Printer Friendly

2ND LD: Olympics: Medalists at Beijing Olympics.

BEIJING, Aug. 23 Kyodo

(EDS: ADDING BASKETBALL, FIELD HOCKEY)

Medalists at the Beijing Olympics on Saturday:

*

ATHLETICS

Men's javelin throw

Gold - Andreas Thorkildsen (Norway) 90.57 meters

Silver - Ainars Kovals (Latvia) 86.64

Bronze - Tero Pitkamaki (Finland) 86.16

Men's 800 meters

Gold - Wilfred Bungei (Kenya) 1 minute, 44.65 seconds

Silver - Ismail Ahmed Ismail (Sudan) 1:44.70

Bronze - Alfred Kirwa Yego (Kenya) 1:44.82

Men's 5,000 meters

Gold - Kenenisa Bekele (Ethiopia) 12:57.82

Silver - Eliud Kipchoge (Kenya) 13:02.80

Bronze - Edwin Cheruiyot Soi (Kenya) 13:06.22

Men's 4x400-meter relay

Gold - United States (LaShawn Merritt, Angelo Taylor, David Neville, Jeremy Wariner) 2:55.39

Silver - Bahamas 2:58.03

Bronze - Russia 2:58.06

Women's high jump

Gold - Tia Hellebaut (Belgium) 2.05 meters

Silver - Blanka Vlasic (Croatia) 2.05

Bronze - Anna Chicherova (Russia) 2.03

Women's 1,500 meters

Gold - Nancy Jebet Langat (Kenya) 4 minutes, 0.23 seconds

Silver - Iryna Lishchynska (Ukraine) 4:01.63

Bronze - Nataliya Tobias (Ukraine) 4:01.78

Women's 4x400-meter relay

Gold - United States (Mary Wineberg, Allyson Felix, Monique Henderson, Sanya Richards) 3:18.54

Silver - Russia 3:18.82

Bronze - Jamaica 3:20.40

-----

BASEBALL

Gold - South Korea

Silver - Cuba

Bronze - United States

-----

BASKETBALL

Women

Gold - United States

Silver - Australia

Bronze - Russia

-----

BOXING

Flyweight

Gold - Somjit Jongjohor (Thailand)

Silver - Andris Laffita Hernandez (Cuba)

Bronze - Vincenzo Picardi (Italy)

Bronze - Georgy Balakshin (Russia)

Featherweight

Gold - Vasyl Lomachenko (Ukraine)

Silver - Khedafi Djelkhir (France)

Bronze - Shahin Imranov (Azerbaijan)

Bronze - Yakup Kilic (Turkey)

Light welterweight

Gold - Felix Diaz (Dominican Republic)

Silver - Manus Boonjumnong (Thailand)

Bronze - Roniel Iglesias Sotolongo (Cuba)

Bronze - Alexis Vastine (France)

Middleweight

Gold - James Degale (Britain)

Silver - Emilio Correa Bayeaux (Cuba)

Bronze - Vijender Kumar (India)

Bronze - Darren John Sutherland (Ireland)

Heavyweight

Gold - Rakhim Chakhkiev (Russia)

Silver - Clemente Russo (Italy)

Bronze - Osmai Acosta Duarte (Cuba)

Bronze - Deontay Wilder (United States)

-----

CANOE/KAYAK (FLATWATER)

Men's 500-meter canoe single

Gold - Maxim Opalev (Russia) 1 minute, 47.140 seconds

Silver - David Cal (Spain) 1:48.397

Bronze - Iurii Cheban (Ukraine) 1:48.766

Men's 500-meter canoe double

Gold - China (Meng Guanliang and Yang Wenjun) 1:41.025

Silver - Russia 1:41.282

Bronze - Germany 1:41.964

Men's 500-meter kayak single

Gold - Ken Wallace (Australia) 1:37.252

Silver - Adam van Koeverden (Canada) 1:37.630

Bronze - Tim Brabants (Britain) 1:37.671

Men's 500-meter kayak double

Gold - Spain (Saul Craviotto and Carlos Perez) 1:28.736

Silver - Germany 1:28.827

Bronze - Belarus 1:30.005

Women's 500-meter kayak single

Gold - Inna Osypenko-Radomska (Ukraine) 1:50.673

Silver - Josefa Idem (Italy) 1:50.677

Bronze - Katrin Wagner-Augustin (Germany) 1:51.022

Women's 500-meter kayak double

Gold - Hungary (Katalin Kovacs and Natasa Janic) 1:41.308

Silver - Poland 1:42.092

Bronze - France 1:42.128

-----

CYCLING (MOUNTAIN BIKE)

Men's cross country

Gold - Julien Absalon (France) 1 hour, 55 minutes, 59 seconds

Silver - Jean-Christophe Peraud (France) 1:57:06

Bronze - Nino Schurter (Switzerland) 1:57:52

Women's cross country

Gold - Sabine Spitz (Germany) 1:45:11

Silver - Maja Wloszczowska (Poland) 1:45:52

Bronze - Irina Kalentyeva (Russia) 1:46:28

-----

DIVING

Men's 10-meter platform

Gold - Matthew Mitcham (Australia) 537.75 points

Silver - Zhou Luxin (China) 533.15

Bronze - Gleb Galperin (Russia) 525.80

-----

FIELD HOCKEY

Men

Gold - Germany

Silver - Spain

Bronze - Australia

-----

RHYTHMIC GYMNASTICS

Individual, all-around

Gold - Evgeniya Kanaeva (Russia) 75.500 points

Silver - Inna Zhukova (Belarus) 71.925

Bronze - Anna Bessonova (Ukraine) 71.875

-----

HANDBALL

Women

Gold - Norway

Silver - Russia

Bronze - South Korea

-----

SOCCER

Men

Gold - Argentina

Silver - Nigeria

Bronze - Brazil

-----

SYNCHRONIZED SWIMMING

Team

Gold - Russia (Anastasia Davydova, Anastasia Ermakova, Maria Gromova, Natalia Ishchenko, Elvira Khasyanova, Olga Kuzhela, Svetlana Romashina, Anna Shorina, ) 99.500 points

Silver - Spain 98.251

Bronze - China 97.334

-----

TAEKWONDO

Women's over 67 kg

Gold - Maria del Rosario Espinoza (Mexico)

Silver - Nina Solheim (Norway)

Bronze - Sarah Stevenson (Britain)

Bronze - Natalia Falavigna (Brazil)

Men's over 80 kg

Gold - Cha Dong Min (S. Korea)

Silver - Alexandros Nikolaidis (Greece)

Bronze - Arman Chilmanov (Kazakhstan)

Bronze - Chika Yagazie Chukwumerije (Nigeria)

-----

TABLE TENNIS

Men's singles

Gold - Ma Lin (China)

Silver - Wang Hao (China)

Bronze -Wang Liqin (China)

-----

VOLLEYBALL

Women

Gold - Brazil

Silver - United States

Bronze - China

*
COPYRIGHT 2008 Kyodo News International, Inc.
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2008 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 
Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Publication:Asian Economic News
Date:Sep 1, 2008
Words:691
Previous Article:FOCUS: 50 years after Chinese bombardment, Taiwan isle touts peace across strait.
Next Article:Olympics: Medalists at Beijing Olympics.

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2018 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters