Printer Friendly

Army honors unit with logistics excellence awards.

THE FIRST CHIEF OF STAFF, ARMY (CSA) COMBINED LOGISTICS EXCELLENCE AWARDS CEREMONY COMBINED THREE EARLIER AWARDS PROGRAMS ...

[ILLUSTRATION OMITTED]

... THE ARMY AWARDS FOR MAINTENANCE EXCELLENCE ...

[ILLUSTRATION OMITTED]

... THE DEPLOYMENT EXCELLENCE AWARDS ...

[ILLUSTRATION OMITTED]

... AND, THE SUPPLY EXCELLENCE AWARDS!

[ILLUSTRATION OMITTED]

ARMY HONORS UNITS with LOGISTICS EXCELLENCE AWARDS

ARMY AWARD FOR MAINTENANCE EXCELLENCE

ACTIVE ARMY

MTOEs

Small Unit Category Winner: C Btry, 2d Bn, 44th ADA, Ft Campbell, KY Runner-up: E Btry, 2d Bn, 43d ADA, Ft Bliss, TX

Medium Unit Category

Winner: 82d MP Co, Ft Bragg, NC Runner-up: C Co, 17th Sig Bn, Kitzingen, Germany

Large Unit Category

Winner: 3d Bn, 7th FA Regt, Kandahar, Afghanistan Runner-up: 95th MP Bn, Mannheim, Germany

TDAs

Small Unit Category

Winner: Equip Concentration Site 66, Ft Leonard Wood, MO Runner-up: 6981st Civ Spt Grp, Mannheim, Germany

Medium Unit Category

Winner: 58th Trans Bn, 3d Chem Bde, Ft Leonard Wood, MO Runner-up: HHC, 206th MI Bn, Ft Gordon, GA

Large Unit Category

Winner: 1st Bn, 29th Inf Regt, Ft Benning, GA Runner-up: Maint Acty-Kaiserslautern, Kaiserslautern, Germany

ARMY NATIONAL GUARD

Small Unit Category

Winner: HHD, 690th Maint Bn, Kinston, NC Runner-up: A Co, 429th Spt Bn, Richmond, VA

Medium Unit Category

Winner: 3647th Maint Co, Blackstone, VA Runner-up: 995th Maint Co, Smith Center, KS

ARMY RESERVE

Small Unit Category

Winner: 812th Sig Co, Concord, CA Runner-up: 312th Med Co, Seagoville, TX

Medium Unit Category

Winner: 428th Trans Co, Jefferson City, MO Runner-up: 369th Trans Co, Wichita, KS

Large Unit Category

Winner: 94th Gen Hosp, Seagoville, TX Runner-up: 643d ASG, White Hall, OH

DEPLOYMENT EXCELLENCE AWARD

ACTIVE ARMY

Small Unit Category Winner: 96th Trans Co, Ft Hood, TX Runner-up: HHC, 89th MP Bde, Ft Hood, TX

Large Unit Category

Winner: 10th Mtn Div, Ft Drum, NY Runner-up: 84th Cbt Engr Bn, Schofield Barracks, HI

Supporting Unit Category

Winner: 842d Trans Bn, Beaumont, TX Runner-up: 39th Trans Bn (MC), Kaiserslautern, Germany

Army Installation Category

Winner: Ft Hood, TX Runner-up: Ft Drum, NY

Operational Deployment Category Small Unit

Winner: F Co, 3d Bn, 69th AR Regt, 3ID, Ft Stewart, GA

Large Unit

Winner: 1st Bn, 38th FA, 2ID, Pusan, Korea

ARMY NATIONAL GUARD

Small Unit Category

Winner: G Trp, 82d Cav, Redmond, OR Runner-up: 1186th MP Co, Salem, OR

Large Unit Category

Winner: 2d Bn, 162d Inf Regt, Eugene, OR Runner-up: 3d Bn, 116th ACR, La Grande, OR

Supporting Unit Category

Winner: Camp Atterbury, Edinburgh, IN Runner-up: Joint Forces HQs--Illinois, Springfield, IL

ARMY RESERVE

Small Unit Category

Winner: 319th Trans Det, Dover, DE Runner-up: 281st Trans Co, Las Cruces, NM

Large Unit Category

Winner: 1179th Trans Bde, Ft Hamilton, NY Runner-up: 1190th Deployment Spt Bde, Baton Rouge, LA

Supporting Unit Category

Winner: 4003d Garrison Spt Unit, Ft Hood, TX Runner-up: 1394th Deployment Spt Bde, Oceanside, CA

SUPPLY EXCELLENCE AWARD

ACTIVE ARMY

Level I (A) Company, Battery, Troop, Detachment

Winner: 11th Sig Det, Mannheim, Germany Runner-up: 51st Trans Co, Mannheim, Germany

Level I (B) Battalion, Squadron

Winner: 205th MI Bn, Ft Shafter, HI

Runner-up: 58th Sig Bn, Okinawa, Japan

Level II (A) TDA Unit Small

Winner: ROTC Det, University of Kansas, Lawrence, KS Runner-up: HHC, 98th ASG, Wuerzburg, Germany

Level II (B) TDA Unit Large

Winner: Maint Acty-Mannheim, Mannheim, Germany Runner-up: Medical Research Institute, Aberdeen Proving Ground, MD

Level III Property Book

Winner: 501st MI Bde, Seoul, Korea Runner-up: ROTC Det, Brigham Young University, Provo, UT Honorable Mentions: 222d BSB, Baumholder, Germany and 58th Sig Bn, Okinawa, Japan

Level IV (A) SSA Small

Winner: 25th Avn Regt, Wheeler Army Airfield, Schofield Barracks, HI Runner-up: Avn Ctr Logs Cmd, Ft Rucker, AL

Level IV (B) SSA Large

Winner: 172d Spt Bn, Ft Wainwright, AK Runner-up: 22d ASG, Vicenza, italy Honorable Mention: 305th QM Co, Yongson, Korea

ARMY RESERVE

Level I (A) Company, Battery, Troop, Detachment

Winner: 329th QM Co (PPTO), Riverside, CA Runner-up: 960th QM Co, Cedar Rapids, IA

Level I (B) Battalion, Squadron

Winner: 94th Gen Hosp, Seagoville, TX Runner-up: 389th Cbt Engr Bn (Heavy), Dubuque, IA

Level II (A) TDA Unit Small

Winner: 4th Bde (CSS), Grand Prairie, TX Runner-up: 1207th U.S. Army Hospital, Ft Benning, GA

Level II (B) TDA Unit Large

Winner: Equip Concentration Site 66, Ft Leonard Wood, MO Runner-up: Equip Concentration Site 43, Forest Park, GA

Level III Property Book

Winner: 320th Ord Bn, Lincoln, NE

Level IV (B) SSA Large

Winner: 245th Maint Co, St. Louis, MO

ARMY NATIONAL GUARD

Level I (A) Company, Battery, Troop, Detachment

Winner: 43d Army Band, Lincoln, NE Runner-up: Svc Btry, 1/119th FA Bn, Augusta, MI Honorable Mention: 694th Maint Co, New Bern, NC

Level I (B) Battalion, Squadron

Winner: HHC, 2/194th AR Bn, Duluth, MN Runner-up: 1/134th FA Bn, Marengo, OH

Level II (A) TDA Unit Small

Winner: 209th Regional Training Institute, Lincoln, NE

Level II (B) TDA Unit Large

Winner: Joint Forces HQs, Madison, WI Runner-up: HHC, 66th Trp Cmd, Jackson, MS

Level III Property Book

Winner: HQs 82d Bde, Trp Cmd, Lake Oswego, OR Runner-up: Joint Forces HQs, Jackson, MS

Level IV (A) SSA Small

Winner: B Co, 193d Avn Regt, Schofieid Barracks, HI

Level IV (B) SSA Large

Winner: Camp Ripley Training Site, Camp Ripley, MN Runner-up: U.S. Property and Fiscal Office, Clackamas, OR
COPYRIGHT 2005 PS Magazine
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2005, Gale Group. All rights reserved. Gale Group is a Thomson Corporation Company.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Publication:PS, the Preventive Maintenance Monthly
Geographic Code:1USA
Date:Oct 1, 2005
Words:865
Previous Article:Find substitution LINs in SB 700-20.
Next Article:BA-5590A/D with SOCI coming soon 1.
Topics:


Related Articles
Top transportation award goes to MTMC employee.
SDDC unit receives top federal excellence award.
Army traffic manager best in field.
Army news service (May 19, 2005): Army recognizes logistics excellence.
U.S. Army Acquisition support center press release (Oct. 2, 2005): 2005 Army Acquisition Corps Awards Ceremony recognizes acquisition stars.
Army news service (May 25, 2006); Annual CLEA: Army recognizes logistics excellence.
Logistics Modernization Program wins back-to-back awards, continues to turn corner.
U.S. Army Acquisition Support Center News Release (Oct. 9, 2006): 2006 AAC Awards Ceremony recognizes acquisition stars.
Department of Defense News Release (Nov. 2, 2006): annual Maintenance Awards announced.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2019 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters