Printer Friendly

Changes of command.

Cmdr. Miguel Peko was relieved by Cmdr. James Gardner as commanding officer of VAW-125 on 15 April 2011.

Capt. Scott C. Kraverath assumed command of U.S. Naval Activities, Spain/U.S. Naval Station Rota on 26 May 2011. His predecessor, Capt. Bill Mosk, was relieved of command on 18 April.

Cmdr. Kevin Ferguson relieved Cmdr. Hugh Rankin as the commanding officer of Center for Naval Aviation Technical Training Unit, North Island, on 5 May 2011.

Cmdr. John H. Fox relieved Cmdr. Jason Jorgensen as the commanding officer of VP-5 during a change of command ceremony on 13 May 2011.

The John C. Stennis CSG held a change of command ceremony on 24 May 2011 as Rear Adm. Craig Faller relieved Rear Adm. Joseph Aucoin.

Cmdr. Ryan Carron relieved Cmdr. Herschel Weinstock of command of HSC-3 on 26 May 2011 at NAS North Island.

Cmdr. John Perrone relieved Cmdr. Max McCoy as commanding officer of VFA-86 on 26 May 2011 at MCAS Beaufort, S.C.

Cmdr. Craig M. Snyder relieved Cmdr. William H. Sheehan as commanding officer of VT- 9 on 2 June 2011.

Cmdr. Phillip L. Faucheux relieved Cmdr. Matthew J. Lipetska as commanding officer of VR-54 on 4 June 2011 at NAS JRB New Orleans.

Cmdr. Joseph R. O'Brien relieved Cmdr. Sean P. Haley as commanding officer of HSL-44 on 9 June 2011. The event also marked the squadron's official transition and redesignation to HSM-74.

Edited by Josh Phillips
COPYRIGHT 2011 Department of the Navy, Naval Historical Center
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2011 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:PEOPLE--PLACES--PLANES
Author:Phillips, Josh
Publication:Naval Aviation News
Date:Jun 22, 2011
Words:241
Previous Article:Milestones.
Next Article:Scan pattern.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2021 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters