Printer Friendly

Bay Path Regional Vocational Technical High School 2009 Awards.

The following scholarships and awards were presented to members of the class of 2009:

John & Abigail Adams Scholarship - Shaina E. Albert.

Fisher Tool Award - Thomas H. Arnold III.

Oxford Women's Scholarship - Nicole J. Atchue.

John & Abigail Adams Scholarship - Angel E. Baez.

President's Award for Educational Excellence - Angel E. Baez.

BP Education Foundation Scholarship - Angel E. Baez.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Angel E. Baez.

President's Award for Educational Excellence - Justine A. Barnes.

Gold Medal Winner in Health Occupations Knowledge Bowl/Skills USA State - Justine A. Barnes.

Tech Prep College Credit in Health Technology - Justine A. Barnes.

Kayla M. Christian Memorial Scholarship - Rebecca M. Bonin.

Senior DECA Award - Jonathan T. Bottom.

Senior Student Council Award - Jonathan T. Bottom.

President's Award for Educational Achievement - Jonathan T. Bottom.

Renaissance Leadership Award - Jonathan T. Bottom.

Joel H. Prouty Lodge of Masons Award - Jonathan T. Bottom.

John & Abigail Adams Scholarship - Joseph A. Boulay.

Rob Roy Academy Scholarship - Katlyn Brown.

Southbridge Credit Union Award - Daniel T. Brunelle.

Dennis Collins Tool Award, $500 - Daniel T. Brunelle.

President's Award for Educational Achievement - Daniel T. Brunelle.

BP Education Foundation Scholarship - Daniel T. Brunelle.

Helping Hand Society Award - Daniel T. Brunelle.

St. Anne's Church "Chip" Hanlon Scholarship - Daniel T. Brunelle.

BPTA Award - Daniel T. Brunelle.

BP Education Foundation Scholarship - Krysta J. Brunner.

Kayla M. Christian Memorial Scholarship - Krysta J. Brunner.

SADD "Dance Don't Chance" Video Scholarship - Krysta J. Brunner.

Deserving Senior Award in Automotive Tech - Garrett J. Butrick.

NAPPA Tool Award - Garrett J. Butrick.

John & Abigail Adams Scholarship - Jessica L. Campaniello.

Senior Extra Achiever Award in Programming & Web Development - Jessica L. Campaniello.

President's Award for Educational Excellence - Jessica L. Campaniello.

Tech Prep College Credits in Programming & Web Development - Jessica L. Campaniello.

John & Abigail Adams Scholarship - Ainsley B. Church.

Senior Extra Achiever Award in Cosmetology - Ainsley B. Church.

Silver Medal Winner in Nail Care/Skills USA State - Ainsley B. Church.

Deserving Senior Award for Tech Prep - Angelica Cruz.

Deserving Senior Library Aide Award - Angelica Cruz.

President's Award for Educational Achievement - Angela M. D'Agostino.

Senior Extra Achiever Award in Metal Fab & Joining Tech - Robert H. Davies.

Tri-Community A.C.E. Award - Robyn Davis.

Worcester City Educational Secretaries' Association - Robyn Davis.

John & Abigail Adams Scholarship - Thomas A. Doherty.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Thomas A. Doherty.

President's Award for Educational Achievement - Spencer T. Donovan.

Tech Prep College Credits in Cabinetmaking - Spencer T. Donovan.

Ronald J.Denault Memorial Law Enforcement Scholarship - Spencer T. Donovan.

Deserving Senior Award in Auto Collision & Repair Tech - Felicia A. Dube.

Central Mass. Auto Rebuilders Assn. Tool Scholarship - Felicia A. Dube.

BPTA Award - Felicia A. Dube.

Tech Prep College Credits in Auto Collision & Repair Technology - Felicia A. Dube.

John & Abigail Adams Scholarship - Matthew T. Dubois.

Silver Medal Winner in Industrial Motor Control/Skills USA State - Matthew T. Dubois.

Joel H. Prouty Lodge of Masons Award - Sarah R. Dulmaine.

John & Abigail Adams Scholarship - Jessica L. Eldridge.

Deserving Senior Award in Anatomy & Physiology - Jessica L. Eldridge.

President's Award for Educational Excellence - Jessica L. Eldridge.

Rotary Club of Southbridge Academic Achievement - Jessica L. Eldridge.

Tech Prep College Credits in Health Technology - Jessica L. Eldridge.

Senior Deserving Student Award for Marketing - Amanda L. Epstein.

Mike Wheeler High 12 Scholarship - Devin D. Ernst.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Sara J. Fortin.

John & Abigail Adams Scholarship - Nathan S. Fournier.

Worcester City Superintendent's Assn. Scholarship - Nathan S. Fournier.

Deserving Senior Award in Drafting - Nathan S. Fournier.

President's Award for Educational Excellence - Nathan S. Fournier.

BP Education Foundation Scholarship - Nathan S. Fournier.

Silver Medal Winner in Automated Mfg/Skills USA State - Nathan S. Fournier.

Julie Knurowski Bainton Memorial Scholarship - Nathan S. Fournier.

Rotary Club of Southbridge Academic Achievement - Nathan S. Fournier.

Tech Prep College Credit in Drafting - Nathan S. Fournier.

Snap-On Tool Award - Joseph J. Gambaccini.

Senior Extra Achiever Award in Automotive Tech - Joshua D. Gardner.

Michael Nardone Future Technical Education Scholarship - Joshua D. Gardner.

NAPPA Tool Award - Joshua D. Gardner.

John & Abigail Adams Scholarship - Alex D. Gauthier.

President's Award for Educational Excellence - Alex D. Gauthier.

John & Abigail Adams Scholarship - Daniel M. George.

Tech Prep College Credits in Electrical - Daniel M. George.

Senior Extra Achiever in Culinary Arts - Bake - Maryceliz Gonzalez.

Deserving Senior Award for Tech Prep - Krystal M. Goodwin.

Deserving Senior Library Aide Award - Krystal M. Goodwin.

Tech Prep College Credits in Office Occupations - Krystal M. Goodwin.

Deserving Senior Award in Physical Science - Shawn W. Gough.

John & Abigail Adams Scholarship - Kevin M. Guglielmello.

Tech Prep College Credits in Auto Collision & Repair Technology - Kevin M. Guglielmello.

John & Abigail Adams Scholarship - Nicholas J. Gustafson.

John & Abigail Adams Scholarship - Kevin P. Hamm.

American Legion Scholarship Grant - Chelsea A. Heron.

BP Education Foundation Scholarship - Chelsea A. Heron.

John & Abigail Adams Scholarship - Lance M. Hudon.

Silver Medal Winner in Automated Mfg/Skills USA State - Maher M. Jaber.

Sr. Battlebots IQ Award - Maher M. Jaber.

Tech Prep College Credits in Machine Tool Technology - Maher M. Jaber.

John & Abigail Adams Scholarship - Kaila E. Jansson.

Senior Extra Achiever Award in Cabinetmaking - Kaila E. Jansson.

President's Award for Educational Excellence - Kaila E. Jansson.

Senior Extra Achiever Award in Masonry & Tile Setting - Kyle E. Johnson.

President's Award for Educational Achievement - Kyle E. Johnson.

Gold Medal Winner in Masonry/Skills USA State - Kyle E. Johnson.

John & Abigail Adams Scholarship - Kayla A. Kane.

Paul Lepage Memorial Award - Michael D. Kirkpatrick.

John & Abigail Adams Scholarship - Tonya L. Kozlowski.

Deserving Senior Award in Health Tech - Tonya L. Kozlowski.

American Legion Auxilary Award - Tonya L. Kozlowski.

Applewood Grant in Memory of Walter & Elaine Daubney - Tonya L. Kozlowski.

Gold Medal Winner in Health Occupations Knowledge Bowl/Skills USA State - Tonya L. Kozlowski.

Tech Prep College Credit in Health Technology - Tonya L. Kozlowski.

Deserving Senior Award in Facilities Management - Andrew R. Kupiec.

David Wilson Scholarship National Association of Metal Finishers - Aaron J. Lambert.

Deserving Senior Award in Electrical - Kevin J. Legere.

BP Education Foundation Scholarship - Kevin J. Legere.

Steven Comtois Memorial Award - Kevin J. Legere.

Exemplary Community Service Award - Denis V. Leo.

John & Abigail Adams Scholarship - Amie L. LePage.

President's Award for Educational Excellence - Amie L. LePage.

Rotary Club of Southbridge Academic Achievement - Amie L. LePage.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Amie L. LePage.

Gold Medal Winner Team Works/Skills USA State - Erik J. Leufstedt.

Senior Extra Achiever Award in HVAC/R - Nicole L. Lineen.

Tech Prep College Credits in HVAC/R - Nicole L. Lineen.

John & Abigail Adams Scholarship - Claire C. Livernois.

Deserving Senior Award for College Writing IV - Claire C. Livernois.

President's Award for Educational Excellence - Claire C. Livernois.

Mass. Vocational Assn. Presidential Certificate of Merit - Claire C. Livernois.

Senior Achiever Award in Culinary Arts-Bake - Claire C. Livernois.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Claire C. Livernois.

1st Place American Legion School Award - Patricia L. Magaw.

John & Abigail Adams Scholarship - Christian A. Maldonado.

President's Award for Educational Excellence - Christian A. Maldonado.

Ass. Vocational Assn. Presidential Certificate of Merit - Christian A. Maldonado.

Central Mass. Auto Rebuilders Assn. Tool Scholarship - Christian A. Maldonado.

Vincent Boniface Memorial Award - Christian A. Maldonado.

Tech Prep College Credits in Auto Collision & Repair Technology - Christian A. Maldonado.

John & Abigail Adams Scholarship - Travis R. Malo.

John & Abigail Adams Scholarship - Ian S. Malone.

President's Award for Educational Excellence - Ian S. Malone.

Applewood Grant in Memory of Walter & Elaine Daubney - Ian S. Malone.

John & Abigail Adams Scholarship - Justin P. Marcinkus.

President's Award for Educational Excellence - Justin P. Marcinkus.

John & Abigail Adams Scholarship - Joseph F. Mason.

Senior Extra Achiever Award in Drafting - Joseph F. Mason.

President's Award for Educational Excellence - Joseph F. Mason.

Tech Prep College Credit in Drafting - Joseph F. Mason.

President's Award for Educational Achievement - Zackery T. McConnell.

BP Education Foundation Scholarship - Christopher P. McCormick.

John & Abigail Adams Scholarship - Matthew J. McDonald.

Deserving Senior Award in Applied Physics - Matthew J. McDonald.

3rd Place American Legion School Award - Matthew J. McDonald.

John & Abigail Adams Scholarship - Laura F. McEwan.

Deserving Senior Award for History of Music - Laura F. McEwan.

Senior Extra Achiever Award in Health Tech - Susan M. McEwan.

Tech Prep College Credits in Auto Collision & Repair Technology - Colin J. McIntyre.

President's Award for Educational Achievement - Kayla M. McQueston.

Deserving Senior Award in Power Equipment Technology - Christopher J. Meehan.

John & Abigail Adams Scholarship - Nathan T. Mekler.

Gold Medal Winner Team Works/Skills USA State - Nathan T. Mekler.

Tech Prep College Credits in Electrical - Nathan T. Mekler.

Marine Corps League Detachment No. 1094 Scholarship - Hector K. Melendez.

John & Abigail Adams Scholarship - David A. Menard.

Southbridge Credit Union Award - David A. Menard.

President's Award for Educational Excellence - David A. Menard.

Rotary Club of Southbridge Academic Achievement - David A. Menard.

John & Abigail Adams Scholarship - James N. Merchant.

President's Award for Educational Excellence - James N. Merchant.

Senior Extra Achiever Award in Electronics - Matthew R. Messier

John & Abigail Adams Scholarship - Peter R. Messier.

President's Award for Educational Excellence - Peter R. Messier.

BP Education Foundation Scholarship - Peter R. Messier.

Gold Medal Winner Team Works/Skills USA State - Peter R. Messier.

Tech Prep College Credits in Carpentry - Peter R. Messier.

Senior Extra Achiever Award in Power Equipment Technology - Scott A. Milner.

Daughters of the American Revolution Award - Sarah E. Morse.

BP Education Foundation Scholarship - Sarah E. Morse.

Gold Medal Winner in Health Occupations Knowledge Bowl/Skills USA State - Sarah E. Morse.

Tech Prep College Credit in Health Technology - Sarah E. Morse.

Tech Prep College Credit in Cabinetmaking - Nicole M. Mulvey.

David "Red" Lemire Memorial Scholarship - Michael R. Mungovan.

John & Abigail Adams Scholarship - Michael J. Murray Jr.

President's Award for Educational Excellence - Michael J. Murray Jr.

John & Abigail Adams Scholarship - Brandan C. Myhaver.

Deserving Senior Award for Contemporary Social Problems (Honors) - Brandan C. Myhaver.

Tech Prep College Credit in Drafting - Brandan C. Myhaver.

President's Award for Educational Achievement - Felicia A. Nault.

Senior Extra Achiever in Machine Technology - Erik R. Newton.

John & Abigail Adams Scholarship - Morgan L. Nordby.

Senior SADD Award - Morgan L. Nordby.

President's Award for Educational Excellence - Morgan L. Nordby.

John & Abigail Adams Scholarship - Dean P. O'Coin.

Tech Prep College Credits in Programming & Web Development - Dean P. O'Coin.

Senior GSA Award - Thomas Paulson.

Senior Extra Achiever Award in Facilities Management - Jacob R. Pelletier.

Senior Extra Achiever Award in Graphic Communications - Louis P. Perron.

Charles Brezny Memorial Scholarship - Erik D.Peterson.

Tech Prep College Credits iN Plumbing - Erik D.Peterson.

Senior Achiever Award in Cosmetology - Linsay S. Phillips.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Caitlin M. Pickering.

John & Abigail Adams Scholarship - Heather M. Ponte.

Senior Extra Achiever Award in Culinary Arts-Cook - Heather M. Ponte.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Heather M. Ponte.

BPTA Award - Chantelle M. Porter.

Senior Ski Club Award - Michael R. Primavera.

Deserving Senior Award in Plumbing - Michael R. Primavera.

Deserving Senior Award in Tech Prep - Michael R. Primavera.

Jeffrey J. O'Brien Memorial Scholarship - Michael R. Primavera.

Rotary Club of Southbridge Academic Achievement - Michael R. Primavera.

President's Award for Educational Excellence - Michael R. Primavera.

Tech Prep College Credits in Plumbing - Michael R. Primavera.

Outstanding Tech Prep Student Award - Michael R. Primavera.

John & Abigail Adams Scholarship- Anthony J. Richards.

Salutitorian: Class of 2009 - Dennis L. Rivera.

John & Abigail Adams Scholarship - Dennis L. Rivera.

President's Award for Educational Excellence - Dennis L. Rivera.

Mass. Vocational Assn. Secondary Award (plaque) - Dennis L. Rivera.

Skills USA Senior Student President Award - Dennis L. Rivera.

Worcester T&G Student Achiever Award - Dennis L. Rivera.

BP Education Foundation Scholarship - Dennis L. Rivera.

Country Savings Bank $5,000 Award - Dennis L. Rivera.

Tech Prep College Credits in Auto Collision & Repair Technology - Dennis L. Rivera.

John & Abigail Adams Scholarship - David S. Robar.

Senior Mathematics Award - David S. Robar.

Senior Physical Education Award - Katelyn L. Robinson.

Senior Extra Achiever Award in Office Technology - Katelyn L. Robinson.

Andy Gremo Memorial Scholarship - David A. Robitaille

New England Tech Book Award - David A. Robitaille.

John & Abigail Adams Scholarship - Anthony D. Rocha.

Deserving Senior Award in Metal Fab & Joining Tech - Anthony D. Rocha.

Senior Extra Achiever Award in Plumbing - Jason K. Roszkiewicz

Jeffrey J. O'Brien Memorial Scholarship - Jason K. Roszkiewicz.

Deserving Senior Award in Cabinetmaking - Jesse J. Russell.

Tech Prep College Credit in Cabinetmaking - Jesse J. Russell.

Senior Yearbook Award - Diana Santos.

John & Abigail Adams Scholarship - Benjamin P. Segur.

Deserving Senior Award in Electronics - Benjamin P. Segur.

Deserving Senior Award as PC Assistant - Benjamin P. Segur.

President's Award in Educational Excellence - Benjamin P. Segur.

Senior PC Assistant Award - Benjamin P. Segur.

Tech Prep College Credits in Electronics - Benjamin P. Segur.

Silver Medal Winner in Graphic Communications/Skills USA State - Kelvin E. Serrano.

John & Abigail Adams Scholarship - Kara A. Sexton.

Deserving Senior Award in Culinary Arts - Kara A. Sexton.

President's Award for Educational Excellence - Kara A. Sexton.

Deserving Senior Award in Culinary Arts-Cook - Kara A. Sexton.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Kara A. Sexton.

Deserving Senior Award in Office Technology - Amanda L. Smith.

Deserving Senior Library Aide Award - Amanda L. Smith.

Deserving Senior Award in Contemporary Soc. Problems (general) - Amanda L. Smith.

Heidy Perry Award - Amanda L. Smith.

Library Aide Award - Amanda L. Smith.

Dudley Grange #163 Award - Amanda L. Smith.

Deserving Senior Award for Jr. Chapter of ACF - Tori A. Smith.

Senior Class Advisor Award - Gary M. St. Laurent.

Senior Extra Achiever Award in Marketing - Gary M. St. Laurent.

Deserving Senior Award for National Honor Society - Gary M. St. Laurent.

BP Education Foundation Scholarship - Gary M. St. Laurent.

Julie Knurowski Bainton Memorial Scholarship - Gary M. St. Laurent.

Linda Hill Memorial Award - Karla A. St Laurent.

John & Abigail Adams Scholarship - Amanda M. St. Martin.

Deserving Senior Award in Graphic Communications - Amanda M. St. Martin.

Deserving Senior Award for College Preparatory IV English - Amanda M. St. Martin.

Gold Medal Winner in Graphic Communications/Skills USA State - Amanda M. St. Martin.

Deserving Senior Award in Masonry & Tile Setting - Andrew W. Starbard.

Valedictorian: Class of 2009 - Joseph J. Szafarowicz.

John & Abigail Adams Scholarship - Joseph J. Szafarowicz.

Outstanding Vocational Student Award - Joseph J. Szafarowicz.

Deserving Senior Award in Chemistry II - Joseph J. Szafarowicz.

President's Award for Educational Excellence - Joseph J. Szafarowicz.

Disabled American Veterans Patriotism Award - Joseph J. Szafarowicz.

BP Education Foundation Scholarship - Joseph J. Szafarowicz.

Silver Medal Winner in Automated Mfg/Skills USA State - Joseph J. Szafarowicz.

Tech Prep in College Credits in Machine Tool Technology - Joseph J. Szafarowicz.

Deserving Senior Award in Programming & Web Dev - Emily D. Tate.

Deserving Senior Award in Chemistry -Emily D. Tate.

John & Abigail Adams Scholarship - Noah D. Taylor.

Deserving Senior Award in Carpentry - Michael J. Theriault.

John & Abigail Adams Scholarship - Rachel E. Thomas.

President's Award for Educational Excellence - Rachel E. Thomas

BP Education Foundation Scholarship - Rachel E. Thomas.

BPTA Award - Rachel E. Thomas.

Tech Prep College Credits in Plumbing - Rachel E. Thomas.

Tech Prep College Credits in Office Occupations - Kayla J. Thompson.

Deserving Senior Award in HVAC/R - David W. Tinsley Jr.

Gold Medal Winner in HVAC/R/Skills USA State - David W. Tinsley Jr.

Tech Prep College Credits in HVAC/R - David W. Tinsley Jr.

John & Abigail Adams Scholarship - Zachary R. Tremblay.

American Legion Scholarship Grant - Zachary R. Tremblay.

Silver Medal Winner in Extemporaneous Speech/Skills U SA State - Zachary R. Tremblay.

Dudley Women's Club Scholarship - Zachary R. Tremblay.

Tech Prep College Credits in Culinary Arts - Zachary R. Tremblay.

John & Abigail Adams Scholarship - Brittany A.Trudeau.

President's Award for Educational Excellence - Brittany A. Trudeau.

Tech Prep College Credits in Office Occupations - Brittany A. Trudeau.

President's Award for Educational Achievement - Heather M. Tyck.

Car Quest Award - Jesse L. Vaillancourt.

John & Abigail Adams Scholarship - Melissa L. Vallee.

Tech Prep College Credits in Auto Collision & Repair Technology - Melissa L. Valle.

Senior Extra Achiever Award in Electrical - Tyler M. Walker.

John & Abigail Adams Scholarship - Sara E. Welcom.

Kayla M. Christian Memorial Scholarship - Sara E. Welcom.

President's Award for Educational Achievement - Corey J. White.

Tech Prep College Credits in Drafting - Joshua G. White.

Senior Extra Achiever Award in Auto Collision & Repair Tech - Lawrence J. Whitman.

BP Education Foundation Scholarship - Brandon P. Willson.

John & Abigail Adams Scholarship - Stephan R. Zeveska.

President's Award for Educational Excellence - Stephan R. Zeveska.

BP Education Foundation Scholarshiop - Stephan R. Zeveska.

Class of 1976 Scholarship - Stephan R. Zeveska.

John St. German Memorial Award - Stephan R. Zeveska.

Greater Worcester Community Foundation Charlton PTO Scholarship - Stephan R. Zeveska.

Tech Prep College Credits in Machine Tool Technology- Stephan R. Zeveska.
COPYRIGHT 2009 Worcester Telegram & Gazette
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2009 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 Reader Opinion

Title:

Comment:



 

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Publication:Telegram & Gazette (Worcester, MA)
Date:Jun 4, 2009
Words:2667
Previous Article:Digest.
Next Article:Genealogy search leads to Poland and back.


Related Articles
Selectmen exploring benefits of joining Pathfinder district.
Students at Bay Path to build Spencer house; Two-story structure is valued at $220,000.
Neighbor to Neighbor.
MASC awards.
School honors United Lens Co. Bay Path grateful for help with robotics.
OSV to hold Music Day.
Neighbors.
Fiscally strong ... Funding secure for voke ed enhancements.
Bay Path loses status as goals move ahead of progress being made.
Experimental model; Voke students' services a bargain.

Terms of use | Copyright © 2014 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters