Printer Friendly

Diplomatic list.

OMAN

EMBASSY OF THE SULTANATE OF OMAN

Chancery: 2535 BELMONT ROAD, NW 20008

(EMBASSY 202-387-1980) (FAX 202-745-4933)

HER EXCELLENCY HUNAINA SULTAN AHMED AL MUGHAIRY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABDULLAH HAMED SAIF AL RIYAMI

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AHMED ALI SHAHDAD

MRS. FATIMA MOHAMED DAD ALLAH AL RAISI

MINISTER

MR. NASSER KHAMIS AL KALBANI

FIRST SECRETARY

MR. MAHBOOB ISSA JUMA AL RAISI

MRS. NADA ABDUL RAHIM YOUSUF AL HOOTI

FIRST SECRETARY

MR. HAMOOD SALIM ABDULLAH AL TOWAIYA

MRS. ASMA ALI MASOUD AL KHARUSI

FIRST SECRETARY

MR. AHMED DAWOOD ALI AL ZADJALI

MRS. AWATIF ABDUL HAMEED A. AL ZADJALI

FIRST SECRETARY

DR. ASYA MOHAMED SULAIMAN AL LAMKI

DR. HARITH MOHAMED AL GHASSANI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. AHMED ABDULLAH M. AL SHANFARI

MRS. FATIMA AYAD BAHOU

ATTACHE (INFORMATION)

MS. SHIREEN ABDUL QADER YOUSUF

ATTACHE (COMMERCIAL)

BRIGADIER GENERAL HILAL AMUR HAMOOD AL HAJRI

MRS. SHAMS SAID HAMOOD AL HAJRI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SAIF SAID SALIM AL HAJRI

MRS. JOKHA MOHAMED HAMED AL HAJRI

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CULTURAL OFFICE

8381 OLD COURTHOUSE ROAD, SUITE 130

VIENNA, VA 22182

(OFFICE 571-722-0000) (FAX 571-722-0001)

DEFENSE OFFICE

2535 BELMONT ROAD, NW 20008

(OFFICE 202-232-8816) (FAX 202-232-8818)

PAKISTAN

EMBASSY OF PAKISTAN

Chancery: 3517 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-243-6500) (FAX 202-686-1544)

HIS EXCELLENCY HUSAIN HAQQANI

MRS. FARAHNAZ ISPAHANI *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MUHAMMAD ASLAM KHAN

MRS. MUMINA ASLAM KHAN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. IFFAT IMRAN GARDEZI

MR. SYED MOHAMMAD IMRAN GARDEZI

MINISTER

MR. SYED MOHAMMAD IMRAN GARDEZI

MRS. IFFAT IMRAN GARDEZI

MINISTER

MR. FAQIR SYED ASIF HUSSAIN

MRS. SAEEDA ASIF HUSSAIN

MINISTER

MR. MOAZZAM AHMAD KHAN

MS. LEENA SALIM MOAZZAM

MINISTER

MR. ABDUL WAJID RANA

MRS. RUBINA WAJID

MINISTER (ECONOMICAL & FINANCIAL)

MR. AZMAT ALI RANJHA

MRS. TASAWAR RANJHA

MINISTER (TRADE)

MS. MUMTAZ ZAHRA BALOCH

COUNSELOR

MR. ZAHID HAFEEZ CHAUDHRI

MRS. SABINA ZAHID

COUNSELOR

MR. MOEEN HABIB KHAN

MRS. AZMAT MOEEN KHAN

COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MS. LEENA SALIM MOAZZAM

MR. MOAZZAM AHMAD KHAN

COUNSELOR

MR. MUHAMMAD SYRUS SAJJAD QAZI

MRS. SHAZA SYRUS

COUNSELOR

MR. SHUJJAT ALI RATHORE

MRS. UZMA SHUJJAT

COUNSELOR

MR. MUHAMMAD MUDASSIR TIPU

MRS. FATIMA MUDASSIR

COUNSELOR

MR. MUHAMMAD ALEEM AKHTAR

MRS. ZAHIDA KANWAL

FIRST SECRETARY (FINANCE & ACCOUNTS)

MR. NADEEM HAIDER KIANI

MRS. SHAZIA NADEEM KIANI

ATTACHE (PRESS)

MR. ANJUM LATIF

MRS. SHAHIDA ANJUM

ATTACHE (CIVIL)

CAPTAIN MUHAMMAD ABDUL REHMAN QURESHI

MRS. AYESHA REHMAN QURESHI

ATTACHE (PROCUREMENT)

COLONEL ZAFAR IQBAL THATHAL

MRS. SYEDA MUSARRAT AGEEN GILANI

ATTACHE (PROCUREMENT)

BRIGADIER GENERAL NAZIR AHMED BUTT

MRS. SUMBUL NAZIR

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN BILAL ABDUL NASIR

MRS. NAHIDE NASIR

NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN AHMER SHEHZAD

MRS. FARYAL AHMER

AIR ATTACHE

COLONEL TARIQ JAVED

MRS. UMBREEN AHMED

ASST. MILITARY ATTACHE

ATTACHE DEFENSE PROCUREMENT OFFICE

3517 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-243-2845) (FAX 202-686-7614)

PALAU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF PALAU

Chancery: 1701 PENNSYLVANIA AVENUE, NW, SUITE 300 20006

(EMBASSY 202-452-6814) (FAX 202-452-6281)

HIS EXCELLENCY HERSEY KYOTA

MRS. LYDIA SHMULL KYOTA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WAYNE WONG

FIRST SECRETARY

PANAMA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF PANAMA

Chancery: 2862 MCGILL TERRACE, NW 20007

(EMBASSY 202-483-1407) (FAX 202-483-8413)

HIS EXCELLENCY JAIME EDUARDO ALEMAN HEALY

MRS. MARIA D. AROSEMENA DE ALEMAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. YAVEL MIREYA FRANCIS LANUZA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION) & CONSUL GENERAL

MS. LAURA GRACIELA CASTRO GRIMALDO

ATTACHE (LEGAL)

MS. LOURDES PATRICIA CUEVAS SUBARA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. JEAN PIERRE DE ROUX DE LA GUARDIA

ATTACHE (ECONOMIC)

MISS GINA DELLA TOGNA NIETO

ATTACHE (CULTURAL AND SCIENTIFIC ATTACHE)

PAPUA NEW GUINEA

EMBASSY OF PAPUA NEW GUINEA

Chancery: 1779 MASSACHUSETTS AVENUE, NW, SUITE 805 20036

(EMBASSY 202-745-3680) (FAX 202-745-3679)

HIS EXCELLENCY EVAN JEREMY PAKI

MRS. EMILY NILIWAN PAKI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WASSER VINCENT SUMALE

MRS. MARY SUMALE

FIRST SECRETARY

MS. HELEN ELIZABETH SANNY

THIRD SECRETARY

PARAGUAY

EMBASSY OF PARAGUAY

Chancery: 2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-6960) (FAX 202-234-4508)

HIS EXCELLENCY RIGOBERTO GAUTO VIELMAN

MRS. ESTELA MARI ESPINOLA DE GAUTO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LUIS JOSE GONZALEZ FERNANDEZ

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MISS MARIA ALEJANDRA ESPINOLA

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ENRIQUE RAMIREZ VILLALBA

MRS. MARIA SUSANA REPKA DE RAMIREZ

COUNSELOR

MR. JORGE BRIZUELA PEREZ

MRS. LOURDES C. ALONZO CAMPOS VARELA

FIRST SECRETARY

MR. LUIS RAMIRO BIANCHI FANEGO

MRS. MARIELA HERMINIA LATERRA SILVA

SECOND SECRETARY

MS. NORMA CARDOZO SALDIVAR

SECOND SECRETARY

MISS SANDRA ZACARIAS BREUER

SECOND SECRETARY

MRS. NATIVIDAD OFELIA RUIZ MONGELOS

ATTACHE

COLONEL ADALBERTO RAMON GARCETE MARTINEZ

MRS. NILDA NOEMI JIMENEZ DE GARCETE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERICAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

DEFENSE ATTACHE

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

PRESS AND INFORMATION AFFAIRS

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-483-6962)

VISA AND CONSULAR AFFAIRS

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-483-6960)

PERU

EMBASSY OF PERU

Chancery: 1700 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-833-9860) (FAX 202-659-8124)

HIS EXCELLENCY LUIS MIGUEL VALDIVIESO MONTANO

MRS. AIDA C. AREVALO DE VALDIVIESO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FERNANDO QUIROS CAMPOS

MRS. MARIA RIOS HAMANN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CESAR AUGUSTO JORDAN PALOMINO

MRS. CONSUELO D. CARBAJAL DE JORDAN

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. PEDRO ANTONIO BRAVO CARRANZA

MS. ELIDA T. GASTANAGA DE BRAVO

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. LUIS CHANG BOLDRINI

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MIGUEL ANGEL SAMANEZ BENDEZU

MRS. GLADYS ROXANA CRUZATE GARCIA

MINISTER-COUNSELOR

MS. YESENIA JULIA CABEZAS ANICAMA

COUNSELOR

MS. ANA MARIA DEUSTUA CARAVEDO

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. MIJAIL AUGUSTO QUISPE SANDOVAL

COUNSELOR (ECONOMIC AND FINANCIAL)

MR. JORGE RENATO REYES TAGLE

MRS. TEIJA JALASKOSKI DE REYES

COUNSELOR

MR. JOSE ARMANDO SANCHEZ FARFAN

MRS. AURISTELA MEDINA REYNA DE SANCHEZ

COUNSELOR (SECURITY)

MR. DAVID ADALBERTO VERGARA PILARES

MRS. AIDA RUIZ DE VERGARA

COUNSELOR & DEPUTY CONSUL GENERAL

MR. FERNANDO ALFONSO MAYTA GALARZA

SECOND SECRETARY

MR. JUAN ALEJANDRO MONTOYA VALDERRAMA

SECOND SECRETARY

MS. MARIRENE MUNIZ VERRANDO

SECOND SECRETARY

MR. REYNALDO F. PORTUGAL VASQUEZ

MRS. LUCIA GILDA LEON DE PORTUGAL

SECOND SECRETARY

MS. MARIA CAROLINA CARRANZA NUNEZ

THIRD SECRETARY (PUBLIC DIPLOMACY)

MR. RICARDO MALCA ALVARINO

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. JOSE RAUL CORBERA TENORIO

ATTACHE (CIVIL)

MS. ELIANA GUISELLA MOSCOSO GUERRERO

ATTACHE (CIVIL)

MAJOR GENERAL PEDRO ROMULO BULEJE BULEJE

MRS. SILVIA ERIKA CASTANEDA PINTO

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

ADMIRAL MAURO DANIEL P. CACHO DE ARMERO

MRS. LOURDES KARIN MITTERHOFER PASSANO

NAVAL ATTACHE

MAJOR GENERAL PEDRO EUGENIO GRACEY ARAOZ

MRS. ROSA ELENA LEON LEON DE GRACEY

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ALFREDO ELIAS ANGULO PALMA

MRS. ANA MARIA SAONA LEQUERICA

ASST. MILITARY ATTACHE

MR. GUILLERMO MEDRANDA ESPINOSA

MRS. LORELLA ELENA K. ROCHA NICOLETTI

ASST. NAVAL ATTACHE

MR. LEONCIO DANIEL RODRIGUEZ DELFIN

MRS. ERIKA GIOVANNA GAMBETTA ALVARADO

ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL ELIAZAR DAVID SCHRADER SCHLAEFLI

MRS. JUANA L. URIBE RAMO DE SCHRADER

ASST. AIR ATTACHE

COMMADANT MARCO RENATO SOLARI VIGO

MRS. FANNY MARIA MONZON CASTILLO

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2141 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE A 20007

(OFFICE 202-333-1528)

CONSULAR OFFICE

1225 23RD STREET, NW 20037

(OFFICE 202-462-1081)

JOINT FIGHT AGAINST DRUGS OFFICE

1511 K STREET 20005

(OFFICE 202-737-5484)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2141 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE F 20007

(OFFICE 202-342-8127) (FAX 202-333-7417)

NAVAL COMMISSIONER & ATTACHE OFFICE

2141 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE J 20007

(OFFICE 202-337-6670)

PHILIPPINES

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE PHILIPPINES

Chancery: 1600 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-467-9300) (FAX 202-328-7614)

HIS EXCELLENCY WILLY CALAUD GAA

MRS. ERLINDA CONCEPCION GAA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MARIA ANDRELITA S. AUSTRIA

MR. CARLITO EDUARDO AUSTRIA

MINISTER & CONSUL

MR. DOMINGO PRADIEZ NOLASCO

MRS. CECILIA ABIOG NOLASCO

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. ARIEL RODELAS PENARANDA

MRS. ROWENA DAYANGHIRANG PENARANDA

MINISTER & CONSUL

MR. ROMULO VIANA MANLAPIG

MRS. ESTHER Y. MANLAPIG

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. ARLENE TULLID MAGNO

MR. EDWIN LESTER QUIMPO MAGNO

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. MA. CORINA RULLA APOSTOL

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. ROBERT ERIC ALABADO BORJE

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. ANGELITO AYONG NAYAN

MRS. MINERVA TAN NAYAN

THIRD SECRETARY & CONSUL

MS. GUILLERMA COLOBONG COLOBONG

ATTACHE (PROTOCOL OFFICER)

MR. SOFRONIO RAMOS CORTEL

ATTACHE

MRS. JANETH ZULITA FALSIS

MR. DARWIN BALINGCONGAN FALSIS

ATTACHE

MR. LYRIE FERNANDEZ FULGENCIO

ATTACHE

MS. MARIA LOURDES GOLOYUGO

ATTACHE

MS. MA. CAROLINA M. INGLES CHRANS

ATTACHE

DR. JOSYLINE CHIO JAVELOSA

MR. SEBASTIAN JOSE ORLINA JAVELOSA

ATTACHE (AGRICULTURE)

MR. JOSE EDGAR ENCARNACION LEDONIO

MRS. MARIA ANGELICA BEATRIZ A. LEDONIO

ATTACHE

MR. DELFIN NEGRILLO LORENZANA

MRS. EDITHA AGUILAR LORENZANA

ATTACHE (VETERANS)

MRS. RENELL DALAWES MARTINEZ

ATTACHE (ASSISTANT FINANCE OFFICER)

MS. MA. LYRA ESCALANTE OCAMPO

ATTACHE (CONSULAR ASSISTANT)

MRS. LUZVIMINDA GUMATAY PADILLA

ATTACHE (LABOR)

MS. LAYDA OLPINDO PAGUITAL

ATTACHE

COLONEL ARMANDO ESTEPA RAMOLETE

MRS. MARIBELLE POBRE RAMOLETE

ATTACHE (POLICE)

MRS. MARIA AURORA PALMA REAL

MR. FERDINAND ARGENTE REAL

ATTACHE

MS. YOLANDA DUDAS RECANA

ATTACHE

MRS. MARIA LUISA LODRONIO REMULLA

MR. LAURO IPAC, JR REMULLA

ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL ANTONIO INES SUPNET

MRS. MARIA LOURDES LILIA E. SUPNET

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN ANTONIO ATANACIO APOSTOL HABULAN

MRS. HELENA BARANGAN HABULAN

NAVAL ATTACHE

COLONEL EUSAQUITO PORAL MANALO

MRS. MARY ANN ORTIZ MANALO

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

ARMED FORCES ATTACHE

1600 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-467-9300)

COMMERCIAL COUNSELOR

1600 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-467-9418)

CONSULAR OFFICE

1600 MASSCHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-467-9300)

POLAND

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF POLAND

Chancery: 2640 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-234-3800) (FAX 202-328-6271)

HIS EXCELLENCY ROBERT RYSZARD KUPIECKI

MRS. MALGORZATA KUPIECKA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WOJCIECH FLERA

MRS. ANNA BARBARZAK

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MAREK KONARZEWSKI

MINISTER-COUNSELOR

MR. GRZEGORZ KOZLOWSKI

MRS. JOLANTA TERESA KOZLOWSKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ZBIGNIEW KUBACKI

MRS. EWA KUBACKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. PAWEL LECHOWICZ

MRS. DOROTA KRYSTYNA LECHOWICZ

MINISTER-COUNSELOR

MR. PIOTR ERENFEICHT

MRS. MARIOLA ERENFEICHT

COUNSELOR

MS. ELZBIETA CELINA GRYZIO

COUNSELOR

MR. MARCIN KNAPP

MRS. HANNA KNAPP

COUNSELOR

MR. PAWEL KOTOWSKI

MRS. ANNA IWONA KOTOWSKI

COUNSELOR

MR. PAWEL MACIAG

COUNSELOR (PRESS ATTACHE)

MR. MARCIN PIOTROWSKI

COUNSELOR

MR. PAWEL RADOMSKI

MRS. BEATA RADOMSKA

COUNSELOR

MR. WLODZIMIERZ SULGOSTOWSKI

COUNSELOR

MS. MALGORZATA TERESA SZUM

COUNSELOR

MR. REMIGIUSZ URBANOWSKI

MRS. AGNIESZKA ANNA URBANOWSKA

COUNSELOR

MR. WITOLD DZIELSKI

MRS. ANNA MARIA DZIELSKA

FIRST SECRETARY

MS. JOLANTA IWANICKA

FIRST SECRETARY

MR. MICHAL LUKASZ SIKORSKI

MRS. KRYSTYNA SIKORSKA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. PAWEL KRZYSZTOF SZOTA

MRS. DANUTA ANNA SZOTA

FIRST SECRETARY

MRS. ANNA BARBARZAK

MR. WOJCIECH FLERA

SECOND SECRETARY

MS. MAGDALENA WANDA DYBEK

SECOND SECRETARY

MR. ZBIGNIEW CZESLAW GAJEWSKI

SECOND SECRETARY

MR. ARTUR GRELA

MRS. EWA ANNA KOSIARSKA GRELA

SECOND SECRETARY

MS. PATRYCJA EWA GROCHECKA

SECOND SECRETARY

MR. BOGUSLAW WLODZIMIERZ LUKASZUK

MRS. JOANNA JADWIGA LUKASZUK

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. ADAM GUSTAW NORMARK

MRS. MARIETTA NORMARK

SECOND SECRETARY

MR. KONRAD SKARPETOWSKI

MS. AGATA SKARPETOWSKA

SECOND SECRETARY

MR. MATEUSZ JOZEF STASIEK

SECOND SECRETARY

MR. BRONISLAW KWIATKOWSKI

MRS. IRENA KWIATKOWSKA

THIRD SECRETARY

MRS. BARBARA FALSZEWSKA

MR. STANISLAW JERZY FALSZEWSKI

ATTACHE (CIVIL)

MR. ANDRZEJ ROSLON

MRS. MALGORZATA ROSLON

ATTACHE

MR. RADOSLAW PIOTR BISKUPSKI

MRS. AGNIESZKA MARLENA BISKUPSKA

ATTACHE (CIVIL)

GENERAL LESZEK SOCZEWICA

MRS. MARZENA ZYZNAR SOCZEWICA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR RAFAL ARTUR NOWAK

MRS. DARIA ANNA NOWAK

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR MACIEJ WOZNIAK

MRS. JOANNA RYBOLOWICZ WOZNIAK

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL ANDRZEJ KRZYSZTOF KOPACKI

MRS. RENATA KRYSTYNA KOPACKA

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

MR. KONRAD RADOSLAW SZYMANSKI

MRS. MALGORZATA ANNA SZYMANSKA

ASST. MILITARY & NAVAL ATTACHE

CONSULAR DIVISION

2224 WYOMING AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4517) (FAX 202-328-2152)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

2224 WYOMING AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-2303) (FAX 202-328-2152)

ECONOMIC AND FINANCIAL COUNSELOR OFFICE

1503 21ST STREET, NW 20036

(OFFICE 202-467-6690) (FAX 202-833-8343)

PORTUGAL

EMBASSY OF PORTUGAL

Chancery: 2012 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-328-8610) (FAX 202-462-3726)

HIS EXCELLENCY JOAO DE VALLERA

MRS. MARIA MARGARIDA GONCALVE AZEVEDO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MARIA PAULA SILVA CEPEDA

MR. JOSE RAUL CEPEDA FERREIRA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. LUISA MARQUES PAIS LOWE

MR. GLYN EVAN LOWE

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANTONIO SABIDO COSTA

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. ANTONIO DA GRACA CARNEIRO JACINTO

COUNSELOR (PRESS)

MR. ERNARDO FAUVELET RIBEIRO DA CUNHA

MRS. FILIPA SILVA RIBEIRO DA CUNHA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. JOSE ANTONIO GALAZ

MRS. ANA MARIA GALAZ

COUNSELOR (SOCIAL)

MR. JOSE ANTONIO MARTINS GOULART

MRS. MARIA L. PACHECO GOULART DA ROSA

COUNSELOR

MR. FRANCISCO CABRITA SARAIVA

FIRST SECRETARY

MS. ANA MARIA PIRES MONTEIRO

ATTACHE (LATIN AMERICAN AFFAIRS)

COLONEL ANTONIO CARLOS DE AMORIN TEMPORAO

MRS. ISABEL TEMPORAO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION

2012 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-332-3007) (FAX 202-387-2768)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2012 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-232-7632) (FAX 202-328-6827)

QATAR

EMBASSY OF THE STATE OF QATAR

Chancery: 2555 M STREET, NW 20037

(EMBASSY 202-274-1600) (FAX 202-237-0061)

HIS EXCELLENCY ALI BIN FAHAD FALEH AL-HAJRI

MRS. AFRA KHARBASH HAMEED AL MANSOORI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ESSA MOHAMED E. K. AL MANNAI

MRS. HAYA ALI M.B. AL KUBAISI

COUNSELOR

MR. HAMAD MOHAMED ABDULLA AL DOSARI

MRS. SHEIKHA NOORA HAMAD F. AL THANI

FIRST SECRETARY

MR. AHMED YOUSEF A.J. AL RUMAIHI

MRS. JULIE LYNN LEESON *

SECOND SECRETARY

MR. GHANEM MOHAMED TH. A. AL MAADEED

MRS. NOOF KHALID M. K. AL KHATER

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED ABDULAZIZ AL NASSR

ATTACHE (SECURITY)

MR. SALAH M. AL-MALKI

MRS. SALWA AWAD M. SAEED

ATTACHE (MEDICAL)

BRIGADIER GENERAL ABDULRAHMAN IBRAHIM AL HEMAIDI

MRS. HEND M. AL QATARI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MEDICAL, CULTURAL & MILITARY ATTACHE OFFICES

2555 M STREET, NW 20037

(OFFICE 202-274-1600) (FAX 202-237-0061)

ROMANIA

EMBASSY OF ROMANIA

Chancery: 1607 23RD STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-4846) (FAX 202-232-4748)

HIS EXCELLENCY ADRIAN COSMIN VIERITA

MRS. EUGENIA CODRINA VIERITA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CRISTIAN GAGINSKY

MRS. CRISTINA VICTORIA GAGINSKY

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ADRIAN CRISTEA

MRS. GABI MIOARA CRISTEA

MINISTER-COUNSELOR

MRS. EUGENIA CODRINA VIERITA

MINISTER-COUNSELOR

MR. LAURENTIU MIRCEA BABEI

MRS. MARIANA BABEI

COUNSELOR (FINANCIAL MANAGER)

MRS. CRISTINA VICTORIA GAGINSKY

MR. CRISTIAN GAGINSKY

COUNSELOR

MR. SILVIU GRADINARU

MRS. ROXANA GRADINARU

COUNSELOR

MR. GABRIEL CATALIN SOPANDA

FIRST SECRETARY

MRS. MIHAELA MARIANA DEACONU

MR. MIHAIL ROMEO DEACONU

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ROBERT OCTAVIAN DUMITRESCU

MRS. AMELIA DUMITRESCU

SECOND SECRETARY

MISS MARIANA LUANA GAGU

SECOND SECRETARY

MRS. RODICA TOMESCU OLARIU

MR. DRAGOS TOMESCU OLARIU

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. CRISTIAN LEON TURCANU

MRS. EMILIA DELIA DRAGULESCU

SECOND SECRETARY

MR. SERBAN BREBENEL

MS. OANA ADRIANA BREBENEL

THIRD SECRETARY

MRS. JANINA MARIA CISMARU

MR. ANDREI LAURENTIU CISMARU

THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDRU RAZVAN HUZA

MRS. IOANA TINELA HUZA

THIRD SECRETARY

MS. LAVINIA OCHEA

THIRD SECRETARY

MR. OVIDIU ADRIAN TUDORACHE

MRS. CARMEN MIHAELA TUDORACHE

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. FLORIN DRAGOMIR

MRS. ROSE MARIE DRAGOMIR

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. SORIN IACOB

MRS. FLORICA CLAUDIA IACOB

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. ADRIAN CIPRIAN MIRON

ATTACHE (HOME AFFAIRS)

MR. BOGDAN DANIEL PINTILIE

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL LIVIU SERBAN

MRS. CRISTINA SERBAN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ROBERT CALINOIU

MRS. GABRIELA CICI CALINOIU

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GHEORGHE URSULEAN

MRS. MARIA URSULEAN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR AFFAIRS

1607 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-232-4747) (FAX 202-232-4748)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE

1607 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-234-6206) (FAX 202-232-4748)

ECONOMIC COUNSELOR

1607 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-232-6593) (FAX 202-332-4858)

RUSSIA

EMBASSY OF THE RUSSIAN FEDERATION

Chancery: 2650 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-298-5700) (FAX 202-298-5735)

HIS EXCELLENCY SERGEY IVANOVICH KISLYAK

MRS. NATALIA MIKHAYLOVNA KISLYAK

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GEORGIY Y. BORISENKO

MRS. YELENA N. KOCHNOVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANDREY PAVOLVICH DOLGORUKOV

MRS. ALLA VLADIMIROVNA BOYCHENKO

MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. OLEG VLADIMIROVICH STEPANOV

MRS. YULIA ANATOLYEVNA STEPANOVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. IGOR ALEKSANDROVICH ALEKSEEV

MRS. MARINA VIKTOROVNA ALEKSEEVA

COUNSELOR

MR. DMITRY YURYEVICH BABAKHIN

MRS. IRINA SERGEYEVNA BABAKHINA

COUNSELOR (DEPUTY TRADE REPRESENTATIVE)

MR. EVGENY VLADISLAVOVICH BOBROVSKIY

MRS. LIUDMILA GEORGIYEVNA BOBROVSKAYA

COUNSELOR

MR. VASILY VLADIMIROVICH BORYAK

MRS. OLGA ALEKSANDROVNA BORYAK

COUNSELOR

MR. VITALY VLADIMIROVICH BUROV

MRS. ELENA MIKHAYLOVNA BUROVA

COUNSELOR

MR. SERGEY LEONIDOVICH CHUMAREV

COUNSELOR

MR. FEDOR OLEGOVICH DAROVSKIKH

COUNSELOR

MR. ALEXEY YURYEVICH DROBININ

MRS. NATALIA ALEKSANDROVNA DROBININA

COUNSELOR

MR. VLADLEN VIKTOROVICH EPIFANOV

MRS. IRINA STANISLAVOVNA EPIFANOVA

COUNSELOR

MR. VALERY YEVGENYEVICH ETNYUKOV

MRS. NATALIA IVANOVNA ETNYUKOVA

COUNSELOR

MR. NIKOLAY NIKOLAYEVICH KHARITONOV

MRS. MARINA VALENTINOVNA KHARITONOVA

COUNSELOR

MR. EVGENY VIKTOROVICH KHORISHKO

MRS. OLGA V. KHORISHKO

COUNSELOR

MR. VALERY DMITRIYEVICH KHROMCHENKOV

MRS. ELENA OLEGOVNA KHROMCHENKOVA

COUNSELOR

MR. VITALIY ALEKSEYEVICH KONDRATENKO

MRS. NATALIYA VIKTOROVNA KONDRATENKO

COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. NIKOLAY VLADIMIROVICH KRASILNIKOV

MRS. MARIA GEORGIOSOVNA KRASILNIKOVA

COUNSELOR

MR. NIKOLAY VALENTINOVICH MAKAROV

MRS. EVGENIA ALEKSANDROVNA MAKAROVA

COUNSELOR

MR. VYACHESLAV VLADIMIROVICH MOSHKALO

MRS. LIDIA MIKHAYLOVNA MOSHKALO

COUNSELOR

MR. VLADIMIR ALEKSANDROVICH NEBYVAYEV

MRS. NATALIA PETROVNA NEBYVAEVA

COUNSELOR

MR. SERGEY K. OVSYANNIKOV

MRS. LIUDMILA GENNADYEVNA OVSYANNIKOVA

COUNSELOR (HEAD OF THE CONSULAR DIVISION)

MR. IGOR Y. POLOZKOV

MRS. EKATERINA A. POLOZKOVA

COUNSELOR

MR. VLADIMIR A. PROSKURYAKOV

MRS. ELLA NIKOLAYEVNA PROSKURYAKOVA

COUNSELOR

MR. ALEKSEY SHISHAYEV

MRS. OLGA V. ILYUSHKINA

COUNSELOR

MR. IGOR VIKTOROVICH SUKHININ

MRS. GALINA VLADIMIROVNA SUKHININA

COUNSELOR

MR. ALEXEY GENNADYEVICH TIMOFEEV

COUNSELOR

MR. DMITRY MIKHAYLOVICH VETROV

MRS. IRINA SERGEYEVNA VETROVA

COUNSELOR

MR. VICTOR KONSTANTINOVICH VIDOV

MRS. ELENA GEORGIYEVNA VIDOVA

COUNSELOR

MR. OLEG VIKTOROVICH VOLKOV

MRS. ELENA IVANOVNA VOLKOVA

COUNSELOR

MR. SERGEY YURYEVICH ZAKOZHURNIKOV

MRS. TATIANA G. ZAKOZHURNIKOVA

COUNSELOR

MR. ALEXEY YURYEVICH ZINOVIEV

MRS. TATIANA SERGEYEVNA ZINOVIEVA

COUNSELOR

MR. ALEXEY FEDOROVICH ALSHANSKIY

MRS. SVETLANA BORISOVNA ALSHANSKAYA

FIRST SECRETARY

MR. ILYA GENNADYEVICH DIKOPOLOV

MRS. MARIA ALEKSANDROVNA DIKOPOLOVA

FIRST SECRETARY

MR. IGOR ANATOLYEVICH GLADKIKH

MRS. ZHANNA VIKTOROVNA GLADKIKH

FIRST SECRETARY

MR. VLADIMIR GERMANOVICH GRYAZNOV

MRS. VERA GORDEYEVNA GRYAZNOVA

FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER V. IVASHCHENKO

MRS. YELENA M. IVASHCHENKO

FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER LEONIDOVICH KOZLOV

MRS. ELIZAVETA VALERYEVNA SOROKINA

FIRST SECRETARY

MR. EVGENY SERGEYEVICH NUZHIN

MRS. TATIANA VLADIMIROVNA NUZHINA

FIRST SECRETARY

MR. OLEG V. POZDNYAKOV

MRS. SVETLANA Y. POZDNYAKOVA

FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER VLADIMIROVICH TROFIMOV

FIRST SECRETARY

MR. SERGEY VIKTOROVICH BLAGODATSKIKH

MRS. TATIANA IGOREVNA BLAGODATSKIKH

SECOND SECRETARY

MR. MAXIM PAVLOVICH KONVISAR

MRS. VALERIA ALEKSANDROVNA KONVISAR

SECOND SECRETARY

MR. DMITRY BORISOVICH KRYUCHKOV

MRS. OLGA VALERYEVNA KRYUCHKOVA

SECOND SECRETARY

MR. DMITRY ALEKSEYEVICH LADILOV

MRS. NADEZHDA ANATOLYEVNA LADILOVA

SECOND SECRETARY

MR. RUBEN EDUARDOVICH MALAYAN

SECOND SECRETARY

MR. ANDREY SERGEYEVICH MITIN

MRS. ANASTASIA ALEKSEYEVNA MITINA

SECOND SECRETARY

MR. EVGENY ALEKSEYEVICH SADIKOV

SECOND SECRETARY

MR. KIRILL YEVGENYEVICH SHERSHNEV

MRS. OLGA NIKOLAYEVNA SHERSHNEVA

SECOND SECRETARY

MR. PAVEL GENNADYEVICH SPITSYN

SECOND SECRETARY

MR. NIKOLAY SERGEYEVICH TYAGLO

MRS. ANNA ALEKSANDROVNA TYAGLO

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. MIKHAIL VLADIMIROVICH TYAPKIN

MRS. IRINA VIKTOROVNA TYAPKINA

SECOND SECRETARY

MR. VITALY YURYEVICH ZHUKOVETS

MRS. LAURA YUSUPOVNA ZHUKOVETS

SECOND SECRETARY

MR. ALEXEY VALERYEVICH BAKHTIY

MRS. EKATERINA VLADIMIROVNA BAKHTIY

THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDER VALERYEVICH BELOUSOV

MRS. ALEXANDRA SERGEYEVNA BELOUSOVA

THIRD SECRETARY

MR. VADIM BORISOVICH BEREZIN

MRS. INNA VYACHESLAVOVNA BEREZINA

THIRD SECRETARY

MR. DENIS VALENTINOVICH KONOVALOV

MRS. YULIA FLAVIANOVNA KONOVALOVA

THIRD SECRETARY

MRS. ELENA YURYEVNA KUDRYAVTSEVA

THIRD SECRETARY

MR. ROMAN ROMANOVICH MALYGIN

MRS. ELENA ALEKSANDROVNA MALYGINA

THIRD SECRETARY

MR. ALEXEY GENNADYEVICH MARKOV

MRS. EKATERINA SERGEYEVNA MARKOVA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY ALEKSANDROVICH PLOTNIKOV

MRS. NATALIA VLADIMIROVNA PLOTNIKOVA

THIRD SECRETARY

MR. MIKHAIL ALEKSANDROVICH RODIN

MRS. LIUBOV NIKOLAYEVNA RODINA

THIRD SECRETARY

MR. MIKHAIL VYACHESLAVOVICH SATUNKIN

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. VADIM YEVGENYEVICH SERGEEV

MS. DARIA DMITRIYEVNA MAKAROVA

THIRD SECRETARY

MS. SVETLANA VIKTOROVNA SHATALOVA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY ANDREYEVICH TARELIN

THIRD SECRETARY

MR. ARTEM STEPANOVICH TEVANYAN

MRS. ANNA MIKHAYLOVNA TEVANYAN

THIRD SECRETARY

MR. MIKHAIL KONSTANTINOVICH TOLCHENOV

THIRD SECRETARY

MR. VITALY VALERYEVICH TROFIMENKO

MRS. SVETLANA VALERYEVNA TROFIMENKO

THIRD SECRETARY

MRS. IRINA SERGEYEVNA VETROVA

MR. DMITRY MIKHAYLOVICH VETROV

THIRD SECRETARY

MR. EVGENY ANATOLYEVICH VIKTOROV

MRS. NATALIA VIKTOROVNA VIKTOROVA

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. MAXIM DMITRIYEVICH ABRAMOV

MRS. ANNA IGOREVNA ABRAMOVA

ATTACHE

MISS MARIA YEVGENYEVNA AFANASIEVA

ATTACHE

MR. SERGEY ANATOLYEVICH ANDRIYASHEV

MRS. MARINA VALENTINOVNA ANDRIYASHEVA

ATTACHE

MR. ALEXANDER SERGEYEVICH BRATCHIKOV

MRS. EVGENIA VIKTOROVNA BRATCHIKOVA

ATTACHE

MR. VALERY BORISOVICH BUKHTEREV

MRS. OXANA VLADIMIROVNA BUKHTEREVA

ATTACHE

MR. ALEXEY GENNADYEVICH DEREVYAGIN

MRS. GALINA IVANOVNA DEREVYAGINA

ATTACHE

MR. ALEXANDER NIKOLAYEVICH DUDINOV

MRS. TATIANA MIKHAYLOVNA DUDINOVA

ATTACHE

MR. ALEXANDER IVANOVICH ESIN

MRS. TATIANA LEONIDOVNA ESINA

ATTACHE

MR. ALEXANDER ANDREYEVICH GLADYSHCHUK

MRS. NATALIA STANISLAVOVNA GLADYSHCHUK

ATTACHE

MR. MIKHAIL YURYEVICH GRACHEV

MRS. ELENA RIFMIROVNA GRACHEVA

ATTACHE

MR. ILYA ANATOLYEVICH KASTORNOV

MRS. NATALIA ALIYYULLOVNA KASTORNOVA

ATTACHE

MR. ALEXEY VASILYEVICH KAZAKOV

MRS. MARINA NIKOLAYEVNA KAZAKOVA

ATTACHE

MR. ANDREY YURYEVICH KISELEV

MRS. NATALIA NIKOLAYEVNA KISELEVA

ATTACHE

MR. ANDREY VLADIMIROVICH KLOCHKOV

MRS. NATALIA ANATOLYEVNA KLOCHKOVA

ATTACHE

MR. YURY VIKTOROVICH KOROLEV

MRS. ALLA YEVGENYEVNA KOROLEVA

ATTACHE

MR. SERGEY BORISOVICH KORYAGIN

MRS. IRINA IVANOVNA KORYAGINA

ATTACHE

MR. VLADIMIR VYACHESLAVOVICH KRASAVIN

MRS. ELENA GENNADYEVNA KRASAVINA

ATTACHE

MR. ANDREY VALERYEVICH KUDRYAVTSEV

MRS. NATELA VILYEVNA DAVITINIDZE

ATTACHE

MR. ANATOLY VASILYEVICH KULESHOV

MRS. IRINA NIKOLAYEVNA KULESHOVA

ATTACHE

MR. MAXIM ALEKSEYEVICH LEONIDOV

MRS. EKATERINA A. KALASHNIKOVA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. VITALY VITALYEVICH MINCHENKO

MRS. NATALIA LEONIDOVNA MINCHENKO

ATTACHE

MR. VLADIMIR IVANOVICH PACHIN

MRS. IRINA VLADIMIROVNA PACHINA

ATTACHE

MR. ALEXANDER EDUARDOVIC PODDAVASHKIN

MRS. GALINA IVANOVNA PODDAVASHKINA

ATTACHE

MR. ALEXANDER V. PODLESNYY

MRS. SVETLANA VLADIMIROVNA PODLESNAYA

ATTACHE

MR. EVGENY YURYEVICH SLAVNOV

ATTACHE

MR. ANDREY VALERYEVICH SOKOLOV

MRS. ELENA VLADIMIROVNA SOKOLOVA

ATTACHE

MR. ANDREY MIKHAYLOVICH TRETIYAKOV

MRS. SVETLANA VIKTORONVA TRETIYAKOVA

ATTACHE

MR. ANDREY MIKHAYLOVICH YASKEVICH

MRS. ELENA VLADIMIROVNA YASKEVICH

ATTACHE

COLONEL ALEXANDER VLADIMIROVICH PARSHIN

MRS. NATALIA VIKTOROVNA PARSHINA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL VLADISLAV ANDREYEVICH KISELENKO

MRS. SVETLANA NIKOLAYEVNA KISELENKO

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PAVEL ANATOLYEVICH BELYAEV

MRS. MARINA NIKOLAYEVNA BELYAEVA

NAVAL ATTACHE

COLONEL NIKOLAY VASILYEVICH BLEDNYKH

MRS. TATIANA PETROVNA BLEDNYKH

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MAXIM VLADIMIROVICH BYKOV

MRS. NATALIA BORISOVNA BYKOVA

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ALEXANDER LEONIDOVICH GORBENKO

MRS. MARINA VIKTOROVNA GORBENKO

ASST. DEFENSE ATTACHE

MR. ANDREY SERGEYEVICH YURCHENKO

MRS. OLGA VALERYEVNA YURCHENKO

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL DMITRY VIKTOROVICH KOTOV

MRS. ANZHELIKA GEORGIYEVNA KOTOVA

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL NIKOLAY ANATOLYEVICH RUSYAEV

MRS. OLGA VLADIMIROVNA RUSYAEVA

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VLADIMIR SVYATOSLAVOVICH SPIRIN

MRS. OLGA VALENTINOVNA SPIRINA

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER ANDREY VALERYEVICH DOROKHOV

MRS. NATALIA VASILYEVNA DOROKHOVA

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMANDER IGOR EDGAROVICH ELKIN

MRS. OLGA ARKADYEVNA ELKINA

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN SERGEY EDUARDOVICH MAKHOVNEV

MRS. IRINA VLADIMIROVNA MAKHOVNEVA

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VLADIMIR VIKTOROVICH BAKHIREV

MRS. NATALIA YEGOROVNA BAKHIREVA

ASST. AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VLADIMIR GENNADYEVICH BAYMYSHEV

MRS. INNA VALERYEVNA BAYMYSHEVA

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL SERGEY PETROVICH YAKUSHEV

MRS. NATALIA VLADISLAVOVNA YAKUSHEVA

ASST. AIR ATTACHE

CONSULAR DIVISION

2641 TUNLAW ROAD, NW 20007

(OFFICE 202-939-8907) (FAX 202-939-8917)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2552 BELMONT ROAD, NW 20008

(OFFICE 202-965-1181)

FISHERIES ATTACHE OFFICE

1609 DECATUR STREET, NW 20011

(OFFICE 202-726-3838)

INFORMATION OFFICE

1706 18TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-232-6020)

RUSSIAN CULTURAL CENTRE

1825 PHELPS PLACE, NW 20008

(OFFICE 202-265-3840) (FAX 202-265-6040)

TRADE REPRESENTATIVE OF THE RUSSIAN FEDERATION

2001 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-234-7170)

RWANDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF RWANDA

Chancery: 1714 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-232-2882) (FAX 202-232-4544)

HIS EXCELLENCY JAMES KIMONYO

MRS. MARIE MUREKATETE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MICHAEL RUKATA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ANDREW TUSABE

MRS. LEONCIA MUKAMWIZA

COUNSELOR

MR. GUILLAUME KAVARUGANDA

FIRST SECRETARY

MR. EUGENE SEGORE KAYIHURA

MRS. NADIA RUYUKI SHAZA

SECOND SECRETARY

COLONEL FERDINAND SAFARI

MRS. CLAUDETTE UMULISA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SAMOA

EMBASSY OF THE INDEPENDENT STATE OF SAMOA

Chancery: 800 2ND AVENUE, FLOOR 4TH NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-599-6196) (FAX 212-599-0797)

HIS EXCELLENCY ALI'IOAIGA FETURI ELISAIA

MRS. MARIA LEI SAM-ELISAIA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SAN MARINO

EMBASSY OF REPUBLIC OF SAN MARINO

Chancery: 2650 VIRGINIA AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-250-1535)

HIS EXCELLENCY PAOLO RONDELLI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SAO TOME & PRINCIPE

EMBASSY OF SAO TOME AND PRINCIPE

Chancery: 1211 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 300 20036

(EMBASSY 202-775-2075) (FAX 202-775-2077)

HIS EXCELLENCY OVIDIO PEQUENO

MRS. LEOPOLDINA PEQUENO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SAUDI ARABIA

ROYAL EMBASSY OF SAUDI ARABIA

Chancery: 601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-342-3800) (FAX 202-944-3113)

HIS EXCELLENCY ADEL A. M. AL-JUBEIR

MRS. FARAH MESHAL D. ALFAYEZ

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY &

CONSUL GENERAL

MR. KHALED M. M. ALANGARI

MRS. MANAL A. F. ALMOAMMAR

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SAUD M AL SATI

MRS. MARYAM A. AL THERWEY

MINISTER

HIS ROYAL HIGHNESS MOHAMMED FAISAL TURKI AL-SAUD

MINISTER

DR. NAILA I. AL-SOWAYEL

MINISTER

DR. SALEM KH A ALNOWAISER

COUNSELOR

MR. HASSAN YOUSEF MOHAMMED YASSIN

COUNSELOR

MR. KHALEEL YOUSEF A. AFFAN

FIRST SECRETARY

MR. ABDULAZIZ MOHAMMED A. AL GHIFAILI

FIRST SECRETARY

MR. NAIL AHMED AL JUBEIR

FIRST SECRETARY

MR. KHALED MOHAMMED K. AL MANZLAWIY

FIRST SECRETARY

MR. RIYAD A. H. AL MUBARAKY

FIRST SECRETARY

MR. KHALED H. H. AL NABHANI

MRS. NABIHA H.E. AL SUFYANI

FIRST SECRETARY

MR. MUNEER S. A. ALFI

MRS. FATIMA H. A. ADIL

FIRST SECRETARY

MR. FAISAL EBRAHEEM M. A. ALGHAMDI

MRS. DALAL SALEH ALI ALGHAMDI

FIRST SECRETARY

MR. JASSIM M. KH. ALKHALDI

MRS. RUQAYA M. H. ABU OSHBA

FIRST SECRETARY

MR. KHALED MABRUK F. ALKHALED

MRS. MAHA FARAJ SAEEDALMOSAED

FIRST SECRETARY

MR. MOHAMMED MANSOUR DAKHEIL ALMALIK

MRS. ABEER SALEM A. ALKERAIDIS

FIRST SECRETARY

MR. ABDULMOHSEN F. ALYAS

MRS. ROUAA M. ATYAH

FIRST SECRETARY

MR. ABDULKHALIG RASHED A. BIN RAFAA

MRS. SHAREEFAH A. BIN RAFAA AL GHAMDI

FIRST SECRETARY

MR. SAHAL ERGESOUS

MRS. SALWA SAWADI

FIRST SECRETARY

MR. ABDULMALIK MOHAMMED SALEH SHENAWI

MRS. SAMIHA MAHMOUD HUSSAIN ALSINI

FIRST SECRETARY

MR. ABDULHAMID MOHAMMED S. ALBADR

MRS. FAHDAH FAHAD O. BIN SALMAH

SECOND SECRETARY

MR. SAAD A. S. ALNOFAIA

MRS. ABEER A. A. ALJUAID

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. HAMZAH AHMAD EDREES

MRS. KHADIJAH AHMAD AL SAWI

SECOND SECRETARY

MR. SALAH M. H. AL ALI

MRS. FATMAH I. S. AL JOUFI

THIRD SECRETARY

MR. FARIS OSHAYAN HORAIPISH AL OTAIBI

MRS. MEZNAH ALI SH. ALOTAIBI

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. FAHAD HOMMOOD AL ROWAIS

MRS. MAHA SAAD JERY

THIRD SECRETARY

MR. SULIMAN SAAD A. ALAKEEL

MRS. ABEER HENDI H. ALKATHIRI

THIRD SECRETARY

MR. HESHAM ABDULAZIZ ALAMMAR

MRS. NADA YOUSEF S. ALSHAHEEN

THIRD SECRETARY

MR. ABDULRAHMAN ARKAN I. ALDAWOOD

THIRD SECRETARY

MR. WALEED R. A. ALHEBSHIE

THIRD SECRETARY

MR. ABDULAZIZ ALI A. ALSSAGHER

MRS. BADRIAH ALI S. SSAGHER

THIRD SECRETARY

MR. FAHAD M. A. BARAKAH

THIRD SECRETARY

MR. SHALAN AQEEL O. BIN IJL

THIRD SECRETARY

MR. FAWZI M.D. BUGIS

MRS. ZAINEB SAUD A. SALEH

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMMAD SADIQ A. SADIQ

MRS. IQBAL ABDULRAHMAN Y DAHI

THIRD SECRETARY

MR. MAZEN FAHAD A. AL ABDULJABBAR

ATTACHE

MR. KHALID ALI S. AL AHMADI

ATTACHE

MR. NASSIR KH. AL AJMI

MRS. AL JOHARAH M. AL SUDAIRI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CHIEF WARRANT OFFICER FAHAD GHURMULLAH S. AL GHAMDI

MRS. GHALIAH ABDULLAH M. AL GHAMDI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL FAHAD S. AL HARBI

MRS. MANAL I. MUHAYA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. MAZYED I. AL MAZYED

MRS. WENDY M. AL MAZYED

ATTACHE (CULTURAL)

MR. BADR AL MUAIQIL

ATTACHE (PROTOCOL)

MR. MANSOUR ABDULRAHMAN A. AL QAHTANI

MRS. FATEMA ALI SAEED AL QAHTANI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. IBRAHIM A. AL SAYGH

MRS. LOLWAH A. AL HAWERY

ATTACHE (COMMERCIAL)

DR. SULIMAN MANSOUR HAMED AL SHUAIBI

MRS. FAWZEYAH ALMAHMOUD

ATTACHE (HEALTH)

MR. FAHAD S. AL-GHOFAILY

MRS. MARIAM AL ASHBAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SAUD SALEH AL-MUHANNA

MRS. AMAL MOHAMMED AL-NEJAIDI

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ABDULLAH MOHAMMED F. ALBISHI

MRS. MONA MOHAMMED A. ALYAMI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMED ABDULLAH SAUD ALEISSA

MRS. HUSSAH MOHAMMED IBRAHIM ALEISSA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. ALI HILAL ALI ALGHAMDI

MRS. LAYLA MOHAMMAD A. ALGHAMDI

ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER HAMEED ALASSI K. ALHATHAL

MRS. NUZHA TURKI M. ALHATHAL

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. RAID ABDULLAH N. ALHNAKI

ATTACHE (COMPUTER PROGRAMMER)

DR. MODY ABDULLAH H. ALKHALAF

ATTACHE

CHIEF WARRANT OFFICER KHALID KH N. ALOTAIBI

MRS. TURKIAH H. N. ALOTAIBI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMED S. F. ALOTAIBI

MRS. SAYFAH MUDITH F. ALOTAIBI

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HADI BAKER M. ALQAHTANI

MRS. SHATHA ABDULRAHEEM GHAMDI *

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL HAZZA MOHAMMED GHAZI ALQAHTANI

MRS. GHAZIL HUNAIF H. ALQAHTANI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULAZIZ S. I. ALROBAYAN

MRS. HUDA R. A. ALTOUIJRI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULLAH ALI M. ALSHERYAN

ATTACHE

MR. ADEL AHMED M. ALSHUBAIKI

MRS. SARAH IBRAHIM H. ALSALMAN

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. WALEED KHALID A. BIN ALLAM

MRS. RANA ZYAD M. ARAFAT

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. ABDULAZIZ RASHEAD M. BIN MOTAIEB

MRS. EZDEHAR KHALEEL H. AL ALAWI

ATTACHE

MR. HASSAN AHMAD SALEH EMAM

MRS. SAMIAH SALIH MAHMAD AL HAIDARI

ATTACHE

MR. SALEH MOHAMMAD OBAID

MRS. SAMIAH A. HAMDAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ZUHAIR ABDULLAH MOHAMMED TURKI

MRS. KHDIJAH JAMEEL MAHMOOD MADANI

ATTACHE

MR. FAHAD AL BAWARDY

MRS. SARAH AL SHOHAIB

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. FAHAD E. T. AL MALKI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. IBRAHIM A. A. AL MOWIS

MRS. FOUZIA H. A. AL MOZINI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. SAAD N. M. AL ORINI

MRS. AL JOHARAH S. AL FARAWI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULMOHSEN SAAD AL OTAIBI

MRS. HESSAH SULAIMAN A. ALFAIZ

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. RADDAH H. Z. AL OTAIBI

MRS. HUSSA NAIF S. AL OTAIBI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. SALEH AL RAZGAN

MRS. NORA AL FALLAJ

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED SALEH AL ROBAYAN

MRS. LOLWAH M. AL ROBAYAN

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULLAH ABDULAZIZ M. AL SAGR

MRS. TAGRED ABDULAZIZ KH. ALKHAMIS

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUHAMMED A. S.A. AL TURBAK

MRS. NADA I. A. AL AMMAR

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULLAH J. AL-JAMMAZ

MRS. SALWA A. AL-SUWAILEM

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MS. NAHLAH AHMED AL-JUBEIR

ASST. ATTACHE (HEALTH)

MR. BALKHIR A. B. ALAMRI

MRS. SARH A. A. ALAMRI

ASST. ATTACHE

MR. MOHAMMED SALEH D. ALDEHAIMAN

MRS. EBTIHAJ ABDULLAH M. ALSULAIMAN

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MRS. HESSAH SULAIMAN A. ALFAIZ

MR. ABDULMOHSEN SAAD AL OTAIBI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ALI MOHAMMAD H. ALFERAEHY

MRS. NORAH SALEH A. ALAZAAM

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. MOHAMMED ABDUL RAHMAN ALOMAR

MRS. LATTIFAH MOHAMMED ALAIBAN

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. ABDULRAHMAN MOHAMMED ALSEBAIL

MRS. JAMILAH YOUSEF M. ALYOUSEF

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULLA MOHAMMED M ALSHAHRANY

MRS. MOBARKA ABDULWAHAB S. ALSHAHRANY

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. IBRAHIM NASSER A. ALTHABET

MRS. LAILA ABDULLAH S. ALMOSA

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. NASSER MOHAMMAD A. ARFAJ

MRS. SHAIKHAH KHALAF M. ALAJAIMI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUSAID A. H. ASSAF

MS. EMAN M M AL-ZAHRI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ALI MOHAMMED A. BAMASHMOUS

MRS. EBTESAM HASAN M. BAMASHMOUS

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. NASSER M. S. EL ZALLAL

MRS. BADAHA A. S. AL KAHTANI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED FAHAD A. SAKABI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. AMAL YOUSEF M. SHARBATLY

ASST. ATTACHE (HEALTH)

BRIGADIER GENERAL AMIN M. A. SHAKER

MRS. NAHLA A. A. ALZUHAIR

DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED ALI MODHEI AL DABEIS

MRS. HASIBA MOHAMMED ZEID AL NASSER

MILITARY ATTACHE

COMMANDER MOHAMMAD A. AL GHANIM

MRS. HAYA A. ABABOTAIN

NAVAL ATTACHE

COLONEL AHMED ALQAHTANI

MRS. JAWHARAH A. S. ALQAHTANI

AIR ATTACHE

COMMANDER ABDULAZIZ S. AL ROWAILY

MRS. HALAH A. AL MASHARI

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-337-4088)

DEFENSE AND ARMED FORCES ATTACHE OFFICE

1001 30TH STREET, NW 20007

(OFFICE 202-857-0122)

SAUDI ARABIAN CULTURAL MISSION

2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 800 20037

(OFFICE 202-337-9450)

SAUDI ARABIAN NATIONAL GUARD OFFICE

601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-944-3344) (FAX 202-944-3340)

SAUDI HEALTH MISSION

601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-342-7393) (FAX 202-337-9251)

SENEGAL

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SENEGAL

Chancery: 2112 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-234-0540) (FAX 202-332-6315)

HER EXCELLENCY FATOU DANIELLE DIAGNE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAMADOU MOUNTAGA GUEYE

MRS. NDEYE ROKHAYA DRAME *

MINISTER-COUNSELOR

MR. DIAMANE DIOME

MRS. MARIE MICHELLE DIOUF DIOME

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. KHASSIM MBACKE

COUNSELOR

MRS. FATOUMATA BINETOU NDAO

MR. DAOUDA NDAO

COUNSELOR

MR. BECAYE AMALAH TRAORE

MRS. MAGNE DIOP TRAORE

COUNSELOR (POLITICAL & SOCIAL)

MR. ALBERT WAOULO

MRS. CESSILE MENDY WAOULO

COUNSELOR (COMMUNICATIONS)

MR. ALIOU DEME

FIRST SECRETARY (FINANCE)

MR. ADAMA DIOP

MRS. FATOU DIEYE DIOP

FIRST SECRETARY (PROTOCOL)

MRS. GNAGNA DIAKHAM EPOUSE KONE

SECOND SECRETARY

MR. ALASSANE BABA DIOP

MRS. DIEYNABA BA MBALLO DIOP

SECOND SECRETARY

COLONEL OUSMANE KANE

MRS. MARIAME DIAKITE KANE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, AIR & MILITARY ATTACHE OFFICE

1825 I STREET, NW, SUITE 400 20006

(OFFICE 202-429-2098) (FAX 202-332-6315)

SERBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SERBIA

Chancery: 2134 KALORAMA ROAD, NW 20008

(EMBASSY 202-332-0333) (FAX 202-332-3933)

HIS EXCELLENCY VLADIMIR PETROVIC

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PETAR VICO

MRS. IVANA VICO

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. JELENA CUKIC MATIC

MR. ROBERT MATIC

COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MR. DJERDJ MATKOVIC

MRS. VERA MARKOVIC MATKOVIC

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DEJAN RADULOVIC

MRS. BILJANA CORBIC RADULOVIC

COUNSELOR

MS. MILENA JOKSIMOVIC

SECOND SECRETARY

MR. NENAD MILIC

THIRD SECRETARY

MR. LAZAR PETROVIC

MRS. TATJANA PETROVIC

ATTACHE

COLONEL LJUBOMIR NIKOLIC

MRS. VESELINKA NIKOLIC

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMANDER MILAN KONJIKOVAC

MRS. DRAGANA KONJIKOVAC

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SEYCHELLES

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SEYCHELLES

Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400C NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-972-1785) (FAX 212-972-1786)

HIS EXCELLENCY RONALD JEAN JUMEAU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SIERRA LEONE

EMBASSY OF SIERRA LEONE

Chancery: 1701 19TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-939-9261) (FAX 202-483-1793)

HIS EXCELLENCY BOCKARI KORTU STEVENS

MRS. MUSU HAFSATU STEVENS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. IBRAHIM SORIE CONTEH

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. RASIE BINTA KARGBO

MR. YASSIN K. KARGBO

MINISTER-COUNSELOR (HEAD OF CHANCERY)

MR. SHEKU MESALI

MRS. BITHADON ALICE MESALI

COUNSELOR

MR. SASPO IBRAHIM SANKOH

MRS. KHADIJATU OMOLORA SASPO SANKOH

FIRST SECRETARY

SINGAPORE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SINGAPORE

Chancery: 3501 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-537-3100) (FAX 202-537-0876)

HER EXCELLENCY HENG CHEE CHAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SIEW GAY ONG

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CHIN CHYE ALEXIUS CHUA

MS. SIOK HOON LIM

COUNSELOR

MR. MEJAR SINGH GILL

MRS. JASMINDER KAUR

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE & CONSULAR)

MR. GAR YIN HOR

MRS. PUI LUM LAU

COUNSELOR

MS. ALPANA ROY

MR. JAYAKRISHNAN S. O. GOPALAKRISHNAN

COUNSELOR (ECONOMICS)

MR. HENG TEM RAYMOND WONG

MRS. LORNA YOKE LIAN CHIA

COUNSELOR

MS. SHARON WAI SUM CHAN

FIRST SECRETARY

MR. CHOUR THONG GOH

FIRST SECRETARY

MR. KENG NGAK KENNETH QUEK

MRS. GUEK HOON GOH

FIRST SECRETARY

MR. KIAN WEE TAN

MRS. CHING MUN ROSALYN LIM

FIRST SECRETARY

MR. WEIMING TAN

MS. PEIRU THERESA MARIA FAN

FIRST SECRETARY

MISS ADELINE JIA YI WONG

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MS. PI HSIEN YU

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MS. GERALDYN MAN YI CHEN

SECOND SECRETARY

MS. VIMALAM MARIMUTHU

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SIAK KIAN CHENG

MRS. JUDY HWEE HWA CHENG

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT SWEE BENG JERIDIUS CHUA

MS. YUNYING LIN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SLOVAK REPUBLIC

EMBASSY OF THE SLOVAK REPUBLIC

Chancery: 3523 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-237-1054) (FAX 202-237-6438)

HIS EXCELLENCY PETER BURIAN

MRS. NINA BURIANOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANDREJ DROBA

MRS. DANIELA DROBOVA

COUNSELOR

MR. FEDOR ROLL

MRS. LEA ROLLOVA

COUNSELOR & CONSUL

MR. MARTIN KOVAR

MRS. MARGARETA KOVAROVA

FIRST SECRETARY

MR. MICHAL PAVUK

MRS.ANDREA PAVUKOVA

FIRST SECRETARY

MRS. TEREZIA SAJGALIKOVA

FIRST SECRETARY

MR. DUSAN SATEK

MRS. ALENA SATEKOVA

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. VIT KOZIAK

MRS. JANKA KOZIAKOVA

SECOND SECRETARY

MR. PETER PETIAN

MRS. ANDREA PETIANOVA

SECOND SECRETARY (COMMERCIAL & ECONOMIC, N.Y.)

MR. PETER KOCIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. EMIL MATEJKA

MRS. IVANA MATEJKOVA

ATTACHE (CIVIL)

COLONEL JAROSLAV GOFJAR

MRS. MARCELA GOFJAROVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR MILAN SINTAJ

MRS. LUBOMIRA SINTAJOVA

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC SECTION

429 E. 52ND STREET, SUITE 12A

NEW YORK, NY 10022

(OFFICE 212-679-7044) (FAX 212-679-7045)

SLOVENIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SLOVENIA

Chancery: 2410 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-386-6610) (FAX 202-386-6633)

HIS EXCELLENCY ROMAN KIRN

MRS. JOVANA KIRN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. IRENA LUKAC

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ANDREJ MEDICA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. BORUT REPANSEK

MS. JANA REPANSEK

COUNSELOR

MRS. MASA SIFTAR DE ARZU

SECOND SECRETARY (CULTURAL)

MR. JEAN PIERRE VONARB

MRS. ELVIRA PAOLA OCHOA GRAU

SECOND SECRETARY

MRS. MATEJA KAVAS

MR. BOJAN KAVAS

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MRS. EVA PRSA SIMONOVIC

MR. DRAGAN SIMONOVIC

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL LADISLAV GRABER

MRS. ANKICA GRABER

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SOLOMON ISLANDS

EMBASSY OF THE SOLOMON ISLANDS

Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400L NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-599-6192) (FAX 212-661-8925)

HIS EXCELLENCY COLLIN D. BECK

MRS. HELEN I. BECK

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SOUTH AFRICA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SOUTH AFRICA

Chancery: 3051 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-232-4400) (FAX 202-265-1607)

MR. JOHNNY MOLOTO

MRS. PAMELA THANDO MOLOTO

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES A. I.)

MRS. TANDIWE FLORENCE FADANE

MINISTER (ADMINISTRATION)

DR. SIPHIWE FELIX MKHIZE

MRS. ANNA SIBONGILE MKHIZE

MINISTER (AGRICULTURE)

MR. LIVHUWANI LAWRENCE NEMUKULA

MRS. GUMANI HILDA NEMUKULA

MINISTER

DR. NOMONDE XUNDU

MINISTER (HEALTH)

MS. LERATO DOROTHY MATABOGE

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMICS)

MRS. NADIRA BAYAT

MR. AIDAN LAURENCE CONNOLLY

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. JOHANNES HERMANUS JACOBS

MRS. SUSANNA JOUBERT JACOBS

COUNSELOR

MRS. CECILE THERESA HEPPES

MR. CLINT HEPPES

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. TSHIRELETSO GETRUDE KAU

MR. PHATOLO SOLOMON KAU

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. TREVOR TEBOGO KOLA

MRS. MATUMELO DOROTHY KOLA

FIRST SECRETARY

MR. MONGEZI EDMUND MAHLULO

MRS. BRIDGET MONEGI

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. SELINA SHADI MASHIGO

FIRST SECRETARY

MRS. THINASHAKA AGNES MUHUMA

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION)

MRS. BAFEDILE THABITHA F. RAKGOLELA

MR. TSHEPO PETER RAKGOLELA

FIRST SECRETARY

MS. MATSHEPO ELLEN TSOKU

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MS. LAURA JEAN EADY

MR. KONSTANTIN HERMANN VON VIEREGGE

SECOND SECRETARY

MRS. THEODORA SEGOMOTSO LECHOLO

MR. AOBAKWE CORNELIUS PONE

SECOND SECRETARY

MR. HEYMANN MAHLAKO MAGAGANE

MRS. EVAH MMANAKEDI MAGAGANE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. SHAHKIRA PARKER

SECOND SECRETARY

MS. BOIPELO ONKEMETSE LEFATSHE

THIRD SECRETARY

MR. MASHUDU ELVIS MAFUNE

MRS. MMBULUNGENI MAFUNE

ATTACHE

MRS. YVONNE MOTSHABI MOREKHURE

ATTACHE

MS. SHARON VIVIENNE SOLOMON

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL MOGORUTI JOSEPH LEDWABA

MRS. NTSHI LORETTE LEDWABA

DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL MAFHUNGO DUNCAN MMBI

MRS. MUVHULAWA DAPHNEY MMBI

MILITARY & NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AGRICULTURAL OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-363-8620)

COMMUNICATION SECTION

3051 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-232-5370)

CONSULAR OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-244-9417)

DEPARTMENT OF TRADE AND INDUSTRY

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-966-5919)

PUBLIC AFFAIRS OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

TECHNICAL OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

TRADE/INDUSTRY/AGRICULTURAL

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

(OFFICE 202-966-8910)

SPAIN

EMBASSY OF SPAIN

Chancery: 2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-452-0100) (FAX 202-833-5670)

HIS EXCELLENCY JORGE DEZCALLAR DE MAZARREDO

MRS. TERESA CUNHA DE ECA VALENTE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSE PASCUAL MARCO MARTINEZ

MRS. GERALDINE DUFORT RAVIER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ALVARO DE SALAS G. DE AZCARATE

MRS. CARMEN TORNOS GALINDO

MINISTER & CONSUL GENERAL

AMBASSADOR JUAN M. ROMERO DE TERREROS

MRS. CARMEN FUENTE SALVADOR

MINISTER (CULTURAL)

MR. JORGE SOBREDO GALANES

MINISTER (CULTURAL AFFAIRS)

MR. FELIPE CARRERA MONTALVO

MS. MARIA ANGELES PEREZ HOMS

COUNSELOR

MRS. ELISA CAROLINA DE SANTOS CANALEJO

MR. JORGE JUAN DE VICENTE BENITO

COUNSELOR (LABOR & SOCIAL AFFAIRS)

MR. FELIPE DIAZ SUERO

MRS. INES PEREZ MOURIN

COUNSELOR (ECONOMIC & ADMIN. AFFAIRS)

MR. IGNACIO CARLOS ESTEVEZ VILA

MRS. MARIA JOSE RISCO SIERRA

COUNSELOR

MR. DIEGO FERNANDEZ ALBERDI

MRS. MARTA SERRANO SAN JOSE

COUNSELOR (EDUCATION)

MR. FERNANDO FERNANDEZ ARIAS MINUESA

COUNSELOR

MR. RAFAEL GARRANZO GARCIA

MRS. PILAR ASENSIO RAMOS

COUNSELOR

MR. GREGORIO LASO MOSTOLES

MS. ELENA CRUZ CASADO

COUNSELOR (INFORMATION)

MR. LEONARDO MARCOS GONZALEZ

MRS. MARIA PILAR FERNANDEZ GOMEZ

COUNSELOR (INFORMATION)

MR. JUAN FRANCISCO MARTINEZ GARCIA

MRS. EKATERINA LESHUKOVA

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. FERNANDO MERRY DEL VAL

MRS. MARIA CARMEN BETES DE TORO

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. JOSE MARIA MURIEL PALOMINO

MRS. MARIA SONIA LOPEZ LOPEZ

COUNSELOR

MR. ALVARO RODRIGUEZ ALVAREZ

COUNSELOR

MRS. ALMUDENA RODRIGUEZ SANCHEZ BEATO

MR. JOSE M. FERNANDEZ BRAVO QUESADA

COUNSELOR (ENVIRONMENT, RURAL & MARINE AFFAIRS)

MRS. ALICIA SANCHEZ MUNOZ

MR. FRANCISCO JAVIER SALAS PATINO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MIGUEL SANDOMINGO NUNEZ

MRS. SALUD LEON LOPEZ

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. CAMILO VILLARINO MARZO

MRS. SUSANA JULIA DE FUNES CASELLAS

COUNSELOR

MR. SANTIAGO GOMEZ ACEBO

MRS. MARIA DOLORES PEREZ CRESPO

FIRST SECRETARY

MR. JOSE LUIS GARCIA PLANCHUELO

MRS. INMACULADA LOPEZ CILLERO

ATTACHE

MAJOR JOSE ANTONIO MELLADO VALVERDE

MS. BELEN ENCARNACION LORENZO GILSANZ

ATTACHE (INTERIOR)

MR. SANTIAGO NECHES OLASO

MRS. MARIA CRUZ DIEZ HUIDOBRO

ATTACHE (AGRICULTURE)

MR. JOSE PEREZ GARCIA

MRS. ENEIDA RODRIGUEZ PEREZ *

ATTACHE (HOME AFFAIRS)

BRIGADIER GENERAL RAFAEL VAQUERO FERNANDEZ

MRS. ANA MARIA MARTINEZ PADILLA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL JESUS UBIERNA PARAMO

MRS. MARIA BEGONA MARTINEZ TORRADO

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN JOSE LUIS MARTINEZ AVIAL ARECES

MRS. MARIA C. GONZALEZ CELA CERVERA

NAVAL ATTACHE

COLONEL JOSE ENRIQUE RODRIGUEZ GONZALEZ

MRS. MARY IRENE TREMBLAY *

AIR ATTACHE

COLONEL LUIS ANTONIO BOIXAREU TORRES

MRS. AURORA SUAREZ BLAZQUEZ

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL FRANCISCO J. ECHEVERRIA JIMENEZ

MRS. CRISTINA JUANA GARCIA NAVARRO

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUIS MIGUEL MUNOZ CALVO

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JOSE RAMON VELON ORORBIA

MRS. PALOMA M. GARCIA VELASCO GARCIA

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3RD 20016

(OFFICE 202-244-2166)

AGRICULTURAL OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2339) (FAX 202-728-2320)

CONSULAR OFFICE

2375 PENNSYVANIA AVENUE, NW 20037

CULTURAL OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2334) (FAX 202-728-2312)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 4 20016

(OFFICE 202-244-0093) (FAX 202-362-3993)

DEFENSE COOPERATION ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, FLOOR 4TH 20016

(OFFICE 202-244-0093)

ECONOMIC & COMMERCIAL OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2368) (FAX 202-466-7385)

EDUCATION OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2335) (FAX 202-728-2312)

FINANCIAL OFFICE

2375 PENNSYLVANNIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2338) (FAX 202-728-2318)

INFORMATION OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2332) (FAX 202-728-2308)

LABOR AND IMMIGRATION AFFAIRS OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2331) (FAX 202-728-2304)

MILITARY ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3RD 20016

(OFFICE 202-244-6161) (FAX 202-362-3993)

NAVAL ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3 20016

(OFFICE 202-244-2166)

SRI LANKA

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC SOCIALIST REPUBLIC OF SRI LANKA

Chancery: 2148 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-4025) (FAX 202-232-7181)

HIS EXCELLENCY JALIYA CHITRAN WICKRAMASURIYA

MRS. PRIYANGA WICKRAMASURIYA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WATTE WALAWWE TISSA WIJERATNE

MRS. RATNAYAKE MUDIYANSELAGE WIJERATNE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. NIMAL K. ALUTHGAMA GAMALADDALAGE

MRS. CHANDRANI KARUNATILAKE RAIGALA

MINISTER (COMMERCIAL)

MRS. WASANTHA PERERA

MINISTER

BRIGADIER GANWARIGE VIJITHA RAVIPRIYA

MRS. MAHAMENDIGE SAMUDRA P. MENDIS

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ST. KITTS AND NEVIS

EMBASSY OF ST. KITTS AND NEVIS

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-686-2636) (FAX 202-686-5740)

HIS EXCELLENCY DR. IZBEN CORDINAL WILLIAMS

MRS. SHIRMEL ROSETTA WILLIAMS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. GAIL VANESSA GILBERT

COUNSELOR & CONSUL

ST. LUCIA

EMBASSY OF SAINT LUCIA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-364-6792) (FAX 202-364-6723)

HIS EXCELLENCY DR. MICHAEL LOUIS

MRS. GRETA GLORIA LOUIS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. CLENIE MARTINA J. GREER LACASCADE

MR. JEAN YVES LACASCADE *

MINISTER-COUNSELOR

ST. VINCENT AND THE GRENADINES

EMBASSY OF SAINT VINCENT AND THE GRENADINES

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-364-6730) (FAX 202-364-6736)

HER EXCELLENCY LA CELIA A. PRINCE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OMARI SEITU WILLIAMS

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ASRAM YAHIR SANTINO SOLEYN

COUNSELOR

SUDAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE SUDAN

Chancery: 2210 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-338-8565) (FAX 202-667-2406)

AMBASSADOR AKEC KHOC ACIEW KHOC

MRS. AJOK SIMON NGONG AYOM

CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM

MR. SALAH AHMED EL SALIH EL GUNEID

MRS. DURIA MOHAMED SHARIF NOUR EL DAIM

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BUKHARI GHANIM MOHAMED AFANDI

MRS. SARA IZELDIN ELSAID ABDELSALAM

MINISTER

MR. EMAD MIRGHANI ABDELHAMID ALTOHAMY

MRS. MAHA ABDELMONIM ABDO IBRAHIM

MINISTER

MR. FATAHELRAHMAN ALI MOHAMED

MRS. ZAINAB HAMID MOHAMED OMER

MINISTER

MR. MOHAMED SOLIMAN ABDALLA

MRS. AMAL ELTAYEB ABDALLA

COUNSELOR

MR. STEPHEN KONYI LANYAKOL NYATHI

MRS. DOMONICA SULIEMAN BOJI ASHAKA

COUNSELOR

MR. ABAN PAGAN OTHOW AJALAN

MRS. ALIZA OKUC YUKWAN DENG

FIRST SECRETARY

MR. ASAAD ABD ELMUTALEB HAMAD AHMAD

MISS BRAA SIDEEG HAMAD AHMAD

THIRD SECRETARY

MR. ABDELDAYEM SEED AHMED ABDELDAYEM

MRS. RUGHAYA ALI ABDALLA ELKHATEEB

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. AMANI ABDELGADIR MAHJOUB AHMED

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. MUBARAK HASHIM ABDELHAMID IBRAHIM

MRS. SIHAM MOHAMED SALIH ABDELMAGID

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. SALIH ABDALLA MOHAMED MAKKI

MRS. SALHA MOHAMED ELIAS MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDELFATAH HAMZA AHMED MOHAMED

MRS. AFAF ABBAS KHALIL MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. SUMAYA ABDALLA OMER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOOALA SAEID MOOALA SALAH

ATTACHE (FINANCIAL)

INFORMATION ATTACHE OFFICE

2210 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-797-8863) (FAX 202-745-2615)

OFFICE OF THE CULTURAL COUNSELOR

2612 WOODLEY PLACE 20008

(OFFICE 202-387-8001)

SURINAME

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SURINAME

Chancery: 4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 460 20008

(EMBASSY 202-244-7488) (FAX 202-244-5878)

HIS EXCELLENCY JACQUES RUBEN CONSTANTIJN KROSS

MRS. EVA VICTORINE KROSS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MICHIEL GLENN RAAFENBERG

MRS. LYDIA RAAFENBERG

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JERREL WINSTON MORIAH

MRS. CHRISTINE UNITA MORIAH

FIRST SECRETARY

MS. ANNE JULIANA DELPHINE CHARLERY

ATTACHE

MS. FLORENCE MAVIS ELTENBERG

ATTACHE (FINANCIAL)

SWAZILAND

EMBASSY OF THE KINGDOM OF SWAZILAND

Chancery: 1712 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-234-5002) (FAX 202-234-8254)

MRS. NONHLANHLA DLAMINI

MR. SIPHO SIHLE DLAMINI

FIRST SECRETARY (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. ZWELETHU MNISI

MRS. LUCIA NONHLANHLA MNISI

COUNSELOR

MS. LINDIWE CYNTHIA TRIZAH KUNENE

FIRST SECRETARY (TRADE & INVESTMENT)

MS. PHINDILE GOODNESS NXUMALO

THIRD SECRETARY

PRINCE GCINA SAMUEL DLAMINI

MRS. BONISILE TEBO MAZIYA

ATTACHE (EDUCATION)

MRS. SIPHIWE P. MLANGENI MAHLANGU

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

PRINCESS BONISIWE LOSIMILO DLAMINI

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

SWEDEN

EMBASSY OF SWEDEN

Chancery: 2900 K STREET, NW 20007

(EMBASSY 202-467-2600) (FAX 202-467-2699)

HIS EXCELLENCY SVEN JONAS HAFSTROEM

MRS. EVA ERNA TORNERHJELM HAFSTROEM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. KARIN ULRIKA OLOFSDOTTER

MR. HANS MARTIN BENGTSSON

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BJOERN FRITJOFSSON

MRS. GUNILLA M. BJOERKLUND FRITJOFSSON

MINISTER

MR. CLAES ROLAND HAMMAR

MINISTER

MR. PONTUS JAERBORG

MRS. ANNA JAERBORG

MINISTER & CONSUL GENERAL

MS. SONJA GABRIELLA AUGUSTSSON

COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MRS. ERIKA MATILDA FERRER SERRA

MR. JORDI JOAN FERRER SERRA

COUNSELOR

MR. ANDERS GUSTAF FLORENIUS

MRS. INGALILL MARGARETA FLORENIUS

COUNSELOR

MS. PERNILLA JOSEFSSON

COUNSELOR

MS. GUNDEL KAMILLA KOHN RAADBERG

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MS. BRITA ANN LISETTE LINDAHL

COUNSELOR

MR. BJOERN LENNART UGGLA

MRS. HILD CHARLOTTE JANSDOTTER UGGLA

COUNSELOR (DEFENSE PROCUREMENT)

MR. MATS ANDERS WIDBOM

MRS. ANETTE ELISABETH FORSS

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. JAMAL ALASSAAD

MRS. ANNA MATHILDA BERGSTROEM ALASSAAD

FIRST SECRETARY

MRS. INGRID HELENA ASK

MR. CARL ANDERS CARLSSON

FIRST SECRETARY

MRS. ANNA KRISTINA LAMBERT

MR. GEORGE GAVIN LAMBERT *

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. SUSANNA ELISABETH INSULANDER

MR. KENN ERIK BENGTSSON

SECOND SECRETARY

MR. LARS CHRISTIAN ROTH

MS. LARAH ELJOHARA ROTH

SECOND SECRETARY

MISS PERNILLA ELISABETH ALMEN

THIRD SECRETARY

MR. LARS OLOV FRIBERG

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. MAGNUS MICHAEL MOHR

MRS. ANNA LINDA MARIA RUDBERG MOHR

ATTACHE

MAJOR GENERAL JAN ROBERT ANDREAS ANDERSSON

MRS. EVA GUNILLA ANDERSSON

DEFENSE ATTACHE

COLONEL DAG OLAV AMBJOERN LIDEN

MRS. CARINA MARGARETHA LIDEN

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL KEN TOMMY LINDBERG

MRS. ANNA PERNILLA LINDBERG

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL LARS OLOF HILMER CORNELIUSSON

MRS. KERSTIN INGEGERD CORNELIUSSON

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

SCIENCE AND TECHNOLOGY OFFICE

2900 K STREET, NW 20007

(OFFICE 202-467-2600) (FAX 202-467-2678)

SWITZERLAND

EMBASSY OF SWITZERLAND

Chancery: 2900 CATHEDRAL AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-745-7900) (FAX 202-387-2564)

HIS EXCELLENCY URS JOHANN ZISWILER

MRS. RONIT ZISWILER

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GUILLAUME BERTRAND SCHEURER

MS. FARIN SCHEURER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HENRI ALEXANDRE GETAZ

MRS. BRIGITTE ANNE CHASSOT GETAZ

MINISTER (ECONOMIC)

MR. NORBERT DANIEL BAERLOCHER

MRS. VALERIA A. CAFLISCH BAERLOCHER

COUNSELOR (COMMUNICATIONS & CULTURAL AFFAIRS)

MR. JOHANN CHRISTOPH EBELL

MRS. JACQUELINE YVONNE EBELL HAENNI

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MS. SABINE GABRIELLE G. JENKINS

MR. NICOLAS JON JENKINS

COUNSELOR

MS. MARGRITH LEDERMANN PRESTOFELIPPO

MR. CARL PRESTOFELIPPO *

COUNSELOR & CONSUL

MR. MARTIN XAVIER MICHELET

MS. SONIA ESPERANZA BUSTOS ZARATE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. FRANCOIS ANDRE SCHMIDT

COUNSELOR (TRADE)

MR. WERNER ALBERT WEBER

MRS. THERES CLAUDIA GERBER WEBER

COUNSELOR

MS. ANDREA KATHRIN BOSSHARD KONONOV

MR. MIKHAIL KONONOV

FIRST SECRETARY (LEGAL & POLITICAL)

MR. STEPHAN SCHMID

FIRST SECRETARY

MS. ANNE LISE CATTIN HENNIN

MR. CEDRIC HENNIN

THIRD SECRETARY

MS. RITA PADUA

MR. JOJIE VICENTE PADUA

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. MONIQUE ANNE MARIE SERRA GRELLE

MR. FEDERICO CARLOS GRELLE

THIRD SECRETARY

MRS. CHRISTINE CECILE BERNHARD HAESSIG

MR. SHIRAZ HERBERT HAESSIG

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. VINCENT PHILIPPE F. PASQUIER

ATTACHE

MR. THOMAS ROETHLISBERGER

MS. SANDRA ROETHLISBERGER

ATTACHE

MR. HUBERT FRANZ STEINHAUSER

MRS. JOHANNA ELISABETH STEINHAUSER

ATTACHE (DEFENSE ENGINEERING)

MR. MARTIN ZBINDEN

MRS. JUDITH BRIGITTE LEISER ZBINDEN

ATTACHE (LIAISON OFFICER)

MR. BRUNO ROLF GULDIMANN

MRS. IRIS HILDEGARD HOENER

ASST. ATTACHE (DEFENSE PROCUREMENT)

MAJOR GENERAL PETER FRIEDRICH EGGER

MRS. FRANZISKA EGGER ZAHNO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUKAS PETER FUERRER

MRS. PRISKA TONIA FUERRER CERLETTI

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SYRIA

EMBASSY OF THE SYRIAN ARAB REPUBLIC

Chancery: 2215 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-232-6313) (FAX 202-234-9548)

HIS EXCELLENCY DR. IMAD MOUSTAPHA

MRS. RAFIF AL SAYED

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ZOUHEIR JABBOUR

MRS. IBTIHAL ALSEIFI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MOUNIR KOUDMANI

MRS. ABIR FAHEL

COUNSELOR & CONSUL

MR. KHALED SHARAF

MRS. ANGELA SUSANA ASSED *

FIRST SECRETARY

MR. BASSAM BARABANDI

MRS. RIHAM ARYAN

SECOND SECRETARY

MS. ENASS KHANSA

THIRD SECRETARY

MR. BASHAR DARKAZNLY

ATTACHE (ACCOUNTANT & FINANCIAL)

TAJIKISTAN

EMBASSY REPUBLIC OF TAJIKISTAN

Chancery: 1005 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-223-6090) (FAX 202-223-6091)

HIS EXCELLENCY ABDUJABBOR SHIRINOV

MRS. GURG SHARIPOVNA RAJABOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MASUD KHALIFAEV

MRS. MUTRIBA JABBOROVA

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JONIBEK HIKMATOV

MRS. FARANGEZ HIKMATOVA

SECOND SECRETARY

MR. BURKHON MIRZOALIEV

MRS. JAVOHIRA KARIMOVA

THIRD SECRETARY & CONSUL

TANZANIA

EMBASSY OF THE UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

Chancery: 1232 22ND STREET, NW 20037

(EMBASSY 202-939-6125) (FAX 202-797-7408)

HIS EXCELLENCY OMBENI YOHANA SEFUE

MRS. ANITA MARO SEFUE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABBAS ABEID MISSANA

MRS. MANSURA ABDUL MUTUNGI

MINISTER (CONSULAR)

MRS. LILY LETAWO MUNANKA

MINISTER-COUNSELOR

DR. SWITBERT ZACHARIA MKAMA

MRS. MATRIDA PIUS MASASI

COUNSELOR (SOCIAL AFFAIRS)

MS. JUSTA MATARI NYANGE

MR. HERBERT HERME NYANGE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. SULEIMAN AHMED SALEH

MRS. FARIDA SULEIMAN SALEH

SECOND SECRETARY (POLITICAL AFFAIRS)

MRS. CATHERINE DEODATH LUBUVA KIJUU

MR. VINCENT YUST KIJUU

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. EDWARD DAVID MASANJA

MRS. PENDO ANDERSON MWANG'AMBA

ATTACHE (FINANCIAL)

COLONEL EMMANUEL EDWARD MAGANGA

MRS. LOVE EPHRAIMY MAGANGA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

THAILAND

EMBASSY OF THAILAND

Chancery: 1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-944-3600) (FAX 202-944-3611)

HIS EXCELLENCY DON PRAMUDWINAI

MRS. NARIRAT PRAMUDWINAI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SEK WANNAMETHEE

MRS. WINADDA WANNAMETHEE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RAPIBHAT CHANDARASRIVONGS

MRS. NITINATH NA NAKORN

MINISTER

MRS. KESSIRI SIRIPAKORN

MR. PRAKHUN SIRIPAKORN

MINISTER

MS. WACHIRA TIRAKORNVISESPHUKDI

MINISTER

MRS. PHILASLAK YUKKASEMWONG

MINISTER

MR. ANUGOON CHERMMONGKOL

MISS NUCHANART NGAMJUMRAT

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHAKARIN KOMOLSIRI

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALONGKORN LAOWNGAM

MRS. AMPAIPORN LAOWNGAM

MINISTER-COUNSELOR

MR. SOMKIET PREEDAWAN

MRS. JARUWAN PREEDAWAN

MINISTER-COUNSELOR

MR. AMORNSATE SINGHA

MRS. CHAWACHARA SINGHA

MINISTER-COUNSELOR

MRS. PATTRAWAN VECHASART

MR. PIYAPANT VECHASART

MINISTER-COUNSELOR

MR. PRAKARN VIRAKUL

MRS. CHINTANA VIRAKUL

MINISTER-COUNSELOR (AGRICULTURE)

MS. WANLADA RATANAPANICH

COUNSELOR

MR. TANEE SANGRAT

MRS. CHOLATIP SANGRAT

COUNSELOR

MS. JITTIMA SRITHAPORN

COUNSELOR

MR. SUPAT TANGTRONGCHIT

MRS. USAVAN TANGTRONGCHIT

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. PRAPAN DISYATAT

FIRST SECRETARY

MR. WARAROJ ENGSOMBUN

MRS. OMRUTHAI ENGSOMBUN

FIRST SECRETARY

MISS NIPATSORN KAMPA

FIRST SECRETARY

MISS NUCHJAREE KLONGSUNGSORN

FIRST SECRETARY

MR. VERADET NIMWACH AROMCHUEN

MRS. JANPIM NIMWACH AROMCHUEN

FIRST SECRETARY

MR. PRASIT VISETKAEW

FIRST SECRETARY

MISS JIRAPORN WATTANASOPHORN

FIRST SECRETARY

MRS. MALEEWAN CHINAPRAYOON

MR. MANA CHINAPRAYOON

SECOND SECRETARY

MRS. SUWANNA PHUKPHAT

SECOND SECRETARY

MISS TANIDA SITCHAWAT

SECOND SECRETARY

MR. SUMONT WISARTSAKUL

MRS. YANAWAN WISARTSAKUL

SECOND SECRETARY

COMMANDER CHAITHAT MALASAI

MRS. KEERATIYA MALASAI

ATTACHE (PROCUREMENT OFFICER)

COLONEL NOTHAPOL BOONNGAM

MRS. CHUANPIS BOONNGAM

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL CHARTCHAI CHAIGASAM

LIEUTENANT COLONEL TANAPAT CHAIGASAM

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PICHET TANASET

MRS. ORRAPRAPAN TANASET

ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

CAPTAIN SOMCHAI CHOKSA NGUAN

MRS. NIRAMOL CHOKSA NGUAN

ASST. NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN SURASAK TOONGTONG

MRS. JARUNEE TOONGTONG

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

AGRICULTURAL AFFAIRS OFFICE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

AIR ATTACHE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-338-9700)

COMMERCIAL AFFAIRS

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-944-2111)

CULTURAL OFFICE

2300 KALORAMA ROAD, NW 20008

(OFFICE 202-944-3600) (FAX 202-944-3611)

ECONOMIC AND FINANCIAL AFFAIRS

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-467-6790)

EDUCATION AFFAIRS

1906 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-667-9111)

EDUCATION COUNSELOR OFFICE

1906 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-667-0675)

MILITARY ATTACHE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-338-9381)

NAVAL ATTACHE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-944-3629)

SCIENCE AND TECHNOLOGY

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-944-5203)

TIMOR LESTE

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF TIMOR LESTE

Chancery: 4201 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 504 20008

(EMBASSY 202-966-3202) (FAX 202-966-3205)

HIS EXCELLENCY CONSTANCIO DA CONCEICAO PINTO

MRS. GABRIELA LOPES DA CRUZ PINTO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LICINIO ANTONIO T. MIRANDA BRANCO

MRS. OLANDINA DA COSTA MARQUES

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

TOGO

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TOGO

Chancery: 2208 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-234-4212) (FAX 202-232-3190)

HIS EXCELLENCY EDAWE LIMBIYE KADANGHA BARIKI

MRS. ESSOZIMANA KADANGHA BARIKI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LOREMPO TCHABRE LANDJERGUE

MRS. AZOUMA DOLLAH LANDJERGUE

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BRUNO FINEL

COUNSELOR (PRESS & COMMUNICATION)

MR. MBALEMBOU HODABALO PATO

MRS. PANABAYI AWATE SPOUSE PATO

COUNSELOR

MR. OHINI KWASSIVI AQUEREBURU

SECOND SECRETARY

MRS. ADJOKE ADEYEMI ISSIFOU

ATTACHE

MR. NAPO BERNARD ALI NAPO

MRS. AYORKOR DOPE ALI NAPO

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. AZOGUENOU KOMLANVI AMOUZOU

MRS. AYOKO AMOUZOU

ATTACHE

MR. ADE BASSO ANOUNKOU

ATTACHE (FINANCIAL)

MS. BEHEZA GNASSINGBE

ATTACHE (CULTURAL)

MRS. LATRE KAYI LAWSON EPSE AMABLEY

MR. APPOH AMABLEY

ATTACHE

MR. MOUZA TCHALIM

MRS. ESSOBOUYOU HALASSIBA TCHALIM

ATTACHE (CONSULAR)

MR. KOFFI TCHAOU

MRS. ABLAVI DJREKE EPSE TCHAOU

ATTACHE (FINANCIAL)

TONGA

EMBASSY OF THE KINGDOM OF TONGA

Chancery: 250 E. 51ST STREET NEW YORK, NY 10022

(EMBASSY 917-369-1025) (FAX 917-369-1024)

HIS EXCELLENCY SONATANE TUA TAUMOEPEAU TUPOU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

TRINIDAD AND TOBAGO

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TRINIDAD AND TOBAGO

Chancery: 1708 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-467-6490) (FAX 202-785-3130)

HER EXCELLENCY GLENDA PATRICIA MOREAN PHILLIP

MR. OSCAR ADRIAN PHILLIP

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MISS DONNA HENRY

COUNSELOR

MISS FRANCES GALE SEIGNORET

COUNSELOR

MS. AVIANNE CONYETTE BONEY

FIRST SECRETARY

MS. DANA AVION WALLACE

SECOND SECRETARY

MR. LENNOX DAVID DE LEON

MRS. FLORETTE FLAVIA DE LEON

ATTACHE (IMMIGRATION)

MRS. ALBERTHA NORLEEN ELDER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. STANLEY HUNTE

MRS. DEIRDRE GERTRUDE HUNTE

ATTACHE

MRS. ALLISON PATRICIA JOSEPH DIAZ

ATTACHE (FINANCIAL)

MS. ELIZABETH WAVENEY MANNETTE

ATTACHE (ENERGY)

MRS. SANDRA MCSHINE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL ROLAND MAUNDAY

MRS. WENDY LOIS MAUNDAY

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANTHONY W. J. PHILLIPS SPENCER

MRS. JOANNE R. PHILLIPS SPENCER

ASST. MILITARY ATTACHE

TUNISIA

EMBASSY OF TUNISIA

Chancery: 1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005

(EMBASSY 202-862-1850) (FAX 202-862-1858)

HIS EXCELLENCY HABIB MANSOUR

MRS. RAJA BELHADJ AMOR MANSOUR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAREK BEN YOUSSEF

MRS. YOSRA DEBBABI BEN YOUSSEF

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HABIB CHAOUCH

MRS. SALOUA BEN MUSTAPHA CHAOUCH

COUNSELOR (ADMINISTRATOR)

MR. FARHAD KHLIF

COUNSELOR

MS. FATEN BAHRI

FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. MOHAMED HERGLI

MRS. WAFA BEN AHMED BEN AHMED HERGLI

FIRST SECRETARY (CONGRESSIONAL)

MRS. CHAHRAZED LAMARI REZGUI

MR. SLAHEDDINE REZGUI

FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. YASSINE SALAH

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MR. ISSAM JEDIDI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KAIS JERBI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FERID LARBI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CHIEF WARRANT OFFICER MAHMOUD RIDAN

ATTACHE (RADIO OPERATOR)

COLONEL MAJOR MOHAMED NEJIB JELASSI

MRS. ILHEM SAFTA JELASSI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MOHAMED FAOUZI ABDELKHALEK

MRS. HAJER KSONTINI ABDELKHALEK

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE ARMED FORCES ATTACHE

1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005

(OFFICE 202-862-1850)

TUNISIAN INFORMATION

1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005

(OFFICE 202-446-2546)

TURKEY

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TURKEY

Chancery: 2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-612-6700) (FAX 202-612-6744)

HIS EXCELLENCY NAMIK TAN

MRS. TALIA FUGEN TAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BURAK AKCAPAR

MRS. SEBNEM AKCAPAR

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALI MURAT ERSOY

MRS. FAZILET SUNA ERSOY

MINISTER-COUNSELOR

MR. TUNCAY BABALI

MRS. EMINE BABALI

COUNSELOR

MR. KADIR BAL

MRS. NURAYFERI BAL

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. AYSE GUL BARKCIN

MR. CENGIZ BARKCIN

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. KIRAZ GULSUN BOR GUNER

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ERHAN DRAMAGIL

MRS. DENIZ HUYLA DRAMAGIL

COUNSELOR

MRS. NURSEL HATUN DURUCAKOGLU UNAL

MR. BAYRAM UNAL

COUNSELOR

MR. HUSEYIN ERGANI

COUNSELOR

MR. OSMAN KORAY ERTAS

MRS. DENIZ YENISEN ERTAS

COUNSELOR

MR. SULEYMAN GOKCE

COUNSELOR

MR. YUCEL GUCLU

COUNSELOR

MR. NECMI HASTURK

MRS. GULSEN HASTURK

COUNSELOR (PRESS)

MS. BILGE ILTER

COUNSELOR (PRESS)

MR. AHMET IHSAN KIZILTAN

COUNSELOR

MR. ABDULLAH KOTEN

MRS. HACER KOTEN

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ARIF KUMBUL

COUNSELOR

MR. MESUT OZBEK

MRS. BELGIZAR OZBEK

COUNSELOR

MR. MEHMET PACACI

MRS. MERYEM PACACI

COUNSELOR

MS. GUL SARIGUL

COUNSELOR

MR. ERDENIZ SEN

MRS. FITNAT DENIZ SAHINBAS SEN

COUNSELOR

MR. M. TEOMAN UYKUR

COUNSELOR (LEGAL)

MS. FERDA YILDIRIM

COUNSELOR (LEGAL)

MR. RAUF ALP DENKTAS

FIRST SECRETARY

MR. HUSEYIN DOGAN

MRS. FATIMA DOGAN

FIRST SECRETARY

MR. CAN OGUZ

MRS. HUMEYRA OGUZ

FIRST SECRETARY

MR. BERKAN PAZARCI

FIRST SECRETARY

MR. ZEKI GULER

MRS. FATMA BANU GULER

THIRD SECRETARY

MR. NAHIT BARTUG YENISEHIRLIOGLU

MRS. EMIRE GOKCEN YENISEHIRLIOGLU

THIRD SECRETARY

MR. UMIT AYDIN

ATTACHE

MS. TULAY BAG

ATTACHE

MS. FUSUN BEYAZKILIC

ATTACHE

MR. ALPER CETINKAYA

MRS. FATMA CETINKAYA

ATTACHE

CHIEF MASTER SERGEANT BAHTIYAR CIVIL

MRS. HACER CIVIL

ATTACHE (AIR SUPPLY)

LIEUTENANT COLONEL SALIM DOGRU

MRS. HATICE DOGRU

ATTACHE (MEDICAL)

MR. YUNUS ERIN

MRS. NAZAN ERIN

ATTACHE (EDUCATION)

MAJOR SERGEANT OMER GULER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SEDAT KAPLAN

MRS. SALIHA KAPLAN

ATTACHE

MR. MEHMET OZGUR

MRS. AYSEL OZGUR

ATTACHE

MR. MERVE OZSOY

MRS. PINAR DENIZARSLANI OZSOY

ATTACHE

MR. TUNA SAYLAN

MRS. AYSUN SAYLAN

ATTACHE

MR. FEHMI SELCUK

MRS. OZNUR SELCUK

ATTACHE

MR. MEHMET LEVENT UNALMIS

MRS. ESME UNALMIS

ATTACHE (CIVIL)

MR. ERCAN YARDIM

MRS. SONGUL YARDIM

ATTACHE

MR. TAHSIN YILDIRIM

MRS. AYLIN YILDIRIM

ATTACHE

MR. UGUR YILMAZ

ATTACHE

CAPTAIN MUHARREM AYDIN

MRS. SELMA AYDIN

ASST. ATTACHE (ARMY SUPPLY)

LIEUTENANT ATILLA BOZKURT

MRS. MEFIBE BOZKURT

ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL MURAT YILDIRIM

MRS. PAPATYA YILDIRIM

DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL ABDULKERIM UNLU

MRS. CIGDEM UNLU

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN ALPAY CAKARCAN

MRS. MERAL CAKARCAN

NAVAL ATTACHE

MAJOR CEM HAKAN DERELIOGLU

MRS. SERA DERELIOGLU

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER ATALAY UCAR

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL FERIT BASBUG

MRS. ARZU BASBUG

ASST. AIR ATTACHE

MAJOR ENVER SERHAT KILERCI

MRS. DAMLA KARA KILERCI

ASST. AIR ATTACHE (SUPPLY)

AGRICULTURAL COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6700)

COMMERCIAL COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6780)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

2202 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-1860)

DEFENSE, AIR, MILITARY & NAVAL ATTACHE OFFICE

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6770)

ECONOMIC COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6790)

EDUCATIONAL COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6810)

FINANCIAL AND CUSTOMS COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6812)

PLANNING OFFICE

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6814)

PRESS COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6807)

SOCIAL AFFAIRS

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6816)

TOURISM COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6800)

TURKMENISTAN

EMBASSY OF TURKMENISTAN

Chancery: 2207 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-1500) (FAX 202-588-0697)

HIS EXCELLENCY MERET BAIRAMOVICH ORAZOV

MRS. IRINA BORISOVNA ORAZOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ORAZMUKHAMMET ANNABAYEV

MRS. MARAL ANNABAYEVA

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL BEGENCH GUNDOGDYYEV

MRS. AYNA GUNDOGDYYEVA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

TUVALU

EMBASSY OF TUVALU

Chancery: 800 SECOND AVENUE, SUITE 400D NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-490-0534)

UGANDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UGANDA

Chancery: 5911 16TH STREET, NW 20011

(EMBASSY 202-726-0416) (FAX 202-726-1727)

HIS EXCELLENCY PEREZI KARUKUBIRO KAMUNANWIRE

MRS. CAROLYN HUBBARD KAMUNANWIRE *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHARLES SSENTONGO

MRS. DIANA SSENTONGO

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GEORGE NDYAMUBA

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. MICHAEL ABOOKI KARUGABA

MRS. ROSEMARY KARUGABA BIRUNGI

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE & CONSULAR)

MR. BHOI SAM OMARA

MRS. JOSEPHINE LILIAN B. NANTIBA OMARA

SECOND SECRETARY

MISS ROSEBELL KIRUNGI

THIRD SECRETARY

MRS. REBECCA MASEMBE MWESIGWA

MR. STEPHEN NSAMBU MASEMBE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL LEOPOLD ERIC KYANDA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

5909 16TH STREET 20011

(OFFICE 202-726-7100) (FAX 202-726-1727)

UKRAINE

EMBASSY OF UKRAINE

Chancery: 3350 M STREET, NW 20007

(EMBASSY 202-349-2920) (FAX 202-333-0817)

HIS EXCELLENCY OLEXANDER MOTSYK

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLEXANDR ALEKSANDROVYCH

MRS. NADIYA ALEKSANDROVYCH

MINISTER-COUNSELOR

MR. HENNADII NADOLENKO

MRS. YULIIA NADOLENKO

MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. VADYM PRYSTAIKO

MRS. INNA PRYSTAIKO

MINISTER-COUNSELOR

MR. OLEKSII MALTSEV

MRS. ZINAIDA MARUSENKO

COUNSELOR

MR. OLEKSANDR MYKHALCHUK

MRS. TETIANA MYKHALCHUK

COUNSELOR

MR. RUSLAN NIMCHYNSKYI

MRS. SVITLANA NIMCHYNSKA

COUNSELOR

MR. VITALII POPOV

MRS. VLADYSLAVA BONDARENKO

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. YEVHEN SCHEHLAKOV

MRS. OLHA SCHEHLAKOVA

COUNSELOR

MR. YURII UGNIVENKO

MRS. LIUDMYLA UGNIVENKO

COUNSELOR

MRS. VLADYSLAVA BONDARENKO

MR. VITALII POPOV

FIRST SECRETARY

MISS OLENA BREZHNIEVA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. ANDRII BUKVYCH

MRS. NATALIIA BUKVYCH

FIRST SECRETARY

MR. SERGIY FEDORIAKA

MRS. RYMMA FEDORIAKA

FIRST SECRETARY

MR. VIKTOR HAMOTSKYI

MRS. YULIIA HAMOTSKA

FIRST SECRETARY

MISS OLENA ISAIEVA

FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR KHOMANETS

MRS. TETIANA KHOMANETS

FIRST SECRETARY

MR. YURII KUCHERIAVYI

FIRST SECRETARY

MR. MYKOLA KULINYCH

MRS. EVGENIYA KULINICH

FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR SHKILEVYCH

MRS. SVITLANA STAROSVIT

FIRST SECRETARY

MR. VIKTOR VOLOSHYN

MRS. LILIA VOLOSHYNA

SECOND SECRETARY

MS. MARYNA ZLOBINA

SECOND SECRETARY

MS. OLENA KULYK

THIRD SECRETARY

MR. DMYTRO SENIK

MRS. EVGENIYA YEMSHENETSKA

THIRD SECRETARY

MS. OLENA VASCHENKO

THIRD SECRETARY

MR. PETRO BOIEPRAV

ATTACHE

MRS. RITA CHUBAROVA

MR. DENYS VORONOVYCH

ATTACHE

MR. ANDRII KHARCHENKO

MRS. TETIANA KHARCHENKO

ATTACHE

MR. YURIY KOVTIUKH

MRS. YULIYA KOVTIUKH

ATTACHE

MR. DMYTRO SHEVCHENKO

MS. ANASTASIIA DIUDINA

ATTACHE

MR. VOLODYMYR USHKO

MRS. TETIANA USHKO

ATTACHE & VICE CONSUL

VICE ADMIRAL IHOR KNIAZ

MRS. LARYSA KNIAZ

DEFENSE ATTACHE

COLONEL ANDRIY YAKOVLIEV

MRS. MARYNA YAKOVLIEVA

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER SERGIY FEDORCHUK

MRS. OLENA FEDORCHUK

NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VADYM MALETSKYI

MRS. SVITLANA MALETSKA

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL MYKHAILO KYRYLENKO

MRS. LIUDMYLA KYRYLENKO

ASST. DEFENSE ATTACHE

UNITED ARAB EMIRATES

EMBASSY OF THE UNITED ARAB EMIRATES

Chancery: 3522 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-243-2400) (FAX 202-243-2432)

HIS EXCELLENCY YOUSIF MANA SAEED ALOTAIBA

MRS. ABEER MOHAMED MOUSTAFA SHOKRY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. REEM EBRAHIM REDHA ALI ALHASHIMY

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. OMAR OBAID MOHD ALHESAN ALSHAMSI

MRS. MOZA HINDI ALSHAMSI

MINISTER

MR. SAUD HASSAN MOHAMED ALI ALNOWAIS

COUNSELOR (TRADE)

MS. FATEMA KHAMIS SALEM ALMAZROUEI

SECOND SECRETARY

MR. SALEM ALI KHAMIS O. ALSHAMSI

MRS. MUNA O. ALDHABBAH

SECOND SECRETARY

MR. BADER ABDULLA S. BIN SAEED

MRS. HUDA SAEED

SECOND SECRETARY

MS. AL SAGHIRA WABRAN HAMAD AL AHBABI

MR. MOHAMED HUSSAIN MOHAMED MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER MOHAMED SAEED SALEM AL KENDI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. EID SALEM EID ABDULLA ALDARMAKI

MRS. SALAMA SAEED AL SUWAIDI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER SAEED DARWEISH ALI A. ALDHAHRI

MRS. NABEILAH ALI ALDHAHRI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULRAHMAN AHMED SULTAN ALJABER

ATTACHE

WARRANT OFFICER ABDULLA SAEED SAIF ALJADIDI

MRS. NADIA RASHED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAKTOUM ABDULLA ALKAABI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. ASMA MOHAMED JASEM M. A. ALKETBI

ATTACHE (CULTURAL)

MISS KHAWLA GHARIB MAHMOOD ALMAHMOOD

ATTACHE (ADMINSTRATIVE)

FIRST LIEUTENANT RUBAYA SAEED SALEM ALMARRI

MRS. SARA IBRAHIM ALMEHAIRBI

ATTACHE

MAJOR IBRAHIM SALMIN SALEM ALNAIMI

MRS. MARYAM SAEED ALNAIMI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SHEIKH KHALED MOHD BIN ZAYED ALNEHAYAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER MOHAMED SALMEEN ALNUAIMI

MRS. ZAHEYA K. ALMARRI ALNUAIMI

ATTACHE

WARRANT OFFICER HASSAN MURAD ABDALLA ALREESI

ATTACHE

SERGEANT ALI AHMED QADOUR

MRS. FATMAH SAEED QADOUR

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER KHALID RASHED KHALIFAN AL BAHAR

ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER AHMED MOHAMED RASHED ALBLOUSHI

ASST. ATTACHE (FINANCIAL AFFAIRS)

CAPTAIN ABDULRAHEEM ALI HASAN ALHOSANI

MRS. SAFA AZAAT

ASST. ATTACHE

SERGEANT EISSA SALEM OBAID ALMAZROUEI

MRS. NAJAT ALI ALMUTAWWA

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CAPTAIN YOUNES MOHSEN HANASH

MRS. NAJAT ALI

ASST. ATTACHE

COLONEL WALEED MOHAMED ABDULLA ALSHAMSI

MRS. SALAMA M. ALMANSOURI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SULAIMAN ALI MOHAMMED ALKAABI

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL, AIR & DEFENSE

COOPERATION ATTACHE

CULTURAL OFFICE

1010 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 700 20007

(OFFICE 202-672-1050) (FAX 202-672-1082)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 300 20008

(OFFICE 202-243-4300) (FAX 202-243-4305)

MEDICAL OFFICE

3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 200 20008

(OFFICE 202-243-4200) (FAX 202-243-2475)

UNITED KINGDOM

BRITISH EMBASSY

Chancery: 3100 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-6500) (FAX 202-588-7870)

HIS EXCELLENCY SIR NIGEL ELTON SHEINWALD

DR. JULIA DUNNE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DOMINICK JOHN CHILCOTT

MRS. JANE ELIZABETH CHILCOTT

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. STEPHEN ALAN FRENCH

MRS. SUSAN AILSA FRENCH

MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. ALEXANDER GIBBS

MRS. SONJA GIBBS *

MINISTER (ECONOMIC)

MS. SHUNA T. LINDSAY

MR. DAVID R. WAGGOTT

MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MS. SUSANNA MARY MOOREHEAD

MINISTER (DEVELOPMENT)

MR. PATRICK HENRY TURNER

MRS. THERESE MAUREEN DYMOND *

MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. IAN ANDREW MINTON BOND

MRS. KATHRYN JOAN BOND

COUNSELOR

MR. NICHOLAS MARK BRIDGE

MRS. POLLY VICTORIA BRIDGE

COUNSELOR

MR. RICHARD ANTHONY CROMPTON

MRS. ROSA ZARAGOZA KOBLISCHECK

COUNSELOR

MR. DAVID DEARDEN

MRS. GLORIA JEAN DEARDEN

COUNSELOR (DEFENSE)

MR. ALAN KENNETH FARMER

COUNSELOR

MR. NICOLAS JAMES HAILEY

MRS. CAROLINE MARIE CECILE HAILEY

COUNSELOR

MS. ALEXANDRA HALL HALL

MR. DANIEL TWINING *

COUNSELOR

MRS. PAULETTE DENISE HARRIS

MR. DONOVAN WAYNE HARRIS

COUNSELOR

MR. SIMON THOMAS HAYES

MS. MIA CATHERINE SORGI *

COUNSELOR (UKBA REGIONAL DIRECTOR)

MR. NORMAN JAMES HOUSTON

COUNSELOR

MR. NICHOLAS JOHN LEWIS

MRS. MICHAELA JANE LEWIS

COUNSELOR (NARCOTICS)

MR. ROBERT MICHAEL LLOYD

COUNSELOR

MR. PETER MATHESON

COUNSELOR (ECONOMICS)

MRS. JOAN EDNA MCKEEGAN BROWN

MR. ROBERT DAVID MCKEEGAN BROWN

COUNSELOR (BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER)

MR. PETER JAMES MCQUIBBAN

MS. ANNEGRETHE FELTER RASMUSSEN

COUNSELOR

MRS. SHARON DENIZ MEMIS

MR. MOULAY HASSAN CHARIF KHALIFI

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ROBIN SHAND NAYSMITH

MRS. ELIZABETH KELLY

COUNSELOR (SCOTTISH AFFAIRS)

MR. MARTIN GORDON NEILL

MRS. JULIE HELEN NEILL

COUNSELOR (DEFENSE ACQUISITION & TECHNOLOGY)

MRS. MENNA FRANCES RAWLINGS

MR. MARK JOHN RAWLINGS

COUNSELOR & CONSUL

MR. BRYAN JAMES SAUNDERS

MRS. CLARE ROSEMARY SAUNDERS

COUNSELOR

MR. JOHN V. SILCOCK

MRS. ELIZABETH A. SILCOCK

COUNSELOR

DR. PETER DAVID SMYTH

MRS. YVONNE JULIA SMYTH

COUNSELOR

MR. PETER IAN WALLACE

MRS. JULIE HEATHER HOROWITZ *

COUNSELOR (DEFENSE POLICY & NUCLEAR)

MR. MARTIN LINCOLN WHITE

MRS. TRUDY EDNA WHITE

COUNSELOR (DEFENSE)

MISS JACQUELINE LOUISE ALLAN

FIRST SECRETARY

MR. ROSS CHRISTOPHER EDWARD ALLEN

MRS. NICOLE NEUMEISTER

FIRST SECRETARY

MR. THEODORE BARRY

MRS. JANE BARRY

FIRST SECRETARY

MR. THOMAS JOHN GERARD BARRY

MRS. ALEXANDRA LYN BARRY

FIRST SECRETARY

MRS. SUSANNA GISELA BERRY

MR. PAUL MICHAEL ADAMS

FIRST SECRETARY (REGIONAL AFFAIRS)

MS. BRIDGET DIANA BRIND

FIRST SECRETARY

MR. MARK DESMOND BROOKS

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. AIDAN JOHN CASSIDY

MRS. LYNN PAULINE CASSIDY

FIRST SECRETARY

MR. IAN FRANK COLLARD

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. ANDREW COOKE WELLING

MRS. VICTORIA EMMA KLAGE

FIRST SECRETARY

MR. ANDREW J. DAWSON

MRS. SARAH F. DAWSON

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. JAMES OMAR DEAN

MRS. PATRICIA DEAN

FIRST SECRETARY

MR. JAMES ROBERT STEPHEN DOWNER

DR. NICOLA MARGUERITE NEARY

FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER IAN ARTHUR EVANS

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. RICHARD BOSWELL EVERITT

MRS. JANINE EMMA EVERITT

FIRST SECRETARY

MR. BRIAN ROBIN FERRAR

MRS. JULIA MARGARET FERRAR

FIRST SECRETARY (SCIENCE & INNOVATION)

MRS. ELIZABETH JANE FURSSEDONN WOOD

MR. SCOTT LEONARD FURSSEDONN

FIRST SECRETARY

MR. SCOTT LEONARD FURSSEDONN

MRS. ELIZABETH JANE FURSSEDONN WOOD

FIRST SECRETARY

MR. STEVEN JAMES GILLARD

MRS. JOCELYN GILLARD

FIRST SECRETARY (DEFENSE EQUIPMENT)

MR. ST JOHN B. E. GOULD

MRS. SIAN E. E. GOULD

FIRST SECRETARY

MRS. PATRICIA HAYES

MR. ANDREW HAYES

FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. NEIL RIDGWAY HOLLAND

MRS. SARAH HOLLAND

FIRST SECRETARY

MR. GAVIN WILLIAM HOOD

FIRST SECRETARY

MR. DAMON OLIVER JACKMAN

FIRST SECRETARY

MR. NICHOLAS JARIWALLA

MRS. SARA AYUB

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER IAN KEAY

MRS. GRETCHEN BECKER KEAY *

FIRST SECRETARY (DEFENSE POLICY)

MR. MARK TERRENCE KELLY

FIRST SECRETARY

MS. RUTH JOANNA LEE

FIRST SECRETARY (DIRECTOR RESEARCH COUNCILS)

MR. MARTIN ANDREW LONGDEN

MRS. NAOMI JANE ADAMS

FIRST SECRETARY (HEAD OF COMMUNICATIONS)

MR. NIALL ANDREW MACGINNIS

MRS. LUCINDA MACGINNIS

FIRST SECRETARY

MR. PAUL FRANCIS MADDINSON

MRS. REBECCA ANNE MADDINSON

FIRST SECRETARY

MS. FIONA MAY JOAN MCILWHAM

FIRST SECRETARY

MR. ALAN MCKERRON

MRS. SUSAN CATHERINE MCKERRON

FIRST SECRETARY

MR. KEITH DAVID MCMAHON

FIRST SECRETARY (FINANCE)

MS. CLAIRE ELIZABETH MORAN

FIRST SECRETARY

MR. RICHARD PETER MORRIS

MRS. DIANE JACQUELINE MORRIS

FIRST SECRETARY

MR. PAUL JONATHAN NEWBEGIN

FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. CARL EDWIN FRANCIS NEWNS

MRS. CHRISTINA NEWNS

FIRST SECRETARY

MR. NIGEL GRAHAM PARKER

MRS. PAULA PARKER

FIRST SECRETARY

MR. GARY CLIVE PEERS

MRS. PAMELA JANE PEERS

FIRST SECRETARY

MISS JUDITH HELEN RITCHIE

FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN RYCROFT

MRS. ALISON EMMA VICTORIA RYCROFT

FIRST SECRETARY

MR. SIMON SHERCLIFF

MRS. EMMA LOUISE SHERCLIFF

FIRST SECRETARY

MR. MARTIN WILLIAM SKINNER

FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. DAVID IAN STRINGER

MRS. CATRIONA LOUISE STRINGER

FIRST SECRETARY

MRS. CLARE SWIFT

MR. HANS SWIFT

FIRST SECRETARY

MR. DAVID LLOYD THOMAS

MRS. LAUREN SARAH THOMAS

FIRST SECRETARY

MR. STEVEN ANTHONY THORNTON

MRS. HILIARY FIONA THORNTON

FIRST SECRETARY

MR. ALASTAIR WALTON TOTTY

FIRST SECRETARY

MR. SIMON TOWLER

MRS. LOUISE TOWLER

FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. ROBIN EDWARD TWYMAN

MRS. LAURA FRANCIS TWYMAN *

FIRST SECRETARY (TRADE POLICY & AGRICULTURE)

MR. GRAEME JAMES WARDROPE

FIRST SECRETARY

MR. MARK EMLYN WILLIAMS

FIRST SECRETARY

MR. STEVEN WILLIAMS

FIRST SECRETARY (TECHNICAL MANAGEMENT)

MR. GRAEME MICHAEL WISE

FIRST SECRETARY & DEPUTY CONSUL GENERAL

MR. STEPHEN ROY WOODGER

MRS. SARAH ELIZABETH WOODGER

FIRST SECRETARY

MR. JAMES RICHARD BEHAN

MRS. SUSAN HELEN BEHAN

SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER BENNETT

MRS. DEBORAH KAREN BENNETT

SECOND SECRETARY

MR. ROBERT LEONARD BESSELL

SECOND SECRETARY (FINANCE MANAGER)

MRS. CLARE LOUISE BAMFORD BLOOMFIELD

MR. COLIN MICHAEL BLOOMFIELD

SECOND SECRETARY

MS. ABIGAIL ELDER BOYLE

SECOND SECRETARY

MR. GIDEON SAMUEL BRESLER

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. ROGER COLIN CLARKE

MRS. MARIA LOUISE WESSTROM CLARKE

SECOND SECRETARY

MR. PAUL CALDWELL CRAWFORD

SECOND SECRETARY

MR. MATTHEW SIMON FORMAN

MS. ELIZABETH ANNE MILLS

SECOND SECRETARY

MRS. MARIE FORSYTH

MR. BRIAN GILBERT FORSYTH

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ROBERT DARREN GRANT

SECOND SECRETARY (ENERGY)

MR. MICHAEL ROBERT HOWELLS

MRS. COURTNEY MARISSA B. BUDD HOWELLS

SECOND SECRETARY

MR. DAVID WILLIAM LEARMONTH

SECOND SECRETARY

MR. STUART MCLEAN

MRS. SHEILA MOIRA MCLEAN

SECOND SECRETARY (SCOTTISH AFFAIRS)

MS. RUTH KATHARINE MERIFIELD

SECOND SECRETARY

MR. RICHARD WILLIAM O'HARA

SECOND SECRETARY

MRS. CAROL ANN PRIESTLEY

MR. LAWRENCE PRIESTLEY

SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. EDMOND RODERICK RHYS JONES

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MISS NAOMI MARICA WEBBER

SECOND SECRETARY

MS. RUTH KYLA DOLNY WETHLI

SECOND SECRETARY

MR. IAN ALLAN

MRS. JANE ALLAN

THIRD SECRETARY

MR. GRAHAM RICHARD HARRIS

THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MS. ELAINE MARSH

THIRD SECRETARY (PASSPORTS)

MR. CRAIG KEITH MARTIN

MRS. NATALIE JAYNE MARTIN

THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MISS REBECCA HONOR PATTERSON MOORE

THIRD SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN ORMOND

THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. ADAM RADCLIFFE

MRS. JULIE ANNE RADCLIFFE

THIRD SECRETARY

MISS CLAIRE ELIZABETH STAINES

THIRD SECRETARY

MR. ROBERT CHARLES MCCOY JACKSON

MRS. ANTONIETTA CHORZEMPA JACKSON

ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT COMMERCIAL)

MR. RICHARD ANDREW JONES

MRS. DENISE BRIDGET VAN MOL

ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. STEWART ALAN MOFFATT

MRS. ELIZABETH ANNE MOFFATT

ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT/PROJECTS)

MR. GEORGE CHARLES WELLESLEY SPENCER

MRS. CLAIRE LOUISE SPENCER

ATTACHE (DEFENSE EQUIPMENT/LEGAL)

MR. JOSEPH TIMOTHY THOMAS STARRETT

MRS. SUSAN STARRETT

ATTACHE (DEFENSE, SCIENCE & TECHNOLOGY)

AIR VICE MARSHAL MICHAEL JOHN HARWOOD

MRS. CHERYL KAY HARWOOD

DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER PHILIP DAVID JONES

MRS. DENISE ANNE JONES

MILITARY ATTACHE

COMMODORE ERIC FRASER

MRS. AGNES DICKIE FRASER

NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE ROBERT IAN ELLIOTT

MRS. SUSAN PATRICIA ELLIOTT

AIR ATTACHE

COLONEL DONALD MACDONALD STEELE

MRS. DIANE STEELE

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL JOHN FRANCIS ROUSE

MRS. PASCALE PATRICIA CLAUDE ROUSE

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER PAUL MARSHALL

MRS. SUZANNAH JANE MARSHALL

ASST. NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN ROBIN HARDY ADLAM

MRS. SUSAN ADELE ADLAM

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL NIGEL PETER BROWN

MRS. BEVERLEY ANN BROWN

ASST. DEFENSE & ASST. NAVAL ATTACHE

BRITISH NAVAL STAFF OFFICE

2221 JEFFERSON DAVIS HIGHWAY, SUITE 708 ARLINGTON, VA 22202

CIVIL AVIATION AND MISSION TO THE FAA OFFICE

1730 RHODE ISLAND AVENUE, NW, SUITE 419 20036

(OFFICE 202-463-7529)

NORTHERN IRELAND BUREAU

601 13TH STREET, NW, SUITE 570 SOUTH 20005

(OFFICE 202-367-0464) (FAX 202-367-0468)

URUGUAY

EMBASSY OF URUGUAY

Chancery: 1913 I STREET, NW 20006

(EMBASSY 202-331-1313) (FAX 202-331-8142)

HIS EXCELLENCY CARLOS ALBERTO GIANELLI

MRS. MARIA MONICA NARI LLOVERAS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. MARIELLA CROSTA RODRIGUEZ

MR. DANIEL HERRERA LUSSICH

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CARLOS C. STENERI

MRS. MARIA M. BERRO STENERI

MINISTER (FINANCIAL)

MS. MARIA DEL L. BARCELO DEBENEDETTI

MR. RODOLFO JOSE PASCUAL TORRENS

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. NESTOR ALEJANDRO ROSA NAVARRO

MRS. ANALIA SALDANA SMITH

COUNSELOR

MS. SILVANA MONTES DE OCA ABAL

SECOND SECRETARY

MRS. BEATRIZ ANA SILVA PRESTINARI

MR. DIEGO ROGER SIGNORELLI PROTO

THIRD SECRETARY

GENERAL SERGIO NEY D'OLIVEIRA FRIONI

MRS. SARA HELENA DURAN MUNOZ

DEFENSE ATTACHE

COLONEL NELSON ARIEL SANTOS SEGUNDO

MRS. ADRIANA DE LEON BERNASCONI

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN JORGE MANUEL SANCHEZ PINON

NAVAL ATTACHE

COLONEL MIGUEL ANGEL MARTINEZ ANGELUCCI

MRS. SILVIA IVANA MICHELENA CORREA

AIR ATTACHE

COMMANDER ALDO SANTIAGO MAZZONI RIVAS

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL MARIO EDUARDO ZERPA MELO

MRS. ADRIANA MARIELA RECINE MERCADER

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL RAUL MILTON VENDRELL MASCHERONI

MRS. ADRIANA MARTHA FIRPI FRANCES

ASST. AIR ATTACHE

FINANCIAL AFFAIRS OFFICE

1025 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 902 20036

(OFFICE 202-223-9833) (FAX 202-223-2119)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

1913 I STREET, NW, FLOOR 3RD 20006

(OFFICE 202-466-3167)

TRADE BUREAU

1030 15TH STREET, NW, SUITE 760 20005

(OFFICE 202-789-8225)

UZBEKISTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN

Chancery: 1746 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-293-6803) (FAX 202-293-6804)

HIS EXCELLENCY ILHOMJON TUYCHIEVICH NEMATOV

MRS. GYUL ASAL NEMATOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DILYOR ZAFAROVICH KHAKIMOV

MRS. GUZAL ABDULAZIZOVNA KHAKIMOVA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SHERZOD ABDULLAEV

MRS. MUBORAKKHON ABDULLAEVA

COUNSELOR

MR. ABDUFARRUKH A. KHABIROV

MRS. ZULFIYA ANVARBEKOVNA KHABIROVA

SECOND SECRETARY

MR. BEKHRUZ ABDUVALIEV

MRS. GOVKHAR ABDUVALIEVA

ATTACHE (ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MR. NODIRJON KIRGIZBAEV

MRS. MOKHIGUL S. KIRGIZBAEV

ATTACHE & CONSUL

MR. ABDUSATTOR MUKHAMEDOV

MRS. YULIYA YURIEVNA MUKHAMEDOVA

ATTACHE (PRESS)

MR. DONIYOR TUKHTASINOVICH RUSTAMOV

ATTACHE

MR. UMID RUSTAMOVICH SHADIEV

MRS. NARGIZA DJAMILOVNA SHADIEVA

ATTACHE

MR. FURKAT SIDIKOV

MRS. GULCHEKHRA SIDIKOVA

ATTACHE

MR. MARDON NIGMATOVICH YAKUBOV

MRS. FERUZA SHUKRULLAEVNA YAKUBOVA

ATTACHE

VENEZUELA

EMBASSY OF THE BOLIVARIAN REPUBLIC OF VENEZUELA

Chancery: 1099 30TH STREET, NW 20007

(EMBASSY 202-342-2214) (FAX 202-342-6820)

HIS EXCELLENCY BERNARDO ALVAREZ HERRERA

MRS. MARGARETE E. HIETZGE DE ALVAREZ

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANGELO AGUSTIN RIVERO SANTOS

DR. CHANDAN JAYANT VAIDYA *

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. LORENZO DAVID R. DIAZ CARRILLO

MINISTER-COUNSELOR

MRS. NANCY MEZA CUELLO

MINISTER-COUNSELOR

MR. IHONELL ROLANDO CAMPOS BARRIOS

MRS. SAIDI CAROLINA ARAUJO DUQUE

COUNSELOR (ECONOMIC AFFAIRS)

MRS. CAROLINA UYUNNI ESCARRA GIL

COUNSELOR

MRS. REGZEIDA GONZALEZ HERRERA

COUNSELOR

MR. IGNACIO LUIS CAJAL AVALOS

MRS. LUISA FERNANDA MEZA DE CAJAL

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MRS. LEONOR MARADEY BRAVO

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION)

MS. LIVIA SOLEDAD SUAREZ GONZALEZ

FIRST SECRETARY

MRS. MARIELBA ALVAREZ SALAZAR

SECOND SECRETARY (PRESS)

MR. MARCOS JOSE GARCIA FIGUEREDO

MRS. IVELISSE DEL SOCORRO DIAZ PAEZ

SECOND SECRETARY (LABOR AFFAIRS)

MRS. FRAVIA VANESSA MARQUEZ SILVA

MR. JOSE ANTONIO FERNANDEZ MOLINA

SECOND SECRETARY

MR. ORLANDO JOSE MONTANEZ OLIVARES

MRS. ERIKA FLORES HERRERA

SECOND SECRETARY

MR. BORYS EDUARDO ORTEGA RODRIGUEZ

MS. ILIRJANA SEITI *

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. CLARA SARAI RODRIGUEZ ARIAS

SECOND SECRETARY (ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MS. MARINA ALEJANDRA ULECIA SANZ

SECOND SECRETARY

MS. PATRICIA ABDELNOUR

ATTACHE (CULTURAL)

MRS. MARIA ANTONIA YSAYA FLORES

ATTACHE (CONSULAR)

COLONEL ALBERTO JOSE LOVERA OSIO

MRS. ELENA EDUVIGIS ROMERO DE LOVERA

AIR ATTACHE

COLONEL JOSE ALIRIO JAIMES

MRS. MARIA ANGELICA LOPEZ DE JAIMES

ASST. DEFENSE ATTACHE

DEFENSE AND NAVAL ATTACHE OFFICES

2437 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-265-7323)

INFORMATION SERVICE OFFICE

1099 30TH STREET, NW 20007

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICES

2409 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-234-3436)

VIETNAM

EMBASSY OF VIETNAM

Chancery: 1233 20TH STREET, NW, SUITE 400 20036

(EMBASSY 202-861-0737) (FAX 202-861-0917)

HIS EXCELLENCY PHUNG CONG LE

MRS. NHAN THI NGUYEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MINH TIEN NGUYEN

MRS. HA THI NGOC NGUYEN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. LIEM BUI

MRS. PHUONG DANG HONG TRAN

COUNSELOR

MR. DUNG XUAN DANG

MRS. VAN THI BICH NGUYEN

COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. LAN THI THU DANG

COUNSELOR

MRS. TUYEN THI MINH DOAN

COUNSELOR

MR. TUAN ANH HOANG

MRS. MAI THI TUYET LE

COUNSELOR

MR. BINH THANH LE

MRS. NGUYET THU PHAM

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. LAM HONG LE

MRS. LIEN NGOC NGUYEN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. THOAN VAN NGO

MRS. THANH THI LE

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. DANG BA NGUYEN

MRS. HUE THI PHAM

COUNSELOR

MR. LONG BA NGUYEN

MRS. CUONG BICH HOANG

COUNSELOR

MR. PHUONG VAN NGUYEN

MRS. DUNG THI MY TRAN

COUNSELOR

MR. THACH HONG NGUYEN

MRS. XUAN THI THANH NGUYEN

COUNSELOR

DR. THUAN TIEN NGUYEN

MRS. NGAN KIM THACH

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. THANH DUY PHAM

MRS. LAN THI THU LE

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. DUNG ANH TRAN

MRS. YEN THI NGOC NGUYEN

COUNSELOR

MR. HUNG DUC TRAN

MRS. THAO PHUONG TRAN

COUNSELOR

MRS. TAM THI TRAN

MR. DUNG VAN TRAN

COUNSELOR

MR. TUAN MINH TRAN

COUNSELOR

MR. MINH QUANG VU

MRS. HANH MINH NGUYEN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. CUONG HOANG HOA NGUYEN

MRS. NGUYEN THI THANH NGUYEN

FIRST SECRETARY

MR. HAU CHINH NGUYEN

MRS. HUE THI MINH LE

FIRST SECRETARY

MR. TRANG KHUONG NGUYEN

MRS. THUY THI THANH NGUYEN

FIRST SECRETARY

MR. THANH CHI THAI

MRS. HOA THI NGUYEN

FIRST SECRETARY

MR. MANH QUOC TRAN

MRS. DUNG LE TRAN

FIRST SECRETARY

MS. THONG THI THAI NGUYEN

SECOND SECRETARY

MRS. BINH THI THANH PHAM

SECOND SECRETARY

MR. TUNG HOANG PHAM

MRS. HUONG THU DO

SECOND SECRETARY (PRESS)

MR. TRUNG NAM TRAN

MRS. HA NGOC NGUYEN

SECOND SECRETARY (SCIENCE AND TECHNOLOGY)

MR. MANH MINH TRINH

MRS. ANH THI LAN NGUYEN

SECOND SECRETARY

MRS. ANH PHUONG NGUYEN

MR. VIET HOANG DO

THIRD SECRETARY

MRS. THANH THI NGUYEN

MR. HUNG MANH KIEU

THIRD SECRETARY

MRS. THU THI MINH NGUYEN

MR. LICH TO NGUYEN

THIRD SECRETARY

MR. SON KIM HOANG

MRS. MAI THANH NGUYEN

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. GIANG HUONG NGUYEN

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. VIET TRAN

MRS. YEN THI NGOC HA

ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL BIEN DIEN TRUONG

MRS. HONG THI NGUYEN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL PHUC CANH NGUYEN

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HIEN DINH LUU

MRS. HOA THI THANH NGUYEN

ASST. DEFENSE, MILITARY & NAVAL ATTACHE

DEFENSE ATTACHE OFFICE OF VIETNAM

1233 20TH STREET, NW, SUITE 201 20036

(OFFICE 202-293-1822)

TRADE OFFICE OF VIETNAM

1730 M STREET, NW, SUITE 501 20036

(OFFICE 202-463-9419)

YEMEN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF YEMEN

Chancery: 2319 WYOMING AVENUE 20008

(EMBASSY 202-965-4760) (FAX 202-337-2017)

HIS EXCELLENCY ABDULWAHAB A. AL HAJJRI

MRS. SABOURA H. AL-MAHFADI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. YAHYA ABDULLAH HAMOOD ALSHAWKANI

MRS. IBTISAM HUSSEIN RUFAAT IBRAHIM

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. IBRAHIM M. A. ALKIBSI

MRS. ILHAM ALI ALSSIRAJI

MINISTER

MR. MOHSIN RAJEH ABU LOHOM

MRS. BELQUIS SENAN ABDULLAH ABULOHOM

COUNSELOR & CONSUL

MR. YAHYA ALI MOHAMED AL ERYANI

COUNSELOR

MRS. NAGIBA AHMED KAID AL NADARI

COUNSELOR

MRS. AMAT ALGHAFOOR A. AL WADI

COUNSELOR

MR. ALI OMAR SALEH OMAIRAN

MRS. FATIMA A. AL BIDHANI

SECOND SECRETARY

MR. KHALED MOHAMMED M. AL KATHIRI

THIRD SECRETARY

MR. ALI AL SALAHI

MRS. MUSSADH MUFFRAH MOHAMMED BUHIBH

THIRD SECRETARY

DR. FAHD MOHAMMED ABDULLAH AL SHAEBI

MRS. SALMA SHAIF ABOBAKR AL SHAEBI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. KANAN YAHIA MOHAMED SALEH

MRS. AISHA HUSSEIN ALI AL HAMDANI

ATTACHE

MR. KHALED ALI ABDULLAH SALEH

ATTACHE

MR. SALAH ALI ABDULLAH SALEH

MRS. AMENA MABKHOUT YAHYA ALMASHRAQI

ATTACHE (SECURITY)

COLONEL TAISEER SALEH ABDULLAH SALEH

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ZAMBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ZAMBIA

Chancery: 2419 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-9717) (FAX 202-332-0826)

HER EXCELLENCY SHEILA ZIMBA SIWELA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALFRED CHIOZA

MRS. DOROTHY CHONGO CHIOZA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EVERISTUS BENARD KALABA

MRS. ISABEL NYIRENDA KALABA

COUNSELOR (POLITICAL & CONSULAR)

MR. WILLIE OLIVER NDEMBELA

COUNSELOR (ECONOMICS)

MR. BERNARD KANGWA

MRS. JAYNE DOROTHY AWONGO KANGWA

FIRST SECRETARY (PRESS)

MS. INONGE LIMBAMBALA

FIRST SECRETARY (TRADE)

MRS. MATAA MARGARET MAKUNGO

FIRST SECRETARY

MR. FRANK MBEWE

MRS. MTONGA FEBBY MBEWE

FIRST SECRETARY (ACCOUNTS)

MR. CHEMBO FELIX MBULA

MRS. KAPEMBA MUTEBA MBULA

FIRST SECRETARY (POLITICAL & ADMINISTRATION)

MR. MANDIH MFUMBAIKA MUSONDA

MRS. ENID MUMBA MUKANGWA MUSONDA

FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MS. EDITH KASHUMBA AKUFUNA KAKOMA

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL JACKSON DALLY NSOFU

MRS. MARJORIE NSOFU

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

ZIMBABWE

EMBASSY OF REPUBLIC OF ZIMBABWE

Chancery: 1608 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-332-7100) (FAX 202-483-9326)

HIS EXCELLENCY DR. MACHIVENYIKA T. MAPURANGA

MRS. SHUPIKAYI V. D. MAPURANGA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GUMISAI GIDEON GAPARE

MRS. ABGIRL GAPARE

MINISTER-COUNSELOR

MR. WHATMORE GOORA

MS. DOREEN GOORA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. NICHOLAS MDONGA MASUKUME MHUTE

MRS. SIMBISO STELLAH MHUTE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. SIMBARASHE MASOSO

MRS. ALICE MASOSO

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATION & FINANCE)

MR. LUKE MUKUPE

MRS. ENGELINE MUKUPE

SECOND SECRETARY (CONSULAR & ADMINISTRATIVE)

MS. ABIGAL NYAMAPFENI

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL GEORGE CHINOINGIRA

MRS. MIRIAM CHINOINGIRA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

INTEREST SECTIONS

CUBA

EMBASSY OF SWITZERLAND, CUBAN INTERESTS SECTION

Chancery: 2630 16TH STREET, NW 20009

(202-797-8518)

MR. JORGE ALBERTO BOLANOS SUAREZ

MRS. GRACIELA MARIA QUERAL QUERAL

COUNSELOR (CHIEF OF INTERESTS SECTION)

MR. CARLOS FRANCISCO BARROS OLIVERA

MRS. ODALYS DE LA PAZ DIAZ

FIRST SECRETARY

MR. RAMON FANDINO LOPEZ

MRS. MILAGROS IRAIDA MUINA SERRANO

FIRST SECRETARY

MR. TITO ISMAEL GELABERT GOMEZ

MRS. AMARILIS ADELA SANCHEZ GARCIA

FIRST SECRETARY

MR. ALBERTO GONZALEZ CASALS

MRS. ORALYS CISNEROS PALOMARES

FIRST SECRETARY

MR. CARLOS INOCENTE HURTADO LABRADOR

MRS. OSMARA SANCHEZ GONZALEZ

FIRST SECRETARY

MR. TOMAS LORENZO GOMEZ

MRS. ANA MARGARITA GONZALEZ FERNANDEZ

FIRST SECRETARY

MR. MARCIAL ADOLFO MELIAN RUIZ

MRS. SIXTA TERESA MARCEL MAPOLON

FIRST SECRETARY

MR. GERARDO MILLAN BARRIOS

MRS. IRIS MARIA CARVAJAL PACHECO

FIRST SECRETARY

MS. PATRICIA LAZARA PEGO GUERRA

FIRST SECRETARY

MR. ALEJANDRO GARCIA DEL TORO

MRS. LAURA YENIQUE RIVAS MARTINEZ

SECOND SECRETARY

MR. ARIEL HERNANDEZ HERNANDEZ

MRS. NINA ALMEIDA PARAMONOVA

SECOND SECRETARY

MR. SERGIO JAVIER VAZQUEZ DEL RIO

MRS. MICHELLE ABDO CUZA

SECOND SECRETARY

MR. ROBERTO GARCIA PADRON

MRS. MADELIN ALONSO RODRIGUEZ

ATTACHE

MR. ALEJANDRO RODOLFO GUERRA SEIJO

MRS. OLGA LIDIA PEREZ GARCIA

ATTACHE

MR. ALEJANDRO PEDRO LASTAYO BOURBON

MRS. HILDA RODRIGUEZ HERNANDEZ

ATTACHE

MR. DARWIN LEON GUTIERREZ

MRS. GISEL DEL VALLE ZAYAS

ATTACHE

MRS. AYLENI MAS RODRIGUEZ

MR. JORGE SAIN SANCHEZ FUENTES

ATTACHE

MR. JOSE DE LA CRUZ PEREZ LEYET

MRS. CONSUELO WONG MONTERO

ATTACHE

MRS. VIRGINIA TUR BETANCOURT

MR. RAUL CUETO CASANOVA

ATTACHE

MR. ENRIQUE URQUIAGAS MARTINEZ

MS. BARBARA MILIAN SERRANO

ATTACHE

MISS MARIA VALLADARES PALENZUELA

ATTACHE

IRAN

EMBASSY OF PAKISTAN, IRANIAN INTERESTS SECTION

Chancery: 2209 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(202-965-4990) (FAX 202-965-1073)

* U. S. citizen
COPYRIGHT 2010 U.S. Department of State
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2010 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:OMAN-IRAN
Publication:Diplomatic List
Article Type:Directory
Geographic Code:1USA
Date:Jun 22, 2010
Words:13050
Previous Article:Diplomatic list.
Next Article:Preface.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2021 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters |