Printer Friendly

Diplomatic list.

GAMBIA

EMBASSY OF THE GAMBIA

Chancery: 2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 240 20007

(EMBASSY 202-785-1399) (FAX 202-785-1430)

HIS EXCELLENCY ALIEU MOMODOU NGUM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EBRIMA MBOOB

MRS. RAMATOULIE MBOOB

COUNSELOR

MRS. HENRIETTA JULIAN SYLVA

MR. SANG MARIE SYLVA

ATTACHE (FINANCE)

GEORGIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GEORGIA

Chancery: 2209 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-387-2390) (FAX 202-387-0864)

HIS EXCELLENCY BATU KUTELIA

MRS. SOFIA BARNABISHVILI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MALKHAZ MIKELADZE

MRS. ELIZAVETA MIKELADZE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. VLADIMER CHACHIBAIA

MS. BELA CHACHIBAIA

COUNSELOR

MR. MIKHEIL DARCHIASHVILI

MRS. TAMAR MEDULASHVILI

COUNSELOR

MR. ALEXANDER LATSABIDZE

MRS. TEA UCHANEISHVILI

COUNSELOR & CONSUL

MR. AKAKI LOMIDZE

MRS. TEA GAMREKELI

COUNSELOR

MR. NIKOLOZ REVAZISHVILI

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. OTAR BERDZENISHVILI

MRS. TAMAR ZANDUKELI

FIRST SECRETARY

MRS. IRMA KAVTARADZE

FIRST SECRETARY

MS. NATELA ZAMBAKHIDZE

MR. NIKOLOZ LOMASHVILI

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MISS TAMTA KUPRADZE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MAJOR MALKHAZ JAMURELI

MRS. NINO LANCHAVA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GERMANY, FED. REP. OF

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY

Chancery: 4645 RESERVOIR ROAD, NW 20007

(EMBASSY 202-298-4000) (FAX 202-298-4249)

HIS EXCELLENCY DR. KLAUS SCHARIOTH

DR. ULRIKE SCHARIOTH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JENS HANEFELD

MRS. PETRA HANEFELD

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CHRISTOPH ERNST RUDOLF EICHHORN

MRS. HELENE HENRIETTE E. M. EICHHORN

MINISTER

MR. MATTHIAS PETER SONN

MRS. KIM MARIE SONN *

MINISTER

MR. MANFRED JOSEF KARL BLESS

MRS. MARTHA KOPP BLESS

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. CHRISTIAN JOERGENS

MRS. ULRIKE IRMTRAUD MEYER JOERGENS

MINISTER-COUNSELOR

MR. JOACHIM HELMUT SCHAEFER

MRS. BARBARA KARLA SCHAEFER

MINISTER-COUNSELOR

DR. BERND VON MUENCHOW POHL

MRS. STACY ANN STRATTON *

MINISTER-COUNSELOR

MR. KLAUS BOTZET

MRS. MICHAELA STADLER

COUNSELOR

MR. ENRICO FABRICIUS ALEXANDER BRANDT

MRS. KATJA BRANDT

COUNSELOR

MR. PETER JOSEF DEBLON

MRS. GABI DEBLON

COUNSELOR

MR. PETER PAUL HERMANN DINKLER

MRS. SUSANNE EDITH DORIS DINKLER

COUNSELOR

MR. ALEXANDER DUDDE

MS. MARTINA LANDSMANN DUDDE

COUNSELOR

MS. SUSANNE ROSEMARIE FRIEDRICHS

COUNSELOR

MS. CHRISTIANE CONSTANZE HOHMANN

COUNSELOR

MR. MANFRED HUTERER

MRS. ANDREA HUTERER

COUNSELOR

MR. MAIK WILHELM KAMMERMANN

MRS. SABINE KAMMERMANN

COUNSELOR

MR. KARL MATTHIAS KLAUSE

MRS. SYLVIE CLAUDINE TEISSEIRE KLAUSE

COUNSELOR

MS. MARION KNAPPE

COUNSELOR

MR. HEINZ GUENTER LANGENBERG

MRS. ETSUKO LANGENBERG

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. STEFFEN RUSS

MRS. SUSANNE RUSS

COUNSELOR

MRS. INES HEIKE SCHLOTTER

MR. MICHAEL WEHRHEIM

COUNSELOR

MS. SABINE SEIDLER

COUNSELOR

MR. FRIEDO SIELEMANN

MRS. ASTRID WEDDIGE

COUNSELOR

MRS. GABRIELE RUTH UTE TREESS

MR. VOLKER BLEY

COUNSELOR (FINANCE)

DR. BERTRAM ANATOL F. C. VON MOLTKE

MRS. ANNE RUTH MARIA VON MOLTKE

COUNSELOR

DR. HANS ULRICH G. N. VON SCHROETER

MRS. LUCIANA FERNANDES VON SCHROETER

COUNSELOR

MR. DETLEF WAECHTER

MRS. KATJA MARIA WAECHTER

COUNSELOR

MRS. SUSANNE ASCHI GLESIUS

MR. MISCHA GLESIUS

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN AULBACH

MRS. CHRISTINE GABRIELE AULBACH

FIRST SECRETARY

MRS. ANDREA CHRIST

MR. MICHAEL STOEGER

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPH HERBERT GRIEBLING

MRS. SILKE GRIEBLING

FIRST SECRETARY

DR. CHRISTOPH THOMAS HERFARTH

MRS. MARGIT SUSANNE HERFARTH

FIRST SECRETARY

MR. PHILIP NIKOLAS HOLZAPFEL

FIRST SECRETARY

MS. KRISTINA JONEK

FIRST SECRETARY

MR. ULRICH MIGUEL JUNG

MRS. JANINE MI HYE JUNG

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. NATALIE KAUTHER

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN KOHLHASE

MRS. MIYE CHRISTINE KOHLHASE

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. SIMONE RACHMIEL KORING

MR. SASCHA ALEXANDER KORING

FIRST SECRETARY

MR. ANDREAS OLIVER KRAUSS

FIRST SECRETARY

MR. ERIK VOLKER KURZWEIL

FIRST SECRETARY

MR. ADRIAN POLLMANN

MRS. NATALIE KAUTHER

FIRST SECRETARY

MS. ANDREA VIRGINIA RICHTER

FIRST SECRETARY

DR. ANNEGRET UTA ROHLOFF

FIRST SECRETARY

MR. KAI SCHACHTEBECK

FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. INGO SCHENDEL

MRS. FEHRA HADZIC SCHENDEL

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN JOHANNES SEDAT

FIRST SECRETARY

MRS. MECHTHILD EVA WAGNER

FIRST SECRETARY

MRS. SENTA MELANIE ALABBADI

MR. ANAS ALABBADI

SECOND SECRETARY

MRS. PETRA KATHARINA ARNHOLD

MR. GUNTHER HAGEN ARNHOLD

SECOND SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MRS. MAIKE FRIEDRICHSEN

MR. JAVIER SALVADOR MARIN ALVARADO

SECOND SECRETARY

MRS. REGINA GILMORE

MR. TIMOTHY ZANE EDWARDS *

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. TORSTEN GUNTER SCHOELL

MRS. AMY ANN SCHOLL *

SECOND SECRETARY

MR. HANS PETER SPEYRER

SECOND SECRETARY

MS. FRIEDERIKE VOGEL

SECOND SECRETARY

MS. MARTINA URSULA B BOCK DE OLIVEIRA

MR. JOAO NEREU DE OLIVEIRA

THIRD SECRETARY

MS. KAREN HOEFER

MR. AYHAN HASIRCI

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. SUSANNE HOLZEM

MR. RALF GOTTFRIED HOLZEM

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. ELMAR UDO KOHLHOFER

MS. SUSANNE MOECK

THIRD SECRETARY

MS. KATJA LINDHOLM ERIKSEN

THIRD SECRETARY

MR. GEORG CHRISTIAN LOTTERMOSER

MRS. TERRY MEEL LOTTERMOSER *

THIRD SECRETARY

MRS. SABINE PACHER

THIRD SECRETARY

MR. PATRICK SCHUH

MRS. YVONNE SCHUH

THIRD SECRETARY

MR. ANSGAR BERNHARD SITTMANN

MRS. HEIKE PETRA SITTMANN

THIRD SECRETARY

MRS. ESTHER WEISS

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. THOMAS WIEGEL

MRS. BARBARA WIEGEL

THIRD SECRETARY

MRS. ANDREA ANNA HOLZWARTH CORREA

MR. TULIO HENRIQUE EMILIO LIMA CORREA

ATTACHE

MR. WALTER JONAS

MRS. MARION JONAS

ATTACHE

MS. ANNE KOHL

ATTACHE

MR. THOMAS GEORG MEINDL

MRS. BETINA MARIA MEINDL

ATTACHE

FIRST LIEUTENANT CARSTEN RAABE

MRS. PIA MEIER RAABE

ATTACHE (DEFENSE)

MR. REINHARD MICHAEL REPP

MRS. MARGARET MARY SCANNELL REPP

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. RAINER SEIDENSTUECKER

MRS. ANGELIKA SEIDENSTUECKER

ATTACHE (DEFENSE)

MASTER SERGEANT MARKUS TORBRUEGGE

MRS. STEPHANIE TORBRUEGGE

ATTACHE

MR. ALFRED KURT WALTER WAGNER

MRS. SUZANA ROGINA WAGNER

ATTACHE

MR. ANDREAS HERMANN WEISS

ATTACHE

MR. MICHAEL WOLFER

MS. NANCY MARINA ROSA WOLFER

ATTACHE

MS. GERTRUD ANTONI

ASST. ATTACHE

MS. ANJA CHRISTINE BADURA

MR. JEFFREY JOHN LINBERG *

ASST. ATTACHE

MRS. ANTONETTE BERNICE DEBUS

ASST. ATTACHE

MRS. KERSTIN EHSER

MR. OLIVER EHSER

ASST. ATTACHE

MS. SABINE FINKENZELLER

MR. GILLES JEAN JACQUES LIGEARD

ASST. ATTACHE

MRS. KATRIN FLOREK AVRIL

MR. CHRISTOPHE JEAN ANTOINE AVRIL

ASST. ATTACHE

MRS. SABINE ERIKA FORTMANN

ASST. ATTACHE

MS. IRIS BRIGITTE FRANK WUERTZ

MR. HARALD HANS WUERTZ

ASST. ATTACHE

MS. RUTH ELISABETH FREDRICK

ASST. ATTACHE

MRS. HEIKE ELISABETH FRESBERG

MR. RODGER ZIELINSKI FRESBERG

ASST. ATTACHE

MRS. JUTTA GRANT

MR. DOUGLAS GEDDES GRANT

ASST. ATTACHE

MRS. FEHRA HADZIC SCHENDEL

MR. INGO SCHENDEL

ASST. ATTACHE

MR. SOENKE BERNHARD HANSEN

MRS. EVELYN ANNE HANSEN

ASST. ATTACHE

MR. THOMAS HERRE

MRS. LUCIA HERRE

ASST. ATTACHE

MR. ALBERT HUELZ

MRS. TRAUTLIEB HUELZ

ASST. ATTACHE

MR. ROLAND KLEIN

MRS. ASTRID KLEIN

ASST. ATTACHE

MR. WOLFGANG LESSIG

MRS. WAKAKO LESSIG

ASST. ATTACHE

MRS. HERMINE VIKTORIA MARAH

MR. ALLIE MARAH

ASST. ATTACHE

MR. UDO KARL MUELLER

MRS. NICOLE MAY KLEIN MUELLER

ASST. ATTACHE

MRS. ANGELIKA ELLI HEDWIG M. NAUMANN

MR. BERND NAUMANN

ASST. ATTACHE

MR. THOMAS JUERGEN HERMANN OSTERLAND

ASST. ATTACHE (SECURITY OFFICER)

MR. VOLKER OSWALD

MRS. SYBILLE OSWALD

ASST. ATTACHE

MRS. ANKE REED

ASST. ATTACHE

MR. GUENTHER BERNHARD ANDREAS RIEGEL

MRS. SHARON RIEGEL

ASST. ATTACHE

MR. ANDREAS GOTTFRIED RUEMPLER

MRS. ROXANA RUEMPLER

ASST. ATTACHE & VICE CONSUL

SERGEANT MAJOR KLAUS WILHELM SCHEPERS

MRS. SILVIA SCHEPERS

ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. TORSTEN SCHLIENBECKER

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. ANJA SCHMENGLER

MR. PETER PAUL SCHMENGLER

ASST. ATTACHE

MS. HEIKE TANJA SCHMIDT

ASST. ATTACHE

MR. BERND SCHULZE HOLZ

ASST. ATTACHE

MR. JOHANN SIGL

MRS. WALTRAUD SIGL

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MICHAEL TRUSS

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. BARBARA WIEGEL

MR. THOMAS WIEGEL

ASST. ATTACHE

MR. LOTHAR RUDOLF WILDE

MRS. REGINA MARIA WILDE

ASST. ATTACHE

MR. RALF WOESSNER

MRS. HARDIP KAUR WOESSNER

ASST. ATTACHE

ADMIRAL KARL WILHELM BOLLOW

MRS. HELLA BOLLOW

DEFENSE ATTACHE

COLONEL HANS OLAF JESSEN

MRS. CHRISTINE JULIANNA JESSEN

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL MANFRED RUDOLF ANTES

MRS. BARBARA KAROLINE ANTES

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HUBERTUS LEO JOHANNES STRACHWITZ

MRS. MARTINA SOPHIA STRACHWITZ

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER CHRISTIAN PAUL GEORG HILLMER

MRS. BABETT ITZEK HILLMER

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GREGOR ZOWIERUCHA SCHMIES

MRS. SANDRA MARIA SCHMIES

ASST. AIR ATTACHE

GHANA

EMBASSY OF GHANA

Chancery: 3512 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-686-4520) (FAX 202-686-4527)

HIS EXCELLENCY DANIEL OHENE AGYEKUM

MRS. ROSE OHENE AGYEKUM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. EDITH HAZEL

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FRANCIS ADDO

MRS. ETTA FORSON

MINISTER (TRADE & INVESTMENT)

MR. JOSEPH ANNIM

MRS. DORCAS ANNA ANNIM

MINISTER

MRS. MARTHA AMA AKYAA POBEE

MR. JOHN SAMUEL POBEE

MINISTER

MR. ALEX OWIREDU ADU

MRS. REBECCA KWATEOKOR ADU

MINISTER-COUNSELOR

MR. KWADWO ANTWI BOATENG

MRS. MILLICENT NAA BOATENG

COUNSELOR

MR. EMMANUEL OPEKU

COUNSELOR

MRS. MATILDA AKU OSEI AGYEMAN

MR. SANDY OSEI AGYEMAN

COUNSELOR (ECONOMICS)

MS. CONSTANCE OSAEBEA BAADU

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MRS. GENEVIEVE NAA LANKI GOODE

MR. LAWRENCE ERIC GOODE

FIRST SECRETARY

MRS. VANESSA AKOSUA MENSAH ADU

MR. PHILIP KWASI ADU

FIRST SECRETARY

MRS. GIFTY TAKYIWAA OCRAN

MR. ALFRED FIIFI OCRAN

FIRST SECRETARY

MR. JOHN ADJEI AMANKWAH

MRS. PATIENCE AFI AMANKWAH

SECOND SECRETARY

MR. RICHARD ASHIA QUAYE

MRS. GRACE ASHIA QUAYE

ATTACHE (FINANCE)

BRIGADIER GENERAL GEORGE EDUAM AMAMOO

MRS. AGNES OPPONG PEPRAH

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GREECE

EMBASSY OF GREECE

Chancery: 2217 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-1300) (FAX 202-939-1324)

HIS EXCELLENCY VASSILIS KASKARELIS

MRS. ANNA KASKARELIS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. IOANNIS ATHANASIOS VRAILAS

MRS. CHRISTIANE BOURLOYANNIS VRAILAS

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. IOANNA MAVROMICHALIS

MINISTER (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. VASSILIS KAPETANGIANNIS

COUNSELOR (PRESS)

MR. ANTONIOS MARMARINOS

COUNSELOR (EDUCATIONAL AFFAIRS)

MRS. POLYXENI PETROPOULOU

MR. MICHAIL POLITIS

COUNSELOR

MRS. SOPHIA PHILIPPIDOU

COUNSELOR

MR. PANAGIOTIS GIOTOPOULOS

MRS. ELENI KATOPI

FIRST SECRETARY

MR. CONSTANTINOS ALEXANDRIS

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ARISTIDIS STRIMBAKOS

MRS. IOANNA BALLA

SECOND SECRETARY

MRS. EFTYCHIA XYDIA

MR. DIMITRIOS VERGITSIS

SECOND SECRETARY

MR. CHARALAMPOS PAPADOPOULOS

MRS. NESTORIA POGKA

THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MRS. GEORGIA BALLA

ATTACHE

MR. DIMITRIOS DIAMANTIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KONSTANTINOS DIMITRIADIS

MRS. SOFIA KARABATZAKI

ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & TELECOMMUNICATIONS)

MS. MARIA GALANOU

ATTACHE (PRESS)

MRS. MAGDA HATZOPOULOS

ATTACHE (PRESS)

MR. ATHANASIOS KOLLIAS

MRS. PARASKEVI MARDIKI KOLLIA

ATTACHE

MR. NICOLAOS MYLONAS

MRS. KYRIACOULA MYLONA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ARISTOTELIS PAPAGEORGIOU

MS. MADALINA PAPAHAGI

ATTACHE (PRESS)

COLONEL TAXIARCHIS SARDELLIS

MRS. EVANGELIA ARGYROPOULOU

DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GEORGIOS TZASTAS

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN MICHAEL PAPAGEORGIOU

MRS. ELSA PAPAGEORGIOU

NAVAL ATTACHE

COLONEL SPYRIDON GEORGOPOULOS

MRS. VASILIKI KOTSAKI

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DIMOSTHENIS GRIGORIADIS

MRS. ANATOLI IATROU

ASST. AIR ATTACHE

COMMERCIAL, CONSULAR, ED, ECON & PRESS & INFO OFFICES

2211 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-8222)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2228 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-234-0561)

GRENADA

EMBASSY OF GRENADA

Chancery: 1701 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-265-2561) (FAX 202-265-2468)

HER EXCELLENCY GILLIAN MARGARET SUSAN BRISTOL

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. PATRICIA DAPHNE MARCELLE CLARKE

COUNSELOR

GUATEMALA

EMBASSY OF GUATEMALA

Chancery: 2220 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-745-4952) (FAX 202-745-1908)

HIS EXCELLENCY FRANCISCO VILLAGRAN DE LEON

MRS. DONNA SUE EBERWINE VILLAGRAN *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. BLANCA RITA CLAVERIE DE SCIOLLI

MR. STEFANO SCIOLLI *

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FERNANDO DE LA CERDA BICKFORD

MRS. MARIA R. AGUILAR DE DE LA CERDA

MINISTER-COUNSELOR

MS. ANA SOFIA PORRES BUSTAMANTE

COUNSELOR

MR. EDWIN ROLANDO CHACON CORADO

MRS. IRENE FILOMENA CHACON

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. ARACELI PHE FUNCHAL

FIRST SECRETARY

MRS. MARIA C. HERNANDEZ

MR. OSCAR MAYNOR HERNANDEZ *

SECOND SECRETARY

MISS MARIA EUGENIA ALVAREZ RUIZ

THIRD SECRETARY

MRS. KARLA ARANA DE JUAREZ

MR. DANILO B. JUAREZ *

THIRD SECRETARY

MRS. MIRIAM LETICIA DE LEON ESCOBAR

MR. JORGE JACINTO RODRIGUEZ SANCHEZ

THIRD SECRETARY

MS. MONICA NOELIA TRUBIANO

MR. JOSEPH JOHN TRUBIANO *

THIRD SECRETARY

MRS. MARTA R. FISCHER DE FERNANDEZ

MR. FRANCISCO E. FERNANDEZ HOLLMANN

ATTACHE (CULTURAL)

MR. JOSE GABRIEL LAMBOUR PENALONZO

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. EDGAR MANUEL VILLANUEVA SOSA

ATTACHE (CIVIL)

MR. MARIO RICARDO MORALES AREVALO

MRS. YESENIA MARISOL FRANCO DE MORALES

ATTACHE (CIVIL)

BRIGADIER GENERAL JULIO ROBERTO VILLAGRAN DE LEON

MRS. LEYDA A. RODRIGUEZ DE VILLAGRAN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL GUILLERMO ALFREDO OROZCO RODAS

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERICAL ATTACHE OFFICE

2220 R STREET, NW 20008

CONSULAR SECTION

8124 GEORGIA AVENUE

SILVER SPRING, MD 20910

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2220 R STREET, NW 20008

(OFFICE 202-232-2226)

GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA

Chancery: 2112 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-986-4300) (FAX 202-986-3800)

HIS EXCELLENCY MORY KARAMOKO KABA

MRS. SALEMATOU TRAORE KABA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ELHADJ BOUBACAR BARRY

MRS. HADJA OUSSAMATOU BALDE

COUNSELOR

MS. BINTOU CONDE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. OUMOU THIAM HANN

COUNSELOR

MRS. AMINATA KOITA

MR. MAMADOU THIAM KASSE

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. THIERNO ABDOURAMAMAN BALDE

MRS. SANTOU TRAORE

FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. IBRAHIMA KEITA

MRS. SARAN BETTY CONDE

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. MAMADY KOUYATE

FIRST SECRETARY (FINANCIAL AFFAIRS)

MS. CATHERINE SAGNO

FIRST SECRETARY (CULTURAL & SOCIAL AFFAIRS)

MRS. DJAMILATOU CONTE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR KERFALA CISSOKO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GUINEA-BISSAU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA-BISSAU

Chancery: P.O. Box 33813 20033

(EMBASSY 301-947-3958)

GUYANA

EMBASSY OF GUYANA

Chancery: 2490 TRACY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-6900) (FAX 202-232-1297)

HIS EXCELLENCY BAYNEY KARRAN

MRS. DONNA KARRAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. DEBORAH YAW

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FORBES EGERTON JULY

MRS. VALENTINA JULY

FIRST SECRETARY

MS. SONIA A. CALLENDER

ATTACHE (FINANCIAL)

HAITI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HAITI

Chancery: 2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-332-4090) (FAX 202-745-7215)

HIS EXCELLENCY RAYMOND ALCIDE JOSEPH

MRS. LOLA POISSON *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. JOCELINE BLEMUR

MINISTER-COUNSELOR

MR. LEON CHARLES

MRS. EDELINE CHARLES JEAN LOUIS

MINISTER-COUNSELOR

MR. PIERRE MAX CHARLES

MINISTER-COUNSELOR

MRS. DENISE JEAN-LOUIS

MR. ROBERT JEAN-LOUIS

MINISTER-COUNSELOR

MRS. CAROLE PREVAL

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANTOINE H. ELIACIN

MRS. DYLIA M. ELIACIN

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. LIONEL LEONARD LAVIOLETTE

COUNSELOR (CULTURAL & INFORMATION)

MRS. MADELINE ALTAGRACE PIERRE DUPITON

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MS. CLAUDE AMBROISE

FIRST SECRETARY

MR. SONY ELIAS

MRS. LUCIE ELIAS LORMESTOIR

FIRST SECRETARY

MS. EVICE GUERCIN

FIRST SECRETARY

MRS. MARIE CLAUDE MALEBRANCHE

MR. CLAUDE MALEBRANCHE

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. RAYMONDE PREVAL BELOT

FIRST SECRETARY

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4090)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4090)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4165)

HOLY SEE

APOSTOLIC NUNCIATURE

Chancery: 3339 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-333-7121) (FAX 202-337-4036)

HIS EXCELLENCY PIETRO SAMBI

APOSTOLIC NUNCIO

REVEREND MONSIGNOR MAURICIO RUEDA BELTZ

FIRST SECRETARY

MONSIGNOR MARCO SPRIZZI

FIRST SECRETARY

HONDURAS

EMBASSY OF HONDURAS

Chancery: 3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4-M 20008

(EMBASSY 202-966-2604) (FAX 202-966-9751)

HIS EXCELLENCY JORGE RAMON HERNANDEZ ALCERRO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAVID ALFONSO HERNANDEZ CABALLERO

MINISTER

MR. LEONARDO IRIAS NAVAS

COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MISS TANIA VANESSA MARIA A. CASCO RUBI

FIRST SECRETARY

MR. LUIS FERNANDO CORDERO MONTOYA

MRS. DANEA DESSHIREE TREJO CARCAMO

SECOND SECRETARY

MISS KAROL MARCELA ESCALANTE HERRERA

SECOND SECRETARY

CONSULAR SECTION

1014 M STREET, NW, FLOOR 2ND 20001

(OFFICE 202-682-5947) (FAX 202-737-2907)

MILITARY ATTACHE

3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4M 20008

(OFFICE 202-686-0352) (FAX 202-966-9751)

HUNGARY

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HUNGARY

Chancery: 3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-362-6730) (FAX 202-966-8135)

HIS EXCELLENCY BELA SZOMBATI

MRS. ZSUZSANNA SZOMBATINE MIHALYI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. ZOLTAN IVAN GABOR

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANDRAS TIBOR BACSI NAGY

MRS. LOTTI LILLA LETANOCZKY

COUNSELOR

MR. SANDOR MILKOS MIHALKO

MRS. MAGDOLNA MIHALKO

COUNSELOR

MR. ZOLTAN ARPAD NAGY

MRS. MARIA GABRIELLA NAGYNE BALLA

COUNSELOR

MR. GABOR SZABO

MRS. EDIT SZABONE PAPAI

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. EDIT SZABONE PAPAI

MR. GABOR SZABO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

DR. MARIA EVA VASS

MR. EDWARD JOSEPH SALAZAR *

COUNSELOR

MR. ANDRAS SZORENYI

MRS. JUDIT KOZENKOW

FIRST SECRETARY

MRS. BARBARA DEAKNE FARAGO

DR. LASZLO DEAK

SECOND SECRETARY

MR. SZABOLCS NEMES

MRS. GABRIELLA SZ. TOTH

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. BALAZS ERDEI

MRS. ANITA ERDEI

THIRD SECRETARY (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. BELA GEDEON

THIRD SECRETARY

MR. ATTILA TOTH

DR. NIKOLETTA ZSUZSA NAGY

THIRD SECRETARY (AGRICULTURAL)

MR. SANDOR MIHALY

MRS. MARTA MIHALYNE MOLNAR

ATTACHE (FINANCIAL DIRECTOR)

COLONEL ISTVAN PASZTOR

MRS. MELINDA AGNES PASZTORNE KERCSO

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR LASZLO RUBIK

MRS. ANGELIKA BOROVSZKI

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

150 E. 58TH STREET, FLOOR 33RD NEW YORK, NY 10155-3398

(OFFICE 212-752-3060) (FAX 212-486-2958)

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICE

3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008

(OFFICE 202-362-6730)

ICELAND

EMBASSY OF ICELAND

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 1200 20005

(EMBASSY 202-265-6653) (FAX 202-265-6656)

HIS EXCELLENCY HJALMAR W. HANNESSON

MRS. ANNA BIRGIS HANNESSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FINNUR THOR BIRGISSON

FIRST SECRETARY

MR. BALDVIN JONSSON

MRS. MARGRET BJORNSDOTTIR

ATTACHE (AGRICULTURAL)

MR. TOMAS ARMANN TOMASSON

MS. HJORDIS GUNNARSDOTTIR

ATTACHE

INDIA

EMBASSY OF INDIA

Chancery: 2107 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-7000) (FAX 202-483-3972)

HER EXCELLENCY MEERA SHANKAR

MR. AJAY SHANKAR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ARUN KUMAR SINGH

MRS. MAINA CHAWLA SINGH

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. BANASHRI BOSE HARRISON

MR. GARETH ROBERT HARRISON

MINISTER (COMMERCE)

MR. VINAY MOHAN KWATRA

MINISTER (COMMERCE)

MR. POOVAKULATH JOSEPH MATHEW

MRS. JANET MATHEW

MINISTER (DIRECTOR OF AUDIT)

MRS. MAHUA PAL

MINISTER

MR. NAWAL KISHORE SINGH

MRS. REKHA SINGH

MINISTER

MR. SANJAY SINHA

MRS. RASHMI SINHA

MINISTER

MR. FNU VEDIAPPA SHANMUGHAM SENTHIL

MRS. FNU SUJATHA RAMDAS

MINISTER

MR. JAWED ASHRAF

MRS. GHAZALA SHAHABUDDIN

COUNSELOR

MR. BHUPINDER SINGH BHALLA

MRS. MANMEET KAUR

COUNSELOR

MR. RAHUL CHHABRA

MRS. KAVITA CHHABRA

COUNSELOR

MR. TAPAN KUMAR DEKA

MRS. AKASHI BORA DEKA

COUNSELOR

DR. DEBAPRIYA DUTTA

MRS. AYONA DUTTA

COUNSELOR

MR. SIBI GEORGE

MRS. JOICE SIBI

COUNSELOR

MR. DEVIPRASAD KARNIK

MRS. SHOBHA KARNIK

COUNSELOR

MR. KUMARAN PERIASAMY

MRS. RITU KUMARAN

COUNSELOR

MR. RAJEEV RANJAN

COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MR. NAVEEN SRIVASTAVA

MRS. PUNYA SALILA SRIVASTAVA

COUNSELOR

MR. ALASUBRAMANIAN GANGADHARAN

MRS. MA BALASUBRAMANIAN

FIRST SECRETARY

MR. PIYUSH GOYAL

MRS. RUPALI AGARWAL GOYAL

FIRST SECRETARY

MR. DEEPAK KAPOOR

MRS. PARUL KAPOOR

FIRST SECRETARY

MR. KOCHUKALATHIL SKARIA MATHEWS

MRS. ELIZABETH MATHEWS

SECOND SECRETARY

MR. SATHIYAMURTHY NATESHAN

MRS. RAJESHWARI NATESHAN

SECOND SECRETARY

MR. VISHAL VISHWANATH NAIR

THIRD SECRETARY

MR. ASHOK KUMAR BANGALIA

MRS. RAJ BANGALIA

ATTACHE

MR. ASHOK KUMAR CHADHA

MRS. RAJNI CHADHA

ATTACHE

MR. NIKHILESH MOHAN DHIRAR

MRS. MADHU DHIRAR

ATTACHE

MR. ANIL GARG

MRS. MADHURIKA GARG

ATTACHE

MR. PRADEEP GUPTA

MRS. RITA GUPTA

ATTACHE

MR. BRAHMAM JAGABATTUNI

MRS. SUVERNA LAKSHMI JAGABATTUNI

MR. BRAHMAM JAGABATTUNI

ATTACHE

MR. ARUN KUMAR KALIA

MRS. SUDESH KUMARI KALIA

ATTACHE

MR. VENKATESWARAN S. KODINTHIRAPULLY

MRS. LAKSHMI SWAMINATHAN

ATTACHE

MR. ALOK KUMAR

MRS. GEETA SAXENA

ATTACHE

MR. NARESH KUMAR

MRS. SEEMA ARORA

ATTACHE

MR. NAVEEN MONGA

MRS. SANGEETA MONGA

ATTACHE

MR. RAJENDRANATHAN NARAYANAN NAIR

MRS. SNEHALATA RAJENDRAN

ATTACHE

MR. NORBU NEGI

MRS. ASHA NEGI

ATTACHE

MR. SANDEEP RAYA PAI

ATTACHE (ASSISTANT ACCOUNTS OFFICER)

MR. HARIGOVINDAN PALLIYANI

MRS. RADHA HARIGOVINDAN

ATTACHE

MR. GOPAL RAM

MRS. ANITA DEVI

ATTACHE

MR. PARAMESWARA PANICKER SANKAR

MRS. VIJAYA SHANKAR

ATTACHE

MR. NARAYAN SINGH

MRS. PUSHPA DYARAKOTI

ATTACHE

MR. YUDHISTER PAL SOOD

MRS. SUMAN SOOD

ATTACHE

MR. ASHOK KUMAR WAHI

MRS. RENU WAHI

ATTACHE

BRIGADIER BHUPESH KUMAR JAIN

MRS. NALINI JAIN

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COMMODORE MONTY KHANNA

MRS. SUNANDA KHANNA

NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE JASBIR SINGH WALIA

MRS. HARBINDER WALIA

AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND SUPPLY, PASSPORT AND VISA SECTION

2536 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-9806)

INDONESIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF INDONESIA

Chancery: 2020 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-775-5200) (FAX 202-775-5365)

MR. SALMAN AL FARISI

MRS. UMI MAHMUDAH ALFARISI

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES A. I.)

MR. USTANTO

MRS. ARTHA GAYATRI GUSTANTO

MINISTER-COUNSELOR

MR. PARTOGI JAN PIETER SAMOSIR

MRS. JUNI MARDALENA

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. CHALIEF AKBAR TJANDRANINGRAT

MRS. MIRA LESTARI

COUNSELOR (INFORMATION)

MR. SAUD PURWANTO KRISNAWAN

MRS. DYAH PRAWITA KRISNAWAN

FIRST SECRETARY

MR. REZAL AKBAR NASRUN

MRS. ANDI MELDA NASRUN

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MR. KARTIKA CANDRA NEGARA

MRS. NOVITA NUGRAHENY NEGARA

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. YUSRON BAHAUDDIN AMBARY

MRS. RAOKHATI QISTIN YUSRON

SECOND SECRETARY

MR. TIMBUL SITUMORANG

MRS. YOUNETA SINAGA SITUMORANG

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MR. SATRYO BRAMONO BROTODININGRAT

MRS. RANA MERYANA RACHMAT RANUDIWIJAYA

THIRD SECRETARY

MR. RICKY EKA VIRGANA ICHSAN

MRS. HANISSA ERWIN

THIRD SECRETARY

MS. NUR EVI RAHMAWATI

THIRD SECRETARY

MR. ARIEF FADILLAH

MRS. GUSTI SRI HASTUTI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. EKO ADI RUBIANTO

MRS. NANNY MULYANI RUBIANTO

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL DESMAN SINAGA

MRS. CONNY LOMBOGIA

ATTACHE (POLICE)

MR. SULISTYO SUHARNO

MRS. SULISTYOWATI CHAENI

ATTACHE

MR. UPRASETYO

MRS. BETSY HALAH SURTI

ATTACHE (TRANSPORTATION & COMMUNICATIONS)

MR. TOTOK SUPRAYITNO

MRS. ELIANA SULAIMAN

ATTACHE (EDUCATION & CULTURE)

BRIGADIER GENERAL ABDUL CHASIB

MRS. NUNUK NUGROHOWATI

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL ANWAR SAADI

MRS. ARUMI PRATIWI

NAVAL ATTACHE

COLONEL HENRI ALFIANDI

MRS. SANTI PRATIWI

AIR ATTACHE

IRAQ

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF IRAQ

Chancery: 3421 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-742-1600) (FAX 202-462-5066)

HIS EXCELLENCY SAMIR SHAKIR MAHMOOD SUMAIDA'IE

MRS. YING YANG

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. THAMIR MAHMOUD SALMAN ADOOL

MRS. AKBAL ABDULHAMID A. ABDULMAJED

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SAID SHIHAB AHMAD

MRS. SADIA A. KHAMIS

MINISTER

MR. FAIZ A. K. AL GAILANI

MRS. GULALA D. A. BABAN

MINISTER

MR. OMER MOHAMMED SAEED FAISAL FAISEL

COUNSELOR

MR. MOHSIN ALI RAJAB RAJAB

MRS. KHILOOD HAMEED HASSAN HASSAN

FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MRS. ANAN AZIZ NAUM YAMOOR

MR. ADIL NOAH JIBRI AL BANNA

FIRST SECRETARY

MR. ZAIDOON A. ABDUL WAHAB

MRS. SAMAR BASHIR AL KAISI

SECOND SECRETARY

MR. WAEL G. AL ROBAAIE

MRS. ZENA M. HASOON

SECOND SECRETARY

MR. MOHAMMED HUSHAM MALIK AL FITYAN

MS. SURA ISMAEIL ABDULLAZIZ

THIRD SECRETARY

MR. ISSAM MOHAMMED AL JIBOORI

MRS. VENOS NIAZ TAKI TAKI

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMMAD ADNAN MOHAMMAD AL WAHAIB

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMMED ABDULRAHMAN ALAUBIDY

MRS. ASSMAA KHALID AWAD ALAUBIDY

THIRD SECRETARY

MR. ATHIR HILLAL FLAIH

THIRD SECRETARY

MS. RAGHAD ALI HASAN HASAN

THIRD SECRETARY

MR. AHMED M. NAJATI MOHSIN M AGHA

THIRD SECRETARY

MRS. SAMA SALIM POULES POULES

MR. SEBASTIAN TALAT SHABU MARCUS

THIRD SECRETARY

MISS BAIDAA KADHOM A. ABDULKAREEM

ATTACHE

MR. AMMAR SABAH MUSTAFA AL DURRA

ATTACHE

MR. DHIYA JAAFAR M. ALI AL IBRAHIM

MRS. SALEMA M. AMRAN AL LIEITH

ATTACHE (COMMERCIAL & FINANCE)

DR. ABDUL HADI AL KHALILI

MRS. HNAN AL KHALILI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. ANAS ABDUL LATEEF MOHI AL NEIAMI

ATTACHE

MR. MUSLIM SALMAN HAMZAH AL OBAIDI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. AHMED ALWAN ABDULAZEEZ ALOBAYDI

MRS. DINA FAHMI ALWAN ALWAN

ATTACHE (PUBLIC RELATIONS)

MR. AMJAD ABDULHAMED JAAFER RAJEB

MRS. WASAN MOHAMED KUDHER AL AUKAILI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. BAQIR BAHIR RASHEED RASHEED

MRS. BARAAH HUMAM BAQER HAMMOODI

ATTACHE

MRS. MAYS S. SABRI

MR. MANSOUR J. MEHDI

ATTACHE

MR. JALAL MAJEED SHAREEF SHAREEF

MRS. GASHAW MOHAMMED FARAJ FAQI SHALLY

ATTACHE (CULTURAL)

MR. MAJID IDAN TUABAN TUABAN

MRS. AYAT AZEEZ MUTAR AL ABBOODI

ATTACHE (ADIMIISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL ALI M SALIM ALI BAHJAT AL AARAGY

DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER GENERAL ISMAEL HUSSAIN THEREB ALSODANI

MRS. SHUKRYA HILAL HASSAN ALOBODI

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL RAMADHAN M. ABDAL AL KOCHER

MRS. DILSHAD M. MOMEN

MILITARY ATTACHE

COLONEL MAZIN SUHIL MOHAMMED S. AL JAAF

MRS. IBTISAM RIDHA JASIM ALGANMI

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL KHALID ABBAS MAHMOOD AL JANABI

MRS. SUHA KADHIM SADEQ AL OBAIDI

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CULTURAL OFFICE

1638 R STREET, NW, SUITE 220 20009

(OFFICE 202-986-2626)

MILITARY OFFICE

2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 600 20037

IRELAND

EMBASSY OF IRELAND

Chancery: 2234 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-462-3939) (FAX 202-232-5993)

HIS EXCELLENCY MICHAEL COLLINS

MRS. MARIE COLLINS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ORLA MARIE O'HANRAHAN

MR. CLAUDE JOSEPH MALONE

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARTIN JOSEPH MC DONALD

MRS. MICHELE MARGARET CARROLL

COUNSELOR

MR. ADRIAN MCDAID

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. EAMONN MICHAEL CONFREY

FIRST SECRETARY (INFORMATION & COMMUNICATIONS)

MR. MYLES PATRICK GEIRAN

FIRST SECRETARY (PRESS & INFORMATION)

MR. LAURENCE SIMMS

MS. EMMA JANE MADIGAN

FIRST SECRETARY (ECONOMICS)

DR. CLARE LOUISE THORP

MR. KARL THOMAS WALL

FIRST SECRETARY (AGRICULTURE)

MS. DEIRDRE BOURKE

THIRD SECRETARY

MS. MARTINA MONAGHAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ISRAEL

EMBASSY OF ISRAEL

Chancery: 3514 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-364-5500) (FAX 202-364-5607)

HIS EXCELLENCY MICHAEL SCOTT OREN

MRS. SALLY ANN OREN *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAN ARBELL

MRS. SARIT YOCHEVED AUD ARBELL

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TZVI HERMAN

MINISTER (AGRICULTURAL AND SCIENCE AFFAIRS)

MR. NOAM KATZ

MRS. EINAT ETEL KATZ

MINISTER (PUBLIC DIPLOMACY)

MR. DANIEL MERON

MRS. JILL MERON

MINISTER

MR. ASAF VITMAN

MRS. NETA VITMAN

MINISTER (ECONOMIC AFFAIRS)

MR. NISSAN AMDUR

MRS. GALIT BAR AM AMDUR

MINISTER-COUNSELOR

MR. OHAD MATTITIAHU COHEN

MRS. MONIKA YAEL LEV COHEN

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ODED JOSEPH

MRS. DAPHNA JOSEPH STRAUSS

MINISTER-COUNSELOR

MR. GIDEON ELIEZER MERETZ

MRS. MICHELLE RAKEFETH ORGLER *

MINISTER-COUNSELOR

MR. JONATHAN PELED

MRS. DANIELA MARCIA LAMISOVSKY PELED

MINISTER-COUNSELOR (PRESS)

MR. ROGEL RACHMAN

MRS. SHELLY RACHMAN ELBAUM

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL

MR. OREN ANOLIK

MRS. NOA LIVNE ANOLIK

COUNSELOR

MRS. GALIT BAR AM AMDUR

MR. NISSAN AMDUR

COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MR. AVIV EZRA

MRS. EINAT ANETA EZRA

COUNSELOR

MRS. MALI GAL

MR. AVRAHAM GAL

COUNSELOR (ADMINISTRATION)

MR. GAD GOLDSTEIN

MRS. TAMAR EISEN GOLDSTEIN

COUNSELOR

MR. YARON KEINAN

MRS. AMY JUSHENG TAN KEINAN *

COUNSELOR

MR. DORON AVRAHAM TENNE

MRS. ZOHAR ZOHARA TENNE *

COUNSELOR

MR. ELIAV BENJAMIN

FIRST SECRETARY

MR. ITAI HOCHNER

MRS. SHLOMIT HOCHNER

FIRST SECRETARY (CHIEF OF SECURITY)

MRS. YAFIT SHOSHANI

MR. RON SHOSHANI

FIRST SECRETARY

MR. YOSSEF WURMBRAND

MRS. NITZA RACHEL WURMBRAND

FIRST SECRETARY

MRS. ADVA BAR NATAN

MR. NETANEL BAR NATAN

SECOND SECRETARY

MR. LIOR WEINTRAUB

MRS. LIAT STOPPER WEINTRAUB

SECOND SECRETARY

MR. ITAMAR ABRAMOVITCH

ATTACHE

MR. VLADISLAV AKERMAN

ATTACHE

MAJOR GENERAL URIEL BAR LEV

MRS. SOFIN BAR LEV

ATTACHE (POLICE & PUBLIC SECURITY)

MR. EZRA DAVID

MRS. ILANIT DAVID

ATTACHE

MRS. LILACH DRORY FLUM

MR. SHMUEL ZVI DRORY

ATTACHE

MR. YAROSLAV FURMAN

MRS. ALEXANDRA FURMAN

ATTACHE

MR. ERAN HASON

MRS. SARIT HASON

ATTACHE

MR. NADAV PERI

MRS. IRINA PERI

ATTACHE

LIEUTENANT MAOR ROZALIS

ATTACHE (ADMINISTRATION & LOGISTIC OFFICER, DEFENSE ATTACHE)

MR. DAVID SWISSA

MRS. GALIT SWISSA

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL EFRAIM TIBI

MRS. DALIA TIBI

ATTACHE (POLICE & PUBLIC SECURITY)

MAJOR GENERAL GIDEON SHAMNY

MRS. HADASA SHAMNY

DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL BOAZ AMIDROR

MRS. IDITH AMIDROR EZRACHI

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN YORAM LAKS

MRS. AYALA LAKS

NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL RONEN DAN

MRS. RONIT DAN

AIR ATTACHE & ASST. MILITARY ATTACHE

MAJOR EYAL LANDESMAN

MRS. RONI OFER LANDESMAN

ASST. DEFENSE ATTACHE

MAJOR ORON MINCHA

MRS. LIRON MOR MINCHA

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AVRAHAM ELIYAHOU

MRS. DORIT ELIYAHOU

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL DAVID OVADIA

MRS. SHOSHANA OVADIA

ASST. DEFENSE COOPERATION, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE'

LIEUTENANT COLONEL YEHEZKEL OUSHIA

MRS. SHIRLY OUSHIA *

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GIL P. BOASSON

MRS. ADI SARA CONEH BOASSON

ASST. AIR ATTACHE

ITALY

EMBASSY OF ITALY

Chancery: 3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-612-4400) (FAX 202-518-2151)

HIS EXCELLENCY GIULIOMARIA TERZI DI SANT'AGATA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SEBASTIANO CARDI

MRS. KAROLINE SEITZ CARDI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PIER GIORGIO ALIBERTI

COUNSELOR

MR. MASSIMO AMBROSETTI

MRS. ELENA GIGLIOTTI VALENTINI ALVAREZ

COUNSELOR

MR. STEFANO BELTRAME

MRS. NICOLETTA POLLICE BELTRAME

COUNSELOR

MR. FABRIZIO BUCCI

MRS. CARLA CAPRIATI

COUNSELOR

MR. CRISTIANO MAGGIPINTO

COUNSELOR

MR. GIUSEPPE MANZO

MRS. ALMA HADO

COUNSELOR

MR. GIUSEPPE PERRONE

COUNSELOR

MS. ANTONELLA UNEDDU

COUNSELOR

MR. THOMAS BOTZIOS

FIRST SECRETARY

MR. DANTE BRANDI

FIRST SECRETARY

MR. NICCOLO FONTANA

MRS. TANIA MORROCCHI

FIRST SECRETARY

MR. BENEDETTO GIUNTINI

MRS. FRANCESCA BIANUCCI

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. EDOARDO PUCCI

FIRST SECRETARY

MR. GIULIO MARIA BUSULINI

MRS. FEDERIGA BINDI

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MS. DOMENICA CARRABBIA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE, CONSULAR & SOCIAL AFFAIRS)

MRS. ELISA COLICCHIA

MR. GIUSEPPE CICALINI

ATTACHE

MR. VITTORIO DANIORE

MRS. RAFFAELLA QUERCI DANIORE

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. PAOLO DELLA QUERCIA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ALBERTO DEVOTO

MRS. VALENTINA MARIA DEVOTO

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. GIANCARLO GOBBI

MRS. WILMA TOMMASI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. ANDREINA NARDINI

ATTACHE (CONSULAR)

MR. PAOLO RESTUCCIA

MRS. CATERINA RESTUCCIA

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. ANTONINO FEBRONIO RICETTI

MRS. RUTHILDE SCHNEIDER

ATTACHE (SOCIAL)

MR. LUCA SCOGNAMILLO

MS. CRISTINA DURSO

ATTACHE

MR. GIANNICOLA SINISI

MRS. LOREDANA TARRICONE

ATTACHE

MR. ALDO VALEO

ATTACHE

MR. GIAMPIERO VALEO

MRS. MISAKO KATO VALEO

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. RITA VENTURELLI

MR. LUIGI VOLTA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. ROBERTO VENTURONI

MRS. FLORA PROCACCI

ATTACHE

MR. CARLO VILLANACCI

MRS. CARLA MANNESE

ATTACHE (ECONOMIC)

MR. UMBERTO VIVIANI

ATTACHE (FINANCIAL)

MAJOR GENERAL GABRIELE SALVESTRONI

MRS. NADIA CANALE

DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

BRIGADIER GENERAL PIETRO SERINO

MRS. DORIANA GIONA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN MAURIZIO ERTREO

MRS. PAULA LEE ERTREO *

NAVAL ATTACHE

COLONEL GIORGIO RUSSO

MRS. CAROLINA CARFORA

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GIOVANNI ADAMO

MRS. PAOLA CAU

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANTONIO GENZANO

MRS. MARIE-HELENE P. BRICKNELL *

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

COMMERCIAL OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

CULTURAL ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

ITALIAN CULTURAL INSTITUTE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-518-2151) (FAX 202-612-4400)

MILITARY ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

NAVAL ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET 20008

(OFFICE 202-612-4400)

SCIENCE ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

JAMAICA

EMBASSY OF JAMAICA

Chancery: 1520 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-452-0660) (FAX 202-452-0081)

HER EXCELLENCY AUDREY PATRICE MARKS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. SHARON JOYCE MILLER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FRANZ NICHOLAS HALL

MINISTER-COUNSELOR

MISS CYETH CYLONIA ALLISON DENTON

FIRST SECRETARY & CONSUL

MISS ARLENE MITZILYN BENNETT

ATTACHE

MS. SHERNETT BURTON

ATTACHE

MRS. NATALIE CAMPBELL RODRIQUES

ATTACHE

MR. CLIFFORD CLINTON CHAMBERS

MRS. SIMONE CAMILLE HYLTON CHAMBERS

ATTACHE (SECURITY)

MRS. NEISHA NASHANA GRAY EDMOND

MR. MARLON GEORGE EDMOND

ATTACHE (ACCOUNTANT)

JAPAN

EMBASSY OF JAPAN

Chancery: 2520 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-238-6700) (FAX 202-328-2187)

HIS EXCELLENCY ICHIRO FUJISAKI

MRS. YORIKO FUJISAKI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KENJI SHINODA

MRS. YUKO SHINODA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TAKEO AKIBA

MRS. YUKIKO AKIBA

MINISTER

MR. HIDEO FUKUSHIMA

MRS. KAORI FUKUSHIMA

MINISTER

MR. KENJI GOTO

MINISTER

MR. HAJIME HAYASHI

MRS. HARUKO HAYASHI

MINISTER

MR. MIKIO KAJIKAWA

MRS. HITOMI KAJIKAWA

MINISTER

MR. JUN SHIMMI

MRS. SHINOBU SHIMMI

MINISTER

MR. HIDEO SUZUKI

MRS. ATSUKO SUZUKI

MINISTER

MR. RINTARO TAMAKI

MRS. NATALIA TAMAKI

MINISTER (FINANCE)

MR. KAZUYUKI YAMAZAKI

MS. YUKO YAMAZAKI

MINISTER

MR. TOSHIHIDE ANDO

COUNSELOR

MR. HIDEKI ASARI

MRS. KYOKO ASARI

COUNSELOR

MR. MASARU FUJINO

MRS. MIZUHO FUJINO

COUNSELOR

MR. YOSHIRO FUNABIKI

MRS. CHIKAE FUNABIKI

COUNSELOR

MR. YUJI HAGIWARA

MRS. MEGUMI HAGIWARA

COUNSELOR

MR. KAZUYA HARA

MRS. MOMOYO HARA

COUNSELOR

MR. KINZO HIGO

MRS. MIZUYO HIGO

COUNSELOR

MR. TAKASHI INUTSUKA

MRS. YU INUTSUKA

COUNSELOR

MRS. MISAKO ITO

COUNSELOR

MR. MASAAKI KANAI

MRS. YOSHI KANAI

COUNSELOR

MR. YASUHIRO KAWAGUCHI

MRS. TOSHIE KAWAGUCHI

COUNSELOR

MR. YOSHIKI KOBAYASHI

MRS. SONOKO KOBAYASHI

COUNSELOR

MR. MOTOSADA MATANO

MRS. CHIEKO MATANO

COUNSELOR

MR. SHUICHI MATSUTA

MS. YUKO MATSUTA

COUNSELOR

MR. KATSUAKI MIKAMO

MRS. TOMOKO MIKAMO

COUNSELOR (MEDICAL)

MR. SATOSHI MIURA

MRS. UTAE MIURA

COUNSELOR

MR. TAKAHISA MURAKAMI

MRS. TOMOKO MURAKAMI

COUNSELOR

MR. KIMITAKE NAKAMURA

MRS. MAYU NAKAMURA

COUNSELOR

MR. KOICHIRO NAKAMURA

MRS. KEIKO NAKAMURA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. TOMOFUMI NISHINAGA

MRS. MAYA NISHINAGA

COUNSELOR

CAPTAIN TADATSUNE NISHIYAMA

COUNSELOR

MR. KATSUHIRO SAKA

MS. AKIKO SAKA

COUNSELOR

MR. YOSHIYUKI TAHARA

MRS. YUMIKO TAHARA

COUNSELOR

MS. CHIYOKO TERANISHI

COUNSELOR

MR. JUN YAMADA

MRS. SATOYO YAMADA

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. TAKANORI ARIMA

MS. NAOKO ARIMA

FIRST SECRETARY

MR. KENTARO FUJIMOTO

MRS. REIKO FUJIMOTO

FIRST SECRETARY

MS. MAYU HAGIWARA

FIRST SECRETARY

MR. KOICHI HIDAKA

MRS. YUKO HIDAKA

FIRST SECRETARY

MR. EIICHI HIGUCHI

MRS. HIROMI HIGUCHI

FIRST SECRETARY

MR. AKIHIKO INOMATA

MRS. NORIKO INOMATA

FIRST SECRETARY

MR. TAKAYUKI IRIYA

MS. SATOKO IRIYA

FIRST SECRETARY

MR. HIROSHI ITO

FIRST SECRETARY

MR. TETSURO ITO

FIRST SECRETARY

MR. KIYOSHI ITOI

MRS. SANAE ITOI

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. MANABU KANEKO

MRS. ATSUKO KANEKO

FIRST SECRETARY

MR. SHINICHIRO KANOYA

MRS. MACHIKO KANOYA

FIRST SECRETARY

MR. SHINGO KASAHARA

MRS. AKIKO KASAHARA

FIRST SECRETARY

MR. TAKESHI KATO

MRS. NATSUKO KATO

FIRST SECRETARY

MR. HIROAKI KOJIMA

MRS. KYOKO KOJIMA

FIRST SECRETARY

MR. YASUJI KOMIYAMA

FIRST SECRETARY

MR. OSAMU MIZUI

MRS. YUKIE MIZUI

FIRST SECRETARY

MR. TADAYUKI MIZUTANI

MRS. ATSUKO MIZUTANI

FIRST SECRETARY

MR. KOSEI MUROTA

MRS. TOAKO MUROTA

FIRST SECRETARY

MR. SACHIO MUTO

MRS. YUKAKO MUTO

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL SHOJI MUTO

FIRST SECRETARY

MR. HIDEHIKO NAKAMA

MS. TOMOKO NAKAMA

FIRST SECRETARY

MR. SHUYA NAKATSUKA

MRS. MAKI NAKATSUKA

FIRST SECRETARY

MR. YOSHIFUMI NOMOTO

FIRST SECRETARY

MR. TOSHIO ODAGIRI

MRS. MARI ODAGIRI

FIRST SECRETARY

MR. YOSHIHIRO OHARA

MRS. MIWA OHARA

FIRST SECRETARY

MRS. KAORI OSAKA

FIRST SECRETARY

CAPTAIN YUKI SEKIGUCHI

FIRST SECRETARY

MR. MASAKAZU TAKAHASHI

MS. YOSHIE TAKAHASHI

FIRST SECRETARY

MR. KAZUYUKI TAKIMI

MS. MARIKO TAKIMI

FIRST SECRETARY

MR. MASAHIRO TERAMOTO

MRS. YUMIKO TERAMOTO

FIRST SECRETARY

MR. MITSUYUKI UEDA

MRS. TAKAKO UEDA

FIRST SECRETARY

MR. MASAKI AMADERA

MRS. YUKO AMADERA

SECOND SECRETARY

MS. YOKO ANAZAWA

SECOND SECRETARY

MR. KENJI ARIMA

MRS. AKIKO ARIMA

SECOND SECRETARY

MR. HIROAKI BABA

MS. KIKUKO BABA

SECOND SECRETARY

MR. ATSUYUKI FUJINUMA

SECOND SECRETARY

MR. SHINJI FUKUSHIMA

SECOND SECRETARY

MS. KAZUKO HIKAWA

SECOND SECRETARY

MR. SHU KAJITA

SECOND SECRETARY

MR. DAISUKE KOHARA

MRS. JUNE YOUNG LEE

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MISS MAYUMI KOYAMA

SECOND SECRETARY

MR. AKIRA KUWAYAMA

MRS. MICHIKO KUWAYAMA

SECOND SECRETARY

MR. ATSUSHI MIZOGUCHI

MRS. TOMOKO MIZOGUCHI

SECOND SECRETARY

MR. YOSUKE MURASE

MS. AYANO MURASE

SECOND SECRETARY

MR. KOICHI NAKAGAWA

MRS. YUKI NAKAGAWA

SECOND SECRETARY

MISS KEIKO NAMBA

SECOND SECRETARY

MR. NAOFUMI NISHIGORI

SECOND SECRETARY

MR. NOBUAKI NORIZUKI

MS. MAYU HAGIWARA

SECOND SECRETARY

MR. WATARU OTSUKA

MRS. MIZUHO OTSUKA

SECOND SECRETARY

MS. HIROMI OTSUKI

SECOND SECRETARY

MR. MOTOKI SATO

MRS. TOSHIE SATO

SECOND SECRETARY

MR. NOBUHIKO SHIMIZU

SECOND SECRETARY

MR. ARITSUNE SHINOKUBO

MS. YOKO SHINOKUBO

SECOND SECRETARY

MR. SHINJI SUZUKI

MRS. KAZUYO SUZUKI

SECOND SECRETARY

MR. NOBUTAKA TAKEDA

MRS. NOBUKO TAKEDA

SECOND SECRETARY

MR. ZENICHIRO UEMURA

MRS. TOMOYO UEMURA

SECOND SECRETARY

MR. TAKAHIRO YAMAGO

MRS. MARI YAMAGO

SECOND SECRETARY

MISS MAKIKO ASAMI

THIRD SECRETARY

MISS MIWAKO ITO

MR. ANDREW JOSEPH MALANDRINO *

THIRD SECRETARY

MR. TETSUYA KAMISAKI

MRS. KIYOKA KAMISAKI

THIRD SECRETARY

MR. AKIRA KOKUBUN

THIRD SECRETARY

MR. KIMIHARU KUROKAWA

MRS. SAKI KUROKAWA

THIRD SECRETARY

MR. GO MUROMOTO

THIRD SECRETARY

MR. SATORU NISHIMURA

THIRD SECRETARY

MS. NAOKO TAKAHASHI

THIRD SECRETARY

MR. KOJI TANEMURA

THIRD SECRETARY

MS. FUMIE TOKUNAGA

THIRD SECRETARY

MR. TATSUNOBU AOKI

MRS. YUKO AOKI

ATTACHE

MR. HIDEAKI HARADA

MRS. KATSURA HARADA

ATTACHE

MR. TAKESHI IIDA

ATTACHE

MR. YUTA IKEDA

ATTACHE

MR. SHINICHI KAMINO

ATTACHE

MISS MIKI KAWAGUCHI

ATTACHE

MR. SUGURU KAWASAKI

MS. TOMOKO KAWASAKI

ATTACHE

MR. KAZUNORI NAKAGAWA

MS. JUNKO NAKAGAWA

ATTACHE

MR. NORIAKI SUGANO

MRS. TOMOKO SUGANO

ATTACHE

MISS YUMIKO TAKAHASHI

ATTACHE

MR. TOMOHIRO WATANABE

ATTACHE

MR. RYO YAMADA

ATTACHE

MR. KENJI YOSHIDA

MRS. MARIKO YOSHIDA

ATTACHE

MAJOR GENERAL MITSURU NODOMI

MRS. KEIKO NODOMI

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL YOSHINORI OZAKI

MRS. ERI OZAKI

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

MR. TAKEHIRO TASAKI

MRS. TAKAYO TASAKI

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HIROYUKI KAWAGUCHI

MRS. AI KAWAGUCHI

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SEI MITOH

MRS. SATSUKI MITOH

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL RYOTA ISHIDA

MRS. AKIE ISHIDA

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN HIROSHI EGAWA

MRS. YUKI EGAWA

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

CHANCERY ANNEX

1155 21ST STREET, NW 20036

(OFFICE 202-238-6900) (FAX 202-822-6524)

JORDAN

EMBASSY OF HASHEMITE KINGDOM OF JORDAN

Chancery: 3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-966-2664) (FAX 202-966-3110)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE ZEID RAAD ZEID AL HUSSEIN

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS SARAH ZEID *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WALID ABDEL RAHMAN J. AL HADID

MRS. AMANY AHMAD ABU TALEB

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE TALAL BIN MOHAMMED

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS GHIDA TALAL

MINISTER

MR. FAWAZ FAROUK ABDEL KARIM BILBEISI

MRS. FUTOUN MOHD HISHAM A. AL ATTAR

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. SAMER A. DABBAS

MS. ABEER GHAZI JARRAR

COUNSELOR

MR. MAHMOUD DAIFALLAH MAHMOUD HMOUD

MRS. KIRSTY ANN GEORGE ROBIN REID

COUNSELOR (POLITICAL & LEGAL)

MR. SUFYAN SALMAN MUFLEH QUDAH

MRS. RANA MUSTAFA ABDALHALIM ELDAOUD

COUNSELOR

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS GHIDA TALAL

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE TALAL BIN MOHAMMED

COUNSELOR

MISS DANA YAHIA MOHAMMAD KHRIES

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MISS ABIR THEEB MAHMOUD MUHAISEN

THIRD SECRETARY

MS. SAMIA A. A. KABARITI

ATTACHE (PRESS)

MS. MERISSA MOHD ALI IBRAHIM KHURMA

ATTACHE (PRESS)

COLONEL NASRI AHMAD SALAMEH ALI

MRS. TAGHREED M.I. OBEIDAT

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

INFORMATION BUREAU

3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-966-1009) (FAX 202-667-0777)

MILITARY, AIR AND NAVAL ATTACHE OFFICE

3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-966-1009)

KAZAKHSTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN

Chancery: 1401 16TH STREET, NW 20036

(EMBASSY 202-232-5488) (FAX 202-232-5845)

HIS EXCELLENCY ERLAN A. IDRISSOV

MRS. NURILLA IDRISSOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DASTAN YELEUKENOV

MRS. DILOROM YELEUKENOVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. TOLEUGAZY M. ABZHANOV

MRS. DINA ABZHANOVA

COUNSELOR

MR. VALERIY KOVALYOV

COUNSELOR

MRS. MERUYERT SAUDABAY

MR. DAULET ORYNBAYEV

COUNSELOR

MR. ALMAT AIDARBEKOV

MRS. DINARA AIDARBEKOVA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. AZAMAT SARSEMBAYEV

FIRST SECRETARY

MR. ZHANAT KUANDYKOVICH SHAIMERDENOV

MRS. MILANA KANATOVNA SHAIMERDENOVA

FIRST SECRETARY

MR. OLZHAS ISSABEKOV

MRS. ASSEL ISSABEKOVA

SECOND SECRETARY (ECONOMY DIVISION)

MR. DAUREN KABIYEV

MRS. ANELIYA KABIYEVA

SECOND SECRETARY

MR. ERNAR SERIKOV

MS. DINARA BERDIGULOVA

SECOND SECRETARY

MR. ZHANBOLAT USSENOV

MS. RAUSHAN USSENOVA

SECOND SECRETARY

MR. NURZHAN AITMAKHANOV

THIRD SECRETARY

MR. ASKAR BALTAGULOV

MRS. MEREY BALTAGULOVA

THIRD SECRETARY

MR. JANIBEK BEKTEMISOV

THIRD SECRETARY

MRS. DANA KHUSSAINOVA

MR. YERBOL KEMELBEKOV

THIRD SECRETARY

MR. ANUAR KURZHIKAYEV

THIRD SECRETARY

MR. ALIBEK ALDAMZHAROV

MRS. MAIRA ALDAMZHAROVA

ATTACHE

MR. ZHASSULAN SADVAKASSOV

MRS. ASSEMGUL SADVAKASSOVA

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ZHENIS NURGALIYEV

MRS. ALMA NURGALIYEVA

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION

1401 16TH STREET, NW 20036

(OFFICE 202-232-5488) (FAX 202-232-3541)

KENYA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KENYA

Chancery: 2249 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-387-6101) (FAX 202-462-3829)

HIS EXCELLENCY PETER N. R. O. OGEGO

MRS. ROSE ASIIMWE OGINGA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GALMA MUKHE BORU

MRS. HADIJA SAID ABAKIYO GALMA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. LUCY NJERI KIRUTHU

MR. FELIX MACHARIA KIRUTHU

COUNSELOR

MR. PETER MWANGI MACHARIA

MRS. FLACIAH WAKONYO MWANGI

FIRST SECRETARY (PROTOCOL & POLITICAL)

MR. JON CHESSONI

MRS. CHRISTELLE BAHATI CHESSONI

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATION)

MR. PETER MWITA GESOWAN

MRS. MIRIAM NYOKABI KARURI

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MR. DENNIS MILIMO MUHAMBE

MS. MICHELLE AMONDI LANGI

THIRD SECRETARY

MR. JAMES MWANGI KIIRU

MRS. ANNE MUTHONI MWANGI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. PHILIP KIPROTICH LAGAT

MRS. JOSEPHINE JEPKEMOI LAGAT

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. FELISINA WANJIRA NDWIGA

MR. FRANCIS NYAGA NJAGI

ATTACHE (IMMIGRATION)

LIEUTENANT COLONEL STEPHEN IYA JILLO GABABO

MRS. ELEMA GUFU BORU JILLO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

KOREA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KOREA

Chancery: 2450 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-5600) (FAX 202-387-0250)

HIS EXCELLENCY DUCK SOO HAN

MRS. AH YOUNG CHOI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JONG HYUN CHOI

MS. MIN KYEONG LEE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. YONGCHUN CHO

MS. KYUNGSOOK LEE

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. JUNBEOM HONG

MRS. HYE JUNG LEE

MINISTER

MR. JOON KOOK HWANG

MRS. SHIL RHEE

MINISTER

MR. YOUNG TAE BYUN

MRS. YOUNG JA CHO

MINISTER-COUNSELOR

MR. YOUNG JONG HONG

MRS. SOOK DO LIM

MINISTER-COUNSELOR

MR. MAN BOK JEON

MRS. MI JA JANG

MINISTER-COUNSELOR

MR. BYOUNG SUL JIN

MRS. IN OK PARK

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHIEGUL KIM

MRS. EUNMI SHUK

MINISTER-COUNSELOR

MR. EUNG GWEON KIM

MRS. MEE KYEOUNG LEE

MINISTER-COUNSELOR

MR. INHO LEE

MISS JUNG JOO SON

MINISTER-COUNSELOR

MR. YANG HO LEE

MRS. SEUNG HEE LEE

MINISTER-COUNSELOR

MR. JIN SOO NAM

MINISTER-COUNSELOR

MR. YOUNGKYU NOH

MRS. SOOKYUNG LEE

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHOON HO YU

MRS. SEUN EAH TAK

MINISTER-COUNSELOR

MR. SANG WOOK HAM

MISS JA OK PAE

COUNSELOR

MR. NAM KI HONG

MRS. MI KYOUNG CHOI

COUNSELOR

MR. KYUNG HAN KIM

MISS YU JUNG KIM

COUNSELOR

MR. SEUNG HO KIM

MISS HYUNSUN PARK

COUNSELOR

MR. WONKYONG KIM

MRS. HYE JIN LEE

COUNSELOR

MR. YOUNGSOO KIM

MISS YEARYOUNG YOO

COUNSELOR

MR. INIL LEE

MISS HYUN CHUNG KIM *

COUNSELOR (SCIENCE)

MR. JONG CHEOL LEE

MISS YOU KI SOHN

COUNSELOR

MR. JAEJOO LIM

MISS EUNMI KIM

COUNSELOR

MR. KI MO LIM

MRS. JINAH CHUN

COUNSELOR

MR. SEOUNG HYUN MOON

MISS MYUNG JI SUH

COUNSELOR

MR. KYU DUK NOH

MISS HYE KYOUNG HAN

COUNSELOR

MR. JOONHA YU

MISS MEEJI KIM

COUNSELOR

MR. KOO RAE CHO

MISS JUNGWON LEE

FIRST SECRETARY

MR. JEONG HO CHOI

MRS. IN SOOK JIN

FIRST SECRETARY

MR. YOUNG HEE CHUN

MRS. GIYOUNG HA

FIRST SECRETARY

MR. BYUNG HA CHUNG

MRS. HOO KYUNG HWANG

FIRST SECRETARY

MR. JEE PIO HONG

MISS MIN JEE KWON

FIRST SECRETARY

MR. BONG YON HWANG

MISS HAE KYUNG LEE

FIRST SECRETARY

MR. JUN SHIK HWANG

MISS GISOO KANG

FIRST SECRETARY

MR. JOON HONG JEON

MISS JUNG A. KANG

FIRST SECRETARY

MR. JANGWON JO

MISS JUNGOCK SOHN

FIRST SECRETARY

MR. JAEWOO JUN

MRS. CHUNGEUN KIM

FIRST SECRETARY

MR. YOON HO JUNG

MRS. SONG MEE KIM

FIRST SECRETARY

MR. BEOMSEOK KIM

MRS. GAJIN CHUNG

FIRST SECRETARY

MR. KUI WOU KWUN

MISS HENG MI NOH

FIRST SECRETARY

MR. JONGHO KYUN

MISS YUKYUNG CHOI

FIRST SECRETARY

MR. WONCHANG LA

MISS JUNGHYUN KWAK

FIRST SECRETARY

MR. BYEONGDO LEE

MRS. EUN YOUNG KIM

FIRST SECRETARY

MR. JUNIL LEE

MRS. INMO AN

FIRST SECRETARY

MR. JU SEONG LIM

MISS HYE SUN LEE

FIRST SECRETARY

MR. SANG WOO LIM

MRS. MINSUN KIM

FIRST SECRETARY

MR. HOSUN OH

MISS JEONGMIN CHA

FIRST SECRETARY

MR. JONGHAN PARK

MISS JUNG JOO KIM

FIRST SECRETARY

MR. DONG YEOL RHEE

MISS HAE JOO SHIN

FIRST SECRETARY

MR. CHANG SOO RYU

MRS. HYUNJUNG PARK

FIRST SECRETARY

MR. WONWOO YI

FIRST SECRETARY

MR. CHANG HYUN YOON

FIRST SECRETARY

MR. YOUNG JOE YUN

MRS. YOUNG MI KIM

FIRST SECRETARY

MR. YOUNGTAE AHN

MRS. SOOYOUNG KIM

SECOND SECRETARY

MRS. BO WHA HAN

MR. KUE SUNG HWANG

SECOND SECRETARY

MR. SUNG JOON JANG

MISS YOUNG AH SHIM

SECOND SECRETARY

MR. DONG YOUNG KIM

MRS. KI YEON CHOI

SECOND SECRETARY

MR. JUNG WOO LEE

SECOND SECRETARY

MR. KYOO HO LEE

SECOND SECRETARY

MR. SANGGUN LEE

MISS SUJUNG JUNG

SECOND SECRETARY

MR. SEUNG HEON LEE

MISS SUN AH KIM

SECOND SECRETARY

MR. JANG HO PARK

SECOND SECRETARY

MR. HYUNGJU ROH

MRS. SOYUN KIM

SECOND SECRETARY

MR. WOO SEOK CHO

MRS. JEE HYUN KOH

THIRD SECRETARY

MR. JONG KEUN KIM

MRS. HYUNMYOUNG JEONG

THIRD SECRETARY

MR. SONGMOO HEO

MISS HYUNRAN KIM

ATTACHE (VETERINARY)

MR. HAN SEUNG KANG

MRS. MEE JEE JUNG

ATTACHE

COLONEL JONG RYUL KIM

MRS. JUNG SOOK HONG

ATTACHE (DEFENSE LOGISTICS)

COLONEL YEON DEOG KOO

MRS. SHIN HAE JUNG

ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

COLONEL JEONG HO LEE

MISS HEE OK JUN

ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

MR. SUNGHAN LEE

MRS. INAE SHIN

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL KOOKHWAN KIM

MRS. HEEJA KIM

DEFENSE ATTACHE

COLONEL SOON YEONG CHA

MRS. YOO OUK LEE

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN YANGSUN CHOI

MRS. AEKYEONG KIM

NAVAL ATTACHE

COLONEL HOON KIM

MRS. JIN SONG

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JUNGJOO OH

MISS SOOJIN HYUN

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SEUNGHAK KIM

MISS YOUNGMI SON

ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

CHANCERY ANNEX

2400 WILSON BOULEVARD ARLINGTON, VA 22201

(OFFICE 703-524-9273)

CONSULAR OFFICE

2320 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-5657) (FAX 202-342-1597)

EDUCATION OFFICE

2320 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-5634) (FAX 202-342-1597)

INFORMATION OFFICE

2370 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-797-6343) (FAX 202-387-0413)

OFFICE OF THE DEFENSE AND LOGISTICS

2400 WILSON BOULEVARD

ARLINGTON, VA 22201

(OFFICE 703-524-5505)

KOSOVO REPUBLIC

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KOSOVO

Chancery: 1101 30TH STREET, NW, SUITE 330/340 20007

(EMBASSY 202-380-3581) (FAX 202-380-3628)

HIS EXCELLENCY AVNI SPAHIU

MRS. SEBAHATE SPAHIU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JETISH JASHARI

MRS. LEONORE KRASNIQI JASHARI

MINISTER-COUNSELOR

MS. GJENEZA BUDIMA

FIRST SECRETARY

MR. ADRIAN PRENKAJ

FIRST SECRETARY

KUWAIT

EMBASSY OF THE STATE OF KUWAIT

Chancery: 2940 TILDEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-966-0702) (FAX 202-966-0517)

HIS EXCELLENCY SHEIKH SALEM ABDULLAH AL JABER AL-SABAH

MRS. RIMA AL SABAH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NABEEL AL DAKHEEL

MRS. WEJDAN D S.M. AL BUSAIRI

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JASEM MOHAMED A. A. AL BUDAIWI

MRS. MONA SALEH M. S. AL MOHAMMAD

COUNSELOR

MISS REEM M. KH. Z. AL KHALED

COUNSELOR

DR. HASAN A. A. A. NASRALLAH

DR. GHANIMAH M. H. M. ALMATROOK

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. TALAL RASHED AL MANSOUR

FIRST SECRETARY

MR. ZEYAD AL MASHAN

MRS. YASMEEN M. A. M. H. AL ATIQI

FIRST SECRETARY

MR. FAISAL GH A T M ALENEZI

THIRD SECRETARY

MR. ABDULLAH ABDULAZIZ A. AL HUSAINAN

MRS. NADA FAHAD M. M. BURESSLI

ATTACHE

DR. ABDULRAHMAN M. M. AL JOUHAR

MRS. BADREYAH A. AL TENAIB

ATTACHE (HEALTH)

DR. HAMAD A. H. ALADWANI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. SALEH M. A. J. ALFAYLAKAWI

MRS. MAHA H. M. ALJERAN

ATTACHE

MRS. ABEER A. H. A. ALHOOLI

MR. MUHAMMAD E. M. A. ALOUGHANI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. KHALED H. H. A. ALMAJED

MRS. ASMA M. A. A. A. ALSALEH

ATTACHE

MR. ADNAN M.A.E. ALSAIF

MRS. ASMA S.A. AL-SAMAKAH

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL ABDULRAZAQ M. A. A. ALAWADHI

MRS. SEBEEHAH A. A. A. ALAWADHI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ADEL ALSAEED

MRS. MANAR M. A. M. ALDAKHEEL

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SAMI S. D. A. J. ALENEZI

MRS. MARYAM A. F. B. ALENEZI

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL NABEEL M. R. H. ALROUDAN

MRS. ANWAR F. J. A. ALDABBOUS

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL NAJEEB A.A.A. ALSAGER

MRS. GHADA A.N. ALMANE

ASST. MILITARY ATTACHE

MAJOR MUHAMMAD S. M. ALOWAISI

MRS.ABEER M A ALROUDHAN

ASST. AIR ATTACHE

CULTURAL, UNIVERSITY, LIAISON OFFICES

3500 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-363-8055)

HEALTH OFFICE

4201 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 502 20008

(OFFICE 202-686-4304)

KYRGYZSTAN

EMBASSY OF THE KYRGYZ REPUBLIC

Chancery: 2360 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

EMBASSY 202-338-5141) (FAX 202-338-5139)

MR. ARSLAN ANARBAEV

MRS. INAIATKHAN BAIEVA

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

DR. KAINARBEK A. TOKTOMUSHEV

MRS. IRINA NIKOLAEVNA TOKTOMUSHEVA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ULAN DJUSUPOV

MRS. ALEXANDRA DJUSUPOVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. EMIL KAIKIEV

MRS. JANNA TERLYGA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. BOLOT KULMATOV

MRS. NURGUL ILIAZOVA

FIRST SECRETARY

MS. SALTANAT TASHMATOVA

FIRST SECRETARY

MR. RUSLAN BEKBOLOTOV

MRS. GULBARA ARSLANBEKOVA

SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. ULBOLSUN ABYLGAZIEVA

ATTACHE & VICE CONSUL

MS. CHINARA BEISHENBEKOVNA MAMBETOVA

ATTACHE

CONSULAR SECTION

1511 K STREET, NW 20005

(OFFICE 202-628-0433)

LAOS

EMBASSY OF THE LAO PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC

Chancery: 2222 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-6416) (FAX 202-332-4923)

HIS EXCELLENCY SENG SOUKHATHIVONG

MRS. SOMDY SOUKHATHIVONG

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAI SAYAVONGS

MRS. SOUMALY SAYAVONGS

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BOUNNHANG KEOSAVANG

FIRST SECRETARY

MRS. BOUAPHA PHOMMASENG

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. THONGLUNG SAYAVONG

FIRST SECRETARY

MR. CHANTHAVISOUK CHANTHASANE

MRS. PHONESAVANH CHANTHASANE

SECOND SECRETARY (PROTOCOL)

MR. PHOUVANH MOUKDAHANE

MRS. THIPHAPHONE MOUKDAHANE

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MR. KONGTHONG BRIANENG

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. VANGHUE NENGMONGVANG

MRS. MAIVONG YANG

THIRD SECRETARY

MR. VIENGKHAM SAENBOUTTALATH

MRS. THONGLEUANG CHANHTHALATH

THIRD SECRETARY

COLONEL KENEKEO PHOLSENA

MRS. SOUKANTHA PHOLSENA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL BOUNMYVIENG VIENGNHOUTTHASAT

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LATVIA

EMBASSY OF LATVIA

Chancery: 2306 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-328-2840) (FAX 202-328-2860)

HIS EXCELLENCY ANDREJS PILDEGOVICS

MRS. JELENA PILDEGOVICA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JURIS POIKANS

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EDGARS TRUMKALNS

FIRST SECRETARY

MR. RUDOLFS BREMANIS

MRS. GABRIELA BREMANE

SECOND SECRETARY

MISS BAIBA KINE

THIRD SECRETARY

MRS. SIGITA PURINA

THIRD SECRETARY

COLONEL JURIS BEZZUBOVS

MRS. SARMITE BEZZUBOVA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

1776 K STREET, NW, SUITE 814 20006

LEBANON

EMBASSY OF LEBANON

Chancery: 2560 28TH STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-939-6300) (FAX 202-939-6324)

HIS EXCELLENCY ANTOINE CHEDID

MRS. AFIFE NICOLE CHEDID

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MISS CARLA JAZZAR

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TONI FRANGIE

FIRST SECRETARY

MR. HUSSEIN HAIDAR

MRS. TALA EL HAJJ SLEIMAN

FIRST SECRETARY

MR. RAED EL KHADEM

SECOND SECRETARY

GENERAL JOSEPH NJEIM

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LESOTHO

EMBASSY OF THE KINGDOM OF LESOTHO

Chancery: 2511 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-797-5533) (FAX 202-234-6815)

HIS EXCELLENCY DAVID MOHLOMI RANTEKOA

MRS. MANTSANE CECILIA RANTEKOA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MATOKA CORINA PHORI

MR. JOSHUA REENTSENG PHORI

FIRST SECRETARY

MRS. MAJANE ANNA NTSALA

THIRD SECRETARY

LIBERIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF LIBERIA

Chancery: 5201 16TH STREET, NW 20011

(EMBASSY 202-723-0437) (FAX 202-723-0436)

HIS EXCELLENCY MILTON NATHANIEL BARNES

MRS. DAWN BARNES *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EDWIN F. SELE

MRS. ESTELLA D. SELE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GABRIEL I. H. WILLIAMS

MINISTER-COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MS. MARGARET C. ANSUMANA

COUNSELOR (MARITIME)

MR. CHRISTOPHER J. , SR NIPPY

MS. OLIVE M. B. NIPPY

FIRST SECRETARY & CONSUL

MRS. CATHERINE J. NMAH

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

LIBYA

EMBASSY OF THE LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA

Chancery: 2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 705 20037

(EMBASSY 202-944-9601) (FAX 202-944-9606)

HIS EXCELLENCY ALI SULEIMAN AUJALI

MRS. NAIMA M. BSEIKRI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FATHI F. M. ELHAFI

MRS. RIHAB A. M. ELHAFI

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AHMED F. ABULGASEM

MRS. HANA O. M. ABDANNABI

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. AHMED A.S. ELMSSALLATI

COUNSELOR

MR. GIUMA M. M. FARES

MRS. SUAD S. E. OMRAN

COUNSELOR

MR. MADHER AHMED OMAR GLYA

MRS. BADRIA RAMDAN LASWED

COUNSELOR

MR. MUSTAFA EMHEMED LAMIN

MRS. NADIA Z. A. ZAROUG

COUNSELOR

MR. MOAMMAR H A MOHAMED

COUNSELOR

MR. AHMED E. M. OUN

MRS. LUTFIA A. E. ALNAHAISI

COUNSELOR

MR. MOSTAFA AHMED SAGHER

MRS. SONIA N. ELMSHAWET

COUNSELOR

MS. WIDAD K. A. SARRAH

COUNSELOR

MR. YOSIF AMEN SHAKEIR

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. FARAJ A.O. TANTUSH

MRS. WINASA A.M. TANTUSH

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. HAMZA M. A. ABDALLA

SECOND SECRETARY

MR. ALSUDIK S. S. ALI

MRS. FATIMA A. S. AUJALI

SECOND SECRETARY

MR. NABIL M.S. HMAYMA

SECOND SECRETARY

MR. ABDULHAMID A. A. MEGEIRHI

MRS. RIHAM O. S. ELWEZRI

SECOND SECRETARY

MR. MOHAMED M.O. MELAD

MRS. NORIA A. KH ALI

SECOND SECRETARY

MR. FATEH B.A. BSHAINA

MRS. AMEL E.M. ABUKHDIR

THIRD SECRETARY

MR. SALEM S. G. EL REISHI

MRS. SOMYA I. A. EL TURKI

THIRD SECRETARY

MR. ANWAR GHAWIDER

MRS. HANAN I.A. EBJAD

THIRD SECRETARY

MR. NASER S. Z. ELSHAFT

MRS. LAILA M. Z. ESHOFTI

ATTACHE (CONSULAR)

CULTURAL OFFICE

666 11TH STREET, NW, SUITE 600 20001

ECONOMIC AND CONSULAR OFFICE

2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 711 20037

LIECHTENSTEIN

EMBASSY OF THE PRINCIPALITY OF LIECHTENSTEIN

Chancery: 2900 K STREET, NW, SUITE 602B 20007

(EMBASSY 202-331-0590) (FAX 202-331-3221)

HER EXCELLENCY CLAUDIA FRITSCHE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

LITHUANIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA

Chancery: 2622 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-234-5860) (FAX 202-328-0466)

HIS EXCELLENCY AUDRIUS BRUZGA

MRS. IMSRE SABALIUNAS BRUZGIENE *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TOMAS GULBINAS

MRS. KRISTINA GULBINIENE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. SIGITA KAVALIUNAITE

MR. GEDIMINAS CERNIAUSKAS

MINISTER-COUNSELOR

MR. SIMONAS SATUNAS

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. ANDRIUS KRIVAS

MRS. RUTA KRIVIENE

COUNSELOR

MR. SARUNAS MARCIULIONIS

COUNSELOR (HUMANITARIAN, CULTURAL & SPORTS)

MR. LEONAS GARBACAUSKAS

MRS. DIANA GARBACAUSKIENE

SECOND SECRETARY

MRS. DEIMANTE BARTKIENE

MR. RIMTAUTAS BARTKUS

THIRD SECRETARY

MR. LAIMIS RUBINSKAS

MRS. AURELIJA RUBINSKIENE

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MR. KESTUTIS VASKELEVICIUS

THIRD SECRETARY (PRESS & POLITICAL OFFICER)

MS. GABRIELE KLIMAITE

ATTACHE (CONSULAR)

COLONEL ANTANAS JURGAITIS

MRS. SIGITA JURGAITIENE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MINDAUGAS ABALIKSTA

MRS. JURGITA ABALIKSTIENE

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LUXEMBOURG

EMBASSY OF THE GRAND DUCHY OF LUXEMBOURG

Chancery: 2200 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-4171) (FAX 202-328-8270)

HIS EXCELLENCY JEAN PAUL ERNEST SENNINGER

MRS. LOUISE AKERBLOM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NICOLAS MACKEL

MRS. MARIE ISABELLE CALLIER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARIO WIESEN

MRS. LADA TURBINA

FIRST SECRETARY

MACEDONIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MACEDONIA

Chancery: 2129 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-667-0501) (FAX 202-667-2131)

HIS EXCELLENCY ZORAN JOLEVSKI

MRS. SUZANA JOLEVSKA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MILAN SPIRIDONOVSKI

MRS. ANETA SPIRIDONOVSKA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MISS SONJA BAJDESKA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MILE MILENKOSKI

MRS. IRENA MILENKOSKA

COUNSELOR

MR. MARIJAN POP ANGELOV

COUNSELOR

MR. STOJANCHE KITANOSKI

FIRST SECRETARY

MR. FILIP BLAZHESKI

THIRD SECRETARY

COLONEL JORDANCHO MILADINOVSKI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MADAGASCAR

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MADAGASCAR

Chancery: 2374 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-5525) (FAX 202-265-3034)

HIS EXCELLENCY JOCELYN BERTIN RADIFERA

MRS. ERNA LISA RADIFERA *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. EULALIE NARISOLO RAVELOSOA

MR. JEAN DE LA CROIX RABEMANANJARA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANDRIATSITOHAINA JAONA

MRS. EVA RAHASIMBOLAMANANALITERA JAONA

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JUSTIN MANARINJARA

MRS. GEORGINE MANARINJARA

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. PHILIBERT RABESANDRAT RATIANARIVO

MRS. FNU NORO VOAHANGY

ATTACHE (ACCOUNTING)

MALAWI

EMBASSY OF MALAWI

Chancery: 1029 VERMONT AVENUE, NW, SUITE 1000 20005

(EMBASSY 202-721-0270) (FAX 202-721-0288)

HER EXCELLENCY HAWA OLGA NDILOWE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KENNA ALEWA MPHONDA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RHINO GRANT MCHENGA

MRS. LISSY JACQUILINE MCHENGA

COUNSELOR (HEAD OF CHANCERY)

MS. YVONNE TINYADE KALUMO

FIRST SECRETARY (COMMUNICATIONS)

MS. JANE NGINERIWA KAMBALAME

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. RENOX WILLIAM MALUWA

MRS. BEATRICE MALUWA

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION)

MR. PATRICK MPHEPO

MRS. MATANDA MPHEPO

FIRST SECRETARY (INVESTMENTS)

MRS. CATHERINE LINILY MANKHUSU

THIRD SECRETARY

MALAYSIA

EMBASSY OF MALAYSIA

Chancery: 3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-572-9700) (FAX 202-572-9882)

HIS EXCELLENCY DR. JAMALUDIN BIN JARJIS

DR. KALSOM BINTI ISMAIL

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ILANGO KARUPPANNAN

MRS. NIRMALA DEVI M. G. MAHADEVAN

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ENGKU HAMZAH BIN TUAN MAT

MRS. ROHANA BINTI CHE HASSAN

MINISTER-COUNSELOR

MR. ISHAM BIN ISHAK

MRS. NOOR LAILI BINTI HAMZAH

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. NORAINI BINTI ABD HAMID

MR. HASDI BIN YUSOFF

COUNSELOR

MR. MOHD SUHAIMI AHMAD TAJUDDIN

MRS. RUKATINI ISMAIL

COUNSELOR

MR. RAM SINGH HARI SINGH

COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. AMIR FAIZAL AHMAD

MRS. NORHAYATI BINTI HUSSIN

SECOND SECRETARY

MRS. NASREEN K. BINTI NWAB ZADAH KHAN

SECOND SECRETARY (TRADE)

MR. JAMALUDDIN YUSOF RAWTHER

MRS. MASTURA BINTI SHAIK ALI

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. FNU SYED EDWAN ANWAR

MRS. RAJA ZARINA RAJA SALLEHDUIN

SECOND SECRETARY

MR. MOHD ADERIN AZI BIN MOHD UZIR

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MRS. RUZIAH BINTI HAJI SHAFIE

MR. AZMAN BIN SALLEH

ATTACHE (EDUCATION)

DR. POSIAH BINTI MOHD ISA

ATTACHE (EDUCATION)

MS. ROSIDAH BINTI RADZIAN

ATTACHE (SCIENCE)

MRS. NORHUDA BINTI ABD RAZAK

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. ABDUL RAHMAN BIN ABDULLAH

MRS. GAZILAH BINTI MOHD ISA

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. MOHD HALMISHAHRIL BIN AHMAD JAMIR

MRS. RAFIDAH BINTI ABDUL MAJID

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. ABD RAHIM BIN MASUM

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. MOHD AMIRUDDIN BIN HAMZAH

MRS. NORNAIMAH BINTI WAHAB

ASST. ATTACHE (EDUCATION & TRAINING)

MISS RAFIZAH BINTI ZAHRI

ASST. ATTACHE (AGRICULTURE)

COLONEL OTHMAN BIN ABDULLAH

MRS. ROHANA BINTI TON OMOR

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HISHAMUDDIN BIN ZAHRULLAYALI

MRS. FAZILAH BINTI MOHAMAD

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9755)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9711) (FAX 202-572-9884)

ECONOMIC COUNSELOR OFFICE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9735) (FAX 202-572-9782)

MALAYSIAN RUBBER EXPORT PROMOTION COUNCIL

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9771) (FAX 202-572-9787)

MALAYSIAN STUDENTS OFFICE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9765) (FAX 202-572-9784)

MARA STUDENTS OFFICE

1501 18TH STREET, NW 20036

(OFFICE 202-328-2777) (FAX 202-462-6851)

SCIENTIFIC ATTACHE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9768) (FAX 202-572-9783)

MALDIVES

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MALDIVES

Chancery: 800 SECOND AVENUE, SUITE 400 E NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-599-6195) (FAX 212-661-6405)

HIS EXCELLENCY ABDUL GHAFOOR MOHAMED

MRS. MARIYAM KHALIDA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MALI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MALI

Chancery: 2130 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-2249) (FAX 202-332-6603)

HIS EXCELLENCY MAMADOU TRAORE

MRS. SARANFING TRAORE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MOHAMED OUZOUNA MAIGA

MRS. FATOUMATA MAIGA

COUNSELOR

MS. HAWAYE TOURE

COUNSELOR

MR. MOUSTAPHA TRAORE

MRS. NENE OUMOU DIALLO EPS TRAORE

COUNSELOR

MR. MAMADOU CAMARA

MRS. TENIN DIAKITE EPS CAMARA

ATTACHE (FINANCIAL)

MALTA

EMBASSY OF MALTA

Chancery: 2017 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-462-3611) (FAX 202-387-5470)

HIS EXCELLENCY MARK ANTHONY MICELI FARRUGIA

MRS. JOSETTE MICELI FARRUGIA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DENNIS GRECH

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION) & CONSUL

MARSHALL ISLANDS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE MARSHALL ISLANDS

Chancery: 2433 MASSACHUSETTS AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20008

(EMBASSY 202-234-5414) (FAX 202-232-3236)

HIS EXCELLENCY BANNY DEBRUM

MRS. HONOR DEBRUM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHARLES RUDOLPH PAUL

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. DIXIE LOMAE

SECOND SECRETARY

MAURITANIA

EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF MAURITANIA

Chancery: 2129 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-232-5700) (FAX 202-319-2623)

MR. DHEHBI ALARBI

MRS. GHADA HAMDAN

COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. MOUSSA OUMAR DIOP

MRS. AMINATA MAMADOU DIOP

COUNSELOR

MR. AHMED OULD BEKRINE

COUNSELOR

MR. MOHAMED EL MOCTAR A. OULD YOUBA

MRS. FATIMETOU MINT MOCTAR ALAOUI

COUNSELOR

COLONEL MOHAMED ZNAGUI OULD SIDAHMED ELY

MRS. HAYA MINT AHMED SALEM

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAURITIUS

EMBASSY OF REPUBLIC OF MAURITIUS

Chancery: 1709 N STREET, NW 20036

(EMBASSY 202-244-1491) (FAX 202-966-0983)

MR. JOYKER NAYECK

MRS. OUTRA NAYECK

FIRST SECRETARY (CHARGE D'AFFAIRES A. I.)

MR. DHANANDJAY GOBOODUN

MRS. RADIKA GOBOODUN

SECOND SECRETARY

MEXICO

EMBASSY OF MEXICO

Chancery: 1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(EMBASSY 202-728-1600) (FAX 202-728-1698)

HIS EXCELLENCY ARTURO SARUKHAN CASAMITJANA

MRS. PILAR VERONICA VALENCIA FEDORA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MABEL DEL PILAR GOMEZ OLIVER

MR. MANUEL DOMINGUEZ MENENDEZ

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARIO GILBERTO AGUILAR SANCHEZ

MINISTER (FISHERY)

MR. EDUARDO CHAILLO ORTIZ

MRS. FABIOLA LIZARRAGA RUIZ

MINISTER (TOURISM)

MRS. ALEJANDRA DE LA PAZ NAJERA

MR. PEDRO FRANCISCO SERRANO CARRETO

MINISTER (CULTURAL)

MR. JUAN CARLOS FONCERRADA BERUMEN

MRS. MONICA LIZAOLA GUERRERO

MINISTER (INTERIOR AFFAIRS)

MR. JOSE MARTIN GARCIA SANJINES

MRS. PATRICIA GOMEZ HINOJOSA

MINISTER (TAX & CUSTOMS)

MR. ANTONIO ORTIZ MENA LOPEZ NEGRETE

MRS. MARIANA MARTINEZ BERLANGA

MINISTER (ECONOMIC)

MR. JOSE LUIS PAZ VEGA

MRS. GEORGINA PASTELIN ISLAS

MINISTER (TRADE)

MR. ALEJANDRO POSADAS URTUSUASTEGUI

MRS. PERLA LILIANA NAVA RAMIREZ

MINISTER (ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MR. VICENTE ROQUENI LOPEZ

MINISTER (REPRESENTATIVE INTERIOR AFFAIRS)

MR. CARLOS MANUEL SADA SOLANA

MRS. MARIA ELENA VAZQUEZ ESCOBEDO

MINISTER (CONGRESSIONAL)

MR. CARLOS VAZQUEZ OCHOA

MRS. EDMI H. CLAUDIA RAMOS CUEVAS

MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. RICARDO ALDAY GONZALEZ

COUNSELOR (PRESS)

MRS. KAREN NICOLE ANTEBI BENUZILLO

MR. WILLIAM GOLDFARB LEGHER

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JOSE ALBERTO BALBUENA BALBUENA

MRS. AMAYA QUINTANA VERASTEGUI

COUNSELOR (TAX & CUSTOMS)

MR. SALVADOR BEHAR LAVALLE

MRS. ADRIANA ISABEL KADO SEGOVIA

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ENRIQUE BRAVO ESCOBAR

COUNSELOR (CHIEF OF STAFF)

MR. JOSE LUIS DE LA SOTA RIVA LEAL

MRS. GABRIELA DAVILA WINDER

COUNSELOR (TAX & CUSTOMS)

MR. ALEJANDRO DIAZ DE LEON CARRASCO

MRS. MARIA OFELIA NAVA CALLEJA

COUNSELOR (ATTORNEY GENERAL'S OFFICE)

MR. FRANCISCO JAVIER DIAZ DE LEON

MRS. MARIA ELSA JIMENEZ SANCHEZ

COUNSELOR

MR. ENRIQUE ERNESTO ESCORZA ZAMUDIO

MRS. ANA ELIZABETH RODRIGUEZ BEDOY

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. GUILLERMO FONSECA LEAL

MRS. MARIA FERNANDA ALVA HERNANDEZ

COUNSELOR (ATTORNEY'S GENERAL OFFICE)

MISS MARTHA JOSEFINA GAYTAN FRETTLOHR

COUNSELOR

MR. ANIBAL GOMEZ TOLEDO

MRS. YESENIA CONTRERAS LOPEZ

COUNSELOR (HEAD OF CONSULAR SECTION)

MR. FROYLAN GRACIA GALICIA

MISS MARA GABRIELA YANEZ ZAZUETA

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. JUAN CARLOS LARA ARMIENTA

MRS. MARIA ALEJANDRA EZETA BAGNIS

COUNSELOR

MS. LORENA LARIOS RODRIGUEZ

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MIGUEL ANGEL MENDEZ BUENOS AIRES

MRS. ELMA ALICIA OVIEDO GALDEANO

COUNSELOR (ATTORNEY'S GENERAL OFFICE)

MR. ANGEL MANUEL ODOGHERTY MADRAZO

MRS. FRIDA TABORA SOLARES CONSTANTINO

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. JOSE ANTONIO ORTIZ PEDRAZA

COUNSELOR

MR. CARLOS QUESNEL MELENDEZ

MRS. MARGARITA GONZALEZ DE QUESNEL

COUNSELOR (LEGAL)

MR. SERGIO SOTO NUNEZ

MRS. THELMA RUTH OROZCO RODRIGUEZ

COUNSELOR (TRADE)

MR. GERARDO TAMAYO CASTROPAREDES

MRS. DAYUMA AVELINA RUIZ VILAR

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. JOSE ALFONSO ZEGBE CAMARENA

COUNSELOR

MISS VIRGINIA ARANA PEREZ

FIRST SECRETARY (TOURISM)

MS. PAOLA ARCE RODRIGUEZ

FIRST SECRETARY (TAX & CUSTOMS)

MRS. ANA PAOLA BARBOSA FERNANDEZ

MR. JAIME CARRAL MORENO

FIRST SECRETARY

MR. JOSE V. BORJON LOPEZ COTERILLA

MRS. BLANCA LILIA VALLEJO GOMEZ

FIRST SECRETARY (LATINO AFFAIRS)

MISS SILVIA PATRICIA CAPETILLO ALFONSO

FIRST SECRETARY (TOURISM)

MR. JESUS ENRIQUE ESCAMILLA NUNEZ

MRS. XIAO WU

FIRST SECRETARY (SPECIAL AFFAIRS)

MRS. ILSE LILIAN FERRER SILVA

MR. DOUGLAS PETER SMURR *

FIRST SECRETARY

MISS GABRIELA NALLELI IBARRA GONZALEZ

FIRST SECRETARY (TOURISM AFFAIRS)

MR. MAURICIO IBARRA PONCE DE LEON

MRS. MARY KATHLEEN IBARRA *

FIRST SECRETARY (SPECIAL AFFAIRS)

MR. JOSE RAMON LARA ZAMARRIPA

FIRST SECRETARY (TAX & CUSTOMS)

MRS. ERIKA GABRIELA MARTINEZ LIEVANO

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MRS. MARIA FERNANDA PEREZ GALINDO

MR. JOSE RODRIGO CORTES FLORES GALVAN

FIRST SECRETARY

MR. MIGUEL EDUARDO REA FALCON

MRS. KARLA IVETTE NIETO NEVAREZ

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. JOSE LUIS ROBLES URQUIZA

MRS. ERIKA ALFARO SIGNORET

FIRST SECRETARY (INTERIOR AFFAIRS)

MR. RICARDO F. ROJAS GRANADOS

MRS. BRENDA ESTHELA MARTINEZ VERGARA

FIRST SECRETARY

MS. DULCE MARIA SOTELO GALEANA

MR. ROGER SCOT SNYDER *

FIRST SECRETARY (PUBLIC SECURITY)

MR. ARIE STAROPOLSKY FURSZYFER

MRS. NORA BIELAK LISTOPAD

FIRST SECRETARY

MRS. LETICIA MAKI TERAMOTO SAKAMOTO

MR. WILBERT TORRE RAMIREZ

FIRST SECRETARY

MR. MOISES J. ZAVALETA LOPEZ

FIRST SECRETARY

MR. CARLOS JESUS ISUNZA CHAVEZ

SECOND SECRETARY

MRS. CLAUDIA KELLER LAPAYRE

MR. ULF LARS GOSTA SJOBLOM

SECOND SECRETARY

MR. JORGE LUIS LEYVA VAZQUEZ

MRS. GISELA GARCIA DE LA ROSA

SECOND SECRETARY (AGRICULTURAL)

MS. FERNANDA MONTANO VALDES

MR. JOSHUA NEAL KLATZKIN *

SECOND SECRETARY

MS. MARIA CRISTINA OROPEZA ZORRILLA

SECOND SECRETARY

MS. LORENA MARIA NILZ PADILLA AGUILAR

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MR. FRANCISCO SANDOVAL SAQUI

SECOND SECRETARY

MR. JORGE ALVARO TORRES OROZCO

MRS. LIGIA HERNANDEZ PACHECO

SECOND SECRETARY

MS. MARIA DEL ROCIO VAZQUEZ ALVAREZ

SECOND SECRETARY

MS. CYNTHIA MARTINEZ CORTES

THIRD SECRETARY (PRESS)

MS. MARIA DEL CARMEN AGUIRRE

ATTACHE

MRS. MARINES CERVANTES MAYAGOITIA

ATTACHE (CONSULAR)

MR. HECTOR CORTES GOMEZ RUEDA

MRS. VIRGINIE DEZAN

ATTACHE (AGRICULTURAL)

MRS. LEA CORTI VELAZQUEZ

MR. JESUS ARTURO GARCIA FLORES

ATTACHE (OFFICE OF AMBASSADOR)

MS. ARCELIA DOMINGUEZ MEDINA

ATTACHE & CONSUL

MR. HECTOR MANUEL DOMINGUEZ SANCHEZ

MRS. HELENA WIDGREN DOMINGUEZ

ATTACHE (ADMINISTRATOR)

MISS LOURDES ESTEBA

ATTACHE (CONSULAR)

MRS. LUZ MARIA GARCIA HERRERA MAGANA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. DANIEL SERVANDO GARDUNO BOLANOS

ATTACHE (CONSULAR)

MR. JAIME JIMENEZ MORENO

MRS. MARICELA MORENO DE JIMENEZ

ATTACHE (CULTURAL AFFAIRS)

MRS. MARGARITA IVONNE LASTIRI JIMENEZ

ATTACHE (CONSULAR)

MR. HUMBERTO A. MARTINEZ PELAYO

MRS. MARIA I. MARTINEZ DE GUZMAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. ELSA RAMIREZ MORALES

ATTACHE

MR. JUAN REFUGIO MIRANDA

MRS. LETICIA AYALA MEDINA

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL CRUZ ISAAC MUNOZ NAVARRO

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

REAR ADMIRAL VICTOR FRANCISCO URIBE AREVALO

MRS. MARIA GRACIELA BRAVO ROMAN

NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MARCO ANTONIO GOMEZ NAVA

MRS. JANNET HERNANDEZ RUEDA

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL JOSE MARTINEZ ROCHA

MRS. ROSA ISELA PACHECO JUAREZ

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL VICENTE ANTONIO CONTRERAS GOMEZ

MRS. EMMA VALENCIA MENDOZA

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL FRANCISCO J. HERNANDEZ VELEZ

MRS. PATRICIA SANTIAGO GALLARDO

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER NAPOLEON IBARRA CARDENAS

MRS. XOCHITL GUADALUPE GARCIA ARVAYO

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER ADRIAN VILLALOBOS MONTEVERDE

MRS. EULALIA G. PARES DE LA CRUZ

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JAVIER SANDOVAL DUENAS

MRS. MARICELA TORRES BARRAZA

ASST. AIR ATTACHE

AGRICULTURAL AND FORESTY MINISTER

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-728-1728)

CONSULAR OFFICE

2827 16TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-736-1000)

DEFENSE, MILITARY AND AIR OFFICE

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-728-1741)

FINANCIAL COUNSELOR OFFICE

1615 L STREET, NW, SUITE 310 20005

(OFFICE 202-338-9010) (FAX 202-338-9244)

MEXICAN CULTURAL INSTITUTE

2829 16TH STREET, NW 20009

NAVAL ATTACHE

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1760) (FAX 202-728-1767)

TOURISM BOARD

2829 16TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-728-1600) (FAX 202-728-1698)

TOURISM MINISTER

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-728-1758)

TRADE NEGOTIATIONS

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-296-4904)

MICRONESIA

EMBASSY OF THE FEDERATED STATES OF MICRONESIA

Chancery: 1725 N STREET, NW 20036

(EMBASSY 202-223-4383) (FAX 202-223-4391)

HIS EXCELLENCY YOSIWO P. GEORGE

MISS ANTILISE Y. GEORGE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAMES AMANDO NAICH

MRS. ANGELINA PRESTIPINO NAICH *

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DOMINIC R. MALUCHMAI

MRS. MARYANN R. MALUCHMAI

FIRST SECRETARY

MOLDOVA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MOLDOVA

Chancery: 2101 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-667-1130) (FAX 202-667-1204)

MR. ANDREI GALBUR

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A. I.)

MRS. TATIANA MUNTEANU

MR. ANDREI MUNTEANU

COUNSELOR

MR. RADU BRADESCU

MRS. CRISTINA BRADESCU

FIRST SECRETARY

MR. IURIE TABUNCIC

MRS. NADEJDA OBERTINSCHI TABUNCIC

FIRST SECRETARY

MR. TUDOR ULIANOVSCHI

MRS. CORINA COJOCARU

FIRST SECRETARY

MR. SERGIU ODAINIC

MRS. DANIELA HAJDAU

SECOND SECRETARY & CONSUL

MONACO

EMBASSY OF MONACO

Chancery: 3400 INTERNATIONAL DRIVE, NW, SUITE 2K-100 20008

(EMBASSY 202-234-1530) (FAX 202-244-7656)

HIS EXCELLENCY GILLES ALEXANDRE NOGHES

MRS. ELLEN JANE NOGHES *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LORENZO LIVIO MARIA RAVANO

MRS. SOPHIE MARGUERITE DE SIGALDY

COUNSELOR

MONGOLIA

EMBASSY OF MONGOLIA

Chancery: 2833 M STREET, NW 20007

(EMBASSY 202-333-7117) (FAX 202-298-9227)

HIS EXCELLENCY BEKHBAT KHASBAZAR

MRS. GERELMAA JAMSRAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAVAASUREN DAMDINSUREN

MRS. DULAMSUREN JAVZANDULAM

MINISTER-COUNSELOR

MR. JAMBALDORJ TSERENDORJ

MRS. DULAMSUREN GOMBO

MINISTER-COUNSELOR

MR. BATTULGA LUVSAN

MRS. JARGALAN JAMBALDORJ

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MRS. ARIUNAA ADIYA

MR. GANSUKH DONDOV

FIRST SECRETARY

MR. ALTANGEREL LKHAGVASUREN

MRS. OTGONCHIMEG NATSAG

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. DAWADASH SAMBUU

MRS. BAIGALMAA PUREVDORJ

SECOND SECRETARY

MR. MENDJARGAL GANBOLD

MRS. ARIUNAA SUKHBOLD

THIRD SECRETARY (PROTOCOL)

COLONEL GANBAT TURUU

MRS. BAYARMAA LAITUUZ

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MONTENEGRO

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MONTENEGRO

Chancery: 1610 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-234-6108) (FAX 202-234-6109)

HIS EXCELLENCY MIODRAG VLAHOVIC

MRS. NATASA VLAHOVIC

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MIROSLAV SCEPANOVIC

MRS. ANA JOVANOVIC SCEPANOVIC

COUNSELOR

MR. VELJKO MILONJIC

MRS. ANA MILONJIC

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL RAJKO PESIC

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MOROCCO

EMBASSY OF THE KINGDOM OF MOROCCO

Chancery: 1601 21ST STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-462-7980) (FAX 202-462-7643)

HIS EXCELLENCY AZIZ MEKOUAR

MRS. MARIA FELICE CITTADINI CESI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. WASSANE ZAILACHI

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DRISS KASSIMI

MRS. NAJAT CHAHBOUN

MINISTER (CONSULAR AFFAIRS)

PRINCE MOULAY SOULEIMANE CHERKAOUI

MRS. HIND HRIDA

MINISTER-COUNSELOR

MR. MAHFOUD BAHBOUHI

MRS. NADIA AIBOUDI

COUNSELOR

MR. MOHAMED EL HAJJAJI

MRS. LEILA EL ALJ

COUNSELOR (PAYMASTER GENERAL)

MR. KARIM EL MANSOURI

MRS. TIFA BOURJOUANE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. KHALID GUELZIM

MRS. ASMAE BOJJI

COUNSELOR

MR. MOUAAD IBRIZ

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. MOUNA MOULINE

MR. CHAD WAYNE HOPE *

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ALI RAH

MRS. NAJAT ADDOU

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. LHOUCINE RHAZOUI

MRS. IKRAM BENCHRIF

COUNSELOR

MR. HAKIM SAYAH

COUNSELOR

MRS. OUAFAE SEHHAR

COUNSELOR

MRS. SAIDA ZAID

COUNSELOR

MR. ABDESLAM ZEFRI

COUNSELOR

MS. LALLA LAILA EL ALAOUI LAMDAGHRI

FIRST SECRETARY

COLONEL JAWAHARLAL LAYACHI

MRS. ZAHRA SAADAOUI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

1211 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 312 20036

(OFFICE 202-457-0012) (FAX 202-452-0106)

MOZAMBIQUE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MOZAMBIQUE

Chancery: 1525 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-293-7146) (FAX 202-835-0245)

HER EXCELLENCY AMELIA NARCISO MATOS SUMBANA

MR. ADRIANO FERNANDES SUMBANA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FLORENCIO JOEL ALBERTO SELE

MRS. AMBROSINA DELFINA DOS S. TAMELA

MINISTER-COUNSELOR

MR. LUIS EDUARDO SITOE

MRS. RAQUIA MAHOMED

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ANTONIO TAUZENE

MRS. ANTONIETA BENE MOIANE TAUZENE

SECOND SECRETARY

MR. FERNANDO FELISBERTO GOENHA

MRS. FAITH MBEWE

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. MARIA DO CEU SAMBO

ATTACHE (FINANCIAL AND ADMINISTRATIVE)

MRS. ANTONIETA BENE MOIANE TAUZENE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

NAMIBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NAMIBIA

Chancery: 1605 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-986-0540) (FAX 202-986-0443)

MR. MORVEN MASUSO LUSWENYO

MRS. LILIAN SISWANISO LUSWENYO

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. ULRICH FREDDIE GAOSEB

MRS. MONIKA GAOSES

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. JULIA IMENE CHANDURU

MR. BRITONE SIMBARASHE CHANDURU

FIRST SECRETARY

MR. JOSEF FRANCIS PLAATJIES

MRS. SUSANNA FREDRIKA PLAATJIES

SECOND SECRETARY

MS. MARINDA ANN HESS

THIRD SECRETARY

NAURU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NAURU

Chancery: 800 SECOND AVENUE NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-937-0074) (FAX 212-937-0079)

HER EXCELLENCY MARLENE INEMWIN MOSES

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

NEPAL

EMBASSY OF NEPAL

Chancery: 2131 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-667-4550) (FAX 202-667-5534)

HIS EXCELLENCY SHANKAR PRASAD SHARMA

MRS. KALPANA SHARMA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KALI PRASAD POKHREL

MRS. KAMALA POKHREL

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. KRISHNA CHANDRA ARYAL

MRS. GANGA ARYAL

FIRST SECRETARY

MR. ANANDA PRASAD SHARMA

MRS. RAMA SHARMA PAUDEL

FIRST SECRETARY

MR. GAURISHWOR REGMI

MRS. MAYA REGMI

SECOND SECRETARY

COLONEL SHAMSHER THAKURATHI

MRS. SANGEETA THAKURATHI

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

NETHERLANDS

ROYAL NETHERLANDS EMBASSY

Chancery: 4200 LINNEAN AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-244-5300) (FAX 202-362-3430)

HER EXCELLENCY REGINA VERONICA MARIA JONES BOS

MR. RICHARD HUW JONES

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GERARDUS EVERT VAN DER WULP

MRS. MARGARETHA PLOMP

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. JOCELYN MARIE M CROES DE HERONIMO

MR. RENWICK FRANCIS JOHN HERONIMO

MINISTER (ARUBA)

MRS. ANN ELIZABETH PHILIPPS GROOT

MINISTER

MR. STEPHAN ERIC PAUL RAES

MRS. AILEEN ELIZABETH LONIE

MINISTER

MS. HENRIETTE CATHERINE YVONNE BERSEE

COUNSELOR (HOUSING, SPATIAL PLANNING, ENVIRONMENT)

MR. MARCELLINUS JOANNES M. BEUKEBOOM

MRS. WILLEMIEN GEERTIEN FREE

COUNSELOR

MR. VICTOR MAXIM CRAMER

MRS. CORINNE FRANCOISE ARNOLD

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. MARCEL JACCO DE VINK

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RICHARD GERDING

MRS. KRYSTYNA TURCZYNIAK

COUNSELOR (POLICE & JUDICIAL AFFAIRS)

MR. TIMOTHEUS MARIA C. M. HEEMSKERK

MRS. MARION ARINA VERBOOM

COUNSELOR

MRS. NATHALIE JAARSMA

MR. MICHEL BASTIAAN VERWER

COUNSELOR

MR. PELGROM JOHAN LANGENBERG

COUNSELOR (TRANSPORTATION&TELECOMMUNICATIONS)

MR. MARTINUS WILHELMUS OLDE MONNIKHOF

MRS. JACQUELINE CORNELIA C. GREVEN

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. PAUL MARIUS OP DEN BROUW

MRS. JOSINA VAN DE POLL

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. JOOST TAVERNE

COUNSELOR

MR. PAULUS HELENE MARIA THEWISSEN

COUNSELOR (HEALTH & WELFARE)

BARON FLORIS ERIK WILLEM P. VAN HOVELL

MRS. CORIEN ADRINNE MACLAINE PONT

COUNSELOR (PRESS & CULTURAL)

MRS. MIRJAM ADRIANA JOHANNA KRIJNEN

MR. AREND STEUNENBERG

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. WIJNAND BALTUS MARCHAL

MRS. MARIA EVERS

FIRST SECRETARY

MR. ANDRIES FRANK VAN DER MEULEN

MRS. BIRGITTA LOUISE JOHANNA SMITS

FIRST SECRETARY (HEAD OF MANAGEMENT)

MR. JAN JORGEN VAN DER VLUGT

MRS. KAREN S. VAN STEGEREN

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. RONALD ERIC GENEMANS

MRS. OSIRA AMILDA VAN DER VOORT

ATTACHE (DEFENSE)

MS. KARIN LYDIA LOUZADA

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. FRANKLIN MICHAEL NESVADBA

MRS. SANDRA KALIJAN

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. EINTE RINSMA

MRS. MELANIE SENFT

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. PETER ANTON SLORT

MRS. REBECCA RUTH FRY *

ATTACHE (POLICE)

MRS. TERESA LOUISE VERBURG

MR. PAUL MAGUEYE GUEYE

ATTACHE & VICE CONSUL

AIR COMMODORE ANTONIE ADRIAAN HERMAN DE BOK

MRS. MARIA CATHARINA VERSTIJNEN

DEFENSE ATTACHE

COLONEL ROBERT DE RAVE

MRS. MARIANNE JEANNETTE VAN VLIET

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL ARIE OOMS

MRS. ELISABETH MARIA VAN BREE

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ROBERT JOHAN THEO M. WILDENBERG

MRS. JOHANNA ELISABETH DE WINTER

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL JOSEPH CHRISTIAAN COUMANS

MRS. LUCIA PHILOMENIA FRANCISCA HUTTER

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER JOHANNES PETRUS S. M. DE ROOIJ

MS. BARTHOLOMEA JOHANNA DORST

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. NAVAL

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MARC LEO SLEVEN

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. AIR

ATTACHE

NEW ZEALAND

EMBASSY OF NEW ZEALAND

Chancery: 37 OBSERVATORY CIRCLE, NW 20008

(EMBASSY 202-328-4800) (FAX 202-667-5227)

HIS EXCELLENCY ROY NEIL FERGUSON

MRS. DAWN CAROLYN FERGUSON *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. JANE CHARLOTTE COOMBS

MR. TIMOTHY EUGENE STRONG *

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GRANT JOSEPH FLETCHER

MS. MARTA ELIZABETH VOS

COUNSELOR

MR. JOHN ASHLEY ROLAN JOHNSTON

MRS. HARRIETT STEWART JOHNSTON

COUNSELOR

MR. BENJAMIN KING

MRS. REBECCA JANE KING

COUNSELOR (TRADE & ECONOMICS)

MR. PETER ANGUS MACAULAY

MRS. NICOLA GILLIAN MACAULAY

COUNSELOR

MS. SANDRA JOY MANDERSON

COUNSELOR (POLICE LIAISON OFFICER)

MS. LESLEY JANE MCCONNELL

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MS. KATHLEEN MARY MORIARTY

COUNSELOR (MANAGEMENT) & CONSUL GENERAL

MR. ROGER MARK SMITH

MS. PATRICIA JOY WIHONGI

COUNSELOR (CUSTOMS)

MRS. LISA FERN COLLINS

MR. DWAIN MICHAEL COLLINS

FIRST SECRETARY

MR. TERRY JOHN MEIKLE

MRS. CAROLINA RODRIGUEZ ROLDAN

FIRST SECRETARY

MR. TIMOTHY JAMES PORTLAND

MS. SARAH FRANCES PATERSON

FIRST SECRETARY

MR. STEPHEN DOUGLAS PRENTICE

FIRST SECRETARY

MR. DAVID JOHN REARDON

MRS. FRANCES HELEN REARDON

FIRST SECRETARY

MR. MICHAEL ALAN SHAW

MS. LESLIE PATRICIA TERGAS *

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MS. REBEKAH MAWSON

MR. ALAN WAYNE CROOKS

SECOND SECRETARY (TRADE & ENVIRONMENT)

MS. SARAH LOUISE WYNN WILLIAMS

SECOND SECRETARY

MR. KANE ADRIAN BINT

ATTACHE

MISS SHERYL LYNNE SOUKOTTA

ATTACHE

COMMODORE DAVID VERNON ANSON

MS. JENNIFER ANN EASTON

DEFENSE, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ROBERT BRIAN GILLARD

MRS. EMMA SUZANNE GILLARD

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COMMANDER ANDREW GILCHRIST BROWN

MS. HEATHER DAWN MARY KELLY

ASST. NAVAL ATTACHE

WING COMMANDER ALLAN WILLIAM JENKINSON

MRS. ELVIE KATRINA JENKINSON

ASST. AIR ATTACHE

NICARAGUA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NICARAGUA

Chancery: 1627 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-939-6570) (FAX 202-939-6545)

HIS EXCELLENCY FRANCISCO OBADIAH CAMPBELL HOOKER

MRS. MIRIAM ELINOREE HOOKER COE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALCIDES J. MONTIEL BARILLAS

MRS. ISOLDA DEL CARMEN MONTIEL *

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. OSCAR ALEJANDRO ZAMORA HINOJOS

MS. NADINE EUDILIA LACAYO RENNER

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. FERNANDO CORONEL PICHARDO

MRS. DESIREE DEL C. ARANA DE CORONEL

ATTACHE (CULTURAL & PRESS)

COLONEL RONALD ALBERTO TORRES CAJINA

MRS. MAGDALENA SANDOVAL DE TORRES

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

NIGER

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NIGER

Chancery: 2204 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-483-4224) (FAX 202-483-3169)

HER EXCELLENCY AMINATA MAIGA DJIBRILLA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MOUSSA RILLA BOUBACAR

MRS. TIDARI D. BOUBACAR MOUSSA RILLA

COUNSELOR

MR. AMADOU SOUNNA

MRS. AMINATOU SOUNNA

COUNSELOR

MR. HASSANE TAHER

MRS. FADOUMA S. TAHER

FIRST SECRETARY

MR. BANA MOUSSA

MRS. RAMATOU MOUSSA BANA MOUSSA

ATTACHE (FINANCIAL)

LIEUTENANT COLONEL SOUMANA ZANGUINA

MRS. FATIMA ZANGUINA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

NIGERIA

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF NIGERIA

Chancery: 3519 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-986-8400) (FAX 202-362-6541)

HIS EXCELLENCY ADEBOWALE IBIDAPO ADEFUYE

MRS. CATHERINE ADESOLA ADEFUYE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BABA GANA WAKIL

MRS. HABIBA AMMAH WAKIL

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. YUSUF SAULAWA ABDULLAHI

MRS. AMINA AHMADU ABDULLAHI

MINISTER

MR. DEMENONGU APOLLONIUS AGEV

MRS. TERLUMUN THERESA AGEV

MINISTER

MR. IBRAHEEM FOLORUNSHO AJADI

MRS. MARYAM MERO AJADI

MINISTER (POLITICAL)

MR. WASEEU BABATUNDE BALOGUN

MRS. RISIKAT AJOKE BALOGUN

MINISTER

MS. LARABA ELSIE BINTA BHUTTO

MINISTER

MR. ONYEABO EMMANUEL CHUKWUKEME

MRS. FRANCA CHINWE CHUKWUKEME

MINISTER

MR. OLUWASEGUN IBIDAPO OBE

MINISTER

MR. ENARUNA E. IMOHE

MRS. PHILOMENA O. IMOHE

MINISTER (ECONOMIC & COMMERCIAL)

DR. GREGORY UWEMEDIMO OKON

MINISTER (ECONOMICS)

MR. BELLO SHEHU RINGIM

MRS. RAIYA BELLO RINGIM

MINISTER (ECONOMIC)

MR. HARRISON OLUWATOYIN SOLAJA

MRS. MARGARET OLUBUNMI SOLAJA

MINISTER

MRS. WOSILAT ABIMBOLA ADEDEJI

MR. MUSTAPHA INAOLAJI ADEDEJI

MINISTER-COUNSELOR

MR. OJEMAME OLUSOLA OREVBA

MRS. THERESA OLUWAYEMISI OREVBA

MINISTER-COUNSELOR

MR. SHEHU ILU BARDE

MRS. HALIMA SHEHU

COUNSELOR

MR. MOHAMMED BELLO

MRS. MAIMUNA MOHAMMED BELLO

COUNSELOR (COMMUNICATIONS)

MR. USMAN ALHAJI BUKAR

MRS. BATULA BUKAR

COUNSELOR

MRS. MARTHA OLA OKPI NNOLI

COUNSELOR

MRS. SARAH EMMANUEL ISONG

FIRST SECRETARY

MR. GBADEBO HASSAN KAREEM

MRS. MORIDIYAT MOTUNRAYO KAREEM

FIRST SECRETARY

MR. IBRAHIM ALHAJI SULE

MRS. AMINA IBRAHIM SULE

FIRST SECRETARY

MR. OKECHUKWU EMMANUEL IDEGWU

MRS. BLESSING IDEGWU

SECOND SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL EZRA JAHADI JAKKO

MRS. GRACE OLUBUNMI KKYETTI JAKKO

ATTACHE (FINANCE)

MAJOR ABUBAKAR SULAIMAN MAIKANO

MRS. ZUWAIRA MAIKANO

ATTACHE (FINANCE)

GROUP CAPTAIN SULEIMAN ABUBAKAR DAMBO

MRS. ZALIHA SULEIMAN DAMBO

MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ALIYU ADANOGU

ASST. DEFENSE ATTACHE

CHANCERY ANNEX

2201 M STREET, NW 20037

(FAX 202-362-6541)

NORWAY

ROYAL NORWEGIAN EMBASSY

Chancery: 2720 34TH STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-333-6000) (FAX 202-337-0870)

HIS EXCELLENCY WEGGER CHRISTIAN STROMMEN

REVEREND MRS. CECILIE JOERGENSEN STROMMEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOHAN CHRISTOPHER VIBE

MRS. ANITA ROSE MARIE VIBE *

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ODD-INGE KVALHEIM

MRS. ALEXANDRA MARY WILDE

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ELIN BERGITHE ROGNLIE

MINISTER-COUNSELOR

MR. KEITH FRODE EIKENES

MRS. JOHANNE FJELLESTAD EIKENES

COUNSELOR

MRS. HEGE GUDRUN ELIASSEN

MR. SNORRE KVERNDOKK

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MRS. KIRSTEN HAMMELBO

MR. SVEND SOEYLAND

COUNSELOR (SHIPPING & CIVIL AVIATION)

MRS. JANNICKE JAEGER

MR. ERIK HOFTUN

COUNSELOR

MR. BJOERN CHRISTEN JOHANSEN

MRS. ANNE ELISABETH HASLE

COUNSELOR

MRS. BERIT JOHNE

MR. SVEIN GANGESKAR

COUNSELOR (SCIENCE)

MR. JAN AAGE LARSEN

MRS. PIETERNELLA SCHOBBEN

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE AFFAIRS)

MR. PETTER MEIER

MRS. NINA ZAHEDI MEIER

COUNSELOR (FISHERIES)

MR. ESPEN ANTON MYHRA

MRS. HUONG KHANH PHAM MYHRA

COUNSELOR (PETROLEUM & ENERGY)

MRS. KIRSTI SKJERVEN

MR. ARILD KOVDAL

COUNSELOR (DEFENSE & SECURITY POLICY)

MRS. SIGRID MARIE BAY

MR. TARJEI HELLAND

FIRST SECRETARY

MS. TOVE KARIN HATLOE

FIRST SECRETARY

MR. MATTIS RAUSTOL

MRS. VIBEKE RUUD RAUSTOL

FIRST SECRETARY

MR. TOM IVAR STIE

MRS. RUTH KIRSTI STIE

FIRST SECRETARY

MR. MARTIN HAUGE TORBERGSEN

MRS. REBECCA MARIE ZELLER *

FIRST SECRETARY

MS. HANNE ULRICHSEN

FIRST SECRETARY

MR. KNUT EILIV LEIN

SECOND SECRETARY

MR. NICHOLAS ANDRE STIVANG

SECOND SECRETARY

MISS MAIJA KRISTINE GRAHAM SMESTAD

MR. BREDE SMESTAD

ATTACHE

MR. MARKUS OESTVOLD WALTHER

ATTACHE

MAJOR GENERAL TOM HENRY KNUTSEN

MRS. LIV DAHLE KNUTSEN

DEFENSE ATTACHE

COLONEL OLE MARTIN HOJEM

MRS. KARI HEIDI OESTENSTAD HOJEM

MILITARY & NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER FRANK JOHNY RASMUSSEN

MRS. TORILL HERLAND

ASST. MILITARY & NAVAL ATTACHE

MAJOR HUGO HERMANSEN

MRS. VANJA GJERTINE HERMANSEN

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. AIR

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JOHAN HAARBERG

MRS. ANNE SOFIE RIAN HAARBERG

AIR & DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE
COPYRIGHT 2010 U.S. Department of State
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2010 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:GAMBIA-NORWAY
Publication:Diplomatic List
Article Type:Directory
Geographic Code:1USA
Date:Jun 22, 2010
Words:12042
Previous Article:Diplomatic list.
Next Article:Diplomatic list.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2021 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters |