Printer Friendly

Critics' Choice Awards 2018 full winners list: Gary Oldman, The Shape of Water, Big Little Lies and Handmaid's Tale triumph; All the highlights and winners from the annual ceremony celebrating the best in TV and film over the year.

Byline: Zoe Shenton

Echoing the message from Sunday's Golden Globes, famous faces kept the spotlight on the treatment of women in Hollywood at the 23rd Critics' Choice Awards held in Santa Monica, California, on Thursday evening.

When it came to the awards, Gary Oldman continued his success by winning best actor, while Ewan McGregor also followed his earlier success by scooping best actor in a limited series for his role in Fargo.

Fresh from his Golden Globe victory, Oldman again triumphed for his performance of Winston Churchill in Darkest Hour.

The Shape Of Water, which is led by Londoner Sally Hawkins, was the most celebrated film on the night winning four awards, including best picture and best director for Guillermo Del Toro.

Del Toro, accepting the best film accolade, brought stars Hawkins and Octavia Spencer to the stage as well as screenwriter Vanessa Taylor.

"For everyone that has been unequal in working with women, let me show you who stands here with us and made this movie possible," he said.

"Let me tell you one thing: you don't know what you're missing."

Critics' Choice Awards 2018 worst dressed: From Margot Robbie's casual frock to Chris Sullivan's eye-watering suit

Gal Gadot was presented with the second #SeeHer award for furthering the image of women on screen.

She celebrated the success of Patty Jenkins, her director in Wonder Woman, but pointed out there is still a dearth of women directing top movies.

The actress added: "In the past weeks and months we've been witnessing a movement in our industry and society and I want to share this award with all women and men who stand for what's right.

"My promise and commitment to all of you is that I will never be silenced and we will continue to band together to make strides uniting for equality."

Meanwhile, James Franco won best actor in a comedy, but the under-fire 39-year-old did not appear in person to collect the accolade.

Franco, who was accused of sexually inappropriate behaviour by five women in the Los Angeles Times on Thursday, won the award for his role in The Disaster Artist.

The announcer, actor Walton Goggins, said: "James couldn't be here tonight to accept this, so we will accept it on his behalf."

BEST PICTURE

The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water -- WINNER Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR

Guillermo del Toro -- The Shape of Water -- WINNER Greta Gerwig -- Lady Bird Martin McDonagh -- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan -- Dunkirk Luca Guadagnino -- Call Me By Your Name Jordan Peele -- Get Out Steven Spielberg -- The Post

BEST ACTOR

Timothee Chalamet -- Call Me by Your Name James Franco -- The Disaster Artist Jake Gyllenhaal -- Stronger Tom Hanks -- The Post Daniel Kaluuya -- Get Out Daniel Day-Lewis -- Phantom Thread Gary Oldman -- Darkest Hour -- WINNER

BEST ACTRESS

Jessica Chastain -- Molly's Game Sally Hawkins -- The Shape of Water Frances McDormand -- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER Margot Robbie -- I, Tonya Saoirse Ronan -- Lady Bird Meryl Streep -- The Post

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe -- The Florida Project Armie Hammer -- Call Me By Your Name Richard Jenkins -- The Shape of Water Sam Rockwell -- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER Patrick Stewart -- Logan Michael Stuhlbarg -- Call Me by Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige -- Mudbound Hong Chau -- Downsizing Tiffany Haddish -- Girls Trip Holly Hunter -- The Big Sick Allison Janney -- I, Tonya -- WINNER Laurie Metcalf -- Lady Bird Octavia Spencer -- The Shape of Water

BEST ACTING ENSEMBLE

Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Mckenna Grace -- Gifted Dafne Keen -- Logan Brooklynn Prince -- The Florida Project -- WINNER Millicent Simmonds -- Wonderstruck Jacob Tremblay -- Wonder

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor -- The Shape of Water Greta Gerwig -- Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani -- The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer -- The Post Martin McDonagh -- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele -- Get Out -- WINNER

BEST ADAPTED SCREENPLAY

James Ivory -- Call Me by Your Name -- WINNER Scott Neustadter and Michael H. Weber -- The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams -- Mudbound Aaron Sorkin -- Molly's Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky -- Wonder

BEST ANIMATED FEATURE

The Breadwinner Coco -- WINNER Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade -- WINNER The Square Thelma

BEST CINEMATOGRAPHY

Roger Deakins -- Blade Runner 2049 -- WINNER Hoyte van Hoytema -- Dunkirk Dan Laustsen -- The Shape of Water Rachel Morrison -- Mudbound Sayombhu Mukdeeprom -- Call Me by Your Name

BEST PRODUCTION DESIGN

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin -- The Shape of Water -- WINNER Jim Clay, Rebecca Alleway -- Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis -- Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola -- Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer -- Beauty and the Beast Mark Tildesley, Veronique Melery -- Phantom Thread

BEST EDITING

Michael Kahn, Sarah Broshar -- The Post Paul Machliss, Jonathan Amos -- Baby Driver -- WINNER Lee Smith -- Dunkirk Joe Walker -- Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky -- The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN

Renee April -- Blade Runner 2049 Mark Bridges -- Phantom Thread -- WINNER Jacqueline Durran -- Beauty and the Beast Lindy Hemming -- Wonder Woman Luis Sequeira -- The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP

Beauty and the Beast Darkest Hour -- WINNER I, Tonya The Shape of Water Wonder

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes -- WINNER Wonder Woman

BEST ACTION MOVIE

Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman -- WINNER

BEST COMEDY

The Big Sick -- WINNER The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY

Steve Carell -- Battle of the Sexes James Franco -- The Disaster Artist -- WINNER Chris Hemsworth -- Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani -- The Big Sick Adam Sandler -- The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tiffany Haddish -- Girls Trip Zoe Kazan -- The Big Sick Margot Robbie -- I, Tonya -- WINNER Saoirse Ronan -- Lady Bird Emma Stone -- Battle of the Sexes

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Blade Runner 2049 Get Out -- WINNER It The Shape of Water

BEST SONG

"Evermore" -- Beauty and the Beast "Mystery of Love" -- Call Me by Your Name "Remember Me" -- Coco -- WINNER "Stand Up for Something" -- Marshall "This Is Me" -- The Greatest Showman

BEST SCORE

Alexandre Desplat -- The Shape of Water -- WINNER Jonny Greenwood -- Phantom Thread Dario Marianelli -- Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer -- Blade Runner 2049 John Williams -- The Post Hans Zimmer -- Dunkirk

Best Drama Series

American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid's Tale (Hulu) -- WINNER Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown -- This Is Us (NBC) -- WINNERPaul Giamatti-- Billions (Showtime) Freddie Highmore -- Bates Motel (A&E) Ian McShane -- American Gods (Starz) Bob Odenkirk -- Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber -- Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series

Caitriona Balfe -- Outlander (Starz) Christine Baranski -- The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy -- The Crown (Netflix) Tatiana Maslany -- Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss -- The Handmaid's Tale (Hulu) -- WINNER Robin Wright -- House of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Bobby Cannavale -- Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon -- Billions (Showtime) Peter Dinklage -- Game of Thrones (HBO) David Harbour -- Stranger Things (Netflix) -- WINNER Delroy Lindo -- The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean -- Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Gillian Anderson -- American Gods (Starz) Emilia Clarke -- Game of Thrones (HBO) Ann Dowd -- The Handmaid's Tale (Hulu) -- WINNER Cush Jumbo -- The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale -- Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz -- This Is Us (NBC)

Best Comedy Series

The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) -- WINNER Modern Family (ABC) Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson -- Black-ish (ABC) Aziz Ansari -- Master of None (Netflix) Hank Azaria -- Brockmire (IFC) Ted Danson -- The Good Place (NBC) -- WINNER Thomas Middleditch -- Silicon Valley (HBO) Randall Park -- Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series

Kristen Bell -- The Good Place (NBC) Alison Brie -- GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan -- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) -- WINNER Sutton Foster -- Younger (TV Land) Ellie Kemper -- Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu -- Fresh Off the Boat (ABC)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Tituss Burgess -- Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins -- Vice Principals (HBO) -- WINNER Sean Hayes -- Will & Grace (NBC) Marc Maron -- GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani -- Silicon Valley (HBO) Ed O'Neill -- Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Mayim Bialik -- The Big Bang Theory (CBS) -- WINNER Alex Borstein -- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin -- GLOW (Netflix) Jenifer Lewis -- Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi -- Master of None (Netflix) Rita Moreno -- One Day at a Time (Netflix)

Best Limited Series

American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) -- WINNER Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV

Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) -- WINNER

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Jeff Daniels -- Godless (Netflix) Robert De Niro -- The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor -- Fargo (FX) -- WINNER Jack O'Connell -- Godless (Netflix) Evan Peters -- American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman -- The Sinner (USA) Jimmy Tatro -- American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Jessica Biel -- The Sinner (USA) Alana Boden -- I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon -- Fargo (FX) Nicole Kidman -- Big Little Lies (HBO) -- WINNER Jessica Lange -- Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon -- Big Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Johnny Flynn -- Genius (National Geographic) Benito Martinez -- American Crime (ABC) Alfred Molina -- Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgard -- Big Little Lies (HBO) -- WINNER David Thewlis -- Fargo (FX) Stanley Tucci -- Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Judy Davis -- Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern -- Big Little Lies (HBO) -- WINNER Jackie Hoffman -- Feud: Bette and Joan (FX) Regina King -- American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer -- The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead -- Fargo (FX)

Best Talk Show

Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) -- WINNER The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series

Archer (FX) Bob's Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) -- WINNER The Simpsons (FOX)

Best Unstructured Reality Series

Born This Way (A&E) -- WINNER Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series

The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) -- WINNER Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC)

Best Reality Competition Series

America's Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul's Drag Race (VH1) The Voice (NBC) -- WINNER

Best Reality Show Host

Ted Allen -- Chopped (Food Network) Tyra Banks -- America's Got Talent (NBC) Tom Bergeron -- Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley -- So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines -- Fixer Upper (HGTV) RuPaul -- RuPaul's Drag Race (VH1) -- WINNER

CAPTION(S):

Credit: Getty Images North America

Gary Oldman continued his success by winning best actor

Credit: REUTERS

Credit: WireImage

Gal Gadot was presented with the second #SeeHer award for furthering the image of women on screen

Credit: WireImage

The Handmaid's Tale star Elisabeth Moss

Credit: Getty

James Franco won best actor in a comedy, but the under-fire 39-year-old did not appear in person to collect the accolade
COPYRIGHT 2018 MGN Ltd.
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2018 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:3am,Celebrity News
Publication:Daily Mirror (London, England)
Article Type:Awards list
Geographic Code:100NA
Date:Jan 12, 2018
Words:1977
Previous Article:Inside Churchill's war rooms: Rare glimpse behind-the-scenes of PM's underground WW2 headquarters; Documents and images from the war rooms been...
Next Article:Sister of TV chef Heston Blumenthal spared jail for punching elderly mother in face; Alexis Blumenthal, 49, was said to have been drunk when she...
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2019 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters