Printer Friendly

Diplomatic list.

NETHERLANDS

ROYAL NETHERLANDS EMBASSY

Chancery: 4200 LINNEAN AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-244-5300) (FAX 202-362-3430)

HIS EXCELLENCY CHRISTIAAN MARK JOHAN KRONER

MRS. HARRIET VAN DERWAL AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RICHARD VAN RIJSSEN

MRS. WIVINE MARIE ANGELE VAN RIJSSEN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DESIRE HENRY BAARH

MRS. SANDRA BAARH KOCK

MINISTER (ARUBA)

MR. RENE ENRICO VAN HELL

MINISTER

MR. NORBERTO VIEIRA RIBEIRO

MRS. KATHLEEN MAE VIEIRA RIBEIRO*

MINISTER (NETHERLANDS ANTILLES)

MR. HANS PIETER TEUNIS DE JONG

MRS. PAULIEN FRANCISCA DE JONG COUNSELOR (TRANSPORTATION & TELECOMMUNICATIONS)

MR. DIRKDOKTER

MRS. HELENA DOKTER VAN DEN THILLART

COUNSELOR

MR. RICHARD GERDING

MRS. KRYSTYNA TURCZYNIAK

COUNSELOR (POLICE & JUDICIAL AFFAIRS)

MR. PAUL MARIUS OP DEN BROUW MRS.

JOSINA VAN DE POLL COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. PETER CHRISTIAAN POTMAN

MRS. INGRID MARIA D'HOOGHE

COUNSELOR

MR. GUNTHER HANS SMALING

MRS. LIPING SMALING

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JOOSTTAVERNE

COUNSELOR

MR. PAULUS HELENE MARIA THEWISSEN

COUNSELOR (HEALTH & WELFARE)

MR. JACK R. TWISS QUARLES VAN UFFORD

MRS. JANET HOOPER ANDERSON

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ROALD ERWIN VAN DER LINDE

MRS. ANNA MARIA DOROTHEA GERRETSEN

COUNSELOR (FINANCIAL)

BARON FLORIS ERIKWILLEM P. VAN HOVELL

MRS. CORIEN ADRINNE MACLAINE PONT

COUNSELOR (PRESS & CULTURAL)

MR. PATRICK DEVRIES

MRS. INGRID SUI ING OEI

FIRST SECRETARY

MISS JOSEPHINE BARBARA FRANTZEN

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. WILHELMUS PETRUS HENSKENS

MRS. CORNELIA ANNA HENSKENS

FIRST SECRETARY (MANAGEMENT)

MR. WIJNAND BALTUS MARCHAL

FIRST SECRETARY

MRS. ELKE PAULA IDA MARIA SCHAAPVELD

MR. FELIX GILBERT JOSEPH B. MERKS

FIRST SECRETARY

MR. JAN JORGEN VAN DER VLUGT

MRS. KAREN S. VAN STEGEREN

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. WOUTER OLOF JOAN VIDLUND

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. GERTRUDA PETRONELLA ARTS

ATTACHE (DEFENSE COOPERATION)

MR. EINTE RINSMA

MRS. MELANIE SENFT

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. BERNARDUS SATTLER

MRS. GABY HOOF ATTACHE

(SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. PETER ANTON SLORT

MRS. REBECCA RUTH FRY*

ATTACHE (POLICE)

MRS. TERESA LOUISE VERBURG

MR. PAUL MAGUEYE GUEYE

ATTACHE & VICE CONSUL

REAR ADMIRAL MICHIEL BART HIJMANS

MRS. IDA MARGRETHA BOELEMA ROBERTUS MS. NELLEKE ELISABETH HIJMANS DEFENSE ATTACHE

COLONEL JOHAN ANTON VAN DER LOUW

MRS. JOHANNA ANTONIA VAN BLARICUM

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL JACOB REIJLING

MRS. HENDRIKA HUBERTINA KNUIT AIR

ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL METTES VAN DER GIESSEN

MRS. MARITZA ELIZSABETH VAN ITERSON ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER JOHANNES PETRUS S. M. DE ROOIJ

MS. BARTHOLOMEA JOHANNA DORST

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN VICTOR C. WINDT

MRS. ANTOINETTE MIDGLEY NAVAL

ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

MR. HUBERTUS WILHELMUS G.M. STRAATMAN

MRS. PETRONELLA LOUISE VROEGRIJK ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE & ASST. AIR

ATTACHE

NEW ZEALAND

EMBASSY OF NEW ZEALAND Chancery: 37

OBSERVATORY CIRCLE, NW 20008 (EMBASSY 202328-4800)

(FAX 202-667-5227)

HIS EXCELLENCY ROY NEIL FERGUSON

MRS. DAWN CAROLYN FERGUSON* AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. IAN ALEXANDER HILL

MRS. CATHERINE BARBARA HILL

MINISTER

MR. ALLEN BRUFORD

MRS. KAREN JEAN BRUFORD

COUNSELOR (CUSTOMS)

MR. GRANT JAMES BRYDEN

MRS. MARGARET DAVIES

COUNSELOR (TRADE & ENVIRONMENT)

MR. PETER ARNOLD FERGUSON

MRS. LAUREL MARIS FERGUSON

COUNSELOR (TRADE & ECONOMIC)

MR. GRANT JOSEPH FLETCHER

MRS. MARTA ELIZABETH VOS

COUNSELOR

MR. JOHN ASHLEY ROLAN JOHNSTON

MRS. HARRIETT STEWART JOHNSTON

COUNSELOR

MR. NEVILLE BRADBURY MATTHEWS

MRS. ELIZABETH BEATRICE MATTHEWS

COUNSELOR

MS. KATHLEEN MARY MORIARTY

COUNSELOR (MANAGEMENT) & CONSUL GENERAL

MR. MICHAEL HORNSBY WOODS

MRS. LYNETTE KARRYN WOODS

COUNSELOR (EDUCATION)

DR. BRIAN JAMES YOUNG

MRS. JOANNA MARIE YOUNG

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MISS FIONA MAREE HUTCHINSON

FIRST SECRETARY (INDUSTRIAL)

MR. JEFFREY H. MCALISTER

MRS. EILEEN M.JACOB

FIRST SECRETARY

MR. DAVID JOHN REARDON

MRS. FRANCES HELEN REARDON FIRST

SECRETARY

MR. DEAN TAYLOR STOUT

FIRST SECRETARY

MS. SARAH LOUISE WYNN WILLIAMS

SECOND SECRETARY

MS. JEAN ERICA HANDCOCK

ATTACHE

COMMODORE PATRICK JOSEPH WILLIAMS

MRS. RAEWYN MARGARET WILLIAMS

DEFENSE, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PETER TE AROHA EMILE KELLY

MRS. KATHERINE ANN KELLY

MILITARY ATTACHE

COMMANDER MARK ROBERT WORSFOLD

MRS. CORAL ANN WORSFOLD

ASST. NAVAL ATTACHE

WING COMMANDER PETER BRETT GRIFFIN

MRS. MARY SILENA GRIFFIN

ASST. AIR ATTACHE

NICARAGUA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NICARAGUA

Chancery: 1627 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-939-6570) (FAX 202-939-6545)

HIS EXCELLENCY ARTURO JOSE CRUZ SEQUEIRA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALCIDES J. MONTIEL BARILLAS

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SANTIAGO ALVIRA LACAYO

COUNSELOR

MR. OSCAR ALEJANDRO ZAMORA HINOJOS

MS. NADINE EUDILIA LACAYO RENNER

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. FERNANDO CORONEL PICHARDO

ATTACHE (CULTURAL & PRESS)

COLONEL ELIAS ANTONIO GUEVARA ORDONEZ

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

NIGER

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NIGER

Chancery: 2204 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-483-4224) (FAX 202-483-3169)

HER EXCELLENCY AMINATA MAIGA DJIBRILLA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. HADJIO MME ABDOULMOUMINE

MR. HOUSSEINI ABDOULMOUMINE

COUNSELOR

MR. AMADOU SOUNNA

MRS. AMINATOU SOUNNA

COUNSELOR

MR. HASSANE TAHER

MRS. FADOUMA S. TAHER

FIRST SECRETARY

MR. BANA MOUSSA

MRS. RAMATOU MOUSSA BANA MOUSSA

ATTACHE (FINANCIAL)

LIEUTENANT COLONEL SOUMANA ZANGUINA

MRS. FATIMA ZANGUINA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

NIGERIA

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF NIGERIA

Chancery: 3519 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-986-8400) (FAX 202-362-6541)

MR. SHEHU USMAN ALHAJI BARAYA MRS.

BINTA USMAN BARAYA MINISTER

(CHARGED'AFFAIRES, A. I.)

MR. YUSUS SAULAWA ABDULLAHI

MRS. AMINA AHMADU ABDULLAHI

MINISTER

MR. WASEEU BABATUNDE BALOGUN

MRS. RISIKATAJOKE BALOGUN

MINISTER

MS. LARABA ELSIE BINTA BHUTTO

MINISTER

MR. ONYEABO EMMANUEL CHUKWUKEME

MRS. FRANCA CHINWE CHUKWUKEME

MINISTER

MR. ENARUNA E. IMOHE

MRS. PHILOMENAO. IMOHE MINISTER

(ECONOMIC & COMMERCIAL)

DR. GREGORY UWEMEDIMO OKON

MINISTER (ECONOMICS)

MR. HARRISON OLUWATOYIN SOLAJA

MRS. MARGARET OLUBUNMI SOLAJA

MINISTER

MR. AHMED UMAR

MRS. AISHA AHMED UMAR

MINISTER

MR. OJEMAME OLUSOLA OREVBA

MRS. THERESA OLUWAYEMISI OREVBA

MINISTER-COUNSELOR

MR. SHEHU ILU BARDE

MRS. HALIMA SHEHU

COUNSELOR

MR. MOHAMMED BELLO

MRS. MAIMUNA MOHAMMED BELLO

COUNSELOR (COMMUNICATIONS)

MR. OKECHUKWU EMMANUEL IDEGWU

MRS. BLESSING IDEGWU

SECOND SECRETARY

MRS. SARAH ETIA NDEM

SECOND SECRETARY

MR. IBRAHIM ALHAJI SULE

SECOND SECRETARY

GROUP CAPTAIN ABBA ALI ZANNAH

MRS. FALMATA ZANNAH DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ALIYUADANOGU

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL EZRA JAHADI JAKKO

MRS. GRACE OLUBUNMI KKYETTI JAKKO

ASST. DEFENSE ATTACHE (FINANCE)

CHANCERY ANNEX

2201 M STREET, NW 20037

(FAX 202-362-6541)

NORWAY

ROYAL NORWEGIAN EMBASSY Chancery:

2720 34TH STREET, NW 20008 (EMBASSY 202333-6000)

(FAX 202-337-0870)

HIS EXCELLENCY WEGGER CHRISTIAN STROMMEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. AUDKOLBERG

MR. TRONDVEDELD MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ODD-INGE KVALHEIM

MRS. ALEXANDRA MARY WILDE

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ELIN BERGITHE ROGNLIE

MINISTER-COUNSELOR

MR. PER JOHANNES AUNAAS

MRS. WENCHE MARIE AUNAAS

COUNSELOR

MRS. KIRSTEN HAMMELBO

MR. SVENDSOEYLAND COUNSELOR

(SHIPPING & CIVIL AVIATION)

MR. LARS FJELL HANSSON

MRS. ANNE HEYERDAHL COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MRS. JANNICKE JAEGER

MR. ERIKHOFTUN

COUNSELOR

MRS. BERIT JOHNE

MR. SVEIN GANGESKAR

COUNSELOR (SCIENCE)

MR. JAN AAGE LARSEN

MRS. PIETERNELLA SCHOBBEN

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE AFFAIRS)

MR. PETTER MEIER

MRS. NINA ZAHEDI MEIER

COUNSELOR (FISHERIES)

MRS. KIRSTI SKJERVEN

MR. ARILDKOVDAL COUNSELOR (DEFENSE & SECURITY POLICY)

MRS. MARIANNE FOSLAND

MR. LARS BERGHOLT KNUDSEN

FIRST SECRETARY

MR. ERIKPAULSEN

MRS. MARIANNE PAULSEN

FIRST SECRETARY

MR. MATTIS RAUSTOL

MRS. VIBEKE RUUD RAUSTOL

FIRST SECRETARY

MS. ANNE CAMILLA ROSSAAK

FIRST SECRETARY

MRS. LENI STENSETH

MR. KNUT VEGARD BERGEM

FIRST SECRETARY

MR. OLASTORBERG

MRS. MARIANNE B. KARLSEN

FIRST SECRETARY

MISS MAIJA KRISTINE GRAHAM SMESTAD

MR. BREDE SMESTAD

ATTACHE & VICE CONSUL

MAJOR GENERAL TOM HENRY KNUTSEN

MRS. LIV DAHLE KNUTSEN

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL OLE MARTIN HOJEM

MRS. KARI HEIDI OESTENSTAD HOJEM MILITARY & NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER FRANKJOHNY RASMUSSEN

MRS. TORILL HERLAND ASST. MILITARY & NAVAL ATTACHE

MAJOR HUGO HERMANSEN

MRS. VANJA GJERTINE HERMANSEN ASST. DEFENSE

COOPERATION ATTACHE & ASST. AIR ATTACHE

OMAN

EMBASSY OF THE SULTANATE OF OMAN

Chancery: 2535 BELMONT ROAD, NW 20008 (EM

BASSY 202-387-1980) (FAX 202-745-4933)

HER EXCELLENCY HUNAINA SULTAN AHMED AL MUGHAIRY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAHMOOD KHAMIS MOHAMED AL HINAI

MRS. MAHFOODHA HAMED MOHAMED AL HINAI

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ABDULLAH KHALID AL SULEIMANI

MRS. SALMA KHAMIS NASSER AL GHEILANI

COUNSELOR

MR. NASSER KHAMIS AL KALBANI

FIRST SECRETARY

MR. MAHBOOB ISSA JUMA AL RAISI

MRS. NADA ABDUL RAHIM YOUSUF AL HOOTI

FIRST SECRETARY

MR. HAMOOD SALIM ABDULLAH AL TOWAIYA

MRS. ASMA ALI MASOUD AL KHARUSI

FIRST SECRETARY

MR. ALI ISMAIL ALI AL BULUSHI

MS. ATIFA MUSTAFA SALEEM AL WARD

ATTACHE (INFORMATION)

DR. TALIB ISSA ZAHRAN AL SALMI

MRS. FATMA MOHAMED ZAHRAN AL SALMI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. AHMED ABDULLAH M. AL SHANFARI

MRS. FATIMA AYAD BAHOU

ATTACHE (INFORMATION)

BRIGADIER GENERAL HILAL AMUR HAMOOD AL HAJRI

MRS. SHAMS SAID HAMOOD AL HAJRI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL NASSER SAIF YAHYA AL HADDABI

MRS. MOZA MUBARAK AL HASANI ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CULTURAL OFFICE

8381 OLD COURTHOUSE ROAD, SUITE 130

VIENNA, VA 22182

(OFFICE 571-722-0000) (FAX 571-722-0001)

DEFENSE OFFICE

2535 BELMONT ROAD, NW 20008

(OFFICE 202-232-8816) (FAX 202-232-8818)

PAKISTAN

EMBASSY OF PAKISTAN

Chancery: 3517 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-243-6500) (FAX 202-686-1544)

HIS EXCELLENCY MAHMUD ALI DURRANI

MRS. FATIMA TAHIRA DURRANI AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MUHAMMAD ASLAM KHAN

MRS. MUMINA ASLAM KHAN MINISTER

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR.ASHRAF M. HAYAT

MRS. AMBRIN HAYAT

MINISTER (TRADE)

MR. ABDUL WAJID RANA

MRS. RUBINA WAJID MINISTER

(ECONOMICAL & FINANCIAL)

MR. AZMATALI RANJHA

MRS. TASAWAR RANJHA

MINISTER (TRADE)

MR. MUHAMMAD AKRAM SHAHEEDI

MRS. FAKHRA AKRAM

MINISTER (PRESS)

MR. FAQIR SYED ASIF HUSSAIN

MRS. SAEEDAASIF HUSSAIN

COUNSELOR

MR. MOAZZAM AHMAD KHAN

MRS. LEENA SALIM MOAZZAM

COUNSELOR

MR. MOEEN HABIB KHAN

MRS. AZMAT MOEEN KHAN

COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MS. MUMTAZ ZAHRA BALOCH

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. ZAHID HAFEEZ CHAUDHRI

MRS. SABINAZAHID

FIRST SECRETARY

MR. MOHAMMAD IMRAN MIRZA

MRS. AYSHA IMRAN MIRZA

FIRST SECRETARY

MR. MUHAMMAD SYRUS SAJJAD QAZI

MRS. SHAZA SYRUS

FIRST SECRETARY

MRS. AYESHA ABBAS AHSAN

MR. SYED ABBAS AHSAN

SECOND SECRETARY

MR. AAMIR NAZIR GONDAL

MRS. SHAHANA AAMIR GONDAL SECOND SECRETARY (FINANCE & ACCOUNTS)

COLONEL OMAR MAHMOOD HAYAT

MRS. AYESHA HAYAT ATTACHE

(DEFENSE PROCUREMENT)

MR. SARFARAZ HUSAIN

MRS. SEEMA SARFARAZ

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. NADEEM HAIDER KIANI

MRS. SHAZIA NADEEM KIANI

ATTACHE (PRESS)

CAPTAIN MUHAMMAD ABDUL REHMAN QURESHI

MRS. AYESHA REHMAN QURESHI

ATTACHE (DEFENSE PROCUREMENT)

BRIGADIER KHAWAR HANIF

MRS. RAKHSHANDA KHAWAR

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN MUHAMMAD FAYYAZ GILANI

MRS. HINA FAYYAZ

NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN NADEEM JAVED

MRS. FAREEHA NADEEM NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL TARIQ JAVED

MRS. UMBREEN AHMED

ASST. MILITARY ATTACHE

ATTACHE DEFENSE PROCUREMENT OFFICE

3517 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-243-2845) (FAX 202-686-7614)

PALAU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF PALAU

Chancery: 1700 PENNSYLVANIA AVENUE, NW, SUITE 400

20006 (EMBASSY 202-4526814)

(FAX 202-452-6281)

HIS EXCELLENCY HERSEY KYOTA

MRS. LYDIA SHMULL KYOTA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WAYNE WONG

FIRST SECRETARY

PANAMA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF PANAMA

Chancery: 2862 MCGILL TERRACE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-1407) (FAX 202-483-8416)

HIS EXCELLENCY FEDERICO A. HUMBERT ARIAS MRS. DAPHNE RUSODIMOS DE HUMBERT AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABEY SAID SAIED MALOFF

MS. BERENICE JENELLE SNOW

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION) & CONSUL GENERAL

MR. RAFAEL BOSQUEZ FOTI

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. RAQUEL VICTORIA ALFARO

ATTACHE (PRESS & PROTOCOL)

MR. AUGUSTO RAMON AROSEMENA MORENO

ATTACHE (LEGAL & COMMERCIAL)

MR. DIEGO FERRER REYES

ATTACHE (COMMERCIAL)

MS. DAMARIS GUARDIA VARELA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. JUAN MANUEL HENRIQUEZ PORTUONDO

ATTACHE (COMMERCIAL)

PAPUA NEW GUINEA

EMBASSY OF PAPUA NEW GUINEA Chancery: 1779 MASSACHUSETTS AVENUE, NW, SUITE 805

20036 (EMBASSY 202745-3680)

(FAX 202-745-3679)

HIS EXCELLENCY EVAN JEREMY PAKI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WASSER VINCENT SUMALE

MRS. MARY SUMALE

FIRST SECRETARY

MS. HELEN ELIZABETH SANNY

THIRD SECRETARY

PARAGUAY

EMBASSY OF PARAGUAY

Chancery: 2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-6960) (FAX 202-234-4508)

HIS EXCELLENCY JAMES SPALDING HELLMERS

MRS. CECILIA COELLO DE SPALDING AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LUIS JOSE GONZALEZ FERNANDEZ

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. OSCAR CENTURION FRONTANILLA

MS. LORRAINE CECILE OCAMPOS BALANSA

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. VICTOR LUIS BERNAL LUGO

MRS. GABRIELA MARIA NOGUERA GONZALEZ

FIRST SECRETARY

MR. JORGE BRIZUELA PEREZ

MRS. LOURDES C. ALONZO CAMPOS VARELA

FIRST SECRETARY

MR. LUIS RAMIRO BIANCHI FANEGO

MRS. MARIELA HERMINIA LATERRA SILVA

SECOND SECRETARY

MS. NORMA CARDOZO SALDIVAR

SECOND SECRETARY

MRS. NATIVIDAD OFELIA RUIZ MONGELOS

ATTACHE

COLONEL ANTONINO SOLIS NUNEZ

MRS. ANGELA ISABEL VIDAL DE SOLIS

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERICAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

DEFENSE ATTACHE

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

PRESS AND INFORMATION AFFAIRS

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-483-6962)

VISA AND CONSULAR AFFAIRS

2400 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-483-6960)

PERU

EMBASSY OF PERU

Chancery: 1700 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-833-9860) (FAX 202-659-8124)

HIS EXCELLENCY FELIPE ORTIZ DE ZEVALLOS MADUENO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MANUEL GERARDO TALAVERA ESPINAR

MRS. HEIDY CALONGE DE TALAVERA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FERNANDO QUIROS CAMPOS

MRS. MARIA RIOS HAMANN

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. ITALO AUGUSTO ACHA PUERTAS

MINISTER-COUNSELOR

MS. ANA MARIA DEUSTUA CARAVEDO

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. VLADIMIR KOCERHA CAVERO

MRS. ROSANA MOREIRA DE KOCERHA

COUNSELOR (PRESS)

MR. JOSE I. MARIATEGUI DE ASCASUBI

MRS. MARIA C. ZAPATA DE MARIATEGUI

COUNSELOR

MR. MIGUEL ANGEL SAMANEZ BENDEZU

MRS. GLADYS ROXANA CRUZATE GARCIA

COUNSELOR

MR. DAVID ADALBERTO VERGARA PILARES

MRS. AIDA RUIZ DE VERGARA

COUNSELOR & DEPUTY CONSUL GENERAL

MS. YESENIA JULIA CABEZAS ANICAMA

FIRST SECRETARY

MR. JAVIER M. SANCHEZ CHECA SALAZAR

MRS. MARIA D. GARCIA GODOS UMBERT

FIRST SECRETARY

MR. JORGE A. IZAGUIRRE SILVA

SECOND SECRETARY

MS. MARIRENE MUNIZ VERRANDO

SECOND SECRETARY

MR. REYNALDO F. PORTUGAL VASQUEZ

MRS. LUCIA GILDA LEON DE PORTUGAL

SECOND SECRETARY

MR. RICARDO MALCA ALVARINO

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. JAVIER L. SALAS DE LOS RIOS

MRS. PAOLA JESSICA ALFARO DE SALAS

THIRD SECRETARY

MRS. JULIA CACERES DE VALENCIA

ATTACHE (CIVIL)

MAJOR GENERAL ANDRES VICENTE ACOSTA BURGA

MRS. MARGARITA L. RODRIGUEZ DE ACOSTA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL JORGE RICARDO F. MOSCOSO FLORES

MRS. MILENA SOCORRO QUIROZ ORTIZ

NAVAL ATTACHE

MAJOR GENERAL NESTOR ALBERTO HUACO ONARI

MRS. EILEEN MARGARITA PEREIRA DE HUACO

AIR ATTACHE

COLONEL JUAN QUINTANA BRICENO

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN ALFREDO GUSTAVO LOZADA FRIAS

MRS. ROCIO RUIZ MALATESTA DE LOZADA

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN COLVER EDUARDO RUIZ ROA

MRS. LILIANA COCHELLA MALDONADO

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL RODER MARINSON BRAVO VALERA

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL ELIAZAR DAVID SCHRADER SCHLAEFLI

MRS. JUANA L. URIBE RAMO DE SCHRADER

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2141 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE A 20007

(OFFICE 202-333-1528)

CONSULATE GENERAL OFFICE

1625 MASSACHUSETTS AVENUE, NW, SUITE 605 20036

(OFFICE 202-462-1081)

JOINT FIGHT AGAINST DRUGS OFFICE

1511 K STREET 20005

(OFFICE 202-737-5484)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2141 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE F 20007

(OFFICE 202-342-8127) (FAX 202-333-7417)

NAVAL COMMISSIONER & ATTACHE OFFICE

2141 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE J 20007

(OFFICE 202-337-6670)

PHILIPPINES

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE PHILIPPINES

Chancery: 1600 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-467-9300) (FAX 202-328-7614)

HIS EXCELLENCY WILLY CALAUD GAA

MRS. ERLINDA CONCEPCION GAA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EDUARDO JOSE DE VEGA

MINISTER & CONSUL

MR. DOMINGO PRADIEZ NOLASCO

MRS. CECILIA ABIOG NOLASCO

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. CARLOS DEYMEKSORRETA

MRS. MARIA CONSUELO SISON SORRETA

MINISTER & CONSUL

MAJOR GENERAL DELFIN NEGRILLO LORENZANA

MRS. EDITHA AGUILAR LORENZANA

MINISTER-COUNSELOR (VETERANS AFFAIRS)

MR. ROMULO VIANA MANLAPIG

MRS. ESTHER Y. MANLAPIG

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MISS PATRICIA ANN PAEZ

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. ENRICO TRINIDAD FOS

MRS. MYLAANTONETTE FABRE FOS

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. GINES JAIME RICARDO GALLAGA

MS. MOIRA GALLAGA THIRD

SECRETARY & VICE CONSUL

MR. ANGELITO AYONG NAYAN

THIRD SECRETARY & CONSUL

MR. SOFRONIO RAMOS CORTEL

ATTACHE

MRS. JANETH ZULITA FALSIS

MR. DARWIN BALINGCONGAN FALSIS

ATTACHE

MS. MARIA LOURDES GOLOYUGO

ATTACHE

MR. RENATO DEL FIERRO HEREDIA

MRS. MARIA CONCEPCION YAP HEREDIA

ATTACHE (POLICE)

MRS. FLORENDA LEYSON HERRERA

ATTACHE (LABOR)

MRS. REMEDIOS LANDICHO

ATTACHE

MR. JOSE EDGAR E. LEDONIO

MRS. MARIA ANGELICA BEATRIZ A. LEDONIO

ATTACHE

MR. VICTORIANO B. LEVISTE

MRS. FLORINA GENER LEVISTE

ATTACHE (AGRICULTURE)

MRS. FILOMENA M. MANAOIS

MR. JOSE RIVERA MANAOIS

ATTACHE

MR. CARLOS RAFALLO REGALARIO

MRS. EDEN M. REGALARIO

ATTACHE

MRS. CYNTHIA DOROJA TAYAM

MR. DOMINGO MANLANGIT TAYAM

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. CECILIA SANCHEZ TOMAS

MR. RENIE PASCUAL TOMAS

ATTACHE

MR. RENIE PASCUAL TOMAS

MRS. CECILIA SANCHEZ TOMAS

ATTACHE

MAJOR GENERAL ROBERTO DE GUZMAN SYLIM

MRS. MYLYN GARCIA SYLIM

DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL ROLANDO BONCATO TENEFRANCIA

MRS. HELEN BARBARA TENEFRANCIA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN ROLAND SABATE RECOMONO

NAVAL ATTACHE

ARMED FORCES ATTACHE

1600 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-467-9300)

COMMERCIAL COUNSELOR

1600 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-467-9418)

CONSULAR OFFICE

1600 MASSCHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-467-9300)

POLAND

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF POLAND

Chancery: 2640 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-234-3800) (FAX 202-328-6271)

MR. WOJCIECH FLERA

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. EDWARD BASINSKI

MRS. BEATA BASINSKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ZBIGNIEWKUBACKI

MRS. EWA KUBACKA

MINISTER-COUNSELOR

MR.ANDRZEJ RABCZENKO

MRS. ZANETTAMILUK

MINISTER-COUNSELOR

MR. MARIUSZ BRYMORA

MRS. GRAZYNA KROPORNICKA BRYMORA

COUNSELOR

MR. KRZYSZTOF DABROWSKI

COUNSELOR (COMMERCIAL N.Y.)

MR. JACEKJEDRUSZAK

MRS. EWAJEDRUSZAK

COUNSELOR

MR. PAWEL MACIAG

COUNSELOR (PRESS ATTACHE)

MR. ZBIGNIEW PRZYBYLSKI

MRS. JOANNA PRZYBYLSKA

COUNSELOR

MR. PAWEL RADOMSKI

MRS. BEATA RADOMSKA

COUNSELOR

MR. WLODZIMIERZ SULGOSTOWSKI

COUNSELOR

MRS. MAGDALENA BOGDZIEWICZ

MR. PAWEL BOGDZIEWICZ FIRST

SECRETARY

MS. JOLANTA IWANICKA

FIRST SECRETARY

MR. PAWEL KOTOWSKI

MRS. ANNA IWONA KOTOWSKI

FIRST SECRETARY

MR. WLODZIMIERZ SADZIK

FIRST SECRETARY

MR. ARTUR WARDZYNSKI

MRS. IWONA WARDZYNSKA

FIRST SECRETARY

MRS. ANNA BARBARZAK

MR. WOJCIECH FLERA

SECOND SECRETARY

MRS. MAGDALENA BOGDZIEWICZ

MR. PAWEL BOGDZIEWICZ

SECOND SECRETARY

MR. PAWEL BOGDZIEWICZ

MRS. MAGDALENA BOGDZIEWICZ

SECOND SECRETARY

MR. WITOLD DZIELSKI

SECOND SECRETARY

MRS. MALGORZATA HACUS SAFIANIK

MR. MICHALSAFIANIK

SECOND SECRETARY

MR. WITOLD KRAJEWSKI

MRS. IZABELAZOFIA KRAJEWSKA

SECOND SECRETARY

MR. BOGUSLAWWLODZIMIERZ LUKASZUK

MRS. JOANNA JADWIGA LUKASZUK

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. MARCIN PIOTROWSKI

SECOND SECRETARY

MR. PAWEL PYTLARCZYK

MRS. ILONA PYTLARCZYK

SECOND SECRETARY

MR. KONRAD SKARPETOWSKI

MS. AGATA SKARPETOWSKA

SECOND SECRETARY

MR. PAWEL KRZYSZTOF SZOTA

MRS. DANUTA ANNA SZOTA

SECOND SECRETARY

MR. BRONISLAW KWIATKOWSKI

MRS. IRENA KWIATKOWSKA

THIRD SECRETARY

MRS. BARBARA FALSZEWSKA

MR. STANISLAW JERZY FALSZEWSKI

ATTACHE (CIVIL)

MRS. JANINA PABIAN

ATTACHE

MR. ARTUR PYTLASINSKI

MRS. MALGORZATA PYTLASINSKA

ATTACHE

MR. ANDRZEJ ROSLON

MRS. MALGORZATA ROSLON

ATTACHE

GENERAL LESZEK SOCZEWICA

MRS. MARZENA ZYZNAR SOCZEWICA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL ANDRZEJ GORZYNSKI

MRS. IWONA GORZYNSKA ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR RAFAL ARTUR NOWAK

MRS. DARIA ANNA NOWAK ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR MACIEJ WOZNIAK

MRS. JOANNA RYBOLOWICZ WOZNIAK

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

MAJOR JAROSLAW STEFANIAK

MRS. ANNA SADOWSKA STAFANIAK

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

675 3RD AVENUE, ROOM 1900-04

NEW YORK, NY 10017

(OFFICE 212-370-5300) (FAX 212-818-9623)

CONSULAR DIVISION

2224 WYOMING AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4517) (FAX 202-328-2152)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

2224 WYOMING AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-2303) (FAX 202-328-2152)

ECONOMIC AND FINANCIAL COUNSELOR OFFICE

1503 21ST STREET, NW 20036

(OFFICE 202-467-6690) (FAX 202-833-8343)

PORTUGAL

EMBASSY OF PORTUGAL

Chancery: 2012 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-328-8610) (FAX 202-462-3726)

HIS EXCELLENCY JOAO DE VALLERA

MRS. MARIA MARGARIDA GONCALVE AZEVEDO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSE ALVES COSTA PEREIRA

MRS. ANA PAULA FERNANDES MINISTER-COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANTONIO MANUEL PESTANA N. GAMITO

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. ANTONIO SABIDO COSTA

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. JOSE ANTONIO GALAZ

MRS. ANA MARIA GALAZ

COUNSELOR (SOCIAL)

MR. BERNARDO RIBEIRO DA CUNHA

MRS. FILIPA SILVA RIBEIRO DA CUNHA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MANUEL SILVA PEREIRA

MRS. ANABELA LOPES GARCIA ABREU

COUNSELOR (PRESS)

MR. FRANCISCO CABRITA SARAIVA

FIRST SECRETARY

MS. ANA MARIA PIRES MONTEIRO

ATTACHE (LATIN AMERICAN AFFAIRS)

CAPTAIN CARLOS NELSON LOPES DA COSTA

MRS. ESTELA MARIA B. S. L. COSTA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION

2012 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-332-3007) (FAX 202-387-2768)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE 2012

MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-232-7632) (FAX 202-328-6827)

QATAR

EMBASSY OF THE STATE OF QATAR Chancery: 2555 M STREET, NW 20037 (EMBASSY 202-2741600)

(FAX 202-237-0061)

MR. FAHAD M. KAFOUD

MRS. TAMATHER MOHAMEDNOOR AL OBAIDLY

COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES, A.I.)

MR. HAMAD MOHAMED ABDULLA AL DOSARI

MRS. SHEIKHA NOORA HAMAD F. AL THANI

FIRST SECRETARY

MR. MOHAMED ABDULAZIZ AL NASSR

ATTACHE (SECURITY)

MR. NASSER ALI MOHAMED AL SAADI

MRS. FATMA HASSAN ABDULLA AL BANNA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. SALAH M. AL-MALKI

MRS. SALWA AWAD M. SAEED

ATTACHE (MEDICAL)

BRIGADIER GENERAL ABDULRAHMAN IBRAHIM AL HEMAIDI

MRS. HEND M. AL QATARI DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MEDICAL, CULTURAL & MILITARY ATTACHE OFFICES

2555 M STREET, NW 20037

(OFFICE 202-274-1600) (FAX 202-237-0061)

ROMANIA

EMBASSY OF ROMANIA Chancery:

1607 23RD STREET, NW 20008 (EMBASSY 202332-4846)

(FAX 202-232-4748)

MRS. DANIELA ANDA GRIGORE GITMAN

MR. CRISTIAN GRIGORE GITMAN MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. CRISTIAN GAGINSKY

MRS. CRISTINA VICTORIA GAGINSKY

MINISTER-COUNSELOR

MR. VIORELONEL

MRS. MARIA MOGLAN ONEL

MINISTER-COUNSELOR

MRS. CRISTINA VICTORIA GAGINSKY

MR. CRISTIAN GAGINSKY

COUNSELOR

MR. DORIAN MIHAI

MRS. CARMEN MIHAI

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. LAURENTIU MIRCEA BABEI

MRS. MARIANA BABEI FIRST SECRETARY (FINANCIAL MANAGER)

MRS. CARMEN ALINA BELDESCU

MR. ANDREI BELDESCU

FIRST SECRETARY

MRS. MIHAELA MARIANA DEACONU

MR. MIHAIL ROMEO DEACONU

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ROBERT OCTAVIAN DUMITRESCU

MRS. AMELIA DUMITRESCU

SECOND SECRETARY

MR. OVIDIU IERULESCU

MRS. MIOARAIERULESCU

SECOND SECRETARY

MR. VALENTIN BOGDAN NEAGU

MRS. CLAUDIA CATI NEAGU

SECOND SECRETARY

MRS. SAMIRA GEORGIANA SERBANESCU

SECOND SECRETARY

MR. SERBANBREBENEL

THIRD SECRETARY

MS. ALINA RUXANDRA HUSZAR

THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDRU RAZVAN HUZA

MRS. IOANATINELAHUZA

THIRD SECRETARY

MS. ILINCAILIE

THIRD SECRETARY

MR. FLORIN DRAGOMIR

MRS. ROSE MARIE DRAGOMIR

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. SORIN IACOB

MRS. FLORICA CLAUDIA IACOB

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. NICOLAE RUSU

MRS. CATALINA RUSU

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

BRIGADIER GENERAL LIVIU SERBAN

MRS. CRISTINA SERBAN DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ROBERT CALINOIU

MRS. GABRIELA CICI CALINOIU ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GHEORGHE URSULEAN

MRS. MARIA URSULEAN ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR AFFAIRS

1607 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-232-4747) (FAX 202-232-4748)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE

1607 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-234-6206) (FAX 202-232-4748)

ECONOMIC COUNSELOR

1607 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-232-6593) (FAX 202-332-4858)

RUSSIA

EMBASSY OF THE RUSSIAN FEDERATION

Chancery: 2650 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-298-5700) (FAX 202-298-5735)

HIS EXCELLENCY YURY V. USHAKOV

MRS. SVETLANA M. USHAKOVA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALEKSANDER NIKITICH DARCHIYEV

MRS. TAMILYA A. AKHMETZHANOVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANDREY PAVOLVICH DOLGORUKOV

MINISTER-COUNSELOR (TRADE REPRESENTATIVE)

MR. IGOR ALEKSANDROVICH ALEKSEEV

MRS. MARINA VIKTOROVNA ALEKSEEVA

COUNSELOR

MR. DMITRY YURYEVICH BABAKHIN

MRS. IRINA SERGEYEVNA BABAKHINA

COUNSELOR (DEPUTY TRADE REPRESENTATIVE)

MR. ALEXANDER NIKOLAYEVICH BALAKIN

MRS. TATIANA ALEKSEYEVNA BALAKINA

COUNSELOR

MRS. NATALIA PAVLOVNA BATOVA

COUNSELOR

MR. GEORGIYY. BORISENKO

MRS. YELENA N. KOCHNOVA

COUNSELOR

MR. VLADIMIR LVOVICH LEONTIEV

COUNSELOR

MR. YURY MIKHAYLOVICH LEZGINTSEV

MRS. MARINA VASILYEVNA LEZGINTSEVA

COUNSELOR

MR. ALEKSANDR K. LUKASHEVICH

MRS. VERA L. LUNEVA

COUNSELOR

MR. ANDREY VYACHESLAVOVICH LYAMIN

MRS. NATALIA ANATOLYEVNA LYAMINA

COUNSELOR

MR. NIKOLAY VALENTINOVICH MAKAROV

MRS. EVGENIA ALEKSANDROVNA MAKAROVA

COUNSELOR

MR. ANDREY ALEKSANDROVICH OREKHOV

MRS. TATIANA VLADIMIROVNA OREKHOVA

COUNSELOR

MR. IGORY. POLOZKOV

MRS. EKATERINAA. POLOZKOVA

COUNSELOR

MR. VLADIMIR I. RYBACHENKOV

MRS. MAYYAA. RYBACHENKOVA

COUNSELOR

MR. VADIM V. SAVELYEV

COUNSELOR

MR. ALEKSEY SHISHAYEV

COUNSELOR

MR. BORIS I. SOKOLOV

MRS. ELIKA I. SOKOLOVA

COUNSELOR

MR. OLEG VLADIMIROVICH STEPANOV

MRS. YULIA ANATOLYEVNA STEPANOVA

COUNSELOR

MR. SERGEY N. STROKOV

COUNSELOR

MR. ELMIRT. TAGIROV

MRS. INNA N. TAGIROVA

COUNSELOR

MR. SERGEY K. TERASHKEVICH

MRS. YELENA V. TERASHKEVICH

COUNSELOR (DEPUTY TRADE REPRESENTATIVE)

MR. VICTOR KONSTANTINOVICH VIDOV

MRS. ELENA GEORGIYEVNA VIDOVA

COUNSELOR

MR. YEVGENIY VASILYEVICH VOLKOV

MS. TATYANA VOLKOVA

COUNSELOR

MR. VLADIMIR I. YERMAKOV

MRS. OLGA V. YERMAKOVA

COUNSELOR

MR. SERGEY YURYEVICH ZAKOZHURNIKOV

MRS. TATIANA G. ZAKOZHURNIKOVA

COUNSELOR

MR. VLADISLAV PETROVICH ZHIVULIN

MRS. LIUDMILA MIKHAYLOVNA ZHIVULINA

COUNSELOR

MR. EVGENY KONSTANTINOVICH ZVEDRE

MRS. GALINA VALENTINOVNA ZVEDRE

COUNSELOR

MR. ALEXEY FEDOROVICH ALSHANSKIY

MRS. SVETLANA BORISOVNA ALSHANSKAYA

FIRST SECRETARY

MR. VLADLEN VIKTOROVICH EPIFANOV

MRS. IRINA STANISLAVOVNA EPIFANOVA

FIRST SECRETARY

MR. IGORANATOLYEVICH GLADKIKH

MRS. ZHANNA VIKTOROVNA GLADKIKH

FIRST SECRETARY

MR. VLADIMIR S. KRASNOV

MRS. YELENA V. KRASNOVA

FIRST SECRETARY

MR. VASILIY S. MAKAROV

MRS. NATALIYA I. MAKAROVA

FIRST SECRETARY

MR. IGOR ALEKSANDROVICH MATVEEV

MRS. OXANA YEVGENYEVNA MATVEEVA

FIRST SECRETARY

MR. ALEXEY ANDREYEVICH SHILIN

FIRST SECRETARY

MR. ALEXEY GENNADYEVICH TIMOFEEV

MRS. NATALIA GEORGIYEVNA TIMOFEEVA

FIRST SECRETARY

MR. DMITRY MIKHAYLOVICH VETROV

MRS. IRINA SERGEYEVNA VETROVA

FIRST SECRETARY

MR. ALEXEY YURYEVICH ZINOVIEV

MRS. TATIANA SERGEYEVNA ZINOVIEVA

FIRST SECRETARY

MR. VLADIMIR NIKOLAYEVICH ZUBKOV

MRS. IRINA NIKOLAYEVNAZUBKOVA

FIRST SECRETARY

MR. ANDREY YEVGENYEVICH BIRYUKOV

MRS. VALENTINA ANDREYEVNA BIRYUKOVA

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ANDREY VITALYEVICH BORISOV

MRS. ELENA VLADIMIROVNA BORISOVA

SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER IGOREVICH EMELIYANOV

MRS. ELENA ANATOLYEVNA EMELIYANOVA

SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER V. IVASHCHENKO

MRS. YELENA M. IVASHCHENKO

SECOND SECRETARY

MR. OLEG KARELIN

MRS. ELENA ALEKSEYEVNA KARELINA

SECOND SECRETARY

MR. PAVEL IVANOVICH KATRICH

MRS. MARIANNA YEVGENYEVNA KATRICH

SECOND SECRETARY

MS. IRINA A. KHORTONEN

SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER ANATOLYEVICH KOCHESHKOV

MRS. IRINA VYACHESLAVOVNA KOCHESHKOVA

SECOND SECRETARY

MR. DMITRY BORISOVICH KRYUCHKOV

MRS. OLGA VALERYEVNA KRYUCHKOVA

SECOND SECRETARY

MR. OLEG OLEGOVICH KUZMIN

MRS. YULIA VIKTOROVNA KUZMINA

SECOND SECRETARY

MR. ROMAN ANATOLYEVICH MARSHAVIN

MRS. ANNA MIKHAYLOVNA MARSHAVINA

SECOND SECRETARY

MR. OLEG V. POZDNYAKOV

MRS. SVETLANAY. POZDNYAKOVA

SECOND SECRETARY

MR. KONSTANTIN V. SEREDNYAKOV

SECOND SECRETARY

MR. ANDREY NIKOLAYEVICH SHABALIN

MRS. YULIA NIKOLAYEVNA SHABALINA

SECOND SECRETARY

MR. ALEXANDER ALEKSANDROVICH SMIRNOV

MRS. IRAIDA DMITRIYEVNA SMIRNOVA

SECOND SECRETARY

MR. OLEG BORISOVICH SMOLENKOV

MRS. REGINA NIKOLAYEVNA SMOLENKOVA

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. ANDREY IVANOVICH TEMYASHOV

MRS. MARIA ALEKSANDROVNA TEMYASHOVA

SECOND SECRETARY

MR. VADIM BORISOVICH BEREZIN

MRS. INNA VYACHESLAVOVNA BEREZINA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY NIKOLAYEVICH DEMA

MRS. EKATERINA VLADIMIROVNA DEMA

THIRD SECRETARY

MR. IVAN IGOREVICH GLUSHKO

MRS. OLGA VLADIMIROVNA KOROTKOVA

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. DENIS VLADIMIROVICH KAREV

MRS. SVETLANA YEVGENYEVNA KAREVA

THIRD SECRETARY

MR. IVAN ALEKSANDROVICH KISELEV

MRS. ELENA ALEKSANDROVNA KISELEVA

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. VALERIAN MIKHAYLOVICH KRIVOSHEEV

MRS. NATALIA SERGEYEVNA NIKANOROVA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY A. LEDENEV

MRS. OLGA VLADIMIROVNA LEDENEVA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY SERGEYEVICH MEDYNSKIY

MRS. OXANA YURYEVNA MEDYNSKAYA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY SERGEYEVICH MITIN

MRS. ANASTASIA ALEKSEYEVNA MITINA

THIRD SECRETARY

MR. ANDREY LEONIDOVICH PYATAK

MRS. YULIA MIKHAYLOVNA PYATAK

THIRD SECRETARY

MRS. MARIA ALEKSANDROVNA TEMYASHOVA

MR. ANDREY IVANOVICH TEMYASHOV

THIRD SECRETARY

MR. ARTEM STEPANOVICH TEVANYAN

MRS. ANNA MIKHAYLOVNA TEVANYAN

THIRD SECRETARY

MR. VITALY VALERYEVICH TROFIMENKO

MRS. SVETLANA VALERYEVNA TROFIMENKO

THIRD SECRETARY

MR. VITALY YURYEVICH ZHUKOVETS

MRS. LAURA YUSUPOVNA ZHUKOVETS

THIRD SECRETARY

MR. DMITRY NIKOLAYEVICH ADAMENKO

MRS. ELENA TAGIROVNA ADAMENKO

ATTACHE

MR. ARTEM VLADIMIROVICH ARTEMOV

MRS. EKATERINA VIKTOROVNA ARTEMOVA

ATTACHE

MS. KSENIA ALEKSANDROVNA CHUPAKHINA

ATTACHE

MR. ALEXANDER NIKOLAYEVICH DUDINOV

MRS. TATIANA MIKHAYLOVNA DUDINOVA

ATTACHE

MR. YURY VIKTOROVICH EFIMOV

MRS. ELEONORA VIKTOROVNA EFIMOVA

ATTACHE

MR. ANDREY YURYEVICH GOROKHOV

MRS. ELENA NIKOLAYEVNA GOROKHOVA

ATTACHE

MR. IGOR VLADIMIROVICH ILINSKIY

MRS. VICTORIA SERGEYEVNA ILINSKAYA

ATTACHE

MR. VLADIMIR ANATOLYEVICH IVANOV

MRS. NATALIA PETROVNA IVANOVA

ATTACHE

MR. MIKHAIL PETROVICH KLIMOVSKIY

MRS. SVETLANA I. KLIMOVSKAYA

ATTACHE

MR. OLEG BORISOVICH KONONENKOV

MRS. ELENA ALEKSANDROVNA KONONENKOVA

ATTACHE

MR. ANATOLY VASILYEVICH KULESHOV

MRS. IRINA NIKOLAYEVNA KULESHOVA

ATTACHE

MR. ALEXEY GENNADYEVICH MARKOV

MRS. EKATERINA SERGEYEVNA MARKOVA

ATTACHE

MR. KONSTANTIN K. MIZYULCHENKOV

MRS. OLGA VLADIMIROVNA MIZYULCHENKOVA

ATTACHE

MR. OLEG NIKOLAYEVICH MOCHALOV

MRS. DIANA LVOVNA TURADZHEVA

ATTACHE

MR. ALEXANDER EDUARDOVIC PODDAVASHKIN

MRS. GALINA IVANOVNA PODDAVASHKINA

ATTACHE

MR. ALEXANDER PAVLOVICH POSYLKIN

MRS. ELENA OLEGOVNA POSYLKINA

ATTACHE

MR. OLEG NIKOLAYEVICH RATNIKOV

MRS. EKATERINA VIKTOROVNA RATNIKOVA

ATTACHE

MR. ALEXANDER BORISOVICH REMIZOV

MRS. NADEZDA YEVGENYEVNA REMIZOVA

ATTACHE

MR. VALERY VASILYEVICH SEMENOV

MRS. NATALIA MIKHAYLOVA SEMENOVA

ATTACHE

MR. VADIM YEVGENYEVICH SERGEEV

ATTACHE

MR. ANATOLY VASILYEVICH SHARENKO

MRS. IRINA NIKOLAYEVNA SHARENKO

ATTACHE

MR. VIKTOR A. SITCHIKHIN

MRS. NADEZHDA G. SITCHIKHINA

ATTACHE

MR. ANDREY VALERYEVICH SOKOLOV

MRS. ELENA VLADIMIROVNA SOKOLOVA

ATTACHE

MR. SERGEY YURYEVICH SOKOLOV

MRS. LILIA VLADIMIROVNA SOKOLOVA

ATTACHE

MR. ANDREY MIKHAYLOVICH TRETIYAKOV

MRS. SVETLANA VIKTORONVA TRETIYAKOVA

ATTACHE

MR. SERGEY BORISOVICH VESELKIN

MRS. GALINA VALERIYEVNA VESELKINA

ATTACHE

MRS. IRINA SERGEYEVNA VETROVA

MR. DMITRY MIKHAYLOVICH VETROV

ATTACHE

MR. SERGEY DMITRIYEVICH ZENKOV

ATTACHE

REAR ADMIRAL ALEXANDER NIKOLAYEVICH AGAPOV

MRS. IRINA ALEKSANDROVNAAGAPOVA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL VLADISLAV ANDREYEVICH KISELENKO

MRS. SVETLANA NIKOLAYEVNA KISELENKO

MILITARY ATTACHE

COLONEL VALERY IVANOVICH SCHASTNY

MRS. ANNA KONSTANTINOVNA SCHASTNAYA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PAVEL ANATOLYEVICH BELYAEV

MRS. MARINA NIKOLAYEVNA BELYAEVA

NAVAL ATTACHE

COLONEL ALEXANDER PETROVICH SHASHOK

MRS. MARGARITA ANATOLYEVNA SHASHOK

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MAXIM NIKOLAYEVICH ELOVIK

MRS. VICTORIA ALEKSANDROVNA ELOVIK

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DMITRY IGOREVICH ROGOV

MRS. NATALIA VYACHESLAVOVNA ROGOVA ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL ALEXANDER YEVGENYEVICH DRYAGIN

MRS. NATALIA IVANOVNA DRYAGINA

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL DMITRY VIKTOROVICH KOTOV

MRS. ANZHELIKA GEORGIYEVNA KOTOVA

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL IGOR VIKTOROVICH LYASHENKO

MRS. LYULIYA F. LYASHENKO

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL NIKOLAY ANATOLYEVICH RUSYAEV

MRS. OLGA VLADIMIROVNA RUSYAEVA ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN SERGEY PAVLOVICH ANTONOV

MRS. IRINA VALERYEVNA ANTONOVA

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMANDER IGOR EDGAROVICH ELKIN

MRS. OLGA ARKADYEVNA ELKINA

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMANDER STANISLAV VLADIMIROVICH SMIRNOV

MRS. OLGA BORISOVNA SMIRNOVA

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL VLADIMIR GENNADYEVICH BAYMYSHEV

MRS. INNA VALERYEVNA BAYMYSHEVA

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL NIKOLAY VASILYEVICH BLEDNYKH

MRS. TATIANA PETROVNA BLEDNYKH

ASST. AIR ATTACHE

CONSULAR DIVISION

2641 TUNLAW ROAD, NW 20007

(OFFICE 202-939-8907) (FAX 202-939-8917)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE 2552

BELMONT ROAD, NW 20008 (OFFICE 202-965-1181)

FISHERIES ATTACHE OFFICE

1609 DECATUR STREET, NW 20011

(OFFICE 202-726-3838)

INFORMATION OFFICE

1706 18TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-232-6020)

RUSSIAN CULTURAL CENTRE

1825 PHELPS PLACE, NW 20008

(OFFICE 202-265-3840) (FAX 202-265-6040)

TRADE REPRESENTATIVE OF THE RUSSIAN FEDERATION

2001 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008 (OFFICE 202-234-7170)

RWANDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF RWANDA

Chancery: 1714 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-232-2882) (FAX 202-232-4544)

HIS EXCELLENCY JAMES KIMONYO MRS. MARIE

MUREKATETE AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSEPH W. MUTABOBA

MRS. VICKY MUTABOBA

COUNSELOR

MR. ANDREW TUSABE

COUNSELOR

MS. DOREEN KAGARAMA INGABIRE

FIRST SECRETARY

MR. GUILLAUME KAVARUGANDA

FIRST SECRETARY

MR. EUGENE SEGORE KAYIHURA

MRS. NADIA RUYUKI SHAZA

SECOND SECRETARY

MISS KALIZA KARURETWA

MR. MOSES GATAMA KIIZA

ATTACHE (COMMERCIAL)

LIEUTENANT COLONEL RUGUMYA JOHN GACINYA

MRS. SYLVIA WIBABARA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SAMOA

EMBASSY OF THE INDEPENDENT STATE OF SAMOA

Chancery: 800 2ND AVENUE, FLOOR 4TH

NEW YORK, NY 10017 (EMBASSY

212-599-6196) (FAX 212-599-0797)

HIS EXCELLENCY ALI'IOAIGA FETURI ELISAIA

MRS. MARIA LEI SAM-ELISAIA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SAN MARINO

EMBASSY OF REPUBLIC OF SAN MARINO

Chancery: 2650 VIRGINIA AVENUE, NW 20037

HIS EXCELLENCY PAOLO RONDELLI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SAO TOME & PRINCIPE

EMBASSY OF SAO TOME AND PRINCIPE

Chancery: 1211 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 300

20036 (EMBASSY 202-775-2075)

(FAX 202-775-2077)

HIS EXCELLENCY OVIDIO PEQUENO

MRS. LEOPOLDINA PEQUENO AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SAUDI ARABIA

ROYAL EMBASSY OF SAUDI ARABIA

Chancery: 601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-342-3800) (FAX 202-944-3113)

HIS EXCELLENCY ADEL A. M. AL-JUBEIR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

HIS ROYAL HIGHNESS MOHAMMED FAISAL TURKI AL-SAUD

MINISTER

DR. NAILA I. AL-SOWAYEL

MINISTER

FIRST LIEUTENANT SALMAN BIN SULTAN BIN ABDULAZIZ

PRINCESS FOLWAH BINT AHMAD BIN A. AL SAUD

MINISTER

MR. REHAB M. MASSOUD

MINISTER

MR. ABDUL RAHMAN I. AL NOAH

MRS. HESSAH SALEH N. AL HATLANI

COUNSELOR

MR. SAUDMALSATI

MRS. MARYAM A. AL THERWEY

COUNSELOR

MR. KHALED M. M. ALANGARI

MRS. MANAL A. F. ALMOAMMAR

COUNSELOR

MR. MESFER A. ALGHASEB

MRS. FATMA M. H. AL KAHTANY

COUNSELOR

DR. SALEM KH A ALNOWAISER

COUNSELOR

MR. HASSAN YOUSEF MOHAMMED YASSIN

COUNSELOR

MR. SAAD ZAFER SALIM AL GARNY

MRS. GHARSAH SALIM MZHER AL GARNY

FIRST SECRETARY

MR. NAIL AHMED AL JUBEIR

FIRST SECRETARY

MR. RIYAD A. H. AL MUBARAKY

FIRST SECRETARY

MR. KHALED H. H. AL NABHANI

MRS. NABIHA H.E. AL SUFYANI

FIRST SECRETARY

MR. OMAR ALI SALEH AL OYAIDI

MRS. HODA OMAR S. AL OYAIDI

FIRST SECRETARY

COLONEL AHMED A. I. ALEISA

MRS. MODHI OTHMAN A. ALMAZYAD

FIRST SECRETARY

MR. JASSIM M. KH. ALKHALDI

MRS. RUQAYA M. H. ABU OSHBA

FIRST SECRETARY

MR. SAHAL ERGESOUS

MRS. SALWA SAWADI

FIRST SECRETARY

MR. GASSIMA. G. GISHLAN

MRS. EMAN Z. S. AL MEJALLI

FIRST SECRETARY

MR. ABDULMALIK MOHAMMED SALEH SHENAWI

MRS. SAMIHA MAHMOUD HUSSAIN ALSINI

FIRST SECRETARY

MR. MUZAHIM A. AL HOMOUD

MRS. SANA S. MALAK

SECOND SECRETARY

MR. KHALED MOHAMMED K. AL MANZLAWIY

SECOND SECRETARY

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE FAISAL BIN TURKI BIN N. AL SAUD

PRINCESS REMA BANDAR AL SAUD

SECOND SECRETARY

MR. SAUD A. AL SUDAIRY

MRS. EBTESAM A AL QUBALI

SECOND SECRETARY

MR. ABDULMOHSEN F. ALYAS

MRS. ROUAA M. ATYAH

SECOND SECRETARY

MR. HAMZAH AHMAD EDREES

MRS. KHADIJAH AHMAD AL SAWI

SECOND SECRETARY

MR. SALAHM. H.ALALI

MRS. FATMAH I. S. AL JOUFI

THIRD SECRETARY

MR. SULIMAN SAAD A. ALAKEEL

MRS. ABEER HENDI H. ALKATHIRI

THIRD SECRETARY

MR. SAAD A. S. ALNOFAIA

MRS. ABEER A. A. ALJUAID THIRD

SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULAZIZ ALI A. ALSSAGHER

MRS. BADRIAH ALI S. SSAGHER

THIRD SECRETARY

MR. ABDULAZIZ S I ALTUWAIYAN

MRS. HINDN. S. ALAJAJI THIRD

SECRETARY

MR. NASSIRKH.ALAJMI

MRS. AL JOHARAH M. AL SUDAIRI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL FAHAD S. AL HARBI

MRS. MANAL I. MUHAYA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL SALEH A. AL JAWINI

MRS. MARIAM A. AL JAWINI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALEH MOHAMMED AL KADI

MRS. LULWAH ABDULAZIZ AL MOSAIRIE

ATTACHE (MEDICAL)

DR. MAZYED I. AL MAZYED

MRS. WENDY M. AL MAZYED

ATTACHE (CULTURAL)

MR. BADRALMUAIQIL

ATTACHE (PROTOCOL)

MR. FARIS OSHAYAN HORAIPISH AL OTAIBI

MRS. MEZNAH ALI SH. ALOTAIBI

ATTACHE (POLITICAL)

MR. FAHAD HOMMOOD AL ROWAIS

MRS. MAHA SAAD JERY

ATTACHE

MR. IBRAHIM A. ALSAYGH

MRS. LOLWAH A. AL HAWERY

ATTACHE (COMMERCIAL)

DR. MAJED H. N. AL-GHESHEYAN

MRS. BADRIA FAHAD AL-GHESHEYAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FAHAD S. AL-GHOFAILY

MRS. MARIAM AL ASHBAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SAUD SALEH AL-MUHANNA

MRS. AMAL MOHAMMED AL-NEJAIDI

ATTACHE

MR. MOHAMMED ABDULLAH SAUD ALEISSA

MRS. HUSSAH MOHAMMED IBRAHIM ALEISSA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. RAID ABDULLAH N. ALHNAKI

ATTACHE (COMPUTER PROGRAMMER)

MR. MOHAMMED S. F. ALOTAIBI

ATTACHE

MR. ABDULAZIZ S. I. ALROBAYAN

MRS. HUDA R. A. ALTOUIJRI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDULLAH ALI M. ALSHERYAN

ATTACHE

MR. KHALED MOHAMMED ALSUBAIE

ATTACHE

MR. ADELA. S. ALTAHINI

ATTACHE

MR. FAHAD M. A. BARAKAH

ATTACHE

MR. HASSAN AHMAD SALEH EMAM

MRS. SAMIAH SALIH MAHMAD AL HAIDARI

ATTACHE

MR. WADEA AHMAD KABLI

MRS. ELHAM AHMAD ABBAS

ATTACHE (ASSISTANT CULTURAL)

MR. JAMAL AHMID HAMZAH KHASHOGGI

MRS. RAWIA BASHEER R. ALTUNISI

ATTACHE

MR. SALEH MOHAMMAD OBAID

MRS. SAMIAH A. HAMDAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ZUHAIR ABDULLAH MOHAMMED TURKI

MRS. AFNAN HANI BINJAMEEL AZHAR

ATTACHE

MR. FAHAD AL BAWARDY

MRS. SARAH AL SHOHAIB

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR. ABDULLAH MOHAMMED A. AL DHELAAN

MRS. MZNAH ABDULLAH MOHAMMED ALRODHAAN

ASST. ATTACHE

MR. HUSSEIN M.ALFAIFY

MRS. FATIMAH J.ALFAIFY

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULRAHMAN ABDULAZIZ AL HOSSEIN

MRS. NAIMAALHAMDAN

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. IBRAHIM A. A. AL MOWIS

MRS. FOUZIA H. A. AL MOZINI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. SAAD N. M. ALORINI

MRS. AL JOHARAH S. AL FARAWI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULMOHSEN SAAD AL OTAIBI

MRS. HESSAH SULAIMAN A. AL FAIZ

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. RADDAH H. Z. AL OTAIBI

MRS. HUSSA NAIF S. AL OTAIBI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. SALEH AL RAZGAN

MRS. NORAAL FALLAJ

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED SALEH AL ROBAYAN

MRS. LOLWAH M. AL ROBAYAN

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED A. AL SEKAIT

MRS. AWATIF H. M. AL KENEIBIT

ASST. ATTACHE (MEDICAL)

MR. MUHAMMED A. S. AL TURBAK

MRS. NADAI.A. ALAMMAR

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ASEMA. ALYOUSF

MRS. NAWAL A. AL DAWOOD

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. ABDULLAH J. AL-JAMMAZ

MRS. SALWA A. AL-SUWAILEM

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. HAMAD H. ALABDALI

MRS. NADIAH ALABDALI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. BALKHIR A. B. ALAMRI

MRS. SARH A. A. ALAMRI

ASST. ATTACHE

DR. GHAZY A. MAKKY ALMAKKY

MRS. WAFAA I. A. DAGHUSTANI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

DR.MOHAMMED ABDUL RAHMAN ALOMAR

MRS. LATTIFAH MOHAMMED ALAIBAN

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. IBRAHIM NASSER A. ALTHABET

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MUSAIDA. H. ASSAF

MS. EMAN M M AL-ZAHRI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. NASSER M. S. EL ZALLAL

MRS. BADAHA A. S. AL KAHTANI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMMED FAHAD A. SAKABI

ASST. ATTACHE (CULTURAL)

COMMANDER MOHAMMAD A. AL GHANIM

MRS. HAYA A. ABABOTAIN

NAVAL ATTACHE

COLONEL AHMED ALQAHTANI

MRS. JAWHARAH A. S. ALQAHTANI AIR

ATTACHE

COMMANDER ABDULAZIZ S. AL ROWAILY

MRS. HALAH A. AL MASHARI

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-337-4088)

DEFENSE AND ARMED FORCES ATTACHE OFFICE

1001 30TH STREET, NW 20007 (OFFICE 202-8570122)

MEDICAL OFFICE

601 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-342-7393) (FAX 202-337-9251)

SAUDI ARABIAN CULTURAL MISSION

2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 800 20037

(OFFICE 202-337-9450)

SAUDI ARABIAN NATIONAL GUARD OFFICE 601 NEW

HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-944-3344) (FAX 202-944-3340)

SENEGAL

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SENEGAL

Chancery: 2112 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-234-0540) (FAX 202-332-6315)

HIS EXCELLENCY DR. AMADOU LAMINE BA

MRS. OULIMATA GUEYE BA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAMADOU DEME

MRS. SALLAMATA DIALLO DEME

MINISTER-COUNSELOR

MR. MAMADOU MOUNTAGA GUEYE

MRS. NDEYE ROKHAYA DRAME*

MINISTER-COUNSELOR

MR. SADIOCISSOKHO

MRS. HADESSA SONKO CISSOKHO

COUNSELOR

MR. ALHOUSSEYNOU DIALLO

MRS. MAIMOUNA KANE DIALLO

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. KHASSIM MBACKE

MRS. FATOU KEBE MBACKE

COUNSELOR

MRS. FATOUMATA BINETOU NDAO

MR. DAOUDA NDAO

COUNSELOR

MR. BECAYE AMALAH TRAORE

MRS. MAGNE DIOP TRAORE

COUNSELOR (POLITICAL & SOCIAL)

MR. ALBERT WAOULO

MRS. CESSILE MENDY WAOULO

COUNSELOR (COMMUNICATIONS)

MR. ADAMA DIA

MRS. MAME DIARRA THIAM DIA

FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MR. ADAMA DIOP

MRS. FATOU DIEYE DIOP

FIRST SECRETARY (PROTOCOL)

MR. ALASSANE BABA DIOP

MRS. DIEYNABA BA MBALLO DIOP

SECOND SECRETARY

MR. EL HADJI MANSOUR GUEYE

MRS. AIDA MBAYE EPSE GUEYE

SECOND SECRETARY

COLONEL OUSMANE SARR

MRS. SOUKEYNA TOURE SARR

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, AIR & MILITARY ATTACHE OFFICE 1825

I STREET, NW, SUITE 400 20006

(OFFICE 202-429-2098) (FAX 202-332-6315)

SERBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SERBIA

Chancery: 2134 KALORAMA ROAD, NW 20008

(EMBASSY 202-332-0333) (FAX 202-332-3933)

HIS EXCELLENCY IVAN VUJACIC

MRS. JELICA PETROVIC VUJACIC AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. JELENACUKICMATIC

MR. ROBERT MATIC

COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MR. DJERDJ MATKOVIC

MRS. VERA MARKOVIC MATKOVIC

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DEJAN RADULOVIC

MRS. BILJANA CORBIC RADULOVIC

COUNSELOR

MR. PETAR VICO

MRS. IVANA VICO

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. OLGICA OBRADOVIC

MR. MILAN OBRADOVIC

THIRD SECRETARY

MR. LJUBOMIR POSTIC

MRS. OLIVERA POSTIC

THIRD SECRETARY

MR. MIHAILO KNEZEVIC

MRS. VLADANA NIKOLIC KNEZEVIC

ATTACHE

MR. NENADMILIC

ATTACHE

MR. LAZAR PETROVIC

MRS. TATJANA PETROVIC

ATTACHE

COLONEL BRANISLAVANOCIC

MRS. MIRAANOCIC DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMANDER MILAN KONJIKOVAC

MRS. DRAGANA KONJIKOVAC ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SEYCHELLES

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SEYCHELLES

Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400C

NEW YORK, NY 10017 (EMBASSY 212-972-1785) (FAX 212-972-1786)

HIS EXCELLENCY RONALD JEAN JUMEAU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SIERRA LEONE

EMBASSY OF SIERRA LEONE Chancery: 1701 19TH STREET, NW 20009 (EMBASSY 202-939-9261) (FAX 202-483-1793)

HIS EXCELLENCY SULAIMAN TEJAN JALLOH

MRS. MARIAMA TEJAN JALLOH AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HASSAN MOHAMED CONTEH

MRS. FATMATA E. CONTEH MINISTER

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. RASIE BINTA KARGBO

MR. YASSIN K. KARGBO MINISTER-COUNSELOR (HEAD OF CHANCERY)

MR. SHEKU MESALI

MRS. BITHADON ALICE MESALI

FIRST SECRETARY

MR. SASPO IBRAHIM SANKOH

MRS. KHADIJATU OMOLORA SASPO SANKOH

FIRST SECRETARY

SINGAPORE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SINGAPORE

Chancery: 3501 INTERNATIONAL PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-537-3100) (FAX 202-537-0876)

HER EXCELLENCY HENG CHEE CHAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHNG THIEN ALVIN LIM

MRS. LYNETTE SU MEIN LEONG

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MEJAR SINGH GILL

MRS. JASMINDER KAUR COUNSELOR (ADMINISTRATIVE & CONSULAR)

MR. GAR YIN HOR

MRS. PUI LUM LAU

COUNSELOR

MR. ROSSMAN ITHNAIN

MRS. MAGDALENE SEE

COUNSELOR (ECONOMICS)

MISS CATHERINE WONG

COUNSELOR

MR. GABRIEL EE CHUNG WONG

MRS. WEI YUEN ANGELINA HING

COUNSELOR

MR. HENG TEM RAYMOND WONG

MRS. LORNAYOKE LIAN CHIA

COUNSELOR

MR. CHOUR THONG GOH

FIRST SECRETARY

MR. KENG NGAK KENNETH QUEK

MRS. GUEKHOON GOH

FIRST SECRETARY

MISS SIN YUAN SEE

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. AARON SHAHRIL YUSOFF MANIAM

FIRST SECRETARY

MR. BENG YOUNG TAN

MRS. SHUYINGZHU

SECOND SECRETARY

MISS ADELINE JIA YI WONG

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. BOON KUAN QUEK

MRS. LI YONGTAN

THIRD SECRETARY

MS. YONG MEI LI

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL KENG YONG RICHARD LIM

MRS. AUDREY CONSTANCE DE SILVA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PEE NIAN CHOO

MRS. LAY KUAN ANG ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

SLOVAK REPUBLIC

EMBASSY OF THE SLOVAK REPUBLIC

Chancery: 3523 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-237-1054) (FAX 202-237-6438)

HIS EXCELLENCY RASTISLAV KACER

MRS. OTILIA KACEROVA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MIROSLAVWLACHOVSKY

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANDREJ DROBA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARCEL KLIMO

MRS. ALENA KLIMOVA

COUNSELOR

MR. ROMAN MOCKOVCAK

MRS. MONIKA MOCKOVCAKOVA

COUNSELOR

MR. JOZEF STEIS

COUNSELOR (COMMERCIAL & ECONOMIC, N.Y.)

MRS. STELLA KUKUCKOVA

MR. JOZEF KUKUCKA FIRST SECRETARY (CULTURE, EDUCATION, & SCIENCE)

MR. MICHAL PAVUK

MRS.ANDREA PAVUKOVA

FIRST SECRETARY

MR. PETERZELENAK

MRS. KATARINAZELENAKOVA

FIRST SECRETARY

MR. TOMAS BICAN

MRS. LYDIA BICANOVA

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MISS MIRIAM HERINCKX

THIRD SECRETARY

MR. MARTIN KABAC

THIRD SECRETARY (PRESS)

MR. BRANISLAVNIKODEM

MRS. ALENA NIKODEMOVA

ATTACHE

COLONEL JAROSLAV GOFJAR

MRS. MARCELA GOFJAROVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PETER KNANIK

MRS. EVA KNANIKOVA ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL SECTION

10 E. 40TH STREET, SUITE 3606

NEW YORK, NY 10016

(OFFICE 212-679-7044) (FAX 212-679-7045)

SLOVENIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SLOVENIA

Chancery: 2410 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-386-6610) (FAX 202-386-6633)

HIS EXCELLENCY SAMUEL ZBOGAR

MRS. MAJAZBOGAR AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. MIRIAM TERESA MOZGAN

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. IRENA LUKAC

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. BORUTREPANSEK

MS. JANA REPANSEK

COUNSELOR

MR. TADEJ RUPEL

MRS. VALENTINA PREVOLNIK RUPEL

COUNSELOR

MR. ANDREJ BERGINC

MRS. KATARINA VATOVEC

THIRD SECRETARY

MR. TADEJ FURLAN

MRS. VANESSA CIGUT

THIRD SECRETARY

MRS. MASASIFTAR

THIRD SECRETARY

MR. JEAN PIERRE VONARB

THIRD SECRETARY

MS. NOELLE KOGOVSEK

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL ANDREJ LIPAR

MRS. DARJA LIPAR DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR SRECKO MATOVIC

MRS. JOLANDA MATOVIC ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SOLOMON ISLANDS

EMBASSY OF THE SOLOMON ISLANDS

Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400L

NEW YORK, NY 10017 (EMBASSY

212-599-6192) (FAX 212-661 -8925)

HIS EXCELLENCY COLLIN D. BECK

MRS. HELEN I. BECK AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SOUTH AFRICA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SOUTH AFRICA

Chancery: 3051 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-232-4400) (FAX 202-265-1607)

HIS EXCELLENCY WELILE AUGUSTINE WITNESS NHLAPO

MRS. SISSY IPILENG NHLAPO AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DIEDERICKMOYO

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MDUNWAZI ROBERT BALOYI

MRS. MAUREEN TSAKANE MASWANGANYE

MINISTER (ECONOMICS)

MS. NOBAYENI CECILIA DLADLA

MINISTER (HEALTH)

DR. SIPHIWE FELIX MKHIZE

MRS. ANNA SIBONGILE MKHIZE

MINISTER (AGRICULTURE)

MR. PRAGALATHAN NAIDOO

MRS. PREMAGHANDI NAIDOO

MINISTER (ADMINISTRATION)

MR. PAKAMISA AUGUSTINE SIFUBA

MRS. NATALIA MOTLAGOMANG SIFUBA

MINISTER (POLITICAL)

MR. HENDRIKDUTOIT

MRS. MAGDALENA DU TOIT

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. GARETH EDWARD REES

MRS. NICOLE ANNE REES

COUNSELOR

MR. DAVID CHARL BREWIS

MRS. CHRISTINA JOHANNA SUSANNA BREWIS FIRST

SECRETARY

MR. ANDRE JOHANNES GROENEWALD

MRS. CHRISTINA MARIA GROENEWALD

FIRST SECRETARY

MS. NOBOM JONAS

FIRST SECRETARY

MR. RUDZANI GODFREY MULAUDZI

MRS. SEKAO TOMMY MULAUDZI

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MS. ANNE FRANCINA TLHOLAKAE

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MS. MATSHEPO ELLEN TSOKU

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MR. MONTSHIOA SIMON PRINCE CHOABI

MRS. MAPULE REGINA MMISAPITSO

SECOND SECRETARY

MR. PIETER DU PLESSIS

MRS. HELEEN DU PLESSIS

SECOND SECRETARY

MR. TYRONE MARC GUNNIE

MRS. SILEENAGUNNIE

SECOND SECRETARY

MRS. CECILE THERESA HEPPES

MR. CLINT HEPPES SECOND

SECRETARY (POLITICAL)

MR. JAN FREDERIK JORDAAN

SECOND SECRETARY

MR. HEYMANN MAHLAKO MAGAGANE

MRS. EVAH MMANAKEDI MAGAGANE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. HEMA ODHAV

THIRD SECRETARY

MR. MASHUDU ELVIS MAFUNE

MRS. MMBULUNGENI MAFUNE

ATTACHE

MS. PATYS ABEGAIL VUYOKAZI MAGOQWANA

ATTACHE

MR. JOHNATHEN SYSTER

MRS. HILLARY SYSTER

ATTACHE

MS. MELINDA VAN HEERDEN

ATTACHE

ADMIRAL GEORGE MPHAFI

MRS. SITHOBEKILE SILAMBA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL SCHALK VAN HEERDEN

MRS. SARAH MARGARETHA VAN HEERDEN

NAVAL & AIR ATTACHE

AGRICULTURAL OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-363-8620)

COMMUNICATION SECTION

3051 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-232-5370)

CONSULAR OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-244-9417)

DEPARTMENT OF TRADE AND INDUSTRY

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4400) (FAX 202-966-5919)

PUBLIC AFFAIRS OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

TECHNICAL OFFICE

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

TRADE/INDUSTRY/AGRICULTURAL

4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 200 20008

(OFFICE 202-966-8910)

SPAIN

EMBASSY OF SPAIN

Chancery: 2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-452-0100) (FAX 202-833-5670)

HIS EXCELLENCY CARLOS WESTENDORP

MRS. AMAYA DE MIGUEL TORAL AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSE PASCUAL MARCO MARTINEZ

MRS. GERALDINE DUFORT RAVIER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ALVARO DE SALAS G. DE AZCARATE

MRS. CARMEN TORNOS GALINDO

MINISTER

MR. JORGE SOBREDO GALANES

MINISTER (CULTURAL AFFAIRS)

MR. JUAN J. BUITRAGO DE BENITO

MRS. MARIA VICTORIA PENA HERNANDO

COUNSELOR

MR. IGNACIO CARLOS ESTEVEZ VILA

MRS. MARIA JOSE RISCO SIERRA

COUNSELOR

MRS. ESTHER FELICES ZUBIRI

COUNSELOR (INFORMATION)

MR. RAFAEL GARRANZO GARCIA

MRS. PILAR ASENSIO RAMOS

COUNSELOR

MR. UBALDO GONZALEZ DE FRUTOS

MRS. MARIA CONCEPCION BURGOS GARCIA

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. SAMUEL J. JUAREZ

MRS. MARIA CONCEPCION LOPEZ DIAZ

COUNSELOR (AGRICULTURE, FISHERIES & FOOD)

MR. JUAN FRANCISCO MARTINEZ GARCIA

MRS. EKATERINA LESHUKOVA

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

DR. MIGUEL MARTINEZ LOPEZ

MRS. MARIA A. LOPEZ SAEZ

COUNSELOR (EDUCATION)

MR. RAFAEL MUNOZ LOPEZ CARMONA MRS. BEATRIZ PEREZ LAPIQUE COUNSELOR

(ECONOMIC & ADMINISTRATIVE)

MR. JOSE MARIA MURIEL PALOMINO

MRS. MARIA SONIA LOPEZ LOPEZ

COUNSELOR

MR. ALBERTO MARIA NADAL BELDA

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. ODON PALLA SAGUES

MRS. PAZ VALIENTE CALVO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ALVARO RODRIGUEZ ALVAREZ

COUNSELOR

MR. SANTIAGO GOMEZ ACEBO

MRS. MARIA DOLORES PEREZ CRESPO

FIRST SECRETARY

MRS. ROSA MARIA DE LAS HERAS CUEVAS

MR. VICENTE MERINO FERRO

ATTACHE (INFORMATION)

MRS. ANA MARIA GERIZ JODRA

MR. COLIN POSEY*

ATTACHE

MR. ANTONIO LINOS CASTELLS

MRS. NURIA PALLAS RUIZ

ATTACHE

MS. MARIA ADELA LLOPIS MARTINEZ

MR. EDUARDO RAMIREZ RUIZ

ATTACHE

MR. SANTIAGO NECHES OLASO

ATTACHE (AGRICULTURE)

MR. JOSE PEREZ GARCIA

MRS. ENEIDA RODRIGUEZ PEREZ*

ATTACHE (HOME AFFAIRS)

BRIGADIER GENERAL RAFAEL VAQUERO FERNANDEZ

MRS. ANA MARIA MARTINEZ PADILLA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL JESUS UBIERNA PARAMO

MRS. MARIA BEGONA MARTINEZ TORRADO

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN JOSE LUIS MARTINEZ AVIAL ARECES

MRS. MARIA C. GONZALEZ CELA CERVERA

NAVAL ATTACHE

COLONEL PEDRO JOSE ABAD GIMENO

MRS. ELISA SALOM PIQUERES AIR

ATTACHE

COLONEL VICENTE MANUEL GIMENO ARANGUEZ

MRS. MARIA JESUS MARTINEZ GOMEZ

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JOSE MARIA DE BARUTELL RUBIO

MRS. SOLEDAD ESPONERA DEL CAMPO

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JESUS MARIA JORGE FRANCO SUANCES

MRS. MARIA PALOMA MOREU MUNAIZ

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL LUIS MIGUEL MUNOZ CALVO

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3RD 20016

(OFFICE 202-244-2166)

AGRICULTURAL OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2339) (FAX 202-728-2320)

CONSULAR OFFICE

2375 PENNSYVANIA AVENUE, NW 20037

CULTURAL OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2334) (FAX 202-728-2312)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 4 20016

(OFFICE 202-244-0093) (FAX 202-362-3993)

DEFENSE COOPERATION ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, FLOOR 4TH 20016

(OFFICE 202-244-0093)

ECONOMIC & COMMERCIAL OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2368) (FAX 202-466-7385)

EDUCATION OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2335) (FAX 202-728-2312)

FINANCIAL OFFICE

2375 PENNSYLVANNIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2338) (FAX 202-728-2318)

INFORMATION OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2332) (FAX 202-728-2308)

LABOR AND SOCIAL AFFAIRS OFFICE

2375 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20037

(OFFICE 202-728-2331) (FAX 202-728-2304)

MILITARY ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3RD 20016

(OFFICE 202-244-6161) (FAX 202-362-3993)

NAVAL ATTACHE OFFICE

4801 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 3 20016

(OFFICE 202-244-2166)

SRI LANKA

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC SOCIALIST REPUBLIC OF SRI LANKA

Chancery: 2148 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-4025) (FAX 202-232-7181)

HIS EXCELLENCY BERNARD A. B. GOONETILLEKE

MRS. MARIA G. J. GOONETILLEKE AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NIMAL K. ALUTHGAMA GAMALADDALAGE

MRS. CHANDRANI KARUNATILAKE RAIGALA

MINISTER (COMMERCIAL)

MR. PERIYASAMY PILLAI SELVARAJ

MINISTER-COUNSELOR

MRS. RAJIKA JAYATILAKE

MR. RENUKASIRI ANADA JAYATILAKE

COUNSELOR

MRS. ZEENATHUL AMEINA MOHIN

MR. SHIBLY IMDAAD MOHIN

SECOND SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. BASTIAN KORALALAGE AMINDA RODRIGO

SECOND SECRETARY

MS. PONNAMPERUMAA. PONNAMPERUMA

THIRD SECRETARY

BRIGADIER ATHULA DESHAPRIYA G. JAYAWARDANE

MRS. DIANA KUMUDENI N. JAYAWARDANE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ST. KITTS AND NEVIS

EMBASSY OF ST. KITTS AND NEVIS

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-686-2636) (FAX 202-686-5740)

HIS EXCELLENCY DR. IZBEN CORDINAL WILLIAMS

MRS. SHIRMEL ROSETTA WILLIAMS AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

ST. LUCIA

EMBASSY OF SAINT LUCIA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-364-6792) (FAX 202-364-6723)

MRS. CLENIE MARTINA JACINTA GREER

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MS. THAIS MEROE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ST. VINCENT AND THE GRENADINES

EMBASSY OF SAINT VINCENT AND THE GRENADINES

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-364-6730) (FAX 202-364-6736)

HIS EXCELLENCY ELLSWORTH I. A. JOHN

MRS. CHARMANE VANESSA TAPPIN JOHN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. LA CELIA ARITHA PRINCE

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FRANK M. CLARKE

COUNSELOR

SUDAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE SUDAN

Chancery: 2210 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-338-8565) (FAX 202-667-2406)

MR. JOHN UKEC LUETH UKEC

MRS. MARTHA GIIR* MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. SALAH AHMED EL SALIH EL GUNEID

MRS. DURIA MOHAMED SHARIF NOUR EL DAIM

MINISTER

MR. NASRELDIN AHMED WALI ABDELTIF

MRS. AMIRA MOHAMED TAHA ISMAIL

MINISTER

MR. FATAHELRAHMAN ALI MOHAMED

MRS. ZAINAB HAMID MOHAMED OMER

MINISTER

MR. HATIM ABUELGASIM MUKHTAR MOHAMED

MRS. AFAF AHMED ELYAS ELSHIKH

COUNSELOR

MR. ABAN PAGAN OTHOWAJALAN

MRS. ALIZA OKUC YOUKWAN DENG

FIRST SECRETARY

MR. KHALID MUSA DAFALLA

MRS. AFAF MOHAMED MAHAMADANI HAMID

FIRST SECRETARY

MR. GAMAL MALIK AHMED GORAISH

MRS. MONA M. AWADELKARIM MOHAMED

FIRST SECRETARY

MR. MAOWIA OSMAN KHALID MOHAMED

MRS. GHADA ABDEL DAFIE ABDEL GADIR

FIRST SECRETARY

MR. OMER EL FAROUG SAYED KAMIL

MRS. NADA ABBAS ABDELGADIR HASSAN

SECOND SECRETARY

MR. FATHELRAHMAN ATEGALLA MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. NAWAL ABDRHMAN ABASHAR MOHAMED

MR. ALI MOBARAKALFAKI ALI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOOALA SAEID MOOALA SALAH

MRS. HUSSNA HUSSEIN ELNOUR GUMAA

ATTACHE (FINANCIAL)

INFORMATION ATTACHE OFFICE

2210 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-797-8863) (FAX 202-745-2615)

OFFICE OF THE CULTURAL COUNSELOR

2612 WOODLEY PLACE 20008 (OFFICE

202-387-8001)

SURINAME

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF SURINAME

Chancery: 4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 460

20008 (EMBASSY 202-2447488)

(FAX 202-244-5878)

HIS EXCELLENCY JACQUES RUBEN CONSTANTIJN KROSS

MRS. EVA VICTORINE KROSS AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MICHIEL GLENN RAAFENBERG MRS. LYDIA

RAAFENBERG COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. ANNE JULIANA DELPHINE CHARLERY

ATTACHE

SWAZILAND

EMBASSY OF THE KINGDOM OF SWAZILAND

Chancery: 1712 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-234-5002) (FAX 202-234-8254)

HIS EXCELLENCY EPHRAIM MANDLENKOSI M. HLOPHE

MRS. MARTHA NGAKANANI HLOPHE AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ZWELETHU MNISI

MRS. LUCIA NONHLANHLA MNISI

COUNSELOR

MRS. NONHLANHLA DLAMINI

MR. SIPHOSIHLEDLAMINI FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MS. LINDIWE CYNTHIA TRIZAH KUNENE

FIRST SECRETARY (TRADE & INVESTMENT)

MS. PHINDILE GOODNESS NXUMALO

THIRD SECRETARY

PRINCE GCINA SAMUEL DLAMINI

ATTACHE (EDUCATION)

MRS. SIPHIWE P. MLANGENI MAHLANGU

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SWEDEN

EMBASSY OF SWEDEN Chancery: 2900

K STREET, NW 20007 (EMBASSY 202-467-2600)

(FAX 202-467-2699)

HIS EXCELLENCY SVEN JONAS HAFSTROEM

MRS. EVA ERNA TORNERHJELM HAFSTROEM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. CAROLINE MARIA ILMERIN VICINI

MR. MASSIMO VICINI MINISTER

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CARL INGEMAR ERIKSSON

MRS. ANITA BRGITTA MARGARETA ERIKSSON

MINISTER (ECONOMIC & FINANCIAL AFFAIRS)

MR. CLAES ROLAND HAMMAR

MINISTER

MR. PONTUS JAERBORG

MRS. ANNA JAERBORG

MINISTER & CONSUL GENERAL

MR. JAN ANDERS ERICSON

MRS. ANN CATHRINE ERICSON WASMUTH

COUNSELOR (PRESS)

MR. ANDERS FAGERSTROEM

MRS. KERSTIN ELISABETH FAGERSTROEM

COUNSELOR

MRS. ERIKA MATILDA FERRER SERRA

MR. JORDI JOAN FERRER SERRA

COUNSELOR

MR. LARS MAGNUS HAERVIDEN

MRS. EVA CAMILLA HAERVIDEN

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. JOERGEN HALLDIN

MRS. PERNILLAAXELSSON HALLDIN

COUNSELOR

MS. PERNILLA JOSEFSSON

COUNSELOR

MS. BRITAANN LISETTE LINDAHL

COUNSELOR

MR. BJOERN LENNART UGGLA

MRS. HILD CHARLOTTE JANSDOTTER UGGLA

COUNSELOR (DEFENSE PROCUREMENT)

MR. MATS ANDERS WIDBOM

MRS. ANETTE ELISABETH FORSS

COUNSELOR (CULTURAL)

MRS. INGRID HELENA ASK

MR. CARL ANDERS CARLSSON

FIRST SECRETARY

MRS. PENILLA MARIA LILJESON

MR. ROBERT DAG URBAN LILJESON

FIRST SECRETARY

MS. PIA ANETTE NILSSON

MR. JAN MARTIN EXNER

FIRST SECRETARY

MS. SUSANNA ELISABETH INSULANDER

MR. KENN ERIKBENGTSSON

SECOND SECRETARY

MS. LISA EMELIA SVENSSON

SECOND SECRETARY

MR. MICHAEL GUNNAR WESTBERG

THIRD SECRETARY

MRS. INGRID ANNAWRETMAN HOLLNER

THIRD SECRETARY

MR. BENGT GOERAN MARKLUND

MRS. FADLEILA MARKLUND

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. MAGNUS MICHAEL MOHR

MRS. ANNA LINDA MARIA RUDBERG MOHR

ATTACHE

MRS. KARIN ELISABETH WIDEGREN

MR. HANS RUNE WILHELM AIDEBORN

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

DR. MARTIN AXEL WIKSTROEM

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MAJOR GENERAL BO ERIK SIWER WALDEMARSSON

MRS. GERD LIS MARIE WALDEMARSSON

DEFENSE ATTACHE

COLONEL BENGT ALLAN SVENSSON

MRS. DEBORAH RUTH DRAIN* MILITARY

ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL PER UNO ALLAN NILSSON MRS. TORIL

NILSSON BERGE AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL LARS OLOF HILMER CORNELIUSSON

MRS. KERSTIN INGEGERD CORNELIUSSON

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

SCIENCE AND TECHNOLOGY OFFICE

2900 K STREET, NW 20007

(OFFICE 202-467-2600) (FAX 202-467-2678)

SWITZERLAND

EMBASSY OF SWITZERLAND Chancery: 2900 CATHEDRAL AVENUE, NW 20008 (EMBASSY 202-745-7900) (FAX 202-387-2564)

HIS EXCELLENCY URS JOHANN ZISWILER

MRS. RONIT ZISWILER AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALEXANDER WITTWER

MRS. MARIE ANNE REGINE WITTWER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HENRI ALEXANDRE GETAZ

MRS. BRIGITTE ANNE CHASSOT GETAZ

MINISTER (ECONOMIC)

MR. ALESSANDRO IVANO DELPRETE

MS. DANIELA REGULA STOFFEL DELPRETE

COUNSELOR

MS. DORA MONIKA FITZLI

MR. PETER ANDREAS MASPOLI FITZLI

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. ERIC HENRI CONRAD HESS

MRS. FLORENTINA AGNES HESS JOOSTEN

COUNSELOR (FINANCE)

MS. MARGRITH LEDERMANN PRESTOFELIPPO

MR. CARL PRESTOFELIPPO*

COUNSELOR & CONSUL

MS. DANIELA REGULA STOFFEL DELPRETE

MR. ALESSANDRO IVANO DELPRETE

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. MARKUSZIMMERLI

MRS. MARIANNAZIMMERLI BALTENSPERGER

COUNSELOR (FINANCE)

MS. ANDREA KATHRIN BOSSHARD KONONOV

MR. MIKHAIL KONONOV FIRST

SECRETARY (LEGAL & POLITICAL)

MR. URS BROENNIMANN

MRS. KATHARINA BROENNIMANN VON GRUNIG

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MS. EMILIJA GEORGIEV REGAMEY

MR. PATRICK MICHEL REGAMEY FIRST

SECRETARY (COMMUNICATIONS)

MR. MARTIN XAVIER MICHELET

MS. SONIA ESPERANZA BUSTOS ZARATE

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. STEPHANSCHMID

FIRST SECRETARY

MR. RAOUL INCERTI

MRS. NATALIA PAOLA CARDENAS INCERTI

SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. PATRICIA BAERTSCH

ATTACHE

MRS. SIMONA ROSANNA REGAZZONI KWENDA

MR. TAKAWIRA WALTER KWENDA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. THOMAS ROETHLISBERGER

MS. SANDRA ROETHLISBERGER

ATTACHE

MS. FLORENCE ROXANE SCHURCH

ATTACHE (LIAISON OFFICER)

MR. HUBERT FRANZ STEINHAUSER

MRS. JOHANNA ELISABETH STEINHAUSER

ATTACHE (DEFENSE ENGINEERING)

MS. CHRISTINE WASHINGTON

MR. ROGER NELSON WASHINGTON*

ATTACHE (CULTURAL)

MR. NIKLAUS JAKOB ZAUGG

ATTACHE

MR. MARTIN ZBINDEN

MRS. JUDITH BRIGITTE LEISER ZBINDEN

ATTACHE (LIAISON OFFICER)

MR. BRUNO ROLF GULDIMANN

MRS. IRIS HILDEGARD HOENER ASST. ATTACHE (DEFENSE PROCUREMENT)

MR. BERNHARD UEBERSAX

ASST. ATTACHE (DEFENSE PROCUREMENT)

MAJOR GENERAL URBAN SIEGENTHALER

MRS. REGINA MARLENE AESCHBACHER

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL FRANZ JOSEF AMACKER

MRS. JEAN ADELE AMACKER* ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

SYRIA

EMBASSY OF THE SYRIAN ARAB REPUBLIC

Chancery: 2215 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-232-6313) (FAX 202-234-9548)

HIS EXCELLENCY DR. IMAD MOUSTAPHA

MRS. RAFIFALSAYED AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ZOUHEIR JABBOUR

MRS. IBTIHALALSEIFI

MINISTER

MR. SAMIR BASHOUR

MRS. OMAYAZEITOUN

FIRST SECRETARY

MR. KHALED SHARAF

SECOND SECRETARY

MS. MANAL KADDOURA

ATTACHE

MS. ENASS KHANSA

ATTACHE (CULTURAL)

MS. NEDAASOUSI

ATTACHE

MR. HASHEM YAZIJI

MRS. WAFAA SHEHAB ATTACHE

(ADMINISTRATIVE AFFAIRS)

TAJIKISTAN

EMBASSY REPUBLIC OF TAJIKISTAN

Chancery: 1005 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20037

(EMBASSY 202-223-6090) (FAX 202-223-6091)

HIS EXCELLENCY ABDUJABBOR SHIRINOV

MRS. GURG SHARIPOVNA RAJABOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BAKHTIER EROV

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. MANUCHEHR MAHMUDOV

THIRD SECRETARY & CONSUL

TANZANIA

EMBASSY OF THE UNITED REPUBLIC OF TANZANIA

Chancery: 2139 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-939-6125) (FAX 202-797-7408)

HIS EXCELLENCY OMBENI YOHANA SEFUE

MRS. ANITA MAROSEFUE AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AUDIFAX ALOISE CHOMA

MINISTER (ECONOMIC)

MRS. LILY LETAWO MUNANKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALAN STEVEN MZENGI

MRS. STELLA ALAN MZENGI

MINISTER-COUNSELOR

MR. ABBAS ABEID MISSANA

MRS. MANSURA ABDUL MUTUNGI

COUNSELOR (CONSULAR)

MS. JUSTA MATARI NYANGE

MR. HERBERT HERME NYANGE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. JOSEPH EDWARD SOKOINE

MRS. CHRISTINE TOWO SOKOINE

COUNSELOR (POLITICAL)

THAILAND

EMBASSY OF THAILAND

Chancery: 1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-944-3600) (FAX 202-944-3611)

HIS EXCELLENCY KRIT GARNJANA GOONCHORN

MRS. RAVEWAN GARNJANA GOONCHORN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAMRONG KRAIKRUAN

MRS. WANTANA KRAIKRUAN MINISTER

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MISS RANGSIMA CHARUBHA

MINISTER

MRS. KESSIRI SIRIPAKORN

MR. PRAKHUN SIRIPAKORN

MINISTER

MS. UBOLWAN USAWATTANAGUL

MINISTER (ECONOMIC & FINANCE)

MR. RAPIBHATCHANDARASRIVONGS

MRS. NITINATH NA NAKORN

MINISTER-COUNSELOR

MR. RAVEE PRACHUABMOH

MINISTER-COUNSELOR

MR. SONGSAKSAICHEUA

MRS. YUPADEE SAICHEUA

MINISTER-COUNSELOR

MR. PITAK UDOMWICHAIWAT

MRS. CHUTHARAT UDOMWICHAIWAT

MINISTER-COUNSELOR

MR. SONTHI VANNASAENG

MRS. NUNTARATH VANNASAENG MINISTER-COUNSELOR

(SCIENCE & TECHNOLOGY)

MRS. PATTRAWAN VECHASART

MR. PIYAPANT VECHASART

MINISTER-COUNSELOR

MR. PRAKARN VIRAKUL

MRS. CHINTANA VIRAKUL MINISTER-COUNSELOR

(AGRICULTURE)

MISS JITVIMOL KANISHTHANAKA

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. TANEE SANGRAT

MRS. CHOLATIP SANGRAT

COUNSELOR

MS. JITTIMA SRITHAPORN

COUNSELOR

MR. SUPATTANGTRONGCHIT

MRS. USA VAN TANGTRONGCHIT

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. PRAPAN DISYATAT

FIRST SECRETARY

MISS NUCHJAREE KLONGSUNGSORN

FIRST SECRETARY

MS. WIRAKA MOODHITAPORN

FIRST SECRETARY

MR. VERADET NIMWACH AROMCHUEN

MRS. JANPIM NIMWACH AROMCHUEN

FIRST SECRETARY

MISS RUJIKORN SAENGCHANTR

FIRST SECRETARY

MR. NATTAPHONG SITTHICHAI

MRS. MANIKA SITTHICHAI

FIRST SECRETARY

COMMANDER NARUTHUM SURAKKHAKA

MRS. NANTARAT SURAKKHAKA

FIRST SECRETARY (PROCUREMENT)

MR. PONGSAKORN THAOHIRUN

MRS. SUWANNA THAOHIRUN

FIRST SECRETARY

MISS ANINTITA VATCHARASIRITHAM

FIRST SECRETARY

MRS. PENMAS LUSANANON

MR. WORADIT LUSANANON

SECOND SECRETARY

MRS. SUPAPORN MANEENOI

MR. SENEEMANEENOI

SECOND SECRETARY

MISS TANIDA SITCHAWAT

SECOND SECRETARY

COLONEL SURASAK PRACHUMYAAT

MRS. KATESALOUI PRACHUMYAAT

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

GROUP CAPTAIN PIBOON VORRAVANPREECHA

WING COMMANDER ANUTTRA VORRAVANPREECHA

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL CHARTCHAI CHAIGASAM

LIEUTENANT COLONEL TANAPAT CHAIGASAM

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

AGRICULTURAL AFFAIRS OFFICE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

AIR ATTACHE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-338-9700)

COMMERCIAL AFFAIRS

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-944-2111)

CULTURAL OFFICE

2300 KALORAMA ROAD, NW 20008

(OFFICE 202-944-3600) (FAX 202-944-3611)

ECONOMIC AND FINANCIAL AFFAIRS

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-467-6790)

EDUCATION AFFAIRS

1906 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-667-9111)

EDUCATION COUNSELOR OFFICE

1906 23RD STREET, NW 20008

(OFFICE 202-667-0675)

MILITARY ATTACHE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-338-9381)

NAVAL ATTACHE

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-944-3629)

SCIENCE AND TECHNOLOGY

1024 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-944-5203)

TIMOR LESTE

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF TIMOR

LESTE Chancery: 4201

CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 504

20008 (EMBASSY 202966-3202)

(FAX 202-966-3205)

MR. CONSTANCIO C. PINTO

MRS. GABRIELA PINTO MINISTER-COUNSELOR

(CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. JORGE TRINDADE NEVES DE CAMOES

MRS. ZELINDA FERNANDES

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

TOGO

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TOGO Chancery: 2208 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (EMBASSY 202-234-4212) (FAX 202-232-3190)

MR. LOREMPO TCHABRE LANDJERGUE

MRS. AZOUMA DOLLAH LANDJERGUE

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES A.I.)

MR. BRUNO FINEL

COUNSELOR (PRESS & COMMUNICATION)

MR. NAPO BERNARD ALI-NAPO

MRS. AYORKOR DOPE ALI NAPO

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. AZOGUENOU KOMLANVI AMOUZOU

MRS. AYOKO AMOUZOU

ATTACHE

MS. BEHEZA GNASSINGBE

ATTACHE (CULTURAL)

MRS. LATRE KAYI LAWSON EPSE AMABLEY

MR. APPOH AMABLEY

ATTACHE

MR. KOFFI TCHAOU

MRS. TCHAOU, ABLAVI DJREKE EPSE

ATTACHE (FINANCIAL)

TONGA

EMBASSY OF THE KINGDOM OF TONGA

Chancery: 250 E. 51ST STREET

NEW YORK, NY 10022

(EMBASSY 917-369-1025) (FAX 917-369-1024)

HER EXCELLENCY FEKITAMOELOA TUPOUPAI UTOIKAMANU

MR. SIOSIUA TUITALUKUA UTOIKAMANU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

TRINIDAD AND TOBAGO

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TRINIDAD AND TOBAGO

Chancery: 1708 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-467-6490) (FAX 202-785-3130)

HER EXCELLENCY MARINA ANNETTE VALERE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. PAUL CHRISTIAN BYAM

COUNSELOR

MISS FRANCES GALE SEIGNORET

COUNSELOR

MR. GUY BENJAMIN

ATTACHE (IMMIGRATION)

MRS. ALBERTHA NORLEEN ELDER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. MONIQUE MARIE MCSWEEN

MR. LUIS VICENTE MCSWEEN*

ATTACHE (INFORMATION)

COLONEL DAVE LESLIE WILLIAMS

MRS. AMOY APPOLONIA WILLIAMS

DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANTHONY W. J. PHILLIPS SPENCER

MRS. JOANNE R. PHILLIPS SPENCER

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

TUNISIA

EMBASSY OF TUNISIA

Chancery: 1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005

(EMBASSY 202-862-1850) (FAX 202-862-1858)

HIS EXCELLENCY MOHAMED NEJIB HACHANA

MRS. DALENDAZARRAD HACHANA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MOURAD BELHASSEN

MRS. HOUDAZAIBI BELHASSEN

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. KAMELBEN HASSINE

MRS. HEDIA BRIKI BEN HASSINE

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. TAREKBENYOUSSEF

COUNSELOR

MR. HABIB CHAOUCH

COUNSELOR (ADMINISTRATOR)

MR. TAOUFIKCHEBBI

MRS. HASNA BEN HAMROUNI CHEBBI

COUNSELOR

MR. FARHAD KHLIF

COUNSELOR

MR. MOHAMED HERGLI

FIRST SECRETARY (CONGRESSIONAL)

MR. FAYCAL SOUISSI

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. MOURAD TRABELSI

ATTACHE

COLONEL BRAHIM OUECHTATI

MRS. RAOUDHAZITOUNI OUECHTATI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MOHAMED GAFSI

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE ARMED FORCES ATTACHE

1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005

(OFFICE 202-862-1850)

TUNISIAN INFORMATION

1515 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20005

(OFFICE 202-446-2546)

TURKEY

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TURKEY

Chancery: 2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-612-6700) (FAX 202-612-6744)

HIS EXCELLENCY NABI SENSOY

MRS. FATMA GULGUN SENSOY AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BURAKAKCAPAR

MRS. SEBNEM AKCAPAR

MINISTER-COUNSELOR

MR. AHMET ALTAY CENGIZER

MRS. GONCA HANDE CENGIZER

MINISTER-COUNSELOR

MR. KUDRETARSLAN

MRS. OZLEM ABIDINOGLU ARSLAN

COUNSELOR (CULTURAL & TOURISM)

MR. TUNCAY BABALI

MRS. EMINE BABALI

COUNSELOR

MRS. AYSE GUL BARKCIN

MR. CENGIZ BARKCIN

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MEHMETCAGIL

MRS. MADIHA AHMED CAGIL

COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. ALI MURAT ERSOY

MRS. FAZILET SUNA ERSOY

COUNSELOR

MR. MEHMETALI ERTUNC

MRS. HATICE ERTUNC

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. SULEYMAN GOKCE

COUNSELOR

MR. YUCELGUCLU

COUNSELOR

MR. NECMI HASTURK

MRS. GULSEN HASTURK

COUNSELOR (PRESS)

MR. MURAT KARAGOZ

MRS. GULCAN AKOGUZ KARAGOZ

COUNSELOR

MS. KIVILCIM KILIC

COUNSELOR

MR. AHMET IHSAN KIZILTAN

COUNSELOR

MR. M. TEOMAN UYKUR

COUNSELOR (LEGAL)

MR. MEHMETYENER

MRS. FATMAYENER

COUNSELOR

MR. BERKAN PAZARCI

FIRST SECRETARY

MR. ERDENIZSEN

MRS. FITNAT DENIZ SAHINBAS SEN

FIRST SECRETARY

MR. FATIH YILDIZ

MRS. NESRIN YILDIZ

FIRST SECRETARY

MR. FERHATALKAN THIRD

SECRETARY

MR. SEDATANLI

MRS. FADIME ANLI

ATTACHE

MS. TULAY BAG

ATTACHE

MR. ONDERCAKIR

MRS. EMINE CAKIR

ATTACHE

MR. YALCIN DULGER

MRS. SEDA DULGER

ATTACHE

MR. ISMETERIKAN

MRS. AYSE REZZAN ERIKAN

ATTACHE

MR. YUNUSERIN

MRS. NAZAN ERIN

ATTACHE (EDUCATION)

MAJOR MUSTAFA NURI GUNCIKAN

MRS. HUMEYRA GUNCIKAN

ATTACHE (MEDICAL)

MR. ALIGURSEL

MRS. FERDAGURSEL

ATTACHE (EDUCATION)

MR. ERHAN KOLBASI

MRS. FATMA KOLBASI

ATTACHE

MR. NAKI KOYUN

MRS. DENIZ YAGMUR KOYUN

ATTACHE

MR. KORAY TURKYILMAZ

ATTACHE

MR. MEHMET LEVENT UNALMIS

MRS. ESME UNALMIS

ATTACHE (CIVIL)

MR. ERHAN UZUNKAYA

MRS. TULAY UZUNKAYA

ATTACHE (CIVIL)

MR. ERCAN YARDIM

MRS. SONGULYARDIM

ATTACHE

MR. TAHSINYILDIRIM

MRS. AYLINYILDIRIM

ATTACHE

MR. EMREYURDAKUL

ATTACHE (CIVIL)

MAJOR COSKUN UNAL

MRS. BERNA UNAL ASST. ATTACHE (ARMY SUPPLY)

LIEUTENANT NAIM TEOMAN UNLU

MRS. MIHRIBAN UNLU ASST. ATTACHE (NAVAL SUPPLY)

BRIGADIER GENERAL HASAN HUSEYIN DEMIRARSLAN

MRS. MEHTAP DEMIRARSLAN

DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL SAFAKGOK

MRS. SEMRAGOK

MILITARY ATTACHE

COMMANDER IRFAN ARABACI

MRS. SECKIN ARABACI

NAVAL ATTACHE

MAJOR CEM HAKAN DERELIOGLU

MRS. SERA DERELIOGLU ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER ATALAY UCAR

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL FERIT BASBUG

MRS.ARZUBASBUG

ASST. AIR ATTACHE

MAJOR MEHMET YAVUZ GENCER

MRS. MUGE AYSE GENCER

ASST. AIR ATTACHE

AGRICULTURAL COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6700)

COMMERCIAL COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6780)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

2202 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-1860)

DEFENSE, AIR, MILITARY & NAVAL ATTACHE OFFICE

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6770)

ECONOMIC COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6790)

EDUCATIONAL COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6810)

FINANCIAL AND CUSTOMS COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6812)

PLANNING OFFICE

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6814)

PRESS COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6807)

SOCIAL AFFAIRS

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6816)

TOURISM COUNSELOR

2525 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-612-6800)

TURKMENISTAN

EMBASSY OF TURKMENISTAN

Chancery: 2207 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-1500) (FAX 202-588-0697)

HIS EXCELLENCY MERET BAIRAMOVICH ORAZOV

MRS. IRINA BORISOVNA ORAZOVA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ORAZMUKHAMMETANNABAYEV

MRS. MARALANNABAYEVA

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL BEGENCH GUNDOGDYYEV

MRS. AYNA GUNDOGDYYEVA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

UGANDA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UGANDA

Chancery: 5911 16TH STREET, NW 20011 (EMBASSY 202-726-0416) (FAX 202-726-1727)

HIS EXCELLENCY PEREZI KARUKUBIRO KAMUNANWIRE

MRS. CAROLYN HUBBARD KAMUNANWIRE*

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHARLES SSENTONGO

MRS. DIANA SSENTONGO

MINISTER-COUNSELOR

MR. EMMANUEL OLOBO BWOMONO

MRS. OLOBO CHRISTINE CANRACH

FIRST SECRETARY

MR. TAYEBWA PHILIP KATUREEBE

MRS. SHEEVON KATUREEBE

FIRST SECRETARY

MRS. NIMISHA JAYANT MADHVANI-CHANDARIA

MR. KAPOOR CHANDARIA FIRST SECRETARY (PUBLIC RELATIONS & COMMERCIAL)

MR. RICHARD TUMUSIIME KABONERO

MRS. GRACE TUMUSIIME KABONERO

SECOND SECRETARY

MR. MICHAEL ABOOKI KARUGABA

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE & CONSULAR)

MS. JACINTA KIIZA

THIRD SECRETARY (ASSISTANT TO AMBASSADOR)

COLONEL CHARLES OLINGA ANGINA

MRS. MARGARET ANGINA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

UKRAINE

EMBASSY OF UKRAINE Chancery: 3350 M

STREET, NW 20007 (EMBASSY 202-349-2920)

(FAX 202-333-0817)

HIS EXCELLENCY OLEH SHAMSHUR

MRS. TETIANA IZHEVSKA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLEXANDR ALEKSANDROVYCH

MRS. NADIYA ALEKSANDROVYCH

MINISTER-COUNSELOR

MR. YEVGEN BURKAT

MRS. TETIANA BURKAT MINISTER-COUNSELOR

(TRADE REPRESENTATIVE)

MR. SERGIY KYSLYTSYA

MINISTER-COUNSELOR

MR. HENNADII NADOLENKO

MRS. YULIIA NADOLENKO MINISTER-COUNSELOR

(TRADE REPRESENTATIVE)

MR. VIKTOR NIKITIUK

MRS. SVITLANA NIKITIUK

MINISTER-COUNSELOR

MR. VIACHESLAVLUZIN

MRS. TETIANA LUZINA

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. OLEKSANDR MYKHALCHUK

MRS. TETIANA MYKHALCHUK

COUNSELOR

MR. RUSLAN NIMCHYNSKYI

MRS. SVITLANA NIMCHYNSKA

COUNSELOR

MRS. OKSANA PETRIAIEVA

MR. SERGII PETRIAIEV

COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MR. YEVHEN SCHEHLAKOV

MRS. OLHA SCHEHLAKOVA

COUNSELOR

MR. OLEXANDER SCHERBA

MRS. YAROSLAVA SCHERBA

COUNSELOR

MR. VOLODYMYR YUKHYMETS

MRS. OLENA YUKHYMETS

COUNSELOR

MISS OLENA BREZHNIEVA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. ANDRII BUKVYCH

MRS. NATALIIA BUKVYCH

FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR DRASHKO

MRS. NATALIIA DRASHKO

FIRST SECRETARY

MR. VIKTOR HAMOTSKYI

FIRST SECRETARY

MR. YURIY KARPENKO

MRS. LIUDMYLA KARPENKO

FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. VOLODYMYR KHOMANETS

MRS. TETIANA KHOMANETS

FIRST SECRETARY

MR. VOLODYMYR KUCHYN

MRS. IRYNA KUCHYNA FIRST

SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. OLEXANDER OSADCHYI

MRS. VIKTORIIA OSADCHA

FIRST SECRETARY

MR. YURIY PANASIUK

MRS. OLENA PANASIUK FIRST

SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. YAKIV PYRIH

MRS. VIKTORIIA PYRIH

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. VOLODYMYR SAMOFALOV

MRS. LARYSA SAMOFALOVA

FIRST SECRETARY

MR. DENYSSHEIBUT

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. VOLODYMYR SHKILEVYCH

FIRST SECRETARY

MR. ANDRII STEBELIEV

MRS. MARIIA STEBELIEVA

FIRST SECRETARY

MR. YURII UGNIVENKO

FIRST SECRETARY

MS. MARYNAZLOBINA

SECOND SECRETARY

MS. OLENA KULYK

THIRD SECRETARY

MR. OLEKSANDR SEMENIUK

THIRD SECRETARY

MR. DMYTROSENIK

THIRD SECRETARY

MR. GEORGIY TOLKACHOV

MRS. IRYNA NIKANDROVA

THIRD SECRETARY

MR. ANDRIYTSYMBALIUK

MRS. TETIANA TSYMBALIUK

THIRD SECRETARY

MR. VIKTOR VOLOSHYN

THIRD SECRETARY

MR. OLEKSANDRZAKHARASH

MRS. NATALIYA ZAKHARASH THIRD

SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. ROMAN ANDARAK

MRS. KHRYSTYNA ANDARAK

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. YURIY KOVTIUKH

MRS. YULIYA KOVTIUKH

ATTACHE

MR. VOLODYMYR USHKO

MRS. TETIANA USHKO

ATTACHE & VICE CONSUL

COLONEL YURII SYVOKON

MRS. OLENA SYVOKON

DEFENSE ATTACHE

COLONEL OLEKSANDR IVASYSHYN MRS. OLENA

IVASYSHYNA MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER VIKTOR BEZDUDNYI

MRS. INHA BEZDUDNA

NAVAL ATTACHE

COMMANDER SERHIY HYSHTYMULT

MRS. SVITLANA HYSHTYMULT

NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL YURII KRAVETS

MRS. IRYNA KRAVETS AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL MYKHAILO KYRYLENKO

MRS. LIUDMYLA KYRYLENKO

ASST. DEFENSE ATT A CHE

UNITED ARAB EMIRATES

EMBASSY OF THE UNITED ARAB EMIRATES

Chancery: 3522 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-243-2400) (FAX 202-243-2432)

HIS EXCELLENCY SAQR GHOBASH SAEED GHOBASH

MRS. FATIMA SALEM AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. REEM EBRAHIM REDHA ALI ALHASHIMY

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. OMAR OBAID MOHD ALHESAN ALSHAMSI

MRS. MOZA HINDI ALSHAMSI

FIRST SECRETARY

MS. FATEMA KHAMIS SALEM ALMAZROUEI

SECOND SECRETARY

MR. ABDULLA ALI ALSABOOSI

MRS. HISSAJ.ALROMAITHI

SECOND SECRETARY

MR. SALEM ALI KHAMIS O ALSHAMSI

SECOND SECRETARY

MR. BADER ABDULLA S. BIN SAEED

MRS. HUDA SAEED

SECOND SECRETARY

MR. AHMED ALHAY HAMAD ALHAMELI

MRS. FATHEYA MOHAMED ALHAMELI

THIRD SECRETARY

WARRANT OFFICER MOHAMED SAEED SALEM AL KENDI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER ABDULLA ALALI

MRS. MARYAM ALALI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

CORPORAL NASSIR ABDULLATIF M.F. ALBALOOSHI

MRS. HUDA ALI ALI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

WARRANT OFFICER SAEED DARWEISH ALI A. ALDHAHRI

MRS. NABEILAH ALI ALDHAHRI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

DR. ABDULLA JUMA ALHAJ

MRS. MUNASALIM

ATTACHE (CULTURAL)

MR. MANSOUR HUSSAIN A ALHAMMADI

MRS. MUNTAHA MOHAMAD ALHAMMADI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAKTOUM ABDULLA ALKAABI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED HAMAD ALKUWAITI

MRS. AMNA AHMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR IBRAHIM SALMIN SALEM ALNAIMI

MRS. MARYAM SAEED ALNAIMI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SHEIKH KHALED MOHD BIN ZAYED ALNEHAYAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SERGEANT ALI AHMED QADOUR

MRS. FATMAH SAEED QADOUR

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL MAHFOOZ MOHAMED A. Y. ALSHEHHI

MRS. HANAN FATEH AL SAEEDI AL SHEHHI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED GHANIM GHANIM ALMARRI

MRS. KHAWLA MOHD ALMARRI ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MR. SULAIMAN MOHAMED S. AL JUNAIBI

ASST. MILITARY ATTACHE

CULTURAL OFFICE

1010 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 700 20007

(OFFICE 202-672-1050) (FAX 202-672-1082)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE 3522

INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 300 20008 (OFFICE

202-243-4300) (FAX 202-243-4305)

MEDICAL OFFICE

3522 INTERNATIONAL COURT, NW, ROOM 200 20008

(OFFICE 202-243-4200) (FAX 202-243-2475)

UNITED KINGDOM

BRITISH EMBASSY

Chancery: 3100 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-6500) (FAX 202-588-7870)

HIS EXCELLENCY SIR NIGEL ELTON SHEINWALD

DR. JULIA DUNNE AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ALAN CHARLTON

MRS. JUDITH ANGELA CHARLTON

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. STEPHEN ALAN FRENCH

MRS. SUSAN AILSA FRENCH

MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MR. ALEXANDER GIBBS

MRS. SONJA GIBBS*

MINISTER (ECONOMIC)

MR. JONATHAN WILSON HOYLE

MRS. AMANDA MARY HOYLE

MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MS. SHUNAT. LINDSAY

MR. DAVID R. WAGGOTT

MINISTER (DEFENSE MATERIAL)

MS. JENNIFER LILIAN BATES

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. IAN ANDREW MINTON BOND

MRS. KATHRYN JOAN BOND

COUNSELOR

MR. JULIAN NICHOLAS BRAITHWAITE

MRS. BILJANA BRAITHWAITE

COUNSELOR (GLOBAL ISSUES)

MR. RICHARD ANTHONY CROMPTON

MRS. ROSAZARAGOZA KOBLISCHECK

COUNSELOR

MR. DAVID DEARDEN

MRS. GLORIA JEAN DEARDEN

COUNSELOR (DEFENSE)

MR. JAMES WILLIAM FITZPATRICK

MRS. MARGARET MARY FITZPATRICK

COUNSELOR (NARCOTICS)

MS. ALEXANDRA HALL HALL

MR. DANIEL TWINING*

COUNSELOR

MS. SARAH JILL LENNARD

MR. MARKKILROY

COUNSELOR

MR. TIMOTHY GREGORY LOSTY

MRS. LISA MARY THERESA LOSTY

COUNSELOR

MR. ALAN FRASER LOVELL

COUNSELOR

MR. DOMINIC DAVID MARTIN

MRS. EMILY ROSE MARTIN ARDAGH WALTER

COUNSELOR

MRS. JOAN EDNA MCKEEGAN BROWN

MR. ROBERT DAVID MCKEEGAN BROWN

COUNSELOR (BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER)

MRS. SHARON DENIZ MEMIS

MR. MOULAY HASSAN CHARIF KHALIFI

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ROBIN STANLEY PITMAN

MRS. IRIS THELMA PITMAN

COUNSELOR (DEFENSE)

MR. ANDREW JOHN RADCLIFFE

MRS. GLENDA RADCLIFFE

COUNSELOR (DEFENSE EQUIPMENT)

MR. COLIN REYNOLDS

COUNSELOR & CONSUL

MRS. CAROLINE MARY VERNEY SERGEANT

MR. SIMON JOHN WHITEHOUSE

COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. JOHN V. SILCOCK

MRS. ELIZABETH A. SILCOCK

COUNSELOR

DR. ANTHONY WILLIAM SINDEN

MRS. MARGARET ANNE SINDEN COUNSELOR

(DEFENSE, SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. JAMES EDWARD SMITH

MRS. KAREN MARIE SMITH*

COUNSELOR

DR. PETER DAVID SMYTH

MRS. YVONNE JULIA SMYTH

COUNSELOR

MRS. EMILY ROSE MARTIN ARDAGH WALTER

MR. DOMINIC DAVID MARTIN

FIRST SECRETARY

MR. RODNEY KELVIN MORNINGTON BAKER

MRS. CHRISTINE MARY BAKER

FIRST SECRETARY

MR. THEODORE BARRY

MRS. JANE BARRY

FIRST SECRETARY

MR. THOMAS JOHN GERARD BARRY

MRS. ALEXANDRA LYN BARRY

FIRST SECRETARY

MR. ANDREW J. DAWSON

MRS. SARAH F. DAWSON

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. JAMES ROBERT STEPHEN DOWNER

DR. NICOLA MARGUERITE NEARY FIRST

SECRETARY

MR. BRIAN ROBIN FERRAR

FIRST SECRETARY (SCIENCE & INNOVATION)

MR. ST JOHN B. E. GOULD

MRS. SIAN E. E. GOULD

FIRST SECRETARY

MR. OLIVER EDWIN DENIS GRIFFITHS

MRS. NATHALIE FLORENCE GRIFFITHS FIRST

SECRETARY (TRADE POLICY & AGRICULTURE)

MRS. PATRICIA HAYES

MR. ANDREW HAYES FIRST

SECRETARY (TRANSPORT)

MR. PAULA. JOHNSTON

MRS. FELICITY J. JOHNSTON FIRST

SECRETARY (PRESS & PUBLIC)

MR. MICHAEL CHARLES KELLET

FIRST SECRETARY (SCOTTISH AFFAIRS)

MR. ANTHONY ALAN LORD

FIRST SECRETARY

MR. NIALL ANDREW MACGINNIS

MRS. LUCINDA MACGINNIS

FIRST SECRETARY

MR. PAUL FRANCIS MADDINSON

MRS. REBECCA ANNE MADDINSON

FIRST SECRETARY

MS. FIONA MAY JOAN MCILWHAM

FIRST SECRETARY

MR. RICHARD PETER MORRIS

MRS. DIANE JACQUELINE MORRIS

FIRST SECRETARY

MR. PAUL JONATHAN NEWBEGIN

FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. CARL EDWIN FRANCIS NEWNS

MRS. CHRISTINA NEWNS

FIRST SECRETARY

MR. MARK CHRISTOPHER NEWTON

FIRST SECRETARY (DEFENSE POLICY)

MR. NIGEL GRAHAM PARKER

MRS. PAULA PARKER FIRST

SECRETARY

MR. STEWART VINCENT PRICE

MRS. JUDITH ANNE PRICE FIRST

SECRETARY (MARKET ANALYSIS)

MR. ANDREW WILLIAM PRYCE

MRS. CORIENNE MADDEN PRYCE*

FIRST SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MR. JAMES GREGORY QUINN

MRS. WENDY ANN QUINN

FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN RYCROFT

MRS. ALISON EMMA VICTORIA RYCROFT

FIRST SECRETARY

MR. SIMON SHERCLIFF

FIRST SECRETARY

MR. JONATHAN WILLIAM SINCLAIR

MRS. HELEN CLAIRE SINCLAIR

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. MARTIN WILLIAM SKINNER

FIRST SECRETARY (DEFENSE TRADE)

MR. PAUL JONATHAN SMITH

MRS. PAMELA ANN LAWRENSON

FIRST SECRETARY

MR. STEPHEN GEOFFREY STEEL MRS.ZOE DENISE STEEL

FIRST SECRETARY (DEFENSE EQUIPMENT/COMMERCIAL)

MRS. CLARE SWIFT

MR. HANS SWIFT

FIRST SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN TAYLOR

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. CLARE THOMAS

MR. MARTIN BRIAN HOWE

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. DAVID LLOYD THOMAS

MRS. LAUREN SARAH THOMAS

FIRST SECRETARY

MR. SIMON TOWLER

MRS. LOUISE TOWLER

FIRST SECRETARY (TRADE)

MS. AMANDA ANN TRAIL

FIRST SECRETARY (TECHNICAL WORKS OFFICER)

MS. MAEVE MARY WALLS

FIRST SECRETARY

MR. JAMES JOHN ROLAND HIBGAME WILDE

MRS. CATHERINE WILDE

FIRST SECRETARY

MR. GRAEME MICHAEL WISE

FIRST SECRETARY & DEPUTY CONSUL GENERAL

MR. CLIVE DAVID WRIGHT

MRS. CHRISTINE BERNADETTE CALDWELL

FIRST SECRETARY (TRANSPORT)

MR. ALEXANDER BENNETT

MRS. DEBORAH KAREN BENNETT

SECOND SECRETARY

MR. ROBERT COLIN BOWSKILL MRS. JEAN

BOWSKILL SECOND SECRETARY

(MANAGEMENT)

MRS. LYNDA EDWARDS BURNS

MR. ALFONSO C. GIRONELLA TEJEDOR

SECOND SECRETARY

MRS. SARAH CLARKE

MR. RICHARD HENRY CLARKE

SECOND SECRETARY

MR. NISHI RAJENDRA DHOLAKIA

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MARIE FORSYTH

MR. BRIAN GILBERT FORSYTH

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. MARKKILROY

MS. SARAH JILL LENNARD

SECOND SECRETARY

MR. GERARD MCGOWAN

MRS. LYNN DIANE MCGOWAN

SECOND SECRETARY

MR. STUART MCLEAN

MRS. SHEILA MOIRA MCLEAN SECOND

SECRETARY (SCOTTISH AFFAIRS)

MR. WILLIAM ALEXANDER MIDDLETON

MRS. ALEXANDRA LOUISE BEER

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. SIMON PAUL MUSTARD

MRS. MARY ANNE LOUISE MUSTARD

SECOND SECRETARY

MR. PETER RONALD NELSON

MRS. SUSAN MARY NELSON

SECOND SECRETARY

MR. JOHN JOSEPH O'REGAN

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. CAROL ANN PRIESTLEY

MR. LAWRENCE PRIESTLEY

SECOND SECRETARY (MANAGEMENT)

MISS TAMARAH SHAKIR

SECOND SECRETARY

MR. JONATHAN DINSDALE JON SHARP

MRS. TRACEY SHARP

SECOND SECRETARY

MR. IAN ALLAN

MRS. JANE ALLAN

THIRD SECRETARY

MR. RICHARD JOHN BERKSHIRE THIRD

SECRETARY (TECHNICAL)

MR. CHRISTOPHER RODERICK HENRY FOX

MRS. LEIGH MCCALLUM FOX

THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MISS PAULA JANE FRISTON

THIRD SECRETARY (MANAGEMENT)

MS. ELAINE MARSH

THIRD SECRETARY (PASSPORTS)

MR. CRAIG KEITH MARTIN

MRS. NATALIE JAYNE MARTIN

THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MISS REBECCA HONOR PATTERSON MOORE

THIRD SECRETARY

MR. MATTHEW JOHN ORMOND

THIRD SECRETARY (TECHNICAL)

MR. ADAM RADCLIFFE

MRS. JULIE ANNE RADCLIFFE

THIRD SECRETARY

MR. WILFRED CHARLTON

MRS. GILLIAN CHARLTON ATTACHE

(DEFENCE EQUIPMENT/COMMERCIAL)

MR. WILLIAM CRUICKSHANK

MRS. BRENDA CRUICKSHANK ATTACHE

(DEFENSE EQUIPMENT/LEGAL)

MR. RICHARD ANDREW JONES

MRS. DENISE BRIDGET VAN MOL ATTACHE

(DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. STEWART ALAN MOFFATT

MRS. ELIZABETH ANNE MOFFATT ATTACHE

(DEFENSE EQUIPMENT-PROJECTS)

MR. STEPHEN ANTHONY JOHN PALMER

MRS. NICOLA JANE LEEMING ATTACHE

(DEFENSE EQUIPMENT, POLICY & TRADE)

MR. GRAHAM THOMAS STOTT

MRS. ERICA LYNNE STOTT ATTACHE

(DEFENSE, EQUIPMENT & SEA)

MAJOR GENERAL PETER GILCHRIST

MRS. SARAH JANE GILCHRIST

DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER PHILIP DAVID JONES

MRS. DENISE ANNE JONES

MILITARY ATTACHE

COMMODORE ALAN REGINALD COURTENAY BENNETT

MRS. SARAH ANNE BENNETT

NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE PHILIP CHARLES GOODMAN

MRS. ROWENA MARGARET GOODMAN AIR

ATTACHE

COLONEL PAUL JOHN MOSELEY

MRS. JANE PATRICIA MOSELEY

ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL NEIL MARTIN FAIRCLOUGH

MRS. SYLVIA THOMAS PHILLIPS

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN STEVEN CHARLES RAMM

MRS. ALISON JANE RAMM

ASST. NAVAL ATTACHE

GROUP CAPTAIN DAVID NORMAN CASS

MRS. KERSTIN URSULA CASS

ASST. AIR ATTACHE

BRITISH NAVAL STAFF OFFICE

2221 JEFFERSON DAVIS HIGHWAY, SUITE 708

ARLINGTON, VA 22202

CIVIL AVIATION AND MISSION TO THE FAA OFFICE

1730 RHODE ISLAND AVENUE, NW, SUITE 419 20036

(OFFICE 202-463-7529)

NORTHERN IRELAND BUREAU

601 13TH STREET, NW, SUITE 570 SOUTH 20005

(OFFICE 202-367-0464) (FAX 202-367-0468)

URUGUAY

EMBASSY OF URUGUAY Chancery: 1913

I STREET, NW 20006 (EMBASSY 202-331 -1313)

(FAX 202-331 -8142)

HIS EXCELLENCY CARLOS ALBERTO GIANELLI MRS. MARIA MONICA NARI LLOVERAS AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

COLONEL JOSE JULIO ARANCO GIL

MRS. VIVIAN ALICE RAMA RENEE

ASST. MILITARY ATTACHE

MR. HUGO ARTURO CAYRUS MAURIN

MRS. PATRICIA ELENA URRUTIA ARTUS

MINISTER

MR. CARLOS C. STENERI

MRS. MARIA M. BERRO STENERI

MINISTER (FINANCIAL)

MS. MARIELLA CROSTA RODRIGUEZ

MR. DANIEL HERRERA LUSSICH

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL

MR. NESTOR ALEJANDRO ROSA NAVARRO

MRS. ANALIA SALDANA SMITH

COUNSELOR

MS. SILVANA MONTES DE OCA ABAL

SECOND SECRETARY

BRIGADIER ALBERTO CASTILLO JUANICOTENEA

MRS. MARIA ROSA PILAR IRIART ESCAMES

DEFENSE ATTACHE

COLONEL CARLOS ENRIQUE PAGOLA GARCIA

MRS. MARIA CRISTINA MIRANDA ROCHA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN LUIS ALBERTO ROSSI SANTANDREU

MRS. LILIANA MERCEDES INFANTE LIMA

NAVAL ATTACHE

COLONEL GUSTAVO DANIEL ARESSE MESA

MRS. RITA MARINELLA DIAZ RAMALLO

AIR ATTACHE

CAPTAIN FERNANDO ALFONSO DRAPER BORSETTO

MRS. GRACIELA MARTA PASTORINO IADE

ASST. DEFENSE ATT A CHE

FINANCIAL AFFAIRS OFFICE

1025 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 902 20036

(OFFICE 202-223-9833) (FAX 202-223-2119)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

1913 I STREET, NW, FLOOR 3RD 20006

(OFFICE 202-466-3167)

TRADE BUREAU

1030 15TH STREET, NW, SUITE 760 20005

(OFFICE 202-789-8225)

UZBEKISTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN

Chancery: 1746 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-293-6803) (FAX 202-293-6804)

HIS EXCELLENCY ABDULAZIZ KHAFIZOVICH KAMILOV

MRS. GULNORA RASHIDOVA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. BAKHTIER IBRAGIMOV

MRS. MANZURA IBRAGIMOVA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SHERZODABDULLAEV

MRS. MUBORAKKHON ABDULLAEVA

COUNSELOR

MR. ELDORARIPOV

MRS. SHAKHNOZA SHAAKHRAROVNA ARIPOVA

FIRST SECRETARY

MR. BEKHRUZABDUVALIEV

MRS. GOVKHAR ABDUVALIEVA ATTACHE

(ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MR. NODIRJON KIRGIZBAEV

MRS. MOKHIGUL S. KIRGIZBAEV

ATTACHE & CONSUL

MR. RUSTAM BOYMIRZAEVICH MAMATALIEV

ATTACHE

MR. ABDUSATTOR MUKHAMEDOV

MRS. YULIYA YURIEVNA MUKHAMEDOVA

ATTACHE (PRESS)

MR. FURKATSIDIKOV

MRS. GULCHEKHRA SIDIKOVA

ATTACHE

MR. KADAMBAY SULTANOV

MRS. NIGORA SULTANOVA

ATTACHE

VENEZUELA

EMBASSY OF THE BOLIVARIAN REPUBLIC OF VENEZUELA

Chancery: 1099 30TH STREET, NW 20007

(EMBASSY 202-342-2214) (FAX 202-342-6820)

HIS EXCELLENCY BERNARDO ALVAREZ HERRERA

MRS. MARGARETE E. HIETZGE DE ALVAREZ

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LORENZO DAVID R. DIAZ CARRILLO

MINISTER-COUNSELOR

MR. CARLOS JOSE FIGUEREDO ROJAS

MRS. DIOMELIS ALCALA DE FIGUEREDO

MINISTER-COUNSELOR (PETROLEUM AFFAIRS)

MRS. NANCY MEZA CUELLO

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANGELO AGUSTIN RIVERO SANTOS

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOSE DE JESUS SOJO REYES

MRS. MILAGRO C. ANDRADE CASTILLO

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. MICHELLE DUNMETTTOVAR

SECOND SECRETARY (COMMUNICATIONS & TECHNOLOGY)

MR. MARCOS JOSE GARCIA FIGUEREDO

MRS. IVELISSE DEL SOCORRO DIAZ PAEZ

SECOND SECRETARY (LABOR AFFAIRS)

MRS. REGZEIDA GONZALEZ HERRERA

MR. ANTONIO MORILLO PERDOMO

SECOND SECRETARY

MR. ORLANDO JOSE MONTANEZ OLIVARES

MRS. ERIKA FLORES HERRERA

SECOND SECRETARY

MRS. CLARA SARAI RODRIGUEZ ARIAS

SECOND SECRETARY (ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MS. LIVIA SOLEDAD SUAREZ GONZALEZ

SECOND SECRETARY

MRS. FRAVIA VANESSA MARQUEZ SILVA

THIRD SECRETARY

MRS. MARTHA DAELIA SANCHEZ BOLIVAR

THIRD SECRETARY

MR. ROBINSON ZAPATA TABORDA

THIRD SECRETARY

MS. PATRICIA ABDELNOUR

ATTACHE (CULTURAL)

MR. ASIER ACHUTEGUI NUNEZ

ATTACHE (PETROLEUM)

MS. RORAIMA C. ALBORNOZ PALOMARES

ATTACHE (PRESS)

MR. GABRIEL TORREALBA SANOJA

MRS. YADILKA MARQUEZ DE TORREALBA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL JOSE ALIRIO JAIMES

MRS. MARIA ANGELICA LOPEZ DE JAIMES

ASST. DEFENSE ATT A CHE

AIR ATTACHE OFFICE

2409 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-234-6465)

DEFENSE AND NAVAL ATTACHE OFFICES

2437 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-265-7323)

INFORMATION SERVICE OFFICE 1099

30TH STREET, NW 20007

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICES

2409 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-234-3436)

NAVAL ATTACHE OFFICE

2437 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-265-7323)

VIETNAM

EMBASSY OF VIETNAM

Chancery: 1233 20TH STREET, NW, SUITE 400 20036

(EMBASSY 202-861-0737) (FAX 202-861-0917)

MR. MINHTIEN NGUYEN

MRS. HA THI NGOC NGUYEN

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES, A. I.)

MR. HAI TRAN QUOC CAO

MRS. VAN THI THANH HOANG

MINISTER-COUNSELOR

MRS. NGA THI NGUYET NGUYEN

MINISTER-COUNSELOR (CONGRESSIONAL AFFAIRS)

MR. LIEMBUI

MRS. PHUONG DANG HONG TRAN

COUNSELOR

MR. TUAN ANH HOANG

COUNSELOR

MR. LAM HONG LE

MRS. LIEN NGOC NGUYEN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. THOAN VAN NGO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. DANG BA NGUYEN

MRS. HUETHI PHAM

COUNSELOR

MRS. DUNG CONG NGUYEN

MR. CHI NGOC NGUYEN

COUNSELOR

MR. LONG BA NGUYEN

MRS. CUONGBICH HOANG

COUNSELOR

MR. THACH HONG NGUYEN

MRS. XUAN THI THANH NGUYEN

COUNSELOR

DR. THUAN TIEN NGUYEN

MRS. NGAN KIM THACH

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. TRUNG VAN NGUYEN

MRS. HONG THI DIEU HA

COUNSELOR

MR. CHIEN DINHTRAN

MRS. HUONG THI LAN NGUYEN

COUNSELOR

MR. TUAN MINH TRAN

COUNSELOR

MR. MINH QUANG VU

MRS. HANH MINH NGUYEN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. CHINH CONG DINH

MRS. LAN THI NGOC TRAN FIRST SECRETARY (PROTOCOL & ADMINISTRATIVE)

MR. DAN LE

MRS. THI VAN TA

FIRST SECRETARY

MRS. LAN LINH LE

FIRST SECRETARY

MRS. HONG THI NGUYEN

FIRST SECRETARY

MR. THANH DUC PHAM

MRS. GIANGTHI BICH LE

FIRST SECRETARY

MRS. TAM THI TRAN

MR. DUNG VAN TRAN

FIRST SECRETARY

MS. LAN THI NGUYEN

SECOND SECRETARY

MS. THONG THI THAI NGUYEN

SECOND SECRETARY

MR. CUONG THE NGUYEN

MRS. CU THI HONG DO

THIRD SECRETARY (PRESS)

MR. TUE SY NGUYEN

MRS. ANH THI HOAI NGUYEN

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. NAM HOAI TRAN

THIRD SECRETARY

MR. MANHMINHTRINH

MRS. ANH THI LAN NGUYEN

THIRD SECRETARY

MR. VINHXUAN DO

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. HUONG THI LAN LE

MR. TUAN ANH DOAN

ATTACHE (CHIEF ACCOUNTANT)

MRS. LAN NGOC NGUYEN

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. SON THAI

MRS. NGA THI XUAN BUI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. VIET TRAN

ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL TOAN QUANG NGUYEN MRS. MAI

THANH NGUYEN DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HUNG HAU TRAN

MRS. QUETHI NGUYEN ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

DEFENSE ATTACHE OFFICE

1233 20TH STREET, NW, SUITE 201 20036

(OFFICE 202-293-1822)

TRADE OFFICE

1730 M STREET, NW, SUITE 501 20036

(OFFICE 202-463-9419)

YEMEN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF YEMEN Chancery: 2319 WYOMING AVENUE 20008 (EMBASSY 202965-4760)

(FAX 202-337-2017)

HIS EXCELLENCY ABDULWAHAB A. AL HAJJRI

MRS. SABOURA H. AL-MAHFADI AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HASSAN AL SHAMI

MRS. AMAT ALRAZAG M. AL SHAMI

MINISTER

MR. IBRAHIM M. A. ALKIBSI

MRS. ILHAM ALI ALSSIRAJI

MINISTER

MR. AHMED MOHAMED LUQMAN

MRS. AMATALRAHIM A. M. ISHAK

MINISTER

MR. MOHSIN RAJEH ABU LOHOM

MRS. BELQUIS SENAN ABDULLAH ABULOHOM

COUNSELOR & CONSUL

MR. ABDULHAKIM ABDULRAHMAN AL ERYANI

MRS. BUSHRA MOHAMED AL ERYANI

COUNSELOR

MRS. NAGIBA AHMED KAID AL NADARI

COUNSELOR

MRS. AMAT ALGHAFOOR A. AL WADI

COUNSELOR

MR. ALI OMAR SALEH OMAIRAN

MRS. FATIMAA. AL BIDHANI

SECOND SECRETARY

MR. ADEL ALI AHMED ALSUNAINI

MRS. ANTESAR ALI ABODINYA

THIRD SECRETARY

MR. ABDULWAHAB HAMID MOHAMMAD ZABEBA

THIRD SECRETARY

MR. WALEED MOHAMMED ALI AL SHAHARI

MRS. HANIA FAISAL ABDULWAHED AL AMERI

ATTACHE (POLITICAL)

MR. JAMAL ALI NASSER MOHAMED

ATTACHE

MR. YASSIN SAIF ABDULLA SHAIBANY

MRS. RADDIAH AHMED ALHOBAISHI

ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL TAISEER SALEH ABDULLAH SALEH

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ZAMBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ZAMBIA

Chancery: 2419 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-9717) (FAX 202-332-0826)

HER EXCELLENCY DR. INONGE MBIKUSITA LEWANIKA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NEWSTEAD LEWIS ZIMBA

MRS. NAOMI MBEWE ZIMBA MINISTER-COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. EVERISTUS BENARD KALABA

MRS. ISABEL NYIRENDA KALABA

COUNSELOR (POLITICAL & CONSULAR)

MS. JANE CHIKWATA

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATION)

MRS. MATAA MARGARET MAKUNGO

FIRST SECRETARY

MR. FRANK MBEWE

MRS. MTONGA FEBBY MBEWE

FIRST SECRETARY (ACCOUNTS)

MR. LONGA JOHN MULUTULA

MRS. CHEMBE IRENE MULUTULA

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. MABLE KAMOTO IKACHANA

MR. FELIX AKALALAMBILI IKACHANA

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL JACKSON DALLY NSOFU

MRS. MARJORIE NSOFU

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

ZIMBABWE

EMBASSY OF REPUBLIC OF ZIMBABWE

Chancery: 1608 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-332-7100) (FAX 202-483-9326)

HIS EXCELLENCY DR. MACHIVENYIKA T. MAPURANGA

MRS. SHUPIKAYI V. D. MAPURANGA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GUMISAI GIDEON GAPARE

MRS. ABGIRLGAPARE

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHANDAVENGERWA GWASHAVANHU

MRS. RUTH GWASHAVANHU

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. NICHOLAS MDONGA MASUKUME MHUTE

MRS. SIMBISO STELLAH MHUTE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. SIMBARASHE MASOSO

MRS. ALICE MASOSO SECOND SECRETARY

(ADMINISTRATION & FINANCE)

MR. LUKEMUKUPE

MRS. ENGELINEMUKUPE SECOND SECRETARY

(CONSULAR & ADMINISTRATIVE)

MS. LORETA EVELYN MUTYORA

THIRD SECRETARY (POLITICAL & ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL GEORGE CHINOINGIRA

MRS. MIRIAM CHINOINGIRA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE
COPYRIGHT 2007 U.S. Department of State
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2007 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 
Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:NETHERLANDS-ZIMBABWE
Publication:Diplomatic List
Article Type:Directory
Geographic Code:1USA
Date:Sep 22, 2007
Words:13036
Previous Article:Diplomatic list.
Next Article:Diplomatic list.
Topics:


Related Articles
Washington information directory, 2006-2007.
Firms beware, warns Euro MP.
Diplomatic list.
Diplomatic list.
Diplomatic list.
Diplomatic list.
Japan deplores Zimbabwe election, calls for dialogue with opposition.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2018 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters