Printer Friendly

Diplomatic list.

DOMINICA

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF DOMINICA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EMBASSY 202-364-6781) (FAX 202-364-6791)

MS. JUDITH ANNE ROLLE

THIRD SECRETARY (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

DOMINICAN REPUBLIC

EMBASSY OF THE DOMINICAN REPUBLIC

Chancery: 1715 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-6280) (FAX 202-265-8057)

HIS EXCELLENCY FLAVIO DARIO ESPINAL

MRS. MINERVA DEL RISCO* AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. WELLINGTON D. BENCOSME CASTANOS

MRS. WALLY MARGARITA NUNEZ DIPP MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANGEL GARRIDO

MRS. MARTA GARRIDO* MINISTER-COUNSELOR

MRS. ADA HERNANDEZ DE JIMENEZ

COLONEL CARLOS E. JIMENEZ MIRANDA MINISTER-COUNSELOR

MR. RAMON ARIDIO PEREZ JIMENEZ

MINISTER-COUNSELOR

MISS RAISSA M. MELGEN SEMAN

COUNSELOR

MS. JOHANNA DESSIRE SANCHEZ ACOSTA

COUNSELOR

MR. ALEJANDRO SALOMON SANZ PIMENTEL

MRS. ANGELA MARICELA GUZMAN DE SANZ COUNSELOR

MRS. DAYANA URENA

MR. AUGUSTO NELSON URENA* COUNSELOR

MR. EDGAR RAFAEL S. APONTE ACOSTA

FIRST SECRETARY

DR. CARLOS ENRIQUE DIAZ WARDEN

DR. LAURA URENA DIAZ FIRST SECRETARY

MISS CARLA GABRIELA PEGUERO CESPEDES

FIRST SECRETARY

MAJOR GENERAL LUIS DAMIAN CASTRO CRUZ

DR. CESARINA A. PERDOMO DE CASTRO DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ECUADOR

EMBASSY OF ECUADOR Chancery:

2535 15TH STREET, NW 20009 (EMBASSY 202234-7200)

(FAX 202-667-3482)

HIS EXCELLENCY LUIS BENIGNO GALLEGOS CHIRIBOGA

MRS. FABIOLA JARAMILLO ALMEIDA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ISABEL DEL ROCIO ALBORNOZ GARZON

COUNSELOR

MR. GUSTAVO ANDA

MRS. CRISTINA DAVALOS SAENZ COUNSELOR

MR. AGUSTIN I. FORNELL VINTIMILLA

COUNSELOR

MR. JUAN CARLOS CASTRILLON JARAMILLO

MRS. CONNIE FRANCIS PILO PAIS GOMEZ FIRST SECRETARY

MRS. CRISTINA Y. CAMACHO DEL CASTILLO

MR. JORGE FABIAN TERAN GARCES SECOND SECRETARY

MS. MYRIAN ELJURI

SECOND SECRETARY

MRS. CYNTHIA DEL CARMEN ALEMAN YEPEZ MR.

ANDRES G. PONTICELLI LLOPART ATTACHE (CIVIL)

COLONEL EDWIN EDISON BAEZ TEJADA

MRS. MONICA PATRICIA PEREZ BARRERA ATTACHE (POLICE)

MS. MARIA GUADALUPE RIOS BAYAS

ATTACHE (CIVIL) & CONSULAR AGENT

MRS. MARIA DEL CARMEN VELASQUEZ YANEZ

MR. JEFFERSON XAVIER YANEZ YANEZ ATTACHE (CIVIL)

CAPTAIN JAIME ROBERTO DAVALOS SUAREZ

MRS. NELLY DONATILA RAMOS HIDALGO NAVAL ATTACHE

COLONEL CARLOS RIGOBERTO ROSERO MONTALVO

MRS. LUCIA VERONICA ASANZA MOLINA AIR ATTACHE

COMMANDER MARCELO VINICIO MALDONADO CASTRO

MRS. XIMENA VIOLETA CANIZARES PROANO ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL BYRON PATRICIO FREIRE ROMAN

MRS. IVONNE EUGENIA ORBE NOVILLO ASST. AIR ATTACHE

COLONEL EDGAR OSWALDO NOVOA TRAVEZ

MRS. MARIA CRISTINA ZURITA FLORES ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-0601)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-7166)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-0647)

NAVAL ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-265-7674)

POLICE ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-464-9990) (FAX 202-464-9988)

EGYPT

EMBASSY OF THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT

Chancery: 3521 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-895-5400) (FAX 202-244-4319)

HIS EXCELLENCY M. NABIL FAHMY MRS. NERMIN ABDEL

NABI AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. ASHRAF MOHAMED EL RABIEY

MRS. HALA ISMAIL HUSSEIN

MINISTER

MS. HALA ABOU ELFATH A. ELGHANAM

MINISTER

MR. ATEF M. HASSAN

MRS.AMANYM. KHALIFA MINISTER (COMMERCIAL & ECONOMIC)

DR. HUSSEIN MOSTAFA KAMAL MANSOUR

MRS. ZEINAB M. MOSTAFA EL SAYED SAADA MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. MAHER MOHAMED ABDEL AZIZ ELSHERIF

MRS. MONA ABDEL FATTAH M. ABOUEL GHAR COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. KARIM HAGGAG

MRS. SOHAS. A. Z. OMAR COUNSELOR (PRESS OFFICER)

MR. AMR AHMED RAMADAN

MRS. HEBA ABDEL HAMID ESMAT MAMISH COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

DR. ABDALLAH SADIK SAID BAZARAA

MRS. MAYSA ELANWAR AMIN ABDELLATIF COUNSELOR (CULTURAL & DIRECTOR)

MR. ASHRAF ABDEL KADER SALAMA

MRS. SHAIMAA MOHAMED SARWAT SOBEIH COUNSELOR

MR. HISHAM NEHAD SEIF ELDIN

COUNSELOR

MR. MOHAMED MAHMOUD ALY SOLIMAN

MRS. ALODIA AYED TAHA NASSEF COUNSELOR

MR. MOTAZZAHRAN

MRS. HALA YOUSSEF EL HUSSEINY COUNSELOR

MS. HEBA FEKRY PHILIP BASSILY

FIRST SECRETARY

MR. GOMAA YOUSSEF GOMAA

MRS. SAMAR MAHMOUD SHEHAB ELDIN FIRST SECRETARY

MR. SHERIF AHMED MAHMOUD KAMEL

MRS. HEBA AHMED ISMAIL FIRST SECRETARY

MR. SEIF ALLA YOUSSEF KANDEEL

MRS. SAHAR MOHAMED OSMAN ELSHERBINI FIRST SECRETARY

MR. MOHAMED MOSTAFA KAMEL SAAD

FIRST SECRETARY

MR. ALAA AHMED E.ATTA

MRS. MAHA HASSAN MAHOUD SALEH SECOND SECRETARY

MR. TAMER MOSTAFA MOHAMED ALI

SECOND SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. KHALED MOHAMED SAMEH ANIS

MRS. SALMA HUSSEIN SHAWKY M. ELASHIRY SECOND SECRETARY

MR. AHMED TAHER ELFADLY

SECOND SECRETARY

MR. KARIM ADEL MOHAMED HASSAN ELABD

MRS. YASMINE MOHAMED ASHRAF LABIB G. THIRD SECRETARY

MR. WALID FAHMY ALY EL FIKY

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED WAGUIH HANAFI

MRS. NOUR ELHODA MOHAMED TAWFIK THIRD SECRETARY

MR. ASHRAF MOHAMED NABHAN SWELAM

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED Z. H. ELGHAZAWY

MRS. DINA HAZEM HASSAN GOMAA THIRD SECRETARY

MR. EZZ ELARAB ALI NOOR ABDEL HAMEED

MRS. MONA MOHAMED EMAM HUSSEIN ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. ABDEL HAMID AHMED ABDELHAMID

MS. MIRVATABDELWARETH MOHAMED ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HASSAN ISAAC MAHMOUD ABOUL NASR

MRS. MAYSA HUSSAIN SOLTAN ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. AMAL AHMED MOHAMED ELSEBAE

MR. ESSAMELDIN SAAD ABDELHAMID HAMMAD ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR ASHRAF AHMED AHMED

MRS. SAFAA MOHAMED KHALIL ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED M. ALI

MRS. SAYEDAR. A. ZIDAN ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALAH ELDIN GHARIB BAYOUMY

MRS. AFIFA MOHAMED ELMAIS ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. BAHER SADEEK ELSAYED DARWISH

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. MOHAMED ALI ELMAGHAWRY EISSA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOUSTAFA A. E. E. EL HASSANEIN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAGDY ABDALLA I. EL SAYED

MRS. HANAA AMIN S. ABOUEL DAHAB ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SAYED AHMED MOHAMED ELGENDY

MRS. SOHAIR IBRAHIM ELDESOUKI AHMED ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

BRIGADIER GENERAL HAYSAM HAMMOUDA

MRS. NABILA SALAMA ATTACHE

DR. MOHAMED SAMIR AMIN HAMZA

MRS. MAY AHMED AMIN HAMZA ATTACHE (CULTURAL)

MR. MAMDOUH IBRAHIM EL SAYED HORAIZ

MRS. SAFIA ABDALLAH ELSAYED SAKAIA ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. HASSAN HUSSEN

MRS. SADIA MOHAMED ABASS MOHAMED ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HASSAN IBRAHIM RAGAB AMER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HOSSAM HASSAN MOHAMED IBRAHIM

ATTACHE (PRESS & INFORMATION)

MR. MEDHATA. ISMAIL

MRS. NEVIN MOHAMED MOUSTAFA EL TELWANI ATTACHE (FINANCE)

MR. AHMED IBRAHIM KAMAL

MRS. WAFAA MOHAMED RASHAD ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. AHMED MOHAMED IBRAHIM KAOUD

MRS. OMAIMA ABDELWAHAB A. HAWASH ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HOSSAM EL DIN MOHAMED KOTB

MRS. NADIA SHEHATA AMIN ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. AHMED MOHAMED SAID ABDEL KADER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. GOUDA EL SAYED MOHAMED MOSTAFA

MRS. GEHAD AHMED KHALIL ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOSTAFA KAMEL ABDEL WAHAB MOSTAFA

MRS. SAFAA EZZ ELARAB MOHAMED HASSAN ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALEH ABDO MOHAMED OYAS

ATTACHE

MR. ABDEL RAZEK SAYED SOLIMAN

MRS. LAILA FAROUK RAMADAN ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAHMOUD HASSAN AHMED SEDKY

MRS. NAHED ABDEL ALEEM S. ELSHAFEI ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCE)

MAJOR AHMED FAHMY A. ABD EL RAHMAN

MRS. RASHA MOHAMED ZAKY M. SEOUD ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCE)

COMMANDER NABIL ABDEL AZIM ABOUL AZM

MRS. ZEINAB MOHAMED A. ELSESY ASST. ATTACHE (PROCUREMENT)

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED AHMED YOUSSEF EL ZAYAT

MRS. RANIA MOHAMED M. SAKR ASST. ATTACHE (MEDICAL)

LIEUTENANT COLONEL AHMED ABDEL AZIM MOHAMED AHMED

MRS. OMNIA EHAB GAD ALY ASST. ATTACHE

COLONEL ABDELHAMED A. ALLAM

MRS. SANAA AHMED NADA ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED TAWFIK HASSAN AMIN SAFWAT

MRS. IMAN ANWAR HUSSEIN EL MALAH ASST. ATTACHE

MAJOR SHERIF AMIN MOHAMED AMIN

MRS. MARWA HAMDY MOHAMED M. OMRAN ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MAHMOUD ZAKI M. F. ARNAOUT

MRS. NAGLAA FAROUK M. AMIN HELAL ASST. ATTACHE

MR. ASHRAF YAHYA EL-HAKIM

MRS. SAWSAN OSMAN MOHAMED ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL BASSAM ABDEL AZIZ HASSAN ELKADI

MS. DALIA ABDEL RAHMAN ABDEL RAHMAN ASST. ATTACHE

MAJOR WALID HASSAN ABDEL SALAM ELKORDY

MRS. EMAN ADLY MAHMOUD ELHOBY ASST. ATTACHE

MAJOR WALAA REDA MOHAMED FAHMY

MRS. HEBA MORSI ABDEL AZIZ EL SHAYEB ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED MAHMOUD ELEIWA HAMMAM

MRS. BASSANT MAGDY NAGUIB MOHAMED ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM A. S. HASSAN

MRS. REEM I. IBRAHIM ASST. ATTACHE

CAPTAIN MOHAMED HEMIDA

MRS. RANIA SHERIF MOSTAFA ALY ELSHIMIE ASST. ATTACHE (FINANCE AND ADMINISTRATION)

LIEUTENANT COLONEL HESHAM MAHMOUD FARID HOSNY

MRS. NADIA ALY MAHMOUD ASST. ATTACHE

COLONEL DOAA MOHAMED AHMED KHALIL

MRS. ASMAA ABDEL AZIZ ABU B. ABU RYSHA ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HAZEM GALA SHEHATA NASSAR

MRS. LILIAN MAHMOUD MOHAMED TALAAT ASST. ATTACHE

COLONEL TAREK FAROUK MAHMOUD NOSEIR

MRS. OMAYMA MOHAMED ARAFA ASST. ATTACHE (TRAINING & SECURITY)

LIEUTENANT COLONEL RATEB MOHMAED MOHAMED RATEB

MRS. ABEER MOHMAED MOHAMED BADR ASST. ATTACHE

COLONEL MOHAMED MAMDOUH MOHAMED SAID

MRS. SAHAR MAHMOUD ABD ELHAMID MOSSA ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL NABIL MOSTAFA M. I. ELMOHANDES

MRS. NAGLAA ABDEL HAFEZ OMAR HENDY DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MOHAMED MOHAMED MOHAMED ABOUD

MRS. HANAN ELSAYED A. ABDELMOGHEETH ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2232 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-265-9111) (FAX 202-328-4517)

CULTURAL AND EDUCATIONAL BUREAU

1303 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-296-3888) (FAX 202-296-3891)

OFFICE OF DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE

2590 L STREET, NW 20037

(OFFICE 202-333-1283) (FAX 202-333-7240)

PRESS AND INFORMATION OFFICE

1666 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 440 20009

(OFFICE 202-667-3402) (FAX 202-234-6827)

PROCUREMENT OFFICE

5500 16TH STREET, NW 20011

(OFFICE 202-726-8006) (FAX 202-829-4909)

EL SALVADOR

EMBASSY OF EL SALVADOR

Chancery: 1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036

(EMBASSY 202-265-9671) (FAX 202-232-3763)

HIS EXCELLENCY RENE A. LEON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. CARMEN TOBAR

MR. CRAIG WILLIAM CONRATH* MINISTER-COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RICARDO M. MENESSES ORELLANA

MRS. LUCY DEL VEGA DE MENESSES MINISTER-COUNSELOR

MR. WERNER M. ROMERO

MINISTER-COUNSELOR

MR. LUIS APARICIO BERMUDEZ

MRS. CARMEN DE APARICIO COUNSELOR (POLITICAL)

MS. GRACE M. AWAD

DR. TONY MICHAEL CHEHADE* COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MRS. CLAUDIA BEATRIZ BELTRAN GALVEZ

MR. DANIEL PALACIOS MARCHESINI COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ANA MARGARITA CHAVEZ ESCOBAR

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. CARLOS CORTEZ

COUNSELOR (SYSTEMS)

MRS. CLAUDIA NUSET DE BARTOLINI MR.

FRANK PAUL BARTOLINI* COUNSELOR (PRESS & PUBLIC AFFAIRS)

MS. VILMA HERRERA

COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MR. RODRIGO ARMANDO MAYEN RAMOS

MRS. CAROLINA VICTORIA ARIAS COUNSELOR

MR. ENILSON SOLANO

MRS. CLAUDIA RIVERA SOLANO COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. ROSA ANGELA VALENCIA DE ARGUMEDO

MR. EDUARDO ANTONIO ARGUMEDO ALARCON COUNSELOR & CONSUL

MS. FLOR YOUNG BARAHONA

COUNSELOR

MRS. DORA MARIA DE AGUILAR

MR. JOSEM.AGUILAR FIRST SECRETARY

MS. ANGELA MARIA RUBIO MARTINEZ

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. FLORENCIA VILANOVA DE VON OEHSEN

MR. THOMAS VON OEHSEN FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. FRANCISCO JAVIER CALLEJA

MRS. MAUREEN CALLEJA* ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL JORGE ALFREDO LARA SANCHEZ

MRS. JUANA DALIA FUENTES DE LARA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MIGUEL ORANTES MORAN

MS. ANA LORENA PONCE DE ORANTES AIR ATTACHE

COLONEL WALTER MAURICIO AREVALO GAVIDIA

MRS. SANDRA ORFILIA FLORES DE GAVIDIA ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL YOHALMO FIGUEROA MATA

MRS. CELIA MELGAR GUERRERO DE FIGUEROA ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT NEFTALI OSWALDO MASSANA RENDON

MRS. ANGELICA M. HERRERA DE MASSANA ASST. AIR ATTACHE

CONSULATE GENERAL

2332 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20007

(OFFICE 202-331 -4032) (FAX 202-331 -4036)

COUNSELOR FOR ECON., FINANCIAL & COMMERCIAL AFFAIRS

OFFICE

2308 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-265-9671)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036

(OFFICE 202-265-9671)

EQUATORIAL GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF EQUATORIAL GUINEA

Chancery: 2020 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-518-5700) (FAX 202-518-5252)

HER EXCELLENCY PURIFICACION ANGUE ONDO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOB OBIANG ESONO MBENGONO

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. PACIENCIA MATA MOHOSO

THIRD SECRETARY

MR. CONSTANTINO NJUE NGUI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ERITREA

EMBASSY OF THE STATE OF ERITREA

Chancery: 1708 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-319-1991) (FAX 202-319-1304)

HIS EXCELLENCY GHIRMAI GHEBREMARIAM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TSEHAYE FASSIL

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BERHANE GEBREHIWET SOLOMON

FIRST SECRETARY

MR. SALEH EMAN MAHMOUD

MS. SAMIA AHMEDIN MOHAMMED RAKI SECOND SECRETARY

ESTONIA

EMBASSY OF ESTONIA

Chancery: 2131 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-0101) (FAX 202-588-0108)

HIS EXCELLENCY VAINO REINART MRS. KAIRE JURGENSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. EVA MARIA LIIMETS

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION & POLITICAL)

MR. SVEN SAKKOV

MRS. KARINA TALTS COUNSELOR (DEFENSE)

MR. TOOMAS MOOR

MRS. MERIKE PAJU THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. ANDREI VALENTINOV

MRS. ANNA VALENTINOVA THIRD SECRETARY (PRESS & CULTURAL)

MR. JONATAN VSEVIOV

MS. ANNELI HALJASTE THIRD SECRETARY

BRIGADIER GENERAL VELLO LOEMAA

MRS. LUDMILLA LOEMAA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ETHIOPIA

EMBASSY OF ETHIOPIA

Chancery: 3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EM BASSY 202-364-1200) (FAX 202-686-9551)

HIS EXCELLENCY DR. SAMUEL ASSEFA LEMMA

MRS. ASTER HIWET HIDARU* AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FEISEL ALIYI ABRAHIM

MRS. HAFIZA MOHAMEDSHAM UMER MINISTER-COUNSELOR

MR. MULIE TAREKEGN EDLIE

MRS. HELEN MEDHINE ABAY MINISTER-COUNSELOR

MR. FAHMI MAWI ABUBAKER

MRS. ORITALI ABDULAHI COUNSELOR

MR. MOWLID MOHAMED AHMED

MRS. UBAH MOHAMED ABDI COUNSELOR

MR. MULUGETA KELIL BESHIR

MRS. SHITAYE DECHASSA GEMECHU COUNSELOR

MR. WONDIMU ASAMNEW CHEFCHIFE

MRS. ZIMAMNESH GEREMEW WOLDEYOHANNES COUNSELOR

MR. TEWODROS GIDAY LUKAS

COUNSELOR (ADMINISTRATION AND FINANCE)

MR. NEBIYOU DAGNE TESSEMA

MRS. HAIMANOTTEKETELW. GABRIEL COUNSELOR

MR. FEKADU BEYENE AYANA

MRS. TSEHAY MERKA AYELE FIRST SECRETARY

MR. ASSEFA DELIL HASSEN

MRS. AISHA KEMAL SAJI FIRST SECRETARY

MR. DINEKA KORNMA NESREDIN

MRS. KENZYA YASSIN AWOL FIRST SECRETARY

MR. TILAHUN MAMO WOLDEAREGAY

MRS. WORKWUHA ABEBE MOLA FIRST SECRETARY

MRS. AMELEWORK TEKALIGNE WONDEMAGEGNE

SECOND SECRETARY

MR. EYOB TEKALIGN TOLINA

MRS. TSEHAY TIRUWUHA SOLOMON THIRD SECRETARY

MR. SOLOMON TADESSE G. SILASSE

MRS. KIDAN HAILU ATSBEHA ATTACHE (SECURITY)

MR. TSEGAW SISAY MENGISTU

MRS. ENKUBERHAN ASSEFA YEMER ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MRS. YETNAYET KETEMA SEYOUM

ATTACHE

CONSULAR SECTION

3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-274-4555) (FAX 202-686-9621)

ECONOMIC, FINANCIAL AND TRADE OFFICE

3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-364-6385) (FAX 202-364-6387)

EUROPEAN UNION

DELEGATION OF THE EUROPEAN COMMISSION

Chancery: 2300 M STREET, NW, FLOOR 1ST-6TH 20037

(EMBASSY 202-862-9500) (FAX 202-429-1766)

HIS EXCELLENCY JOHN BRUTON

MRS. FINOLA BRUTON AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MR. JOHANNES DE BEAUFORT WIJNHOLDS

MRS. JOLANTHE DE BEAUFORT WIJNHOLDS MINISTER (FINANCIAL)

MR. ANGELOS PANGRATIS

MRS. MICHELE MADELEIN TADDEI PANGRATIS MINISTER (DEPUTY HEAD OF DELEGATION)

MR. LUC SERGE GUSTAVE EUGENE VERON

MRS. NICOLE CLAIRE WEISMANN EP VERON MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. LILIAN PIERRE LOUIS BERTIN

MRS. LEELA MOOKERJEE BERTIN* COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY, & ENVIRONMENT)

MR. LAURENT BOCHEREAU

MRS. ERIKA STRUVE BOCHEREAU* COUNSELOR (SCIENCE, TECHNOLOGY & EDUCATION)

MR. REINHOLD JOSEF BRENDER

MRS. NISSAMAMODE COUNSELOR (POLITICAL)

DR. LASZLO DEAK

MRS. BARBARA DEAKNE FARAGO COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MALACHY JAMES HARGADON MRS. ISABELLE

DELATTRE COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY & ENVIRONMENT)

MR. WOLF MARTIN WERNER MAIER

DR. SUSANNE MAISE COUNSELOR (AGRIC., FISHERIES, FOOD SAFETY & CONSUMER AFFAIRS)

MR. NIGEL SYLVERIOUS NAGARAJAN

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

DR. CANICE NOLAN

MRS. GILLIAN NOLAN COUNSELOR (AGRIC., FISHERIES, FOOD SAFETY & CONSUMER AFFRS)

MR. SEPPO TAPANI NURMI

COUNSELOR (TRADE)

MR. DAN ROTENBERG

MRS. FAIROUZ DRIDI COUNSELOR (AGRICULTURE)

MR. ANTHONY MILES DARTNELL SMALLWOOD

MRS. SUSAN TERESA SMALLWOOD COUNSELOR (PRESS & PUBLIC DIPLOMACY)

MR. NIKOLAOSZAIMIS

MRS. DESPOINA MASOURIDI COUNSELOR (TRADE)

MRS. GERALDINE DUFORT RAVIER

MR. JOSE PASCUAL MARCO MARTINEZ FIRST SECRETARY (DEVELOPMENT)

MR. LAURENT DENIS FRANCIS JAVAUDIN

MRS. CELESTINA JAVAUDIN FIRST SECRETARY (TRADE)

DR. ASTRID CHRISTINA ALMUT R. KOCH

FIRST SECRETARY (SCIENCE, TECHNOLOGY AND EDUCATION)

MRS. LUISA RAGHER

MR. HERVE JEAN RENE LEFEUVRE FIRST SECRETARY (TRANSPORT, ENERGY & ENVIRONMENT)

MR. FRANCISCO JOSE RAMON BALLESTER

FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MR. FRANK HENNING SCHMIEDEL

MRS. YANDONG CLAIRE FENG EPSCHMIEDEL FIRST SECRETARY ((POLITICAL, JUSTICE AND HOME AFFAIRS))

MR. NICOVALCKX

MRS. SELVI ATAYEVA FIRST SECRETARY

MR. CRISPIN WAYMOUTH

FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. PAUL MATTIAS SANDAHL SUNDHOLM

SECOND SECRETARY

MR. HERMANUS BEREND DE VALK

MRS. MARIA JOHANNA KATHARINA TERHOEVE ATTACHE

MR. FRANK RAINER NEUMANN

MRS. NINA SUSANN FUNK ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. JESUS MANUEL PENA CASTRO

MRS. MARIA DOLORES ABELLAN DOMINGUEZ ATTACHE

MR. RALF SCHUMACHER

ATTACHE

FIJI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF FIJI ISLANDS

Chancery: 2000 M STREET, NW, SUITE 710 20036

(EMBASSY 202-466-8320) (FAX 202-466-8325)

MR. PENIJAMINI R. TUIKUBULAU LOMALOMA

MRS. LOUISE ANGELA LOMALOMA FIRST SECRETARY (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MRS. CHERYL BROWN IRA VA

MR. LARRY LUI IRAVA SECOND SECRETARY

FINLAND

EMBASSY OF FINLAND

Chancery: 3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-298-5800) (FAX 202-298-6030)

HIS EXCELLENCY PEKKA LINTU MRS. LAUREL COLLESS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. RAIJAANNE LAMMILA

MR. MARKKU LEO SAKARI SAKSA MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. HELENA PARTANEN

MR. TIMO PARTANEN MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL & MILITARY)

MS. LEENA PAULIINA RITOLA

MINISTER-COUNSELOR

MR. PEKKA VOUTILAINEN

MRS. TUULA VOUTILAINEN MINISTER-COUNSELOR

MR. VESA PEKKA HAKO

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. JOUKO ILMARI HAUTAMAKI

MRS. ANU MIA HAUTAMAKI COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. LAURI TAPANI KASKEALA

MRS. MIA ELISA HAGMAN COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. JARMO KUUTTILA

MRS. NINA KERES* COUNSELOR

MR. KARI MATTI TAPANI MOKKO

MRS. KRISTA TALVIKKI TAUBERT COUNSELOR (PRESS)

MRS. SOILE ANNIKKI KAURANEN

MR. TIMO JAAKKO KAURANEN SECOND SECRETARY

MRS. SAIJA SINIKKA NURMINEN

MR. PERTTU TAPIO PAARMA SECOND SECRETARY

MS. TUULA HANNELE PIIRAINEN

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MRS. BENITA ELISABET LINDSTROM

MR. HELGE CHRISTER LINDSTROM ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. JARI ILMARI TOIVO

MRS. ELINA MARIANNE TOIVO ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. PETER AXEL WESTERSTRAHLE

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

COLONEL HEIMO TOUKO SAKARI HONKAMAA

MRS. MARJA ELISA HONKAMAA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR JYRKI TAPANI ISOKANGAS

MRS. RAIJA HELENA ISOKANGAS ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL KARI JUHANI RENKO

MRS. LEENA MARKETTA RENKO ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE 202-298-5800)

NATIONAL TECHNOLOGY AGENCY OF FINLAND

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5837) (FAX 202-298-6040)

TRADE AND FINANCE OFFICE

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5877) (FAX 202-298-6041)

FRANCE

EMBASSY OF FRANCE

Chancery: 4101 RESERVOIR ROAD, NW 20007

(EM BASSY 202-944-6000) (FAX 202-944-6166)

HIS EXCELLENCY PIERRE NICOLAS VIMONT

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FRANCOIS JEAN MARIE RIVASSEAU

MRS. ELISABETH MARIE M. RIVASSEAU MINISTER-COUNSELOR

MR. BRUNO HENRI PIERRE DEMEOCQ

MRS. CLAUDIE RAYMONDE KERISIT NAVAL ATTACHE

MR. DAVID CHARLES APPIA

MRS. VALERIE CLAUDE ELAINE APPIA MINISTER (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. GERARD JEAN PIERRE BELET

MINISTER (FINANCIAL)

MR. CHRISTIAN MARIE ALBERT BERGER

MS. PAOLA SIMI COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. YVAN NICOLAS LIAS CHATILA

MRS. GWENOLA SABINE ROLLAND COUNSELOR

MRS. GENEVIEVE MARIE CHEDEVILLE MURRAY

MR. OLIVER WINTON MURRAY* COUNSELOR

MR. LAURENT PAUL JACQUES DELAHOUSSE

MRS. ELISABETH YVONNE J. DELAHOUSSE COUNSELOR

MR. CHRISTIAN MICHEL DEMANGEAT

MRS. DOMINIQUE ANDREE DEMANGEAT COUNSELOR (PAYMASTER GENERAL-COMPTROLLER)

MRS. ANNE MARIE DESCOTES

COUNSELOR

MR. JACQUES A. DRUCKER

MRS. MARYAM DRUCKER* COUNSELOR (HEALTH)

MR. CHRISTIAN PIERRE MARIE FATRAS

MRS. CHRISTIANE FATRAS COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JACQUES ALAIN ANDRE FIGUET

MRS. CHRISTIANE SIMONNE FIGUET COUNSELOR (NUCLEAR & ENERGY)

MR. DANIEL NOEL MARIE GALIBERT

MRS. DENISE EMILIENNE GALIBERT COUNSELOR (COUNSELOR TRANSPORTATION)

MR. MICHEL ALBERT ISRAEL

MRS. NICOLE DANIELE ISRAEL COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. EMMANUEL NAPOLEON JEAN D. LENAIN

MRS. GERALDINE LENAIN COUNSELOR (PRESS)

MR. ROLAND LOMME

MRS. ANAR AIDOSSOVNA IRKITBAEVA LOME COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. CHRISTIANE MARECHAL

MR. JEAN JACQUES MARECHAL COUNSELOR (TAX)

MR. ETIENNE MARIE OUDOT DE DAINVILLE

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. ERICPOULAIN

MRS. FLORENCE ODILE POULAIN COUNSELOR

MR. NICOLAS ROCHE

MRS. CAROLINE CHRISTIANE J. MARIACCI COUNSELOR

MR. RENAUDSALINS

COUNSELOR

MR. MICHEL MARIE P. SCHAFFHAUSER

MRS. KYUNG MI SCHAFFHAUSER COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. OLIVIER VILLEY

COUNSELOR (LABOR & SOCIAL)

MS. AGNES SOPHIE MAYA VONDER MUHLL

COUNSELOR (PRESS)

MRS. MARIA CLAUDIA BARBARA G. DELMAS

MR. JEAN MARIE BERNARD JOSEPH DELMAS FIRST SECRETARY

MR. JEAN MICHEL KALB

MRS. VIVEKA HELEN RUTHER FIRST SECRETARY

MR. GUILLAUME LACROIX

MRS. SANTA LACROIX FIRST SECRETARY

MR. ETIENNE LE HARIVEL DE GONNEVILLE

MRS. AGNES L. LE HARIVEL DE GONNEVILLE FIRST SECRETARY

MR. ANDRE RENE MARCEL LECLERE

MRS. NADIA FRANCE MARTINE LECLERE FIRST SECRETARY

MR. BERTRAND LORTHOLARY

MRS. LAURENCE MEZIN LORTHOLARY FIRST SECRETARY

MR. ANTOINE IGNACE MICHON

MRS. PATRICIA EBELE MICHON FIRST SECRETARY

MR. NICOLAS JEAN F. WUEST FAMOSE

FIRST SECRETARY

MR. FREDERIC DEGUILHEN

MRS. ANNE AYMONNE M. S. DEGUILHEN SECOND SECRETARY

MS. CECILE BOST

THIRD SECRETARY

MRS. MARIE CHRISTINE ROSELYNE D'AYRENX

THIRD SECRETARY

MR. THOMAS LECLERC

THIRD SECRETARY

MR. JEAN-REMY MINETTI

MRS. MARTINE MINETTI THIRD SECRETARY

MR. MANUEL GERARD POUPIN

MRS. CELINE VIRGINIE BEATRICE POUPIN THIRD SECRETARY

MR. DAVID NICOLAS STECK

MRS. CATHERINE GENEVIEVE F. SALENDRES THIRD SECRETARY

MR. BENJAMIN JULES MAURICE SUET

THIRD SECRETARY

MR. GERARD MARCEL CAMILLE BILLET

MRS. MAROULIA BILLET ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. EDMOND JEAN BOULLAY

MRS. JEANNE ROBERTE BOULLAY ATTACHE (CIVIL AVIATION SAFETY)

MR. PHILIPPE CAHANIN

MRS. DOMINIQUE CAHANIN ATTACHE (TAX)

MR. ROLAND MARC CELETTE

ATTACHE (CULTURAL)

MR. NICHOLAS DOMINIQUE MARIE DE LEFFE

MRS. FREDERIQUE EMILIENNE DE LEFFE ATTACHE (POLICE)

MR. CHRISTOPHE ROLAND JEAN DESTAIS

MRS. NATHALIE PAULETTE DESTAIS ATTACHE

MR. PHILIPPE VINCENT JULIEN JAMET

MRS. MARIE VERONIQUE SUZANNE JAMET ATTACHE (SCIENTIFIC)

MRS. VALERIE M. MARTINACHE LUEBKEN

MR. PETER GEORG LUEBKEN ATTACHE (PRESS)

MR. ERIC NAVEL

ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. STEPHANE JEAN PIERRE PERILLOUX

MRS. ELISABETH THERESE ROSE PERILLOUX ATTACHE

MR. LAURENT JEAN PUTHOMME

MRS. KARIMA PUTHOMME ATTACHE

MR. FABIEN JEAN DENIS SCHNEEGANS

MRS. VALERIE FRANCOISE SCHNEEGANS ATTACHE

MR. FREDERIC TRAHIN

ATTACHE (CUSTOMS)

MAJOR GENERAL JEAN LUC DELON

MRS. MICHELINE DELON DEFENSE ATTACHE

COLONEL JEAN BAPTISTE MINJOULAT REY

MRS. ANNETTE CLAIRE J. MINJOULAT REY MILITARY ATTACHE

COLONEL JOEL RODE

MRS. VERONIQUE RODE AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DIDIER PAUL DANIEL GROS

MRS. LETITIA MARIE THERESE GROS ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PASCAL GEORGES JACQUES M. BURET

ASST. NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL OLIVIER PIERRE JACQUOTTE

MRS. MARTINE MARIE A. JACQUOTTE DEFENSE COOPERATION ATTACHE

CAPTAIN FRANCOIS COURSAULT MRS. CELINE COURSAULT ASST. DEFENSE

COOPERATION ATTACHE

GABON

EMBASSY OF THE GABONESE REPUBLIC

Chancery: 2034 20TH STREET, NW, SUITE 200 20009

(EMBASSY 202-797-1000) (FAX 202-332-0668)

MR. GUY MARCEL EBOUMY

MRS. PAULE-ANNICK EBOUMY ETOUMBI COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES, A. I.)

MRS. HELENA LYDIA BARRO CHAMBRIER

MR. ALEXANDRE BARRO CHAMBRIER COUNSELOR

MRS. ALBA BIFFOT SALES

MR. TOMAS JOAO SALES COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. PIERRE ETOUGHE

MRS. JULIETTE SYLVIE ETOUGHE COUNSELOR (FINANCIAL)

MRS. HUGUETTE MBOUMBA MOUSSODOU

COUNSELOR

MR. LAURENT NDONG

MRS. JUSTINE NDONG COUNSELOR

MR. ALBERT NGUIA

COUNSELOR

MRS. MIREILLE OBAME NGUEMA EKOMVONE

MR. REGINALD ANTHONY MOORE* COUNSELOR

MRS. EULALIE OMANDA NAMBO

COUNSELOR

GAMBIA

EMBASSY OF THE GAMBIA

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 905 20005

(EM BASSY 202-785-1379) (FAX 202-785-1430)

HIS EXCELLENCY DODOU BAMMY JAGNE

MRS. BEGAY JAGNE AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABDUL RAHMAN COLE

MRS. FATOUMATTA M. COLE MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PA NJAGGA MENDY

MRS. JAINABA BOJANG FIRST SECRETARY

MR. OUSMAN TAAL

MRS. GUN INGELA JOHANSSON FIRST SECRETARY

MR. LAMIN BINTA SANYANG

MRS. NYIMA SANYANG ATTACHE (FINANCE)

GEORGIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GEORGIA

Chancery: 2209 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-387-2390) (FAX 202-387-0864)

HIS EXCELLENCY VASIL SIKHARULIDZE

MRS. ANNA TSAGARELI AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MALKHAZ MIKELADZE

MRS. ELIZAVETA MIKELADZE MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BEKA DVALI

MRS. NINO LEZHAVA COUNSELOR

MR. AKAKI LOMIDZE

MRS. TEA GAMREKELI COUNSELOR

MR. OTAR BERDZENISHVILI

MRS. TAMAR ZANDUKELI FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER LATSABIDZE

MRS. TEA UCHANEISHVILI FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. NATELAZAMBAKHIDZE

MR. NIKOLOZ LOMASHVILI FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MISS TAMTA KUPRADZE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. NINO LEZHAVA

MR. BEKA DVALI ATTACHE

MAJOR MALKHAZ JAMURELI

MRS. NINO LANCHAVA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GERMANY, FED. REP. OF

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY

Chancery: 4645 RESERVOIR ROAD, NW 20007

(EMBASSY 202-298-4000) (FAX 202-298-4249)

HIS EXCELLENCY DR. KLAUS SCHARIOTH

DR. ULRIKE SCHARIOTH AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOHANNES KONRAD HAINDL

MRS. REGINA SOPHIE CLEMENTINE HAINDL MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

DR. HANS DIETER HEUMANN

MRS. CORINNA CHRISTINE HEUMANN MINISTER (POLITICAL)

MR. EGON HARALD KOCHANKE

MRS. WENDY ANN MARSHALL KOCHANKE MINISTER (ECONOMICS)

MR. MANFRED JOSEF KARL BLESS MRS.

MARTHA KOPP BLESS MINISTER-COUNSELOR

(POLITICAL)

MR. HORST EGON FREITAG

MRS. CHANTAL FARINELLI FREITAG MINISTER-COUNSELOR

MR. CHRISTIAN JOERGENS

MINISTER-COUNSELOR

MR. UWE MANFRED KOCH

MRS. URSULA KOCH MINISTER-COUNSELOR (DEFENSE COOPERATION)

MR. STEFAN MOEBS

MRS. RUTH BRODESSER MINISTER-COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MR. JOACHIM HELMUT SCHAEFER

MRS. BARBARA KARLA SCHAEFER MINISTER-COUNSELOR

MR. THOMAS BAGGER

MRS. ANITA ELISABETH BAGGER COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ENRICO FABRICIUS ALEXANDER BRANDT

MRS. KATJA BRANDT COUNSELOR

MR. PETER PAUL HERMANN DINKLER

MRS. SUSANNE EDITH DORIS DINKLER COUNSELOR

MR. RALPH DOERMANN

MRS. INA WILL DOERMANN COUNSELOR (CUSTOMS)

MR. ALEXANDER DUDDE

MS. MARTINA LANDSMANN DUDDE COUNSELOR

MR. HERMANN ERTL

MRS. ULRIKE BRIGITTE JUNGBLUTH COUNSELOR (FINANCE)

MR. MARKUS FRANZ

MRS. JULIA FRANZ COUNSELOR

MR. HELGE HASSOLD

MRS. BRITTA BUSCH HASSOLD COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. KLAUS HERMANN HEIL

MRS. URSULA KATHARINA HEIL COUNSELOR (POLICE LIAISON)

MS. ELKE KALLENBACH

COUNSELOR (FINANCE)

MR. ANDREAS WERNER KRUEGER

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. HEINZ GUENTER LANGENBERG

MRS. ETSUKO LANGENBERG COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. ALBERT PETER MEYER

MRS. CHRISTINE TOETZKE COUNSELOR (FINANCE)

DR. JUERGEN MANFRED HEINRICH MORHARD

MRS. PETRA DOROTHEA LUISE MORHARD COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. MARKUS ANTONIUS NITSCHKE

MRS. KATHRIN NITSCHKE COUNSELOR (DEFENSE COOPERATION & ECONOMICS)

MR. THOMAS JOHANNES RAINER PROEPSTL

MRS. SABINE BIERWIRTH COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. ANDREAS PROTHMANN

MRS. PETRA ELISABETH PROTHMANN COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. RICARDA ELISABETH H. REDEKER

MR. NIKOLAUS DEMANN COUNSELOR (CULTURAL)

MR.STEFFEN RUSS

MRS. SUSANNE RUSS COUNSELOR

MR. ULRICH SANTE

MRS. CHRISTINA URSULA SANTE COUNSELOR (PRESS)

MR. SOENKESIEMON

MRS. CHRISTIANE ROSE ANDREE LEGRAS COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MARIO INGOSOOS

MRS. VESNASOOS COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. THOMAS CHRISTIAN ECKERT

MRS. CAROLINE GHISLAINE ECKERT FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. HANS PETER ERNST HINRICHSEN

MRS. BIRGIT HINRICHSEN FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. THOMAS HOFMANN

MRS. SANDRA HOFMANN FIRST SECRETARY

MR. HANS PETERJUGEL

MRS. MICHAELA SYLVIA GERLINDE JUGEL FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN KOHLHASE

MRS. MIYE CHRISTINE KOHLHASE FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. INGO SCHENDEL

MRS. FEHRA HADZIC SCHENDEL FIRST SECRETARY

MR. JOOST SCHMALLENBACH

MRS. OLIVIA KATHARINA SCHMALLENBACH FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. DAVID SCHWAKE

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. BETTINA STUCHTEY

DR. TIM HERMANN STUCHTEY FIRST SECRETARY

MR. VOLKER TIMMERMANN

MS. ELKE KARIN GERTRUD WIENKAMP FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. PETRA KATHARINA ARNHOLD

MR. GUNTHER HAGEN ARNHOLD SECOND SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MR. CHRISTIAN AULBACH

MRS. CHRISTINE GABRIELE AULBACH SECOND SECRETARY

MR. REINHARDGIESEN

MRS. THI TUYET NGA GIESEN SECOND SECRETARY

MRS. REGINAGILMORE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. ULRICH MIGUEL JUNG

MRS. JANINE MI HYE JUNG SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. KARL THOMAS LIPP

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. SILVANA REIMANN

SECOND SECRETARY (PRESS)

MR. KAI SCHACHTEBECK

SECOND SECRETARY (CULTURAL)

MR. GEORG SCHULZE ZUMKLEY

MRS. CHRISTINE VON DER HEIDE SECOND SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MRS. BARBARA CHRISTINE STIEM

MR. WOLFGANG WALTER STIEM SECOND SECRETARY

MRS. MECHTHILD EVA WAGNER

SECOND SECRETARY

MRS. RUTH BRODESSER

MR. STEFAN MOEBS THIRD SECRETARY (CULTURAL)

MR. HANS JOACHIM CORDES

THIRD SECRETARY

MRS. ALEXANDRA DILSKY

MR. HOLGER FABIG THIRD SECRETARY

MR. HARALD EHLICH

MRS. BIRGITTSCHWEIZER THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. FRANZ ELL

MRS. GISELA CHARLOTTE ELL THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MS. KAREN HOEFER

MR. AYHAN HASIRCI THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. STEPHAN JUERGEN KRAUSE

MRS. CHRISTINA KATHRIN KRAUSE THIRD SECRETARY

MRS. SABINE PACHER

MR. REINHARD PACHER THIRD SECRETARY

MS. ELKE KARIN GERTRUD WIENKAMP

MR. VOLKER TIMMERMANN THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDER OLIVER WINTER MRS.

CARMELITA WINTER THIRD SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. WALTRAUD BREUER GLEIN

MR. JOHANNES BREUER ATTACHE & VICE CONSUL

MR. THOMAS GEORG MEINDL

MRS. BETINA MARIA MEINDL ATTACHE

MS. KATHARINA PAULICK

ATTACHE

MR. KARL JUERGEN ROESSLER

MRS. MARLENE LUCIA ROESSLER ATTACHE

MR. RAINER SEIDENSTUECKER

MRS. ANGELIKA SEIDENSTUECKER ATTACHE (DEFENSE)

MR. AUGUST MANFRED STUEBING

MRS. GABRIELE STUEBING ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. ANJA CHRISTINE BADURA

ASST. ATTACHE

MR. CARSTEN CAMPE

MRS. IRMHILD CAMPE ASST. ATTACHE

MRS. ANTONETTE BERNICE DEBUS

ASST. ATTACHE

MRS. SUSANNE BEATE DITGES

MR. HARALD DITGES ASST. ATTACHE

MRS. KATRIN FLOREKAVRIL

MR. CHRISTOPHE JEAN ANTOINE AVRIL ASST. ATTACHE

MRS. HEIKE ELISABETH FRESBERG

MR. RODGER ZIELINSKI FRESBERG ASST. ATTACHE

MRS. MARION FUSS

MR. HANS JOSEF FUSS ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. JOERG STEFAN GUDER

ASST. ATTACHE

MRS. FEHRA HADZIC SCHENDEL

MR. INGO SCHENDEL ASST. ATTACHE

MR. SOENKE BERNHARD HANSEN

MRS. EVELYN ANNE HANSEN MR. BERND MAXIMILIAN HANSEN ASST. ATTACHE

MR. THOMAS HERRE

MRS. LUCIA HERRE ASST. ATTACHE

MS. ROSA MARIA HOLZNER ASST.

ATTACHE (DEFENSE)

MR. ALBERT HUELZ

MRS. TRAUTLIEB HUELZ ASST. ATTACHE

MR. HERBERT JOITE

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. CHRISTA KAUSCHKE

ASST. ATTACHE

MRS. ILSE KEITEL

MR. DIETER SCHMIDT ASST. ATTACHE

MR. ROLAND KLEIN

MRS. ASTRID KLEIN ASST. ATTACHE

MR. WOLFGANG LESSIG

MRS. WAKAKO LESSIG ASST. ATTACHE

MRS. HERMINE VIKTORIA MARAH

MR. ALLIE MARAH ASST. ATTACHE

MR. UDO KARL MUELLER

MRS. NICOLE MAY KLEIN MUELLER ASST. ATTACHE

MRS. ANGELIKA ELLI HEDWIG M. NAUMANN

MR. BERND NAUMANN ASST. ATTACHE

MR. VOLKER OSWALD

MRS. SYBILLE OSWALD ASST. ATTACHE

MR. MARTIN WILLY PAULUSCH

ASST. ATTACHE

MRS. ASTRID RATHGEBER

MR. DIETER RATHGEBER ASST. ATTACHE

MR. ANDREAS GOTTFRIED RUEMPLER

MRS. ROXANA RUEMPLER ASST. ATTACHE & VICE CONSUL

MRS. ANJA SCHMENGLER

MR. PETER PAUL SCHMENGLER ASST. ATTACHE

MS. LINDA CHRISTINA SCHMIDL

ASST. ATTACHE

MS. HEIKE TANJA SCHMIDT

ASST. ATTACHE

MR. JOHANN SIGL

MRS. WALTRAUD SIGL ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. CORNELIA SMOLJANOW

MR. ALEXANDER SMOLJANOW ASST. ATTACHE (ECONOMICS)

MRS. HELGARD STEINERT SCHAEFER

MR. BERTHOLD WALTER SCHAEFER ASST. ATTACHE

MRS. GUDRUNTHOMA

MR. HERBERT THOMA ASST. ATTACHE

MR. ANDREAS ULRICH VORGEL

MRS. DI VORGEL ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

SERGEANT MAJOR NORBERT WITT

MRS. MARTINA WITT ASST. ATTACHE (DEFENSE)

BRIGADIER GENERAL HENNING HARS

MRS. INKEN VERA RUTH HARS DEFENSE ATTACHE

COLONEL HEINZ JOSEF FELDMANN

MRS. CLAUDIA FELDMANN MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL MANFRED RUDOLF ANTES

MRS. BARBARA KAROLINE ANTES AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN MICHAEL CARL AUGUST WERNER

MRS. ANKE CHRISTINA WERNER ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HUBERTUS LEO JOHANNES STRACHWITZ

MRS. MARTINA SOPHIA STRACHWITZ ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER KAI UWE TETZLAFF

MRS. JELKA TETZLAFF ASST. NAVAL ATTACHE

MAJOR HEIKO VON ROEDER

MRS. GUNDULA BLUMENROTH VON ROEDER ASST. AIR ATTACHE

GHANA

EMBASSY OF GHANA

Chancery: 3512 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-686-4520) (FAX 202-686-4527)

HIS EXCELLENCY DR. KWAME BAWUAH EDUSEI

MRS. EVANGELINE AFRIYIE BAWUAH EDUSEI*

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. IRENE ADDO

MR. SAMUEL NYEDU ADDO MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOHNSON ADASI

MRS. GEORGINAADASI MINISTER

MR. RASHEED SEIDU INUSAH

MRS. JESSICA NAA DJAMA INUSAH MINISTER

MRS. MARTHA AMA AKYAA POBEE

MR. JOHN SAMUEL POBEE MINISTER

MR. IVOR AGYEMAN DUAH

MRS. FELICIA KUFUOR AGYEMAN DUAH MINISTER-COUNSELOR (INFORMATION)

MRS. KATHERINE SAMAH CARBOO

MINISTER-COUNSELOR

MRS. JENNIFER LARTEY

MR. STEVE LARTEY MINISTER-COUNSELOR

MR. ALEX OWIREDUADU

MRS. REBECCA KWATEOKOR ADU COUNSELOR

MR. SIDNEY KWESI ELLIS

MRS. JOAN AKUA ELLIS COUNSELOR

MS. CONSTANCE OSAEBEA BAADU

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MRS. GENEVIEVE GOODE

FIRST SECRETARY

MR. CHRIS OBENG

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MR. GODFRED ABANDOH OKYERE KORANTENG

MRS. EWURABENA SEKYI OTU FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. GODSON AMENUMEY

MRS. LUCKY PHYLLIS AMENUMEY ATTACHE (FINANCE)

BRIGADIER GENERAL KWAME OPONG KYEKYEKU

MRS. GIFTY OPONG KYEKYEKU DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GREECE

EMBASSY OF GREECE

Chancery: 2217 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-1300) (FAX 202-939-1324)

HIS EXCELLENCY ALEXANDROS P. MALLIAS

MRS. FRANCOISE ANNE MALLIAS AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KAROLOS GADIS

MRS. IRINI SOUPIONIS GADIS MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. IOANNA ANNITA MAVROMICHALIS

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. YIORGOS CHOULIARAS

COUNSELOR (PRESS)

MRS. POLYXENI PETROPOULOU

MR. MICHAILPOLITIS COUNSELOR

MRS. SOPHIA PHILIPPIDOU

COUNSELOR

MR. PANAYOTIS STOURNARAS

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. PANAGIOTIS GIOTOPOULOS

MRS. ELENI KATOPI FIRST SECRETARY

MR. CONSTANTINOS ALEXANDRIS

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. DIMITRI ANGHELAKIS

SECOND SECRETARY & CONSUL

MRS. CHRISTINA SIMANTIRAKIS

MR. NIKOLAOS BOZATZIS SECOND SECRETARY

MR. ARISTIDIS STRIMBAKOS

MRS. IOANNA BALLA SECOND SECRETARY

MR. NIKOLAOS DOUKAS

MRS. ELENI KESALIDOU THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. CHARALAMPOS PAPADOPOULOS

MRS. NESTORIA POGKA THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. CONSTANTINE BERSIMIS

MRS. CHRYSSOULA BERSIMIS ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & COMMUNICATIONS)

MR. DIMITRIOS DIAMANTIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KONSTANTINOS DIMITRIADIS MRS. SOFIA

KARABATZAKI ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & TELECOMMUNICATIONS)

MR. ATHANASIOS FLOROS

ATTACHE (PRESS)

MR. ATHANASIOS KOLLIAS

MRS. PARASKEVI MARDIKI KOLLIA ATTACHE

MR. NICOLAOS MYLONAS

MRS. KYRIACOULA MYLONA ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. THEODORA TROGADI

ATTACHE (PRESS)

MR. PETROS TSAROUCHIS

MRS. NORMA CONSTANZA VARGAS DIAZ ATTACHE (PRESS)

COLONEL ILIAS LEONTARIS

MRS. SOULTANA CHITZOU DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN VASILEIOS KYRIAZIS

MRS. KONSTANTINA KYRIAZI NAVAL ATTACHE

COLONEL SPYRIDON GEORGOPOULOS

MRS. VASILIKI KOTSAKI AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SOTIRIOS KASSELOURIS

MRS. AIKATERINI KASSELOURI ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL IOANNIS POULOPOULOS

MRS. GEORGIA TERZOPOULOU ASST. AIR ATTACHE

COMMERCIAL, CONSULAR, ED, ECON & PRESS & INFO OFFICES

2211 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE 202-232-8222)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2228 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE 202-234-0561)

GRENADA

EMBASSY OF GRENADA

Chancery: 1701 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-265-2561) (FAX 202-265-2468)

HIS EXCELLENCY DENIS G. ANTOINE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. PATRICIA DAPHNE MARCELLE CLARKE

COUNSELOR

GUATEMALA

EMBASSY OF GUATEMALA Chancery:

2220 R STREET, NW 20008 (EMBASSY 202-745-4952)

(FAX 202-745-1908)

HIS EXCELLENCY JOSE GUILLERMO CASTILLO MRS. FLOR

DE PALACIOS DE CASTILLO AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GEORGES DE LA ROCHE

MRS. ALICE MARY NEWTON MINISTER-COUNSELOR

MR. FERNANDO DE LA CERDA BICKFORD

COUNSELOR

MRS. MARIA Z. LANDIS

COUNSELOR (CULTURAL)

MISS MANOLA CASTILLO CORTES

FIRST SECRETARY

MR. HECTOR PALACIOS LIMA

MRS. SONIA PALACIOS FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. ARACELI PHE FUNCHAL

FIRST SECRETARY

MRS. MARIA C. HERNANDEZ

MR. OSCAR MAYNOR HERNANDEZ* SECOND SECRETARY

MRS. KARLA ARANA DE JUAREZ

MR. DANILO B. JUAREZ* THIRD SECRETARY

MRS. MIRIAM LETICIA DE LEON ESCOBAR

MR. JORGE JACINTO RODRIGUEZ SANCHEZ THIRD SECRETARY

MS. MONICA NOELIA TRUBIANO

MR. JOSEPH JOHN TRUBIANO* THIRD SECRETARY

MR. JOSE GABRIEL LAMBOUR PENALONZO

ATTACHE (COMMERCIAL)

COMMERICAL ATTACHE OFFICE

2220 R STREET, NW 20008

CONSULAR SECTION OFFICE

2220 R STREET, NW 20008

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2220 R STREET, NW 20008 (OFFICE 202-232-2226)

GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA

Chancery: 2112 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-986-4300) (FAX 202-986-3800)

HIS EXCELLENCY MORY KARAMOKO KABA

MRS. SALEMATOU TRAORE KABA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ELHADJ BOUBACAR BARRY

MRS. HADJA OUSSAMATOU BALDE COUNSELOR

MS. BINTOU CONDE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. OUMOU THIAM HANN

COUNSELOR

MR. IBRAHIMA SORY TRAORE

MRS. NYOULA EPSE TRAORE CONTE COUNSELOR

MR. THIERNO ABDOURAMAMAN BALDE

MRS. SANTOU TRAORE FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. ALY CAMARA

MRS. MABINTY CAMARA FIRST SECRETARY (FINANCE & CONSULAR)

MS. CATHERINE SAGNO

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COMMANDER MAMADOU ALIMOU DIALLO

MRS. BOKOUM BINTA DIALLO DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MR. MAMADOU CAMARA

MILITARY ATTACHE

GUINEA-BISSAU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA-BISSAU

Chancery: P.O. Box 33813 20033

(EMBASSY 301-947-3958)

GUYANA

EMBASSY OF GUYANA Chancery:

2490 TRACY PLACE, NW 20008 (EMBASSY 202-265-6900) (FAX 202-232-1297)

HIS EXCELLENCY BAYNEY KARRAN

MRS. DONNA KARRAN AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FORBES EGERTON JULY

MRS. VALENTINA JULY FIRST SECRETARY

MS. DEBORAH YAW

FIRST SECRETARY

MS. SONIA A. CALLENDER

ATTACHE (FINANCIAL)

HAITI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HAITI

Chancery: 2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-332-4090) (FAX 202-745-7215)

HIS EXCELLENCY RAYMOND ALCIDE JOSEPH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LEON CHARLES

MRS. EDELINE CHARLES JEAN LOUIS MINISTER-COUNSELOR

MRS. DENISE JEAN-LOUIS

MR. ROBERT JEAN-LOUIS MINISTER-COUNSELOR

MRS. CAROLE PREVAL

MINISTER-COUNSELOR

MRS. GISELE DEPESTRE

COUNSELOR

MR. ANTOINEH. ELIACIN

MRS. DYLIAM. ELIACIN COUNSELOR (CONSULAR)

MR. LIONEL LEONARD LAVIOLETTE

COUNSELOR (CULTURAL & INFORMATION)

MRS. MADELINE ALTAGRACE PIERRE DUPITON

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MS. CLAUDE AMBROISE

FIRST SECRETARY

MRS. MARIE CLAUDE MALEBRANCHE

MR. CLAUDE MALEBRANCHE FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. RAYMONDE PREVAL BELOT

FIRST SECRETARY

MR. SONY ELIAS

THIRD SECRETARY

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4090)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4090)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4165)

HOLY SEE

APOSTOLIC NUNCIATURE

Chancery: 3339 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-333-7121) (FAX 202-337-4036)

HIS EXCELLENCY PIETRO SAMBI

APOSTOLIC NUNCIO

MONSIGNOR ALEXANDER CIFUENTES CASTANO

COUNSELOR

MONSIGNOR MARTIN KREBS

COUNSELOR

MONSIGNOR CLAUDIO CRICINI

FIRST SECRETARY

HONDURAS

EMBASSY OF HONDURAS

Chancery: 3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4-M 20008

(EM BASSY 202-966-2604) (FAX 202-966-9751)

HIS EXCELLENCY ROBERTO FLORES BERMUDEZ MRS.

LAURA ELOISA HENRIQUEZ SCHULZ AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MISS MARIA BENNATON REGALADO

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DAVID HERNANDEZ

MRS. XOCHITL NOEMI SALGADO ALVAREZ COUNSELOR (LEGAL)

MR. HUGO ROLANDO NOE BUSTAMANTE

COUNSELOR

MS. IRMA ALEJANDRINA ROSA SUAZO

COUNSELOR

MR. JOSE BENJAMIN ZAPATA

MRS. SUSAN MARY ZAPATA COUNSELOR (SPECIAL ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MRS. WENDY ARACELY RIVERA GIRON

MR. HECTOR ARTURO RODRIGUEZ NEDA FIRST SECRETARY

MS. CYNTHIA ROMERO

FIRST SECRETARY

MISS KAY ELIZABETH GAEKEL ESTRADA

SECOND SECRETARY

MRS. MIRTA ODILIA MEJIA ESCOBAR

THIRD SECRETARY (CONSULAR AFFAIRS)

MR. LUIS CORDERO MONTOYA

MRS. DANEA DESSHIREE TREJO CARCAMO

ATTACHE (PRESS)

MISS MARLEN TATIANA DURON MOLINA

ATTACHE

MR. ALLAN EDUARDO ELVIR ZELAYA

ATTACHE

MISS NURIA ORTIZ NAVARRO

MR. PABLO OCTAVIO MIRANDA NIGRO ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. ALEJANDRO JOSE SIBRIAN BUESO

ATTACHE (SOCIAL & DEVELOPMENT)

MR. GUILLERMO ANTONIO VERDE ROMERO

ATTACHE (CULTURAL)

BRIGADIER GENERAL HUMBERTO CABRERA RODRIGUEZ

MRS. MARIA DEL S. INTERIANO PORTILLO

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CONSULAR SECTION

1528 K STREET, NW, SUITE 200 20005

(OFFICE 202-737-2972) (FAX 202-737-2907)

HUNGARY

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HUNGARY

Chancery: 3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-362-6730) (FAX 202-966-8135)

HIS EXCELLENCY DR. FERENC SOMOGYI MRS. ANDREA

SOMOGYINE BORS AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VIKTOR SZEDERKENYI MRS. ADEL KELETI MINISTER-COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JOZSEF PETROCZI

MRS. ILONA PETROCZINE STYOP

COUNSELOR

MR. GABOR SZABO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. EDIT SZABONE PAPAI

COUNSELOR (COMMERCIAL)

DR. MARIA EVA VASS

MR. EDWARD JOSEPH SALAZAR*

COUNSELOR

MRS. MELINDA CZAGANY

MR. ATTILA KACZUR SECOND

SECRETARY (COMMERCIAL N.Y.)

MR. SZABOLCS NEMES

MRS. GABRIELLA SZ. TOTH

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. BALAZS ERDEI

MRS. ANITA ERDEI THIRD SECRETARY (SCIENCE AND TECHNOLOGY ATTACHE)

DR. ZOLTAN FEHER THIRD

SECRETARY

MR. BELAGEDEON THIRD

SECRETARY

DR. ANDRAS JUHASZ

THIRD SECRETARY

DR. ATTILA TOTH

DR. NIKOLETTAZSUZSA NAGY

THIRD SECRETARY (AGRICULTURAL)

MR. LASZLO KOVARI

ATTACHE (FINANCE & ADMINISTRATIVE)

COLONEL ISTVAN PASZTOR

MRS. MELINDA AGNES PASZTORNE KERCSO

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR GYOZO PALICZ

MRS. VIKTORIA TRAKPERGER ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

150 E. 58TH STREET, FLOOR 33RD

NEWYORK, NY 10155--3398

(OFFICE 212-752-3060) (FAX 212-486-2958)

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICE

3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008

(OFFICE 202-362-6730)

ICELAND

EMBASSY OF ICELAND

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 1200 20005

(EMBASSY 202-265-6653) (FAX 202-265-6656)

HIS EXCELLENCY ALBERT JONSSON MRS. ASA

BALDVINSDOTTIR AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLAFUR SIGURDSSON

MRS. SVALA GUDMUNDSDOTTIR MINISTER-COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. FINNUR THOR BIRGISSON

FIRST SECRETARY

MRS. ANNA SIGRIDUR ALFREDSDOTTIR

MR. MAGNUS HJOERLEIFSSON

ATTACHE

MR. BALDVIN JONSSON

MRS. MARGRET BJORNSDOTTIR

ATTACHE (AGRICULTURAL)

INDIA

EMBASSY OF INDIA

Chancery: 2107 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-7000) (FAX 202-483-3972)

HIS EXCELLENCY RANENDRA SEN

MRS. KALPANASEN AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RAMINDER SINGH JASSAL

MRS. SMITA TEWARI JASSAL

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. BANASHRI BOSE HARRISON

MR. GARETH ROBERT HARRISON

MINISTER (COMMERCE)

MR. POOVAKULATH JOSEPH MATHEW

MRS. JANET MATHEW

MINISTER (DIRECTOR OF AUDIT)

MR. ANOOPMISHRA

MRS. AMITAMISHRA

MINISTER (ECONOMIC)

MR. SANJAYSINHA

MRS. RASHMI SINHA

MINISTER

MRS. SUBHASHINI SRINIVASAN

MINISTER (DIRECTOR OF AUDIT)

MR. KRISHAN VARMA

MRS. MANJU VARMA

MINISTER (CONSULAR)

MRS. INDU AGRAWAL

MR. CHANDRA MAULI SINGH

COUNSELOR

MR. JAWED ASHRAF

COUNSELOR

MR. GOPAL BHUSHAN

MRS. BHARTI GOPAL

COUNSELOR

MR. RAHULCHHABRA

MRS. KAVITA CHHABRA

COUNSELOR

DR. KAMAL KANT DWIVEDI

DR. REKHA DWIVEDI COUNSELOR

(SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. SIBI GEORGE

MRS. JOICESIBI

COUNSELOR

MR. MANOJ JOSHI

MRS. KAVITA JOSHI

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. VIRENDER KUMAR

MRS. NEETA KUMAR

COUNSELOR

MS. RENU PALL

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RAHUL RASGOTRA

MRS. GAURI RASGOTRA

COUNSELOR

MR. ANIL KUMAR SHARAN

MRS. SIMITA SHARAN

COUNSELOR

MR. ALOKPANDEY

MRS. RITU PANDEY

FIRST SECRETARY

MR. MANISH PRABHAT

MRS. RUCHI NARAIN

FIRST SECRETARY

MR. SHYAM DATT SHARMA

MRS. RANJANA SHARMA

SECOND SECRETARY

MR. ASHOK KUMAR TAHILIANI

SECOND SECRETARY

MR. VISHAL VISHWANATH NAIR

MRS. SHAMALA NAIR

THIRD SECRETARY

MR. ASHOK KUMAR BANGALIA

MRS. RAJ BANGALIA

ATTACHE

MR. ASHOK KUMAR CHADHA

ATTACHE

MR. RAJENDER KRISHAN DANYAL

MRS. SEEMA KRISHAN DANYAL

ATTACHE

MR. ARVINDER SINGH DUTTA

ATTACHE

MR. RAJEEV GOSWAMI

MRS. RESHMA GOSWAMI

ATTACHE

MR. CHELLAPPAN GURUSUBRAMANIAN

MRS. MEENAKSHI GURUSUBRAMANIAN

ATTACHE

MR. JAGDEEP SINGH JUNEJA

MRS. MAMTAJUNEJA

ATTACHE

MR. GEORGE KILIYANTHARAYIL AUGUSTINE

MRS. DAISY GEORGEKUTTY

ATTACHE

MR. VENKATESWARAN S. KODINTHIRAPULLY

MRS. LAKSHMI SWAMINATHAN

ATTACHE

MR. SUNIL KUMAR

MRS. ASHAGOSAIN

ATTACHE

MR. UMESH KUMAR

MRS. ANITA SETH

ATTACHE

MR. PRAVASH CHANDRA MISHRA

MRS. ARUN PRABHA MISHRA

ATTACHE (PROPERTY)

MR. RAJENDRANATHAN NARAYANAN NAIR

MRS. SNEHALATA RAJENDRAN

ATTACHE

MR. HARIGOVINDAN PALLIYANI

MRS. RADHA HARIGOVINDAN

ATTACHE

MR. SURAJ PARKASH

MRS. ADHU BALA

ATTACHE

MR. TEJPAL SINGH RAWAT

MRS. ANITA RAWAT

ATTACHE

MR. NARESH KUMAR SHARMA

MRS. MADHU KUNJ SHARMA

ATTACHE

MR. HARVINDER SINGH

MRS. AMARJEET KAUR VOHRA

ATTACHE

MR. RASH PAL SINGH

MRS. JASPAL MANGAT

ATTACHE

MR. SATBIR SINGH

MRS. SATINDER KAUR

ATTACHE

MR. ASHOK KUMAR WAHI

MRS. RENU WAHI

ATTACHE

BRIGADIER JATINDER SIKAND

MRS. BINDU SIKAND

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COMMODORE PARASURAMA NAIDU MURUGESAN

MRS. MEDHA NAIDU MURUGESAN

NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE RAKESH KUMAR JOLLY

MRS. MEENAKSHI JOLLY

AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND SUPPLY, PASSPORT AND VISA SECTION

2536 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE 202-939-9806)

INDONESIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF INDONESIA

Chancery: 2020 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-775-5200) (FAX 202-775-5365)

HIS EXCELLENCY SUDJADNAN PARNOHADININGRAT

MRS. NUNUNG K. PARNOHADININGRAT

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ADE WISMAR WIJAYA

MRS. NUNGKIE RUSMINNY WIJAYA

MINISTER-COUNSELOR

MR.USTANTO

MRS. ARTHA GAYATRI GUSTANTO

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RIDWAN HASSAN

MRS. LITA KADARTIN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. TUTI WAHYUNINGSIH IRMAN

MR. HERDIANA KURNIA IRMAN

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. ANITA LIDYA LUHULIMA

FIRST SECRETARY

MR. REZALAKBAR NASRUN

MRS. ANDI MELDA NASRUN

FIRST SECRETARY (CONSULAR)

MR. KARTIKA CANDRA NEGARA

MRS. NOVITA NUGRAHENY NEGARA

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. SAUT DHARMA SAKTI SIMBOLON MRS. THEODORA SIMBOLON FIRST

SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. RIAZ JANUAR PUTRA SAEHU

SECOND SECRETARY

MR. TIMBUL SITUMORANG

MRS. YOUNETA SINAGA SITUMORANG

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MR. ROBERT MATHEUS MICHAEL TENE

MRS. ATRIA AMINORAI

SECOND SECRETARY

MRS. HASTIN ARISTYA BAKTI

MR. DANI WISNU DUMADI

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. SATRYO BRAMONO BROTODININGRAT

MRS. RANA MERYANA RACHMAT RANUDIWIJAYA

THIRD SECRETARY

MS. ELLEONORATAMBUNAN

THIRD SECRETARY

MS. RLINDA

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. IDA BAGUS MADE BIMANTARA

MRS. FEBRIYANTHI SURALAGA

ATTACHE

MR. ERMAWAN

MRS. NURWULAN OKTARINI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HARRIS ISKANDAR

MRS. OOSLYNDIANI ATTACHE

(EDUCATION & CULTURE)

MR. AHMAD RAMA AJI NASUTION

MRS. YULI PERMATA SARI

ATTACHE

MR. DEVDY RISA

MRS. TANTI SETIANTI

ATTACHE

MR. UPRASETYO

MRS. BETSY HALAH SURTI ATTACHE

(TRANSPORTATION & COMMUNICATIONS)

BRIGADIER GENERAL ERWIN BARLEY

MRS. CANDIDA BARLEY

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL BENNY RIJANTO RUDY SEWANDONO

MRS. RADEN RORO SOENARSIH

NAVAL ATTACHE

COLONEL YUYU SUTISNA

MRS. AYUNING DEWANTI

AIR ATTACHE

IRAQ

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF IRAQ

Chancery: 3421 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20007

(EMBASSY 202-742-1600) (FAX 202-462-5066)

HIS EXCELLENCY SAMIR SHAKIR MAHMOOD SUMAIDA'IE

MRS. YING YANG AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SAID SHIHAB AHMAD

MRS. SADIAA. KHAMIS

MINISTER

MR. FAIZA K. ALGAILANI

MRS. GULALA D. A. BABAN

MINISTER

MR. AHMED M. HAMZA AL JOBORRI

MRS. KOTHAR H. A. AL SHEKHLI

SECOND SECRETARY

MR. ZAIDOON A. ABDUL WAHAB

MRS. SAMAR BASHIR AL KAISI

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMMED HUSHAM MALIKAL FITYAN

MS. SURA ISMAEIL ABDULLAZIZ

THIRD SECRETARY

MR. WAEL G. AL ROBAAIE

MRS. ZENAM. HASOON

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMMED ABDULRAHMAN ALAUBIDY

MRS. ASSMAA KHALID AWAD ALAUBIDY

THIRD SECRETARY

MS. RAGHADALI HASAN HASAN

THIRD SECRETARY

MR. BASEL K. IBRAHIM AL BAIATI

MRS. METHAL AKRAM B. ARIF

ATTACHE

MR. AMMAR SABAH MUSTAFA AL DURRA

ATTACHE

DR. ABDUL HADI AL KHALILI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. ANAS ABDUL LATEEF MOHI AL NEIAMI

ATTACHE

MR. ATHIR HILLAL FLAIH

ATTACHE

MR. ALI MAZHER SADDAM HABIB

MRS. BUSHRAALI SENEKH HAMAD

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. SALAHEDDEEN M MAJEED

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. MAYS S. SABRI

MR. MANSOUR J. MEHDI

ATTACHE

MR. JALAL M SHAREEF

MRS. GASHAW M. FARAJ FAQI

ATTACHE (CULTURAL)

BRIGADIER GENERAL RAMADHAN M. ABDAL AL KOCHER

MRS. DILSHAD M. MOMEN

MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SAMEER ABDALAMEER AHMAD

MRS. ADHAN M ALROBAAY

ASST. MILITARY ATTACHE

CULTURAL OFFICE

1638 R STREET, NW, SUITE 220 20009

(OFFICE 202-986-2626)

IRELAND

EMBASSY OF IRELAND

Chancery: 2234 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-462-3939) (FAX 202-232-5993)

HIS EXCELLENCY MICHAEL COLLINS

MRS. MARIE COLLINS AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. CATHERINE BYRNE

COUNSELOR

MR. ADRIAN MCDAID

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ORLA MARIE O'HANRAHAN

MR. CLAUDE JOSEPH MALONE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. EAMONN MICHAEL CONFREY

FIRST SECRETARY (INFORMATION & COMMUNICATIONS)

MR. TIMOTHY DOYLE

FIRST SECRETARY

MR. MYLES PATRICK GEIRAN

FIRST SECRETARY (PRESS & INFORMATION)

DR. CLARE LOUISE THORP

MR. KARL THOMAS WALL FIRST SECRETARY (AGRICULTURE)

MISSAOIFEMCGARRY

THIRD SECRETARY

MS. MARTINA MONAGHAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ISRAEL

EMBASSY OF ISRAEL

Chancery: 3514 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-364-5500) (FAX 202-364-5607)

HIS EXCELLENCY SALLAI MOSHE MERIDOR

MRS. NOA MERIDOR AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JEREMY NISSIM ISSACHAROFF

MRS. LAURA KAM ISSACHAROFF*

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. FANNY ADI

MR. JOSEPH ADI

MINISTER (ADMINISTRATIVE)

MR. RON DERMER

MRS. RHODA MICHELLE DERMER*

MINISTER (ECONOMIC)

MR. DANIEL MERON

MRS. JILL MERON

MINISTER

MR. YAKOV POLEG

MRS. MAZAL YARDENA POLEG

MINISTER

MR. AVRAHAM TALMOR

MRS. RIVKA TALMOR

MINISTER

MR. NIR BEN MOSHE

MRS. TAMAR BRACHA BEN MOSHE

MINISTER-COUNSELOR

MR. OHAD MATTITIAHU COHEN

MRS. MONIKA YAEL LEV COHEN

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. RAFAEL HARPAZ

MRS. SHULAMIT HARPAZ

MINISTER-COUNSELOR

MR. AMIRMAIMON

MRS. TAL MAIMON

MINISTER-COUNSELOR

MR. MARTIN PELED FLAX

MINISTER-COUNSELOR

MR. OREN ANOLIK

MRS. NOA LIVNE ANOLIK

COUNSELOR

MR. YARON KEINAN

MRS. AMY JUSHENG TAN KEINAN*

COUNSELOR

MR. ROGEL RACHMAN

MRS. SHELLY RACHMAN ELBAUM

COUNSELOR & CONSUL

MR. HAIM REGEV

MRS. SHARON REGEV

COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MRS. EYNAT SHLEIN MICHAEL

MR. KEVIN MICHAEL

COUNSELOR

MR. DAVID SIEGEL

MRS. MYRA CLARK SIEGEL

COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MR. AMI TESLER

MRS. IRIS TESLER

COUNSELOR

MR. YARIVCHEN

MRS. ILITCHEN FIRST SECRETARY

(CHIEF OF SECURITY)

MR. SOLOMON KOFMAN

MRS. SHARON VANEK

FIRST SECRETARY

MR. ADIR RUBIN

MRS. HAVA RUBIN

FIRST SECRETARY

MRS. YAFITSHOSHANI

MR. RON SHOSHANI

FIRST SECRETARY

MR. EZRA DAVID

MRS. ILANIT DAVID

ATTACHE

MR. ERAN HASON

MRS. SARIT HASON

ATTACHE

MR. GUY HELLER

MRS. GALIT SHARVIT HELLER

ATTACHE

MR. DAN LEHMANN

MRS. SHIRI LEHMANN

ATTACHE

MS. MERAVMEDZINI

ATTACHE

MR. OREN POLEG

ATTACHE

MR. OREN SAGIR

MRS. ADISAGIR

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL EFRAIM TIBI

MRS. DALIATIBI ATTACHE (POLICE AND PUBLIC SECURITY)

COLONEL NADAVPADAN

MRS. MAYAN PADAN

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN AZAREL RAM

MRS. TSIPORA TSIPI RAM

NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SHMAYA AVIELI

MRS. SHARON AVIELI AIR ATTACHE & ASST. MILITARY ATTACHE

MAJOR EYAL LANDESMAN

MRS. RONI OFER LANDESMAN

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GIL RABINOVICH

MRS. SHIRELAROSHASE ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL DAVID OVADIA

MRS. SHOSHANA OVADIA

ASST. DEFENSE COOPERATION, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE'

LIEUTENANT COLONEL YEHEZKEL OUSHIA

MRS. SHIRLYOUSHIA*

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ZIV KOLKER

MRS. NURITZUR KOLKER

ASST. AIR ATTACHE

ITALY

EMBASSY OF ITALY

Chancery: 3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-612-4400) (FAX 202-518-2151)

HIS EXCELLENCY GIOVANNI CASTELLANETA

MRS. LEILA CASTELLANETA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SEBASTIANO CARDI

MRS. KAROLINE SEITZ CARDI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MASSIMO AMBROSETTI

MRS. ELENA GIGLIOTTI VALENTINI ALVAREZ

COUNSELOR

MR. STEFANO BELTRAME

MRS. NICOLETTA POLLICE BELTRAME

COUNSELOR

MR. FABRIZIO BUCCI

COUNSELOR

MR. LUCA FERRARI

MRS. MARIACHIARA PASTORE FERRARI

COUNSELOR

MR. MARCO MANCINI

MRS. ROBERTA CARNOVALE

COUNSELOR

MR. ADRIANO MONTI

COUNSELOR

MR. GIUSEPPE PERRONE

COUNSELOR

MRS. CECILIA PICCIONI

COUNSELOR

MRS. CECILIA PICCIONI

COUNSELOR (ALTERNATE OBSERVER)

MR. DANTE BRANDI FIRST

SECRETARY

MR. ANDREA CANEPARI

FIRST SECRETARY

MRS. SILVIA LIMONCINI

MR. MASSIMILIANO MAZZANTI

FIRST SECRETARY

MR. MASSIMILIANO MAZZANTI

MRS. SILVIA LIMONCINI FIRST

SECRETARY (ECONOMIC)

MR. CORRADO CANTATORE

MRS. LUIGIA GARZIA CANTATORE

ATTACHE

MR. VITTORIO DANIORE

MRS. RAFFAELLA QUERCI DANIORE

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. PAOLO DELLA QUERCIA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ALBERTO DEVOTO

MRS. VALENTINA MARIA DEVOTO

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. GIORGIO EINAUDI

MRS. GRAZIA LOTTI EINAUDI

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MS. MARINELLA FLAMINI

ATTACHE (CONSULAR)

MRS. ANDREINANARDINI

ATTACHE (CONSULAR)

MR. ROBERTO RENNA

MRS. DOMENICA PALMA RENNA

ATTACHE (HEAD OF ADMINISTRATION)

MR. PAOLO RESTUCCIA

MRS. CATERINA RESTUCCIA

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. LUIGI RINELLA

ATTACHE

MR. FRANCESCO SPADAFORA

MRS. VALENTINA GIULIA BRUNO

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. MARIA TRINCHIERI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. GIAMPIEROVALEO

MRS. MISAKO KATO VALEO

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. RITA VENTURELLI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. CARLO VILLANACCI

MRS. CARLAMANNESE

ATTACHE (ECONOMIC)

BRIGADIER GENERAL MIRCO ZULIANI

MRS. CARLA PARIS ZULIANI DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

BRIGADIER GENERAL PIETRO SERINO

MRS. DORIANAGIONA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN MAURIZIO ERTREO

MRS. PAULA LEE ERTREO*

NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GIOVANNI ADAMO

MRS. PAOLA CAU

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ENRICO RINALDI

MRS. MARCELLA PELLECCHIA RINALDI

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER LORENZO POLISENO

MRS. BARBARA CECCHI POLISENO

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANTONIO GENZANO

MRS. MARIE-HELENE P. BRICKNELL* ASST.

AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

COMMERCIAL OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

CULTURAL ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

ITALIAN CULTURAL INSTITUTE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-518-2151) (FAX 202-612-4400)

MILITARY ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

NAVAL ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET 20008

(OFFICE 202-612-4400)

SCIENCE ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

JAMAICA

EMBASSY OF JAMAICA

Chancery: 1520 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EM BASSY 202-452-0660) (FAX 202-452-0081)

MRS. SHARON JOYCE MILLER

MR. NOEL FRANCIS ANTHONY MILLER

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES, A.I.)

MISS CYETH CYLONIA ALLISON DENTON

FIRST SECRETARY & CONSUL

MISS ARLENE MITZILYN BENNETT

ATTACHE

MS. SHERNETTBURTON

ATTACHE

MR. CLIFFORD CLINTON CHAMBERS

MRS. SIMONE CAMILLE HYLTON CHAMBERS

ATTACHE (SECURITY)

MRS. CHERYL ANGELA HAMILTON

ATTACHE

MRS. JANET ELSA MADDEN

MR. LESLIE RUEL JOSEPH MADDEN

ATTACHE

JAPAN

EMBASSY OF JAPAN

Chancery: 2520 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-238-6700) (FAX 202-328-2187)

HIS EXCELLENCY RYOZO KATO

MRS. HANAYO KATO AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AKITAKA SAIKI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MITSUHIRO FURUSAWA

MINISTER

MR. KENJI GOTO

MINISTER

MR. MASAFUMI ISHII

MRS. SAYOKO ISHII

MINISTER

MR. MOTOHIKO KATO

MINISTER

MR. MITSURU KITANO

MRS. YOSHIE KITANO

MINISTER

MR. TAKEHIKO NAKAO

MRS. ASAKO NAKAO

MINISTER

MR. SATORU SATOH

MRS. REIKO SATO

MINISTER

MR. JUNSHIMMI

MINISTER

MR. RINTARO TAMAKI

MRS. NATALIA TAMAKI

MINISTER (FINANCE)

MR. YUTAKAYOKOI

MRS. EIKO YOKOI

MINISTER

MR. YOSHIRO FUNABIKI

MRS. CHIKAE FUNABIKI

COUNSELOR

MR. YUJI HAGIWARA

MRS. MEGUMI HAGIWARA

COUNSELOR

MR. KAZUYA HARA

MRS. MOMOYO HARA

COUNSELOR

MR. SACHIHIRO HAYASHI

MRS. NORIKO HAYASHI

COUNSELOR

MR. TOSHIAKI IGARASHI

MRS. SUMIKO IGARASHI

COUNSELOR & CONSUL

MR. AKIHIROINO

MRS.YUKIKOINO

COUNSELOR

MRS. MISAKO ITO

COUNSELOR

MR. YASUHIRO KAWAGUCHI

MRS. TOSHIE KAWAGUCHI

COUNSELOR

MR. YOSHIKI KOBAYASHI

MRS. SONOKO KOBAYASHI

COUNSELOR

MR. MINORU KOIKE

MRS. KEIKO KOIKE

COUNSELOR

MR. KATSUAKI MIKAMO

MRS. TOMOKO MIKAMO

COUNSELOR (MEDICAL)

MR. KOICHIRO NAKAMURA

MRS. KEIKO NAKAMURA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. SATOSHI NARA

MRS. MARIKO NARA

COUNSELOR

CAPTAIN TADATSUNE NISHIYAMA

COUNSELOR

MR. MASATAKA OKANO

MRS. YOSHINOOKANO

COUNSELOR

MR. HARUKA SAITO

MRS. KAORU SAITO

COUNSELOR

CAPTAIN MAKOTO SATO

COUNSELOR

MS. CHIYOKOTERANISHI

COUNSELOR

MR. MASAMI WATANABE

MRS. EMIKO WATANABE

COUNSELOR

MR. YOICHI WATANABE

MRS. YUMIKO WATANABE

COUNSELOR

MR. JUN YAMADA

MRS. SATOYO YAMADA

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. TOMOYUKI YOSHIDA

COUNSELOR

MR. MOTOHISAANAI

MRS. MASAKOANAI

FIRST SECRETARY

COLONEL TETSUYA ARAKI

FIRST SECRETARY

MR. TAKUMI FUKUDA

MRS. ATSUKO FUKUDA

FIRST SECRETARY

MR. KEIJI HATTORI

MRS. MIYUKI HATTORI

FIRST SECRETARY

MR. EIICHI HIGUCHI

MRS. HIROMI HIGUCHI

FIRST SECRETARY

MR. KEIICHI HIGUCHI

MRS. KAORI HIGUCHI

FIRST SECRETARY

MR. NAOKI HIKOTA

MRS. MASAKO HIKOTA

FIRST SECRETARY

MR. HIROMITSU HINO

FIRST SECRETARY

CAPTAIN KENICHI HIRAGA

FIRST SECRETARY

MR. HIDETOSHI IIJIMA

MRS. CHIKAKO IIJIMA

FIRST SECRETARY

CAPTAIN TAKAHIRO ISHIBASHI

FIRST SECRETARY

MR. HIROSHI ITO

FIRST SECRETARY

MR. MASAAKI KANAI

MRS. YOSHI KANAI

FIRST SECRETARY

MR. SHINICHIRO KANOYA

MRS. MACHIKO KANOYA

FIRST SECRETARY

MR. KOTARO KATSUKI

FIRST SECRETARY

MR. NOBORU KAWAMOTO

MRS. AKIKO KAWAMOTO

FIRST SECRETARY

MR. YASUJI KOMIYAMA

FIRST SECRETARY

MR. MASASHI KOMURASAKI

MRS. YOKO KOMURASAKI

FIRST SECRETARY

MR. KOHEI MASUZAWA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. TAISUKE MIBAE

MRS. SACHI MIBAE

FIRST SECRETARY

MR. YOICHIMIKAMI

MRS. KUMI MIKAMI

FIRST SECRETARY

MR. SATOSHI MIURA

MRS. UTAE MIURA

FIRST SECRETARY

MR. OSAMU MIZUI

MRS. YUKIE MIZUI

FIRST SECRETARY

MR. MASAHIRO MORI

FIRST SECRETARY

MR. TADAATSU MORI

MRS. SAORI MORI

FIRST SECRETARY

MR. KOSEI MUROTA

MRS. TOAKO MUROTA

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL SHOJI MUTO

FIRST SECRETARY

MR. TOSHIOODAGIRI

MRS. MARI ODAGIRI

FIRST SECRETARY

MR. TETSUYA OTSURU

MRS. TOMOKO OTSURU

FIRST SECRETARY

MR. TAKEHIROSHIMADA

MRS. HARUKO SHIMADA

FIRST SECRETARY

MR. HIROAKI SHINOHARA

MRS. KYOKO SHINOHARA

FIRST SECRETARY

MR. GORO SUGIZAKI

MRS. YUKO SUGIZAKI

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL CHISAKA SUZUKI

FIRST SECRETARY

MR. RYOHEI TAKAI

MRS. MASAMI TAKAI

FIRST SECRETARY

MR. MASAHIRO TAKANO

FIRST SECRETARY

MR. KAZUHITO TAKENAKA

MRS. RYOKO TAKENAKA

FIRST SECRETARY

MR. JINTANAKA

MRS. ATSUKO TANAKA

FIRST SECRETARY

MR. MASAHIRO TERAMOTO

MRS. YUMIKO TERAMOTO

FIRST SECRETARY

CAPTAIN TOSHIHIKO TERAO

FIRST SECRETARY

MR. HIDETOSHI TOGAWA

MRS. YOKO TOGAWA

FIRST SECRETARY

MR. MITSUYUKI UEDA

MRS. TAKAKO UEDA

FIRST SECRETARY

MR. YOSHIMITSU YAMAUCHI

MRS. MISAKO YAMAUCHI

FIRST SECRETARY

MR. YASUYUKI EBATA

MRS. MASAYO EBATA

SECOND SECRETARY

MR. TARO FUJII

SECOND SECRETARY

MS. KAZUE FUJIMOTO

SECOND SECRETARY

MR. SHINJI FUKUSHIMA

SECOND SECRETARY

MR. HIDEAKI FURUNO

SECOND SECRETARY

MR. HIROAKI ICHIBA

SECOND SECRETARY

MR. TETSURO ITO

SECOND SECRETARY

MR. SHU KAJITA

SECOND SECRETARY

MR. NOBUMITSU KAMIO

SECOND SECRETARY

MR. YUSUKE KANAZAWA

SECOND SECRETARY

MR. TAKAYUKI KOBAYASHI

MRS. AKITSU KOBAYASHI

SECOND SECRETARY

MR. KAZUNARI KOTAKE

MRS. MARI KOTAKE

SECOND SECRETARY

MISS MAYUMI KOYAMA

SECOND SECRETARY

MR. AKIRA KUWAYAMA

MRS. MICHIKO KUWAYAMA

SECOND SECRETARY

MR. TAKAHIRO NONAKA

MRS. NOBUKO NONAKA

SECOND SECRETARY

MISS KEIKO OSATO

SECOND SECRETARY

MS. HIROMI OTSUKI

SECOND SECRETARY

MR. KAZUHIKO SHIMIZU

SECOND SECRETARY

MR. YASUHIKO SUGITA

MRS. JUNKO SUGITA

SECOND SECRETARY

MR. SUNAO TAKAO

SECOND SECRETARY

MR. NOBUTAKA TAKEDA

MRS. NOBUKOTAKEDA

SECOND SECRETARY

MR. HIROSHI TANIGUCHI

MRS. KEIKO TANIGUCHI

SECOND SECRETARY

MR. YASUTOSHI TANIMOTO

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MR. YUDAI UENO

SECOND SECRETARY

MR. YUTAKA HIRAREN

MRS. TONAKO HIRAREN

THIRD SECRETARY

MR. TAKESHI MUGURUMA

MRS. NAHO MUGURUMA

THIRD SECRETARY

MR. GOMUROMOTO

THIRD SECRETARY

MISS YUKIE NAKANO

THIRD SECRETARY

MR. SATORU NISHIMURA

THIRD SECRETARY

MS. ERI OGAWA

THIRD SECRETARY

MR. MASAAKI SAITO

THIRD SECRETARY

MR. KOJI TANEMURA

THIRD SECRETARY

MR. MASANORI FUJITA

MRS. YUKO FUJITA

ATTACHE

MISS RIEKO FUKAMIYA

ATTACHE

MR. HIDEAKI HARADA

MRS. KATSURA HARADA

ATTACHE

MR. SHINICHI KAMINO

ATTACHE

MISS MIKI KAWAGUCHI

ATTACHE

MR. SUGURU KAWASAKI

MS. TOMOKO KAWASAKI

ATTACHE

MR. YOSUKE KAWASAKI

ATTACHE

MR. MASAHIROSATO

MRS. SHIKO SATO

ATTACHE

MS. CHIEKO SHIGEMOTO

ATTACHE

MR. NORIAKI SUGANO

MRS. TOMOKO SUGANO

ATTACHE

MR. HIROSHIGE TOYOKAWA

MRS. KAORI TOYOKAWA

ATTACHE

MR. SUGURU URAKAWA

ATTACHE

MR. SHOZO USHIJIMA

ATTACHE

MR. RYO YAMADA

ATTACHE

REAR ADMIRAL MASANORI YOSHIDA

MRS. MIKI YOSHIDA

DEFENSE & NAVAL ATTACHE

COLONEL TOMOFUSA HARADA MRS. MASAMI

HARADA MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL KOJI HIRATSUKA

MRS. YOSHIE HIRATSUKA AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SEI MITOH

MRS. SATSUKI MITOH

ASST. MILITARY ATTACHE

MR. TAKEHIROTASAKI

MRS. TAKAYO TASAKI

ASST. AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

1155 31ST STREET, NW 20036

(OFFICE 202-238-6900) (FAX 202-822-6524)

JORDAN

EMBASSY OF HASHEMITE KINGDOM OF JORDAN

Chancery: 3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-966-2664) (FAX 202-966-3110)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE ZEID RAAD ZEID AL HUSSEIN

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS SARAH ZEID*

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAFAR ABED A. HASSAN

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE TALAL BIN MOHAMMED

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS GHIDA TALAL

MINISTER

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS GHIDA TALAL

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE TALAL BIN MOHAMMED

COUNSELOR

MR. WALID ABDEL RAHMAN J. AL HADID

MRS. AMANY AHMAD ABU TALEB

FIRST SECRETARY

MR. SAMER ANTON NABER

FIRST SECRETARY

MR. SAMER A. DABBAS

MS. ABEER GHAZI JARRAR

SECOND SECRETARY

MR. SUFYAN SALMAN MUFLEH QUDAH

SECOND SECRETARY

MISS DANA YAHIA MOHAMMAD KHRIES

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MISS ABIR THEEB MAHMOUD MUHAISEN

THIRD SECRETARY

MS. MERISSA MOHD ALI IBRAHIM KHURMA

ATTACHE (PRESS)

BRIGADIER GENERAL ZIAD HAMDI ATALLAH MAJALI

MRS. AHLAM HAMAD SOUD MAJALI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL BASHIR HOLO MAHD KHASAWNEH

MRS. MAHA MOHAMMAD MUFLEH AYOUB ASST.

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

INFORMATION BUREAU

3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-966-1009) (FAX 202-667-0777)

MILITARY, AIR AND NAVAL ATTACHE OFFICE

3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-966-1009)

KAZAKHSTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN

Chancery: 1401 16TH STREET, NW 20036

(EMBASSY 202-232-5488) (FAX 202-232-5845)

HIS EXCELLENCY ERLAN A. IDRISSOV

MRS. NURILLA IDRISSOVA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TOLEUGAZY M. ABZHANOV

COUNSELOR

MR. ASKAR S. TAZHIYEV

MRS. MAIYA S. TAZHIYEVA

COUNSELOR

MS. AIGUL N. MOLDABEKOVA

SECOND SECRETARY

MR. GALIMZHAN B. NURMAGAMBETOV

MRS. MARZHAN B. NURMAGAMBETOVA

SECOND SECRETARY

MR.SAMATZHANABAY

MRS. MANSHUKZHANABAYEVA

SECOND SECRETARY

MR. BOLAT S. TEMIRBAYEV

THIRD SECRETARY

MR. ZHANBOLAT USSENOV

THIRD SECRETARY

MR. ALIBEKALDAMZHAROV

MRS. MAIRAALDAMZHAROVA

ATTACHE

MR. JANIBEK BEKTEMISOV

ATTACHE

MS. RAUSHAN DYUSSEMBAYEVA

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. VITALITY KANDYBKO

MRS. IRINA KLIMSKAYA

ATTACHE

MRS. DANA KHUSSAINOVA

MR. YERBOL KEMELBEKOV

ATTACHE

COLONEL ASSYLBEK A. MENDYGALIYEV

MRS. RAUSHAN K. MENDYGALIYEVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION

1401 16TH STREET, NW 20036

(OFFICE 202-232-5488) (FAX 202-232-3541)

KENYA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KENYA

Chancery: 2249 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-387-6101) (FAX 202-462-3829)

HIS EXCELLENCY PETER N. R. O. OGEGO

MRS. ROSE ASIIMWE OGINGA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GALMA MUKHE BORU

MRS. HADIJA SAID ABAKIYO GALMA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JAMES MISASA WAKIAGA

MRS. LUCY AWUOR MISASA WAKIAGA

COUNSELOR

MR. MOHAMED SALIMU SEIF SULEIMAN

MRS. ILHAAM SALEH AWADH

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. PETER MWANGI MACHARIA

MRS. FLACIAH WAKONYO MWANGI SECOND

SECRETARY (PROTOCOL & POLITICAL)

MR. JAMES NKONGE KANANUA

MRS. CATHERINE KAIMURI NKONGE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. JAMES MWANGI KIIRU

MRS. ANNE MUTHONI MWANGI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. PHILIP KIPROTICH LAGAT

MRS. JOSEPHINE JEPKEMOI LAGAT

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. JOYCE KAMBURA MARETE

MR. JULIUS WILLIE MARETEH

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. FELISINA WANJIRA NDWIGA

MR. FRANCIS NYAGA NJAGI

ATTACHE (IMMIGRATION)

MRS. LINA OSIDA OCHIENG

MR. FESTUS JACOB OCHIENG

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. WILFRED MEPUKORI PERE

ATTACHE (EDUCATION)

COLONEL LEONARD OTIENO OWAMBO

MRS. MARYAKINYI OWAMBO DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

KOREA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KOREA

Chancery: 2450 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-5600) (FAX 202-387-0250)

HIS EXCELLENCY TAE SIK LEE

MRS. SUK NAM LEE AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SEOKYOUNG CHOI

MRS. YOUNGIN CHOI MINISTER

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. KYOU HYUN KIM

MRS. SELEEEUN

MINISTER

MR. KISOOOHN

MRS. JUNGSOOKLEE

MINISTER

MR. SOCKJOONGYOON

MRS. HELEN HO YONG YOON*

MINISTER (PUBLIC AFFAIRS)

MR. TAEMYON KWON

MRS. MYUNG HEE SONG MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. DONGMAN HAN

MRS. SOOKYUNG JANG

COUNSELOR

MR. HOON HAN

COUNSELOR

MR. NAM KI HONG

MRS. MI KYOUNGCHOI COUNSELOR

MR. YOUNG JONG HONG

MRS. SOOKDO LIM

COUNSELOR

MR. MAN BOKJEON

MRS. MI JA JANG

COUNSELOR

MR. SANGHWAN JEONG

MRS. HEE OH

COUNSELOR (LEGAL)

MR. BYOUNGSULJIN

MRS. IN OK PARK

COUNSELOR

MR. YONGSIKJOO

MRS. YOUNGJA KIM COUNSELOR

(FINANCIAL & ECONOMIC)

MR. EUNSEOKKIM

MRS. MI HYANG NAM

COUNSELOR

MR. EUNGGWEON KIM

MRS. MEE KYEOUNG LEE

COUNSELOR

MR. HYOUNGZHIN KIM

MRS. NAHYUN KANG

COUNSELOR

MR. SOOHEUNG KIM

MRS. JAKYUNG PARK

COUNSELOR

MR. BAEKSOON LEE

MRS. JEE YOON CHUN

COUNSELOR

MR. HYEON PYO LEE

MRS. SOO HEE PARK

COUNSELOR

MR. JONG CHIL LEE

MRS. MI HEE KIM LEE

COUNSELOR

MR. KYONG YUL LEE

MRS. KYONG IN LEE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. YANG HO LEE

MRS. SEUNG HEE LEE

COUNSELOR

MR. SHUN WOO NAM

MRS. MYUNG SOOKAHN

COUNSELOR (FAIR TRADE)

MR. YOUNGKYUNOH

MRS. SOOKYUNG LEE

COUNSELOR

MR. JONG YONG PARK

MRS. YUN YOUNG PARK LEE

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. CHEMINRIM

MRS. SUNGMIN RIM KIM

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. TAEHEEWOO

MRS. JIN WHA WOO KIM

COUNSELOR

MR. CHOONHOYU

MRS. SEUN EAH TAK

COUNSELOR

MISS SARAH AHN

FIRST SECRETARY

MR. WOOK JIN CHANG

MRS. EUN SOO RA

FIRST SECRETARY

MR. JOONHOCHEON

MRS. YEONJAE SHIN

FIRST SECRETARY

MR. HYUN WOOCHO

MRS. SOO HEE KANG

FIRST SECRETARY

MR. JEONG HO CHOI

MRS. INSOOKJIN

FIRST SECRETARY

MR. SUNG HYUN CHOI

MRS. YI OK SON

FIRST SECRETARY

MR. YOUNG HEE CHUN

MRS. GIYOUNG HA

FIRST SECRETARY

MR. JONGPIL CHUNG

MRS. SANGHWEE SUH

FIRST SECRETARY

MR. YEONDOO JEONG

MRS. JAEYEON KANG

FIRST SECRETARY

MR. JIWEON JEONG

MRS. HYEEUN OH

FIRST SECRETARY

MR. JAEWOO JUN

MRS. CHUNGEUN KIM

FIRST SECRETARY

MR. YOON HO JUNG

MRS. SONG MEE KIM

FIRST SECRETARY

MR. TAE MAN KIM

MRS. MI YOUNG LEE

FIRST SECRETARY

MR. YONG JUN KIM

MRS. SOO JIN LEE

FIRST SECRETARY

MR. YOUNG WAN KIM

MRS. SO YEON KIM YANG

FIRST SECRETARY

MR. JUNG HYUKKWON

MRS. KYUNG JIN KWON MIN

FIRST SECRETARY

MR. KI CHANG KWON

MRS. IN YOUNG CHOI

FIRST SECRETARY

MR. CHAN HO LEE

MRS. HYE WON SHIN

FIRST SECRETARY

MR. JUNIL LEE

MRS. INMO AN

FIRST SECRETARY

MR. MOON HEE LEE

MRS. SEUNGHEELEESEO

FIRST SECRETARY

MR. SANG WOO LIM

MRS. MINSUNKIM

FIRST SECRETARY

MR. WOONGSOONLIM

MRS. EUN SUN LIM LEE

FIRST SECRETARY

MR. PANWOO NAM

MRS. EUNYOUNG LEE FIRST SECRETARY

SERGEANT HEUNGSIK PARK

MRS. BOO YOUNG KO

FIRST SECRETARY

MR. CHANG SOO RYU

MRS. HYUNJUNG PARK

FIRST SECRETARY

MR. SANGMIN RYU

MRS. HAEJEEN PAEK

FIRST SECRETARY

MR. SONG BUM SHIN

MRS. JOOHYEON KIM

FIRST SECRETARY

MR. MYOUNG SOO SON

FIRST SECRETARY

MR. SUNGJUNYEO

MRS. JI YOON LEE

FIRST SECRETARY

MR. YOUNGTAEAHN

MRS. SOOYOUNG KIM

SECOND SECRETARY

MR. KYUNGSOO CHUNG

MRS. KYOUNGOKSONG

SECOND SECRETARY

MR. SUNG KIL JANG

MRS. SO RYUNG LEE

SECOND SECRETARY

MR. YOUNG GWAN JU

MRS. MYUNG JIN LEE

SECOND SECRETARY

MR. KWANGSUKLEE

MRS. SUNG A. LEE

SECOND SECRETARY

MR. BYUNGCHULMOON

MRS. SUJUNGKIM

SECOND SECRETARY

MR. JANG HO PARK

SECOND SECRETARY

MR. HYUNGJU ROH

MRS. SOYUN KIM

SECOND SECRETARY

MR. CHANG HOYOO

MRS. BOKYUNG JUNG

SECOND SECRETARY

MR. JIN SANGYOO

MRS. SU RYUN YOO

SECOND SECRETARY

MR. YOUNG JOE YUN

MRS. YOUNG MI KIM

SECOND SECRETARY

MR. HAENGGU KANG

MRS. SANG HEE MOON

THIRD SECRETARY

MR. SUNGTAI KIM

MRS. EUN KYUNG LEE KIM

THIRD SECRETARY

MR. JUN HO LEE

MRS. SUN YOUNG NA

THIRD SECRETARY

MR. CHOONG RYUL JEON

MRS. EUNYOUNSEO

ATTACHE

COLONEL JONG RYUL KIM

MRS. JUNG SOOK HONG

ATTACHE (DEFENSE LOGISTICS)

MR. YONGHWAN KIM

MRS. YOUNG HEE KIM OH

ATTACHE (PLANNING & BUDGET)

COLONEL YEON DEOG KOO

MRS. SHIN HAE JUNG

ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

MR. SANG YOON LEE

MRS. JUNG AH YANG

ATTACHE

MR. SUNGHAN LEE

MRS. INAE SHIN

ATTACHE

MR. JAEHYUN SHIM

MRS. SOOK KYUNG SHIM KIM

ATTACHE (CUSTOMS)

MR. SANGILYOON

MRS. HYESOOG HAN

ATTACHE (DEFENSE SCIENCE)

MAJOR GENERAL DAE YOUNG KANG

MRS. JUNG AE KIM

DEFENSE ATTACHE

MR. SOONYEONGCHA

MRS. YOO OUK LEE

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN SAMMAN CHUNG

MRS. SOOKJA HEO

NAVAL ATTACHE

COLONEL MUKYUM KIM

MRS. HEANGSUN LEE

AIR ATTACHE

MAJOR DONGSUN KIM

MRS. JEONGSUKSEO

ASST. DEFENSE ATTACHE

COMMANDER YONG HO SUH

MRS. SOHYUNGKIM ASST. DEFENSE ATT A CHE

LIEUTENANT COLONEL YOUNGKWAN JI

MRS. MISUKKIM ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

MAJOR JOON KIM

MRS. YOUNG MI PARK ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SUKJOO YEO

MRS. MIYANG KIM ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

CHANCERY ANNEX

2400 WILSON BOULEVARD

ARLINGTON, VA 22201

(OFFICE 703-524-9273)

CONSULAR OFFICE

2320 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-5657) (FAX 202-342-1597)

EDUCATION OFFICE

2320 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-939-5634) (FAX 202-342-1597)

INFORMATION OFFICE

2370 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-797-6343) (FAX 202-387-0413)

OFFICE OF THE DEFENSE AND LOGISTICS

2400 WILSON BOULEVARD ARLINGTON, VA 22201

(OFFICE 703-524-5505)

KUWAIT

EMBASSY OF THE STATE OF KUWAIT

Chancery: 2940 TILDEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-966-0702) (FAX 202-966-0517)

HIS EXCELLENCY SHEIKH SALEM ABDULLAH AL JABER AL-SABAH

MRS. RIMAALSABAH AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NABEELALDAKHEEL

MRS. WEJDAN D S.M. AL BUSAIRI

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JASEM MOHAMED A. A. AL BUDAIWI

MRS. MONA SALEH M. S. AL MOHAMMAD

COUNSELOR

MISS REEM M. KH. Z. AL KHALED

COUNSELOR

DR. HASAN A. A. A. NASRALLAH

DR. GHANIMAH M. H. M. ALMATROOK

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ZEYAD AL MASHAN

MRS. YASMEEN M. A. M. H. AL ATIQI

FIRST SECRETARY

MR. NAWAF A. S. A. AL AHMAD

MRS. NOUFF.A. J. BOODAI

SECOND SECRETARY

MR. TALAL RASHED AL MANSOUR

SECOND SECRETARY

MR. MOHAMMAD N. M. M. ALHAJREY

SECOND SECRETARY

DR. FATMA SH. HASAN AL KHALIFA

DR. MUSAED RASHED A. AL HAROUN

ATTACHE (MEDIA)

MR. SALEH M. A. J. ALFAYLAKAWI

MRS. MAHA H. M. ALJERAN

ATTACHE

DR. AHMAD E. M. A. ALLOUGHANI

MRS. IBTESAM A. A. A. ALMAJED

ATTACHE (CULTURAL)

MR. AHMED S. S. ALSABTY

MRS. NOOR M.A. ALKATEEFI

ATTACHE

DR. FATIMAA. H. NAZAR

ATTACHE (CULTURAL)

COLONEL ABDULRAZAQ M. A. A. ALAWADHI MRS.

SEBEEHAH A. A. A. ALAWADHI ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BRIGADIER GENERAL MODHAYAN M. A. ALMODHAYAN

MRS. FAWZIYAH N. Y. NASER ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL FARAJ H. ESMAIL

MRS. BASIMAH S. AL LAHAW ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR HAMED H. M. H. AL AYAR

MRS. SOHAA. ALREFAI ASST. MILITARY ATTACHE

MAJOR TARIQ S. S. M. ALMUDHAF

MRS. TAHANI B. J. A. ALOMER

ASST. MILITARY ATTACHE

CULTURAL, UNIVERSITY, LIAISON OFFICES 3500

INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008 (OFFICE 202-363-8055)

HEALTH OFFICE

4201 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 502 20008

(OFFICE 202-686-4304)

INFORMATION OFFICE

2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 404 20037

(OFFICE 202-338-0211)

KYRGYZSTAN

EMBASSY OF THE KYRGYZ REPUBLIC

Chancery: 2360 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-338-5141) (FAX 202-338-5139)

HER EXCELLENCY ZAMIRA BEKSULTANOVNA SYDYKOVA

MR. GIIAZ ASANBEKOVICH TOKOMBAEV

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

DR. KAINARBEKA. TOKTOMUSHEV

MRS. IRINA NIKOLAEVNA TOKTOMUSHEVA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ARSLAN ANARBAEV

MINISTER-COUNSELOR

MR. ULAN DJUSUPOV

MRS. ALEXANDRA DJUSUPOVA

MINISTER-COUNSELOR

MR. EMIL KAIKIEV

MRS. JANNATERLYGA FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. BOLOT KULMATOV

MRS. NURGUL ILIAZOVA

FIRST SECRETARY

MS. SALTANAT TASHMATOVA

FIRST SECRETARY

MS. ULBOLSUNABYLGAZIEVA

ATTACHE

MS. CHINARA BEISHENBEKOVNA MAMBETOVA

ATTACHE

CONSULAR SECTION

1511 K STREET, NW 20005

(OFFICE 202-628-0433)

LAOS

EMBASSY OF THE LAO PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC

Chancery: 2222 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-6416) (FAX 202-332-4923)

HIS EXCELLENCY PHIANE PHILAKONE

MRS. SOMCHIT PHILAKONE AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PHOMMASIDSENA

MRS. THONGMAY SIDSENA COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BOUNNHANG KEOSAVANG

FIRST SECRETARY

MR. THONGLUNG SAYAVONG

FIRST SECRETARY

MR. PHOUVANH MOUKDAHANE

MRS. THIPHAPHONE MOUKDAHANE

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MR. VANHTHA SENGMEUANG

MRS. CHANSOUK PHOMMAVANH

SECOND SECRETARY

MR. CHANSAMONE THONGPRASEUTH

MRS. PHONESAVANH LUANGRATH

SECOND SECRETARY

MR. KONGTHONG BRIANENG

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. SOUTSADY KHAMPHANTHONG

MRS. DOUANGDAVANH KHAMPHANTHONG

THIRD SECRETARY

MR. VANGHUE NENGMONGVANG

THIRD SECRETARY

LATVIA

EMBASSY OF LATVIA

Chancery: 2306 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-328-2840) (FAX 202-328-2860)

HIS EXCELLENCY ANDREJS PILDEGOVICS

MRS. JELENA PILDEGOVICA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MARIS SELGA

MRS. MARIKA SELGA COUNSELOR (POLITICAL (DEPUTY CHIEF OF MISSION))

MRS. DINAEGLITE

MR. RAIMONDS VALDMANIS

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. INESELIEPINA

MR. JANIS LIEPINS

COUNSELOR

MR. ULDISSALENIEKS

MRS. ILZE NEPARTE SALENIECE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. AGNESE KALNINA

FIRST SECRETARY

MRS. MARIKA SELGA

MR. MARIS SELGA

FIRST SECRETARY

MR. EDGARS TRUMKALNS

FIRST SECRETARY

MRS. SIGITA PURINA

THIRD SECRETARY

MS. INETAVILCANE THIRD

SECRETARY

MS. INGAOZOLA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COMMANDER INGUS VIZULIS MRS. ELINA BRUNINA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

FIRST LIEUTENANT KARLIS LIDAKS

MRS. KATRINA LIDAKA ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER ARTIS TIRZMALIS

MRS. VIJATIRZMALE ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LEBANON

EMBASSY OF LEBANON Chancery: 2560

28TH STREET, NW 20008 (EMBASSY 202-9396-300)

(FAX 202-939-6324)

MR. ANTOINE CHEDID

MRS. AFIFE NICOLE CHEDID

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES)

MISS CARLA JAZZAR

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ZIAD ATTALLAH

MRS. ZEINA BARAKAT

FIRST SECRETARY

MR. WALID HAIDAR

FIRST SECRETARY

MR. MARWAN FRANCIS

SECOND SECRETARY

COLONEL ANTOINE ABI SAMRA

MRS. NADA SAMRA DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LESOTHO

EMBASSY OF THE KINGDOM OF LESOTHO

Chancery: 2511 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-797-5533) (FAX 202-234-6815)

HER EXCELLENCY MOLELEKENG E. RAPOLAKI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MABASIA NTSOAKI JEANETT MOHOBANE

COUNSELOR

MRS. MATOKA CORINA PHORI

MR. JOSHUA REENTSENG PHORI

FIRST SECRETARY

MS. MATHABISO ISDORINA SEGOJANE

THIRD SECRETARY

LIBERIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF LIBERIA

Chancery: 5201 16TH STREET, NW 20011

(EMBASSY 202-723-0437) (FAX 202-723-0436)

HIS EXCELLENCY CHARLES A. MINOR

MRS. COMFORT M. MINOR AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. S. PRINCE PORTE

MINISTER

MR. SAMUEL ZEL ABU

MRS. COMFORT R. J.ABU

COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MS. MARGARET C. ANSUMANA

COUNSELOR (MARITIME)

MR. ALEXANDER H. N., III WALLACE

MRS. MIAMA L. WALLACE COUNSELOR (ECONOMIC & TRADE) & CONSUL

MRS. STATARIA ETHEL COOPER

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER J., SR NIPPY

MS. OLIVE M. B. NIPPY

FIRST SECRETARY & CONSUL

MRS. CATHERINE J. NMAH

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

LIBYA

EMBASSY OF THE LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA

Chancery: 2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 705 20037

(EMBASSY 202-944-9601) (FAX 202-944-9606)

MR. ALI SULEIMAN AUJALI

MRS. NAIMAM. BSEIKRI MINISTER (CHARGE

D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. GIUMAM. M. FARES

MRS. SUADS. E. OMRAN

COUNSELOR

MS. WIDADK. A. SARRAH

COUNSELOR

MR. ABDULHAMID OTHMAN YAHYA

MRS. FAIZA M. GHARIB

COUNSELOR

MR. ABDULHAMID A. A. MEGEIRHI

MRS. RIHAM O. S. ELWEZRI

SECOND SECRETARY

MR. ALSUDIKS. S.ALI

MRS. FATIMA A. S. AUJALI

THIRD SECRETARY

MR. SOFIAN A. A. BELKHEIR

THIRD SECRETARY

MR. SALEM S. G. EL REISHI

MRS. SOMYA I. A. EL TURKI

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED M.O. MELAD

MRS. NORIA A KHALI

THIRD SECRETARY

MR. NASER S. Z. ELSHAFT

MRS. LAILAM. Z. ESHOFTI

ATTACHE (CONSULAR)

MR. ASAD A. I. FARHAT

MRS. SANA A. A. ABDELHADI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. WALID M. A. SHAKWARA

MRS. ASMAHAN A. M. ASHEEB

ATTACHE (CONSULAR)

ECONOMIC AND CONSULAR OFFICE

2600 VIRGINIA AVENUE, NW, SUITE 711 20037

LIECHTENSTEIN

EMBASSY OF THE PRINCIPALITY OF

LIECHTENSTEIN Chancery: 888 17TH STREET, NW,

SUITE 1250 20006 (EMBASSY 202-331 -0590) (FAX 202-331 -3221)

HER EXCELLENCY CLAUDIA FRITSCHE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

LITHUANIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA

Chancery: 4590 MACARTHUR BOULEVARD, NW, SUITE 200 20007 (EMBASSY 202234-5860)

(FAX 202-328-0466)

HIS EXCELLENCY AUDRIUS BRUZGA

MRS. IMSRE SABALIUNAS BRUZGIENE*

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TOMAS GULBINAS

MRS. KRISTINA GULBINIENE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. DALIA KADISIENE

MR. EVALDAS KADISIUS

MINISTER-COUNSELOR

MS. SIGITA KAVALIUNAITE

MR. GEDIMINAS CERNIAUSKAS

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANDRIUS KRIVAS

MRS. RUTA KRIVIENE

COUNSELOR

MR. SARUNAS MARCIULIONIS

COUNSELOR (HUMANITARIAN, CULTURAL & SPORTS)

MR. ANTANAS PAZARAUSKAS

MRS. RASA PAZARAUSKIENE

COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. ERIKA VEBERYTE

MR. TRYGVE OLAF OLSON*

COUNSELOR

MR. LIUTAURAS BAUZA

MRS. EVA BAUZIENE

FIRST SECRETARY

MISS NIDA DALMANTAITE

FIRST SECRETARY

MR. ARUNAS SPURGA

MRS. JURGITA SPURGIENE

SECOND SECRETARY

MR. KESTUTIS VASKELEVICIUS

THIRD SECRETARY (PRESS & POLITICAL OFFICER)

MS. GABRIELE KLIMAITE

ATTACHE (CONSULAR)

MR. LAIMIS RUBINSKAS

MRS. AURELIJA RUBINSKIENE

ATTACHE (CONSULAR)

COLONEL ROMUALDAS PETKEVICIUS MRS.

LARISA PETKEVICIENE DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL EGIDIJUS ARMALYS

MRS. JURATEARMALIENE ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LUXEMBOURG

EMBASSY OF THE GRAND DUCHY OF LUXEMBOURG

Chancery: 2200 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-4171) (FAX 202-328-8270)

HIS EXCELLENCY JOSEPH WEYLAND MRS. BENEDICTE

BOUCQEAU AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NICOLAS MACKEL

MRS. MARIE ISABELLE CALLIER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARC HENRI GODEFROID

MRS. DOROTHEE EDITH LOETSCH FIRST

SECRETARY (ADMINISTRATIVE) & CONSUL

MACEDONIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MACEDONIA

Chancery: 2129 WYOMING AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-667-0501) (FAX 202-667-2131)

HIS EXCELLENCY ZORAN JOLEVSKI

MRS. SUZANA JOLEVSKA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLIVER KRLIU

MRS. SONJAGIEVSKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. MARIJAN POP ANGELOV

COUNSELOR

MRS. BEBAZAKULA

COUNSELOR (POLITICAL-MILITARY)

MR. IGOR DUKOSKI

MRS. NATASA DUKOSKA

SECOND SECRETARY

MR. JAKUP REDZEPI

MRS. HABIBE REDZEPI

THIRD SECRETARY

COLONEL ZLATKO ONCEVSKI

MRS. KATICA ONCEVSKA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MADAGASCAR

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MADAGASCAR

Chancery: 2374 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-5525) (FAX 202-265-3034)

HIS EXCELLENCY JOCELYN BERTIN RADIFERA

MRS. ERNA LISA RADIFERA* AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. EULALIE NARISOLO RAVELOSOA

MR. JEAN DE LA CROIX RABEMANANJARA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MISS JOSEE CHRISTIANE RAZAFIJEMISA

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JUSTIN MANARINJARA

MRS. GEORGINE MANARINJARA

ATTACHE (FINANCIAL)

MALAWI

EMBASSY OF MALAWI

Chancery: 1029 VERMONT AVENUE, NW, SUITE 100 20008

(EMBASSY 202-721 -0270) (FAX 202-721-0288)

HER EXCELLENCY HAWA OLGA NDILOWE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KENNA ALEWA MPHONDA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RHINO GRANT MCHENGA

MRS. LISSY JACQUILINE MCHENGA

COUNSELOR (HEAD OF CHANCERY)

MS. YVONNE TINYADE KALUMO

FIRST SECRETARY (COMMUNICATIONS)

MRS. JIDDY EDITH MALETA

MR. ROBERT KONZANI MALETA

FIRST SECRETARY

MR. RENOX WILLIAM MALUWA

MRS. BEATRICE MALUWA FIRST

SECRETARY (ADMINISTRATION)

MS. MARTHA THOKOZANI CHIKUNI CHONGWE

MR. JOHN JOHN CHONGWE

SECOND SECRETARY

MS. JANE NGINERIWA KAMBALAME

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MALAYSIA

EMBASSY OF MALAYSIA

Chancery: 3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-572-9700) (FAX 202-572-9882)

HER EXCELLENCY DR. RAJMAH HUSSAIN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ILANGO KARUPPANNAN

MRS. NIRMALA DEVI M. G. MAHADEVAN

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AMIRUDDIN BIN ABD JALIL

MINISTER-COUNSELOR

MR. ISHAM BIN ISHAK

MRS. NOOR LAILI BINTI HAMZAH

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. NORAINI BINTI ABD HAMID

MR. HASDI BINYUSOFF

COUNSELOR

MR. MOHD SUHAIMI AHMAD TAJUDDIN

MRS. RUKATINI ISMAIL FIRST

SECRETARY (ECONOMIC)

MR. WAN ASHBI BIN LEMAN

MRS. NORASHIKIN BINTI MOHAMAD ASHARI

FIRST SECRETARY

MR. AMIR FAIZAL AHMAD

MRS. NORHAYATI BINTI HUSSIN

SECOND SECRETARY

MR. JAMALUDDIN YUSOF RAWTHER

MRS. MASTURA BINTI SHAIKALI SECOND

SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. MOHD ADERIN AZI BIN MOHD UZIR

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MS. SITI ZUBAIDAH BINTI A. HAMID

ATTACHE (EDUCATION)

DR. THIAGARAJAN TANGAVELU

MRS. PAVANY PERIASAMY

ATTACHE (SCIENCE)

MRS. NORHUDA BINTI ABD RAZAK

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. MOHAMAD ZAKI HUSIN

MRS. FATIMAH EMBONG

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. ROSLLAN BIN ISMAIL

MRS. NOOR HAFIDZAH OMAR

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. AHMAD YEOB BIN KASSIM ASST. ATTACHE (EDUCATION)

MR. ZAINAL ABBIDIN BIN UJANG

MRS. JAMILAH BINTI ABD JABAR

ASST. ATTACHE (EDUCATION)

COLONEL LATIP BIN ISMAIL

MRS. CHE NORSIAH BINTI MOHAMMAD

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR HISHAMUDDIN BIN ZAHRULLAYALI

MRS. FAZILAH BINTI MOHAMAD ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CONSULAR SECTION

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9755)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9711) (FAX 202-572-9884)

ECONOMIC COUNSELOR OFFICE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9735) (FAX 202-572-9782)

MALAYSIAN RUBBER EXPORT PROMOTION COUNCIL

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9771) (FAX 202-572-9787)

MALAYSIAN STUDENTS OFFICE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9765) (FAX 202-572-9784)

MARA STUDENTS OFFICE

1501 18TH STREET, NW 20036

(OFFICE 202-328-2777) (FAX 202-462-6851)

SCIENTIFIC ATTACHE

3516 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-572-9768) (FAX 202-572-9783)

MALDIVES

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MALDIVES

Chancery: 800 2ND AVENUE, SUITE 400E NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-599-6195) (FAX 212-661 -6405)

MALI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MALI

Chancery: 2130 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-2249) (FAX 202-332-6603)

HIS EXCELLENCY ABDOULAYE DIOP

MRS. MARIAM OLGA LINDA TOURE EPSE DIOP

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. HAWAYE TOURE

COUNSELOR

MR. MAMOUNOU TOURE

MRS. OULEYMATOU TOURE

COUNSELOR

MR. MOUSTAPHA TRAORE

MRS. NENE OUMOU DIALLO EPS TRAORE

COUNSELOR

MR. MAMADOU CAMARA

MRS. TENIN DIAKITE EPS CAMARA

ATTACHE (FINANCIAL)

MALTA

EMBASSY OF MALTA

Chancery: 2017 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-462-3611) (FAX 202-387-5470)

HIS EXCELLENCY MARK ANTHONY MICELI FARRUGIA

MRS. JOSETTE MICELI FARRUGIA AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. CHRISTINE PACE

FIRST SECRETARY & CONSUL

MARSHALL ISLANDS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE MARSHALL ISLANDS

Chancery: 2433 MASSACHUSETTS AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20008

(EMBASSY 202-234-5414) (FAX 202-232-3236)

HIS EXCELLENCY BANNY DE BRUM

MRS. HONOR DE BRUM AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CHARLES RUDOLPH PAUL

FIRST SECRETARY

MS. DIXIE LOMAE

SECOND SECRETARY

MAURITANIA

EMBASSY OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF MAURITANIA

Chancery: 2129 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-232-5700) (FAX 202-319-2623)

HIS EXCELLENCY IBRAHIMA DIA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABALABASS BASS

MRS. MARIETOU BASS

MINISTER-COUNSELOR

MR. MOUSSA OUMAR DIOP

MRS. AMINATA MAMADOU DIOP

COUNSELOR

MR. AHMED OULD BEKRINE

COUNSELOR

MR. MOHAMED EL MOCTAR A. OULD YOUBA

COUNSELOR

MR. DHEHBI ALARBI

MRS. GHADA HAMDAN

FIRST SECRETARY

COLONEL MOHAMED ZNAGUI OULD SIDAHMED ELY

MRS. HAYA MINT AHMED SALEM

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAURITIUS

EMBASSY OF REPUBLIC OF MAURITIUS

Chancery: 4301 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 441

20008 (EMBASSY 202-2441491)

(FAX 202-966-0983)

HIS EXCELLENCY KEERTEECOOMAR RUHEE

MRS. SARITA DEVI RUHEE AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MISS SHIU CHING YOUNG KIM FAT

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. VINODBUSJEET

MRS. SAMSOON NESSA BUSJEET MINISTER-COUNSELOR

(ECONOMIC & TRADE)

MISS SHAFEENAAZ NURMAHOMED

SECOND SECRETARY

MEXICO

EMBASSY OF MEXICO

Chancery: 1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(EMBASSY 202-728-1600) (FAX 202-728-1698)

HIS EXCELLENCY ARTURO SARUKHAN CASAMITJANA

MRS. PILAR VERONICA VALENCIA FEDORA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JULIAN VENTURA VALERO

MRS. MARIANA LUISELLI GARCIADIEGO

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARIO GILBERTO AGUILAR SANCHEZ

MINISTER (FISHERY)

MR. JOSE CARLOS BORUNDA ZARAGOZA

MRS. ADRIANA GONZALEZ RIOS

MINISTER

MR. ERNESTO CESPEDES OROPEZA

MINISTER

MR. EDUARDO CHAILLO ORTIZ

MRS. FABIOLA LIZARRAGA RUIZ

MINISTER (TOURISM)

MR. JORGE ALEJANDRO COLIN ELIAS

MRS. LAURA ANGELICA PAEZ BERNAL

MINISTER

MR. JESUS ENRIQUE ESCAMILLA NUNEZ

MINISTER (PUBLIC SECURITY)

MR. CARLOS ISAURO FELIX CORONA

MRS. EUN HAI KIM

MINISTER

MR. JOSE MARTIN GARCIA SANJINES

MRS. PATRICIA GOMEZ DE GARCIA

MINISTER (TAX & CUSTOMS)

MR. ALEJANDRO GUTIERREZ BALBOA

MINISTER

MR. HECTOR MARQUEZ SOLIS

MRS. FLORINA MARTINEZ VEGA

MINISTER (TRADE)

MR. ALEJANDRO POSADAS URTUSUASTEGUI

MRS. PERLA LILIANA NAVA RAMIREZ

MINISTER (ENVIRONMENTAL AFFAIRS)

MR. CARLOS MANUEL SADA SOLANA

MRS. MARIA ELENA VAZQUEZ ESCOBEDO

MINISTER (CONGRESSIONAL)

MR. JOSE MANUEL DE SUAREZ Y DE OVANDO

MRS. ADRIAN MARIE SMALL* MINISTER

(ATTORNEY GENERAL'S OFFICE)

MR. CARLOS VAZQUEZ OCHOA

MRS. EDMI H. CLAUDIA RAMOS CUEVAS

MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. RICARDO ALDAY GONZALEZ

COUNSELOR (PRESS)

MRS. KAREN NICOLE ANTEBI BENUZILLO

MR. WILLIAM GOLDFARB LEGHER

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JOSE ALBERTO BALBUENA BALBUENA

MRS. AMAYA QUINTANA VERASTEGUI

COUNSELOR (TAX AND CUSTOMS)

MR. FRANCISCO JAVIER DIAZ DE LEON

MRS. MARIA ELSA JIMENEZ SANCHEZ

COUNSELOR

MR. ENRIQUE ERNESTO ESCORZA ZAMUDIO

MRS. ANA ELIZABETH RODRIGUEZ BEDOY

COUNSELOR

MR. JUAN JOSE GARCIA DE OTEYZA

COUNSELOR (CULTURAL)

MISS MARTHA JOSEFINA GAYTAN FRETTLOHR

COUNSELOR

MR. FROYLAN GRACIA GALICIA

MISS MARA GABRIELA YANEZ ZAZUETA

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. JORGE NAVARRO LUCIO

MS. AUDREY RIVERA GOMEZ

COUNSELOR

MR. JAIME ORTIZ AUB

MRS. LORENA OCHOA RODRIGUEZ

COUNSELOR

MR. ANTONIO ORTIZ MENA LOPEZ NEGRETE

MRS. MARIANA MARTINEZ BERLANGA

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JOSE LUIS PAZ VEGA

MRS. GEORGINA PASTELIN ISLAS

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JACOB PRADO GONZALEZ

MRS. ANDREA OFELIA RIOS RIVERA MELO

COUNSELOR (LATINO AFFAIRS)

MR. CARLOS QUESNEL MELENDEZ

MRS. MARGARITA GONZALEZ DE QUESNEL

COUNSELOR (LEGAL)

MR. SERGIO SOTO NUNEZ

MRS. THELMA RUTH OROZCO RODRIGUEZ

COUNSELOR (TRADE)

MR. JAVIER TELLO DIAZ

COUNSELOR (CHIEF OF STAFF)

MR. JOSE OCTAVIO TRIPP VILLANUEVA

MRS. ADRIANA DEL CARMEN MACIAS TOVAR

COUNSELOR (POLITICAL AFFAIRS)

MR. LEOPOLDO VELARDE ORTIZ

MRS. MARTHA ESTELA BALA LUGO

COUNSELOR (ATTORNEY GENERAL'S OFFICE)

MR. JOSE ALFONSO ZEGBE CAMARENA

COUNSELOR

MRS. LUZ ELENA BANOS RIVAS

MR. CESAR BADILLO JASSO

FIRST SECRETARY

MR. SALVADOR BEHAR LAVALLE

MRS. ADRIANA ISABEL KADO SEGOVIA

FIRST SECRETARY

MISS SILVIA PATRICIA CAPETILLO ALFONSO

FIRST SECRETARY (TOURISM)

MISS AYDEE DE LA PAZ CAZARES

FIRST SECRETARY

MRS. ILSE LILIAN FERRER SILVA

MR. DOUGLAS PETER SMURR*

FIRST SECRETARY

MRS. EMILIA MARIA GONZALEZ ESTEVA

FIRST SECRETARY (PUBLIC SECURITY)

MR. MARTIN RAFAEL GONZALEZ HERNANDEZ

MRS.AIDACENDEJAS GLEASON

FIRST SECRETARY (TOURISM)

MR. JUAN CARLOS LARA ARMIENTA

MRS. MARIA ALEJANDRA EZETA BAGNIS

FIRST SECRETARY

MS. AUDREY RIVERA GOMEZ

MR. JORGE NAVARRO LUCIO

FIRST SECRETARY

MR. JOSE LUIS ROBLES URQUIZA

MRS. ERIKA ALFARO SIGNORET

FIRST SECRETARY (INTERIOR AFFAIRS)

MR. RICARDO F. ROJAS GRANADOS

MRS. BRENDA ESTHELA MARTINEZ VERGARA

FIRST SECRETARY

MR. FERNANDO GONZALEZ SAIFFE GONZALEZ

SECOND SECRETARY

MR. MAURICIO IBARRA PONCE DE LEON

SECOND SECRETARY (SPECIAL AFFAIRS & HUMAN RIGHTS)

MR. CARLOS JESUS ISUNZA CHAVEZ

SECOND SECRETARY

MRS. CLAUDIA KELLER LAPAYRE

SECOND SECRETARY

MS. MARIA CRISTINA OROPEZA ZORRILLA

SECOND SECRETARY

MR. FRANCISCO SANDOVAL SAQUI

SECOND SECRETARY

MRS. LETICIA MAKI TERAMOTO SAKAMOTO

MR. WILBERT TORRE RAMIREZ

SECOND SECRETARY

MR. JORGE ALVARO TORRES OROZCO

SECOND SECRETARY

MR. MOISES J. ZAVALETA LOPEZ

SECOND SECRETARY

MRS. ERIKA GABRIELA MARTINEZ LIEVANO

THIRD SECRETARY

MS. DULCE MARIA SOTELO GALEANA

THIRD SECRETARY (PUBLIC SECURITY)

MS. MARIA DEL CARMEN AGUIRRE

ATTACHE

MR. ARTURO CALDERON RUANOVA

MRS. NORMA IDALID GARDUNO MEDINA

ATTACHE

MS. MARIA CRISTINA CANO SANTOSCOY

ATTACHE & VICE CONSUL

MRS. MARINES CERVANTES MAYAGOITIA

ATTACHE (CONSULAR)

MR. HECTOR CORTES GOMEZ RUEDA

MRS. VIRGINIE DEZAN

ATTACHE (AGRICULTURAL)

MRS. LEA CORTI

MR. JESUS ARTURO GARCIA

ATTACHE (OFFICE OF AMBASSADOR)

MS. ARCELIA DOMINGUEZ MEDINA

ATTACHE & CONSUL

MRS. LAURA JUAREZ DAVILA

ATTACHE

MRS. MARGARITA IVONNE LASTIRI JIMENEZ

ATTACHE

MR. HUMBERTO A. MARTINEZ PELAYO

MRS. MARIA I. MARTINEZ DE GUZMAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. FERNANDA MONTANO VALDES

MR. JOSHUA NEAL KLATZKIN*

ATTACHE

MRS. ELSA RAMIREZ MORALES

MR. ILKER OKTEN

ATTACHE

MAJOR GENERAL PEDRO FELIPE GURROLA RAMIREZ

MRS. ELSA ELIUTH IBARROLA DE GURROLA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

REAR ADMIRAL JOSE ANTONIO MEIXUEIRO RAMIREZ

MRS. ANA JULIA DE LOS SANTOS HERNANDEZ

NAVAL ATTACHE

MAJOR GREGORIO BADILLO HERNANDEZ

MRS. ROSA ELENA DAVILA MACUIL

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JOSE FRANCISCO MORENO BARRERA

MRS. BLANCA LAURA VAZQUEZ MEDRANO

ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL CUAUHTEMOC F. ARELLANO AVILA

MRS. AMALIA FABIOLA HERREJON TECANHUEY

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL JOSE LUIS CHAVEZ ALDANA

MRS. PATRICIA GUTIERREZ MARTINEZ

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MARIO ALBERTO MARTINEZ VERDUZCO

MS. LETICIA LOPEZ HERNANDEZ

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT FRANCISCO JAVIER BRINGAS FRANCO

MRS. GABRIELAZAMUDIO GARCIA

ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL OSCAR RENE RUBIO SANCHEZ

MRS. AURORA RIVERA GALINDO ASST. AIR ATTACHE

AGRICULTURAL AND FORESTY MINISTER

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-728-1728)

CONSULAR OFFICE

2829 16TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-736-1000)

CONSULAR OFFICE

2829 16TH STREET, NW 20009

DEFENSE, MILITARY AND AIR OFFICE

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-728-1741)

FINANCIAL COUNSELOR OFFICE

1615 L STREET, NW, SUITE 310 20005

(OFFICE 202-338-9010) (FAX 202-338-9244)

NAVAL ATTACHE

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1760) (FAX 202-728-1767)

TOURISM BOARD

2829 16TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-728-1600) (FAX 202-728-1698)

TOURISM MINISTER

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-728-1758)

TRADE NEGOTIATIONS

1911 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20006

(OFFICE 202-728-1687) (FAX 202-296-4904)

MICRONESIA

EMBASSY OF THE FEDERATED STATES OF MICRONESIA

Chancery: 1725 N STREET, NW 20036 (EM

BASSY 202-223-4383) (FAX 202-223-4391)

MR. JAMES AMANDO NAICH

MRS. ANGELINA PRESTIPINO NAICH*

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. DOMINIC R. MALUCHMAI

MRS. MARYANN R. MALUCHMAI

FIRST SECRETARY

MOLDOVA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MOLDOVA

Chancery: 2101 S STREET, NW 20008 (EM

BASSY 202-667-1130) (FAX 202-667-1204)

HIS EXCELLENCY NICOLAE CHIRTOACA

MRS. TATIANA CHIRTOACA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANDREI GALBUR

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DORIN PANFIL

FIRST SECRETARY

MRS. MARIANA ROIBU

FIRST SECRETARY

MS. CORNELIA PLESCA

SECOND SECRETARY

MR. ANDREI POPOV

MRS. NATALIA POPOV SECOND

SECRETARY (POLITICAL)

MR. TUDOR ULIANOVSCHI

SECOND SECRETARY

MR. SERGIUODAINIC

THIRD SECRETARY & CONSUL

MONACO

EMBASSY OF MONACO Chancery: 866

UNITED NATIONS PLAZA, SUITE 520

NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-832-0721)

HIS EXCELLENCY GILLES ALEXANDRE NOGHES

MRS. ELLEN JANE NOGHES* AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AURELIENSEYDOUX DE CLAUSONNE

SECOND SECRETARY

MONGOLIA

EMBASSY OF MONGOLIA Chancery: 2833 M STREET, NW 20007 (EMBASSY 202333-7117)

(FAX 202-298-9227)

HIS EXCELLENCY BOLD RAVDAN MRS. OYUUN MIJIDDORJ

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ODONJIL BANZRAGCH

MRS. ENKHTUYA RAVJIR MINISTER-COUNSELOR

(DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. JAMBALDORJ TSERENDORJ

MRS. DULAMSUREN GOMBO

MINISTER-COUNSELOR

MR.TSENDADIYA

MRS. DOVDON SARANTUYA

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. GANBOLD GONCHIG

MRS. MASHBADRAKH BAASANJAV

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MS. TUMENBAYAR NYAMAA

FIRST SECRETARY (TRADE & ECONOMIC)

MR. DAWADASH SAMBUU

MRS. BAIGALMAA PUREVDORJ

SECOND SECRETARY

MR. BAT OCHIR NAVAANTAYA

MRS. DARIIMAAYONDON

THIRD SECRETARY

MR. MENDJARGAL GANBOLD

ATTACHE (PROTOCOL)

LIEUTENANT COLONEL MENDEE JARGALSAIKHAN

MRS.TUMEN ULZII ADIYA

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

MONTENEGRO

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MONTENEGRO

Chancery: 1610 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-234-6108) (FAX 202-234-6109)

HIS EXCELLENCY MIODRAG VLAHOVIC

MRS. NATASA VLAHOVIC AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MIROSLAV SCEPANOVIC

MRS. ANA JOVANOVIC SCEPANOVIC

COUNSELOR

MR. VELJKOMILONJIC

MRS. ANAMILONJIC

FIRST SECRETARY

MR. MILJAN MUGOSA

THIRD SECRETARY

MOROCCO

EMBASSY OF THE KINGDOM OF MOROCCO

Chancery: 1601 21ST STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-462-7980) (FAX 202-462-7643)

HIS EXCELLENCY AZIZ MEKOUAR

MRS. MARIA FELICE CITTADINI CESI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. AICHAAFIFI

MINISTER-COUNSELOR

PRINCE MOULAY SOULEIMANE CHERKAOUI

MRS. HINDHRIDA

MINISTER-COUNSELOR

MR. MOHAMMED ARROUCHI

MRS. ZOULFA EL BAGHDADI

COUNSELOR

MR. MOHAMED EL HAJJAJI MRS. LEILA EL ALJ

COUNSELOR (PAYMASTER GENERAL)

MR. KARIMELMANSOURI

MRS. TIFA BOURJOUANE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MOHAMED ADIL EMBARCH

MRS. AICHA EL BOUKHARI

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. KHALID GUELZIM

COUNSELOR

MR. HASSAN KHANTACH

MRS. MARIA JOSEFA NOVALVOSBAENA

COUNSELOR (CONSULAR AFFAIRS)

MR. MOURAD LAYACHI

MRS. SANAE EL KADIRI EL YAMANI

COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. MOUNAMOULINE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ALI RAH

MRS. NAJATADDOU

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. HAKIM SAYAH

COUNSELOR

MS. JAMILAALAOUI

FIRST SECRETARY

MS. LALLA LAILA EL ALAOUI LAMDAGHRI

FIRST SECRETARY

MR. RACHID LAKHAL

MRS. LAMYAA MOKHTARI

FIRST SECRETARY

MR. LHOUCINE RHAZOUI

FIRST SECRETARY

MS. FATIMAZOHRA ERFIKI

THIRD SECRETARY

COLONEL JAWAHARLAL LAYACHI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

1821 JEFFERSON PLACE, NW (OFFICE 202-462-7979)

MOZAMBIQUE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF MOZAMBIQUE

Chancery: 1525 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-293-7146) (FAX 202-835-0245)

HIS EXCELLENCY ARMANDO ALEXANDRE PANGUENE

MRS. TERESA PANGUENE AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FLORENCIO JOEL ALBERTO SELE

MRS. AMBROSINA DELFINA DOS S. TAMELA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANTONIO RODRIGUES JOSE

MRS. EMILIA HELMA SAMUEL SENGO

COUNSELOR

MR. LUIS EDUARDO SITOE

MRS. RAQUIA MAHOMED

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. CUSTODIO FERREIRA OSSIFO

MS. JACINTA DE JESUS FERNANDES

SECOND SECRETARY

MR. FERNANDO GOENHA

MRS. FAITH MBEWE

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. MAXIMIANO MAXLHAEIA

MRS. JULIA AUGUSTO GUIMARAES

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

NAMIBIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NAMIBIA

Chancery: 1605 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-986-0540) (FAX 202-986-0443)

HIS EXCELLENCY PATRICK NANDAGO

MRS. ELINA NANDAGO AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MORVEN MASUSO LUSWENYO

MRS. LILIAN SISWANISO LUSWENYO MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PAHUKENI PAULUS TITUS

MRS. BEATRIZ MARIA TITUS

FIRST SECRETARY

MR. DUDLEY DELIE

MRS. EMOGENE ALZENA DELIE

SECOND SECRETARY

MRS. ELLEN CHRISTINA BEUKES SWARTZ

MR. PHILLIP SWARTZ

THIRD SECRETARY

NAURU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF NAURU

Chancery: 800 SECOND AVENUE

NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-937-0074) (FAX 212-937-0079)

HER EXCELLENCY MARLENE INEMWIN MOSES

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

NEPAL

EMBASSY OF NEPAL Chancery: 2131

LEROY PLACE, NW 20008 (EMBASSY 202-6674550)

(FAX 202-667-5534)

MR. KALI PRASAD POKHREL

MRS. KAMALA POKHREL MINISTER-COUNSELOR

(CHARGE D'AFFAIRES, A.I.)

MR. KRISHNA CHANDRA ARYAL

MRS. GANGAARYAL

FIRST SECRETARY

MR. HARISHCHANDRA GHIMIRE

MRS. SIRJANA KUMARI GHIMIRE

FIRST SECRETARY

MR. GAURISHWOR REGMI

MRS. MAYA REGMI THIRD

SECRETARY

COLONEL HEMANTA RAJ KUNWAR

MRS. JYOTI KUNWAR

DEFENSE & MILITARY ATTACHE
COPYRIGHT 2007 U.S. Department of State
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2007 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 Reader Opinion

Title:

Comment:



 

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:DOMINICA-NEPAL
Publication:Diplomatic List
Article Type:List
Geographic Code:1USA
Date:Sep 22, 2007
Words:13404
Previous Article:Diplomatic list.
Next Article:Diplomatic list.
Topics:


Related Articles
TIES WITH LIBYA ANNOUNCED.
Dominica switches to China.
Cuban opens four Caricom embassies.
Genuine used American Embassies come at a price.
Preface.
Diplomatic list.
Diplomatic list.
Diplomatic list.
Rethinking dependency theory: the case of Dominica, the Rascal State.
Nepal Maoist chief heads to US to meet Bush, address UN

Terms of use | Copyright © 2014 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters