schumacher, teacher

Young Artist Voice: Rachel Boeselt, Texas; Lisa Clement, teacher

Young Artist Woodwind: Shauna Thompson, Texas; Lisa Garner Santa, teacher

Chamber Music:

Oklahoma State University Trombone Quartet, Oklahoma

Stephen Torbert

Isaac Washam

Robert Gorbet

Brandon Dyer

Paul Compton, coach

Southern Division

Composition:

Elementary: Gabrielle Chou, Florida; Donald Waxman, teacher

Junior: Parker Ramsay, Tennessee; Carol McClure, teacher

Senior: Robert L. Wells, South Carolina; Linda McKenzie, teacher

Young Artist: David A. Brown, Florida; Stella Sung, teacher

Junior Brass: no entrant

Junior Piano: Alexander Stabile, Virginia; Rosita Kerr Mang, teacher

String: Linnaea Brophy, Tennessee; Carolyn Huebl, teacher

Woodwind: Valerie Hsu, South Carolina; Amanda Barrett, teacher

Senior Brass: Ibanda Ruhumbika, Georgia; David Zerkel, teacher

Senior Piano: David H. Fung, Florida; Gavin Taylor, teacher

Senior String: Stefani Collins, North Carolina; Sarah Johnson, teacher

Senior Voice: Eleanor Hanna, North Carolina; Catherine Charlton, teacher

Senior Woodwind: Elisha Benjamin, Alabama; Kimberly Scott, teacher

Young Artist Brass: Joseph Brinson, North Carolina; Britton Theurer, Teacher

Young Artist Piano: Justin Bird, Florida; Read Gainsford, teacher

Young Artist String: Lachezar Kostov, North Carolina; Zvi Plesser, teacher

Young Artist Voice: Amanda Green, Georgia; Phoebe Pomeroy, teacher

Young Artist Woodwind: Melissa Garner, Alabama; Scott Bridges, teacher

Chamber Music:

Dragon Park Quartet, Blair School of Music, Vanderbilt University, Tennessee

Preetha Narayanan

Ellen McSweeney

Andy Braddock

Micah Claffey

John Kochanowski, coach

Southwest Division

Composition:

Elementary: Andrea J. Kim, California; Su-Shing Chiu, teacher

Junior: Elizabeth P. Sywulka, California; Ron Anderson, teacher

Senior: Renee A. Chang, California; Suzanne Wong Abe, teacher

Young Artist: Evan C. Paul, Arizona; Frank Scott, teacher

Junior Brass: no entrants

Junior Piano: Andrew Ramos, Hawaii; Ellen Masaki, teacher

Junior String: Emily Nebel, Arizona; Katie McLin, teacher

Junior Woodwind: Helen McGarr, Utah; Laurel Maurer, teacher

Senior Brass: no entrants

Senior Piano: Joshua Wright, Utah; Susan Duehlmeier, teacher

Senior String: Zoe Martin-Doike, Hawaii; James Stanford, teacher

Senior Voice: Bryson Tidman, New Mexico; Jeanne Grealish, teacher

Senior Woodwind: Gabriella Roderer, Utah; Cindy Henderson, teacher

Young Artist Brass: Dan Barrett, Utah; Will Kimball, teacher

Young Artist Piano: Jonathan Bowman, Utah; Scott Holden, teacher

Young Artist String: Benjamin Chan, Utah; Monte Belknap, teacher

Young Artist Voice: Ingrid Israel, Arizona; Robert Barefield, teacher

Young Artist Woodwind: Susan Croft, Utah; Jaren Hinckley, teacher

Chamber Music:

BYU Honors Brass Quintet, Brigham Young University, Utah

Jason Bergman

Randy Lee

Robert Davis

Adam Bean

Dan Barrett

Will Kimball, coach

West Central Division

Composition:

Elementary: Natalie O. Wells, Missouri; Mara Gibson, teacher

Junior: Yukun (Rayna) Wang, Minnesota; Dorothy Sandquist, teacher

Senior: David F. Kolar, South Dakota; Paul Kolar, teacher

Young Artist: John R. Ernst, Missouri; Thomas McKenney, teacher

Junior Brass: Jamie Sanborn, Kansas; Ann Trechak, teacher

Junior Brass: Kristin Johnson, North Dakota; James Thornton, teacher

Junior Piano: Christina Lan, Colorado; Larry Graham and Carolyn Shaak, teachers

Junior String: Nicole Schroeder, Missouri; Jessica Platt, teacher

Junior Woodwind: Kathryn Chaney, Minnesota; Debora Harris, teacher

Senior Brass: Rebecca Gruskin, Minnesota; Sarah Schmalenberger, teacher

Senior Piano: Alec Tauscher, Kansas; Jack Winerock, teacher

Senor String: John Napier, Colorado; Jeri Jorgensen, teacher

Senior Voice: Lauren Hartman, Iowa; Rosemary Gast, teacher

Senior Woodwind: Micah Wright, Iowa; Joyce Wheeler, teacher

Young Artist Brass: Katie Andres, Missouri; Marcia Spence, teacher

Young Artist Piano: Akina Yura, Nebraska; Nathan Buckner, teacher

Young Artist String: Rolf Haas, Minnesota; Sally O'Reilly, teacher

Young Artist Voice: Rebecca Caliendo, Missouri; Jo Ella Todd, teacher

Young Artist Woodwind: Ashley Wood, Kansas; Larry Maxey, teacher

Chamber Music:

NDSU Sax Quartet, North Dakota State University, North Dakota

Brian Wittkop

Emily Bair

Jessy Klimpel

Matthew Salzer

Matthew Patnode, coach

* Winner not competing in national finals

** Alternate competing in national finals
COPYRIGHT 2006 Music Teachers National Association, Inc.
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2006, Gale Group. All rights reserved. Gale Group is a Thomson Corporation Company.

 
Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:Division News
Publication:American Music Teacher
Date:Apr 1, 2006
Words:1266
Previous Article:MTNA exhibits at NAMM.
Next Article:Foundation Fund.


Related Articles
2002-2003 MTNA Student Competitions.
2003-2004 MTNA Student Competitions.
MTNA partners with ARTS competition. (Association News).
2004-2005 MTNA Student Competitions.
2003-2004 MTNA National Student Competitions winners.
MTNA: Music Teachers National Association.
2004-2005 MTNA National Student Competitions winners.
MTNA partners with ARTS competition.
2005-2006 MTNA national student competitions winners.
2007-2008 MTNA Student Competitions.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2018 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters