Printer Friendly

2012 SCJAS Research Award Winners.

2012 SCJAS Research Award Winners

Oral Presentation

CATEGORY Name School Place

Botany-M Bushra Islam SVHS 1st

 Dr. Ajoy G. Chakrabarti
 Botany Award

Botany-NM Daniel Clements SVHS 2nd

 Abisshek Lakshman SSHS 3rd

Biochemistry-M Caitlin Keen GSSM 1st

 Dr. Mahtubbin Ahmed
 Biochemistry Award

 Emily Moore GSSM 2nd

Biochemistry-NM Himabindu Vinnakota SVHS 3rd

Chemistry-M Zachary Wang DFHS 1st

 Elbert Malone Chemistry
 Award

 Tori Laird GSSM 2nd

Chemistry-NM Grace Smith HHES 1st

 South Carolina Section of
 the American Chemical
 Society Award

 Mahmood Syed SSHS

 Dr. Nasrollah Hamidi
 Polymer Chemistry Award

 JJ Wheeler SSHS 2nd

 Johnnie J. Jenkins, Jr.
 Chemistry Award Sponsored
 by Dr. Joe N. Emily

 David Hodge SVHS 3rd

Cell & Molecular Amy Chang GSSM 2nd
Biology-M

 Juhi Srivastava GSSM 1st

 The Amerian Association for
 Biochemistry & Molecular
 Biology (ASBMB) Award

Consumer Affairs-NM DJ Lee SVHS 1st

 South Carolina Bank & Trust
 Consumer Affairs Research
 Award

 Meisha Draper SVHS 2nd

 Cecelie Kondapaneni HHES 3rd

 Subina Saini SVHS 4th

Engineering-M Cameron Taylor GSSM 1st

 Mr. John Funny Engineering
 Award

 JC Elmore, III GSSM 2nd

 Outstanding Engineering
 Innovation Award

 Joshua Boland 3rd

Engineering-NM Vikram Melchizedec SVHS 1st

 Outstanding Engineering
 Researcher Award

 Miheer Bavare SVHS 2nd

 Sebastian Fearn SVHS 3rd

Environmental Anna Ridenour GSSM 1st
Science-M

Environmental Jed Gist SVHS 1st
Science-NM

 Liqi Zhao SVHS 2nd

 Manushi Patel SVHS 3rd

 Mohit Gandhi SSHS 4th

Math/Computer Paul Park GSSM 1st
Science-M

Math/Computer Gregory Rassolov SVHS 1st
Science-NM

Microbiology-NM Chandler Pobis SVHS 1st

 The South Carolina Branch
 of Amerian Society of
 Microbiology Award (SCBASM)

 Kate Hoffman HHES 2nd

 Benjamin Fechter SVHS 3rd

Physics-NM/M Ben Bartlett LHS 1st

 Virginia Tkacik GSSM 2nd

Physiology & Health- Mehrab Khandkar SVHS 1st
M

 Aidan Brougham-Cook GSSM 2nd

 Shannon Hall SVHS 3rd

Physiology and Helen Clay HHES 1st
Health-NM

 Laura Hungiville HHES 2nd

 Alice Verbrick HHES 2nd

 Rana Sobeih SVHS 3rd

Psychology & Chad Erturk SDS 1st
Sociology-M

Psychology & Nicole Lazar SVHS 1st
Sociology-NM

 Winthrop University
 Behavioral Scene Award

 Will Braddock SVHS 2nd

 Alexandra Rice HS 3rd

Zoology-NM Meg Teuber SVHS 1st

 Dr. Judith D. Salley-
 Guydon Zoology Award

Zoology-M Terral Patel GSSM 1st

Written Categories

Category Name School Place

Botany-NM Bushra Islam SVHS 1st

 Winthrop University
 Excellence in Biology Award
 in Botany

Botany-NM Daniel Clements SVHS 2nd

 Keertana Nair SVHS 3rd

Biochemistry-M/NM Caitlin Keen GSSM 1st

 The Amerian Association for
 Biochemistry & Molecular
 Biology (ASBMB) Award

 Kyle Brennan GSSM 2nd

 Himabindu Vinnakota SVHS 3rd

Chemistry-M Michael Tibbs GSSM 1st

Chemistry-NM Grace Smith HHES 1st

Cell & Molecular Amy Chang GSSM 1st
Biology-M

 Juhi Srivastava GSSM 2nd

Consumer Affairs-NM Subina Saini SVHS 1st

 South Carolina Bank & Trust
 Consumer Affairs Research
 Award

 Meisha Draper SVHS 4th

 Isabella Zeiler SVHS 2nd

 Olivia Bell HHES 3rd

 Grayson Stribling HHES 3rd

Engineering-M Cameron Taylor GSSM 1st

 Dr. Staney Ihekweazu
 Engineering Award

 Joshua Boland GSSM 2nd

 JC Elmore, III GSSM 3rd

Engineering-NM Vikram Melchizedec SVHS 1st

 Miheer Bavare SVHS 2nd

 Clayton Brandenburg SVHS 3rd

Environmental Jacob Crouse GSSM 2nd
Science-M

 Anna Ridenour GSSM 1st

 Winthrop University
 Excellence in Environmental
 Scene Award

Environmental Jed Gist SVHS 1st
Science-NM

 Maddie Norris HHES 2nd

 Meghan Franco SVHS 3rd

 Karen Lee SVHS 4th

Math & Computer Sandy Neal GSSM 1st
Science-M

 Dr. Stevo M. Bozinovski
 Computer Science Award

Math & Computer Sci- Joe Marazzo SVHS 1st
NM

Microbiology-NM Katie Peffen SVHS 1st

 Dr. James B Stukes
 Microbiology Award

 Caroline Swan SVHS 2nd

Physics-NM Ben Bartlett LHS 1st

 Southern Atlantic Coast
 Section of the
 American Association of
 physics Teachers Award

 Melissa Bartlett Teacher

 Southern Atlantic Coast
 Section of the
 American Association of
 physics Teachers Award

Physiology & Health- David Qu SVHS 1st
M

 Dr. Gnana Warshamana-Greene
 Biomedicine Award

 Mehrab Khandkar SVHS 2nd

 Shannon Hall SVHS 3rd

Physiology and Laura Hungiville HHES 1st
Health-NM

 Alice Verbrick HHES 1st

 Nishie G's Physiology &
 Health Research Award

 Helen Clay HHES 3rd

 Rana Sobeih SVHS 2nd

Psychology & Leah VanSyckel GSSM 1st
Sociology-M

 Winthrop University
 Behavioral Science Award

Psychology & Nicole Lazar SVHS 1st
Sociology-NM

 Will Braddock SVHS 2nd

 Alexandra Rice HS 3rd

Zoology-NM Kiran Ravindra SVHS 1st

 Dr. Mary Beth Thomas
 Excellence in Zoology Award

Zoology-M Krista Wunsche GSSM 1st

Abbreviation Key:

(M)=Mentored

(NM)=Non-Mentored

(GSSM)=Governor's School for Science & Math

(SVHS)=Spring Valley High School

(HHES)=Heathwood Hall Episcopal School

(LHS)=Lexington High School

(SDS)=Spartanburg Day School

(HS)=Hammond School

(SSHS)=Southside High School

(DFHS)=Dutch Fork High School


[ILLUSTRATION OMITTED]
SCJAS Special Cateaory Sponsored Awards

Name School

Nathan Gilreath GSSM

Dr. Rahina Mahtab Materials Nanoscience Award
in Engineering

Philip Richardson Spring Valley HS

Dr. Rhullah Massoudi Material Science Award
in Engineering

David Nam Spring Valley HS

Dr. Ruth Hodges Informatics Award

Shauntia White Timberland HS

Outstanding Oral Presentation in Biology--SC
State SCAMP Award

Ben Bartlett Lexington HS

Joseph Brandyburg Best Overall Presentation
Award

Tia Eskridge Hammond School

Converse College Young Female Scientist Award

Annesa Pettis, Spring Valley HS

Chris Conner Memorial Award

Kimberly McRae Spring Valley HS

$500 Air Force Scholarship

Joshua Boland GSSM

$500 Air Force Scholarship

SCJAS Poster Session

he SCJAS Poster Session consists of student research judged
to be the best at the Regional Science Fairs throughout
South Carolina. Twenty students were then invited to present
their research at the SCJAS Annual Meeting.

Biological science Zachary Morgan Greenville Tech 1st
 Charter School

Biological science Shelby Stuff Greenville Tech 2nd
 Charter School

Biological science Tina Monzavi Spring Valley HS 3rd

Physical sciences Ben Bartlett Lexington HS 1st

Physical sciences Richard Li Southside HS 2nd

Physical sciences Louise White Southside HS 3rd

Poster session--Junior

Division Roy James Gilbert Elementary 1st

 SCAS Young

 Scientist Award


Nominees to Attend AJAS National Meeting

Based on their outstanding research, the following SCJAS members have been nominated to represent South Carolina while attending the American Junior Academy of Science (AJAS) national meeting to be held in Boston, Massachusetts in 2013. Congratulations to these excellent students!
Ben Bartlett Lexington HS
Grace Smith Heathwood Hall
Nicole Lazar Spring Valley HS
Jed Gist Spring Valley HS
Bushra Islam Spring Valley HS
Laura Hungiville Heathwood Hall
Alice Verbrick Heathwood Hall
COPYRIGHT 2012 South Carolina Academy of Science
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2012 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:South Carolina Junior Academy of Science
Publication:Newsletter of the South Carolina Academy of Science
Article Type:List
Geographic Code:1USA
Date:Jun 22, 2012
Words:981
Previous Article:2012 Dwight Camper Outstanding Undergraduate Research Award.
Next Article:SC State faculty donate $1,000 in sponsored research awards to SCJAS and SCAS.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2019 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters