Printer Friendly

Diplomatic list.

AFGHANISTAN

EMBASSY OF AFGHANISTAN

Chancery: 2341 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-6410) (FAX 202-483-6488)

HIS EXCELLENCY SAID TAYEB JAWAD

MRS. SHAMIM JAWAD *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. KHOJESTA FANA EBRAHIMKHEL

MR. ABDUL NASER EBRAHIMKHEL

COUNSELOR

MR. HARON ALOKO

MRS. BIBI ALOKO

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. ABDUL GHAYUR GHAWR ZAMARI

MRS. ROIA ZAMARI

SECOND SECRETARY

MR. MOHAMMAD JAN

MRS. MARYAM JAN

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMAD KHALID KOHISTANI

MRS. YALDA KOHISTANI

THIRD SECRETARY

MR. AHMAD PEROSE SHOKORY

THIRD SECRETARY (PROTOCOL)

MR. SAYED HAMED MOHAMOOD ELMI

ATTACHE (CULTURAL)

CONSULAR SECTION

2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 216 20007

(OFFICE 202-298-9125) (FAX 202-298-9127)

AFRICAN UNION

DELEGATION OF THE AFRICAN UNION MISSION

Chancery: 1919 PENNSYLVANIA AVENUE, NW, SUITE 7 20006

(EMBASSY 202-293-8006) (FAX 202-429-7130)

HER EXCELLENCY AMINA SALUM ALI

MR. ALI MANSOUR VUAI

AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MRS. LOUISE SHARENE BAILEY

MR. WESLEY N. BAILEY

COUNSELOR

MS. NAOMI BASETSANAGAPE L. RANTAO

FIRST SECRETARY (FINANCE & ADMINISTRATION)

ALBANIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ALBANIA

Chancery: 2100 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-223-4942) (FAX 202-628-7342)

HIS EXCELLENCY ALEKSANDER SALLABANDA

MRS. SASHENKA SALLABANDA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KRESHNIK COLLAKU

MRS. ALKETA COLLAKU

MINISTER-COUNSELOR

MR. DRITAN MISHTO

MRS. AGATA MISHTO

COUNSELOR

MISS MIGENA NURI

COUNSELOR

MRS. ELVANA SHTEPANI

MR. ERVIN SHTEPANI

FIRST SECRETARY

MR. ARIAN SPASSE

MRS. ELDA SPASSE

FIRST SECRETARY

COLONEL IDRIZ HAXHIAJ

MRS. MANUSHAQE HAXHIAJ

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ALGERIA

EMBASSY OF THE PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC OF ALGERIA

Chancery: 2118 KALORAMA ROAD, NW 20008

(EMBASSY 202-265-2800) (FAX 202-667-2174)

HIS EXCELLENCY ABDALLAH BAALI

MRS. YASMINA BAALI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALI ALAOUI

MRS. SAMIRA ALAOUI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AHMED DJELLAL

MRS. SALIMA DJELLAL

MINISTER (CONSULAR)

MR. AMOR NEDJAI

MRS. HASSIBA NEDJAI

MINISTER

MR. TOUFIK DJOUAMA

MRS. ZAHRA LEYLA DJOUAMA

COUNSELOR

MR. MECHERI GOUNI

MRS. SOUAD GOUNI

COUNSELOR

MISS FATIMA REMILI

COUNSELOR

MR. DJALAL KACIMI EL HASSANI

FIRST SECRETARY

MS. NASSIMA HOCINE

SECOND SECRETARY

MR. MOHAMED MIDOU

MRS. FATMA ZOHRA MIDOU

SECOND SECRETARY

MR. SALEM RABIA AYAD

MRS. IBTISSEM AYAD

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. YAZID BENAHMED

MRS. OUAHIBA BENAHMED

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. MOHAMED GUEBILI

ATTACHE

MR. ABDELKADER HADDAD

MRS. DJAMILA HADDAD

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. KARIM KRID

MRS. SELMA KRID

ATTACHE

COLONEL HAMID KALLA

MRS. BELAIDA KALLA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR OFFICE

2137 WYOMING AVENUE, NW 20008

ECONOMIC AND ADMINISTRATIVE OFFICE

2133 WYOMING AVENUE, NW 20008

MILITARY OFFICE

2135 WYOMING AVENUE, NW 20008

ANDORRA

EMBASSY OF ANDORRA

Chancery: 2 UNITED NATIONS PLAZA, FLOOR 27TH NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-750-8064) (FAX 212-750-6630)

HIS EXCELLENCY NARCIS CASAL DE FONSDEVIELA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANDREU JORDI TOMAS

FIRST SECRETARY

ANGOLA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ANGOLA

Chancery: 2100-2108 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-785-1156) (FAX 202-785-1258)

HER EXCELLENCY JOSEFINA PITRA DIAKITE

MR. MAMADOU DIAKITE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AMADEU DE JESUS ALVES L. NUNES

MRS. FLORBELA MARIA DA S.F. L. NUNES

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARIA LUISA PERDIGAO ABRANTES

COUNSELOR

MS. LAURINDA DA SILVA SANTOS ALMEIDA

FIRST SECRETARY (INFORMATION)

MR. MARTINHO BACHI CODO

MRS. CATARINA MARGARETE PINTO

FIRST SECRETARY

MR. CESAR MANUEL JOAO

FIRST SECRETARY

MR. MARIO MIGUEL MANUEL

MRS. MADALENA AGOSTINHO JOSE

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MS. SARA MARIA DE ASSUNCAO SILVA

FIRST SECRETARY

MR. ELISEU PEDRO GOMES DE FREITAS

SECOND SECRETARY

MR. LUCOMBO JOAQUIM LUVEIA

SECOND SECRETARY

MRS. DELFINA ABEL CORDEIRO NASCIMENTO

MR. MANUEL GOVERFFO NASCIMENTO JR.

SECOND SECRETARY

MS. SONIA DA CONCEICAO ADRIANO

THIRD SECRETARY

MR. ISMAEL ALEIXO FILIPE

MRS. MARISA GALIANO NOVAIS

THIRD SECRETARY

MR. MANUEL SEBASTIAO DA SILVA

MRS. ANABELA DE ALMEIDA SILVA

THIRD SECRETARY

MR. FERNANDO FONSECA ANDRADE CADETE

ATTACHE (FINANCIAL)

MS. SILVIA PRAZERES SIMOES DA CRUZ

ATTACHE

MS. ISABEL MARIA SIMOES FARIA

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. DOMINGOS ORLANDO JACINTO

MRS. ARCILIA AGOSTINHO CABANGA JACINTO

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FERNANDO DAS CHAGAS M. RANGEL

MRS. PAULA MARIA LAURES B. M. RANGEL

ATTACHE

ADMIRAL FELICIANO ANTONIO DOS SANTOS

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ADAO EDUARDO SILVA

MRS. ADELIA FLORA PAULO SILVA

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COMMERCIAL REPRESENTATION

1317 F STREET, NW, SUITE 450 20004

(OFFICE 202-783-4740) (FAX 202-783-4743)

TRADE OFFICE

1925 K STREET, NW, SUITE 225 20006

(OFFICE 202-317-7604) (FAX 202-331-7605)

ANTIGUA AND BARBUDA

EMBASSY OF ANTIGUA AND BARBUDA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-362-5122) (FAX 202-362-5225)

HER EXCELLENCY DEBORAH MAE LOVELL

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY &

CONSUL GENERAL

MISS ANN MARIE PATRICE LAYNE

MR. RICHARD EUGENE CAMPBELL

MINISTER-COUNSELOR

MISS JOY DEE SAMANTHA DAVIS

MR. LAWRENCE FRANSWORTH LAKE

FIRST SECRETARY

MS. GRACELYN G. HENRY

FIRST SECRETARY & CONSUL

ARGENTINA

EMBASSY OF THE ARGENTINE REPUBLIC

Chancery: 1600 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-238-6400) (FAX 202-332-3171)

HIS EXCELLENCY HECTOR MARCOS TIMERMAN

MRS. ANABEL SIELECKI *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSE LUIS S. PEREZ GABILONDO

MRS. MARIA ALEJANDRA FRANCO

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HERNAN GASPAR LORENZINO

MRS. BRIGIDA N. BASTIDA DE LORENZINO

MINISTER (FINANCIAL)

MR. JOSE DOMINGO MOLINA

MRS. MARY ALICE TROAST *

MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. ROBERTO ALEJANDRO SALAFIA

MRS. MARCIA MARO DA SILVA

MINISTER

MR. CONRADO SOLARI YRIGOYEN

MINISTER

MR. GUSTAVO ARTURO TORRES

MRS. MARCELA ROHAN DE TORRES

MINISTER

MR. ROBERTO HECTOR DIEZ

MRS. MIRIAM MABEL CASTANO DE DIEZ

COUNSELOR

MR. JORGE LUIS LOPEZ MENARDI

MRS. ROSANA GRISELDA BRUNO

COUNSELOR

MR. GUSTAVO NERIO LUNAZZI

MRS. RAQUEL ANDREA GARCIA DE LUNAZZI

COUNSELOR

MR. JOSE LUIS VILA

MRS. MONICA NIELSEN

COUNSELOR

MR. LUCIANO TANTO CLEMENT

MRS. MARIA CAROLINA FANER

FIRST SECRETARY

MR. IGNACIO LEOPOLDO TORTEROLA

MRS. LAURA SOFIA CIAN

FIRST SECRETARY

MRS. MELINA ERKEKDJIAN

MR. SEBASTIAN LEONARDO FELSCHER

SECOND SECRETARY

MS. SILVINA KHATCHERIAN

SECOND SECRETARY

MR. FEDERICO BLATON

MRS. PAOLA ADRIANA BENAS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. MARTA M. DUTREY DE SALAS ORONO

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HUMBERTO RUBEN MONZON

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR GENERAL MARIO BAEZA

MRS. ANA NOEMI ANNONE

DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL EDUARDO HORACIO CARLUCCI

MRS. VERONICA F. SOLOETA DE CARLUCCI

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT MARCELO EDUARDO JALUFF

MRS. MARIA GABRIELA WINCENTOWICZ

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMODORE ROBERTO RUBEN PEREYRA BORDON

MS. CYNTHIA A. REY DE PEREYRA BORDON

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HECTOR DANIEL LOVAY

ASST. AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DANIEL ALEJANDRO VITO

MRS. CECILIA MABEL BARBOSA DE VITO

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2405 I STREET, NW, FLOOR 4TH-7TH 20037

(OFFICE 202-452-8500)

CONSULAR, CULTURAL, ACCOUNTING OFFICES

1811 Q STREET, NW 20009

(OFFICE 202-238-6460)

FINANCIAL ATTACHE OFFICE

1800 K STREET, NW, SUITE 924 20036

(OFFICE 202-466-3031)

MILITARY ATTACHE OFFICE

1810 CONNECTICUT AVENUE, NW 20009

(OFFICE 202-667-4900)

NAVAL ATTACHE OFFICE

630 INDIANA AVENUE, NW 20004

(OFFICE 202-626-2100)

ARMENIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA

Chancery: 2225 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-319-1976) (FAX 202-319-2982)

HIS EXCELLENCY TATOUL MARKARIAN

MRS. ANAHIT AGHUMIAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VARUZHAN NERSESSIAN

MRS. NARINE MALKHASYAN

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. VARDUHI ASATURIAN

MINISTER-COUNSELOR

MR. HARUTYUN KOJOYAN

MRS. YELENA YELIYAN

COUNSELOR

MS. ARMELLA SHAKARYAN

FIRST SECRETARY & CONSUL

LIEUTENANT COLONEL MESROP NAZARYAN

MRS. ROZA TOVMASYAN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

AUSTRALIA

EMBASSY OF AUSTRALIA

Chancery: 1601 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-797-3000) (FAX 202-797-3331)

HIS EXCELLENCY KIM CHRISTIAN BEAZLEY

MS. SUSANNA JULIA ANNUS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAVID GORDON STUART

MRS. ANNE MARIE RIBAS

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. MARGARET JANE HURLEY

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ALISON MCGUIGAN LEWIS

MINISTER-COUNSELOR

MR. ROBERT JOHN MCKINNON

MRS. LEANNE MARGARET MCKINNON

MINISTER-COUNSELOR

MR. JUSTIN MCPHILLIPS

MRS. COLLEEN ANNE MCPHILLIPS

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. DAVID CHRISTOPHER PEARL

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. MARK THOMAS PIERCE

MRS. JOANNA MIRIAM HEWITT

MINISTER-COUNSELOR

MR. KENNETH ROBERT SCOTLAND

MRS. YVONNE VIRGINIA SCOTLAND

MINISTER-COUNSELOR

MR. SIMON ROGER SMALLEY

MRS. CATHY LOUISE BOYLE

MINISTER-COUNSELOR (AGRICULTURE)

MS. RACHEL STEPHEN SMITH

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ELIZABETH HARCOURT WARD

MR. BRYCE DAVID HUTCHESSON

MINISTER-COUNSELOR

MR. JAMES ROBERT WILLIAMS

MRS. SUSAN FRANCES MERLINO

MINISTER-COUNSELOR

MR. MARK STEWART DARBY

MS. CATHERINE GRACE CADDY

COUNSELOR

MR. CHRISTOPHER MARK DENNIS

MRS. KATHERINE FRANCES DENNIS

COUNSELOR

MR. BRENDHAN FRANCIS EGAN

MRS. JOANNE PATRICIA EGAN

COUNSELOR

DR. PETER RONALD GERHARDY

MS. JOANNE SUE RIMMER

COUNSELOR

MS. ANDREA KAREN GLEASON

MR. BENJAMIN REILLY

COUNSELOR

MR. MICHAEL JASON HUGHES

COUNSELOR

MS. JAN MICHELLE HUTTON

COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MR. DAVID FRANCIS KEITH

MRS. LINDA JOY KEITH

COUNSELOR

MR. DAVID WILLIAM MARSHALL

MRS. JANICE GAY MARSHALL

COUNSELOR

MS. GERALDINE MARY MORRIS

COUNSELOR

MS. MICHELLE CATHERINE MOSEY

MR. GREGORY STEWARD MOSEY

COUNSELOR

MS. JONNINE SUSAN NEGUS

COUNSELOR

MS. JANE BERNADETTE O'DWYER

MR. MARCO SALVIO

COUNSELOR

MR. JEREMY BRIAN PARKINSON

COUNSELOR

MS. CELIA ANNE PERKINS

MR. CHRISTOPHER JOHN BIRRER

COUNSELOR

MS. MARILYN ANNE PERRING

MR. RAINO JAMES PERRING

COUNSELOR (MANAGEMENT)

MR. PETER JAMES ROGGERO

MS. RAHMAH ROGGERO

COUNSELOR

MR. PETER ANDREW SAWCZAK

MRS. NATALIA ALEKSEYEVNA SAWCZAK

COUNSELOR

MRS. KATHERINE LEAH SMITH

MR. JAMES HENRY BANNISTER

COUNSELOR

MR. JUSTIN KEVIN WHYATT

MS. TARA HELENE GUTMAN

COUNSELOR

MR. MATTHEW KINGSLEY BARTON

MS. NICOLE LOUISE DALEY

FIRST SECRETARY

MR. ROBERT SCOTT BOLITHO

FIRST SECRETARY

MR. STEPHEN RHYS BURGES

MRS. KHAMMOON BURGES

FIRST SECRETARY

MS. SARAH JAYNE DAVISON

FIRST SECRETARY

MR. STEVEN DIK

MRS. JOANNE MAREE DIK

FIRST SECRETARY

MR. SPIROS DROSSOS

MS. MARIANTHI MAKARIOS

FIRST SECRETARY

MS. PRUDENCE ALMA LOUISE GORDON

MR. PETER GERARD GRIST

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER JAMES L. HEWETT

MRS. PETRA HEWETT

FIRST SECRETARY

MR. JONATHAN PAUL HOGG

MRS. MELISSA JANE HOGG

FIRST SECRETARY

MS. ANDREA HUMPHRYS

FIRST SECRETARY

MRS. NINA MARTIN

MR. BRETT MARTIN

FIRST SECRETARY

MR. TERRENCE DAVID MASTERSEN

MRS. KELLIE LOUISE MASTERSEN

FIRST SECRETARY

MR. JOSHUA PAUL MELTZER

FIRST SECRETARY

MS. BELINDA JANE PIPER

MR. PETER TRENT KEARY

FIRST SECRETARY

MS. CINDY LOUISE ROSE

FIRST SECRETARY

MR. MARCO SALVIO

MS. JANE BERNADETTE O'DWYER

FIRST SECRETARY

MRS. LAUREL ANNE ELISE SHANKS

FIRST SECRETARY

MRS. KALAICHELVI SHIVASABESAN

MR. SUPPIRAMANIAM SHIVASABESAN

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. TOBY GEORGE HENRY STORM

MS. SHEY LEAH DIMON

FIRST SECRETARY

MS. JOANNE THERESE CHRISTOPHERSON

MR. PHILLIP MARTIN HORE

SECOND SECRETARY

MS. ROBYN ANNE COOK

SECOND SECRETARY

MR. ALLAN DAVID COWELL

MRS. RENATE COWELL

SECOND SECRETARY

MR. TIMOTHY JAMES DAVIES

MS. MELISSA RENEE KENT

SECOND SECRETARY

MS. JESSICA SARAH HAMMOND

SECOND SECRETARY

MR. MARK ANDREW HANTON

MS. SAMANTHA KAYE HANTON

SECOND SECRETARY

MS. LEAH KATHRYN MCFARLAND

SECOND SECRETARY

MS. CYNTHIA HSIAO HUIE WANG

SECOND SECRETARY

MR. MICHAEL GERARD GARRETY

MS. MEAGHAN LOUISE CARMODY

ATTACHE

DR. BRIAN EDWARD HANLON

MRS. VANITHA HANLON

ATTACHE

AIR VICE MARSHAL KYM OSLEY

MRS. DEBRA LEANNE OSLEY

DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER RODERICK JOHN SCOTT WEST

MRS. DIANE JUNE WEST

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AIR COMMODORE DAVID CHARLES STEELE

MRS. SHERYL GAYE STEELE

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL JEFFREY MARTIN QUIRK

MRS. SHARYN JULIE QUIRK

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL CHIP NORMAN SAINT

MRS. JOANNE SAINT

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MITCHELL CRAIG KENT

MRS. RIAN JANINE KENT

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER MARK DAVID HAMMOND

MRS. JODI ANN HAMMOND

ASST. NAVAL ATTACHE

WING COMMANDER STEPHEN JAMES COUTTS

MRS. HEATHER JEAN COUTTS

ASST. NAVAL & AIR ATTACHE

COMMODORE VINCENZO EMILIO BRUNO DI PIETRO

MRS. SANDRA ANN DI PIETRO

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AUSTRIA

EMBASSY OF AUSTRIA

Chancery: 3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008-3035

(EMBASSY 202-895-6700) (FAX 202-895-6773)

HIS EXCELLENCY DR. CHRISTIAN PROSL

MRS. PATRICIA PROSL HURNI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. ANDREAS RIECKEN

MRS. ELISABETH RIECKEN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HANS CHRISTOPH KORDIK

MRS. MANUELA LAIR KORDIK

COUNSELOR (AGRICULTURAL & ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MR. MARKUS REITERER

MRS. MATHILDE REITERER ERTL

COUNSELOR (PUBLIC)

MRS. ANDREA GERTRUDE SCHRAMMEL

MR. KARL SCHRAMMEL

COUNSELOR (CULTURAL AFFAIRS)

MR. GERNOT WIEDNER

MRS. CHRISTINE WIEDNER

COUNSELOR

MR. WOLFGANG RENEZEDER

MRS. ULRIKE RENEZEDER

FIRST SECRETARY (PRESS & INFORMATION)

MS. GERRIT HENGSTLER

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. THOMAS KLOIBER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. EVA MARIA LIEBMANN

ATTACHE (FINANCIAL OFFICER)

MR. PHILIPP MARXGUT

MRS. ANGELIKA BERGER

ATTACHE (SCIENCE)

CHIEF WARRANT OFFICER FRANZ ANGERBAUER

MS. SILVIA ANGERBAUER

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. SUSANNE BARTON

ASST. ATTACHE (ASST. TO ECONOMIC COUNSELOR)

MR. MANFRED KAISER

MRS. ADRIENNE PALL KAISER

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. CHRISTINE MANSFIELD

ASST. ATTACHE

MRS. WALTRAUD STROBLMAIR ANTOGNONI C.

MR. MANLIO RENATO ANTOGNONI CERVANTES

ASST. ATTACHE

BRIGADIER GENERAL PETER RESCH

MRS. SILVIA RESCH

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL GOTTFRIED SALCHNER

MRS. IRMGARD SALCHNER

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COLONEL LEO RADLINGMAYER

MRS. ANGELIKA RADLINGMAYER

ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AUSTRIAN PRESS AND INFORMATION OFFICE

3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-895-6775)

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

818 18TH STREET, NW, SUITE 500 20006-3523

(OFFICE 202-537-5047) (FAX 202-537-5048)

CONSULAR SECTION

3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-895-6767)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-686-0095)

AZERBAIJAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN

Chancery: 2741 34TH STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-337-3500) (FAX 202-337-5911)

HIS EXCELLENCY YASHAR ALIYEV

MRS. NEEGIAR ALIYEV

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KHAZAR ZAFIR OGLU IBRAHIM

MRS. ZUMRUD GAHRAMAN GIZI IBRAHIM

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. GALIB MALIK OGLU ISRAFILOV

MRS. FARAH KAMRAN GIZI ASLANOVA

COUNSELOR

MR. RASHAD AFANDIYEV

MRS. LEILA SEYIDOVA

FIRST SECRETARY

MR. NASIMI AGHAYEV

MRS. LALA AGHAYEVA

FIRST SECRETARY

MR. ALI GAMBAR OGLU GARAYEV

MRS. VAFA HABIB GIZI GARAYEVA

FIRST SECRETARY

MR. RAMIL RZAYEV

MRS. AYNUR VASIF GIZI RZAYEVA

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ROVSHAN SADIGBAYLI

SECOND SECRETARY

MR. RAMZI KAZIM OGLU TEYMUROV

MRS. KONUL SALMAN GIZI TEYMUROVA

SECOND SECRETARY

MS. KAMILA ALIYAR GIZI MAMMADOVA

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

COLONEL ELDAR NAJAMDDIN OGLU ISMAYILOV

MRS. TAHIRA ALIJAN ISMAYILOVA

DEFENSE ATTACHE

BAHAMAS

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF THE BAHAMAS

Chancery: 2220 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-319-2660) (FAX 202-319-2668)

HIS EXCELLENCY CORNELIUS ALVIN SMITH

MRS. CLARA ELIZABETH SMITH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MISS RHODA MAE JACKSON

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL

MRS. MONIQUE DENEAN VANDERPOOL

MR. BRENT LEONARDO VANDERPOOL *

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. BRIDGET MCKAY

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MS. CHARICE ABIGAIL ROLLE

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MR. KHYLE QUINCY S. V. C. PARKER

MRS. SUZETTE MARIA PARKER

ATTACHE (PRESS & CULTURAL)

DR. NICOLA ALICE VICTORIA VIRGILL

MR. JOHN ANDREW ROLLE

ATTACHE (ECONOMIC)

BAHRAIN

EMBASSY OF THE KINGDOM OF BAHRAIN

Chancery: 3502 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-342-0741) (FAX 202-362-2192)

HER EXCELLENCY HUDA EZRA EBRAHIM NONOO

MR. SALMAN IDAFAR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SHEIKH TERKY BIN RASHID AL KHALIFA

SHEIKHA ALIA RASHID AL KHALIFA

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. KHALED YUSUF AHMED ALJALAHMA

MRS. NOUF ALI HASSAN ALI ALKHAJA

COUNSELOR

MS. AYSHA MURAD ALI NASEEB

MR. KHALED MOHAMMED NOOR I. FAQEEHI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUBARAK ABDULLA MUBARAK BUTI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

LIEUTENANT COLONEL ABDULLA MOHAMED R. ALKHALIFA

SHEIKHA LATIFA MOHAMED ALKHALIFA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED ALI EBRAHIM AHMED

MRS. HANAN ABDULNOOR MOHAMED HASAN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CAPTAIN SHAIKH NASSER B.H.B.I. AL KHALIFA

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

BANGLADESH

EMBASSY OF THE PEOPLE'S REPUBLIC OF BANGLADESH

Chancery: 3510 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-244-0183) (FAX 202-244-5366)

HIS EXCELLENCY AKRAMUL QADER

MRS. RIFAT SULTANA AKRAM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SHEIKH SHEIKH MOHAMMED BELAL

DR. DILRUBA NASRIN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MD. SHAMEEM AHSAN

MRS. GULEY FERDOUSI FORHAD

MINISTER

MR. MOHAMMAD WAHID HOSSAIN

MRS. BUSHRA FARAH WAHID

MINISTER (ECONOMICS)

MR. A. K. KHALEQUZZAMAN KHAN LODI

MRS. RAHILA FERDOUSI

MINISTER (CONSULAR)

MR. MD JASHIM UDDIN

MRS. SHAILA PARVEEN

MINISTER

MR. M. SHAFIQUL ISLAM

MRS. MEZBAH NAHAR MASTURA

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MUHAMMAD ZULQAR NAIN

MRS. AFSANA BULBUL

COUNSELOR

MR. MUHAMMAD NAZMUL HOQUE

MRS. RASHEDA RAWNAK KHAN

FIRST SECRETARY

MR. MJH JABED

MRS. SONIA SHARMIN JABED

SECOND SECRETARY

BRIGADIER GENERAL MOHAMMAD ABDUL MOEEN

MRS. NUSRAT MOEEN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BARBADOS

EMBASSY OF BARBADOS

Chancery: 2144 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-9200) (FAX 202-332-7467)

HIS EXCELLENCY JOHN ERNEST BEALE

MRS. LEILA MOL BEALE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAVID MAHOMMED BULBULIA

MRS. BEVERLEY BULBULIA

MINISTER-COUNSELOR

MS. JANE ELIZABETH BRATHWAITE

COUNSELOR

MR. RICARDO TREVOR LEROY KELLMAN

MRS. SHEONA ALETHEA KELLMAN

FIRST SECRETARY

MS. PAMELA MARGARET D. CRAWFORD

ATTACHE

MISS MICHELLE GLENCORA JUANITA GIBBONS

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL CLYDE WILLIAM PARRIS

MRS. MARIE-RENEE DOSSOUS-PARRIS *

DEFENSE ATTACHE

BELARUS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BELARUS

Chancery: 1619 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-986-1604) (FAX 202-986-1805)

MR. OLEG KRAVCHENKO

MRS. MARINA KRAVCHENKO

COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A. I.)

MR. IHAR KLIMASHEVICH

MRS. ELENA VOLCHENKOVA

COUNSELOR

MR. RUSLAN VARANKOV

MRS. OLGA MALINOVSKAYA

THIRD SECRETARY & CONSUL

BELGIUM

EMBASSY OF BELGIUM

Chancery: 3330 GARFIELD STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-333-6900) (FAX 202-333-3079)

HIS EXCELLENCY JAN JOZEF MATTHYSEN

MRS. AGNES JULIA AERTS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

MR. SIGURD SCHELSTRAETE

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PATRICK FRANCOIS HERMANN

MRS. SIOBHAN KING

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMICS)

MR. JEROEN S.G. COOREMAN

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. BRUNO JANS

COUNSELOR

MR. PATRICK STEVENS

MRS. VERONIQUE VERCAMMEN

COUNSELOR (POLICE)

MR. PETER NORBERT JOOST VAN ACKER

MRS. ASTRID AIDA BELLIOT

FIRST SECRETARY (INTERNATIONAL DEVELOPMENT)

MR. HAROLD R. G. M. VANDERMEULEN

MRS. ANITA NJOKI WAMENJU

FIRST SECRETARY (INTERNATIONAL DEVELOPMENT)

MR. ELIE J. C. L. LOOS

MRS. CHRISTEL VINCKE

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. FILIP EUGENE GENTIEL BOGAERT

MRS. LIEZELOTTE DESCHRYVERE

ATTACHE (CUSTOMS)

MR. BERNARD C. J. M. GEENEN

MRS. NATHALIE GEENEN DELFORGE

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. JORIS PAUL TOTTE

MRS. MARJANNE GILBERTE SEVENANT

ATTACHE (PRESS & PUBLIC AFFAIRS)

REAR ADMIRAL WILLY TEMMERMAN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MARTINE DIERCKX

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUC KAREL SIMOEN

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR PHILIPPE G. A. LOOTS

MRS. ILSE PEIRTSEGAELE

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

BELIZE

EMBASSY OF BELIZE

Chancery: 2535 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-332-9636) (FAX 202-332-6888)

HIS EXCELLENCY NESTOR E. MENDEZ

MRS. ELVIRA R. MENDEZ

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. CHERIE MINETTE NISBET

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. KENDALL JOSEPHINE BELISLE

FIRST SECRETARY

MS. LAUREN LAVERNE QUIROS

SECOND SECRETARY & CONSUL

BENIN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BENIN

Chancery: 2124 KALORAMA ROAD, NW 20008

(EMBASSY 202-232-6656) (FAX 202-265-1996)

HIS EXCELLENCY SEGBE CYRILLE OGUIN

MRS. HORTENSE DOSSA OGUIN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PASCAL YVES ASSOGBA

MRS. ISABELLE O. HOUNGUE ASSOGBA

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. ABEL AGBEBLEO

MRS. SENAHIN NONKO C. CAKPO AGBEBLEO

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. DENIS DESIRE HOUNSOU

ATTACHE (CONSULAR)

MRS. HISANATOU LAI PIO

ATTACHE

BOLIVIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BOLIVIA

Chancery: 3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-4410) (FAX 202-328-3712)

MS. ERIKA ANGELA DUENAS LOAYZA

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES, A.I.)

MR. JAVIER RAMIRO CUSICANQUI FORTUN

MRS. MARTHA LORENA CUSICANQUI

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. MARIO JAVIER ESPINOZA PABON

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MARCELO ANDRES MARTINEZ CESPEDES

MRS. MELINA ESMERALDA MONTES EGUINO

COUNSELOR & CONSUL

MR. PABLO MENACHO DIEDERICH

COUNSELOR

MR. LUIS ERNESTO GUSTAVO ALIPAZ LOETZ

FIRST SECRETARY

MR. RENE EFRAIN VERDUGUEZ LINARES

MRS. INGRID PATRICIA LUIZAGA PRUDENCIO

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

COLONEL PAZ JAMIE MORALES POVEDA

MRS. ALEYDA ANA RIVERO DE MORALES

ATTACHE (POLICE)

COLONEL JOSE LUIS BEGAZO AMPUERO

MRS. MARTHA ROSARIO QUIROGA TAVERA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL JUAN GONZALO DURAN FLORES

MRS. ANA MARIA ROMAN DE DURAN

AIR ATTACHE

MAJOR DONALD OSCAR ALDUNATE ESCOBAR

MS. RAMONITA MELGAR DE ALDUNATE

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JUAN CARLOS MERCADO MARANON

MRS. ANA MARIA CLAROS SAAVEDRA

ASST. AIR ATTACHE

CAPTAIN HENRY TORRICO GONZALES

MRS. RUTH OKUBO DE TORRICO

ASST. AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

4420 CONNECTICUT AVENUE, SUITE 250 20037

(OFFICE 202-232-4828)

CONSULATE OF BOLIVIA

1819 H STREET, NW, SUITE 240 20006

(OFFICE 202-232-4827) (FAX 202-232-8017)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4309) (FAX 202-232-4071)

BOSNIA AND HERZEGOVINA

EMBASSY OF BOSNIA AND HERZEGOVINA

Chancery: 2109 E STREET, NW 20037

(EMBASSY 202-337-1500) (FAX 202-337-1502)

HIS EXCELLENCY MITAR KUJUNDZIC

MRS. LEA KUJUNDZIC

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAMIR DZANKO

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. VIDOSAV CVIJETIC

MS. DANKA CVIJETIC

COUNSELOR

MS. RAJKA DERIC

COUNSELOR

MRS. DRAGA VASILJEVIC

MR. PETAR ILIC

SECOND SECRETARY

MR. EMIN COHODAREVIC

MRS. SAMELA COHODAREVIC

ATTACHE

BOTSWANA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BOTSWANA

Chancery: 1531-1533 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-244-4990) (FAX 202-244-4164)

HIS EXCELLENCY LAPOLOGANG CAESAR LEKOA

MRS. MPHO GLORIA BOJELO LEKOA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. SOPHIE MAUTLE

COUNSELOR

MS. GAME SELEPENG

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. MICHAEL KEBOFILWE MOLELEKE

MRS. NOZIZWE DIKATSO MOLELEKE

SECOND SECRETARY

MS. DIMAKATSO RADIMAPO

SECOND SECRETARY (RESEARCH & INFORMATION)

MISS MARINAH TSHEPE

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATION)

MS. NEO MARUPING

ATTACHE (EDUCATION)

MS. MAGHTY MOHURUTSHE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. LALY LAOLANG SEBOGISO

MRS. TIDIMALO OFITLHILE SEBOGISO

ATTACHE

COLONEL CONRAD OTSILE ISAACS

MRS. ALICE BEATRICE ISAACS

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

BRAZIL

BRAZILIAN EMBASSY

Chancery: 3006 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-238-2700) (FAX 202-238-2827)

HIS EXCELLENCY MAURO VIEIRA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CARLOS RICARDO MARTINS CEGLIA

MRS. ANASTASIA KIRILLOVNA M. CEGLIA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ALMIR FRANCO DE SA BARBUDA

MRS. ANA LUCIA ARAUJO FRANCO BARBUDA

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. NILO BARROSO NETO

MINISTER & CONSUL

MR. POMPEU ANDREUCCI NETO

MRS. DELLA CHRISTINA HENRY *

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARCIA LOUREIRO

MINISTER-COUNSELOR

MS. GISELA MARIA FIGUEIREDO PADOVAN

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALEXANDRE JOSE VIDAL PORTO

MINISTER-COUNSELOR

MR. EDUARDO PAES SABOIA

MRS. SAIDE MARIA VIANNA SABOIA

MINISTER-COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. PAULO ROBERTO SOARES PACHECO

MINISTER-COUNSELOR

MR. ACHILLES EMILIO ZALUAR NETO

MRS. URSULA REY GONZALEZ ZALUAR

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALEXANDRE PENA GHISLENI

COUNSELOR

MR. PHILIP FOX DRUMMOND GOUGH

MRS. MYRIAN CAROLINE HEIDER GOUGH

COUNSELOR

MR. EVERTON FRASK LUCERO

COUNSELOR

MR. FABIO MENDES MARZANO

MRS. LORENA BARREIRA MARZANO

COUNSELOR

MS. MARIA ELISA RABELLO MAIA

COUNSELOR

MR. ORLANDO LEITE RIBEIRO

MRS. ANA EMILIA LANNA LEITE RIBEIRO

COUNSELOR

MR. LUIS I. VILLAFANE GOMES SANTOS

MISS GLAUCIA MOEMA DE SOUZA FONTENELE

COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. DANIELLA CONCEICAO MATTOS ARAUJO

MR. KAISER PIMENTEL DE ARAUJO

FIRST SECRETARY

MR. KAISER PIMENTEL DE ARAUJO

MRS. DANIELLA CONCEICAO MATTOS ARAUJO

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. BERNARDO BRASIL

FIRST SECRETARY

MR. PABLO DUARTE CARDOSO

MRS. RAQUEL VIANNA DUARTE CARDOSO

FIRST SECRETARY

MR. FABIO GUIMARAES FRANCO

MRS. SHIRLEY DO PRADO CARVALHEDO

FIRST SECRETARY

MR. FABIO ROCHA FREDERICO

MRS. LUCIANA CARDOSO BASTOS FREDERICO

FIRST SECRETARY

MR. ANDRE MACIEL SIAINES DE CASTRO

MRS. SILVINA JULIA TOMASINI

FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. DANIEL A. PONTE

MRS. RACHEL A. BOTELHO

FIRST SECRETARY

MR. JOAO MARCELO QUEIROZ SOARES

MRS. MONICA MARIA NUNES BARBOSA

FIRST SECRETARY

MRS. CHRISTIANE SILVA AQUINO BONOMO

MR. DIEGO ZANCAN BONOMO

FIRST SECRETARY

MR. MARCOS HENRIQUE SPERANDIO

MRS. LUDIMYLA SPERANDIO

FIRST SECRETARY

MR. FLAVIO CAMPESTRIN BETTARELLO

SECOND SECRETARY

MRS. FABIANA MUNIZ DE BARROS MOREIRA

MR. CARLOS A FERNANDES PEREIRA JUNIOR

SECOND SECRETARY

MR. JOSE ARIEL BERGEMANN DE AGUIAR

MRS. MARISA MACHADO B. AGUIAR

ATTACHE

MRS. MARISA MACHADO B. AGUIAR

MR. JOSE ARIEL BERGEMANN DE AGUIAR

ATTACHE

MRS. MARIA JOSE OLIVEIRA BARBOSA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. JOSE VICENTE BRAGA

MRS. ROSENGELADAS DORES NEVES BRAGA

ATTACHE

MR. CYRO ESPIRITO CARDOSO NETO

MRS. KARIN ISABEL CARDOSO

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. PAULO CESAR PAGI CHAVES

MISS ANA LUCIA PALMEIRA PEREIRA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. LUIZ GONZAGA, JR COELHO

MRS. RACHEL MARIA MONTEZZO COELHO

ATTACHE

MRS. DIVA MARIA JACOME DE GOES BEZERRA

MR. CARLOS ALBERTO DE MORAES

ATTACHE

MR. CARLOS FRANCISCO DE S. DORNELLES

ATTACHE

MR. PAULO TARSO DE OLIVEIRA GOMES

MRS. SONIA DE MENEZES BELOTA GOMES

ATTACHE

MR. WAGNER DA SILVA KOSCHECK

MRS. ANA ROSA DAUMAS PACHECO KOSCHECK

ATTACHE

MR. LEONARDO PEREZ LIMA

ATTACHE

MR. LUIZ ALBERTO DE MIRANDA MENDES

MRS. ZULMA DE JESUS BALBINO MENDES

ATTACHE & VICE CONSUL

MRS. LUZIA PANDOLFI

ATTACHE (ADMINISTRATION)

MR. JORGE ANTONIO DEHER RACHID

MRS. ANDREA CHRISTINA PARANHOS FALEIRO

ATTACHE (TAX & CUSTOMS)

MR. WAGNER DOS SANTOS RODRIGUES

MRS. MARIA LUCIA RODRIGUES

ATTACHE

MR. ELIZEU ALVES ROZA

MRS. IDALINA MARIA ROZA

ATTACHE

MRS. INGRID THURLER DA SILVA

ATTACHE

MR. JOSE RAUL DA SILVA TEIXEIRA

ATTACHE & CONSULAR AGENT

MS. SOLANGE DA SILVA VIEIRA

ATTACHE

MRS. URSULA REY GONZALEZ ZALUAR

MR. ACHILLES EMILIO ZALUAR NETO

ATTACHE

MAJOR GENERAL ANTONIO CARLOS EGITO DO AMARAL

MRS. MARCIA SUZANA JOCHIMS DO AMARAL

DEFENSE & AIR ATTACHE

MR. MAURO CESAR LOURENA CID

MRS. AGNES BARBOSA CID

MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL DILERMANDO RIBEIRO LIMA

MRS. JACIARA DA COSTA LIMA

NAVAL ATTACHE

COLONEL ALDO MATSUHIRO MIYAGUTI

MRS. MOEMA DELMONDEZ DE C. MIYAGUTI

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL ROBERTO ESCOTO

MRS. MONICA CARVALHO FERNANDES ESCOTO

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL JOAREZ ALVES PEREIRA JUNIOR

MRS. MARCIA REGINA DA SILVA PEREIRA

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN LUIZ OLYMPIO VIANNA DIAS

MRS. ANDREA RODRIGUES VIVIANI

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN JOEL MALDONADO DA ROCHA

MRS. ELISABETE MACEDO DA ROCHA

ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL CARLOS EDUARDO DA COSTA ALMEIDA

MRS. SIMONNE VICTORELLI VADALA ALMEIDA

ASST. AIR ATTACHE

BRAZILIAN AERONAUTICAL COMMISSION

1701 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-483-4031)

BRAZILIAN ARMY COMMISSION

4632 WISCONSIN AVENUE, NW 20016

(OFFICE 202-244-5010)

BRAZILIAN NAVAL COMMISSION

5126&5130 MACARTHUR BOULEVARD, NW 20016-3344

(OFFICE 202-244-3950)

CONSULAR SECTION

1030 15TH STREET, NW 20005

BRUNEI

EMBASSY OF THE STATE OF BRUNEI DARUSSALAM

Chancery: 3520 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-237-1838) (FAX 202-885-0560)

HIS EXCELLENCY DATO YUSOFF ABD HAMID

DATIN DATIN MAHANI ABU ZAR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABD HARIS TUAH

MRS. DK HANIMAH PG METUSSIN

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOKHIZWAN JAAFAR

MRS. DINA BINTI ABDUL KARIM

FIRST SECRETARY

MR. ZUFFRI ABDUL SANI

SECOND SECRETARY

MR. MD RAFIUDDIN SABTU

MRS. LIYANA ZARITH ZAINI

THIRD SECRETARY

MR. ABD WAHAB JUMAAT

MRS. SITI AMINAH IBRAHIM

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. SOFRY OTHMAN

MRS. ROSE AZYYATI ABDULLAH

ATTACHE (EDUCATION)

BULGARIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BULGARIA

Chancery: 1621 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-387-0174) (FAX 202-234-7973)

MR. TIHOMIR ANGUELOV STOYTCHEV

MRS. LUBKA STEFANOVA STOYTCHEVA

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES A. I.)

MR. CHAVDAR BORISLAVOV DIMOV

MRS. NADEJDA N. CHOLAKOVA DIMOVA

COUNSELOR (CULTURE, EDUCATION & SCIENCE)

MR. IVAN VENTZESLAVOV ANCHEV

MRS. LILI DELCHEVA ANCHEVA

FIRST SECRETARY

MR. ROSSEN HRISTOV GENCHEV

MRS. ELENA RAICHEVA GENCHEVA

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. LUBOMIR GRANCHAROV

MRS. GALINA GRANCHAROVA

SECOND SECRETARY

MS. KONSTANTINA SLAVCHEVA KOSTOVA

SECOND SECRETARY

MR. NIKOLAY MIHAYLOV VALOV

MRS. KAMELIYA I. SAPUNDZHIEVA VALOVA

SECOND SECRETARY (HEAD OF COMMERCIAL & ECONOMIC)

MS. STEFKA IVANOVA YOVCHEVA

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MARINELA PETKOVA

MR. ZDRAVKO ZDRAVKOV

THIRD SECRETARY (POLITICAL AFFAIRS)

MS. ROSSALINA VLADIMIROVA MADJIROVA

MR. ILIN JEKOV STANEV

ATTACHE (PRESS)

MR. STOYAN MIHAYLOV

MRS. BILIANA EMILIANOVA MIHAYLOVA

ATTACHE (POLITICAL)

MR. MILCHO PETROV MINKOV

MRS. DANIELA ATANASOVA MINKOVA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR GENERAL VASSIL VASSILEV VARBANOV

MRS. RADKA TODOROVA VARBANOVA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL SERGUEY TRIFONOV LALOV

MRS. DEYANA DONTCHEVA LALOVA

MILITARY & NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

ARMED FORCES ATTACHE OFFICE

1621 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-332-6616)

COMMERCIAL COUNSELOR OFFICE

1621 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-332-6609)

CONSULAR OFFICE

1621 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-387-7969)

BURKINA FASO

EMBASSY OF BURKINA FASO

Chancery: 2340 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-332-5577) (FAX 202-667-1882)

HIS EXCELLENCY PARAMANGA ERNEST YONLI

MRS. ARABA KADIDIATOU YONLI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ISSA BENJAMIN BAGUIAN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. BOUREIMA BALIMA

MRS. CONSTANCE DELPHINE BALIMA BENON

COUNSELOR

MR. PASCAL BATJOBO

MRS. OLIVIA OUELY BATJOBO PALE

COUNSELOR

MRS. MAIMOUNATA COMPAORE

MR. HAROUNA COMPAORE

COUNSELOR

MRS. ALIZETA BAGUIAN

MR. ISSA BENJAMIN BAGUIAN

ATTACHE

MRS. HABA BARRY

ATTACHE (PRESS)

MRS. MARIAM KABORE OUEDRAOGO

MR. KARIM KABORE

ATTACHE (CULTURAL)

MR. KARIM KABORE

MRS. MARIAM KABORE OUEDRAOGO

ATTACHE (SOCIAL AFFAIRS)

MR. THIERRY ROGER N. N. SAWADOGO

MRS. KOROTIMI SAWADOGO COULIBALY

ATTACHE (FINANCIAL)

BURMA

EMBASSY OF THE UNION OF BURMA

Chancery: 2300 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-3344) (FAX 202-332-4351)

MR. HAN THU

MRS. MYA MYA WAI

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. KYAW WIN

MRS. KHIN WIN

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. KYAW TIN SHEIN

MRS. THEINGI AYE

FIRST SECRETARY

MR. SOE AUNG

MRS. DAPHNE THOR

SECOND SECRETARY

WARRANT OFFICER MYO MYINT AUNG

MRS. YU THANDAR AUNG

ATTACHE

MR. THAN TUN AUNG

DAW THIN THIN KHAING

ATTACHE

MR. THAN HLAING

MRS. OHN MAR KYAW

ATTACHE

MRS. THAN THAN HTAY

MR. TIN SHWE

ATTACHE

SERGEANT TOE HLAING HTAY

MRS. WIN WIN KYI

ATTACHE

MR. SAI MONG NAUNG

ATTACHE

MR. U SHWE NU

DAW DAW THEINGI SAW

ATTACHE

SERGEANT WANN SOE

MRS. SHWE THEIN

ATTACHE

CORPORAL KYAW MOE ZAW

MRS. WIN WIN MYINT

ATTACHE

COLONEL TIN AUNG

MRS. SWE SWE HLA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE OFFICE

2300 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-332-1938)

BURUNDI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BURUNDI

Chancery: 2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 212 20007

(EMBASSY 202-342-2574) (FAX 202-342-2578)

HER EXCELLENCY ANGELE NIYUHIRE

MR. SIMEON KIRABISHA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EDOUARD BIZIMANA

MRS. VERONIQUE BARINDOGO

COUNSELOR

CAMBODIA

ROYAL EMBASSY OF CAMBODIA

Chancery: 4530 16TH STREET, NW 20011

(EMBASSY 202-726-7742) (FAX 202-726-8381)

HIS EXCELLENCY HENG HEM

MRS. SAVINE EK

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RITHIPOL TITH

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. VUTH THEAM

MRS. MANOREN THA

SECOND SECRETARY (CONSULAR AFFAIRS)

MR. DARAVUTH CHAN

THIRD SECRETARY

MR. CHANNOCH VONG

MRS. CHANTHA LEANG

THIRD SECRETARY

MRS. NEARY SOKHA MEN

ATTACHE (ACCOUNTS)

MR. NAVUTH KOEUT

MRS. THAVY HENG

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KETTYARATH KEN

MRS. CHENDA HEM

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

DEFENSE ATTACHE'S OFFICE

4530 16TH STREET, NW 20011

(OFFICE 202-726-7742) (FAX 202-726-8381)

CAMEROON

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAMEROON

Chancery: 2349 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-8790) (FAX 202-387-3826)

HIS EXCELLENCY BIENVENU JOSEPH C. FOE ATANGANA

MRS. VERONIQUE FOE BILOA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MADOU ABOUBAKAR

MRS. BOUBAKARY AMADOU BALKISSOU

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. NAOMIE BEGALA MIKEL

COUNSELOR

MS. YVETTE DORIS MBOGBA

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. FRANCOIS NGOUBENE

MRS. MARIE THERESE NGOUBENE NKEN

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. RICHARD NYAMBOLI NGWA

MRS. PATIENCE N. NYAMBOLI YANCHO

COUNSELOR (COMMUNICATION)

MR. GERVAIS EDMOND BINDZI EDZIMBI

MRS. MADELEINE VIRGINIE BINDZI ABOUI

FIRST SECRETARY

MR. OUMAROU CHINMOUN

MRS. MANGA MARIE JOSEPH CHINMOUN

FIRST SECRETARY

MR. MODESTE MICHEL ESSONO

MRS. PULCHERIE ESSONO CHEMBOU

FIRST SECRETARY

MRS. REGINE AICHA BOUDJIHO

SECOND SECRETARY (CONSULAR & PROTOCOL)

MR. PETER MBONGO MOTOMA

SECOND SECRETARY

MR. CHARLES DI MINTYENE

MRS. BRIGITTE NICOLE DI MINTYENE

ATTACHE (CULTURAL)

COMMANDER PATRICE KENMOUE SIMO

MRS. LOUISETTE OPPORTUNE KENMOUE SIMO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CANADA

EMBASSY OF CANADA

Chancery: 501 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20001

(EMBASSY 202-682-1740) (FAX 202-682-7726)

HIS EXCELLENCY GARY ALBERT DOER

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GUY SAINT-JACQUES

MS. SYLVIE CAMERON

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARC AUGUSTE JOSEPH LEPAGE

MRS. ANNA CATHARINA L. MUNTHE LEPAGE

MINISTER

MR. ROY BRENT NORTON

MINISTER

MR. KEVIN DAMIAN O'SHEA

MINISTER (POLITICAL)

MR. PAUL EDWARD ROBERTSON

MINISTER (ECONOMICS)

MR. JAMES IAN BURCHETT

MINISTER-COUNSELOR

MRS. DIANE BURROWS

MR. GREGORY M. BELL

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARGERY ELAINE LANDERYOU

MR. LAURIE KARL STORSATER

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. ANDRE LOUIS LEBLANC

MINISTER-COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. GARY GLEN MAR

MRS. NANCY MAR

MINISTER-COUNSELOR

MR. HUGUES REAL ROUSSEAU

MINISTER-COUNSELOR

MS. SARA JOYCE SOUTHEY

MR. BENOIT ALAIN BELISLE

MINISTER-COUNSELOR

MR. PAUL JASON ARVANITIDIS

COUNSELOR

MR. PAUL ALEXANDER ATTFIELD

MRS. MICHELE MARY CORMIER ATTFIELD

COUNSELOR

MR. EARL FERGUSON

MRS. KATHRYN DALLIS LOCKE

COUNSELOR

MR. GRAHAM JOHN GIBBS

MRS. JAY GRIGSON

COUNSELOR

MR. MARK LORNE GLAUSER

MRS. DIANE ELIZABETH GLAUSER

COUNSELOR

MR. JULIAN VIKEN KARAGUESIAN

MRS. KATARZYNA KINGA BOROWSKA

COUNSELOR (FINANCE)

DR. JAMES LEWIS KENNEDY

MRS. MARION JUNE KENNEDY

COUNSELOR

MS. LISA KHOURI

COUNSELOR

MR. ANDRE LA PRAIRIE

MRS. CINDY CATHERINE REITER

COUNSELOR

MS. VALERIE MARIE JOCELYN LA TRAVERSE

MR. ANTHONY VICTOR CARTY

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. JEAN PHILIPPE LINTEAU

MRS. TAM BANG PHAM

COUNSELOR

MR. DONALD ROBERT MACKAY

COUNSELOR

MR. MARTIN OLAV MOEN

MRS. SOOKYUNG IM

COUNSELOR

MR. FRANK STRICKLAND RUDDOCK

MRS. JANET LOUISE RUDDOCK

COUNSELOR

MR. TRISTAN WILLIAM SANREGRET

MRS. RANITA NEELAM CHAWLA

COUNSELOR

MS. JULIE SPALLIN

COUNSELOR

MRS. JENNIFER STEWART

MR. WILLIAM ELLIS STRATTON

COUNSELOR

MRS. CAROLYN JANE STRAUSS

MR. BRUCE HENDERSON NESBITT

COUNSELOR

MR. KEVIN SHAUN THOMPSON

MS. REBECCA NETLEY

COUNSELOR

MRS. KATHLEEN ERIN TOLAN

MR. JEFFREY PETER TRACEY

COUNSELOR (PUBLIC SAFETY & BORDER SECURITY)

MR. JASON STEPHENS TOLLAND

MS. KAREN ANN BAMBRICK

COUNSELOR

MS. SALLY WADE

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. WAYNE WILLIAMS

MS. MARIE HELENE ALCARAZ

COUNSELOR

MR. KEVIN ADAMS

MRS. CHRISTINA SCHEIFELE JUTZI

FIRST SECRETARY

MR. SALVATORE BARRACO

MRS. GIUSEPPA BARRACO

FIRST SECRETARY

MS. SANDRA DARLENE BRANKER

MR. FRANK BRANKER

FIRST SECRETARY

MS. JENNIE CHEN

FIRST SECRETARY

MS. ADRIENNE ELIZABETH CHRISTIE

FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MR. RICHARD JAMES COLVIN

FIRST SECRETARY

MS. GENEVIEVE DOMPIERRE

FIRST SECRETARY

MR. KEN JAMES ENGLAND

MRS. MICHELLE DOMINIC MORRA

FIRST SECRETARY

DR. JOHN FRIM

MRS. MONICA MARIA FRIM

FIRST SECRETARY (DEFENSE)

MS. LENA GEE

FIRST SECRETARY

MS. JANINE HARKER

MR. CHRISTOPHER JAY HARKER

FIRST SECRETARY (INTELLIGENCE)

MR. DAVID HUTCHISON

MRS. CATHERINE BOUCHARD

FIRST SECRETARY

MR. HOWARD RAPHAEL ISAAC

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER LEE LEGGETT

MRS. JULIE ANNE LEGGETT *

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER DOUGLAS LONG

MRS. JENNIFER HELEN LONG

FIRST SECRETARY

MS. H. ANNE KATHERINE MATTSON

MR. BENJAMIN JUSTIN GAUSS *

FIRST SECRETARY

MR. DANIEL JEAN MORENCY

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION) & CONSUL

MS. REBECCA NETLEY

MR. KEVIN SHAUN THOMPSON

FIRST SECRETARY

DR. KEITH KIRK NIALL

FIRST SECRETARY

MRS. VERA LYNN NICHOLAS GERVAIS

FIRST SECRETARY

MRS. ANNE CATHERINE PETERS

MR. ZACHARY WILLIAM PETERS *

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION) & CONSUL

MR. CHRISTIAN JEAN JACQUES A. RANGER

FIRST SECRETARY

MS. PAMELA ELSIE SIMPSON

FIRST SECRETARY

MS. CAROLINE ANNE STEWART

FIRST SECRETARY

MS. CONSTANCE TERREBERRY

MR. STEPHANE EYER

FIRST SECRETARY (IMMIGRATION)

MR. PIERRE THIVIERGE

MRS. LYNDA BOURASSA

FIRST SECRETARY

MS. ELIZABETH WILLIAMS

FIRST SECRETARY

MR. IAN ROBERT WILLIAMSON

FIRST SECRETARY

MR. SEAN THOMAS CLARK

MRS. JULIE LINE CLARK

SECOND SECRETARY

MS. CHRISTINA KOMORSKI

MR. GUILLAUME LAPERRIERE MARCOUX

SECOND SECRETARY

MR. HANI NASSER

MRS. NADINE ALICIA ST. HILL

SECOND SECRETARY

MISS SARAH QUIGLEY

SECOND SECRETARY

MR. JONATHAN SAUVE

SECOND SECRETARY

MS. BRENDA HOPE WILLS

SECOND SECRETARY

MR. DANIEL JOHN ZAHARYCHUK

MS. GENEVIEVE MARIE A. N. LAURENCE

SECOND SECRETARY

MASTER WARRANT OFFICER ANNIE MAUDE ANDREWS

ATTACHE

MRS. CHERYL GAYE BRUNTON DUBBS

MR. ALLEN ROY DUBBS *

ATTACHE

MR. DAVID ANDREW CAMPBELL

MRS. BETTINA CAMPBELL

ATTACHE

MS. CLAUDIANE CHARLESTON

ATTACHE

MR. MARC COOPER

ATTACHE

MS. JOCELYNE CORBEIL

ATTACHE

MS. CHARMAINE MARGARET COX

ATTACHE

MS. CAROL A. CUMMINGS

ATTACHE

MR. EDWARD PATRICK DAVID FISHER

MRS. JULIE ANN FISHER

ATTACHE

MR. BLAIR CARLETON FOSTER

MRS. STACY LEE FOSTER

ATTACHE

MRS. STACY LEE FOSTER

MR. BLAIR CARLETON FOSTER

ATTACHE

MR. DAVID LAVOIE

MRS. ADRIANA CASTRO FIGUEROA

ATTACHE

MS. ANN MAPP

ATTACHE

CORPORAL DARRYL BRADLEY CURTIS MARSHALL

MRS. ANETHEA CAROLINE MARSHALL

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DOUGLAS PAUL MARTIN

MRS. MARY ALEXANDRA MARTIN

ATTACHE (MEDIA & MILITARY AFFAIRS)

MR. MICHAEL MOWATT

MRS. SHARON MOWATT

ATTACHE

MR. JOHN EDWARD MULHOLLAND

MRS. NICOLE JEANNE MULHOLLAND

ATTACHE

MR. ANDRE ROBILLARD

MS. SUZANNE ROBILLARD

ATTACHE

MS. SUZANNE ROBILLARD

MR. ANDRE ROBILLARD

ATTACHE

MRS. PAMELA YVONNE SAUNDERS

MR. COLIN GEOFFREY SUTER

ATTACHE

CAPTAIN ANDREW MICHAEL SCALLION

ATTACHE (FINANCIAL)

MISS AUDREY DIANA SHUCKBURGH

ATTACHE

MR. JOSELITO DUQUE SOLA

MRS. AGNES CADIENTE

ATTACHE

MS. NICOLE SONDERGAARD

MR. BRUCE ALAN SONDERGAARD

ATTACHE

MR. SHAWN CHRISTOPHER STEPHENS

MRS. SHALLA LOUISE STEPHENS

ATTACHE (SECURITY)

MR. LAURIE KARL STORSATER

MRS. MARGERY ELAINE LANDERYOU

ATTACHE

CAPTAIN SUZANNE ELIZABETH THISTLE

ATTACHE (HEALTH & TRAINING)

MS. PAMELA MARIE VOKEY

ATTACHE

LIEUTENANT PAUL JOSEPH FRANCO BUSATTA

MRS. ISABELLE MARIE LISE CORRIVEAU

ASST. ATTACHE (ENGINEERING)

MAJOR JEFFREY ROGER FORGRAVE

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR LYNDON JOHN HUMBER

MRS. KIMBERLEIGH DENISE HUMBER *

ASST. ATTACHE (AIR OPERATIONS)

MAJOR SHAWN WILLIAM ROSS MACARTHUR

MRS. TERESA JO ANNE MACARTHUR

ASST. ATTACHE

COMMANDER CHARLES MATTE

ASST. ATTACHE

MAJOR BENOIT PROULX

MRS. DIANNE HELENE PROULX

ASST. ATTACHE (TRAINING & DOCTRINE)

COMMANDER CATHERINE RUTH SLAUNWHITE

MR. CHRISTIAN ALBERT ROBART

ASST. ATTACHE (HEALTH)

CAPTAIN RANDALL ALEXANDER STEVENSON

MRS. MARIE GLORIA STEVENSON

ASST. ATTACHE

MAJOR MARC JOSEPH PAUL TREMBLAY

MRS. SUZANNE MARIE LECOMPTE

ASST. ATTACHE (ENGINEERING)

CAPTAIN GEORGE VRINIOTIS

MRS. MELPOMENI GOLFINOPOULOS

ASST. ATTACHE (PUBLIC AFFAIRS)

LIEUTENANT COLONEL DARREL CHESTER MICHAEL ZIENTEK

MRS. SUSAN JOAN ZIENTEK

ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL DOUGLAS WILFRED LANGTON

MRS. ROSEMARY ANN MINTZ

DEFENSE ATTACHE

COLONEL MICHEL JOSEPH DUHAMEL

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GILLES CLAIROUX

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL ROBERT HENRY SMALLWOOD

MRS. KATHLEEN CECILE SMALLWOOD

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL SCOTT ANTHONY HOWDEN

MRS. SHARON JOAN HOWDEN

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LAWRENCE JAMES ZAPORZAN

MRS. SUSAN NICOLE ZAPORZAN

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER STEWART GARDNER THOMSON

MRS. BEVERLY GALE THOMSON

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN RICHARD JOSEPH JOHN R. BERGERON

MRS. LOUISE M. S. BERGERON

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MICHAEL GEORGE ANTHONY HOGAN

MRS. TRACIE MAE HOGAN

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL DAVID T. ERICKSON

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR MICHAEL ALLEN ROSS

MRS. LORI TREMBLAY

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

CAPE VERDE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAPE VERDE

Chancery: 3415 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-965-6820) (FAX 202-965-1207)

HER EXCELLENCY MARIA DE FATIMA DA VEIGA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EMANUEL HENRIQUE SEMEDO DUARTE

COUNSELOR

MS. MARIA MENDONCA SEMEDO

FIRST SECRETARY

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

EMBASSY OF CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

Chancery: 1618 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-483-7800) (FAX 202-332-9893)

HIS EXCELLENCY STANISLAS MOUSSA KEMBE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JEAN BAPTISTE DALOBA

COUNSELOR

MR. JEAN PAUL KAIKOUMI

MRS. DANIELLE J. KAIKOUMI SILIMALE

COUNSELOR

MR. HONORE MBAYE

MRS. CLARISSE P. MBAYE ADOUM FATIGUET

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. MICHELE MARIE CLAUDE BENZOT

SECOND SECRETARY (FINANCE AND ADMINISTRATION)

MR. SYLVESTRE EDOUARD OLOFIO

MRS. FANDI OLOFIO KATIZA

SECOND SECRETARY (FINANCIAL & ADMINISTRATIVE)

MR. JONATHAN KPADEA SENKIAN

ATTACHE (SECURITY)

MRS. SYLVIE YASSINGOU

ATTACHE (CULTURAL)

CHAD

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHAD

Chancery: 2401 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-462-4009) (FAX 202-265-1937)

HIS EXCELLENCY BECHIR MAHAMOUD ADAM

MRS. NOURACHAM BECHIR NIAM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HAMID TAKANE YOUSSOUF

MRS. IKRAM MAHAMAT SALEH

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. N. BASHIR NURANE

MRS. NEFISSA NURAN

COUNSELOR

MR. TCHOULI GOMBO

MRS. LIDA ELISABETH M. GOMBO TCHOULI

FIRST SECRETARY

MR. MAHMOUD ADJI ABBASSE EL HADJ

MRS. MAHAMAT ACHAKIR KALTOUMA

ATTACHE

MR. ISSA MAHAMAT DJALLABAGOU

MRS. RAKHIYA MAHAMAT ALI ISSA MAHAMAT

ATTACHE (PRESS)

MR. HASSANE OUSMAN

ATTACHE

MR. NAIMBAYE YELKE DASNAN

MRS. BONODJI DJIMASNGAR DASNAN

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CHILE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHILE

Chancery: 1732 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-785-1746) (FAX 202-887-5579)

HIS EXCELLENCY ARTURO I. FERMANDOIS VOHRINGER

MRS. MARIA CAROLINA SANTA CRUZ HUDSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ROBERTO EDUARDO MATUS HARRIS

MRS. MYRIAM LUZ GOMEZ INOSTROZA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JULIO ANTONIO BRAVO YUBINI

MRS. ISABEL MARGARITA PUIG VALENZUELA

COUNSELOR

MR. JUAN CLAUDIO GANTES PENA

MRS. NATHALIE MORALES TISSOT

COUNSELOR

COLONEL JORGE ALBERTO VELOZO RENCORET

MRS. MARLENE CRISTINA TONELLI HEIDEN

COUNSELOR (TECHNOLOGY)

MR. RODRIGO ENRIQUE ARCOS CASTRO

MRS. MARGARITA CECILIA SUAREZ FLOODY

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. CHRISTIAN U. HODGES NUGENT DOCMAC

MRS. MARIA ESTER VILLAR PELAEZ

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. JAIME ALEXIS MUNOZ SANDOVAL

MRS. MARIA BERNARDITA RIOSECO ORTEGA

FIRST SECRETARY

MS. LORENA GABRIELA PALOMO PARADA

MR. RICARDO JAIME RODRIGUEZ GARRIDO

SECOND SECRETARY

MR. IVAN ANDRES FAVEREAU

THIRD SECRETARY

MR. RODRIGO ANDRES MEZA GOTOR

MRS. PAOLA ANDREA PALMA PEREZ

THIRD SECRETARY

MRS. PAOLA ANDREA PALMA PEREZ

MR. RODRIGO ANDRES MEZA GOTOR

THIRD SECRETARY

MRS. MARIA HILDA BOLVARAN MORALES

MR. PEDRO E. PINCUS *

ATTACHE (CIVIL)

LIEUTENANT GENERAL EDUARDO MIGUEL GARATE NEUMANN

MRS. MARIA SOLEDAD RODRIGUEZ BARAHONA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL EDUARDO FEDERICO MANN PELZ

MRS. CAROL ANN LANGHAUS NOVAKOVIC

AIR ATTACHE

REAR ADMIRAL PIERO LUIS FAGANDINI GONZALEZ

MRS. ENRIQUETA ELORRIETA GRIMALT

ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

COLONEL DIEGO RODRIGO JIMENEZ RAMIREZ

MRS. MARIA TERESA VERONICA SILVA BEAS

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN DANIEL ANDRES AGUIRRE BUENO

MRS. AGNES ILSE WEIDLIN BOTTGER

ASST. NAVAL ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

1100 17TH STREET, NW, SUITE 900 20036

(OFFICE 202-872-1334)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2171-2174 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 2-3 20007

(OFFICE 202-785-2083)

NAVAL ATTACHE OFFICE

1875 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 700 20009

(OFFICE 202-667-7790)

CHINA

EMBASSY OF THE PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

Chancery: 3505 INTERNATIONAL PLACE, NW 20522

(EMBASSY 202-495-2000) (FAX 202-495-2138)

HIS EXCELLENCY YESUI ZHANG

MRS. NAIQING CHEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FENG XIE

MRS. DAN WANG

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GUANGYUAN LIU

MRS. YU YING PENG

MINISTER

MR. GUO MIN CHEN

MRS. XIAO GENG WANG

MINISTER-COUNSELOR

MRS. NAIQING CHEN

MINISTER-COUNSELOR

MR. YUN LOU DAI

MRS. YAN GENG

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MINHUI HUANG

MINISTER-COUNSELOR

MR. JU JIN

MS. LING ZHU

MINISTER-COUNSELOR

MR. WEILIN KUANG

MRS. HUA WU

MINISTER-COUNSELOR

MR. DONGWEN LI

MINISTER-COUNSELOR

MR. ZONG ZE RUAN

MRS. HONG BING OUYANG

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ER WEN XU

MINISTER-COUNSELOR

MR. SHAO ZHONG YOU

MS. LI PING ZHAO

MINISTER-COUNSELOR

MR. PING ZHANG

MS. WEI CHEN

MINISTER-COUNSELOR

MR. BINGXI ZHEN

MINISTER-COUNSELOR

MR. JIANING CAI

MRS. ZHENGYING GUAN

COUNSELOR

MR. FULI CHEN

MRS. MINGHONG XU

COUNSELOR

MR. LI GONG CHEN

COUNSELOR

MR. XIONG FENG CHEN

MRS. YING CAI

COUNSELOR

MR. CHANG LIN GUO

MRS. YUN MEI HU

COUNSELOR

MR. JIN YONG HE

MRS. JIN SONG LONG

COUNSELOR

MR. XIANG DONG HE

MRS. LI NING XIA

COUNSELOR

MRS. WENLI HU

COUNSELOR

MRS. YILI JIANG

COUNSELOR

MR. HAI YAN LI

MRS. PING PING HE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. DONG LIAO

COUNSELOR

MR. GUOLIANG MA

MRS. QIXIANG CUI

COUNSELOR

MR. XIN MIN MA

MRS. LI JIANG

COUNSELOR

MS. XIAO PING NIU

COUNSELOR

MR. PING SONG

MRS. LIN LI

COUNSELOR

MR. SONG GEN TANG

MRS. QIAN WANG

COUNSELOR

MR. BAO DONG WANG

COUNSELOR

MR. GUOPING WANG

COUNSELOR

MR. SHI TONG WANG

MRS. YUE LIN WU

COUNSELOR & DEPUTY CONSUL

MRS. XIN XIA WANG

COUNSELOR

MR. RUIJIN YANG

MRS. XIAOLING KUANG

COUNSELOR

MR. SHAO WEN YANG

MRS. JIE RUAN

COUNSELOR

MR. JIANMIN ZHANG

MRS. XIN ZHENG

COUNSELOR

MR. JIANWEN ZHANG

MRS. QIUHUAN SUN

COUNSELOR

MR. YI ZHENG

MRS. LI WANG

COUNSELOR

MR. JINGXING ZHOU

COUNSELOR

MR. QIN ZHU

MRS. YING ZHANG

COUNSELOR

MRS. DAN DAN BAI

MR. TONG WANG

FIRST SECRETARY

MR. WEIMIN CHANG

MRS. QINGYAN WANG

FIRST SECRETARY

MR. GUI HUA CHEN

MRS. NA JUAN ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. LING KANG CHEN

MRS. WEN LI ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. YE CHEN

MRS. YING YING QU

FIRST SECRETARY

MR. YUE CHEN

MS. ZHONG JIE SHI

FIRST SECRETARY

MR. ZHI XIN CHEN

MRS. YU FANG GUO

FIRST SECRETARY

MS. HONG CHAO CUI

FIRST SECRETARY

MRS. JUN DUAN

MR. JINGCHAO ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. SHENGWU GUO

MS. YAN WANG

FIRST SECRETARY

MRS. HAI YING JIANG

FIRST SECRETARY

MISS BING LI

MR. XIYING ZHOU

FIRST SECRETARY

MS. WEI KUN LI

FIRST SECRETARY

MR. RUIHUA LIN

MRS. QUANHONG NIE

FIRST SECRETARY

MRS. MEI DI LIU

FIRST SECRETARY

MR. YI LIU

MRS. JIE ZHAO

FIRST SECRETARY

MR. MIN MIN LU

MRS. ZHAN CHEN

FIRST SECRETARY

MR. YAODONG MA

MRS. HAIPING WANG

FIRST SECRETARY

MR. BING MAO

FIRST SECRETARY

MRS. YU YING PENG

MR. GUANGYUAN LIU

FIRST SECRETARY

MRS. HAI JING QIN

FIRST SECRETARY

MR. HONG TAO REN

MRS. HUAN RUI LI

FIRST SECRETARY

MRS. JUN SHEN

FIRST SECRETARY

MRS. YI LING SHEN

FIRST SECRETARY

MR. LEI SHI

MRS. WEI LIANG

FIRST SECRETARY

MR. YUAN QIANG SHI

FIRST SECRETARY

MR. GUOSHUN SUN

FIRST SECRETARY

MR. HUI CHUN SUN

MS. SHU LAN REN

FIRST SECRETARY

MR. FU QING TAN

MS. JING WANG

FIRST SECRETARY & CONSUL

MRS. YAN XIN TIAN

MR. LI GONG CHEN

FIRST SECRETARY

MS. GUO PING WANG

FIRST SECRETARY

MR. JIA CUN WANG

FIRST SECRETARY

MR. QI WANG

MRS. XIAO JING WANG

FIRST SECRETARY

MR. QING WANG

MRS. SHAOHUA GU

FIRST SECRETARY

MRS. XUE LIN WANG

FIRST SECRETARY

MS. YAN WANG

FIRST SECRETARY

MRS. HUA WU

MR. WEILIN KUANG

FIRST SECRETARY

MRS. YAN CHUN XI

MR. SHENG SHENG WANG

FIRST SECRETARY

MRS. LI NING XIA

MR. XIANG DONG HE

FIRST SECRETARY

MS. DAN SONG XU

FIRST SECRETARY

MR. WENXU YANG

MRS. BEI ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. JIAN QIANG YUAN

MRS. BO LI

FIRST SECRETARY

MR. JIE ZHANG

MRS. XIAODONG MA

FIRST SECRETARY

MR. JING AN ZHANG

MRS. YA FANG SHI

FIRST SECRETARY

MR. RENBI ZHANG

MS. HONG SUN

FIRST SECRETARY

MR. TIBIN ZHANG

MRS. JIANHUA LIU

FIRST SECRETARY

MRS. YING ZHANG

MR. QIN ZHU

FIRST SECRETARY

MR. BAO QING ZHAO

MRS. YI QIAN QI

FIRST SECRETARY

MR. CHANG JUN ZHAO

MRS. WEI LIU

FIRST SECRETARY

MRS. JUNJIE ZHAO

MR. HONG BIN LIU

FIRST SECRETARY

MR. LIJIAN ZHAO

FIRST SECRETARY

MR. WAN PENG ZHAO

MRS. YUE FENG GU

FIRST SECRETARY

MR. XIANJIN ZHAO

FIRST SECRETARY

MR. LIQIAO ZHENG

MRS. HUI LI

FIRST SECRETARY

MR. YONGSHENG CAI

MRS. XI LU

SECOND SECRETARY

MR. JIAN PING CHEN

MRS. BO DENG

SECOND SECRETARY

MR. BO DONG

MRS. XIAO RONG SHAO

SECOND SECRETARY

MRS. MEI HUA

SECOND SECRETARY

MR. XUEHU HUANG

MRS. HUIJIE ZHANG

SECOND SECRETARY

MR. QUAN JING

MRS. NING WANG

SECOND SECRETARY

MR. XIAOJUN LI

MRS. MEI HE

SECOND SECRETARY

MS. YAN LI

SECOND SECRETARY

MR. ZHUANG SONG LI

MRS. YANHONG LIU

SECOND SECRETARY

MR. DONG LIU

MRS. YAMEI WANG

SECOND SECRETARY

MR. XIANG LIU

SECOND SECRETARY

MRS. YING LIU

SECOND SECRETARY

MR. TAO LU

MRS. YING ZHANG

SECOND SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. WEI MENG

SECOND SECRETARY

MR. LI QIAN

MRS. FEI LU

SECOND SECRETARY

MR. LIANG WANG

MRS. YIYIN GU

SECOND SECRETARY

MR. ZHEN WANG

MRS. PING LIU

SECOND SECRETARY

MS. CHAO YING WU

SECOND SECRETARY

MR. HAI WEN WU

SECOND SECRETARY

MR. PEIDONG YANG

SECOND SECRETARY

MR. MING YAO

MRS. RONG REN

SECOND SECRETARY

MR. JUN YI

MRS. YAN LING DAI

SECOND SECRETARY

MR. CHENG WU YIN

MRS. MING HE

SECOND SECRETARY

MR. DUNHAI YU

MRS. XIAOXU CAI

SECOND SECRETARY

MR. MAO MING ZHANG

MRS. JIE YANG

SECOND SECRETARY

MR. YONG ZHENG

MRS. LI QUN CHEN

SECOND SECRETARY

MRS. QIAN ZHOU

MR. JINGXING ZHOU

SECOND SECRETARY

MR. LI HUI BAI

MRS. JUN FANG DU

THIRD SECRETARY

MRS. TAO E

MR. QING ZHENG

THIRD SECRETARY

MR. TONG GONG

MRS. MENG MENG CUI

THIRD SECRETARY

MRS. YANFENG GU

THIRD SECRETARY

MR. YINGJIE HE

MRS. YAN LIU

THIRD SECRETARY

MR. ZHONG HUA

THIRD SECRETARY

MR. WEI JIANG

THIRD SECRETARY

MR. SHUAI LI

THIRD SECRETARY

MR. XI LIN

MRS. JING LIU

THIRD SECRETARY

MISS CUIHANG LIU

THIRD SECRETARY

MR. DONG LIU

MS. LIN ZHU

THIRD SECRETARY

MRS. FEI LU

THIRD SECRETARY

MR. JUN LUO

MRS. GUANG YANG

THIRD SECRETARY

MR. FEIYA PAN

THIRD SECRETARY

MS. JING PENG

THIRD SECRETARY

MRS. RONG REN

MR. MING YAO

THIRD SECRETARY

MR. XIAO PING TANG

THIRD SECRETARY

MR. CHANG WANG

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MRS. XIAO JING WANG

MR. QI WANG

THIRD SECRETARY

MRS. YAMEI WANG

MR. DONG LIU

THIRD SECRETARY

MR. WEI WU

THIRD SECRETARY

MR. XIAOFENG WU

THIRD SECRETARY

MS. JING YANG

THIRD SECRETARY

MS. MENG YANG

THIRD SECRETARY

MR. QIAN KUN ZHAO

MRS. YANLING ZHENG

THIRD SECRETARY

MS. CHEN XIA ZHENG

THIRD SECRETARY

MR. FENG ZHOU

THIRD SECRETARY

MR. ZHI YONG ZHOU

THIRD SECRETARY

MR. ER WEI FAN

ATTACHE

MISS YU HAO

ATTACHE

MS. LIN HE

ATTACHE

MS. XIAO LIU

ATTACHE

MS. LINGZI LU

ATTACHE

MS. MING YANG LUO

ATTACHE

MR. YONG QIU

MS. SHUJIAO LI

ATTACHE

MR. JIAN SHANG

ATTACHE

MRS. NING WANG

MR. QUAN JING

ATTACHE

MR. PENG YU

MRS. XIN ZHONG

ATTACHE

MR. YINAN ZHANG

MRS. JIAWEI LIU

ATTACHE

MR. TIANZHUO ZHENG

MRS. SIYING GE

ATTACHE

MS. YANHUI ZHU

ATTACHE

MR. YONG HUA ZOU

MRS. XIAO NING SUN

ATTACHE

CAPTAIN XUE GUANG BIAN

MRS. XIAOYUAN SONG

ASST. ATTACHE

MR. QINGSHE WANG

MRS. LI FAN

ASST. ATTACHE

MR. QIANG YU

MRS. LEI YU

ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL NING ZHAO

MS. WEI LI MAO

DEFENSE ATTACHE

COLONEL MAJOR HONG SHANG

MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL ZHI JIANG ZHAO

MRS. QUN GU

AIR ATTACHE

COLONEL LINHONG ZHANG

ASST. DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER GENERAL WEI CHEN

ASST. MILITARY ATTACHE

MR. XIAO WEI CHEN

MRS. XING SU

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ZHAN LIU

MS. JING NIE

ASST. MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL JUN WANG

MRS. LI LIANG

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN DAN YE

MS. JUNYAN ZHOU

ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL SHI MIN CHEN

MRS. PING WU

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-238-2542)

CONGRESSIONAL LIAISON OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2554)

CONSULAR AFFAIRS

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2518)

CULTURAL AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2597)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

2139 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-295-2500) (FAX 202-338-1690)

ECONOMIC & COMMERCIAL COUNSELOR'S OFFICE

2133 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-625-3380) (FAX 202-337-5864)

ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-745-6505) (FAX 202-234-8629)

EDUCATION OFFICE

2700-12 PORTER STREET, NW 20008

(OFFICE 202-885-0715)

EDUCATIONAL AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2535)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2553)

NAVAL ATTACHE OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2541)

POLITICAL AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2507)

PRESS AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2546)

SCIENCE & TECHNOLOGY OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2630)

VISA SECTION OFFICE

2201 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20008

(OFFICE 202-338-6688)

COLOMBIA

EMBASSY OF COLOMBIA

Chancery: 2118 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-387-8338) (FAX 202-232-8643)

HER EXCELLENCY MARIA CAROLINA BARCO ISAKSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. SYLVIA CONSTAIN RENGIFO

MINISTER-COUNSELOR

MRS. PATRICIA CORTES ORTIZ

MR. JAIME CAMARGO SUAREZ

MINISTER-COUNSELOR

MR. VICENTE ECHANDIA ROLDAN

MRS. NATALIA PINZON GOMEZ

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MERCEDES HANABERGH DE URIBE

MR. JUAN SANTIAGO URIBE JARAMILLO

MINISTER-COUNSELOR

MR. EDGAR RODRIGO ROJAS GARAVITO

MRS. CLAUDIA E. HERNANDEZ HERNANDEZ

MINISTER-COUNSELOR

MISS CAROLINA ACOSTA RAMOS

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. CLAUDIA TERESA CANDELA BELLO

MR. JUAN CARLOS ORREGO OCAMPO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. MARTHA OLGA JENSEN MOSQUERA

MR. ALEJANDRO PARDO QUINONES

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MAURICIO SUAREZ COPETE

MRS. CLAUDIA AMPARO SALAZAR BEDOYA

COUNSELOR

MS. NATALIA PENA HERNANDEZ

SECOND SECRETARY

MRS. CLAUDIA PATRICIA CUEVAS ORTIZ

MR. EDUARDO MUNAR SANCHEZ

THIRD SECRETARY

MR. FABIO AUGUSTO FORERO AGUDELO

MRS. PAULA ANDREA SUAREZ LOPERA

THIRD SECRETARY

MR. KLAUS ADOLFO KOCH SALDARRIAGA

MRS. ANA MARIA SALAMANCA VALDERRAMA

THIRD SECRETARY

MS. DENISSE YANOVICH WANCIER

MR. MAURIZIO BUSSOLO

THIRD SECRETARY

BRIGADIER GENERAL LUIS ALBERTO MOORE PEREA

MRS. GRACIELA DIAZ PALOMINO

ATTACHE (POLICE)

GENERAL FERNANDO SOLER TORRES

MRS. MARIA FERNANDA BORRERO CRISTANCHO

DEFENSE ATTACHE

MR. EMIRO JOSE BARRIOS JIMENEZ

MRS. MARIA JULIANA ARENAS VALERO

MILITARY ATTACHE

MR. ORLANDO ROMERO REYES

MRS. LUZ STELLA RESTREPO LOPEZ

NAVAL ATTACHE

COLONEL LUIS ALFONSO GARCIA LOZANO

MRS. ADRIANA LUCIA RESTREPO GUZMAN

AIR ATTACHE

COLONEL RICHAR FABIO A. PRIETO VARGAS

MRS. NORMA PATRICIA OROZCO GARCIA

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

1901 L STREET, NW, SUITE 700 20036

(OFFICE 202-887-9000) (FAX 202-223-0526)

CONSULAR OFFICE

1901 L STREET, NW, SUITE 700 20008

(OFFICE 202-887-9000)

COMOROS

EMBASSY OF THE UNION OF COMOROS

Chancery: 866 UNITED NATIONS PLAZA, SUITE 418 NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-750-1637) (FAX 212-750-1657)

HIS EXCELLENCY MOHAMED TOIHIRI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

CONGO, DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO

Chancery: 1726 M STREET, NW, SUITE 601 20036

(EMBASSY 202-234-7690) (FAX 202-234-2609)

HER EXCELLENCY FAIDA MITIFU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAMBO A KABILA MUKENDI

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHIRIJI CELESTIN CHIZA CHIVA

COUNSELOR

MR. THOMAS SIOSI MBIMBA

MRS. ROMAINE LAZWE MBIMBA

COUNSELOR

MR. SERGE TSHAMALA

COUNSELOR

MR. CHRISTIAN DARUWEZI MASEMBE

MRS. ALBERTINE MWARABU TSHEKANABO

FIRST SECRETARY

MR. YVES BASHONGA RUCHINAGIZA

MRS. LATIFA SHABANI BASHONGA

SECOND SECRETARY

CONGO, REPUBLIC OF THE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE CONGO

Chancery: 4891 COLORADO AVENUE, NW 20011

(EMBASSY 202-726-5500) (FAX 202-726-1860)

HIS EXCELLENCY SERGE MOMBOULI

MRS. STELLA CORINE MOMBOULI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. JACQUELINE MALANDA BAKOUETELA

MINISTER-COUNSELOR

MR. BASILE GABRIEL AHOUSSA

MRS. PASCALINE AHOUSSA MOUANGONGA

COUNSELOR (ECONOMICS)

MR. BERNARD ELOKO

MRS. AMBROISINE ELOKO

COUNSELOR

MR. FRANCOIS IBARA

MRS. VALERIE JOSEE IBARA

FIRST SECRETARY

MR. ALBERT ONDONGO

MRS. JEANINE ONDONGO

SECOND SECRETARY

COMMADANT DANIEL MBOUSSA AMPHA

MRS. THERESE MBOUSSA AMPHA AKOUALA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MELAND RICHARD NDJOUANDJOUAKA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL PIERRE PARFAIT MANDZANDZA

MRS. GERMAINE MANDZANDZA BOMOLA

DEFENSE ATTACHE

DEFENSE ATTACHE OFFICE

4891 COLORADO AVENUE, NW 20011

(OFFICE 202-726-5500) (FAX 202-726-1860)

COSTA RICA

EMBASSY OF COSTA RICA

Chancery: 2114 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-234-2945) (FAX 202-265-4795)

MS. ANA LORENA VILLALOBOS BRENES

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MS. LAURA DACHNER

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. ANA MARIA ODUBER ELLIOT

MR. ROY VANCE RICHARDSON CALVO *

MINISTER-COUNSELOR

MS. ELIZABETH RODRIGUEZ OBUCH

MINISTER-COUNSELOR

MR. JUAN BAUTISTA SALAS ARAYA

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. JAVIER ROJAS VIQUEZ

COUNSELOR & CONSUL

MR. JOSE CARLOS QUIRCE RODRIGUEZ

ATTACHE (COMMERCIAL)

CONSULAR OFFICE

2112 S STREET, NW 20008

(OFFICE 202-328-6628)

TRADE AND CAFTA OFFICE

1818 N STREET, NW, SUITE 520 20036

1701 K STREET, NW, SUITE 725 20036

COTE D'IVOIRE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF COTE D'IVOIRE

Chancery: 2424 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-797-0300) (FAX 202-462-9444)

HIS EXCELLENCY YAO CHARLES KOFFI

MRS. ADIARATOU DIOUF KOFFI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KOUAME CHRISTOPHE KOUAKOU

MRS. EMMA THERESE AHOUO KOUAKOU ABY

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MANLAN AHOUNOU

MRS. SYAS EDGARDE MOUHON AHOUNOU

COUNSELOR

MR. MAMADOU BAMBA

MRS. MICHELLE BAMBA *

COUNSELOR (COMMUNICATION & PRESS)

MRS. MAIMOUNA COULIBALY DOUKOURE

MR. OUSMANE DOUKOURE

COUNSELOR

MR. KOFFI LEON KONAN

COUNSELOR

MR. FRY KOUADIO

MRS. KOSSO NOU AMA CECILE KOUADIO FRY

COUNSELOR

MS. MARTINE LIADE

COUNSELOR (TOURISM)

MS. KOUABLAN MARIE MEA

COUNSELOR

MR. GILCHRIST G. DALIGOU YAHVE

MRS. MARIE FRANCE KOUOTO DALIGOU YAHVE

FIRST SECRETARY

MR. KOUEHI GILDAS ERIC SEYO

MRS. ATSE JANYCE BECHER SEYO

FIRST SECRETARY

MR. ADRIN DANIEL KOFFI

MRS. NIAMKEY MONIQUE EZOUA KOFFI

ATTACHE (FINANCIAL)

LIEUTENANT COLONEL KOUAKOU YOBOUE

MRS. EKOUE JULIENNE HORTENSE YOBOUE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

2412 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

CROATIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CROATIA

Chancery: 2343 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-5899) (FAX 202-588-8936)

HER EXCELLENCY KOLINDA GRABAR KITAROVIC

MR. JAKOV KITAROVIC

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VICE SKRACIC

MRS. HELENA SKRACIC

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. JELENA VRES

MINISTER-COUNSELOR

MR. DARIO MIHELIN

COUNSELOR

MR. DOMAGOJ JURICIC

FIRST SECRETARY

MRS. SANDRA STETIC

MR. MLADAN STETIC

FIRST SECRETARY

MR. MARKO PERIC

MRS. MAJA PERIC

SECOND SECRETARY

MS. SANJA MILINOVIC

THIRD SECRETARY

MRS. JELENA PERIC

MR. SINISA PERIC

THIRD SECRETARY

MR. DINO MIHANOVIC

ATTACHE

MS. MARTINA TENKO

ATTACHE (POLITICAL AFFAIRS OFFICER)

BRIGADIER GENERAL MATE PADEN

MRS. ROMANA PADEN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR DRAZEN JOZEF

MRS. SVJETLANA RICL JOZEF

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CYPRUS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CYPRUS

Chancery: 2211 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-462-5772) (FAX 202-483-6710)

HIS EXCELLENCY ANDREAS S. KAKOURIS

MRS. KAREEN FARRELL KAKOURIS *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SOLON SAVVA

MRS. CHRISTINA ARISTIDOU

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. NICHOLAOS T. MANOLIS

MRS. REBECCA DEMETRIADOU MANOLI

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MS. DEMETRA CHRISTODOULOU

SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. OURANIA DIONYSIOU

ATTACHE (PRESS)

CZECH REPUBLIC

EMBASSY OF THE CZECH REPUBLIC

Chancery: 3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-274-9100) (FAX 202-966-8540)

HIS EXCELLENCY PETR KOLAR

MRS. JAROSLAVA KOLAROVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DANIEL KOSTOVAL

MRS. NADEZDA KOSTOVALOVA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JAN BEROUN

MRS. JINDRISKA BEROUNOVA

COUNSELOR

MS. VILMA ANYZOVA

MR. DANIEL ANYZ

FIRST SECRETARY

MR. JOSEF DVORACEK

MRS. ROMANA DVORACKOVA

FIRST SECRETARY

MR. JIRI ELLINGER

MRS. LIBUSE ELLINGEROVA

FIRST SECRETARY

MR. PETR KAVAN

MRS. MARTINA KAVANOVA

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. DANIEL NOVY

FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. DAVID FROUS

MRS. NADEZDA FROUSOVA

SECOND SECRETARY

MRS. ALICE NAVRATILOVA

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MS. MARKETA BALKOVA

THIRD SECRETARY

MS. BARBORA ESNEROVA

MR. DAVID TESARCIK

THIRD SECRETARY

MS. IVONA HOLA

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MS. JANA RACOVA

THIRD SECRETARY

MR. FRANTISEK VINTR

MRS. BERNADETA VINTROVA

THIRD SECRETARY

MR. JOSEF LACKO

MRS. DANA LACKOVA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MIROSLAV MRAKOTA

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL PREMYSL SKACHA

MRS. DANA SKACHOVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COLONEL JAN SYKORA

MRS. RENATA SYKOROVA

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VIT CERNOVSKY

MRS. LILIANA CERNOVSKA

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

1109-1111 MADISON AVENUE NEW YORK, NY 10028

(OFFICE 212-717-5064)

COMMERCIAL SECTION

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

(OFFICE 202-274-9104) (FAX 202-244-2147)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

VISA OFFICE

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

(OFFICE 202-274-9123)

DENMARK

ROYAL DANISH EMBASSY

Chancery: 3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-234-4300) (FAX 202-328-1470)

HIS EXCELLENCY FRIIS ARNE PETERSEN

MRS. BIRGITTE YVONNE WILHELMSEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SOEREN JENSEN

MRS. ZUZANA JENSEN STRAPONCEKOVA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TORSTEN STIIG JANSEN

MRS. CATHRINE GYLDENSTED

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANDERS MARTIN KLOCKER

MRS. MAJ BRITT GATZWILLER

MINISTER-COUNSELOR (FOOD, AGRICULTURE & FISHERIES)

MRS. IDA HEIMANN LARSEN

MR. CLAUS HEIMANN LARSEN

MINISTER-COUNSELOR

MRS. GITTE WALLIN PEDERSEN

MINISTER-COUNSELOR

MRS. EVA GRAMBYE

MR. JARL ESKIL STURE KRAUSING

COUNSELOR

MR. LARS JUUL HANSEN

MRS. HELLE NATASJA WIEDERQUIST

COUNSELOR

MR. HENRIK LINDEGAARD

MRS. SUSANNE RIIS

COUNSELOR (MARITIME AFFAIRS)

MR. JOAKIM STEEN MIKKELSEN

COUNSELOR (HEALTH CARE)

MR. JONAS SODERBERG RASMUSSEN

COUNSELOR

MR. LARS VON SPRECKELSEN SYBERG

MRS. SARAH VON SPRECKELSEN SYBERG

COUNSELOR

MR. ULRIK EVERSBUSCH

MRS. ASTRID KANN RASMUSSEN

FIRST SECRETARY (ECONOMICS)

MR. CHRISTIAN STENBERG JENSEN

MRS. MOZHDEH GHASEMIYANI

FIRST SECRETARY

MRS. LOUISE MARIEGAARD

MR. JENS CHRISTIAN STOUGAARD

FIRST SECRETARY

MR. PETER MARTIN LEHMANN NIELSEN

MRS. NISHA LYKKE SETHI *

FIRST SECRETARY (POLITICAL AFFAIRS)

BRIGADIER GENERAL JOERGEN JACOBSEN

MRS. SYS HVIID JACOBSEN

DEFENSE & AIR ATTACHE & ASST. MILITARY & NAVAL

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PER LYSE RASMUSSEN

MRS. PENELOPE WELLER RASMUSSEN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-234-4300)

DJIBOUTI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF DJIBOUTI

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 515 20005

(EMBASSY 202-331-0270) (FAX 202-331-0302)

HIS EXCELLENCY ROBLE OLHAYE

MRS. AMINA FARAH AHMED OLHAYE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ISSA DAHER BOURALEH

MRS. FOZIA AHMED ABANEH

COUNSELOR

MR. MOHAMED SIKIEH KAYAD

MRS. AYANE ABASS AHMED

FIRST SECRETARY (FINANCE & ECONOMIC)

MR. MAHDI A. GUIRREH

MRS. HOURYA ELMI AFFASSE

SECOND SECRETARY (FINANCIAL)

DOMINICA

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF DOMINICA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-364-6781) (FAX 202-364-6791)

MS. JUDITH ANNE ROLLE

THIRD SECRETARY (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

DOMINICAN REPUBLIC

EMBASSY OF THE DOMINICAN REPUBLIC

Chancery: 1715 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-6280) (FAX 202-265-8057)

HIS EXCELLENCY ROBERTO BERNARDO SALADIN SELIN

MRS. BERTHA NIN DE SALADIN *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WELLINGTON D. BENCOSME CASTANOS

MRS. WALLY MARGARITA NUNEZ DIPP

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EDGAR RAFAEL S. APONTE ACOSTA

MRS. SARA RAQUEL PANIAGUA DE APONTE

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANGEL GARRIDO

MRS. MARTA GARRIDO *

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ADA HERNANDEZ DE JIMENEZ

COLONEL CARLOS E. JIMENEZ MIRANDA

MINISTER-COUNSELOR

MR. RAMON ARIDIO PEREZ JIMENEZ

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ERIKA YLONGA ALVAREZ RODRIGUEZ

MR. JORGE ADALBERTO LARA FERREIRA

COUNSELOR

MRS. CAROLINA CACERES DE HONTSCH

MR. BJORN THORE HONTSCH

COUNSELOR

MR. NELSON ADONYS FORTUNA RIVAS

MRS. YAHAIRA JAVIER DE FORTUNA

COUNSELOR

MR. SILVIO ANTONIO HERASME ECHAVARRIA

MRS. OLGA XIMENA GUZMAN DE HERASME

COUNSELOR

MR. LEONEL MATEO HERNANDEZ

COUNSELOR

MISS RAISSA M. MELGEN SEMAN

COUNSELOR

MR. ABEL GUILLERMO MORENO FERNANDEZ

COUNSELOR

MR. ALEJANDRO SALOMON SANZ PIMENTEL

MRS. ANGELA MARICELA GUZMAN DE SANZ

COUNSELOR

MRS. DAYANA URENA

MR. AUGUSTO NELSON URENA *

COUNSELOR

MISS MARIEL PATRICIA VILCHEZ BOURNIGAL

COUNSELOR

MR. FELIPE JOSE PEDRO HERRERA CABRAL

FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER RAFAEL PEREZ CARRASCO

FIRST SECRETARY

MRS. CHERRYBELLE E. GOMEZ DE MITROT

MR. SAULO MITROT

THIRD SECRETARY

MAJOR GENERAL ANDRES RAMON APOLINAR DISLA

MRS. ANGELICA M. ESPINAL DE APOLINAR

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL JOSE ANTONIO CASTRO BERG

MRS. TERESITA DE J. MONTES DE CASTRO

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

ECUADOR

EMBASSY OF ECUADOR

Chancery: 2535 15TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-234-7200) (FAX 202-667-3482)

HIS EXCELLENCY LUIS BENIGNO GALLEGOS CHIRIBOGA

MRS. FABIOLA JARAMILLO ALMEIDA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JUAN CARLOS CASTRILLON JARAMILLO

MRS. CONNIE FRANCIS PILO PAIS GOMEZ

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. RULLY JANINA SMITH MINDA

MINISTER & CONSUL GENERAL

MS. ISABEL DEL ROCIO ALBORNOZ GARZON

COUNSELOR

MISS SILVIA YOLANDA ESPINDOLA ARELLANO

COUNSELOR

MR. CHRISTIAN RAMIRO ESPINOSA ANDRADE

MRS. MICHELA LUCIA AYALA GRILLI

SECOND SECRETARY

MR. PAUL MORENO CEVALLOS

MRS. MARIA DANIELA ANDRADE MIRANDA

SECOND SECRETARY

PETTY OFFICER DIEGO BASSANTE GAVILANES

THIRD SECRETARY

MRS. CAROLINA MISHEL CAJAS MADRID

MR. WILSON GERMAN MAYORGA BENALCAZAR

ATTACHE (CIVIL)

MAJOR ANITA ELIZABETH CANELOS ENCALADA

MR. STEVE IVAN VERGARA BAQUERO

ATTACHE & CONSULAR AGENT

COLONEL IVAN PATRICIO CUSTODE PALADINES

MRS. MARIA VICTORIA MIELES MOSQUERA

ATTACHE (POLICE)

MISS JENNY MARICELA TORRES JACOME

ATTACHE (CIVIL)

MR. FAUSTO GEOVANNY BUENANO CASTILLO

MRS. GLENDY MARJORI LUNA CORDOVA

ASST. ATTACHE (POLICE)

COLONEL JUAN SALOMON VILLEGAS ALDAS

MRS. ELIZABETH EMY ESPINOSA HERMANN

DEFENSE ATTACHE

COMMADANT LENIN FERNANDO SANCHEZ MINO

MRS. GEOCONDA ELIZABETH COBOS VINCES

NAVAL ATTACHE

COLONEL ESTEBAN FERNANDO BENITEZ YEPEZ

MRS. YUNIZ AMANDA MARIANELA VELEZ LOOR

AIR ATTACHE

COLONEL CARLOS ISAIAS MEDINA SALAZAR

MRS. MARIA DEL CARMEN D. MUNIVE PALLO

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER RODRIGO V. MEDIAVILLA BUCHELI

MRS. SOFIA ENRIQUETA TAPIA MORALES

ASST. NAVAL ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-0601)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-7166)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-0647)

NAVAL ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-265-7674)

POLICE ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-464-9990) (FAX 202-464-9988)

EGYPT

EMBASSY OF THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT

Chancery: 3521 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-895-5400) (FAX 202-244-4319)

HIS EXCELLENCY SAMEH HASSAN SHOUKRY

MRS. AZIZA IBRAHIM SHOUKRY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AMR AHMED RAMADAN

MRS. HEBA ABDEL HAMID ESMAT MAMISH

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

DR. ASHRAF MOHAMED EL RABIEY

MRS. HALA ISMAIL HUSSEIN

MINISTER

MR. ATEF M. HASSAN

MRS. AMANY M. KHALIFA

MINISTER (COMMERCIAL & ECONOMIC)

DR. HUSSEIN ABDEL KHALEK HASSOUNA

MRS. NEVINE SHAFIK SID AHMED

MINISTER

MR. ASHRAF ABDEL KADER SALAMA

MRS. SHAIMAA MOHAMED SARWAT SOBEIH

MINISTER

MR. MOHAMED MOSTAFA SHAWKY A. AZMY

MRS. NOHA MOHAMED KAMAL MOHAMED AHMED

COUNSELOR

MR. ABDELAZIZ WAGDY ABDELZIZ ELMANAWY

MRS. MAHA MOUSTAFA KAMAL M. HASSAN

COUNSELOR

MR. MAHER MOHAMED ABDEL AZIZ ELSHERIF

MRS. MONA ABDEL FATTAH M. ABOUEL GHAR

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. KARIM HAGGAG

MRS. SOHA S. A. Z. OMAR

COUNSELOR (PRESS OFFICER)

MR. MAHMOUD ELSAYED MAHMOUD MOUSSA

COUNSELOR

MR. HISHAM NEHAD SEIF ELDIN

COUNSELOR

MR. OMAR AMER EL SAYED M. YOUSSEF

MRS. RANDA ALI MOHAMED FAHMY ELKARAKSY

COUNSELOR

MR. MOTAZ ZAHRAN

MRS. HALA YOUSSEF EL HUSSEINY

COUNSELOR

MR. AHMED MAHMOUD ABDELHALIM ABU ZEID

MRS. ALIAA ADEL SAADELDEIN ELSHERIF

FIRST SECRETARY

MR. TAMER MOSTAFA MOHAMED ALI

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. KHALED MOHAMED SAMEH ANIS

MRS. SALMA HUSSEIN SHAWKY M. ELASHIRY

FIRST SECRETARY

MR. YEHIA IBRAHIM EL SAYED HALIM

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. SHERIF AHMED MAHMOUD KAMEL

MRS. HEBA AHMED ISMAIL

FIRST SECRETARY

MR. SEIF ALLA YOUSSEF KANDEEL

MRS. SAHAR MOHAMED OSMAN ELSHERBINI

FIRST SECRETARY

MR. MOHAMED MOSTAFA KAMEL SAAD

MRS. TAHANY OMAR ABD ELAZIZ AZAB

FIRST SECRETARY

MS. MIRANDE CAMILLE VICTOR GOUBRAN

SECOND SECRETARY

MR. AHMED ABDALLAH IBRAHIM HAFEZ

MRS. MONA MOHAMED ABDELWAHAB ARAFA

SECOND SECRETARY

MR. KARIM ADEL MOHAMED HASSAN ELABD

MRS. YASMINE MOHAMED ASHRAF LABIB G.

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED WAGUIH HANAFI

MRS. NOUR ELHODA MOHAMED TAWFIK

THIRD SECRETARY

MR. SAMEH ALFONSE SOLIMAN ISKAROS

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED ABEDEL MONEM ABDEL NABY

ATTACHE

MR. AHMED MOSTAFA ABDELRAHEE ABDELAAL

MRS. MARWA REDA HAMED SALAH

ATTACHE

MRS. AMANY AZMY ABDMARIAM ABDELSHAHID

MR. DIAA SHOUKRY NAGEEB KERELOS

ATTACHE

MS. ZAINAB MOHAMED NAZEH A. AELSAID

ATTACHE

MAJOR ASHRAF AHMED AHMED

MRS. SAFAA MOHAMED KHALIL

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALAH SOLIMAN REZK ALFRAMAWY

ATTACHE (ADMINISTRATION)

MR. ALI ABDELAZIZ ALI ANBAR

ATTACHE

MR. IBRAHIM OSMAN MOHAMED BAKKAR

ATTACHE

MR. MOHAMED HAMED MOHAMED BAYOUMI

ATTACHE

MR. SALAH ELDIN GHARIB BAYOUMY

MRS. AFIFA MOHAMED ELMAIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAHMOUD MOHAMED FARAQ EBAID

MRS. HANAN ABD EL HAMID M. MAHMOUD

ATTACHE

MR. EL SAYED AHMED YASIN SAYED A EISA

ATTACHE

MR. MAHMOUD MOHAMMAD M. EL ASHMAWY

ATTACHE

MR. MAGED ABDEL MOEZ HASSAN EL KHOLY

MRS. HODA MOHAMED ABO RAIA ELKHOLY

ATTACHE

MR. SAYED AHMED MOHAMED ELGENDY

MRS. SOHAIR IBRAHIM ELDESOUKI AHMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. MAHMOUD ABDELKAWY A. ELSAIFY

MRS. MERVAT MOAHAMED MOAHAMED SHABAN

ATTACHE

MR. AHMED AHMED HASSAN FARGHAL

MRS. AMAL AHMED IBRAHIM

ATTACHE

MR. EMAM MAHMOUD MOHAMED M. HAGGAG

MRS. AZZA BAHGAT ABDELMONIEM BAHGAT

ATTACHE

MR. MOHAMED ABUELELA ALI M. HAMAM

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL HAYSAM HAMMOUDA

MRS. NABILA SALAMA

ATTACHE

DR. MOHAMED SAMIR AMIN HAMZA

MRS. MAY AHMED AMIN HAMZA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. HASSAN HUSSEN

MRS. SADIA MOHAMED ABASS MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HASSAN IBRAHIM RAGAB AMER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ADEL MOHAMED ABDELAZIZ IBRAHIM

MRS. ELHAM MOHAMED AREF MESHAAL

ATTACHE

MR. HOSSAM HASSAN MOHAMED IBRAHIM

MRS. GHADA CHOUCRI AHMAD ELSAYED

ATTACHE (PRESS & INFORMATION)

MR. AHMED IBRAHIM KAMAL

MRS. WAFAA MOHAMED RASHAD

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KHALED IBRAHIM ROSHDY M. S. KAMEL

MRS. HEBATALLAH HASSAN AHMED HASSAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED ALY SALEH ALY KERASHA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. REDA SHAHAT ALY KHATAB

MRS. NOHA MAHMOUD MOHAMED SOLIMAN

ATTACHE

MR. HOSSAM ELDEN MOHAMED AMIN KOTB

MRS. NADIA SHEHATA AMIN AHMED

ATTACHE

MR. AMGAD AHMED REZK MOHAMED

ATTACHE

MR. MAHER MAHMOUD AFIFI MOHAMED

ATTACHE

MR. SAYED ABDELMONEN A. MOHAMED

MRS. ABEER NESYM ABDELSADEK IBRAHIM

ATTACHE

MR. MOSTAFA KAMEL ABDEL WAHAB MOSTAFA

MRS. SAFAA EZZ ELARAB MOHAMED HASSAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SAID ABDELFATTAH AHMED RAWASH

MRS. FATMA ABDELSATTAR A. ELGAMAL

ATTACHE

MR. ESSAM MOHAMED ABDULLAH SALEM

ATTACHE

MR. MOHAMED NAGUIB ZAKI SHALAN

MRS. RABAB FAHIM ABDEL HAMID SHALAN

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL EHAB IBRAHIM MOHAMED ABDEL MONEIM

MRS. REHAB ALY MOHAMED ALY BAGHAT

ASST. ATTACHE

MR. EMAD HAMDY AHMED ABDELRASOUL

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL OSAMA MOHAMED MOHAMED ABOUELINEN

MRS. DOAA BADR GAD MOHAMED

ASST. ATTACHE

COMMANDER NABIL ABDEL AZIM ABOUL AZM

MRS. ZEINAB MOHAMED A. ELSESY

ASST. ATTACHE (PROCUREMENT)

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED AHMED YOUSSEF EL ZAYAT

MRS. RANIA MOHAMED M. SAKR

ASST. ATTACHE (MEDICAL)

MR. SAID MAHMOUD MOHAMED AHMED

ASST. ATTACHE

COLONEL ABDELHAMED A. ALLAM

MRS. SANAA AHMED NADA

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED TAWFIK HASSAN AMIN SAFWAT

MRS. IMAN ANWAR HUSSEIN EL MALAH

ASST. ATTACHE

MR. AHMED ABDELRAHMAN HASSAN AZZAM

MRS. EMAN SAAD IBRAHIM SHEHATA

ASST. ATTACHE

MR. SALAH SAEED ALY AHMED ELAARABY

ASST. ATTACHE

MR. ASHRAF SHAKER MOHAMED Y. ELDHSHAN

ASST. ATTACHE

SERGEANT SAMEH KHEDR ABDELSALAM ELEWA

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATION)

LIEUTENANT COLONEL BASSAM ABDEL AZIZ HASSAN ELKADI

MS. DALIA ABDEL RAHMAN ABDEL RAHMAN

ASST. ATTACHE

MR. FATHY MOHAMED ABDELWAHAB ELREMESY

ASST. ATTACHE

COLONEL AYMAN GAMIL AMIN ELSAADANY

MRS. SAWSAN ANWAR MOHAMED HASSAN

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED SAMY ELSAYED FATHALLA

MRS. ABEER MOHAMED ABDEL BAKI HASSAN

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL WAEL OMAR AHMED FOUDA

MRS. DALIA AHMED AHMED A. GABA

ASST. ATTACHE (ENGINEER)

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM A. S. HASSAN

MRS. REEM I. IBRAHIM

ASST. ATTACHE

COMMANDER WALEED FOUAD ABDO AHMED HASSAN

MRS. EMAN MOHAMED EBRAHIM M. ASHOUR

ASST. ATTACHE

COLONEL YASSER SALAHELDIN ABDELHAM HASSAN

MRS. REEM TAHA HASSAN SHALABY

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HESHAM MAHMOUD FARID HOSNY

MRS. NADIA ALY MAHMOUD

ASST. ATTACHE

MAJOR AHMED MOHAMED ABDELKHALEK IBRAHIM

MRS. DINA MOHYELDIN HANAFY MAHMOUD

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MAJOR ALY SAAD MOHAMED IBRAHIM KHALIL

MRS. MOUSHIRA MEDHAT YEHIA ANWAR

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCE)

MR. ALI FATHY IBRAHIM MAHMOUD

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL TAREK MOHAMED RASHAD AHMED MEKAWY

MRS. SAMER AHMED MOHAMED IBRAHEM

ASST. ATTACHE

MR. ALY HOSSEIN ALY MOHAMED

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KHALED MANSOUR ABD AL MGED RAGAB

MRS. DALIA FATEHY AHMED ABO RIA

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM SAMIR ABD EL REHEM TOBAR

MRS. EMAN SROR ABO TALEB MAKLED

ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL MOHAMED ABDELFATTAH A. ELKESHKY

MRS. MALAK MANSOUR YOUSSEF ALY

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MOHAMED MOHAMED MOHAMED ABOUD

MRS. HANAN ELSAYED A. ABDELMOGHEETH

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL AMR FOUAD SHOUKRY FAYED

MRS. MAIE FARID MOHAMED AHMED ELROWENY

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR HAYTHAM ABDELLATIF A. NAGA

MRS. YASMIN RAGHEB MOHAMED HILAL

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2232 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-265-9111) (FAX 202-328-4517)

CULTURAL AND EDUCATIONAL BUREAU

1303 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-296-3888) (FAX 202-296-3891)

OFFICE OF DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE

2590 L STREET, NW 20037

(OFFICE 202-333-1283) (FAX 202-333-7240)

PRESS AND INFORMATION OFFICE

1666 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 440 20009

(OFFICE 202-667-3402) (FAX 202-234-6827)

PROCUREMENT OFFICE

5500 16TH STREET, NW 20011

(OFFICE 202-726-8006) (FAX 202-829-4909)

EL SALVADOR

EMBASSY OF EL SALVADOR

Chancery: 1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036

(EMBASSY 202-265-9671) (FAX 202-232-3763)

MR. FRANCISCO R. ALTSCHUL FUENTES

MRS. MELINDA DELASHMUTT ALTSCHUL *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. CLAUDIA NUSET DE BARTOLINI

MR. FRANK PAUL BARTOLINI *

MINISTER-COUNSELOR (PRESS & PUBLIC AFFAIRS)

MR. HECTOR RICARDO SILVA AVALOS

MRS. KARLA MARIA ROQUE SILVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ENILSON SOLANO

MRS. CLAUDIA RIVERA SOLANO

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. CARLOS ALEJANDRO VALENCIA CACERES

MRS. ERIKA ANTONIETA LUCHA DE VALENCIA

MINISTER-COUNSELOR (TRADE PROMOTION)

MR. LUIS APARICIO BERMUDEZ

MRS. CARMEN DE APARICIO

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. GRACE M. AWAD

DR. TONY MICHAEL CHEHADE *

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MRS. CLAUDIA BEATRIZ BELTRAN GALVEZ

MR. DANIEL PALACIOS MARCHESINI

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ANA MARGARITA CHAVEZ ESCOBAR

COUNSELOR

MR. CARLOS MAURICIO FUENTES FLORES

MRS. MILDRED E. DOMINGUEZ DE FUENTES

COUNSELOR (INFORMATION TECHNOLOGY)

MS. VILMA HERRERA

COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MRS. ARENA MARGARITA ORTEGA

COUNSELOR (PRESS)

MRS. ROSA ANGELA VALENCIA DE ARGUMEDO

MR. EDUARDO ANTONIO ARGUMEDO ALARCON

COUNSELOR & CONSUL

MS. FLOR YOUNG BARAHONA

COUNSELOR

MRS. DORA MARIA DE AGUILAR

MR. JOSE M. AGUILAR ARAUJO

FIRST SECRETARY

MS. ANGELA MARIA RUBIO MARTINEZ

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. FLORENCIA VILANOVA DE VON OEHSEN

MR. THOMAS VON OEHSEN

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. FRANCISCO JAVIER CALLEJA

MRS. MAUREEN CALLEJA *

ATTACHE (COMMERCIAL)

GENERAL JULIO ARMANDO GARCIA OLIVA

MRS. LORENA GRISELDA MOLINA DE GARCIA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL VICTOR MANUEL BOLANOS CARBALLO

MRS. MARTA ILIANA AREVALO DE BOLANOS

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT NEFTALI OSWALDO MASSANA RENDON

MS. ANGELICA M. HERRERA DE MASSANA

ASST. AIR ATTACHE

CONSULATE GENERAL

2332 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20007

(OFFICE 202-331-4032) (FAX 202-331-4036)

COUNSELOR FOR ECON., FINANCIAL & COMMERCIAL AFFAIRS OFFICE

2308 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-265-9671)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036

(OFFICE 202-265-9671)

EQUATORIAL GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF EQUATORIAL GUINEA

Chancery: 2020 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-518-5700) (FAX 202-518-5252)

HER EXCELLENCY PURIFICACION ANGUE ONDO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOB OBIANG ESONO MBENGONO

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. PACIENCIA MATA MOHOSO

THIRD SECRETARY

MR. FERNANDO NSI GOMEZ

MRS. LAQUISHA SHANTE POSEY *

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. CONSTANTINO NJUE NGUI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ERITREA

EMBASSY OF THE STATE OF ERITREA

Chancery: 1708 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-319-1991) (FAX 202-319-1304)

HIS EXCELLENCY GHIRMAI GHEBREMARIAM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABRAHAM KAHSAI IMAHAZION

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BERHANE GEBREHIWET SOLOMON

MRS. HIWET SEBHATU TESFAZZGHI

FIRST SECRETARY

ESTONIA

EMBASSY OF ESTONIA

Chancery: 2131 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-0101) (FAX 202-588-0108)

HIS EXCELLENCY VAINO REINART

MRS. KAIRE JURGENSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. KYLLIKE SILLASTE ELLING

MR. INDREK ELLING

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. VILJAR LUBI

MRS. LIINA LUBI

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. TAIMAR PETERKOP

COUNSELOR (DEFENSE)

MR. AAP NELJAS

MRS. PIRET VIIRES

FIRST SECRETARY

MR. JONATAN VSEVIOV

MS. ANNELI HALJASTE

THIRD SECRETARY

MS. TERJE RAADIK

ATTACHE (PRESS & CULTURAL)

COLONEL MEELIS KIILI

MRS. SILVA KIILI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ETHIOPIA

EMBASSY OF ETHIOPIA

Chancery: 3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-364-1200) (FAX 202-587-0195)

MR. TESFAYE YILMA SABO

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. FEISEL ALIYI ABRAHIM

MRS. HAFIZA MOHAMEDSHAM UMER

MINISTER-COUNSELOR

MR. WONDIMU ASAMNEW CHEFCHIFE

MRS. ZIMAMNESH GEREMEW WOLDEYOHANNES

MINISTER-COUNSELOR

MR. MULIE TAREKEGN EDLIE

MRS. HELEN MEDHINE ABAY

MINISTER-COUNSELOR

MR. ASSEFA DELIL HASSEN

MRS. AISHA KEMAL SAJI

MINISTER-COUNSELOR

MR. FAHMI MAWI ABUBAKER

MRS. ORIT ALI ABDULAHI

COUNSELOR

MR. MOWLID MOHAMED AHMED

MRS. UBAH MOHAMED ABDI

COUNSELOR

MR. FEKADU BEYENE AYANA

MRS. TSEHAY MERKA AYELE

COUNSELOR

MR. MULUGETA KELIL BESHIR

MRS. SHITAYE DECHASSA GEMECHU

COUNSELOR

MR. DINEKA KORNMA NESREDIN

FIRST SECRETARY

MR. EYOB TEKALIGN TOLINA

MRS. TSEHAY TIRUWUHA SOLOMON

SECOND SECRETARY

MRS. AMELEWORK TEKALIGNE WONDEMAGEGNE

SECOND SECRETARY

MR. SAMSON JOHN ABONG

THIRD SECRETARY (PUBLIC DIPLOMACY)

MR. TSEGAW SISAY MENGISTU

MRS. ENKUBERHAN ASSEFA YEMER

THIRD SECRETARY

MRS. YETNAYET KETEMA SEYOUM

THIRD SECRETARY

MR. TEMESGEN BERHANU TORE

THIRD SECRETARY (INFORMATION TECHNOLOGY)

MS. KIDIST YACOB ABIRE

ATTACHE (POLITICAL DIPLOMACY)

MR. SOLOMON TADESSE G. SILASSE

MRS. KIDAN HAILU ATSBEHA

ATTACHE (SECURITY)

CONSULAR SECTION

3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-274-4555) (FAX 202-686-9621)

ECONOMIC, FINANCIAL AND TRADE OFFICE

3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-364-6385) (FAX 202-364-6387)

EUROPEAN UNION

DELEGATION OF THE EUROPEAN UNION

Chancery: 2175 K STREET, NW 20037

(EMBASSY 202-862-9500) (FAX 202-429-1766)

MR. ANGELOS PANGRATIS

MRS. MICHELE MADELEIN TADDEI PANGRATIS

MINISTER (CHARGE HEAD OF DELEGATION)

MR. ANTONIO DE LECEA FLORES DE LEMUS

MRS. MONICA MARIA CASTRO GOICOCHEA

MINISTER (ECONOMIC & FINANCIAL)

MR. GEORGES LOUIS GABRIEL PINEAU

MRS. ANNICK RENEE GILBERT

MINISTER (FINANCIAL)

MR. CARLOS MANUEL ALVAREZ ANTOLINEZ

MRS. ANA MARIA GALLEGO CASTRO

MINISTER-COUNSELOR (FOOD SAFETY, HEALTH & CONSUMER AFFAIRS)

MR. LAURENT BOCHEREAU

MRS. ERIKA STRUVE BOCHEREAU *

MINISTER-COUNSELOR (SCIENCE, TECHNOLOGY & EDUCATION)

MR. BERNARD CHARLES MERKEL

MRS. DOREEN MERKEL

MINISTER-COUNSELOR (FOOD SAFETY, HEALTH & CONSUMER AFFAIRS)

MR. PIOTR MARIA NOWINA KONOPKA

MRS. WANDA JANINA NOWINA KONOPKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. LUC SERGE GUSTAVE EUGENE VERON

MRS. NICOLE CLAIRE WEISMANN EP VERON

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. CLARE DEIRDRE WELLS SHADDAD

MINISTER-COUNSELOR

MR. BRICE RAYMOND MICHEL DE SCHIETERE

MRS. SLAVITZA DIMITROVA DOBREVA

COUNSELOR (POLITICAL)

DR. LASZLO DEAK

MRS. BARBARA DEAKNE FARAGO

COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. GERALDINE DUFORT RAVIER

MR. JOSE PASCUAL MARCO MARTINEZ

COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. GUENTER HOERMANDINGER

COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY AND ENVIRONMENT)

MR. HIDDO CARL BEREND JAN HOUBEN

MS. KARIANN AKEMI YOKOTA *

COUNSELOR (TRADE)

MR. PETRUS JOANNES CORNELIUS KERSTENS

MRS. JESSIE JULIE PETRA DEGRYSE

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

DR. ASTRID CHRISTINA ALMUT R. KOCH

COUNSELOR (SCIENCE, TECHNOLOGY & EDUCATION)

MR. NIGEL SYLVERIOUS NAGARAJAN

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MR. SEPPO TAPANI NURMI

COUNSELOR (TRADE)

MRS. LUISA RAGHER

MR. HERVE JEAN RENE LEFEUVRE

COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY & ENVIRONMENT)

MR. DAN ROTENBERG

MRS. FAIROUZ DRIDI

COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. ANTHONY MILES DARTNELL SMALLWOOD

MRS. SUSAN TERESA SMALLWOOD

COUNSELOR (PRESS & PUBLIC DIPLOMACY)

MR. MICHAEL TOPPING

MRS. HELEN KATHLEEN TOPPING

COUNSELOR

MR. MARCO CATENARO

MRS. ELENA HERZOG

FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MR. WOUTER M. K. COUSSENS

MRS. ANNELIES STEFANIE STORME

FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

DR. NIKOLETTA ZSUZSA NAGY

MR. ATTILA TOTH

FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. FRANK HENNING SCHMIEDEL

MRS. YANDONG CLAIRE FENG EPSCHMIEDEL

FIRST SECRETARY (POLITICAL, JUSTICE & HOME AFFAIRS)

MR. PAUL MATTIAS SANDAHL SUNDHOLM

SECOND SECRETARY

MS. SILVIA AUMAIR

ATTACHE (POLITICAL)

MR. TOR JESPER NIKLAS BURMAN

MRS. ANNA MARGARETA KRISTINA GRUBB

ATTACHE

MR. BENGT ERIC GOERAN GOERTZEN

MRS. BARBRO GOERTZEN

ATTACHE

MR. JULIAN HALL

MRS. SARAH ELIZABETH GARNER HALL

ATTACHE

MRS. MAJBRITT KJAER LE COURTOIS

MR. GUILLAUME JULIEN LE COURTOIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

FIJI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF FIJI ISLANDS

Chancery: 2000 M STREET, NW, SUITE 710 20036

(EMBASSY 202-466-8320) (FAX 202-466-8325)

HIS EXCELLENCY WINSTON THOMPSON

MRS. QUEENIE PAULINE VERONICA THOMPSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PENIJAMINI R. TUIKUBULAU LOMALOMA

MRS. LOUISE ANGELA LOMALOMA

FIRST SECRETARY

MR. VERETARIKI SILIVAKARUA LOMALAGI

MRS. ADI LITIA LEVULEVU LOMALAGI

SECOND SECRETARY

FINLAND

EMBASSY OF FINLAND

Chancery: 3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-298-5800) (FAX 202-298-6030)

HIS EXCELLENCY PEKKA LINTU

MRS. LAUREL COLLESS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. RAIJA ANNE LAMMILA

MR. MARKKU LEO SAKARI SAKSA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. MARJA ANNA ELINA KUOSMANEN

MINISTER-COUNSELOR

MS. ANN SOFIE ELISABETH HELENA STUDE

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. HEIDI HENRIETTA FRANSILA

MR. PASI MARKUS HAAPASAARI

COUNSELOR (DEFENSE)

MR. VESA PEKKA HAKO

MRS. ANNA MARJA KRISTIINA HAKO

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. JOUKO ILMARI HAUTAMAKI

MRS. ANU MIA HAUTAMAKI

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. LAURI TAPANI KASKEALA

MRS. MIA ELISA HAGMAN

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. JARMO KUUTTILA

MRS. NINA KERES *

COUNSELOR

MR. KARI MATTI TAPANI MOKKO

MRS. KRISTA TALVIKKI TAUBERT

COUNSELOR (PRESS)

MR. PETER AXEL WESTERSTRAHLE

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MRS. SOILE ANNIKKI KAURANEN

MR. TIMO JAAKKO KAURANEN

SECOND SECRETARY

MRS. HANNA LEENA KORTENIEMI

MR. PASI PEKKA TUOMINEN

SECOND SECRETARY

MRS. SAIJA SINIKKA NURMINEN

MR. PERTTU TAPIO PAARMA

SECOND SECRETARY

MISS MARJA KRISTIINA AHONEN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. JARI ILMARI TOIVO

MRS. ELINA MARIANNE TOIVO

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

CAPTAIN JAAKKO HENRIK SAVISAARI

MRS. TUULA ANNELI SAVISAARI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MR. SAMI HEIKKI NURMI

MRS. KIRSI HANNELE NURMI

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KARI JUHANI RENKO

MRS. LEENA MARKETTA RENKO

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5800)

NATIONAL TECHNOLOGY AGENCY OF FINLAND

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5837) (FAX 202-298-6040)

TRADE AND FINANCE OFFICE

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5877) (FAX 202-298-6041)

FRANCE

EMBASSY OF FRANCE

Chancery: 4101 RESERVOIR ROAD, NW 20007

(EMBASSY 202-944-6000) (FAX 202-944-6166)

HIS EXCELLENCY PIERRE NICOLAS VIMONT

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JEAN CHRISTOPHE DONNELLIER

MRS. CATHERINE VIOLLAZ DONNELLIER

MINISTER (TRADE)

MR. FRANCOIS JEAN MARIE RIVASSEAU

MRS. ELISABETH MARIE M. RIVASSEAU

MINISTER-COUNSELOR

MR. THIERRY BUTTIN

MRS. SYLVIE OUTIN

COUNSELOR (TRANSPORTATION)

MR. PHILIPPE CAILLOL

MRS. CAROLINE MARIE FRANCOISE BESLAY

COUNSELOR (LEGAL ADVISOR)

MR. YVAN NICOLAS LIAS CHATILA

MRS. GWENOLA SABINE ROLLAND

COUNSELOR

MR. CYRIL JEAN PATRICK COSME

MRS. MARIA JULIETTE NATHALIE GUNTHER

COUNSELOR

MR. DAVID JOSEF CVACH

MRS. ORLANE CYRIAQUE VALENTIN CVACH

COUNSELOR

MR. CHRISTOPHE ROLAND JEAN DESTAIS

MRS. NATHALIE PAULETTE DESTAIS

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. JACQUES A. DRUCKER

MRS. MARYAM DRUCKER *

COUNSELOR (HEALTH)

MR. JACQUES ALAIN ANDRE FIGUET

MRS. CHRISTIANE SIMONNE FIGUET

COUNSELOR (NUCLEAR & ENERGY)

MR. EMMANUEL NAPOLEON JEAN D. LENAIN

MRS. GERALDINE LENAIN

COUNSELOR (PRESS)

MR. CHRISTIAN JEAN BAPTISTE LIGEARD

MRS. ZOE JEANNE SAHONDRA V. LIGEARD

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. ROLAND LOMME

MRS. ANAR AIDOSSOVNA IRKITBAEVA LOMME

COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. CHRISTIANE MARECHAL

MR. JEAN JACQUES MARECHAL

COUNSELOR (TAX)

MR. JEAN LOUIS MARTIN

COUNSELOR (PAYMASTER GENERAL)

MR. ETIENNE MARIE OUDOT DE DAINVILLE

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. CAROLINE JULIE REGIS

MR. FREDERICK JESKE SCHONHOVEN

COUNSELOR

MR. NICOLAS ROCHE

MRS. CAROLINE CHRISTIANE J. MARIACCI

COUNSELOR

MRS. ANNE HELENE CHANTAL ROIGNAN

MR. ROMARIC ROIGNAN

COUNSELOR (TRADE)

MR. MICHEL MARIE P. SCHAFFHAUSER

MRS. KYUNG MI SCHAFFHAUSER

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MRS. ANNE JULIETTE VIDAL DE LA BLACHE

COUNSELOR

MS. AGNES SOPHIE MAYA VONDER MUHLL

COUNSELOR (PRESS)

MS. ANNICK WEINER

MR. JOHN WEINER *

COUNSELOR

MR. BERTRAND ROBERT M. BUCHWALTER

FIRST SECRETARY

MR. MICHEL PIERRE DOMINIQUE CHANOUX

MRS. MARIA DEL SOCORRO CHANOUX

FIRST SECRETARY

MR. JEAN MICHEL KALB

MRS. VIVEKA HELEN RUTHER

FIRST SECRETARY

MR. MANUEL GREGOIRE LAFONT RAPNOUIL

MRS. VANESSA BENOIT

FIRST SECRETARY

MR. ETIENNE LE HARIVEL DE GONNEVILLE

MRS. AGNES L. LE HARIVEL DE GONNEVILLE

FIRST SECRETARY

MR. ANDRE LEBLANC

MRS. RAPHAELLE EDITH COLOGON LEBLANC

FIRST SECRETARY

MR. AURELIEN JEAN D. LECHEVALLIER

MRS. MONICA LECHEVALLIER

FIRST SECRETARY

MR. BERTRAND LORTHOLARY

MRS. LAURENCE MEZIN LORTHOLARY

FIRST SECRETARY

MR. ALEXIS GABRIEL ANDRE MOREL

FIRST SECRETARY

MR. ALAIN RICHARD

MRS. PATRICIA LAURE JULIA RICHARD

FIRST SECRETARY

MR. ROMARIC ROIGNAN

MRS. ANNE HELENE CHANTAL ROIGNAN

FIRST SECRETARY

MR. SAMEH SAFTY

MRS. MARTINE LOUISE M. DORIVAL SAFTY

FIRST SECRETARY

MR. LUIS ANDRES VASSY

MRS. MATHILDE IDA RAVANEL *

FIRST SECRETARY

MR. FREDERIC DEGUILHEN

MRS. ANNE AYMONNE M. S. DEGUILHEN

SECOND SECRETARY

MR. FRANCOIS JEAN BILLAT

MRS. EMILIE JULIE BILLAT

THIRD SECRETARY

MRS. MARIE CHRISTINE ROSELYNE D'AYRENX

THIRD SECRETARY

MR. THOMAS LECLERC

THIRD SECRETARY

MR. MANUEL GERARD POUPIN

MRS. CELINE VIRGINIE BEATRICE POUPIN

THIRD SECRETARY

MR. KARING QUACH

MRS. ROMINA SOLEDAD BLANCO DE QUACH

THIRD SECRETARY

MR. JULIEN JEAN LUC RICHARD

THIRD SECRETARY

MR. DAVID NICOLAS STECK

MRS. CATHERINE GENEVIEVE F. SALENDRES

THIRD SECRETARY

MR. BENJAMIN JULES MAURICE SUET

MS. HELENE ANNETTE THERESE A. SUET

THIRD SECRETARY

MR. ROLAND MARC CELETTE

ATTACHE (CULTURAL)

MS. LAETITIA MARGUERITE CHRETIEN

ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. EMMANUEL LAURENT DE LIPKOWSKI

ATTACHE (SPACE)

MR. JACQUES BRUNO JOSEPH DELFOSSE

MRS. ESTELLE MARIE ELISE DELFOSSE

ATTACHE

MR. ROBERT JEANSOULIN

MRS. MARTINE FRANCOISE A. JEANSOULIN

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. ROMUALD MARCEL RENE MULLER

MRS. MARIE PIERRE ODILE MULLER

ATTACHE (POLICE)

MR. LAURENT JEAN PUTHOMME

MRS. KARIMA PUTHOMME

ATTACHE

MR. FRANCOIS ROGER RICHARD

MRS. GENEVIEVE JOSIANE RICHARD

ATTACHE (CUSTOMS)

MR. FRANCK PATRICK ANDRE ROY

ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. FABIEN JEAN DENIS SCHNEEGANS

MRS. VALERIE FRANCOISE SCHNEEGANS

ATTACHE

MR. FLORENT EMILE ANDRE TESSON

MRS. CAROLINE SYLVIE BOGAERS TESSON

ATTACHE (TAX)

MAJOR GENERAL GRATIEN GEORGES LUCIEN MAIRE

MRS. BEATRICE BOMMART MAIRE

DEFENSE ATTACHE

COLONEL BRICE FURCY JEAN HOUDET

MRS. DELPHINE CHARLOTTE MARIE HOUDET

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN BRUNO HENRI PIERRE DEMEOCQ

MRS. CLAUDIE RAYMONDE KERISIT

NAVAL ATTACHE

COLONEL VINCENT MARIE COUSIN

MRS. SONIA COUSIN

AIR ATTACHE

COLONEL VINCENT JEAN RENE DE KYTSPOTTER

MRS. HELENE C. M. CHAZAL DE KYTSPOTTER

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PASCAL GEORGES JACQUES M. BURET

ASST. NAVAL ATTACHE

MR. ETIENNE MAURICE CHARPENTIER

MRS. SOIZIC ANNE M PARVERY CHARPENTIER

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL OLIVIER PIERRE JACQUOTTE

MRS. MARTINE MARIE A. JACQUOTTE

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL PIERRE EDOUARD HENRI ADENOT

MRS. SEGOLENE FRANCOISE MARIE ADENOT

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

CAPTAIN FRANCOIS COURSAULT

MRS. CELINE COURSAULT

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MR. ERIC MICHEL CASIMIR KOBAK

MRS. CELINE BRIGITTE E. FESSART KOBAK

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL JACQUES TROPATO

MRS. EVELYNE ROSE TROPATO

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

GABON

EMBASSY OF THE GABONESE REPUBLIC

Chancery: 1630 CONNECTICUT AVENUE, NW, FLOOR 7TH 20001

(EMBASSY 202-797-1000) (FAX 301-983-1994)

HIS EXCELLENCY CARLOS VICTOR BOUNGOU

MRS. BLANDINE BOUNGOU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. LOUISE HONORINE NATHALIE BA OUMAR

COUNSELOR

MRS. ALBA BIFFOT SALES

MR. TOMAS JOAO SALES

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. GUY MARCEL EBOUMY

MRS. PAULE-ANNICK EBOUMY ETOUMBI

COUNSELOR

MR. PIERRE ETOUGHE

MRS. JULIETTE SYLVIE ETOUGHE

COUNSELOR (FINANCIAL)

MRS. HUGUETTE MBOUMBA MOUSSODOU

COUNSELOR

MR. LAURENT NDONG

MRS. JUSTINE NDONG

COUNSELOR

MR. ALBERT NGUIA

COUNSELOR

MRS. MIREILLE OBAME NGUEMA EKOMVONE

MR. REGINALD ANTHONY MOORE *

COUNSELOR

MR. FRANCOIS LEON TCHISSAMBO RETENO

COUNSELOR (CULTURAL)

MRS. SUZANNE ABENG MBA EP TROUILLET

FIRST SECRETARY (CULTURAL)

COMMANDER ALAIN JEROME MOUNGUET INGOULE

MRS. HELENE FRANCISCA MOUNGUET INGOULE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE
COPYRIGHT 2010 U.S. Department of State
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2010 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:AFGHANISTAN-GABON
Publication:Diplomatic List
Article Type:Directory
Geographic Code:1USA
Date:Jun 22, 2010
Words:12898
Previous Article:Web site and e-mail addresses of embassies.
Next Article:Diplomatic list.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2021 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters |