Printer Friendly

2006-2007 Honor Roll of ASHRAE investors.

ASHRAE has achieved a distinctive and important position within the heating, ventilation, air-conditioning and refrigeration industry through its technical research program. Major financial commitments from its membership and the HVAC&R corporate community have been instrumental to its success over the last eighty years. With the support of thousands of investors, ASHRAE Research answers the urgent questions facing the industry and ensures that today's standards of environmental safety and quality will apply for generations to come. As a part of the Society's commitment to this important program, it pledges to use 100% of every dollar donated on research projects.

Contributions during the 2006-07 campaign from individuals, companies, organizations and ASHRAE chapters totaled over $1.85 million. This was the result of an enthusiastic effort by the Society's Resource Promotion Committee, over 150 RP Chapter Chairs, and hundreds of other ASHRAE members who organized fund-raising events.

The Honor Roll that follows lists the names of more than 5,300 investors who have made significant financial commitments to ASHRAE during the 2006-07 fiscal year that ended on June 30th.

The 2006-07 Honor Roll has eight sections:

The first section recognizes companies and organizations that joined the prestigious Golden Circle investor level by contributing $10,000 or more.

The second section honors ASHRAE Chapters that have made significant contributions from their treasuries and/or have shown exceptional leadership and support by qualifying for the Full Circle Award.

The third section recognizes members of ASHRAE's Board of Directors and Regions who lead from the top in supporting Society's programs.

The fourth section is an alphabetical listing honoring those contributors who supported ASHRAE at the Partners level ($5,000 to $9,999) and at the Associates level ($2,500 to $4,999).

The fifth section is an alphabetical listing honoring those contributors who supported ASHRAE at the Major Investors level ($250 to $2,499).

The sixth section lists all Honor Roll level investors ($100 for individuals / $150 for companies) by their region and chapter.

The seventh section lists memorial contributions received in honor of deceased ASHRAE members, friends and business associates.

The last section lists endowed contributions that will continue supporting ASHRAE into perpetuity.

We would also like to recognize the companies that have permitted their employees to solicit funds during company business hours. To each of these companies we extend a very special thank you for this invaluable contribution. In addition, we wish to express our gratitude to the more than 900 investors who supported ASHRAE this past year below the honor roll level and could not be listed on these pages because of space limitations.

Your name and honor roll listing is important to us. ASHRAE appreciates the interest and investment of each individual, company and organization listed in this Honor Roll. We strive to be as accurate and complete as possible but in a listing of this length, errors are bound to occur. Please accept our sincere apology for any inadvertent omissions and mistakes and please notify us of any errors so we can correct them for future publications.

2006-2007 Resource Promotion Executive Committee

John Harrod

Chair

Central Oklahoma

Rick Zbin

Vice Chair

Cleveland

Randy Jones

Vice Chair

Charleston

Jim Matthews

Vice Chair

Pikes Peak

Golden Circle Investors

[ILLUSTRATION OMITTED]

This award is presented to contributors who have provided significant financial leadership to ASHRAE at the $10,000 and higher level

Italics represent new Golden Circle Members

AAON Applied Dehumidification Inc. (ADI) Bay Area SMACNA Big Ass Fans CES Group Chimney Design Solutions ClimateMaster Enbridge Gas Distribution Gray Metal Products The HVAC Exchange International Institute of Ammonia Refrigeration (IIAR) Lennox Industries Inc. McQuay International Mechanical Contractors Association National Energy Management Institute (NEMI) National Environmental Balancing Bureau (NEBB) Siemens Building Technologies SMACNA-National Headquarters Trane Venmar CES

ASHRAE Chapter Treasury Contributions

Gold Ribbon

($10,000 or more)

Arkansas

Atlanta

Austin

Baltimore

Central Arizona

Hawaii

Houston

Rocky Mountain

Silver Ribbon

($5,000 - $9,999)

Boston

British Columbia

Central New York

Central Oklahoma

Central Pennsylvania

Columbus

Dallas

Jacksonville

Minnesota

Mississippi Valley

National Capital

Quebec

San Diego

Spacecoast

Triangle

Bronze Ribbon

($2,500 - $4,999)

Central Florida

Cincinnati

Delaware

Gold Coast

Illinois

Iowa

Kansas City

Long Island

Mexico City

Monterrey

Montreal

Nashville

New Jersey

New Orleans

Niagara Frontier

Northeast

Oregon

Philadelphia

Pittsburgh

Richmond

Southern Alberta

Southern Nevada

Tennessee Valley

Toronto

Utah

Western Michigan

Wichita

ASHRAE Full Circle Awards

This award is presented to chapters and regions that have demonstrated leadership and support for ASHRAE Research through the personal honor roll level contributions of each Chapter officer and the Research Promotion chair.

Chapters

Akron/Canton

Alamo

Alaska

Anthracite

Arkansas

Atlanta

Austin

Baltimore

Big Sky

Birmingham

Bi-State

Black Hills

Bluegrass

Boston

British Columbia

Central Florida

Central Illinois

Central Indiana

Central New York

Central Oklahoma

Central Pennsylvania

Champlain Valley

Charleston

Cincinnati

Cleveland

Columbus

Connecticut

Dallas

Dayton

Delaware

Detroit

East Tennessee

East Texas

Evansville

Florida West Coast

Ft. Worth

Ft. Wayne

Gold Coast

Golden Gate

Granite State

Greenville

Gulfstream

Halifax

Hamilton

Hampton Roads

Hawaii

Hong Kong

Houston

Illinois

Inland Empire

Iowa

Jacksonville

Johnstown

Kansas City

Lehigh Valley

London

Long Island

Louisville

Madison

Maine

Malaysia

Manitoba

Memphis

Miami

Mid-Columbia

Minnesota

Mississippi Valley

Montreal

Nashville

National Capital

NB/PEI

NE Oklahoma

Nebraska

New Jersey

New Mexico

New York

Northeast

Northern Alberta

Northern Indiana

North Piedmont

NW Florida

Orange Empire

Oregon

Ottawa

Ozarks

Philadelphia

Philippines

Pikes Peak

Pittsburgh

Puerto Rico

Puget Sound

Quebec

Regina

Richmond

Roanoke

Rochester

Rocky Mountain

San Diego

San Joaquin

San Jose

Saskatoon

Shreveport

Sierra Delta

South Carolina

South Dakota

Southern Alberta

Southern California

Southern Piedmont

Space Coast

St. Louis

SW Florida

Taiwan

Thailand

Toronto

Tri County

Triangle

Twin Tiers

Utah

Vancouver Island

Wichita

Windsor

Regions

Region I

Region VII

Region II

Region VIII

Region III

Region IX

Region IV

Region X

Region V

Region XI

Region VI

Region XII

ASHRAE Board of Directors

Leading From the Top 2006 - 2007 Board Members supporting ASHRAE Research:

Terry E. Townsend--President

Kent W. Peterson--President Elect

William A. Harrison--Treasurer

Lynn G. Bellenger--Vice President

Maureen Grasso--Vice President

Hugh D. McMillan III--Vice President

Thomas H. Phoenix--Vice President

Garry N. Myers--DRC I

Wilfred Laman--DRC II

Daniel C. Pettway--DRC III

Ben A. Leppard Jr.--DRC IV

James K. Wilson--DRC V

John A. Day--DRC VI

Arthur D. Hallstrom--DRC VII

Arthur L. Giesler--DRC VIII

David R. Olson--DRC IX

Verle A. Williams--DRC X

Traci A. Hanegan--DRC XI

Robert B. Risley--DRC XII

C. S. Ow--DRC XIII

William P. Bahnfleth--DAL

James R. Fields--DAL

Sheila J. Hayter--DAL

Richard D. Hermans--DAL

Nance C. Lovvorn--DAL

T. David Underwood--DAL

James K. Vallort--DAL

Thomas E. Watson--DAL

ASHRAE Research Partners

Investors of $5,000 to $9,999

Ewing/Kessler Mechanical Solutions

Hydro Quebec

Johnson air Products

Rheem Manufacturing

Southern Company

Trande Residential Systems-Tyler

ASHRAE Research Associates

Investor of $2,500 to $4,999

Airetech Corp.

The Benham Companies

British Columbia Hydro & Power

Authority

Caprive Aire

Emerson

Greenheck Fan

GRG Consulting Engineers

Jaros, Baum, & Bolles

Johnson Controls--Raleigh

Kaiser Sales

Frederick Kohloss

Oklahoma Gas & Electric Co.

Parker Hannifin

Price Industries

Harry Rountree

Steril-Aire

Tom Barrow Co.

Union Gas--Chatham, ON

Major Donors

Investors of $1,000 to $2,499

AAF International

AC Corp.

ACP Sheet Metal

Aeroflex USA/Eastern Polymer Industry

Airex

AKF Engineers

Alamance Consulting Engineers

All Seasons HVAC Sales

American Standard Foundation

Amsted Industries Foundation

Robert Anderson

Arkema Inc

ATS Automation

Automated Building Systems-Oklahoma City

Axair Nortec

Mike Balco

Baltimore Aircoil Co.

Bartos--Dallas

Benner & Fields

BPL Sales

Brady Trane Sales--Greensboro

Bruce Air Filter Co.

Steven Bruning

Building Energy Management--Manitoba

Building Wellness Consultancy

William Bullock

Burns & McDonnell

C.H. Guernsey & Co.

Mark Campbell

Carrier--Charlotte

Carrier--East Texas

Carrier Canada--Mississauga

Carroll Air Systems--Tampa

CDE Air Conditioning

Central Hudson Gas & Electric

The Chapman Co.

Colonial Webb

Comfort Systems USA

Kenneth Cooper

Samuel Cummings

Daniel Grider Properties

Data Aire

Dayus Register & Grille

Delta Controls

Des Champs Technology

William Dillard

DisTech HVAC

Charles & Joan Dorgan

E.H. Price Sales--Winnipeg

Drew Emsweller

Energy Balance

Engineered Equipment

Engineered Equipment & System

Environmental Air Systems

Matthew Ernst

James Fields

Fluid Solutions

Michael Gallagher

Arthur Giesler

Goodkey Weedmark & Assoc.

Gary Griffin

Grumman Butkus Assoc.

Gustave A Larson Co.

Haakon Industries Canada

Hahn Mason Air Systems--Charlotte

Hahn Mason Air Systems--Greensboro

Hargis Engineers

John Harrod

Harshaw Trane

Charles Henck

Ernest Herterich

Bob Heym

Hoffman & Hoffman Inc.--Greensboro

Hooper Corp.

HTS Engineering

HuntAir

HVAC Engineering

I.C. Thomasson Assoc.

Industrial Air--Greensboro

David James

James M. Pleasants Co.--Columbia

James M. Pleasants Co.--Greensboro

James M. Pleasants Co.--Raleigh

JE Dunn Construction

Sheldon Jeter

John J. Kirlin Inc.--Raleigh

Johnson Controls--Austin

Johnson Controls--Irving

Johnson Controls--Las Vegas

Johnson Controls--Markham

Kansas City Power & Light Co.

Keeprite Refrigeration

Firouz Keikavousi

L.K. Metal Products

L.R. Gorrell Co.--Raleigh

Laclede Gas Co.

Lan Assoc.

Lewis Elliott & Studer

Lilker Assoc.

Lochinvar Corp

Manitoba Hydro

Masters Building Solutions

Matherly Mechanical Contractors

McKenney's Inc.--Atlanta

McKenney's Inc.--Charlotte

Hugh McMillan, III

McMillan Choate and Assoc.

McQueeny Group

Mechanical Contractors--St. Louis

Mechanical Products Nevada

Michaud Cooley Erickson & Assoc.

Midwest Engineering

Midwest Insulation Contractors

Mills Wilson George Inc.

MPE Consulting Engineers

Mussun Sales--Cleveland

MWSK Equipment

Ahmad Nawabi

NCA Manufacturing

NEBB--Colorado

New York State Electric & Gas

NIBCO

Norman S. Wright--Brisbane

Norman S. Wright--Las Vegas

Nutech Energy Systems

P2S Engineering

Patterson-Kelley Co.

Nicholas Peak

Andrew Persily

Pettit & Pettit Consulting Engineers

Plumbing & Mechanical Contractors Assoc.

Process & Air Conditioning Equipment

Publix Super Markets

Puget Sound Energy

Quality Mechanical Contractors

R.G. Vanderweil Engineers

R.L. Kistler Inc.

RAE Corp.

Regulvar Inc.

Reliable Controls

Research Products Corp.

Gordon Ross

Raymond Ruf

Ronald Runyon

Ruskin Manufacturing

San Antonio Plumbing & Pipefitting

San Antonio Sheet Metal Industry

Santee Cooper

Saskatchewan Insulation

SaskEnergy

Selkirk Canada

Sheet Metal & Air Conditioning

Sheet Metal Workers Local 20

Shortridge Instruments

Simply Sharp Interiors

Skil-Aire Div.

SMACNA--Orange Empire

Brad Smith

Smith Seckman Reid

Thomas Sobieski

Spinnaker Industries

SPX Cooling Technologies

Stan Weaver & Co.

Stillwell Hansen Inc.

Superior Manufacturing

Superior Mechanical Services

TDIndustries

Tekmar Control Systems

Terasen Gas

Texas Air Products--Austin

Texas Air Systems--Irving

Thermal Resource Sales

TLC Engineering

Tom Beggs Agencies

Trade Mechanical Contractors

Phillip Trafton

Trane--Arkansas

Trane--Dallas

Trane--Lexington

Trane--Winnipeg

Triad Mechanical Contractors

Trigen Tulsa Energy Corp.

Trigen-Oklahoma City Energy

Upchurch Services

Valair

Vico Inc.

Wade Co.

Waterfurnace International

Thomas Watson

Investors of $500 to $999

AA Gonzalez Engineering

Abby Enterprises

ABS Consultants

Adams Co.

Advanced Automation Systems

Advanced Building Solutions

AES

Affiliated Engineers

Air Conditioning Equipment Sales

Air Management Technologies

Air Mechanical & Service Corp.

Air Products Equipment

Air Systems--Las Vegas

Air Tectonics

Airco

AirCo, Inc.

Airdronics

Airflo Sales

Alabama Power--Birmingham

Alagasco

ALC Controls

Alvine & Assoc.

AMC Engineers

AME Consulting Engineers

Andrews Filter & Supply

Anron Heating & Air Conditioning

APHCC--Assoc. of Plumbing

Heating Cooling Contractors

Applied Air Engineering

Applied Technologies of NY

Arkansas Western Gas

Ashcraft Co.--Dallas

Associated Air Products

Associated Consulting

Engineering

Automated Building Systems--Tulsa

David Auyoung

B.J. Terroni Co.

Baete-Forseth HVAC

Batson Bravo Engineers

Baumgartner

BCER Engineering

Behrmann Co.

Erich Binder

Blender Products

Bombard Mechanical

Cyrus Booker

William Boone

Boone & Boone Sales.--Tulsa

Bousquet Technologies

Brady Trane Sales--Raleigh

Bridgers & Paxton

Brilco

Brookside Industrial

Broome County NY Assoc. of Heating & Cooling Contr.

Jack Buckley

Buford Goff & Assoc.

Building Controls & Services

Building Technologies Group

Bush Wholesalers

C & C Assoc.

Camfil Farr

Canon Design

Capital Engineering Consultants

Carrier Bryant Tennessee

Carrier Building Services--Las Vegas

Carrier West

Cates Sheet Metal Industries

CD Mechanical

Central Mechanical-Wichita

Cetaf Corp.

Richard Charles

CHB Mechanical

Chorley & Bisset Consulting

CHP & Assoc.

CM3 Building Solutions

Cochrane Supply & Engineering

Colvin Engineering Assoc.

Comfort Engineering

Commercial Air Management

David Crittenden

Wade Crow

CTG Enterprises

Cy G. Hansen Memorial

Dallas/Fort Worth Sheet Metal

David Shultz Assoc.

Dayton Trane

Gary Debes

DeBra-Kuempel

Delta T Corp.

Design Alaska

Christopher Dilg

William Dillard

DLR Group

Don Burden & Assoc.

Dynamic Systems

Eclipse Mechanical Engineering

James Edmondson

EFISystems Group

Enbridge Gas New Brunswick

Energere Consultants

Energy Control

Energy Engineering Assoc.

Enertrak

Engineered Air Balance--Dallas

Engineered Designs

Engineered Solutions

Enterprise Rent A Car Foundation

Enthalpy Engineering

Enviromatic Systems of Ft. Worth

Epting Distributors Evapco

Stanley Everett

F.C. O'Neill Scriven & Assoc.

Farris Engineering--Omaha

Faulkner Haynes & Assoc.--Raleigh

Anthony Finch

Finnegan Erickson & Assoc.

Fox Valley Sheet Metal Contractors

Frankfurt Short Bruza Assoc.

Friberg Assoc.

Garick Electrical & Mechanical

Gayner Engineers

General Heating & Air Conditioning

Georgia Trane

Bill & Molly Goodman

GPM Engineering--Pitzco

Robert Greene

Carlos Grinberg

Gulf Power Co.

H & H Industries

Robert Haake Jr.

Richard Hahn

Hanna Plumbing & Heating

Hansen Mechanical Contractors

Nicholas Hanson

Harold James Inc.

Harrison Orr Air Conditioning

Donald Hay

Hayes Seay Mattern &

Mattern--Roanoke

Heat Transfer Sales--Greensboro

Heat Transfer Sales--Raleigh

Heat Transfer Systems

Heating Piping Cooling

Council

Henderson Engineers

Hoffman & Hoffman--Charlotte

Hoffman & Hoffman--Raleigh

Bryan Holcomb

Hooker Dawson & Assoc.

Hoover Assoc.--Englewood

Howe Heating & Plumbing

Hughes Machinery--Overland Park

Richard Hunton

Hunzeker Service Agency

Hurd & Obenchain

HVAC Sales

Hydro Aire Systems

Hydron Aire

Hydronic Systems

Hyvac Air Conditioning

ICE Liebert

IES Engineers

IMEC Mechanical

Inland Metal Manufacturing

Integrated Building Controls

Lane Jackins

Jalima Holdings, Ltd.

JBA Consulting Engineers--Las Vegas

Joel Davis Enterprises

John J. Morgan Co.

John Prince Co.

John R. Neal & Assoc.

Johnson Controls--Charlotte

Johnson Controls--Plymouth

Johnson Controls--St. Laurent

Johnson Controls--York

The Johnston Co.

Joseph M. Zimmer Inc.

K & M Shillingford

Karpinski Engineering

George Keller

Eric Kendall

Kenyon & Partners

Kilmer Enviromental

Knipp Equipment

Koch Air

L & H Airco-Sacramento

L.A. Prillaman Co.

L.T. Mechanical

Jeanette Lamar

Larson Binkley

Lawrence Nye Andersen Assoc.

Lawrence Perry & Assoc.

Lennox Industries-Dallas

Liebert Canada

Lincoln Assoc.

Lizardos Engineering

Louis Loeffler

Soon Loh

Long Building Technologies--Englewood

Fernando Lopez

Lane Loyko

Kurt Lyles

Mike MacDonald

MacPherson Engineering

Steven Marek

Marshall Erdman & Assoc.

MCB Mechanical

McClure Engineering Assoc.

McGrath Inc.

McIntosh Services

Mech Tech Sales

Mechanical Contractors Assoc.--Wisconsin

Mechanical Contractors Assoc.--Kansas City

Mechanical Contractors Assoc.--Ottawa

Mechanical Reps -Albuquerque

Mechanical Reps--Austin

Mechanical Resource Group

Mechanical Services

Metropolitan Utilities District of Omaha

Midgley Huber Inc.

Midwest Machinery

Mingledorff's

The Mitchell Partnership

Modular Comfort Systems

Nicholas Moore

MW/Davis Dumas & Assoc.

Nazzaro and Assoc.

Neelands Refrigeration

New England Air Systems

Norman S. Wright Co.--Albuquerque

Norman Supply Co.

Normax Mechanical

North Texas Sales

Nova 3 Engineering

O'Connor Co--Piller Foundation

O'Connor Co.--Sioux Falls

O'Connor Co.--Wichita

David O'Daniell

Omaha Public Power District

Oslin Nation Co.--Dallas

Tom Owens

P1 Group

PA Contractors

Buddy Pace

Peco Enterprises

Peninsula Engineering

Performance Contracting

Peter Basso Assoc.

Philip Doyle Manufacturing

Phillips & Bacon

Pinnacle Engineering

Pippin Brothers

Plumbers & Pipefitters Union 113

Pneutech Systems

PNM Electric & Gas Services

Powers of Arkansas

Process Equipment--Oklahoma City

Process Equipment--Tulsa

Professional Engineering Consultants

Progressive Design Collaborative

PVI Industries

Red Bud Service

Joseph Reintjes

Richard D. Kimball Co.

Riverside Hydronics

RJ Mechanical

The RMH Group

Robert Madden Ind.

David Robinson

Rogers Lovelock & Fritz

Rome Eddleman & Assoc.--Knoxville

Rosser International--Atlanta

Russell Sigler

S3H Mechanical

Sabol and Rice

Sam Desanto Co.

Sass Moore & Assoc.

Frank Schambach

Schmidt & Stacy Consulting Engineers

SEI Companies

Sheet Metal & Air

Conditioning Assoc.

Scott Sherwood

Siemens Building Tech.--Austin

Siemens Building Tech.--Irving

Siemens Building Tech.--Oklahoma City

Siemens Building Tech.- Tulsa

Slade Ross Inc.

SMACNA--Georgia

SMACNA--Kansas City

SMACNA--Northern San Joaqin Valley

SMACNA--Oklahoma City

SMACNA--Philadelphia

SMACNA--Western Washington

SMARCA--Minnesota

George Smith

Timothy Smithers

Thomas Sobieski

Societe Immobiliere Du Quebec

Soder Mechanical

Southland Industries--Las Vegas

Spears Votta & Assoc.

SRS Enterprises

James Stainner

Stan Weaver & Co.

Stantec Consulting Services--Edmonton

Stantec Consulting Services--Raleigh

Brent Stark

Kenneth Stoppel

Craig Storer

Hubert Storer

Streets Inc.

Jacob Sublett

Sunbelt Mechanical

The Superior Group

Swanda Brothers

Systecon

TABCO

TAC-Americas

Tampa Bay Trane

Temperature Equipment Corp.

Testmark Assoc.

Texas Gas Services--El Paso

Thermal Mechanics

Thermolec

Thorson Baker & Assoc.

Timberlake & Dickson

TME

TMP Consulting Engineers

Tom Barrow Co.--Ft. Myers

Tom Barrow Co.--Orlando

Tom Green & Co. Engineers

Total HVAC

Trane--Knoxville

Trane--Lenexa

Trane--Madison

Trane--Ralston

Trane--Willowbrook, IL

Paul Tuggle

Turner/Universal Construction

Twinco Supply

University of Texas at San Antonio

Uponor

Van Boerum & Frank Assoc.

Vapor Test and Balance

Ventilabec

Victaulic

Vinokur-Pace Engineering Services

W.O. Blackstone & Co.

Wattie Wolfe Co.

Watts Engineering Sales

Weather Engineers

Weeks Williams and Devore

Weil-McLain Canada

Welch & Rushe

Wentz Assoc.

Werner E. Tietjen

Western Allied Corp.

WM Carroll

Stephen Woodrow

Yaksawa Electric America

York International--Shreveport

York International--York

Yorkland Controls

Alan Zeller

Zrhd Zimwalt Ragsdale, Inc.

Investors of $250 to $499

A & M Mechanical Contractors

A D E Systems

ABM Mechanical

Abram Refrigeration & Systems--Div. of Abram Sheet Metal

ACCS Control-Tech

Accuspec

Acme Engineering & Manufacturing

Acorn Supply & Distributing

Action Mechanical

Acutherm

Adco Companies

ADI Limited

Advanced Energy Management

Aerofin Corp.

Air Audit

Air Balance Consultants

Air Engineering & Testing

Air Engineers

Air Masters Corp.

Air Side Components

Air Systems--Las Vegas

Air Systems--Shreveport

Air Technologies

Airsys Engineering

Airxchange

Alegro Engineering

Allegheny Engineering

Neil Allen

All-Rite Plumbing and Heating

Alpha Controls & Services

American Indoor Environments

Elias Amireh

Angus Young Assoc.

Appalachian Sales Group

Applied Engineering--East Tenn.

Aqua Air Products--Tampa

Aqua Air Products--Winter Park

ARC, Inc.--Knoxville

ARC Mechanical Contractors--Vermont

Arkansas Blueprint

Arnold & O'Sheridan

Andrew Ask

Applied Mechanical Products, Inc.

Assaf Simoneaux Tauzin & Assoc.

Associated Engineering

Associated Sheet Metal

Associated Steam Specialty Co.

Atlantic Constructors

Paul Aucoin

Automated Control Systems

B & H Mechanical

B.G. Peterson Co.--Omaha

B&L Heating & Air Conditioning

Robert Bach

Bache Sales Agency

Paul Baker

Baker Refrigeration Systems

Bala Consulting Engineers

Ballard--Trane Sales

Barge Waggoner Sumner & Cannon

Barnhart--Taylor

Barton Solvents

Basharkhah Engineering

Bass--Walick Inc.

Baymar Supply

Beall & Assoc.

Michael Beda

Bedard Controls

Albert Bedinger

Belimo--Nevada

Todd Bennett

Timothy Berends

Berg Mechanical

Arthur Bergles

Bernard J. Mulcahy Co.

Berne & Bob Leventhal

Thomas Besemer

Frederick Betz

Keith Billings

Bishop Radiant Heating Systems

Black Hills Power & Light Co.

Blackmon Service

Blackmore & Glunt--Maryland

Bladykas Engineering

BMI Mechanical

Boiler Supply Co.--Knoxville

Bonhag Assoc.

Borie Davis Inc.

Borton Lawson Engineering

Robert Bouknight

Bouthillette Parizeau et Assoc.

BPR, Inc.

Brack & Assoc.

Brandon Assoc.

Richard Brautigam

Brian Carrier & Assoc.

Paul Briscoe

Sean Bronson

Bruce E. Brooks & Assoc.

Brucker Co.

BSW International

C. Roger Buckmaster

Buffalo Air Handling Co.

Building Control Technologies

James Bullock

Michael Burgess

Burns Engineering

Richard Burr

John Burton

Bush Sales Assoc.

Vaughan Byrnes

& D Valve Manufacturing

C.J. Peter Assoc. Engineering

Calibrair

California Energy Designs

Canariis Corp.

Canelli Engineering

Capitol Mechanical

Captive-Aire Systems

Carnes Co.--Verona

Carrier--Charlotte

Carrier--Jackson

Carrier--South Carolina

Carrier--Tulsa

Carrier--Windsor

Carrier Rental Systems

Carroll Air Systems--Altamonte Springs

Carter & Burgess--Dallas

Carter & Burgess--Ft. Worth

Richard Cates

Cedric D. O. Chong & Assoc.

Central Air Conditioning Co.

Chamberlain Mechanical Corp.

Richard Charles

Charles E. Jarrell Contracting

Charter Mechanical

Chase & Assoc.

Chem-Aqua

Christie Mechanical

Cima

Clapp Assoc.

Clark Nexson

Clark Richardson & Biskup Consulting

Nancy Clements

Climate Systems--Sioux Falls

Climate Systems--Vermont

Climpro

Coastal Mechanical Services

Raymond Cohen

Cohos Evamy Partners

Colby Equipment

Comercial Exhaust Products

Comfort Sales Agency

Commercial Industrial Products

Commercial Mechanical

Commercial Sheetmetal

Comprehensive Energy Services

Con'Eer Engineering

Wade Conlan

Harold Conrad

James Conrad

Conrad Sheet Metal

Christopher Conroy

Consulting Engineering Assoc.

Control & Instrument Contractors

Control Installations

Control Management

Control Service Co.--Missouri

Control Services-Omaha

Control Technologies--Burlington

Control Technologies--Lubbock

Controls & Equipment

Cooke Douglass Farr Lemons

Douglas Cooley

Corbett Technology

Robert Cornfield

Cors-Air

County Fair Air Conditioning

Coward Environmental Systems

Crafton Tull & Assoc.

Kelley Cramm

Robert Crawford

CRG Engineering

Critical Components

Carl Crow

CSG Scientific

Cullum Constructors

Cureton Hodges Contractors

Cypress Sales Partnership

D.E. Kirby

D.J. Conley Assoc.

Juan Dalla Rizza

Daniels Wingerak Engineering

Charles Darr

Darr & Collins

Data Center Systems

David J. Brill Consulting Engineer

James Davidson

Bradley Dawes

William Dean

Howard Decker

DeHart Plumbing Heating & Air

Del-Air Mechanical Contractors

Delaware Engineering and Design Corp.

Delhi Industries

Delval Equipment

Pamela Dennis

Derek Embody & Co.

Derrick Insulation

Dessau-Soprin Inc.

Carl Deutsch

Diamond Mechanical

Distribaire

Diversified Fluid Controls

Diversified Thermal Equipment

Division 15 Sales

DMG North

Don Vaughn Inc.

Dowdy & Assoc.--Birmingham

DP Engineering

Dreher & Assoc.

Drennan Refrigeration

David Driggers

Joseph Driscoll

DS Herron Co.

Duckworth Environmental Services

Duke Energy Corp.

Durell Control Systems

David Duthu

Dynamic Flow Balancing

DYN Air

Dynatherm Resources--Palm Harbor

E.F. Siegfried Co.

E.M. Consulting Engineers

Ecco Heating Products--Regina

EDC, Inc.

Ed's Supply Co.--Little Rock

Ed's Supply Co.--Nashville

Wallace Eidson

Kenneth Eiermann

Elite Air Systems

EMC Co.

Emerson Climate Technologies--Brantford

EMTEC Consultants Professional

Energy Improvement Products

Energy Products Co.

Energy Systems Co.

Enerscope Systems

Enertrak

Engert Plumbing & Heating

Engineered Air--Kansas

Engineered Air--Vancouver

Engineered Products--Denver

Engineered Products--Puerto Rico

Engineered Thermal Systems

Engineering Design Assoc.

Engineering Professionals

Engineering Services Group

Environmental Safety Technologies

Environmental Systems Analysis

Environmental Testing & Balancing

Ernest D. Menold, Inc.

Ernest Weaver Roby Quintal &

Everson Consulting

Waylon Ethridge

Daniel Evans

Edwin Evans

Ewing Cole, Inc.

Ewing/Kessler Co.

Exel Systems

Michael Fahlman

Fahrhall Mechanical Contractors

Faulkner Haynes--Columbia

Federal Corp.

Felkel & Hastings

Richard Fenske

William Ferguson, Jr.

William Ferguson, Sr.

Ferguson Enterprise

Fern Insulators

FibreCast

Filtration Systems

Alfred Finger

William Flanagan

Robert Flipse

Florida Hydronics

Florida Mechanical Products

Florida Power & Light Fluid Systems

Fluor Danaiel Caribbean

Fort Worth Plumbing & Pipefitting

Four Seasons Environmental

Kerry Freeman

Freezetec

Frisbee Plumbing and Heating

Kenneth Fulk

G & R Controls

Gartner & Assoc.

Gateway Refrigeration Limited

Geep Mechanical Engineering

Gene Payne Assoc.

General Engineering Corp.

Genesis Engineers

Monroe Gentry

James George

George A. Israel Jr., Inc.

George Butler Assoc.

John Gesser

Gibbens Drake Scott

Robert Gibson

Gipe Assoc.

Girton Adams Heating Equipment

Robert Gladstone

Global Mechanical Systems

Sotero Go

Goodwin Engineering

Gordon Lathams Ltd.

Gordon Prill, Inc.

Graco Mechanical

Richard Gramlich

Graves Mechanical

Greeley & Assoc.

Gresham Smith & Partners

Griffin International

Griffith Engineering Service

Walter Grondzik

Grundfos Pumps

Diana Grundmann

Norman Grusnick

Charles Gulledge

Kenneth Gurry

H & B Products

H.C. Nye Co.

H E S M & A

H.J. Ross Assoc.

Hadji & Assoc. Consulting Engineers

Hahn Mason Air Systems--Raleigh

Hain Engineering

David Halley

Hambrick Ferguson--Oklahoma City

Hambrick Ferguson--Tulsa

Robert Hann

Stephen Hardesty

Hardy Corp.

Richard Harju

Harley Ellis Co.

Harris Sales & Service

William Harrison

Hart-Hammer

Havel--Emcor Co.

HCR, Inc.

HDR Architectural

Heapy Engineering

Heartland Mech Solutions

Heating & Plumbing Engineers

Heatwave Supply

Heaven Engineering

Hemisphere Engineering

John Henderson

Kevin Herderson

James Herrman

David Hersh

Kevin Heywood

Hicks & Ingle Corp.--Knoxville

HiDi Rae Consulting Engineers

Highland Associates

Steven Hingtgen

Hinton Refrigeration

Hobbs & Assoc.

Lawrence Hoberock

Hoffman & Hoffman--Columbia

Hoffman Building Technologies

Michael Holmquist

Gordon Holness

Honeywell-Lachine

Hoss & Brown Engineers

Howell Insulation

Karl Huffman

Hughes Consulting Engineering

HVAC Systems & Solutions

Hydro-Aire

Hydronic Energy

Hydronic Technology

I.C. Thomasson Assoc.

I.S. Mechanical Systems

IDC Assoc.

Ideal National Mechanical Corp.

Imbert Corp.

Immotik

Imperial Metals

In Control

Indoor Air Solutions

Innovative Solutions Group

Innovative Support Systems

Innovative Technology Solutions

Instituto Ingenieros

Intermountain Gas Co.

International Chemtex

Interstate Mechanical Contractors

Interstate Plumbing & Air Conditioning

Ipex Inc.

IPS--Integrated Project Services

J.A. Brownlee

J.D. Higgins Co.

J.D. Sales Co.

J.M. Bean & Co.

J. Wilcox Co.

George Jackins

William Jacoby

James Cooke & Hobson Inc.--El Paso

James Lasala & Assoc.

James M. Pleasants Co.--Duluth

James M. Pleasants Co--Knoxville

James Jansen

JDRM Engineering

Philippe Jean

JMPCO

Joe Powell & Assoc.

John F. Scanlan, Inc.

John Graves & Assoc.

John Hoyle Sales

John J. Guth & Assoc.

John J. Kirlin of Florida

David Johnson

Gary Johnson

Nicholas Johnson

Steven Johnson

Wayne Johnson

Johnson & Scott Inc--Nashville

Johnson Brothers Service

Johnson Controls--Birmingham

Johnson Controls--Broken Arrow

Johnson Controls--Calument City

Johnson Controls--Charleston

Johnson Controls--Knoxville

Johnson Controls--Lake Mary

Johnson Controls--Louisville

Johnson Controls--Miami

Johnson Controls--Omaha

Johnson Controls--Saskatoon

Johnson Controls--Sioux Falls

T. Randall Jones

Jones Engineers

Jorban Riscoe Assoc.--Kansas City

Joseph F. O'Hora & Sons

Juan L. Cardet & Assoc.

K Z F Design

Joseph Kapaun

Stephen Kavanaugh

Jason Kems

The Ken Gurry Corp.

Kenwil Services

Carolyn Kerr

Kinetic Systems

William Kirk

Barney Klinger

David Knebel

Knight Mechanical Contracting

Kolostat

Krier & Blain

John Kuempel

Thomas Kuhn

Kunka Engineering

Bryan Lampley

Langendorf Supply

Lankford & Assoc.

Lashley & Assoc.

Walter Law

Lawyer Trane Mechanical Systems

Le Groupe Master S.E.C.

Le Groupe Techniconfort

Leach Wallace Assoc.

Lee & Browne Consulting

Lee Co.

Lee Grosser Assoc.

Ben Leppard

Les Entreprises

Robert Leventhal

Malcolm Lewis

LG Energie

Linde Plumbing and Heating

Jeff Lindell

Little Diversified Architectural

Little Rock Mechanical

LKPB Engineers

Long & Assoc.

Long Building Technologies

Longhill Energy Products

Lotemp Equipment

Louis Aguirre & Assoc.

Michael Lubbehusen

Anthony Lyons

M.P. Hershman Inc.

M/E Engineering

Madok Manufacturing

Mallory & Evans

Dale Maltbie

The Maricor Group--Halifax

The Maricor Group--Moncton

Charles Marstiller

Martin/Rogers/Assoc.

Lowell Mason

Mastron Mechanical Contractors

Matern Professional Engineering

Matrix Architects Engineers

Planners

Charles Mayfield

MC3

McArdle & Walsh

Jerry McAuliffe

Chris McClelland

Scott McCollam

McCorvey Sheet Metal Works

David McDaniel

James McDaniel

McHenry & Assoc.

Faye McQuiston

MCW Consultants--Winnipeg

M-E Engineers

M-E/Vogel Taylor Engineers

Mechanical Contractors Assoc.--Dallas

Mechanical Contractors Assoc.--Jonesboro

Mechanical Contractors Assoc.--New Brunswick

Mechanical Contractors Assoc.--Omaha

Mechanical Contractors Council

Mechanical Design, Inc.

Mechanical Engineering Consulting

Mechanical Engineering Solutions

Mechanical Inc.

Mechanical Reps--El Paso

Mechanical Sales--Georgia

Mechanical Sales--Omaha

Mechanical Systems--Wichita

Lou Meckstroth

Meier Supply Co.

George Menzies

Meridian Systems

Metal Craft Co.

Metal Form Manufacturing

Metalaire, Inc.

Metro Air Conditioning

Michigan Air Products

Micrometl Corp.

Michael Middleton

Midsouth Marketing of North

Carolina

Midwest Mechanical Supply

Mike Sturkie Enterprises

Frederic Miller

Miller Bonded

Miller Proctor Nickolas Inc.

Miller Sales

Francis Mills

MIN Engineering

Minnesota Air

Charles Minnette

Dale Missimer

Mitsubishi HVAC Advanced Products

Modern Niagara Ottawa

A. Siamak Moghimi Asl

Guillermo Montemayor

Keith Morehead

Steven Morris

Morrison Supply

Mueller Assoc.

Murphy Co.

Musgrove Engineering

Nashville Machine Co.

Natgun Corp.

National Environmental Products

National Heating & Ventilating

Nation--Wide Refrigeration

NEBB--Arkansas

Nelson/Scribner Assoc.

Nifco Mechanical Systems

John Nolan

NorPac Sheet Metal

Norris A. Preble Co.

North American Mechanical Inc.

(NAMI)--Wisconsin

Glenn Northrup

Northwest Controls Systems

Norwan W. Karr Inc.

John Nowicki

O'Connor Co.

O'Dea Lynch Abbattista Consulting

OGCB Inc.

Oldach Assoc.

Olson Plumbing & Heating Co.

Olympic International Agencies

Optima Engineering

P.C. Godfrey Inc.

Pacific Coast Air Balancing

Hugh Pack

Paul Padua

Pageau Morel Inc.

Pahor Mechanical

Palmetto Air & Water Balance--Greenville

Palmetto Air & Water Balance--Raleigh

Parke Air Systems

Norris Parker

Paul H. Yeomans

Jack Payne

PC Automated Controls

PCM Engineering

Peacock Sales--Knoxville

Peak Mechanical

Garry Peakman

Richard Pearson

Kenneth Peet

Richard Penner

Permacold Engineering

PermAlert

PHI Service Agency

Thomas Phoenix

PICRA Contractors Assoc.

Piedmont Natural Gas--Charlotte

Larry Pithan

Planning Design Building

Pomper Sheet Metal

The Poole & Kent Co.

Ira Poston

Herbert Powers

Precision Control Systems

Preston Phipps Inc.

Pro Air Plus

Pro Kontrol

Protec--Miami

PSNC Energy

Purtle & Assoc.

PVI Industries

Pyke Mechanical

Quality Refrigeration

Quality Systems & Technology

R.D. Bitzer Co.

R.E. Carlson

R.F. MacDonald Co.--Fresno

R.F. MacDonald Co.--Hayward

R.J. Mckee Engineering

R.L. Craig Co.

R.L. Millies & Assoc.

R.S. Stover Co.--Omaha

R.W. Warner

Louis-Michel Raby

Bernard Radoszewski

Barry Rains

Rampart Supply

Rapid City Winair Co.

Ray Heating Products

Ray Martin Co. of Omaha

Ray Tec Radiant Heaters

RBM Engineering

RCR Design Air--Waterloo

William Reagan

Reed Wells Benson & Co.

Refrico

Refrigeration & Electric Supply

City of Regina

Richard Reitzel

Stephen Reno

The Response Group

RGK-HVAC

John Rhodes

Rial Heating & Air Conditioning

Fernand Ricard

Richard Flanders Enterprises

Gaylon Richardson

Ring Power

RMF Engineering

Robert M Hilberts Inc.

Ray Rochefort

Daniel Rogers

Rosemex

Charlotte Ross

Chris Rousseau

RP Technologies

RRAC Contractors

Bruce Rummans

Russell Mechanical Contractors

S & R Sales

George Sabol

James Salter

Sanuvox Technologies

Saskwest Mechanical

Michael Saweikis

Schendt Engineering

Schiller & Hersh Assoc.

Schlenger/Pitz & Assoc.

Randy Schrecengost

SCI Co.

Richard Scott

John Sealy

Stew Sedgwick

Rick Sellers

Serv-All Mechanical Services

Phil Sewell

Shambaugh & Son--Ft. Wayne

Christopher Shaw

Sheet Metal Contractors Assoc.--Pennsylvania

Sheet Metal Contractors Industry

Fund

Max Sherman

Shive-Hattery

Shoffner Mechanical Contractors

Samuel Shore

Siemens Building Tech.--Flowood

Siemens Building Tech.--Orlando

Sifco Mechanical

Simmons Rockecharlie & Prince

Simpson Technical Sales Co.

Sinclair Supply LTD

Skyline Engineering

Slater Equipment

Kirby Slear

SMACNA--Tulsa

Douglas Smith

Chad Smith

Mark Smith

Smith Seckman Reid

Smith Service Corp.

Smith Vaughn & Assoc.

Smylie & Crow Assoc.

The Socha Co.

Societe D'Habitation Du Quebec

Somers Environmental Products

Southeast Controls & Supply

Southeast Mechanical Contractors

Southern Equipment Corp.

Southern Sheet Metal Works

Southwest Trane

Specialized Products

Specific Systems

Spirax Sarco

Sporlan Valve

Spring Stoops McCullen

Engineering

St. Louis Boiler Supply

Steffan Stanesch

Stanford White Assoc.

Stantec Consulting--Regina

Laurance Staples

Stevens Mechanical Systems

Michael Stinebaugh

Stinebaugh & Co.

Storer Equipment

Suer & Pollon Mechanical

Larry Sun

Sunrise Electric

Superior Boiler Works & Welding

Superior Mechanical Systems--Charlotte

Deanna Suskovich

Swygert & Assoc.

Syserco

Syska & Hennessy

Sys-Kool

System Management & Balancing

T & P Mechanical Services

T A C Americas Control Systems

TAB Technologies

Talbot & Assoc. Consulting

Engineers

Taylor Systems Engineering

Technovent Inc.

Robert Teis

John Teller

Temperature Systems

Terry-Trane

Test & Balance of Orlando

Thermacor Process

Thermal Components Co.

Thermal Resource Sales

Thermal Tech

ThermaServe Mechanical Systems

Services

Thermo Systems

Cunningham Thomas

Ronald Thomas

James Thompson

Roger Thornley

Werner Tietjen

TMP Consulting Engineers

TMS Johnson, Inc.

David Tomblin

Top Industrial

Total Automation Concepts

Robert Towell

Holly Robinson Townes

Trane--Atlantic

Trane--British Columbia

Trane--Broken Arrow

Trane--Miami

Trane--Oklahoma City

Trane--Pittston

Trane--Quebec

Trane--Sioux Falls

Tri-Co Mechanical

The Tri-M Group

Tristate HVAC Equipment

Tropic Air Conditioning

Turner Construction

TWA Panel Systems

Tyler Sheet Metal

U.S. Engineering--Kansas City

David Underwood

Unity Mechanical Corp.

Derek Vakaras

Ron Vandagriff

Vermont Heating & Cooling

Vermont Mechanical

Verne Simmonds Co.

Vesco Ventilation Equipment Sales

Vibration Products

Victaulic

Virginia Air Distributors

Alberto Viti

Vratsinas Construction

Vreeland Engineers

Vrettos Pappas Consulting

Engineers

W.L. Cassell & Assoc.

Waco Distributing

William Waddington

Wade Crow Engineering

Waldinger Corp.

Wallace Day Inc.

Christopher Walsh

Walsh Mechanical Contractors

Ward Boland Assoc.

Ward Mechanical Equipment--Jackson

Watco Corp.

Gary Way

WBG Mechanical Contractors

Weber & Assoc.

Weber Service

Weil-McLain Co.

Wells & West

Stuart Werner

West Plains Engineering--Rapid City

West Plains Engineering--Sioux Falls

Westminster Mechanical

Robert Whealy

Terrence Whitehead

Wick Fisher & White

Anthony Wilkerson

William Tao & Assoc.

Windy City Reps

Richard Wing

John Wolfert

Wolff's Plumbing & Heating

Robert Wright

WT Nichols

WWR Engineers

Yamas Controls--Charlotte

Yamas Controls--Southwest

Mark Yankech

Keith Yelton

Rodney Yeoh

York International--Birmingham

York International--Greenville

Young & Pratt, Inc.

Dale Young

Daniel Zaug

Richard Zbin

Thomas Zoller

All Investors by Region and Chapter

Investors in BOLD are

major contributors of

$250 or more.

REGION I

Vice Chair: Ron Swarthout

Boston (1)

Chair: Enrique De los Reyes

Air Industries

Airxchange

Robert Barstow

Arthur Bergles

Henry Breen

Darcy Carbone

Cris Copley

Robert Couture

Enrique De los Reyes

Engineered Solutions

Michael Fleming

William Garvey

Ralph Gifford

William Goode

Joe Hale

Robert Hamilton

George Hardisty

Bryan Hermanny

Nicholas Johnson

James Kirby

Kirschner Assoc.

Gene Koons

Allan Morris

Stephen Nicholas

William O'Leary

Paul Padua

Robert Persechini

R G Vanderweil Engineers

Richard D Kimball Co.

Steven Rosen

Jeffrey Schultz

SEI Companies

Donald Stebbins

John Swift

TMP Consulting Engineers

Walsh Mechanical

Contractors

Rhode Island (3)

Chair: Michael George

Frank Zaino

Connecticut (4)

Chair: Sean Bronson

Edward Adajian

John Altieri

George Baxter

Ronald Beliveau

Sean Bronson

Allan Brown

David Brown

Charles Brumley

Thomas Buckley

Reed Cass

Lewis Cohen

Consulting Engineering

Roderick Dapkins

Gaetano DeFeo

Robert DeMorro

William Dunn

Environmental Testing &

Balancing

JP Engineering

Mark Kent

Philip Knowlton

Richard Korney

Ronald Luzi

David Marks

Paul Marques

Matthew Mullen

Norris & Ferraris

Michael Patton

Clyde Porter

John Pouliot

Progressive Engineering

Kevin Rice

Heinz Stock

Frederick Wajcs

Martin Waung

Richard Wing

Long Island (6)

Chair: Steven Friedman

A D E Systems

Accuspec

Anron Heating & Air

Conditioning

Applied Technologies of NY

Marcel Bally

Kevin Beirne

Berne & Bob Leventhal

Bladykas Engineering

Brandon Assoc.

Andrew Braum

Bush Wholesalers

County Fair Air Conditioning

EMTEC Consultants

Professional

Ricky Gaska

Michael Gerazounis

Peter Gerazounis

Richard Gerbe

Steven Giammona

Arthur Huebner

James Lasala & Assoc.

Ronald Kilcarr

Robert Leventhal

Lizardos Engineering

Evans Lizardos

Joseph Marino

Craig Marshall

Frank Morgigno

John Nally

Ahmad Nawabi

Jerome Norris

Michael O'Rourke

Riverside Hydronics

Nancy Roman

Raymond Schmitt

Christopher Schwarz

Jerome Silecchia

Twinco Supply

Vibration Products

George Wallace

New Jersey (7)

Chair: Yogesh Shah

John Brady

Jack Brownworth

Building Control Technologies

Building Technologies Group

Jori Fahrenfeld

Peter Frangiskou

George Freeman

Pelagio Gonzales

Russell Graham

James Hoffman

Marmaduke Holt

Honeywell

Integrated Building Controls

James Jandora

Tibor Kancsal

Lan Assoc.

Lester Lieberman

George Luce

Michael Minue

Spencer Morasch

Garry Myers

John Naley

Mark Richter

Paul Scheele

Leonard Schwartz

Yogesh Shah

Janet Shipton

James Stainner

Stillwell Hansen Inc.

Technical Air Systems, Inc.

John Woerner

New York (8)

Chair: Eric Glatzl

AKF Engineers

Adrian Bogart

Boileroom Equipment Sales

Paul Bourquin

Harvey Brickman

Stanley Carter

CDE Air Conditioning

Chimney Design Solutions

Comercial Exhaust Products

Claudio Darras

Arthur Edwards

Alfred Finger

Steven Friedman

Ernest Gallo

Gene Geyer

Robert Gibson

Eric Glatzl

Jaros, Baum, & Bolles

William Lau

Jack Lifshitz

Lilker Assoc.

Mark MacCracken

Norm Maxwell

Christopher McHugh

M-E/Vogel Taylor Engineers

MWSK Equipment

New York Thermal Systems

Monica Perl

Michel Rimpel

Frank Rutigliano

Brian Ryglewicz

Michael Sherber

Scott Sherwood

SRS Enterprises

John Stiles

Om Taneja

Peter Unrath

Vico Inc.

Northeast (9)

Chair: Heather Alexander

Heather Alexander

William Gerstler

Raymond Hickey

Gregory Kirkpatrick

Christine Lazzar

Sara Miceli

Emery Otruba

Technology Plus

Richard Vehlow

Carl Werme

John Whitbread

Khaled Yousef

Central New York

(10)

Chair: Paul Conte

John Bertram

Thomas Buswell

Rae Butler

Michael Cahill

Paul Conte

Lois Graham

Christopher Martin

Stephen Miller

Bruno Morabito

Mark Rabbia

Donald Rich

Joseph Rogers

Matthew Ryan

James Walker

Ronald Westbrook

Rochester (11)

Chair: Robert Wind

Air Systems Balancing &

Testing

Lynn Bellenger

Casey Bernhard

Jeffrey Bidell

James Browe

Jeffrey Davis

Day Automation Systems

Donald Fisher

Joseph Gangemi

Genesee Heating

Kevin Gottermeier

Gray Metal Products

H.M. Cross & Sons

Kenron Industrial Air

Conditioning

Lee Loomis

Ronald Mead

Thomas Piekunka

David Principe

R.L. Kistler Inc.

William Schmitt

Slater Equipment

Joseph Van Cura

Robert Wind

Niagara (12)

Chair: Randall Corsi

Canon Design

M/E Engineering

Russell Stuber

T. P. Woodside, Inc.

Champlain

Valley (111)

Chair: Thomas Zoller

ARC Mechanical Contractors

William Atkinson

Bonhag Assoc.

Gerald Chabot

Climate Systems

Heather Condon

Control Technologies

Brian Frary

Daniel Gaherty

Hallam/ICS Co.

James Harrington

Giustino Mastro

New England Air Systems

Amy Patenaude

James Pilliod

Glenn Thomas

Vermont Heating & Cooling

Vermont Mechanical

Thomas Zoller

Maine (118)

Chair: Herbert Powers

ABM Mechanical

Thomas Amory

Douglas Biggs

Brian Briggs

Jeff Charette

Todd Flaherty

Johnson & Jordan Co.

Jeffrey Lapierre

Kurt Magnusson

Steven Martel

Douglas Martin

Mechanical Services

Albert Milasauskis

Kathryn Mooney

John Nolan

Norris A Preble Co.

Herbert Powers

Raymond Sarosy

Thayer Corp.

WBRC-Maine

Tom Weiss

Ronnie Willey

Twin Tiers (129)

Chair: Christopher Kopec

Air Temp Heating & Air

Conditioning

Shirley Bergman

BHV Sheet Metal Fabricators

Broome County NY Assoc. of

Heating & Cooling Contr.

Michael Colwell

Lewis Durland

Jason Gilbert

James Green

Matthew Hawley

Mark Howe

Christopher Kopec

James Lewis

Robert McCabe

Meier Supply Co.

Modular Comfort Systems

New York State Electric & Gas

O'Brien & Gere Engineers

Plumbers & Pipefitters Union

113

Pro Air Plus

Norman Scott

Ronald Swarthout

Tri Cities Temperature Control

Bi-State (146)

Chair: Rick Dean

Automated Control Logic

James Black

Central Hudson Gas &

Electric

Michael Circosta

Clean Air Quality Service

Rodney Close

Collado Engineering

D P Wolff Inc.

Frederick Dean

James Dolan

Energy Management of

Facilities, Inc.

John Fusco

Clifford Konitz

Dennis La Vopa

Measurement Technologies

Miller Proctor Nickolas Inc.

Kenneth Mott

O'Dea Lynch Abbattista Consulting

Robert Roston

Sheet Metal & Air Conditioning Assoc.

Lawrence Sturgis

Werner Tietjen

Unity Mechanical Corp.

Werner E Tietjen

Granite State (152)

Chair: Deanna Bradley

Andrew Arsenault

Deanna Bradley

Lawrence Bunk

Bruce Buttrick

Donald Carrington

Ralph Draper

David Dussault

Fluid Transfer Products

Elliot Hall

Philip Hall

Paul Lindberg

Bruce Merges

Don Miller

Joseph Myers

Nelson/Scribner Assoc.

Marc Rosenbaum

Gregory Sifferlen

John Teller

Wayne Vanasse

Viking Controls

Douglas Waitt

Lewis Whittum

Yeaton Assoc.

REGION II

Vice Chair: Jeff Clarke

Quebec (13)

Chair: Milan Jovanovic

Armeco

Real Audet

BPR, Inc.

Jean Bundock

Caltech Division

Climpro

Clivenco

Cometal

Raynald Courtemanche

Daneau Chauffage et Climatisation

Enertrak

Evap-Tech MTC

Bernard Fournier

Luc Giguere

Pierre Girard

Hydro Quebec--Quebec

ITC Technologies

Milan Jovanovic

Robin Labbe

Le Groupe Conseil Meconair

Le Groupe Master S.E.C.

Le Groupe Techniconfort

Robert Marcotte

Jean-Luc Morin

Nutech Energy Systems

Guy Perreault

Sanuvox Technologies

Societe D'Habitation Du Quebec

Societe Immobiliere Du Quebec

TBC Constructions

Trane--Quebec

Ventilation CDR

Vulcain

Montreal (14)

Chair: Isabelle Lavoie

ACCS Control-Tech

Aquavap Indotec Agencies

Real Arsenault

Auto-Matrix Controles

Baulne Co.

Michel Bernier

Rejean Blais

Bouthillette Parizeau et Assoc.

C J Peter Assoc. Engineering

Calibrair

Cetaf Corp.

Roland Charneux

Cima

Jeff Clarke

Marcel Cyr

Dessau-Soprin Inc.

John Deuel

Energere Consultants

Enerpro

Enertrak

Ronald Gagnon

Robert Goulet

Honeywell-Lachine

HVAC Ventilation

Hydro Quebec--Montreal

Immotik

Johnson Controls--St. Laurent

Kolostat

Jacques Lagace

Isabelle Lavoie

Nicolas Lemire

Les Entreprises

LG Energie

Genevieve Lussier

National Environmental Products

Laurier Nichols

Pageau Morel Inc.

Caroline Paquet

Joseph Paulin

Preston Phipps Inc.

Pro Kontrol

Alexandre Provost

Louis-Michel Raby

Racan Carrier

Refrico

Regulvar Inc

Fernand Ricard

Daniel Robert

Rosemex

SCI Co.

Technovent Inc.

Thermolec

Trane--Quebec

Ventilabec

Ottawa (15)

Chair: Jay Doshi

Neil Armstrong

Axair Nortec

Imtee Baksh

Francois Belair

Darryl Boyce

Bryon J Landry & Assoc.

C & S Heating

Capital Air Conditioning

Dilfo Mechanical

DisTech HVAC

Jayendra Doshi

Enbridge Gas Distribution

Catherine Godin

Goodkey Weedmark & Assoc.

Jay Jayaraman

Johnson Controls

Carolyn Kerr

Robert Lefebvre

Longhill Energy Products

Glenn MacLean

Mastron Mechanical Contractors

Dalton McIntyre

Mechanical Contractors Assoc.

Modern Niagara

R J Mckee Engineering

Ray Rochefort

SK Sheet Metal

Micheal Swayne

Total HVAC

Eric Van Benschoten

Hyman Yanofsky

Toronto (16)

Chair: Terrence Whitehead

Airex

Robert Bach

Samuel Blackley

Bousquet Technologies

Vaughan Byrnes

Camfil Farr

David Carpenter

Carrier Canada--Mississauga

Chem-Aqua

Douglas Cochrane

EFISystems Group

Karol Goldman

HiDi Rae Consulting Engineers

HTS Engineering

John Hubbert

Jeff Jaffer

Jalima Holdings, Ltd.

Johnson Controls--Markham

Keeprite Refrigeration

Kilmer Enviromental

Knauf Insulation

Fred Krumreich

Liebert Canada

Michael Loughry

James Lowden

Nathan Martin

MCB Mechanical

The Mitchell Partnership

Gerald Morgan

Paul Morin

Hayward Murray

Eric Nejat

James Ovens

Roman Pijacki

Robert Rochefort

Michael Rosenblitt

Jacqueline Rueping

David Sage

Smith & Andersen Consulting Engineering

Spinnaker Industries

John Tojcic

David Underwood

Allard Vegter

Michael Wadham

Terrence Whitehead

Yorkland Controls

Hamilton (37)

Chair: William McCartney

Air Audit

Maximilian Andronowski

Applied Comfort Products

Arvin Air Systems

Delhi Industries

Dynamic Flow Balancing

Emerson Climate Technologies-Brantford

FibreCast

Heco Limited

David Hills

HVAC Commissioners

Wilfred Laman

Ronald MacDonald

Madok Manufacturing

William McCartney

Chris McClelland

Terence McLorg

George Menzies

Neelands Refrigeration

O'Dell Assoc.

Philip Doyle Manufacturing

RCR Design Air--Waterloo

Richard Reitzel

George Robb

Neil Smith

William Stevens

Superior Boiler Works & Welding

TMP Consulting Engineers

Union Gas--Chatham

Halifax (100)

Chair: Trent Moore

A H Roy & Assoc.

Airsys Engineering

Diamond Mechanical

F C O'Neill Scriven & Assoc.

L E Cruickshanks Sheet Metal

Gary Leblanc

Tom Lechpammer

C. C. MacDonald

The Maricor Group

Trent Moore

Steven Ramsay

Scotia Air Balance

John Scriven

Stone Brothers Plumbing & Heating

Trane--Atlantic

James Tse

London (116)

Chair: Joseph Claessens

Abram Refrigeration and Systems--Div. of Abram Sheet Metal Inc.

Airwaso-Canada

Terry Arcese

Baymar Supply

Bayview Sheet Metal Heating & Air

James Bender

C.J. Zettler & Assoc.

Chorley & Bisset Consulting

Cimco Refrigeration

Joseph Claessens

Control Systems-Ontario

James Cooper

Curney Mechanical

Dennis Dawe

Drennan Refrigeration

Durell Control Systems

E.H. Price Sales--London

Peter Edmiston

Scott Edmunds

Kim Ellis

Emcad Consulting Engineers

Erie Sheet Metal

Owen Glendon

Peter Golem

Ronald Granger

Integrated Engineering

J. A. Brownlee

J. M. R. Electric

Johnson Controls-London

Jerald Lavender

Linde Plumbing and Heating

Mechanical Contractors Assoc.

Andrew Piatek

Robert Pollard

Ray Tec Radiant Heaters

Roberts Bros. Sheet Metal Contractors

Eric Shaw

Smylie & Crow Assoc.

Somers Environmental Products

Trane-London

Scott Turner

Derek Vakaras

Jason Vandenberghe

Weil-McLain Canada

Westminster Mechanical

NB/PEI (117)

Chair: Kenneth Martin

ADI Limited

Advanced Energy Management

Argyll Assoc.

Daniel Boudreau

Camille Chevarie

Controls & Equipment

Glendon Cowan

Patti Crouse

Frederic Desjardins

Enbridge Gas New Brunswick

Fantech Limited

Global Mechanical Systems

Hoadley Engineering

J. F. Taylor Enterprises

J. L. MaCleod and Assoc.

The Maricor Group, Canada

Maritech Environmental Services

Kenneth Martin

Mechanical Contractors Assoc.

Scan Air Balance

Windsor (141)

Chair: Walter Marcon

Dayus Register & Grille

Fahrhall Mechanical Contractors

Kenwil Services

L.K. Metal Products

Paul Mastronardi

David Ting

REGION III

Vice Chair: Dan Wyrick

Philadelphia (21)

Chair: Jeffrey Gilbeaux

Air Tectonics

Charles Argue

Arkema Inc.

Associated Steam Specialty Co.

B. J. Terroni Co.

Bala Consulting Engineers

Lawrence Boersig

David Brill

Bruce E. Brooks & Assoc.

Burns Engineering

Bush Sales Assoc.

Clapp Assoc.

CM3 Building Solutions

Coward Environmental Systems

David J. Brill Consulting Engineer

Delval Equipment

Donovan Denlinger

Diversified Thermal Equipment

Daniel Driscoll

E. F. Siegfried Co.

Elite Air Systems

Energy Products Co.

Ernest D. Menold, Inc.

Ewing Cole, Inc.

Geza Fozo

Genesis Engineers

Jeffrey Gilbeaux

Jay Halsey

George Hart

David Hersh

Indoor Air Solutions

IPS--Integrated Project Services

John Jarvis

John F. Scanlan, Inc.

Johnson Controls--Plymouth

John Kampmeyer

L. & R. Assoc.

Stanley Leitsch

M.P. Hershman Inc.

Francis McFadden

Andrew Opella

Paul H. Yeomans, Inc.

Stephen Piccolo

R.D. Bitzer Co.

David Reid

Steven Ridenour

Robert M. Hilberts Inc.

Todd Rohn

Sass Moore & Assoc.

Schiller & Hersh Assoc.

Robert Seeler

SMACNA--Philadelphia

Robert Sproat

Christine Stearns

Ernesto Tolentino

The Tri-M Group

Vinokur-Pace Engineering Services

Weil-McLain, Inc.

Wick Fisher & White

Central Pennsylvania (22)

Chair: Gary Debes

Air Management Technologies

John Azemar

William Bahnfleth

Gary Booth

Kenneth Cooper

Carl Courtney

Gary Debes

Glenn Diesposti

Effective Controls Inc.

Donald Eisenhauer

Matthew Frey

GEA FlatPlate

H & H Sales Assoc.

H.C. Nye Co.

Ronald Hoover

Kenneth Hutchison

Vasant Jethwa

George Keller

Daniel Kerr

Brian Kottcamp

Thomas Long

McClure Co.

Thomas McKay

MDK Engineering

Robert Miller

Fred Nicholas

RGK-HVAC

Jason Richwine

David Rosenbaum

Silvertip Inc.

Kirby Slear

Mark Tome

Daniel Wyrick

Eric Zanolini

Johnstown (23)

Chair: Barry Rains

Christopher Albright

George De Frehn

Gregory Gallardy

Steven Gridley

Paul Petrilli

Barry Rains

Timothy Sample

Thomas Sobieski

John Weiland

Pittsburgh (24)

Chair: Kurt Scheer

Steven Alauzen

Allegheny Engineering

Arthur Bell

Christopher Conroy

Filtech Inc.

David Herrmann

Daniel Kendra

Dennis Kronz

Martin Lawler

Logical Automation

Curtis Marsh

Charles Marstiller

David Meredith

Timothy Miller

Christian Morgan

Kurt Scheer

Jeffery Zacherl

Baltimore (25)

Chair: Sherry Abbott-Adkins

Paul Abbott

Sherry Abbott-Adkins

Abby Enterprises

Acorn Supply & Distributing

Baltimore Aircoil

Baumgartner

Theresa Bethune

Celeste Butler

Laurence Claggett

Joseph Driscoll

Evapco

Gregory Florenzo

Michael Ford

Gipe Assoc.

Dennis Goldrick

H & B Products

Harford Refrigeration

Charles Henck

James Hill

Edward Hubner

Gary Johnson

Joseph M. Zimmer Inc.

Gus Karayinopulos

Jennifer Leach

Leach Wallace Assoc.

McArdle & Walsh

MIN Engineering

Mueller Assoc.

N. H. Yates & Co.

R. W. Warner

Joseph Roetering

John Schenck

Jerome Scherr

Schlenger/Pitz & Assoc.

Skil-Aire Div.

Spears Votta & Assoc.

Steven Trageser

United Energy Products

J. Richard Wagner

Ward Boland Assoc.

National Capital (26)

Chair: Lee Guill

David Abrams

Douglass Abramson

George Aitken

Bruce Benedict

Arthur Carlson

Carl Collat

Benjamin Crowley

Julian De Bullet

Kevin Fallin

William Freeborne

James Grant

Hans Grotheer

Lee Guill

International Institute of Ammonia Refrigeration (IIAR)

Frank Kannapell

Bradley Lowe

Barney Menditch

Christopher Murphy

National Energy Management Institute (NEMI)

Andrew Persily

Clinton Phillips

Kinga Porst

Raymond Ruf

Harvey Sachs

Sam Desanto Co.

Jerome Scanlan

Boggarm Setty

Robert Shannon

Brian Tanner

Welch & Rushe

Ahmed Youssef

Hampton Roads (27)

Chair: John Pfeiffer

Bowman Foster & Assoc.

Korin Carter

Clark Nexsen

William Cox

D. E. Kirby

Douglas Henderson

HSMM Co.

William Hudson

William Lakin

Stephen Lowe

Melvin Manuel

Michael Meyerpeter

Nancy Mitchell-Veeck

Daniel Pettway

John Pfeiffer

Benjamin Sablan

Shultz & James, Inc.

Alan Veeck

Richmond (28)

Chair: Randall Smith

Air Conditioning Equipment Sales

American Standard Foundation

Matthew Anderson

Atlantic Constructors

Baskervill & Son

William Brandt

John Burton

John Castelvecchi

Colonial Webb

Brian Cooper

Dunlap & Partners

EMC Co.

John Harmon

Louis Hite

Hurd & Obenchain

Michael Hurd

James Knox

L.A. Prillaman Co.

Robert Lacy

Allen Lambert

Stephen Loving

Stephen Lyons

Clarence Marks

Mid Atlantic Controls Corp.

John Millhone

Thomas Rockecharlie

Mark Sankey

Michael Saweikis

Ramesh Shial

Simmons Rockecharlie & Prince

Jeffery Smidler

Randall Smith

Michael Taylor

Virginia Air Distributors

Wallace Day Inc.

James Willis

Christopher Wood

Lehigh Valley (98)

Chair: Donovan Denlinger

Chase & Assoc.

Brandt Fick

Raymond Forsthoefel

Stuart Heisey

Joe Ketterbaugh

Sirajuddin Shaikh

Snyder Hoffman Assoc.

Robert Swoyer

Peter Wolle

Delaware (112)

Chair: Robert Schunke

800 Woodlawn Inc.

Alpha Engineering Inc

C. & D. Contractors Inc.

Delaware Engineering & Design

Pamela Dennis

Roy Hanson

Larry Hughes

Judy Hughes

Jerome Maiman

Robert Schunke

Sheet Metal Workers Local 20

George Wells

Roanoke (125)

Chair: Jason Fulop

Aerofin Corp.

Ronald Bessette

Christopher Beverly

Jason Bingham

Buffalo Air Handling

Patricia Cady

John Castelvecchi

Brian Coffield

Bradley Dawes

Des Champs Technology

Nicholas Deschamps

Andrew Fuller

Jason Fulop

Hayes Seay Mattern & Mattern

Robert Hockett

Terrence Johnston

Lawrence Perry & Assoc.

Daniel Lieber

John Mann

Kevin Milz

Jeffrey Perry

David Pierson

David Roller

Gary Seek

Tom Sikes

William Thomas

Thomas Watson

Jeffrey Wolfe

Keith Workman

Anthracite (134)

Chair: Frank Kilyanek

A. E. Group Inc.

Aircon Service Co.

Andrew Boggs

Borton Lawson Engineering

Dean Butler

Salvatore Cottone

Stephen Daiute

David D. Klepadlo & Assoc.

Brian Flynn

Kerry Freeman

Lee Garing

Greenman Pedersen Inc.

Mark Hagan

John Havenstrite

Highland Associates

Dean Hilliard

J. L. Turner Co.

Walter Janus

Joseph F. O'Hora & Sons

Frank Kilyanek

Anthony Lello

Martin Rogers Assoc.

Marx Sheet Metal & Mechanical

Mechanical Cont. Assoc.--Pennsylvania

Daniel Mello

NRG Controls North, Inc.

Patterson-Kelley Co.

Penn State Mechanical Contractors

Jerome Peznowski

PLD Assoc.

Sheet Metal Contractors Assoc.--NE Pennsylvania

Trane--Pittston

Tristate HVAC Equipment

Troy Mechanical Inc.

REGION IV

Vice Chair: Dennis Knight

North Piedmont (29)

Chair: Waylon Ethridge

AC Corp.

Alamance Consulting Engineers

All Seasons HVAC Sales

Irving Angel

Richard Bean

Benner & Fields, Inc.

Robert Bouknight

Brady Trane Sales

James Bullock

William Bullock

Carrier--Charlotte

Richard Cates

Van Cochran

Cochran Systems Inc.

Andrew Cochrane

James Edmondson

Waylon Ethridge

James Fields

Monroe Gentry

Charles Gulledge

Hahn Mason Air Systems

Heat Transfer Sales

Kevin Heywood

Hoffman & Hoffman Inc.

Bryan Holcomb

Dale Hopkins

Industrial Air

James M. Pleasants Co.

Winfred Kirkman

Bryan Lampley

Richard Lortie

Joseph Maguire

Patrick McNamara

Edmund Miller

Tony Min

Mark O'Neil

Thomas Phoenix

Ira Poston

Brad Smith

Kenneth Stevens

Drayton Stott

Superior Mechanical Services

Thermal Resource Sales

Weeks Williams and Devore

Henry Zwicky

Southern Piedmont (30)

Chair: Mark Campbell

Eugene Adams

ALC Controls

AME Consulting Engineers

George Austin

Bass-Walick Inc.

Blackmon Service

Robert Bobrowski

William Bruce

Bruce Air Filter Co.

Mark Campbell

Carrier--Charlotte

Eric Carter

Charlotte Engineers

Clariant Corp.

Commercial Industrial Products

Charlie Curlin

David Shultz Assoc.

Joel Davis

Wallace Eidson

Michael Ernst

William Garrott

Richard Hahn

Kevin Herderson

Hoffman & Hoffman

Todd Horton

Joel Davis Enterprises

Greg Johnson

Johnson Controls

L. T. Mechanical

Patrick Leake

Steven Lisk

Little Diversified Architectural

Michael Maloney

Jerry McAuliffe

James McDaniel

McKenney's Inc.

John McManus

Lou Meckstroth

Bobby Morrison

Optima Engineering

P. C. Godfrey Inc.

Norris Parker

Richard Penner

Piedmont Natural Gas

Process & Air Conditioning Equipment

Gregory Rumple

Kevin Sides

Timothy Smithers

Roger Stamper

Superior Mechanical Systems

Syska & Hennessy

Talbot & Assoc. Consulting Engineers

Carl Thompson

Paul Tuggle

Rebecca Upham

Vrettos Pappas Consulting Engineers

William Waddington

Christopher Walsh

Jack Walters

Thomas Ward

Weeks Williams Devore Inc.

Stephen Woodrow

Charles Wooten

WT Nichols Co.

South Carolina (31)

Chair: Damon Ditch

Appalachian Sales Group

Buford Goff & Assoc.

Carrier--South Carolina

Carrier Rental Systems

Lewis Caswell

Derrick Insulation

Damon Ditch

Felkel & Hastings

Faulkner Haynes

Hahn Mason Air Systems

Harris Sales & Service

Hoffman & Hoffman

Hoffman Building Technologies

Imperial Metals

James M. Pleasants Co.

Bradley Jasinski

Jonathan Lambert

William McGhee

Mechanical Design, Inc.

Mechanical Engineering Consulting

Micrometl Corp.

Midsouth Marketing of North Carolina

Mike Sturkie Enterprises

Spencer Phillips

Donny Pittman

Sifco Mechanical

Southeast Controls & Supply

Seth Stanton

Mike Sturkie

Swygert & Assoc.

Thermal Resource Sales

Cunningham Thomas

John Toney

Vapor Test and Balance

W. O. Blackstone & Co.

Blaine Walker

WBG Mechanical Contractors

Charles Wilds

Atlanta (32)

Chair: Jason Clifton

Jim Aring

Bache Sales Agency

Barnes & Hogan Inc.

Dennis Begley

Borie Davis Inc.

Millie Brannon

David Brinson

Carl Bruechert

Steven Bruning

Building Wellness Consultancy

John Bullard

Stephen Caveness

Giancarlo Cicero

Charles Claussen

Jason Clifton

Critical Components

Thomas Creason

Bob Dean

Robert Dennehy

Charles Droege

Michael Eckert

Stanley Everett

Charlie Fisher

Georgia Trane

Timothy Gilbert

John Goodin

David Gray

Jeff Grindstaff

H E S M & A

Mike Hardy

Heat Transfer Systems

Edwin Hill

John Holden

Stephen Huff

Bruce Hunn

Pamela Immekus

James M. Pleasants Co.

Sheldon Jeter

Jonathan Jimenez

Joe Powell & Assoc.

Randy Johnson

Craig Jones

Prasanna Kadaba

Thomas Kisgen

Ben Leppard

Lincoln Assoc.

Robert Lloyd

Tim Lucas

Mallory & Evans

Anthony Marmo

Patrick McCabe

John K. McFarland

McKenney's Inc.

Mechanical Sales Co.

Charles Miltiades

Mingledorff's

Jeffrey Minton

Mitsubishi HVAC Advanced Products

Glenn Northrup

William Ostrander

Lee Penhallegon

Stephen Plane

Jeffrey Pope

Richard Pressley

Larry Pullin

Dominic Radosta

Glen Ragsdale

Ross Rosenthal

Rosser International

Chris Rousseau

Rob Roux

William Seaton

Andrew Segal

Chris Shedd

John Shepherd

Michael Shepp

SMACNA--Georgia

David Spruill

Marc Vepraskas

David Wade

Becky Warner

York International

Greenville (97)

Chair: Will Thomason

Stephen Abernathy

Adolph Beyerlein

James Bryan

Wade Crow

Duke Energy Corp.

Essential Systems Engineering

Edwin Evans

Ronnie Hackett

Paul Jensen

Harrison King

Palmetto Air & Water Balance

Frederick Scott

Douglas Wadas

Wade Crow Engineering

Waldrop Heating & Air Conditioning Inc.

Triangle (106)

Chair: Nancy Clements

Scott Antonuccio

Brady Trane Sales

Captive Aire

John Carter

Clark Nexson

Nancy Clements

CRB Consulting Engineers Inc.

Karl Daeke

Engineered Designs

David Ensor

Envirocon

Environmental Air Systems

Faulkner Haynes & Assoc.

Hahn Mason Air Systems

Heat Transfer Sales

Hoffman & Hoffman

Honeywell

IES Engineers

James M. Pleasants Co.

John J. Kirlin Inc.

Johnson Controls

Kinetic Systems

L. R. Gorrell Co.

Jimmy Leonida

David McDaniel

Mark Mueller

Norwan W. Karr Inc.

O'Brien Atkins Assoc.

Palmetto Air and Water Balance

Thomas Phelps

Panya Porter

Progressive Design Collaborative

PSNC Energy

Johnson Quiocho

RMF Engineering

Spirax Sarco

Spring Stoops McCullen Engineering

Stanford White Assoc.

Stantec Consulting Services

Jeffrey Vestal

Watco Corp.

Yamas Controls

Charleston (113)

Chair: Steven Marek

Adams Co.

The Chapman Co.

Control Management

Christopher Crane

CRG Engineering

Cullum Constructors

Leonard Damiano

James Elkin

Epting Distributors

Philip Garces

GKA LLC

Johnson Controls

T. Randall Jones

Dennis Knight

Knight Mechanical Contracting

Del Laquiere

Liollio Architecture

Steven Marek

Now Mechanical

Bo Nutting

Nicholas Peak

Ronald Runyon

Santee Cooper

Louis Schweers

Simply Sharp Interiors

David Tomayko

Triad Mechanical Contractors

Robert Turner

Timothy Walker

York International--Greenville

REGION V

Vice Chair: Deanna Suskovich

Cleveland (38)

Chair: Terry Kretch

Geoffrey Andres

Kenneth Borah

Robert Case

Brian Chambers

Jerald Cohen

Michael Denk

Denk Assoc.

Franklin Eisenhower

Robert Greene

Frederick Hollman

Karpinski Engineering

Terry Kretch

Kenneth Kuentz

Robert Laneve

McHenry & Assoc.

Mussun Sales

David Nachman

Matt Nelson

Wayne Salamon

Anne Sosic

Andrew Tenhundfeld

Thorson Baker & Assoc.

William Vadakin

Dennis Wessel

Kenneth Wissner

Richard Zbin

Columbus (39)

Chair: James Arnold

James Arnold

Aaron Clark

Alan Fullerton

Douglas Hannum

Dennis Hartz

Ned Heminger

Richard Jones

Sean Kilbane

Robert Kramer

Samuel Shuman

Kent Swepston

Troy Filters Ltd.

James White

Cincinnati (40)

Chair: Jeff Gries

Aramac Supply Co.

Frederick Betz

Bill W. Cross Co.

Blackmore & Glunt

Daniel Bohl

Hahn Mason Air Systems

Heat Transfer Sales

Kevin Heywood

Hoffman & Hoffman Inc.

Bryan Holcomb

Dale Hopkins

Industrial Air

James M. Pleasants Co.

Winfred Kirkman

Bryan Lampley

Richard Lortie

Joseph Maguire

Patrick McNamara

Edmund Miller

Tony Min

Mark O'Neil

Thomas Phoenix

Ira Poston

Brad Smith

Kenneth Stevens

Drayton Stott

Superior Mechanical Services

Thermal Resource Sales

Weeks Williams and Devore

Henry Zwicky

Southern Piedmont (30)

Chair: Mark Campbell

Eugene Adams

ALC Controls

AME Consulting Engineers

George Austin

Bass-Walick Inc.

Blackmon Service

Robert Bobrowski

William Bruce

Bruce Air Filter Co.

Mark Campbell

Carrier--Charlotte

Eric Carter

Charlotte Engineers

Clariant Corp.

Commercial Industrial

Products

Charlie Curlin

David Shultz Assoc.

Joel Davis

Wallace Eidson

Michael Ernst

William Garrott

Richard Hahn

Kevin Herderson

Hoffman & Hoffman

Todd Horton

Joel Davis Enterprises

Greg Johnson

Johnson Controls

L. T. Mechanical

Patrick Leake

Steven Lisk

Little Diversified

Architectural

Michael Maloney

Jerry McAuliffe

James McDaniel

McKenney's Inc.

John McManus

Lou Meckstroth

Bobby Morrison

Optima Engineering

P. C. Godfrey Inc.

Norris Parker

Richard Penner

Piedmont Natural Gas

Process & Air Conditioning

Equipment

Gregory Rumple

Kevin Sides

Timothy Smithers

Roger Stamper

Superior Mechanical Systems

Syska & Hennessy

Talbot & Assoc. Consulting

Engineers

Carl Thompson

Paul Tuggle

Rebecca Upham

Vrettos Pappas Consulting

Engineers

William Waddington

Christopher Walsh

Jack Walters

Thomas Ward

Weeks Williams Devore Inc.

Stephen Woodrow

Charles Wooten

WT Nichols Co.

South Carolina (31)

Chair: Damon Ditch

Appalachian Sales Group

Buford Goff & Assoc.

Carrier--South Carolina

Carrier Rental Systems

Lewis Caswell

Derrick Insulation

Damon Ditch

Felkel & Hastings

Faulkner Haynes

Hahn Mason Air Systems

Harris Sales & Service

Hoffman & Hoffman

Hoffman Building

Technologies

Imperial Metals

James M. Pleasants Co.

Bradley Jasinski

Jonathan Lambert

William McGhee

Mechanical Design, Inc.

Mechanical Engineering

Consulting

Micrometl Corp.

Midsouth Marketing of North

Carolina

Mike Sturkie Enterprises

Spencer Phillips

Donny Pittman

Sifco Mechanical

Southeast Controls & Supply

Seth Stanton

Mike Sturkie

Swygert & Assoc.

Thermal Resource Sales

Cunningham Thomas

John Toney

Vapor Test and Balance

W. O. Blackstone & Co.

Blaine Walker

WBG Mechanical

Contractors

Charles Wilds

Atlanta (32)

Chair: Jason Clifton

Jim Aring

Bache Sales Agency

Barnes & Hogan Inc.

Dennis Begley

Borie Davis Inc.

Millie Brannon

David Brinson

Carl Bruechert

Steven Bruning

Building Wellness

Consultancy

John Bullard

Stephen Caveness

Giancarlo Cicero

Charles Claussen

Jason Clifton

Critical Components

Thomas Creason

Bob Dean

Robert Dennehy

Charles Droege

Michael Eckert

Stanley Everett

Charlie Fisher

Georgia Trane

Timothy Gilbert

John Goodin

David Gray

Jeff Grindstaff

H E S M & A

Mike Hardy

Heat Transfer Systems

Edwin Hill

John Holden

Stephen Huff

Bruce Hunn

Pamela Immekus

James M. Pleasants Co.

Sheldon Jeter

Jonathan Jimenez

Joe Powell & Assoc.

Randy Johnson

Craig Jones

Prasanna Kadaba

Thomas Kisgen

Ben Leppard

Lincoln Assoc.

Robert Lloyd

Tim Lucas

Mallory & Evans

Anthony Marmo

Patrick McCabe

John K. McFarland

McKenney's Inc.

Mechanical Sales Co.

Charles Miltiades

Mingledorff's

Jeffrey Minton

Mitsubishi HVAC Advanced

Products

Glenn Northrup

William Ostrander

Lee Penhallegon

Stephen Plane

Jeffrey Pope

Richard Pressley

Larry Pullin

Dominic Radosta

Glen Ragsdale

Ross Rosenthal

Rosser International

Chris Rousseau

Rob Roux

William Seaton

Andrew Segal

Chris Shedd

John Shepherd

Michael Shepp

SMACNA--Georgia

David Spruill

Marc Vepraskas

David Wade

Becky Warner

York International

Greenville (97)

Chair: Will Thomason

Stephen Abernathy

Adolph Beyerlein

James Bryan

Wade Crow

Duke Energy Corp.

Essential Systems

Engineering

Edwin Evans

Ronnie Hackett

Paul Jensen

Harrison King

Palmetto Air &

Water Balance

Frederick Scott

Douglas Wadas

Wade Crow Engineering

Waldrop Heating & Air

Conditioning Inc.

Triangle (106)

Chair: Nancy Clements

Scott Antonuccio

Brady Trane Sales

Captive Aire

John Carter

Clark Nexson

Nancy Clements

CRB Consulting Engineers Inc.

Karl Daeke

Engineered Designs

David Ensor

Envirocon

Environmental Air Systems

Faulkner Haynes & Assoc.

Hahn Mason Air Systems

Heat Transfer Sales

Hoffman & Hoffman

Honeywell

IES Engineers

James M. Pleasants Co.

John J. Kirlin Inc.

Johnson Controls

Kinetic Systems

L. R. Gorrell Co.

Jimmy Leonida

David McDaniel

Mark Mueller

Norwan W. Karr Inc.

O'Brien Atkins Assoc.

Palmetto Air and Water

Balance

Thomas Phelps

Panya Porter

Progressive Design

Collaborative

PSNC Energy

Johnson Quiocho

RMF Engineering

Spirax Sarco

Spring Stoops McCullen

Engineering

Stanford White Assoc.

Stantec Consulting

Services

Jeffrey Vestal

Watco Corp.

Yamas Controls

Charleston (113)

Chair: Steven Marek

Adams Co.

The Chapman Co.

Control Management

Christopher Crane

CRG Engineering

Cullum Constructors

Leonard Damiano

James Elkin

Epting Distributors

Philip Garces

GKA LLC

Johnson Controls

T. Randall Jones

Dennis Knight

Knight Mechanical

Contracting

Del Laquiere

Liollio Architecture

Steven Marek

Now Mechanical

Bo Nutting

Nicholas Peak

Ronald Runyon

Santee Cooper

Louis Schweers

Simply Sharp Interiors

David Tomayko

Triad Mechanical

Contractors

Robert Turner

Timothy Walker

York International--Greenville

REGION V

Vice Chair: Deanna Suskovich

Cleveland (38)

Chair: Terry Kretch

Geoffrey Andres

Kenneth Borah

Robert Case

Brian Chambers

Jerald Cohen

Michael Denk

Denk Assoc.

Franklin Eisenhower

Robert Greene

Frederick Hollman

Karpinski Engineering

Terry Kretch

Kenneth Kuentz

Robert Laneve

McHenry & Assoc.

Mussun Sales

David Nachman

Matt Nelson

Wayne Salamon

Anne Sosic

Andrew Tenhundfeld

Thorson Baker & Assoc.

William Vadakin

Dennis Wessel

Kenneth Wissner

Richard Zbin

Columbus (39)

Chair: James Arnold

James Arnold

Aaron Clark

Alan Fullerton

Douglas Hannum

Dennis Hartz

Ned Heminger

Richard Jones

Sean Kilbane

Robert Kramer

Samuel Shuman

Kent Swepston

Troy Filters Ltd.

James White

Cincinnati (40)

Chair: Jeff Gries

Aramac Supply Co.

Frederick Betz

Bill W. Cross Co.

Blackmore & Glunt

Daniel Bohl

Gregory Cherok

Gregory Cohron

Commercial HVAC

Corporate Equipment

DeBra-Kuempel

Dyer Equipment Sales

Ronald Epp

Four Seasons Environmental

Jeff Gries

Hixson Inc.

Christian Holden

Paul Householder

I S Mechanical Systems

K Z F Design

John Kuempel

Lee Grosser Assoc.

John Lowe

David Morrow

Joseph Nader

Neil Patterson

Scott Peterson

John Post

Progress Supply Inc.

William Schriner

David Shaffer

John Sheringer

James Shirk

Siemens Building Technologies

Richard Soike

Edward Stoermer

Stoermer Anderson Inc.- Dayton

Systecon

Thermal Tech Engineering

Joanne Thiemann

Dayton (41)

Chair: Dennis Lammlein

James Albitz

Kenneth Bailey

James Davidson

Dayton Trane

Joseph Ferdelman

Thomas Ferdelman

Sidney Hagan

Heapy Engineering

Helmig Lienesch

Larraine Kapka

Dennis Lammlein

Michael McGarvey

John Patterson

Richard Pavlak

Mark Spears

Alan Watton

Weber Huff Inc.

Toledo (42)

Chair: Scott Hoffman

JDRM Engineering

Richard Johnson

Steven Morris

Ernest Weaver

William D. Cook Co.

Central Indiana (43)

Chair: Tracey Nawrocki

A. B. Young Sales

Applied Engineering Services

BSA LifeStructures

Carrier Corporation

C-C Group

Citizens Gas & Thermal

Colby Equipment

Robert Dimond

Energy Systems Group

F. & G. Engineers

Faco Inc.

Douglas D. Fink

James Fischer

Donald Fulk

Fuller Engineering Sales--Indianapolis

Robert Gehrlich

The Hill Co.- Indianapolis

Honeywell--Indiana

Hydronic & Steam

Equipment Co.

Jackson Engineering Co.--Indianapolis

Keller Rivest Inc.

Kent Koch

Ted Kussow

L. J. Fiesel Co.

Lennox Industries--Plainfield

Kevan McClure

McDaniel & Co.

Meridian Engineering

Ramsey, Inc.

Siemens Building Tech.

David St. John

Lyle Sundquist

Deanna Suskovich

Thermal Air Systems

Stephanie Thomas

Kevin Token

Trane

Victualic Coupling

Anthony Wilkerson

James Willson

John Wolfert

Richard Yoho

Evansville (44)

Chair: Kevin Smith

Waller Clements

Matthew Conkling

Clay Herrin

Johnson Controls

Charles Minnette

Andrew Shekell

Kevin Smith

Monte Troutman

Brian Wandling

Detroit (45)

Chair: Kevin Rucinski

Peter Basso

Bennett Holland & Assoc.

Thomas Besemer

John Cole

Derek Crowe

D. J. Conley Assoc.

Shashikant Dani

Alan Deal

DiClemente Siegel Design

Patrick Dwyer

Ernest Graf

Griffin International

Harley Ellis, Co.

Gordon Holness

David Hughes

Christopher Kirchner

Derrick Laframboise

Janice Means

Merlo Energy

Michigan Air Products

Monroe Plumbing &

Heating Co.

Peter Basso Assoc.

Eric Petzer

Don Pon

Sonya Pouncy

Simon Ren

Kevin Rucinski

Dennis Sczomak

Wei Sun

Rick Sutkiewicz

Thermal-Netics

Robert Wagner

Tao Wang

Alfred Woody

Western Michigan (47)

Chair: Christopher Nutt

William Barrett

Michael Bobrowski

Cochrane Supply &

Engineering

Steven Hoffman

Brian Holton

Karl Huffman

James Jossman

Lowell Mason

Quality Air Service

David Shugars

Technical Energy Solutions

Paul Vandermeulen

Akron/Canton (90)

Chair: James Slovan

Gregory Drensky

The Geopfert Co.

Robert Kerr

John Murphy

James Slovan

George Sutton

David Warner

Northern Indiana (103)

Chair: Paul MacDonald

Brucker Co.

Raymond Cohen

Energy Improvement

Products

Havel--Emcor Co.

Imbert Corp.

Johnson Controls--Calument

City

Paul MacDonald

Miller Sales

NIBCO

Precision Control Systems

R. L. Millies & Assoc.

Temperature Equipment

Corp.

Thermo Systems

Total Automation Concepts

Trane--Willowbrook, IL

Vesco Ventilation

Equipment Sales

Windy City Reps

Ft. Wayne (120)

Chair: Orlando Fernandez

Matthew Armey

Jason Baker

Joseph Barbarossa

William Bissmeyer

Cale Campbell

Drew Emsweller

Orlando Fernandez

Matthew Hartenstein

Carl Huber

Thomas Kuhn

Lon Leech

Michael Lubbehusen

Primary Engineering

Craig Scully

Shambaugh & Son

Lane Snowberger

Superior Manufacturing

Waterfurnace International

Eastern Michigan (121)

Chair: Jonathan Sheard

Thermal Netics Inc.

REGION VI

Vice Chair: John Rieke

Wisconsin (48)

Chair: Jude Anders

Gregg Achtenhagen

Jude Anders

Larry Berglund

Building Automated Products,

Inc.-BAPI

JMB & Assoc.

Nicholas-Zwaska

Plumbing & Mechanical

Contractors Assoc.

Bernard Radoszewski

Illinois (49)

Chair: Kyle Schultz

Steven Adams

Air Products Equipment

Amsted Industries

Foundation

Brian Berg

Tim Bretsnyder

Brian Berg & Assoc.

Eldrup Engineering PC

Alfred Fujii

David Grumman

Grumman Butkus Assoc.

Richard Hegberg

John Hill

Ryan Hoger

Brett Kelley

Thomas Kroeschell

Kathleen Langelund

Karen Lindsey

Anthony McGuire

Meilner Mechanical Sales

Robert Naegele

Carl Nordeen

John Nowicki

Primera Engineers

Anthony Ranallo

Frederick Ringe

Kyle Schultz

Donald Seibert

Siemens Building Tech

Benjamin Skelton

Edward Teske

Ronald Vallort

James Vallort

Alan Wall

David Weiner

Edward Zoladz

Central Illinois (50)

Chair: Terry Setterlund

Jason Atkisson

Jeffrey Bisland

John Brose

Raymond Carroll

Conrad Sheet Metal

Sean Cullop

D. P. Filters

Donelson Corporation

Carl Eichstaedt

David Evers

HDR Engineering

Hunzeker Service Agency

Terrence Martin

Christopher Pelton

Terrence Phelan

Terry Setterlund

Wilbert Stoecker

Robert Temple

William Wahl

David Youngman

Iowa (51)

Chair: James Wahlert

Applied Mechanical

Products Inc.

Baker Group

Brilco

Kit Cartwright

Control Installations of Iowa

Mark Conway

Einar Dahl

Dahl Air Conditioning &

Heating

Jeffrey Gross

Thomas Hamm

Hart-Hammer

HVAC Resources

Jason Kems

Curtis Klaassen

Greg Knudson

Roger Lesher

Jeff Lindell

Mechanical Contractors

Assoc.--Urbandale

Millennium Technology of Iowa

Frederic Miller

Robert Morris

Christopher Nelson

Raymon-Donco Air

Distribution Equipment

Rist & Assoc.

Shive-Hattery

Jerrod Sieverding

Don Stanek

System Management &

Balancing

James Wahlert

Daniel Zaug

Minnesota (52)

Chair: Gary Fischbach

Airnats

Automated Logic

The Benham Companies

Bernard J Mulcahy Co.

Campbell-Sevey Inc.

Centerpoint Energy Reliant

John Clark

CES Group

Harold Conrad

Douglas Cooley

Todd Courneya

Cramer--Trane

Thomas Cummins

Data Center Systems

Daniel Dickenson

Direct Digital Controls

James Douglas

Philip Dugan

Roy Earl

Ellerbe Becket Inc.

Energy Efficient Resources

Filtration Systems

Gary Fischbach

Donald Geng

Grant's Mechanical

Edward Greacen

Gary Grenzer

Hammel Green &

Abrahamson Inc.

Richard Harju

Richard Hermans

Larry Hink

Thomas Hoff

Matthew Holland

Michael Holmquist

Matthew Jacobsen

John Janssen

John J. Morgan Co.

James Johnson

Craig Johnson

Johnson Controls--Minneapolis

James Keller

Gerhard Knutson

Knutson Ventilation

Thomas Kuehn

James Lange

LBP Mechanical Inc.

David Lindahl

Robert Linder

Bruce Lindsay

LKPB Engineers

Louis Flagg Memorial

Carol Marriott

Daniel McCarty

Thomas McNamara

McQuay International

Fred Menger

Michaud Cooley Erickson & Assoc.

Midwest Mechanical Supply

Minnesota Air

Modern Heating & Air Conditioning

William Murray

Jeffrey Noack

North Central NEBB

Thomas Olson

Peter Potvin

R.E. Carlson

R.M. Cotton

Dean Rafferty

Curtis Ratajczak

John Rieke

Scott Rollings

Ryan Co.

Schwab Vollhaber Lubratt

SMARCA--Minnesota

Temp-Air

Richard Thompson

TMS Johnson, Inc.

James Valkevich

Felix Veliath

Weidt Group Inc.

Wentz Assoc.

Winona Heating & Ventilating

Timothy Wolf

Charles Wright

St. Louis (54)

Chair: Trace Laux

Air Masters Corp.

Robert Anderson

Associated Sheet Metal

Robert Banashek

James Barry

Donald Behrmann

Behrmann Co.

Cyrus Blackmore

Blackmore & Glunt

C. & R. Mechanical Co.

Charles E. Jarrell Contracting

Donald Chura

Comfort Sales Agency

Commair

Charles Dale-Derks

John Day

Carl Deutsch

Emerson

Engineered Thermal Systems

Enterprise Rent A Car Foundation

Friemel Love Co.

Robert Gladstone

Hastings & Chivetta Architects Inc.

Jordan Heiman

Hoffman Brothers

William Inglis

James Jansen

Michael Kearney

Laclede Gas Co.

Langendorf Supply

Trace Laux

McClure Engineering Assoc.

Mechanical Contractors

Michael C. Kearney & Assoc.

Midwest Machinery

Keith Morehead

Murphy Co.

Nation-Wide Refrigeration

Michael Noelke

Patrick O'Brien

Parker Hannifin

RamAir Inc.

Theodore Reinhart

Warren Rich

Harry Sauer

Senco Services Corporation

Amy Sherwin

Donald Siller

St. Louis Boiler Supply

William Stobbs

Michael Swim

Thermal Mechanics

Robert Towell

Eric Utterson

Rogelio Vocero

Weber Service

William Tao & Assoc.

Gerald Williams

David Zimmerman

Madison (95)

Chair: Alan Zeller

Affiliated Engineers

American Indoor Environments

Angus Young Assoc.

Arnold & O'Sheridan

Bruce Boiler Burner & Equipment

Capitol Mechanical

Carnes Co.--Verona

Charles & Joan Dorgan

Environmental Systems Analysis

Chad Faber

General Heating & Air Conditioning

Gustave A. Larson Co.

H & H Industries

Heating Piping Cooling Council

Hein Engineering Group

Henneman Engineering

Hooper Corp.

Hunzicker Riley Inc.

Madison Gas & Electric Co.

Marshall Erdman & Assoc.

Masters Building Solutions

Timothy Meeker

Gene Nelson

North American Mechanical Inc. (NAMI)-Wisconsin

Richard Pearson

Planning Design Building

Prior Engineering Services

Research Products Corp.

Frances Scholl

Robert Stone

Temperature Systems

Ronald Tilley

Trane

Steven Tredinnick

Alan Zeller

NE Wisconsin (107)

Chair: David Schurk

Tina Brueckner

Fox Valley Sheet Metal Contractors

William Harrington

John Jones

Mechanical Contractors Assoc.

La Crosse Area (115)

Chair: William Fox

Jay Althof

Bruce Anderson

Micheal Byars

Lee Cline

Robert Doerr

William Fox

Mark Halderson

Susanna Hanson

Rick Heiden

Dwayne Johnson

Thomas Ley

Lane Liudahl

Duane Lom

Eugene McNurlen

Forrest Moe

Brian Newton

Brian Reynolds

Kenneth Schultz

James Spielbauer

Edward Swan

James Tempke

Rockford (119)

Chair: William Kusnierz

Alpha Controls & Services

John Armstrong

Austin Mechanical Sales

John Janssen

William Kusnierz

Mechanical Inc.

PICRA Contractors Assoc.

Joseph Reister

Rock Valley Culligan

Mississippi Valley (123)

Chair: Gary Lange

Bruce Britson

James Conrad

Frederich Granzow

Brian Hodgin

Patrick Igou

Gary Lange

Midwest Equipment Sales--Bettendorf

James Nonnenmann

Larry Pithan

Buss Price

James Thompson

Cedar Valley (159)

Chair: Gary Lange

Joseph Kapaun

Tom Richtsmeier

REGION VII

Vice Chair: Walter Law

Louisville (55)

Chair: Edward Dusch

AAF International

Air Equipment Co.

Raymond Beaufait

Brent Caswell

Julian Donahue

David Donovan

Edward Dusch

Environmental Safety Technologies

Matt Hargan

Harshaw Trane

William Hutchison

Johnson Controls

Kerr Greulich Engs Inc.

Koch Air

LSE Engineering

Joseph Nitzken

P.L. Sherman Co.

Kenneth Peet

R.L. Craig Co.

David Setliffe

Siemens Building Tech.

Dennis Skees

Thermal Equipment Sales

Raymond Thornton

Vitok Engineers

Rick Vowels

Memphis (56)

Chair: Christopher Ewing

Joseph Anderson

Stephen Bieber

David Branham

C. Roger Buckmaster

John Colmer

James Comella

James Copeland

James Corzine

Spencer Dudley

Ellers Oakley Chester & Rike Inc.

Christopher Ewing

Ewing/Kessler Mechanical Solutions

Russ Fletcher

Bradford Grammer

William Jason

Mills Wilson George Inc.

OGCB Inc.

Power Equipment Co.--Memphis

Ronald Thompson

Upchurch Services

Walker-J-Walker Inc.

Birmingham (57)

Chair: Charles Mathews

Adco Companies

Air Engineers

Air Tech Inc.

Alabama Power

Alagasco

Ballard--Trane Sales

Leonard Bass

Michelle Bloodworth

Edward Chasteen

CHB Mechanical

Dowdy & Assoc.

Hardy Corp.

ICE Liebert

George Jackins

John Jeffcoat

Johnson Controls

Stephen Kavanaugh

Jimmie Lewis

Nance Lovvorn

Paula Marques

Charles Mathews

MW/Davis Dumas & Assoc.

National True-Test Inc.

James Nietfeld

Pinnacle Engineering

Porter Testing Services

Kenneth Rhoden

RJ Mechanical

Edward Senter

Southern Company

Star Insulation

Watts Engineering Sales

George Wheelock

Daniel Whitaker

York International

Mobile (58)

Chair: Scott Peach

Louis Anderson

Gary Bailey

Kenneth Doyle

Daniel Dunaway

Donald Edwards

Equipment Sales Corp.

Tommy Fisher

Thomas Hyde

Douglas Litton

Kelley McVay

Ronald Moreland

Clifton Nelson

Stewart Nobles

Scott Peach

New Orleans (59)

Chair: John Dlugos IV

Thomas Boudreaux

John Dlugos

John New

Frank Schambach

Baton Rouge (60)

Chair: Shane Hernandez

Assaf Simoneaux Tauzin & Assoc.

Corporate Mechanical Contractors

Shane Hernandez

Louisiana Controls Systems & Service

Mississippi (61)

Chair: Jason Grossi

Airflo Sales

Carrier Corp.--Jackson

Cooke Douglass Farr Lemons

Ewing/Kessler

Ferguson Enterprise

Gene Payne Assoc.

Hydronic Technology

Johnson Controls Inc.

Carlton Polk

Stephen Reno

Siemens Building Tech--Flowood

Stevens Mechanical Systems

Delmar Taylor

Terry-Trane

Chad Vaughn

Ward Mechanical Equipment--Jackson

Larissa Williams

Nashville (88)

Chair: Lynda Wimberly

Burkley Allen

Robert Bunn

Carwile Mechanical

Yvonne Clark

Cornerstone Mechanical

Ed's Supply Co.

Timmon Grabbe

Stephen Grant

Gresham Smith & Partners

Kevin Haas

I C Thomasson Assoc.

Johnson & Scott Inc.--Nashville

Jill Kueker

Kurzynske & Assoc.

Lee Co.

Daniel Leonard

Lochinvar Corp

Mechanical Resource Group

Gary Moody

Nashville Machine Co.

Matthew Nicholson

John Olert

Donald Reaville

Smith Seckman Reid

Southland Industries

Turner/Universal Construction

Christopher Williams

Lynda Wimberly

Robert Wiseman

J. Richard Wright

East Tennessee (99)

Chair: John Sealy

Aeroflex USA/Eastern Polymer Industry

Applied Engineering--East Tenn.

ARC, Inc.

Barge Waggoner Sumner & Cannon

Van Baxter

Albert Bedinger

Jim Bierkamp

Boiler Supply Co.--Knoxville

Cyrus Booker

Robert Bowman

Breeding Insulation--Knoxville

Arvin Brown

John Buchanan

Carrier Bryant Tennessee

Steve Cole

Collings-Parker Assoc.

James Corley

Jonathan Crye

Jade Culbertson

Cureton Hodges Contractors

Del-Air Mechanical Contractors

Wayne Doane

Jonathan Driskill

David Dugger

Pierce Edwards

Engert Plumbing & Heating

Engineering Services Group

Gregory Farmer

Ferguson Equipment

Asa Fuller

James Garner

Jeff Gibson

Joel Goldberger

Greeley & Assoc.

Gwyn Sales Inc.

Alan Hasemeyer

Hicks & Ingle Corp.--Knoxville

Higginbotham Heating & Air Conditioning

Hobbs & Assoc.

I C Thomasson Assoc.

Interstate Mechanical Contractors

J. & F. Mechanical Inc.

William Jacoby

James M. Pleasants Co.

Lowell Jessee

John H. Coleman Co.

Johnson Controls

David Kaminsky

Richard Kelso

Kelso Regen Assoc.

Walter Law

Lissco

Nancy McBee

Michael Brady Inc.

Victor Mills

Owen Nevader

Philip Newby

Jack Payne

Peacock Sales

Sid Powell

Quad City Control Co.

Rogers & Morgan Inc.

Gordon Rome

Rome Eddleman & Assoc.

Wayne Rose

John Sealy

Ken Seaman

Shoffner Mechanical Contractors

Smith Seckman Reid

Steven Sturgeon

Trane

United Testing & Balancing

V.G. Scott Inc.

William Vaughn

Vreeland Engineers

Wade & Assoc.

Leslie White

WWR Engineers

Tennessee Valley (114)

Chair: Michael Luke

John Richardson

Samuel Shore

Kay Thrasher

Terry Townsend

Bluegrass (128)

Chair: Ganeson Kandasamy

Big Ass Fans

Kevin Davies

Thomas Erpenbeck

Arthur Hallstrom

Ganeson Kandasamy

Rick Larson

Joseph Moore

Nicholas Morgan

William Murphy

Dennis Nierman

Trane

Christopher Tyler

NW Florida (130)

Chair: Brian Carstens

Brian Carstens

Gulf Power Co.

Glenn Langan

Bobby Marcus

Jeffrey Mock

Ronald Nall

Peterson Engineering

Jean Piecuch

Donald Rauscher

John Staples

North Alabama (133)

Chair: Daniel Simmons

Reginald Levesque

Smith Service Corp.

REGION VIII

Vice Chair: Fred Gleeson

Arkansas (62)

Chair: Chance Hollingsworth

Airetech Corp.

Arkansas Blueprint

Arkansas Western Gas

Baker Refrigeration Systems

Charles Batson

Batson Bravo Engineers

Robert Boatright

Brett Bolan

Teri Borton

James Bradford

Paul Briscoe

Sam Browning

John Bryant

Capitol Service Co.

Guy Caple

John Carter

John Carter

Michael Castleberry

Comfort Systems USA

Crafton Tull & Assoc.

Sean Cross

Samuel Cummings

Oscar Demaine

Ed's Supply Co.

Barbara Eggleston

Environmental Enterprises

Fluid Solutions

Eric Fullerton

Paul Girndt

Bill & Molly Goodman

Hamid Habibi

Tad Hankins

William Harrison

Hawkins Co.

John Hodoway

Chance Hollingsworth

Alan Hope

Innovative Solutions Group

Jack T. Carter Co.

Clyde Jester

John Prince Co.

Kerry Jones

Kimberly Koch

Christopher Ladner

Jay Lane

Lewis Elliott & Studer

Little Rock Mechanical

Anthony Lyons

Frank Mayfield

Michael McClellan

David McCroskey

Mechanical Contractors Assoc.--Jonesboro

Middleton Inc.

Nicholas Moore

MPE Consulting Engineers

NEBB--Arkansas

Northwest Controls Systems

Hugh Pack

James Panasiuk

Phillip Pate

Pettit & Pettit Consulting Engineers

James Pitts

Powers of Arkansas

Randall Ragsdale

Refrigeration & Electric Supply

Rheem Manufacturing Co.

Scott Service Co.

Scroll Technologies

Rick Sellers

Christopher Shaw

William Simpson

Bud Summers

Sunbelt Mechanical

William Tinsley

Stephen Titus

TME

Trane--Arkansas

Vratsinas Construction

Waco Distributing

Vernon Wade

Henry Wade

Wade Co.

Richard Walters

Sam Weatherford

Wade Wetzler

Charles Wetzler

Mark Wolthuis

Woodbury Beach Co.

Keith Wortsmith

Shreveport (63)

Chair: Jason Dean

Air Systems

Berg Mechanical

C & J Insulators Inc.

Camus Electric

Coburn's Wholesale Distributors

Christopher Fitzgerald

Fitzgerald Contractors

H.G. Angle Co.

Hand Construction

Hydronic Technologies

John J. Guth & Assoc.

Johnson Brothers Service

Johnson Controls--Shreveport

Kinetics Noise Control

LCR-The Plumbing Warehouse

Gene Lowery

Kurt Lyles

Michael Middleton

Thomas Monick

Morrison Supply

Dayton Nooner

Oxner Engineering

Herbert Patrick

Purtle & Assoc.

Red River Air Conditioning

Red River Supply

Reed Mechanical Equipment

Republic Contractors

RRAC Contractors

Thomas Sanders

Schully Strawn & Assoc.

Shamrock Sheet Metal

Roger Stanley

Craig Storer

Hubert Storer

Storer Equipment

Elmer Tingler

Nathan Wilemon

York International

Houston (64)

Chair: Andrew Holdaway

Neal Baker

Jeffery Bolander

Donald Booker

Harry Bovay

Jack Buckley

Richard Burr

John Burton

Herman Chang

CHP & Assoc.

Bruce Colborne

Harry Curry

George Dabney

Larry Degelman

Distribaire

David Duthu

Eugene Faris

Wayne Gary

Damon Gowan

James Graves Jr.

Graves Mechanical

Michael Green

Kenneth Gurry

Jeff Haberl

Thomas Hazel

Andrew Holdaway

Richard Hunton

Jones Engineers

The Ken Gurry Corp.

James Madget

McCorvey Sheet Metal Works

Hugh McMillan, III

Kevin Murphy

Donald Nye

Steve Redding

Redding Linden Burr Inc.

Casity Reneau

Gaylon Richardson

Danny Rodriguez

Robert Salisbury

Jonathan Symko

Scott Thompson

Tri-Co Mechanical

Herbert Wahlers

John Watts

John Zacharias

Alamo (65)

Chair: Mark Pickett

AA Gonzalez Engineering

Pete Campos

Howard Decker

James Drewry

Robert Frick

Alfred Garza

Frederick Gleeson

Robert Gleeson

Sam Harper

Robert Henderson

James T. Rodriguez Consulting Engineers

David Kam

Travis McLeod

Steve Mechler

Antonio Perez

Mark Pickett

Eugene Raanes

San Antonio Plumbing & Pipefitting

San Antonio Sheet Metal Industry

St. Mary's University

Rudy Trevino

University of Texas at San Antonio

Stuart Werner

Austin (66)

Chair: Jeremy Smith

Air Technologies

Atlas Copco

Richard Beverly

Larry Bloomquist

Curtis Boecker

Richard Buck

Andy Collier

Corbett Technology

Carl Crow

Michael Davidson

John Dolliver

Dreher & Assoc.

David Driggers

Dynamic Systems

Energy Engineering Assoc.

Engineered Air

Jack Evans

Flanders

Melvin Foster

Fritech, Inc.

Wesley Goodwin

Goodwin Engineering

Graco Mechanical

Thomas Green

Gordon Hall

Hmg & Assoc. Inc

HTS Engineering

Ideal National Mechanical Corp.

JEAcoustics

David Johnson

Johnson Controls

John Johnston

Claud Kissmann

William Klock

Cameron Labunski

Lashley & Assoc.

Robert Love

Lane Lowke

Billy McAlister

Arthur McDonald

McGill Airflow

James McLaughlin

Mechanical Reps--Austin

Carlton Merriman

Mark Mikulin

James Mock

Morrison Supply

Oslin Nation

Performance Contracting

John Peterson

PHI Service Agency

Rand Assoc. Inc.

Robert Madden Ind.

Gordon Ross

James Ruth

Kevin Schaal

Randy Schrecengost

Siemens

Thursten Simonsen

Jeremy Smith

Spiral Pipe

Fritz Stinson

TAB Technologies

TAC Americas

Texas Air Products

Texas Air Systems

Colin Thomas

Tom Green & Co. Engineers

Vincent Torres

Jorge Villalba

Aaron Waugh

Charles Whitten

John Winkler

Young & Pratt, Inc.

Dallas (67)

Chair: Nathan Hart

Air Engineering & Testing

Ashcraft Co.

Bartos--Dallas

Basharkhah Engineering

Todd Bennett

Scott Berger

Berger Engineering Co.

Jeanine Bounds

Carrier--North Texas

Carter & Burgess

Cohesive Automation

William Collins

Collins Walker

Commercial Exhaust Products

Kent Cooper

David Crittenden

Delta T Corp.

DMI Corp.

Don Burden & Assoc.

Engineered Air Balance

Entech Sales & Service

Exhausto Texas

Jack Frost

Frymire Services

Kenneth Fulk

John Hagensick

Nicholas Hanson

Nathan Hart

Isaac Henson

David Holmes

Walter Horn

Billy Hutchison

Obert Irvine

Johnson Controls--Irving

Lennox Industries

Dennis Littwin

Harold MacDowell

Fred Manget

McMillan Choate and Assoc.

Mechanical Contractors Assoc.

Mark Meyer

Munters

Natgun Corp.

North Texas Sales

Oslin Nation Co.

Charles Phillips

Reed Wells Benson & Co.

Ray Robbins

G.P. Rucker

Bruce Rummans

Wayne Schindler

Schmidt & Stacy Consulting Engineers

Siemens Building Tech.--Irving

Steven Snyder

Leo Stambaugh

Subduct Riser Manufacturing

Peter Sudbeck

T A C Americas Control Systems

TABCO

TAC-Americas

TDIndustries

Texas Air Systems--Irving

Timberlake & Dickson

Samuel Toub

Trane--Dallas

Jeffery Vestal

Barton Wallace

Gary Wolf

Yaksawa Electric America

Grant Yaney

Anthony Zemanek

Central Oklahoma (68)

Chair: Bobbie Vermillion

Aruna Abhayagoonawardhana

ACP Sheet Metal

Air Products Supply

Air Technologies

Royal Akins

Scot Akins

Bruce Albertson

Michael Albertson

Wayne Allen

Alexander Alperin

Assoc. of Plumbing, Heating, & Cooling Contractors- APHCC

Automated Building Systems

B&L Heating & Air Conditioning

James Benedict

Gene Binning

Glen Boyd

Bradford Industrial Supply

Dee Brower

C & D Valve Manufacturing

C.H. Guernsey & Co.

Robert Carson

Donald Carter

Steve Chapman

ClimateMaster

Randy Cooley

Charles Darr

Darr & Collins

DeHart Air Conditioning

Thomas Determan

Richard Ellis

Engineered Equipment

Bradford Ezell

William Ferguson, Jr.

William Ferguson, Sr.

James Flurry

Randy Forristall

Thomas Fox

Frankfurt Short Bruza Assoc.

Mark Furgason

Bryan Garcia

Glen R. Boyd Engineering

Glover Sheet Metal

Mitchell Green

Diana Grundmann

Jenny Haltom

Hambrick Ferguson--Oklahoma

Stephen Hardesty

Harrison Orr Air Conditioning

John Harrod

Randy Heidrich

John Henderson

Clayton Hicks

Hinton Refrigeration

Lawrence Hoberock

Ray Howell

Howell and Summers Engineering

Hydronic Systems

James Irwin

Timothy Jones

Kenneth Jorgenson

James Kersey

Jason Keyes

Jeanette Lamar

Marvin Leeth

Todd Lewis

Jeffery Linihan

Alan Loeffler

Louis Loeffler

Morris Lovett

Gerald Manning

Richard Marsh

Matherly Mechanical Contractors

MCD Co.

Faye McQuiston

Florentino Mendez

Meridian Sheet Metal

Clint Miller

NCA Manufacturing

Norman Supply Co.

David O'Daniell

Oklahoma Air Filter Sales & Service

Oklahoma Gas & Electric Co.

Pippin Brothers

Plumbers and Pipefitters Local 344

Process Equipment--Oklahoma

Quality Plumbing & Heating of Norman

R & M Mechanical Contractors

R.B. Akins Co.

R.L. Williams Co.

Jim Redden

Harry Rountree

Joseph Sanders

Samuel Sexton

Siemens Building Tech

SMACNA

Twyla Smith

Southwest Construction News Service

Jeffrey Spitler

James Stengle

Streets Inc.

Swanda Brothers

David Terry

Trade Mechanical Contractors

Trane

Trigen-Oklahoma City Energy

Tyler Sheet Metal

Bobbie Vermillion

Richard Vermillion

Donald Ward

Wattie Wolfe Co.

Wickline Sales

Kevin Williams

Zrhd Zimwalt Ragsdale, Inc.

NE Oklahoma (69)

Chair: Robert Teis

AAON

Acme Engineering & Manufacturing

George Adams

Air Comfort Inc.

Air Duct

Robert Allwein

AMECO Inc.

Automated Building Systems

Michael Base

Karen Beda

Michael Beda

William Boone

Boone & Boone Sales

Mary Bowers

Keith Browne

Browne Consulting Engineers

BSW International

David Buxton

Captive-Aire Systems

Carrier Corp.

Mitchell Coffman

Consulting Engineers

Control Installations

Robert Crawford

Sam Davis

Design Air Systems

Donohue Commercial Services

DS Herron Co.

Pamela Dunlap

Engineering Design Assoc.

Federal Corp.

Jeffery Ferguson

Mark Fly

Flynt & Kallenberger

Gerault Green

Michael Guillen

Hambrick Ferguson

Michael Hamilton

William Hanlon

Heatwave Supply

Mark Hixon

Hydro-Aire

Steven Johnson

Johnson Controls--Broken Arrow

K & M Shillingford

Joel Karstetter

William Kirk

David Knebel

Robert Lam

Lee & Browne Consulting

Nancy Mack

Paul Mannas

Matrix Architects Engineers Planners

Charles Mayfield

Ronald McGill

McIntosh Services

Mechanical Contractors Assoc.

James Mitchell

David Myers

Tom Owens

Daniel Owens

Palmer Plumbing Heating & Air Cond.

Cary Pestel

Phillips & Bacon

Pneutech Systems

Alan Price

Willoughby Priddy

Process Equipment

PVI Industries

RAE Corp.

Red Bud Service

Gene Redford

Fred Richardson

Herschel Roberts

Russell Mechanical Contractors

Siemens Building Tech.

SMACNA

Jerry Smith

Chad Smith

Soder Mechanical

Southern Sheet Metal Works

Specific Systems

Robert Teis

Torbett Engineering

Trane--Broken Arrow

Trigen Tulsa Energy Corp.

Scott Tucker

Tulsa Air Specialists Inc.

Jack Tumilty

Charles Uerling

Victaulic

William Waldroop

Roger Zink

Ft. Worth (70)

Chair: John Maryak

Craig Adams

Larry Akers

Paul Baker

David Barnett

George Bridgforth

Glen Brunkenhoefer

Rodney Campbell

Tom Carlisle

Carter & Burgess

Century Mechanical Contractors

Thomas Chisholm

Rene Culross

Richard Cyr

Dallas/Fort Worth Sheet Metal

DP Engineering

Sid Ellis

Entech Sales & Service

Enviromatic Systems of Ft. Worth

Philip Farco

Anthony Finch

Ft. Worth Plumbing & Pipefitting

Gary Freer

Friberg Assoc.

Geep Mechanical Engineering

General Engineering Corp.

Arthur Giesler

D. W. Gipson

James Hall

Donald Hardin

Harold James Inc.

Douglas Hayes

Gene Hensarling

Stephen Hildebrand

Joseph Huber

J. D. Higgins Co.

David James

John R Neal & Assoc.

William Kelly

Leroy Klein

Lewis & Lambert

M. J. Air Products Inc.

Gerald Maloney

Jay Martin

John Maryak

Scott McCollam

Mech Tech Sales

Julio Melgar

John Neal

Rick O'Connor

Buddy Pace

PermAlert

Bret Privitt

John Rhodes

James Salter

Brent Stark

James Stith

Jerry Webb

Dale Young

West Texas (71)

Chair: Jacob Sublett

Airco

Anthony Mechanical Inc.

C. H. E. Inc.

George Carpenter

Chris Carpenter

Christopher Chambers

Control Technologies

David Halley

Howell Insulation

Matt Pennell

Michael Powell

Cyril Reasoner

Keith Rotan

Simpson Technical Sales

Andrew St John

Jacob Sublett

Roger Thornleys

East Texas (91)

Chair: Rhamy Morrison

Carrier--East Texas

Robert Helt

Ernest Herterich

Emily Hoffman

Rhamy Morrison

Kristin Schaefer

Don Schuster

Trane Residential Systems

South Texas (154)

Chair: Sean Rodriguez

Mody Boatright

Robert Crowl

GPM Engineering--Pitzco

Robert Knowles

Stephen Lewis

Mexico City (165)

Chair: Armondo Cardoso

Eleazar Gomez

Monterrey Mexico

(166)

Chair: Rodolfo Gonzalez

Juan Aguilar

Carlos Cavazos

Pedro Garza Campa

Roberto Gonzalez

Donald Hay

Marisa Jimenez-Segovia

Fernando Lopez

Guillermo Montemayor

Jorge Osuna

Rodolfo Soto Gonzalez

REGION IX

Vice Chair: Jim Cain

Kansas City (53)

Chair: Jim Burger

AES

Associated Air Products

Automated Control Systems

Barton Solvents

Brack & Assoc.

Stuart Braden

Brookside Industrial Equip.

Jim Burger

Burns & McDonnell

C & C Assoc.

C. L. McMichael Co.

Cates Sheet Metal Industries

Robert Choun

Kenneth Clark

Clark Richardson & Biskup Consulting

Control Service-Missouri

Kelley Cramm

Custom Air & Power Systems

Custom Energy Services

Doyle Field Services

Blake Ellis

Engineered Air

E'Plus Environmental Solutions

Jeffrey Ewens

F. S. C. Inc.

Fagan Co.

Edward Fitzpatrick

James Foster

George Butler Assoc.

Gibbens Drake Scott, Inc.

Grundfos Pumps

Robert Haake Jr.

Donald Hail

Richard Hayter

Heartland Mech Solutions

Heaven Engineering

Henderson Engineers

Robert Hoisington

Hoss & Brown Engineers

Hughes Consulting Engineering

Hughes Machinery--Overland Park

HVAC Systems Inc.

Innovative Technology Solutions

JE Dunn Construction

Kelly Johnson

Jorban Riscoe Assoc.

Kansas City Power & Light

Robert Kilker

Alan Lankford

Lankford & Assoc.

Larson Binkley

Jayant Limaye

Jerry Matthews

McElroy's Inc.

Preston McNall

McQueeny Group

Mechanical Contractors Assoc.

Metro Air Conditioning

William Mumford

O'Connor Co--Piller Foundation

P1 Group

Preston Refrigertion Co.

PVI Industries

Quality Refrigeration

Reintjes & Hiter Co.

Roy F. Johnson Co.

SMACNA

Mark Schober

Frank Schroer

Sporlan Valve

SPX Cooling Technologies

Laurance Staples

Thermal Components Co.

Greg Towsley

Trane--Lenexa

U. S. Engineering

W. L. Cassell & Assoc.

The Waldinger Corporation

Western Engineering & Supply

Alfred Witteborg

Eugene Ziegler

El Paso (72)

Chair: Jon Fiend

Alegro Engineering

B & H Mechanical

Barnhart -Taylor

Robert Beasley

Carrier Corp.--Windsor

CD Mechanical

Control & Equipment

Delta H Engineering

E. M. Consulting Engineers

Fluid Systems

Garick Electrical & Mechanical

James Cooke & Hobson

June Aire

Massey Johnson Assoc.

Mechanical Reps

Metal Craft Co.

PA Contractors

Passage Supply Co.

PC Automated Controls

RBM Engineering

Texas Gas Services

Thomas Thigpin

Ron Vandagriff

Willis R. Bean & Assoc.

Rocky Mountain (73)

Chair: Brian Lynch

Roger Abrahamson

ABS Consultants

Kevin Ainsworth

Ballard Group

BCER Engineering

Big Ass Fans

Adam Bishop

Blender Products

Bob Barrett Consulting Engineer

Carrier West

Complete Mechanical Balancing

Christopher Dilg

DMCE

Justin Dunkin

Edge Mechanical Systems

Engineered Products

Michael Fulton

Gershon Gendler

Jock Griffith

Griffith Engineering Service

Hadji & Assoc. Consulting Engineers

Michael Haughey

Sheila Hayter

Jeremy Hollands

IDC Assoc.

Mark Jelinske

William Kimball

Long Building Technologies-Englewood

Brian Lynch

Scott Martin

McGrath Inc.

M-E Engineers

Mechanical Solutions

Leonard Micek

David Olson

Kevin Parrot

Richard Pasterkamp

The RMH Group

David Robinson

David Rodenberg

Lynda Rodenberg

Robert Schlachter

Richard Scott

Vernon Smith

John Stumpf

Ronald Thomas

Benjamin Toomer

Ken Urbanek

Pieter Van der Mersch

James Winston

Ronnie Zimmerman

Utah (74)

Chair: Matt DeGooyer

Gaylen Atkinson

Walter Baranowski

Brandon Briggs

Brett Christiansen

Thomas Colvin

Colvin Engineering Assoc.

Stephen Connor

Matt Degooyer

Michael Fisher

Sara Frame

Stephen Gritton

Keith Gritton

Mike Henderson

J. Wilcox Co.

Koch Inc.

Joseph Landgraf

Charles Lush

Midgley Huber Inc.

Palmer Christiansen Co.

Knute Peterson

David Robertson

Daniel Rollins

George Sabol

Sabol and Rice

Gregory Schlegel

Sheet Metal Contractors Industry Fund

Terry Shields

Neil Spencer

Wade Thomas

Van Boerum & Frank Assoc.

Nebraska (75)

Chair: Gary Cooper

Air Side Components

Alvine & Assoc.

B. G. Peterson Co.

Balcon

Bishop Radiant Heating Systems

Darrell Brewster

Building Commissioning

C. J. Schneider Engineering Co.

Canelli Engineering

Carrier Distributing

Central States Industrial Supply Commercial Air Mgmt.

Control Management Inc.

Control Services

Control Temp Inc.

Gary Cooper

Cornhusker Heating & Air Conditioning

CSG Scientific

Data Power Technology Corporation--Nebraska

Jeff Dinzole

Division 15 Sales

DLR Group

James Ellis

Energy Systems Co.

Engineering Technologies

Falcon Heating & Air Conditioning

Farris Engineering

Gartner & Assoc.

Grunwald Mechanical

Contractors Inc.--Omaha

H. & S. Plumbing

Robert Harper

HDR Architectural

Robert Hillebrandt

Hughes Machinery Co.

Hutcheson Engineering Products

Hydronic Energy

Johnson Controls

Lotemp Equipment

M. E. Group Inc.

Mainelli Mechanical Contractor

John Mascarello

Mechanical Contractors Assoc.

Mechanical Sales

Mechanical Systems Inc.

Mechanical Western of Lincoln

Metropolitan Utilities District of Omaha

Midlands Mechanical Inc.

Midwest Insulation Contractors

Mark Morris

Morrissey Engineering Inc.

N. Pitlor & Son

Nifco Mechanical Systems

Omaha Public Power District

R. S. Stover Co.

Rasmussen Mechanical Service

Ray Martin Co. of Omaha

The Schemmer Assoc.

Sol Lewis Engineering

Specialized Engineering Solutions

Specialized Products

Specified Design Consultants

Sys-Kool

Trane--Ralston

Verne Simmonds Co.

Andrew Vinckier

The Waldinger Corp

Timothy Wentz

Richard Woodson

Wichita (76)

Chair: Ken Stoppel

Willis Bell

Timothy Berends

Bruce Bishop

Richard Bowman

Brookside Industrial Equip.

Building Controls & Services

Central Air Conditioning

Central Mechanical

Commercial Mechanical

Melanie Dickey

Don Vaughn Inc.

Richard Fenske

James George

James Herrman

Scott Hildreth

David Hughes

Patrick Johnson

Jorban Riscoe Assoc.

Douglas Kirkland

John Knipp

Knipp Equipment

Robert Liebert

Dale Maltbie

John Martin

McQueeny Group

Mechanical Systems

Glen Nilsen

Don Norton

O'Connor Co.

Mark O'Donnell

Professional Engineering Consultants

Greg Quigley

Joseph Reintjes

Sandifer Engineering & Controls

John Schoffstall

Phil Sewell

Smith Vaughn & Assoc.

Kenneth Stoppel

Waldinger Corp.

John Weber

Weber & Assoc.

Homer Wells

Lionel Whitmer

New Mexico (77)

Chair: Jason Moorhead

Daniel Beckley

Bridgers & Paxton

Crest Mechanical Systems

Michael Dexter

Energy Balance

Energy Control

Edward Fagyal

Robert Friggens

Gary Grange

John Grapsas

Hanna Plumbing & Heating

Daniel Harmeyer

Jack Henderson Construction

The Johnston Co.

Mechanical Representatives

Miller Bonded

Jason Moorhead

National Heating & Ventilating

New Mexico Sheetmetal Contractors Assoc.

Scott Nielson

Norman S. Wright Co.

PNM Electric And Gas Services

Richard Reif

The Response Group

Robert Rivera

Charles Scoggin

Michael Slaman

The Socha Co.

Southwest Trane

Deward Stegall

Woodrow Sunderman

Thompson Engineering Inc.

Maurice Wildin

Keith Wilson

WM Carroll

South Dakota (93)

Chair: Rob Marshall

Kasey Abbott

Associated Consulting Engineering

Baete-Forseth HVAC

Marten Christensen

Climate Systems

Daniel Grider Properties

Dennis Deinert

Robert Dewit

Frisbee Plumbing and Heating

G & R Controls

Girton Adams Heating Equipment

Mark Grebner

Gregory Hintgen

Jeffrey Horstmeyer

Howe Heating & Plumbing

Johnson Controls

Krier & Blain

Rob Marshall

Wade Myrabo

O'Connor Co.

Roby Quintal & Everson

Consulting

Dave Stadheim

Brent Tjeerdsma

Trane

Thomas Van Wyhe

Gregg Welch

West Plains Engineering

Black Hills (127)

Chair: Steven Freeland

Action Mechanical

Black Hills Power & Light Co.

Equipment Service Professionals

Douglas Feterl

Steven Freeland

Michael Heinrich

Insulation Enterprises Inc.

John W. Hey & Co

Malone Engineering Inc.

Montana Dakota Utilities--Rapid City

Northwest Pipe Fittings

Judy Oakley

O'Connor Co.

Joel Porch

Rapid City Winair Co.

Skyline Engineering

Temperture Technology Inc.

West Plains Engineering

Wolff's Plumbing & Heating

Big Sky (131)

Chair: Bill Flanagan

Bighorn Corporation

Bronec and Assoc.

Douglas Clapper

Con'Eer Engineering

Bruce Cook

Tayna Flanagan

William Flanagan

Bill Flanagan

Jeffrey Gruizenga

HCR, Inc.

Jeff Link

Raelynn Meissner

NorPac Sheet Metal

Loras O'Toole

Richard Rose

George Smith

Scot Spratt

Nic Talmark

Vemco Inc.

Idaho (135)

Chair: George Masing

A & H Supply Inc.

Clima-Tech Corporation

Arden Davis

F. M. Sheet Metal--Boise

Felts House Engineering Inc.

Intermountain Gas Co.

Musgrove Engineering

Norbryhn Equipment Co.

Donald Parks

Ro Bar Technical Services

Pikes Peak (148)

Chair: Matt Ernst

Air Right Inc.

Bonneville Environmental Balancing

James Cain

Michael Carroll

CFM Co.

Cobb Mechanical Contractors

Colorado College

Matthew Ernst

Jeff Gaither

Heating & Plumbing Engineers

Hoover Assoc.--Englewood

Russell Johnson

Thomas Keating

Gary Leffingwell

Charles Lengal

Lite Plumbing & Htg. Inc.

Ronald Matthews

James Matthews

Ken Merola

Midwest Colorado Springs

Roy Neese

Olson Plumbing & Heating Co.

Pikes Peak Mech.

Contractors Assoc.

Precision Test & Balance

Rampart Supply

Rial Heating & Air

Conditioning

NEBB--Colorado

Schendt Engineering

Sol Chavez and Assoc.

Josh Straus

Systems Engineering Corp.

Robert Tinsley

Trane

Bethany Trumble

Wells & West

Jim Whitford

Youngdahl Insurance Agency

Ozarks (150)

Chair: David Smith

Brookside Industrial Equip.

Dustin Brown

Larry Simmon

David Smith

Peter Van Rhein

REGION X

Vice Chair: Mike Burgess

Sacramento (81)

Chair: Bob Tomlinson

Todd Brooks

Capital Engineering

Consultants

Circo System Balance

Larry Compton

Douglas Crumley

DMG North

Eclipse Mechanical

Engineering

Allan Giesbrecht

Clifford Gustafson

Alex Harp

Jeffrey Jerwers

L & H Airco

Keith Ritter

Taylor Systems

Engineering

Valair

Golden Gate (82)

Chair: Fahad Rizqi

Acutherm

Edward Arens

Bay Area SMACNA

Bernard Beckius

Jeffrey Blaevoet

Richard Charles

John Cross

Allan Daly

Edgardo DeGuzman

Kevin Dowling

Dick Friedman

Glenn Friedman

Gayner Engineers

Gary Harbison

Mark Hydeman

Carl Jordan

Alonzo Laws

Robert Levi

James MacDonald

Jonathan Malkovich

Robert Marcial

Dale Missimer

Nazzaro & Assoc.

James Nemechek

Norman S. Wright

Mechanical

Jack Palmer

Corydon Palmer

Peterson Mechanical

R. F. Macdonald Co.--Hayward

Fahad Rizqi

Shlomo Rosenfeld

Max Sherman

Syserco

Steven Taylor

Dennis Thompson

Scott Wayland

Gerald Yaffe

San Joaquin (83)

Chair: Robert Devoll

Bedard Controls

TJ Bell

BMI Mechanical

Ryan Carlson

Robert Devoll

Wallace Donley

Duckworth Environmental

Justin Fortmeyer

John Haverkamp

Melissa Hobbs

Lawrence Nye Andersen

Assoc.

Mechanical Contractors

Council

James Orr

R. F. MacDonald Co.

Henry Tremper

Southern

California (84)

Chair: Eric Soladay

Narendra Amarnani

Donald Benkert

Laurence Brink

Michael Burke

California Energy Designs

Cynthia Callaway

Vernon Denny

Michael Gallagher

Robert Heisler

Chad Herrick

J. D. Sales Co.

Alfonso Jiron

Kaiser Sales

Key Air Conditioning

Contractors

Fred Khachekian

Barney Klinger

David Kuo

Donald LaMarr

Clayton Lampman

Karine Leblanc

Roy Lee

Ronald Marks

Pacific Insulation Co.

Parker Boiler Co.

Ralph Phillips

Pottorff Co.

Gary Price

John Reuter

Charles Richter

Edward Saltzberg

Sheet Metal & Air

Conditioning

Kevin Smola

John Sundahl

Phillip Trafton

Victor Warren

James Weil

Western Allied Corp.

San Diego (85)

Chair: Linda Alexander

Linda Alexander

Mark Bender

Michael Burgess

Hugh Carter

Dennis Christie

Richard Des Lauriers

Walter Houle

HVAC Engineering

The HVAC Exchange

Bruce Johnson

Elbert Kelly

Jerome Klipp

Douglas Lockwood

Peter and Inge Manes Family Fund

William Reagan

Mark Richards

Richard Springe

Steve Thompson

Mark Warren

Verle Williams

Lyle Willis

Central Arizona (86)

Chair: Brent Snider

Robert Ghan

Industrial Refrigeration & Boiler

Peter Kunka

Kunka Engineering

Robert Langmade

Raymond McNulty

Metal Form Manufacturing

Albert Nelesen

Kathryn Paine

Shortridge Instruments

Tucson (87)

Chair: Jack DePagter

Werner Buck

Frederick Kohloss

Gurdon Munger

Southern Nevada (92)

Chair: James Boyd

Advanced Building Solutions

Air Systems

Belimo-Nevada

Bombard Mechanical

Carrier Building Services

Comfort Engineering

Engineered Equipment & System

Finnegan Erickson & Assoc.

Hansen Mechanical Contractors

International Chemtex

Interstate Plumbing & Air Conditioning

JBA Consulting Engineers

Johnson Controls

Lawyer Trane Mechanical Systems

Long Building Technologies

Mechanical Products Nevada

Metalaire, Inc.

Norman S. Wright

Joseph Olivier

Pahor Mechanical

Quality Mechanical Contractors

Russell Sigler

S3H Mechanical

Southland Industries

Testmark Assoc.

Top Industrial

Yamas Controls Southwest

Cynthia Zanzig

San Jose (101)

Chair: Orion Moore

Elias Amireh

James Attard

Yindy Hei Yin Chow

James Dean

Gordon Prill, Inc.

Lane Loyko

Brian Maher

Mechanical Applications Consultants

Orion Moore

Stephen Murphy

Salas O'Brien Engineers

Jeffrey Solberg

Jack Zarour

Orange Empire (105)

Chair: Michael Hallenbeck

CTG Enterprises

Robert Fried

Michael Hallenbeck

Jay Hayashi

Kenneth Kaino

Brian Kucharek

Malcolm Lewis

P2S Engineering

Kent Peterson

Robert Scott

Douglas Scott

SMACNA--Orange Empire

Darren Smith

Bodh Subherwal

Larry Sun

David Tomblin

United Mechanical Consultants

Matthew Waller

Weil Aquatronics

James Windle

George Yardley

Hawaii (108)

Chair: Joseph Ting

Dicson Aggabao

John Arizumi

Richard Beall

Beall & Assoc.

Marites Calad

Michael Capllonch

Cedric D. O. Chong & Assoc.

Michael Chang

Boyd Chee

Commercial Sheetmetal

Paul Fukunaga

John Gesser

Samuel Gillie

Albert Hahn

Robert Hann

Alan Lloyd

Charles Lunson

Mofazzal Mir

Tsukasa Mukai

Archie Murakami

Eric Nakagawa

Steven Nakagawa

Lester Nakata

William Olson

Avin Oshiro

Robert Pascua

Kenneth Richardson

Elbert Saito

Sheet Metal Contractors

Michael St. Clair

Ross Tanaka

Mang-Phu Tang

Joseph Ting

Tyson Toyama

Thomas Van Liew

David Waller

Northern Nevada (126)

Chair: Brenna Smith

Dean Borges

Cy G. Hansen Memorial

Ivan Dodov

Jonathan Leber

Petty & Assoc.

Ray Heating Products

Sierra Delta (144)

Chair: Matt Christianson

Alexander Scheflo & Assoc.

Michael Bowman

Charles Carmody

Eric Chapman

David Chavez

Matt Christianson

Terri Chumbley

DeHart Plumbing Heating & Air

Gordon Follette

John Hardin

J. H. Simpson Co.

Mike MacDonald

Michelle Pickett

Eric Quillinan

Rolfes Engineering Inc.

SMACNA-Northern San Joaqin Valley

Mitch Scheflo

Tri County (155)

Chair: Joseph Sanders

Arthur Andres

Richard Creed

Kyle Landis

James Parker

Joseph Rigonan

Joseph Sanders

Cindy Wynne

REGION XI

Vice Chair: Norm Grusnick

Manitoba (17)

Chair: Peter Gyrc

Airdronics

Sergio Almeida

Appin Assoc.

Dieter Bartel

Robert Bisson

Bornhorst Mechanical

BPL Sales

Building Energy Management

Wayne Carpenter

E. H. Price Sales

Earth Tech-Canada

Enersol Distributors

Daryl Friesen

Peter Gryc

Hydron Aire

Russell Lavitt

M2 Engineering

Manitoba Hydro

George Marchildon

David McKibbin

MCW Consultants

Bruce Menlove

Midwest Engineering

Corey Nation

Nova 3 Engineering

Garfield Nuttall

Elbert Phillips

R. G. Sales Co.

David Stones

Tom Beggs Agencies

Trane

Stirling Walkes

Southern Alberta (18)

Chair: Tyler Majcher

Roy Best

Erich Binder

Richard Brautigam

Tyler Bungay

Emans Smith Andersen Engineering

Engineered Air

Vi Gerasen

Geoffrey Howard

Victor Jensen

Kelly Johnson

Lloyd Johnson

Wayne Johnson

Peter Litwinow

Tyler Majcher

Tim McGinn

Bernard Skalozub

Warren Stark

Starks Plumbing & Heating

Charles Woo

Northern Alberta (19)

Chair: Duncan Farquharson

Aqua Air Systems

Douglas Cargill

Cohos Evamy Partners

Comfort Heating

Enerscope Systems

Ener-Tech Industries

Exel Systems

Duncan Farquharson

Gateway Refrigeration

Ralph Goddard

Ivan Hall

Hemisphere Engineering

J. Davis Engineering

Paul Knowler

Kroening Consultants

Gordon Mitchell

Marshall Mormyluk

Pritec Systems Inc.

SCL Engineering

Serv-All Mechanical Services

Sinclair Supply

Stantec Consulting

T & P Mechanical Services

Dean Turgeon

TWA Panel Systems

Tjeerd Vanderveen

Robert Wright

David Zhau

British Columbia (20)

Chair: Bob Mackie

Paul Aucoin

David Auyoung

Wayne Borrowman

British Columbia Hydro & Power Authority

Dale Carter

Edward Chessor

Christopher Collett

Robert Cornfield

Delta Controls

Engineered Air

Equipco

Michael Fahlman

Robert Flipse

Donald Gibbs

Gordon Lathams

Norman Grusnick

Haakon Industries Canada

HVAC Systems & Solutions

IMEC Mechanical

Ipex Inc.

J. M. Bean & Co.

John Hoyle Sales

Robert Mackie

Olympic International Agencies

Garry Peakman

Lester Pereira

Prism Engineering

Charlotte Ross

Charles Sabean

Dave Serguis

Tekmar Control Systems

Terasen Gas

John Topliss

Trane

Vibra--Sonic Control

Gary Way

Christopher Wolfe

Rodney Yeoh

Inland Empire (78)

Chair: David Reames

Todd Erickson

Traci Hanegan

Matthew Landoe

David Reames

Randall Wilkinson

Puget Sound (79)

Chair: Patrick O'Donnell

Airefco Inc.

ATS Automation

John Bergo

Timothy Burns

Michael Byron

Chamberlain Mechanical Corp.

Rand Conger

Robert Dorse

Peter Erwin

Sotero Go

Hargis Engineers

James Harrison

Peter Hemmen

In Control, Inc.

Leslie Jonsson

Roderick Kirkwood

Richard Kunkle

James Luddon

Jay McCarthy

Merit Mechanical--Redmond

Patrick O'Donnell

Erling Olsen

Michael Otani

James Pechan

Hans Person

Puget Sound Energy

Scott Sherman

SMACNA--Western Washington

Earl Tidball

Holly Robinson Townes

Gary Williamson

Arthur Yorozu

Oregon (80)

Chair: Ned Greene

Rodger Bekooy

Donald Benz

Alamelu Brooks

Nicholas Collins

Robert Davis

Bruce Dobbs

Douglas Dunford

William Fink

Ned Greene

HuntAir

Eileen Jensen

Johnson Air Products

Stefan Lidington

Kevin Marple

Thomas McClung

Pacific Coast Air Balancing

Clifford Parke

Elizabeth Parke

Parke Air Systems

Gregory Pelser

Permacold Engineering

Hal Rhea

Lewis Seagraves

Brian Shea

John Talbott

Matthew Todd

Denny Whitzel

David Williams

Keith Yelton

Regina (96)

Chair: Robert Craddock

All-Rite Plumbing and Heating

Luc Chartrand

Christie Mechanical

Conbrio Consulting Services

Ted Cooke

Robert Craddock

Cypress Sales Partnership

Darke Marketing

DYN Air

Ecco Heating Products

Electronic Environments

Engineered Air

Gregory Fluter

Trevor Harle

Hooker Dawson & Assoc.

HVAC Sales

ICBM Mechanical Services

Inland Metal Manufacturing

J-Clan Services

K D Mechanical Limited

MacPherson Engineering

Marquardt Mechanical Limited

Moose Jaw Heating & Plumbing

Dean Nagel

Kris Pockett

City of Regina

Saskatchewan Insulation

SaskEnergy

Selkirk Canada

Ray Sieber

Stantec Consulting

Uponor

Walter's Industrial

Shawn Wedewer

Welldone Mechanical Services

Saskatoon (102)

Chair: Reg Hoffman

Associated Engineering

Robert Besant

Kirk Campbell

Charter Mechanical

Daniels Wingerak Engineering

William Dean

Hector Drolet

Jonathan French

Hain Engineering

Reg Hofmann

Johnson Controls

Ryan MacGillivray

Peak Mechanical

Pow City Mechanical

Prairie Control

Saskatoon Boiler Manufacturing

Saskwest Mechanical

Suer & Pollon Mechanical

Kenneth Swan

Venmar CES

Vortec Mechanical Sales

Bruce Waldbillig

Alaska (122)

Chair: Craig Fredeen

AMC Engineers

Thomas Arnot

Design Alaska

EDC, Inc.

John Fortner

Craig Fredeen

Steve Gasser

Great Northern Engineering

Scott Hala

Walter Heins

Bob Heym

Lee Holmes

Jeffery Hurd

Douglas Le Cren

Christopher Linford

Franklin Lum

Meridian Systems

Brian Miller

Boyd Morgenthaler

Eric Persson

Russell Peters

Jeromy Reed

Ginger Schaaf

Michael Stinebaugh

Stinebaugh & Co.

The Superior Group

Ronald Thompson

Robert Whealy

Mid-Columbia (136)

Chair: Gilbert Hibbs

Jay Ashbaugh

Dale Green

Gilbert Hibbs

Ronald Jarnagin

Wei Jiang

Bing Liu

Lois Payne

Vancouver Island (145)

Chair: Eric Balt

Eric Balt

Butler Engineering Limited

S. Galas

Paul Mazzulli

Reliable Controls

Mark Watson

REGION XII

Vice Chair: Dan Rogers

Jacksonville (34)

Chair: Robert McClure

ABB

Able Products Co.

Ernest Alton

Norman Anderson

Steve Bielman

Bill Williams Air Conditioning & Heating

Keith Billings

Benjamin Cole

Comfort Temp

Crown Products Co.

Dri-Steem Humidfier Co.

Larry Estrella

Florida Mechanical Products

William Gay

Griswold Controls

Walter Grondzik

Ahmad Hamiyeh

The Haskell Co.

Lane Jackins

Ronald Kessner

Kurt Liebendorfer

Mahin & Assoc. Inc.

Francis Mangin

Stanley Mazza

Robert McClure

Metal-Feb

Nelson & Co.

Phoenix Integrated Technologies

Precision Boilers

Project One System Sales

Protec Cooling Towers Inc.

Ray Williams Sheet Metal

Raypak

James Reeves

Joseph Robinson

Sauer Inc.

Stew Sedgwick

Shipco Pumps

Brad Smith

Square D/Schneider-Electric

Taco Pumps

Thermacor Process

ThermaServe Mechanical Systems

Tom Barrow Co.

Trerice

Weather Engineers

Jeffrey Welch

Gary Wingfield

James Worth

Florida West Coast (35)

Chair: Deborah Horsey

A. J. Sanchez Consulting Engineers

Advanced Automation Systems

Air Mechanical & Service Corp.

Applied Air Engineering

Applied Dehumidification Inc. (ADI)

Aqua Air Products--Tampa

Lewis Balsizer

Bentzel Mechanical

Brian Carrier & Assoc.

Philip Carroll

Douglas Cohn

Commercial Products Corp.

Consulting Engineering Assoc.

Pedro Crespo

Donald Crosby

Derek Embody & Co.

Andrew Elsberry

Engineering Professionals

Theo Etzel

Richard Gramlich

Gulf Coast Mechanical Sales

Hahn Engineering

Teddy Hansen

Daniel Herrera

Deborah Horsey

Jennifer Isenbeck

Philippe Jean

Shawn Jeffrey

Henry Kahrs

Kenyon & Partners

Gregory Long

Long & Assoc.

Mechanical Engineering Solutions

Ross Montgomery

Ossi Consulting Engineers Inc.

Oxiguard International

Adam Parke

Parker Stephens

PCM Engineering

The Phoenix Agency

Price Industries

Jason Proctor

Publix Super Markets

Quality Systems & Technology

Jack Ranalli

Jeffrey Ross

Alberto Sanchez

Jasper Scott

Russell Scovill

John Siegenthaler

Mark Smith

Colleen Smith

Southern Equipment Corp.

Stan Weaver & Co.

Gary Stenlund

Trane-Tampa Bay

Tappouni Mechanical Inc.

Thermal Tech

Baine Therrell

Raoul Webb

Thomas Williams

Karl Wolfs

Miami (36)

Chair: Jose Ponce

A & M Mechanical Contractors

Luis Abea

Cors-Air

Juan Dalla Rizza

Diversified Fluid Controls

Gerard Fernandez

David Fernandez

Florida Power & Light

Orlando Garibaldi

Gustavo Gutierrez

H. J. Ross Assoc.

Hydro Aire Systems

Hyvac Inc.

John Graves & Assoc.

Johnson Controls

Louis Aguirre & Assoc.

Maximo Marrero

Rafael Palacios

Paul Poliquin

Jose Ponce

The Poole & Kent Co.

Protec--Miami

Puga and Assoc.

Pyke Mechanical

RP Technologies

Hector Seiglie

Alfredo Sotolongo

Southeast Mechanical Contractors

Trane

Tropic Air Conditioning

Turner Construction

Central Florida (94)

Chair: Firouz Keikavousi

Air Balance Consultants

Neil Allen

Andrews Filter & Supply

Aqua Air Products--Winter Park

Don Bailey

Brasfield & Gorrie

Carroll Air Systems--Altamonte Springs

CES

Timothy Citek

Coastal Mechanical Services

Comprehensive Energy Services

Wade Conlan

Todd Curlee

William Dillard

Dynatherm Resources--Palm Harbor

Thomas Edwards

Kenneth Eiermann

John Elsea

Enthalpy Engineering

Daniel Evans

Exausto Central Florida

Fern Insulators

Florida Hydronics

Freezetec

Jon Gesse

GRG Consulting Engineers

Griswold Filtration

Paul Halyard

Harper Limbach

Steven Hingtgen

Bernard Horne

Robert Hyttel

Innovative Support Systems

Gorge Isreal

Johnson Controls--Lake Mary

Firouz Keikavousi

Richard King

Mark Kirby

Alberto Marques

Matern Professional Engineering

MC2, Inc.

MC3

John Miller

John Moore

James Moss

MSI

Normax Mechanical

Wesley Patterson

Peninsula Engineering

Ronald Proden

Randy Proudfit

Ring Power

Rogers Lovelock & Fritz

S & R Sales

Michael Sheerin

Ronald Shelton

Siemens Building Tech

Erik Smedal

Douglas Smith

Lawrence Snyder

SPX Cooling Technologies

Stan Weaver & Co.

Robert Stellmack

Steril-Aire

Sunrise Electric

Test & Balance of Orlando

Thermacor/Thermal Equipment

TLC Engineering

Tom Barrow Co.

Unique Towels & Accessories

David Westrich

Paul Winslow

Mark Yankech

Roland Young

Gold Coast (104)

Chair: Rodney Pacheco

A & B Pipe Supply--Miami

Advance Water Technology

Mike Balco

Jonas Barrera

Marie-Pierre Boutin

Canariis Corp.

Cemline Corporation

CMH Solutions Inc.

Cornell Balancing Co.

Cyrus Technologies Inc.

Data Aire

The DCI Systems Group

Kenneth Dean

Earl Haygood Inc.

Ben Ellis

Enviro-Mechanical

FHP Manufacturing

George A. Israel Jr., Inc.

Graham Corporation

Greenheck Fan

Griswold Controls

H. Lamm Industries

Hill York Corporation

Hill York Service

HYVAC Air Conditioning

Industrial Mechanical Services

JASCKO Corp.

John J. Kirlin--Florida

Johnson Avedano Lopez Ridriguez & Walewski Engineering

Johnson Controls

Johnson Controls-Control Division

Johnson Controls-Service Division

Kamm Consulting

Lennox Industries

Robert Lopiano

Mason Industries

McQuay Service

Meinhardt Engineering

Merlin

Metraflex

Middleton & Assoc.

Nagelbush Mechanical Inc.

Nailor Industries of Florida

Nailor Industries of Texas

National Environmental Balancing Bureau (NEBB)

Norca Air Conditioning

Rodney Pacheco

Paco Pumps

Peco Enterprises

Pomper Sheet Metal

Protec Cooling Towers

Raypak

Richard Flanders Enterprises

John Rodriguez

Daniel Rogers

Ruskin Manufacturing

S & W Sheet Metal

Richard Seferian

Teddy Silva

Skidmore

Smith Seckman Reid Inc.

South Florida Trane

Southeastern Hose

Square D Co.

Steven Feller Inc.

Taco Inc.

Thermacor Process

Thermal Concepts, Inc.

Titus

TLC (Tilden, Lobnitz & Cooper)

Toshiba

Total Dynamic Balance

Tropic Supply

Vibration Isolation

Victaulic

Erik Walter

Warren Manufacturing Co.

Weksler Thermometer

William R. Nash Inc.

York International Sales

Space Coast (109)

Chair: Todd Curlee

Brian Blenis

J. L. Conley

James Flaherty

Lyle Houser

Traci Just

Philip Thomas

Puerto Rico (110)

Chair: Ricardo Esbri

Otto Afanador

Arturo Alfonso

Belmec Construction Inc.

Control & Instrument Contractors

Marcos Dragoni

Jose Dueno-Annoni

Engineered Products

Ricardo Esbri

Jacques Etienne

Fluor Danaiel Caribbean

Instituto Ingenieros

Juan L. Cardet & Assoc.

McQuay Caribe Inc.

Oldach Assoc.

Antonio Ortiz-Mendoza

William Reichard-Badillo

Gulfstream (132)

Chair: Kenneth Dean

Abele Sheet Metal

Advanced Water Technology

Air & Power Solutions

Air Compressor Works

AMF Tire

Jeff Amodie

Apolo Valve

Arco Supply

Associated Air

Ben Bickham

David Bigler

Bradford & Assoc.

John Cancel

Carrier

CMH Solutions

Andy Conger

Ward Connors

Ken Dean

Rick Ellison

Farmers & Irwin

Art Gabrino

Arthur Garbarino

Pitt Hamilton

Hunter Crane

HVAC Assoc.

Hydro-Aire Systems

Dave Keitz

Ed King

Irving Kleinman

Shun Lee

Lehman Pipe

Gary Linkel

Low Country Insulation

Middleton & Assoc.

Rex Noble

Palm Beach Test & Balance

Pedro Rieva

Ken Riviera

Rocmke Eng.

Bruce Samoville

Louis Santa Barbara

Sebok's Body Shop

Siemens

Teele & Assoc.

Tom Barrow

Tricon Enterprises

Tropic Supply

United Refrigeration

Scott Wilson

York

SW Florida (139)

Chair: Sam Moreland

Air Source Corp.

Applied Dehumidification Inc. (ADI)

Andrew Ask

B & I Contractors

BCA Technologies

Boyd Brothers

Mark Brant

Carroll Air Systems--Tampa

John Chatham

Commercial Air Management

Dynatherm Resources

Florida Air Solutions

Vernon Frankwich

G. L. Spies Co.

George A. Israel Jr. Inc.

Gary Griffin

Dennis Holland

Indoor Air Professionals

William Malphus

Mechanical Service Group

Sam Moreland

Randy Munsey

Michael Myers

John Pennington

Stacey Perkins

Professional Air Balance

Project One System Sales

Robert Risley

Saftronics

Kathy Schmitt

Slade Ross Inc.

Tekplan Solutions

TLC (Tilden, Lobnitz & Cooper)

Tom Barrow Co.--Ft. Myers

Trane

Travel With Ease

United Mechanical Inc.--Ft. Myers

Vickery & Co.

Waterside Mechanical

York International--Tampa

Brasil (172)

Giovanni Bernardini

Argentina (178)

Chair: Carlos Grinberg

Carlos Grinberg

Jose Paludi

Central & South America (507)

Bernardo Blaschitz

Basil Nelson

REGION XIII

Vice Chair: Hon Wa Yim

Singapore (142)

Chair: Rea Chang

Rea Woun Chang

David Lau

Steven Leong

Yong Hoa Tan

Hong Kong (143)

Chair: So Ming

Kar Cheung Siu

Wan Wah

Franki Yiu Wa Wong

Malaysia (149)

Chair: Jian Chan

Ainee Cha

Jian Chan

Suei Chea

Thiam Leong Chen

Low Han Guan Den

Direct M&E

Jaimie Kit Mie Ho

Siew Kang

Siew Leong

Soon Loh

Wee Seang Lum

Yong Kong Ng

Chee Sheng Ow

Yeo Siang

Boon Yeo

Taiwan (157)

Chair: Renjie Huang

Uen-Hua Chao

Chien Chen

Huei-Jiunn Chen

Hsucheng Chiang

Jack Chiu

Jui-Fah Chou

Yie-Zu Hu

Renjie Huang

C. Juray

Tzong-Shing Lee

Chia-Hung Liu

Shih-Ta Tu

Philippines (167)

Chair: David Farala

Ramon Aguilos

Dominador De Guzman Castro

Leandro Conti

Ramoncito Ocampo

Rosendo Perez

Emmanuel Tan

Thailand (170)

Chair: Voravit Suvanbenjakule

Sittides Buddharee

Nirun Chayangsu

Sumet Jiambutr

Apichit Lumlertpongpana

Tul Manewattana

Voravit Suvanbenjakule

REGION XIII-Other

Takao Chiba

Haruhisa Kato

Eric Kendall

Eddy Kurnianta

Akio Miyasaka

Yasunobu Nishi

Terry Spiro

James Were

Hirotada Yamamoto

REGION-AT-LARGE

Vice Chair: Bassam Elassaad

Saudi Arabia

Ray Basheer

Willi Melchert

Western India

Arvind Surange

Kuwait

Ahmed Abbas

Fadel Al-Kazemi

Shawkat Ghamrawi

Hellenic

Kalliopi Axiotou

Nicolas Cavoulacos

Pakistan

Ainul Abedin

Emirates Falcon

Anis Abdo

Mohamed Al-Hudhud

A. Siamak Moghimi Asl

Danube

Steffan Stanesch

Portugal

Paulo Gil

Northern Pakistan

Lawrence Harrison

Sub Regions:

A

Gianfranco Stefanutto

Michael Byford-Bates

Moshe Ben Zvi

B

B.P.C. Associates

Kevork Cilingiroglu

Hugo Hens

Jurgen Masuch

Nuri Ozkol

George Protopapas

Carlos Ramirez

Alberto Viti

C

Joseph Gibson

Clifford Gosling

Daniel Lawrence

Roy Lein

ASHRAE RESEARCH MEMORIALS

Many contributions are received by ASHRAE to honor deceased members, business associates and friends.

These contributions not only honor these members and associates, but they also support the Society mission to advance

the arts and sciences of the HVAC&R industry. Those being honored are listed in bold type and the memorial contributors

are listed below each honoree.

2006 - 07 MEMORIALS

Joseph F. Azara Jr.

C.D.E. Air Conditioning Co.

William (Bill) Campbell

Rockford Chapter

Wallace L. Donley

John Richardson

Bernie Greenheck

Mike Greene

Robert Greene

Floyd Hayes

La Crosse Area Chapter

Charles Keiffer

Austin Chapter

Jack Evans

William Klock

Gordon Ross

Randy Schrecengost

Jeremy Smith

Leo Krueger

Robert Greene

Scott Michaelis

San Diego Chapter

Hayward Murray

Jalima Holdings, Ltd.

Neil Patterson

Clint & Mary Jane Phillips

Kent A. Pettit

Arkansas Chapter

Clarence Ringquist

La Crosse Area Chapter

Ken Schomburg

La Crosse Area Chapter

Thomas Wetherington

Ellen Wetherington

Marcella Wilemon

Art Giesler

Lester Nakata, ASHRAE Life Member, passed away as he was returning from the Winter Meeting in Dallas. His sudden

passing inspired many people to contribute to a Memorial Fund to honor his dedication to the HVAC&R industry and active

membership in ASHRAE. The Hawaii Chapter acknowledges the following companies and members whose donations created

the Lester Nakata Memorial Fund. The donation was made to the ASHRAE Foundation for a student with a primary

engineering interest in refrigeration. The fund commemorates the late Lester Nakata, a past president of the Hawaii

Chapter, for his devotion to the field of refrigeration in Hawaii.

Platinum Sponsors

Alaka'i Mechanical

Cedric D. O. Chong & Associates

Continental Mechanical

Commercial Plumbing

Critchfield Pacific Inc.

Daryl Jean Nakata

Dorvin D. Leis Co.

Heide & Cook

Norman S. Wright Co.

Oahu Plumbing & Sheet Metal

Gold Sponsors

ACS Supply Corp.

Acutron Co.

ADMOR HVAC Products

Beall & Associates

HSI Mechanical

HVAC Hawaii

Island Controls

Johnson Controls

Lincolne Scott

MAPCO

The Gellert Company

Waltz Engineering

Honorable Sponsors

AES Design Group

Chelsea Group

David G. Waller

DSA Engineering

Delco Sales

Dragos N. Oprescu

Eric S. Nakagawa

Frederick H. Kohloss

Hawaii Sales Associates

John H. Gesser

Joseph K. Ting

Lloyd Funada

Marites Calad

Mark Hashimoto

Mark Yamamoto

Michael P. Capllonch

Michael Langer

Rick Schnarr

Samuel Gillie

Yoon Sung Hwang

Endowed Contributions (ASHRAE Foundation)

The following contributors have endowed annual Honor Roll gifts to ASHRAE Research:

John Bullard

Louis Flagg (deceased)

Damon Gowan

Cyril Hansen (deceased)

Dick Hayter

Kenneth L. Hutchinson

John Janssen (deceased)

James Keas (deceased)

Edmund Miller

Hayward Murray (deceased) by Jalima Holdings, Ltd.

Nick Nellos (deceased)

Donald Rich

Harry Rountree

Ladell Smith (deceased)

Ronald Vallort

Bobbie Vermillion

Wendell Wolfe (deceased)

George Yardley

James Zonino (deceased)
COPYRIGHT 2007 American Society of Heating, Refrigerating, and Air-Conditioning Engineers, Inc.
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2007 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:2006-2007 Investor Honor Roll
Publication:ASHRAE Journal
Geographic Code:1USA
Date:Oct 1, 2007
Words:16856
Previous Article:2007-2008 ASHRAE research report.
Next Article:Preventing Legionellosis.
Topics:

Terms of use | Privacy policy | Copyright © 2020 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters