Printer Friendly

Awards honour roll.

Since the inception of the business awards program in 1987, a Northern Ontario Business Award has been presented to the following companies and individuals.

Company of the Year 51+ employees

* Atlas Copco Exploration Products, North Bay (2003)

* Northern Telephone., Timmins (2002)

* Murdoch Group Inc., Kirkland Lake (2001)

* Fabrene Inc., North Bay (2000)

* Northern Credit Union Ltd., Sault Ste. Marie (1999)

* McChesney Lumber, Timmins (1998)

* Kinross Gold Corp., South Porcupine (1997)

* Proboard Ltd, Atikokan (1996)

* The Airlane Hotel, Thunder Bay (1995)

* Avenor Inc., Thunder Bay Mill Operations (Award of Merit 1995)

* Drillex International of Canada Inc., Sudbury (1994)

* Spruce Falls Inc., Kapuskasing (Award of Merit 1994)

* Bearskin Airlines, Thunder Bay/Sioux Lookout (1993)

* Fabrene Inc., North Bay (Award of Merit 1993)

* Great Lakes Power, Sault Ste. Marie (1992)

* Great Lakes Forest Products, Thunder Bay (Award of Merit 1992)

* Tom Jones Construction, Thunder Bay (1991)

* Tri Care Group of Companies, Sudbury (1990)

* NM Paterson and Sons, Thunder Bay (1989)

* Valmet-Enerdry, Thunder Bay (1988)

* J.S. Redpath, North Bay (1987)

Company of the Year, 16-50 employees

(formerly 26-50 employees)

* Miller Technology, North Bay (2003)

* M.F. Tulloch Engineering and Surveying, Thessalon (2002)

* Ross Pope & Company, Timmins (2001)

* Softub Canada, Sudbury (2000)

* Thunder Bay Travel, Thunder Bay (1999)

* Nicholls Yallowega Belanger Architects, Sudbury (1998)

* The Bear Chair Co., Magnetawan, (1997)

* Fort Frances Times, Fort Frances (1996)

* United Supply, Timmins (1995)

* DST Consulting Engineers, Thunder Bay (Award of Merit 1995)

* The Cloutier Group, Kapuskasing (1994)

* Advanced Thermodynamics Corp., Sault Ste. Marie (Award of Merit 1994)

* The Jolly Roger Inn, Parry Sound (1993)

* Keith Spencer Trucking Ltd., Dubreuilville (Award of Merit 1993)

* Dingwell's Machinery & Supply, Thunder Bay (1992)

* Thunder Bay Travel, Thunder Bay (Award of Merit 1992)

* Nortek Computers, North Bay (1991)

* Intercity Orthopaedic & Sports Med. Clinic, Thunder Bay (1990)

* Henninger's Diesel, Sudbury (1989)

* Kakabeka Timber, Kakabeka Falls (1988)

* Accurassay Laboratories, Kirkland Lake (1987)

Company of the Year, 1-15 employees

(formerly 1 - 25 employees)

* Lacasse Fine Wood Products Inc., Sudbury (2003)

* Humphrey Refrigeration, Parry Sound (2002)

* Main Filter & Supply, Sault Ste. Marie (2001)

* Aurora Microsystems, Sudbury (2000)

* Ellis, Pastore, Oswin Consultants Inc., Sault Ste. Marie (1999)

* Prestige Glass International, Elliot Lake (1998)

* Northern Voice & Video Inc., Sudbury (1997)

* Healthware Technologies Inc, North Bay (1996)

* Thunder Bay Aviation, Thunder Bay (1995)

* Pen Systems, Sudbury (Award of Merit 1995)

* Savoy's Jewellers, Sault Ste. Marie (1994)

* Algoma Office Equipment, Sault Ste. Marie, (Award of Merit 1994)

* Feldcamp Equipment Ltd., North Bay (1993)

* Malette Funeral Home & Monuments, Iroquois Falls (Award of Merit 1993)

* Miller Technology, North Bay (1992)

* Cliffe Printing, Sault Ste. Marie (Award of Merit 1992)

* Cutsey Business Systems, North Bay (1991)

* Canoe Canada Outfitters, Atikokan (1990)

* Peterson & Habib Consultants, Thunder Bay, (1989)

* Egli's Sheep Farm, Minnitaki (1988)

* Northco Foods, Thunder Bay (1987)

Entrepreneur of the Year

* Tom C. Palangio, Bonfield (2003)

* Paul Brooks, Powassan (2002)

* Ray Williamson, Thunder Bay (2001)

* Donald Steel, Steel Electronics, Sudbury (2000)

* George and Susan Koprash, Sault Ste. Marie (1999)

* Vic Fremlin, Lock City Dairies, Sault Ste. Marie (1998)

* Steven Symes, RLP Machinery & Steel Fabrication Inc., Timmins (1997)

* Pat & Jerry Lefebvre, Lefebvre's Outdoor Sports, North Bay (1996)

* Paul Vilgren, Sling Choker, Sudbury (1995)

* John & Joanne Hill, Two Bears Marina, Keewatin (Award of Merit 1995)

* Bill & Dianne Biggs, French River Trading Post, Alban (1994)

* Michael Sheridan, Northern Rehabilitation & Consulting Services Inc., Sudbury (Award of Merit 1994)

* Carl Crewson, Sportspal Products/Plastitech Products, North Bay (1993)

* Jim McCauley, McBay Restaurants, Thunder Bay (Award of Merit 1993)

* Vic Prokopchuk, Superior Rock Bit Canada/White Otter Inn, Atikokan (1992)

* Beth Queau, Twizzle Designs, Dryden (Award of Merit 1992)

* Bob Firth, Bar-B-Que Bob's/Turtle Beach Wear, Kenora (1991)

* Baxter Ricard, Northern Cable Holdings Ltd., Sudbury (1990)

* Gaston Malette, Malette Inc., Timmins (1989)

* Jim Hilsinger, Ski Searchmont/Algoma's Water Tower Inn, Sault Ste. Marie (1988)

* Richard Fahlman, Anderson's Camp, Sioux Lookout (1987)

Young Entrepreneur of the Year

* Fabio Belli, Sudbury (2003)

* Carmine Biasucci, Sault Ste. Marie (2002)

* Theo Margaritis and William Ferguson, North Bay (2001)

* Don George Aiken, KFC/Pizza Hut, Spud & Dog Chip Wagon, Red Lake (2000)

* Kurtis VanWallegham, Cyber Sudbury, Sudbury (1999)

* Jennifer McNutt and Brent Bywater, Vested Interest, Callander (1998)

* Brian Farquhar, AMJ Campbell Van Lines, North Bay (1997)

* Julie Gohm, Tadney's Design Studio, Powassan, (1996)

* Robert Floreani, Northern Mechanical Services, Timmins (1995)

* Theresa Russell & Brenda Parhiala, Dusk to Dawn Bed & Bath Decor, Thunder Bay (Award of Merit 1995)

* Thomas Coles, Enzo Dozzi & Esa Melantie, Canned Reality Co., Sudbury (1994)

* Gary Ciammaichella, C & S Quality Control Systems Corporation, Wahnapitae (Award of Merit 1994)

* Jo-Anne West, Joka, Haileybury (1993)

* Michael Brooks & Donna Sypher, Fun Time Snacks, North Bay (Award of Merit 1993)

* Doug Nadorozny, the AMS Group, Sudbury (1992)

* Mark Elliot, Site Works, Sudbury (Award of Merit 1992)

* Sylvain Seguin, Heli-North Aviation, Sudbury (1991)

* Brad Miron, Rocks Athletic Wear, Sudbury (1990)

* Colleen Clancy, Academy of Dance & Modelling, Sudbury (1989)

* Lucie Seguin, Lucky 13 Convenience Stores, North Bay (1988)

* Kelly McCarthy, T. K. Hydraulics, North Bay (1987)

Executive of the Year

* Mike McEwan, Great Lakes Power, Sault Ste. Marie (2000)

* Brent Thompson Wardrop Engineering, Thunder Bay (1999)

* David B. Liddle, National Frontier North Bay (1998)

* George Hutchison, Equisure Financial Network, North Bay (1997)

* Fraser Dougall, Thunder Bay Television & Radio, Thunder Bay (1996)

* Emilio Rigato, Avenor Inc., Thunder Bay Mill Operations, Thunder Bay (1995)

* Robert Perry, Placer Dome Canada Ltd., Timmins (Award of Merit 1995)

* Silvio DiGregorio, Bruno's Contracting, Thunder Bay (1994)

* Robert Gregor, James River-Marathon Ltd., Marathon (Award of Merit 1994)

* John Walker, Bombardier Inc., Thunder Bay (1993)

* Grant Reeves, Fabrene Inc., North Bay (Award of Merit 1993)

* Frank Dottori, Spruce Falls Inc., Kapuskasing (1992)

* Felix Lopes, Felix Lopes Sheet Metal, Sudbury (Award of Merit 1992)

* Dale Letts, Continuous Mining Systems, Sudbury (1991)

* Gary Boyer, Apex Investigation & Security, Thunder Bay (1990)

* Diane Pochailo, Vacationland Dairy, Kenora (1989)

* Douglas Scott, Proctor and Redfern, Thunder Bay (1988)

* Charles Carter, Great Lakes Forest Products, Thunder Bay (1987)

First Nations Business Award of Excellence

* Serpent River Trading Post, Cutler (2003)

* Wasaya Airways Limited Partnership, Thunder Bay (2002)

* Addison's Cat House and BJ's OK Tire Sales and Auto Service, Manitoulin Island (2001)

* 4 K's Logging, Nipigon (2000)

* Cree-Tech Inc. Chapleau (1999)

* Reggie's Place Tavern, Sault Ste. Marie (1998)

* Rocky's Lake Resort, Wahnapitae (1997)

* Ifna Engineers Ltd., Sioux Lookout (1996)

* Air Creebec, Sioux Lookout (1995)

* Marie Pitawanakwat, Szhibeegen Training Services, Thunder Bay (Award of Merit 1995)

* Andrew Manitowabi, Manitowabi's Shell Service, Wikwemikong (1994)

* Chester & Rita Goulais, Chester's Shore Lunch, North Bay (Award of Merit 1994)

Entrepreneurial Community of the Year

* Discover Abitibi, Timmins (2003)

* North Bay Economic Development Commission, North Bay (2002)

* B.R.I.D.G.E, Sault Ste. Marie (2001)

* Community Partners of the City of Greater Sudbury, Sudbury (2000)

Innovation Award

* Ionic Engineering Ltd, Sudbury (2003)

* Ontrak Control Systems Inc., Sudbury (2002)

* Sandvik Tamrock, Sudbury (2001)

* Bestech Engineering Inc, Sudbury (2000)

Judges' Choice Award

* Norfab Building Components Inc, Fort Frances (2003)
COPYRIGHT 2004 Laurentian Business Publishing, Inc.
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2004, Gale Group. All rights reserved. Gale Group is a Thomson Corporation Company.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:Celebrating Excellence 2004
Publication:Northern Ontario Business
Geographic Code:1CONT
Date:Nov 1, 2004
Words:1139
Previous Article:Award judges.
Next Article:You're invited to Sudbury in 2005.
Topics:


Related Articles
Awards honour roll.
launches Awards.
Victoria Cross noticeboard.
Ian Gill. Fremantle to France; 11th Battalion AIF, 1914-1919.
North's business leaders, innovators pushing the envelope.
Celebrating business excellence.
Primary health workers honoured.
Thunder Bay to host prestigous NOBA event.
Celebrating excellence: be a part of recognizing the achievements of successful business people across Northern Ontario.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2021 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters |