Printer Friendly
The Free Library
22,741,889 articles and books

Afghanistan-Kazakhstan.

AFGHANISTAN

EMBASSY OF AFGHANISTAN Chancery:

2341 WYOMING AVENUE, NW 20008 (EMBASSY

202-483-6410) (FAX 202-483-6488)

HIS EXCELLENCY SAID TAYEB JAWAD

MRS. SHAMIM JAWAD *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FAZEL R. FAZEL

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. NAWEED AHMAD MOEZ

COUNSELOR

MR. AENULHAQSAHAK

MRS. AMENA SAHAK

FIRST SECRETARY

MR. ABDUL JAMIL AHMADZAI

MRS. FAHIMA AHMADZAI

SECOND SECRETARY

MR. SHARIFULLAH HASHIM

MRS.AMINAHASHIM

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMMAD JAN

MRS. MARYAM JAN

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. SAYED HAMED MOHAMOOD ELMI

ATTACHE (CULTURAL)

CONSULAR SECTION

2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 216 20007

(OFFICE 202-298-9125) (FAX 202-298-9127)

ALBANIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ALBANIA

Chancery: 2100 S STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-223-4942) (FAX 202-628-7342)

HIS EXCELLENCY ALEKSANDER SALLABANDA

MRS. SASHENKA SALLABANDA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KRESHNIKCOLLAKU

MRS. ALKETA COLLAKU

MINISTER-COUNSELOR

MR. ILIRMELO

MRS. ODETA MELO

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ELVANA SHTEPANI

MR. ERVIN SHTEPANI

FIRST SECRETARY

MR. ARIAN SPASSE

MRS. ELDA SPASSE

FIRST SECRETARY

COLONEL VIKTOR ISAKU

MRS. MIRELA ISAKU

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ALGERIA

EMBASSY OF THE PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC OF ALGERIA

Chancery: 2118 KALORAMA ROAD, NW 20008

(EM BASSY 202-265-2800) (FAX 202-667-2174)

HIS EXCELLENCY AMINE KHERBI

MRS. ILSE KHERBI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DJAMEL MOKTEFI

MRS. SABAH MOKTEFI

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AHMED DJELLAL

MRS. SALIMA DJELLAL

MINISTER (CONSULAR)

MR. AMORNEDJAI

MRS. HASSIBA NEDJAI

MINISTER

MR. AMEURBETKA

MRS. HOURIA BETKA

COUNSELOR (PRESS & INFORMATION)

MR. ABDELAZIZ DERDOURI

MRS. ZOHRA DERDOURI

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. TOUFIKDJOUAMA

COUNSELOR

MISS FATIMA REMILI

COUNSELOR

MR. FETHI BENNACER

MRS. LEILA BENNACER

FIRST SECRETARY

MR. DJALAL KACIMI EL HASSANI

FIRST SECRETARY

MR. MOHAMED MIDOU

MRS. FATMA ZOHRA MIDOU

SECOND SECRETARY

MR. RAFIKHIAHEMZIZOU

MRS. ASSIA HIAHEMZIZOU

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED SALAH EDDINE BELAID

MRS. RAFIKA BALAID

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. SAIDBOUHDI

MRS. BAYA BOUHDI

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. FARIDMELLAH

MRS. MERIEM MELLAH

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL BENYAKHO BENDOUKHA MRS.

HAFIDA BENDOUKHA

DEFENSE, MILITARY & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL OMAR HARICHE

MRS. NACIRA HARICHE

AIR ATTACHE

CONSULAR OFFICE

2137 WYOMING AVENUE, NW 20008

ECONOMIC AND ADMINISTRATIVE OFFICE

2133 WYOMING AVENUE, NW 20008

MILITARY OFFICE

2135 WYOMING AVENUE, NW 20008

ANDORRA

EMBASSY OF ANDORRA Chancery: 2

UNITED NATIONS PLAZA, FLOOR 27TH

NEW YORK, NY 10017

(EMBASSY 212-750-8064) (FAX 212-750-6630)

MS. JELENA V. PIA-COMELLA

MINISTER (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

ANGOLA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ANGOLA

Chancery: 2100-2108 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-785-1156) (FAX 202-785-1258)

HER EXCELLENCY JOSEFINA PITRA DIAKITE

MR. MAMADOU DIAKITE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MARIA LUISA PERDIGAO ABRANTES

COUNSELOR

MR. AGOSTINHO A. CARVALHO FERNANDES

MRS. LEOPOLDINA M. SALVADOR FERNANDES

COUNSELOR (COMMERCIAL & ECONOMIC)

MS. LAURINDA DA SILVA SANTOS ALMEIDA

FIRST SECRETARY (INFORMATION)

MRS. TERESA MANUEL BENTO

MR. JOAO FELIZARDO DA SILVA

FIRST SECRETARY

MR. MARTINHO BACHI CODO

MRS. CATARINA MARGARETE PINTO

FIRST SECRETARY

MR. MARIO MIGUEL MANUEL

MRS. MADALENA AGOSTINHO JOSE

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MS. SARA MARIA DE ASSUNCAO SILVA

FIRST SECRETARY

MR. CESAR MANUEL JOAO

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MR. LUCOMBO JOAQUIM LUVEIA

SECOND SECRETARY

MRS. DELFINA ABEL CORDEIRO NASCIMENTO

MR. JR., MANUEL GOVERFFO NASCIMENTO

SECOND SECRETARY

MR. JOAO FELIZARDO DA SILVA

MRS. TERESA MANUEL BENTO

SECOND SECRETARY

MR. ELISEU PEDRO GOMES DE FREITAS

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. MANUEL SEBASTIAO DA SILVA

MRS. ANABELA DE ALMEIDA SILVA

THIRD SECRETARY

MRS. JOANA NAIR S. DA C. ROSARIO ADAO

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. FERNANDO FONSECA ANDRADE CADETE

MRS. LUDOVINA DA CONCEICAO CADETE

ATTACHE (FINANCIAL)

MS. SILVIA PRAZERES SIMOES DA CRUZ

ATTACHE

MS. ISABEL MARIA SIMOES FARIA

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. FERNANDO DAS CHAGAS M. RANGEL

MRS. PAULA MARIA LAURES B. M. RANGEL

ATTACHE

LIEUTENANT GENERAL JACINTO PEDRO CAVUNGA

MRS. MARIA H. PINTO DE A. CAVUNGA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR ADAO EDUARDO SILVA

MRS. ADELIA FLORA PAULO SILVA

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

TRADE OFFICE

1925 K STREET, NW, SUITE 225 20006

(OFFICE 202-317-7604) (FAX 202-331-7605)

ANTIGUA AND BARBUDA

EMBASSY OF ANTIGUA AND BARBUDA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EM BASSY 202-362-5122) (FAX 202-362-5225)

HER EXCELLENCY DEBORAH MAE LOVELL

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY &

CONSUL GENERAL

MISS ANN MARIE PATRICE LAYNE

MR. RICHARD EUGENE CAMPBELL

MINISTER-COUNSELOR

MISS JOY DEE SAMANTHA DAVIS

FIRST SECRETARY

MS. GRACELYN G. HENRY

FIRST SECRETARY & CONSUL

ARGENTINA

EMBASSY OF THE ARGENTINE REPUBLIC

Chancery: 1600 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EM BASSY 202-238-6400) (FAX 202-332-3171)

HIS EXCELLENCY JOSE OCTAVIO BORDON

MRS. MONICA GONZALEZ DE BORDON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOSE LUIS S. PEREZ GABILONDO

MRS. MARIA ALEJANDRA FRANCO

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ALEJANDRO LUIS CASIRO

MRS. HYO SHIN KIM DE CASIRO

MINISTER

MR. MARCELO CIMA

MRS. DOLORES VIRASORO DE CIMA

MINISTER

MR. JORGE SILVIO HEILPERN

MINISTER (FINANCIAL)

MR. JOSE DOMINGO MOLINA

MRS. MARY ALICE TROAST *

MINISTER (AGRICULTURAL)

MR. ROBERTO ALEJANDRO SALAFIA

MINISTER

MR. ROBERTO CARLOS HERMIDA

MRS. LILIANA PINTACOLA DE HERMIDA

COUNSELOR

MR. JORGE LUIS LOPEZ MENARDI

MRS. ROSANA GRISELDA BRUNO

COUNSELOR

MR. CARLOS FEDERICO MASCIAS

MRS. MARIA VICTORIA HESS

COUNSELOR

MR. JOSE LUIS VILA

MRS. MONICA NIELSEN

COUNSELOR

MR. MARIANO ENRICO

FIRST SECRETARY

MR. JULIO CESAR MERCADO

MRS. MARIANA ELIZABETH CRESPO

FIRST SECRETARY

MR. LUCIANO TANTO CLEMENT

MRS. MARIA CAROLINA FANER

SECOND SECRETARY

MR. IGNACIO LEOPOLDOTORTEROLA

MRS. LAURA SOFIA CIAN

SECOND SECRETARY

MRS. MARTA M. DUTREY DE SALAS ORONO

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MISS ALICIA MARIA GARCIA

MR. ALEJANDRO KANTEMIROFF

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. PAULA ELENA VALENZA

MR. ALEJANDRO C. MUNILLA DEL CAMPO

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL ALFREDO RENE MALOSETTI

MRS. SILVIA BEATRIZ GOMEZ

ASST. ATTACHE

COLONEL ALEJANDRO CRISTIAN BRIZUELA

MRS. CARINA ELENA BADIOLA

MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL EDUARDO LUIS AVILES

MRS. MARIA DE LA PAZ DOMINGUEZ

NAVAL ATTACHE

COMMODORE GUILLERMO CARLOS REY MENDEZ

MRS. MARIA LAURA ALVAREZ DE REY MENDEZ

NAVAL ATTACHE

MAJOR GENERAL LUIS EDMUNDO PARIS

MRS. LILIANA MARIA MELITA DE PARIS

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL TOMAS RAMON MOYANO

MRS. NANCY ELBA SILVA DE MOYANO

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN GABRIEL RICHMOND

MRS. MYRIAM ALICIA CALATRAVA

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ANTONIO FELIX BRENZONI

MRS. NORMA ANGELICA MUNOZ

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL SEBASTIAN ANDRES CALCAGNO

MRS. MIRTA OFELIA PEREA DE CALCAGNO

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2405 I STREET, NW, FLOOR 4TH-7TH 20037

(OFFICE 202-452-8500)

CONSULAR, CULTURAL, ACCOUNTING OFFICES

1811 Q STREET, NW 20009 (OFFICE 202-238-

6460)

FINANCIAL ATTACHE OFFICE

1800 K STREET, NW, SUITE 924 20036

(OFFICE 202-466-3031)

MILITARY ATTACHE OFFICE

1810 CONNECTICUT AVENUE, NW 20009

(OFFICE 202-667-4900)

NAVAL ATTACHE OFFICE

630 INDIANA AVENUE, NW 20004

(OFFICE 202-626-2100)

ARMENIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA

Chancery: 2225 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-319-1976) (FAX 202-319-2982)

HIS EXCELLENCY TATOUL MARKARIAN

MRS. ANAHIT AGHUMIAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KHACHATUR GHAZARYAN

MRS. LYUDMILATATINTSYAN

COUNSELOR (LEGAL)

MR. ARMAN ISRAELIAN

MRS. LIANNA MKRTCHYAN

COUNSELOR

MR. GEORGE KOCHARIAN

MRS. ANAHIT SARGSYAN

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ARMELLA SHAKARYAN

FIRST SECRETARY & CONSUL

COLONEL ARMEN SARGSYAN

MRS. SUSANNA SARGSYAN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

AUSTRALIA

EMBASSY OF AUSTRALIA

Chancery: 1601 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EM BASSY 202-797-3000) (FAX 202-797-3168)

HIS EXCELLENCY DENNIS JAMES RICHARDSON

MRS. BETTY ALICE RICHARDSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GARY FRANCIS QUINLAN

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PAUL GEOFFREY CHARLES BURNARD

MRS. SUSANNA JANE BURNARD

MINISTER-COUNSELOR

MS. ANASTASIA CARAYANIDES

MR. TUNJI KEHINDEBELLO

MINISTER-COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JOHN MATTHEW FEAKES

MRS. ALISON JOYCE EVERALL

MINISTER-COUNSELOR

MR. GEOFFREY ROY GRAY

MINISTER-COUNSELOR (MARKETING)

MR. JOHN JAMES MCANULTY

MRS. MICHELLE IVY LYNETTE MCANULTY MINISTER-COUNSELOR

(MANAGEMENT) & CONSUL GENERAL

MR. DEAN PETER MERRILEES

MRS. BIRGIT KERSTIN MERRILEES

MINISTER-COUNSELOR

DR. STEVEN ROBERT MORLING

MRS. LEIGH MORLING

MINISTER-COUNSELOR

MR. MARK THOMAS PIERCE

MINISTER-COUNSELOR

MR. BENJAMIN JAMES BURDON

MRS. KARINDA NICOLE D'ALOISIO

COUNSELOR

MR. DEREK DOUGLAS DALTON

MRS. SHARON LISA CLINCH

COUNSELOR

DR. THERESE MARGARET DONLEVY

COUNSELOR (NUCLEAR)

MR. VINCENT GIUCA

MRS. TERESA PEPPINA GIUCA

COUNSELOR (IMMIGRATION)

MRS. JANE MARIE HARDY

MR. VYTAS BRONIUS KAPOCIUNAS

COUNSELOR

MS. TONI LOUISE HARMER

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JOHN TREVOR WILLIAM HAYTON

COUNSELOR

MR. TIMOTHY FRANCIS KANE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. PAUL JOHN KAY

MRS. DEBRA VALERIE KAY

COUNSELOR (INDUSTRY, TOURISM, & RESOURCES)

MR. WARREN JOHN KING

MRS. RIE MATSUI

COUNSELOR

DR. ANTHONY CHARLES LINDSAY

MRS. KAREN MARY LINDSAY

COUNSELOR

MRS. VIRGINIA JACQUELINE LYNCH

MR. DAVID HARVEY PEEK

COUNSELOR

MR. BRIAN WAYNE MCLACHLAN

MRS. MARILYN PEITA MCLACHLAN

COUNSELOR

MR. DAVID JOHN MCLEAN

MRS. CHERYL WENDY CUTHBERTSON

COUNSELOR (POLICE LIAISON)

MR. REMO MORETTA

COUNSELOR

MR. PETER CLIVE ALEXANDER NELSON

MRS. AGNIESZKA DANUTA NELSON

COUNSELOR

MS. MARILYN ANNE PERRING

MR. RAINO JAMES PERRING

COUNSELOR (MANAGEMENT) & CONSUL

MR. BERNARD JOSEPH PHILIP

MRS. PRAGYA JOSHI

COUNSELOR

MR. MARK JAMES REYNOLDS

MRS. TERRYLEA REYNOLDS

COUNSELOR

MR. MICHAEL THOMAS SHOEBRIDGE

MRS. MARGARET L. DEERAIN SHOEBRIDGE

COUNSELOR

MR. PATRICK MICHAEL SUCKLING

MRS. NATALIE MARIA DAALDER

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. DANIEL SULLIVAN

COUNSELOR

DR. ROBERT STEVEN WILLIAMS

MRS. ELIZABETH JANE WILLIAMS

COUNSELOR

MR. ALAN DAVID BRAY

MRS. SALLY MAY CHURCHIN BRAY

FIRST SECRETARY

MR. MATHEW GAYFORD

MRS. LISA JANE WHITE

FIRST SECRETARY

MR. DEAN LAWRENCE HOGARTH

MRS. SAMANTHA LEE HOGARTH

FIRST SECRETARY (CUSTOMS)

MR. CRAIG ANDREW HOLDSWORTH

MRS. FIONA JANE HOLDSWORTH

FIRST SECRETARY

MR. PAUL FREDERICK HOPKINS

MRS. JOANNE ELLEN HOPKINS

FIRST SECRETARY

MR. ANGUS BARTON KIRKWOOD

FIRST SECRETARY

MR. ROBERT LACEY

FIRST SECRETARY

MRS. ROBYN SLOANE LEGG

MR. JOAO GUILHERME MINATTI LUPPI

FIRST SECRETARY

MRS. CHELSEY UTE MARTIN

MR. DAVID PETER WOOD

FIRST SECRETARY

MS. ERICA ANN MERRIN

FIRST SECRETARY (POLICE LIAISON)

MR. MICHAEL EDWIN SADLEIR

MRS. XI CHEN

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. NOEL RAYMOND SCHUBERT

MRS. GLYNIS JANE SCHUBERT

FIRST SECRETARY

MRS. JANE EDWINA THOMAS

MR. GLEN PHILLIP THOMAS

FIRST SECRETARY

MR. JAMES ALLAN WENT

MRS. CLAIRE HELEN WENT

FIRST SECRETARY

MR. GARY W. ADAMS

MS. KERRY A. HOLGATE

SECOND SECRETARY (TECHNICAL)

MRS. ELIZABETH CHRISTIE ESSERY

MR. COLIN LAWRENCE ESSERY

SECOND SECRETARY

MS. DEANNE ELIZABETH HYDE

SECOND SECRETARY

MRS. BRENDA GAI MAJEWSKI

MR. RICHARD WLADISLAW MAJEWSKI

SECOND SECRETARY (DEFENSE LIAISON)

MR. DEVANAND NOEL SHARMA

MRS. RACHEL FLEUR LORD

SECOND SECRETARY

MR. GEORDIE ALEXANDER SMALL

SECOND SECRETARY (DEFENSE LIAISON)

MRS. DENISE MARGARET SPARKMAN

MR. STEPHEN FOSTER SKELLY

SECOND SECRETARY

MR. MATTHEW JOSEPH STILWELL

MRS. JOSEPHINE ANNE STILWELL

SECOND SECRETARY

MR. RUSSELL BRADLEY WILD

MRS. MARISSA LOUISE WILD

SECOND SECRETARY

MS. DIANE MICHELLE ALTUS

MR. MICHAEL ROBERTS

THIRD SECRETARY

MRS. JENNA KATHLEEN YOUNG

MR. JAY BASIL YOUNG

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE) & VICE CONSUL

DR. PAUL STEPHEN GAERTNER

MRS. SALLY LEANNE COPLEY

ATTACHE

MR. JAMES WILLIAM GLEDHILL

MRS. MICHELLE ANN LEGGO

ATTACHE (DEFENSE MATERIAL)

MRS. DEBORAH CYNTHIA KEARNS

MR. CHRISTOPHER JOHN KEARNS

ATTACHE

REAR ADMIRAL RAYDON WILLIAM GATES

MRS. ALISON MAY GATES

DEFENSE ATTACHE

BRIGADIER DAMIAN STANLEY MALIPHANT ROCHE

MRS. THERESE MARY ROCHE MILITARY

ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AIR COMMODORE GRAHAM MITCHELL BENTLEY

MRS. ANNE BENTLEY

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PETER PHILIP DOCWRA

MS. JULIE KATHERINE BAIRD

ASST. DEFENSE ATT A CHE

CAPTAIN WILLIAM FRANCIS GARNER

MRS. THERESIA MARIA GARNER

ASST. DEFENSE ATT A CHE

GROUP CAPTAIN DAVID JOHN GREEN

MRS. ROBYNE LOUISE GREEN

ASST. DEFENSE ATT A CHE

LIEUTENANT COLONEL DAVID JOHN BUTLER

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER CRAIG ARTHUR PRITCHARD

MRS. MICHELLE ANNE PRITCHARD

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMODORE GERALD DAVID CHRISTIAN

MRS. SUZANNE CHRISTIAN

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

AUSTRIA

EMBASSY OF AUSTRIA

Chancery: 3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008-3035

(EMBASSY 202-895-6700) (FAX 202-895-6750)

HER EXCELLENCY DR. EVA NOWOTNY

PROFESSOR THOMAS NOWOTNY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HARALD GUENTHER

MRS. ILONA ELISABETH GUENTHER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ANDREAS BRANDSTAETTER

MRS. MARGARETA PLODER

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MARTIN KRAEMER

MRS. MARIA KRAEMER FISCHER

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MRS. MARIA KRAEMER FISCHER

MR. MARTIN KRAEMER

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. WOLFGANG RENEZEDER

MRS. ULRIKE RENEZEDER

FIRST SECRETARY (PRESS & INFORMATION)

MR. ANDREAS SOMOGYI

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. MICHAEL FRIEDL

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. MARGARETA PLODER

MR. ANDREAS BRANDSTAETTER

ATTACHE (CULTURAL)

MR. PHILIPPSTEGER

MS. KRISTEN EILEEN JOHNSON *

ATTACHE (SCIENCE)

MR. JOSEF ALTHUBER

ASST. ATTACHE

MS. ENRICA JAMES

ASST. ATTACHE

WARRANT OFFICER ARNO RAKOWITSCH

MRS. CHRISTINE RAKOWITSCH

ASST. ATTACHE (DEFENSE & ADMINISTRATIVE)

LIEUTENANT COLONEL GERALD HANNES HATZENBICHLER

MRS. MARIANNE FRIS HATZENBICHLER

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

AUSTRIAN PRESS AND INFORMATION OFFICE

3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-895-6775)

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

818 18TH STREET, NW, SUITE 500 20006--3523

(OFFICE 202-537-5047) (FAX 202-537-5048)

CONSULAR SECTION

3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(OFFICE 202-895-6767)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3524 INTERNATIONAL COURT, NW 20008 (OFFICE 202-

686-0095)

AZERBAIJAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN

Chancery: 2741 34TH STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-337-3500) (FAX 202-337-5911)

HIS EXCELLENCY YASHAR ALIYEV

MRS. NEEGIAR ALIYEV

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ASHRAF FARHAD SHIKHALIYEV

MRS. ELNARA ELMAR GIZI SHIKHALIYEVA

COUNSELOR

MR. RASHAD AFANDIYEV

MRS. LEILA SEYIDOVA

FIRST SECRETARY

MR. ALI GAMBAR OGLU GARAYEV

MRS. VAFA HABIB GIZI GARAYEVA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. YEGANA FARAMAZ GIZI BALAYEVA

SECOND SECRETARY

MR. RAMIL TOFIG OGLU HUSEYNLI

MRS. AYNUR FIRUDIN HUSEYNLI

THIRD SECRETARY

MR. RAMZI KAZIM OGLU TEYMUROV

MRS. KONUL SALMAN GIZI TEYMUROVA

THIRD SECRETARY

MS. AYSEL SHAKIR GIZI YAGUBOVA

THIRD SECRETARY

COLONEL ELDAR NAJAMDDIN OGLU ISMAYILOV

MRS. TAHIRA ALIJAN ISMAYILOVA

DEFENSE ATTACHE

BAHAMAS

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF THE BAHAMAS

Chancery: 2220 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-319-2660) (FAX 202-319-2668)

MISS RHODA MAE JACKSON

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM) & CONSUL

MR. CHET DONOVAN NEYMOUR

MRS. RENEE CLAIRE C. THOMPSON NEYMOUR *

COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCE)

MR. EUGENE TORCHON NEWRY

MRS. YVETTE JASMINE PINTARD NEWRY

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. BETTY LEONA GREENSLADE

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MS. CHARICE ABIGAIL ROLLE

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. MONIQUE DENEAN VANDERPOOL

MR. BRENT LEONARDO VANDERPOOL

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MISS CHANELLE PATRICE BROWN

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

BAHRAIN

EMBASSY OF THE KINGDOM OF BAHRAIN

Chancery: 3502 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EM BASSY 202-342-0741) (FAX 202-362-2192)

HIS EXCELLENCY DR. NASER MOHAMED ALBALOOSHI

MRS. SHARIFA MOHAMED BENAMMOUR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

SHEIKH TERKY BIN RASHID AL KHALIFA

SHEIKHA ALIA RASHID AL KHALIFA FIRST

SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HUSAIN MOHAMED MAHMOOD ALMAHMOOD

MRS. KHULOOD JASIM MOHAMED MOHAMED

FIRST SECRETARY

MR. SALAH ALI JASIM ALAYADHI

SECOND SECRETARY

MR. FAISAL ALI ABDULLA

MRS. FATEMA HASAN ALQADHI

ATTACHE (CULTURAL)

MAJOR ABDULLA MOHAMED R. ALKHALIFA

SHEIKHA LATIFA MOHAMED ALKHALIFA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR MOHAMED ALI EBRAHIM AHMED

MRS. HANAN ABDULNOOR MOHAMED HASAN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BANGLADESH

EMBASSY OF THE PEOPLE'S REPUBLIC OF BANGLADESH

Chancery: 3510 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-244-0183) (FAX 202-244-5366)

HIS EXCELLENCY SHAMSHER M. CHOWDHURY

MRS. SHAHEDAYESMIN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MD ABUL KALAM AZAD

MRS. FERDOUS BANU

MINISTER (ECONOMIC)

MR. SHEIKH MOHAMMED BELAL

DR. DILRUBANASRIN

MINISTER

MR. MD GOLAM SARWAR

MRS. TASLIMA SARWAR

MINISTER

MR. KAZI MD SHAMSUL ALAM

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. MUHAMMAD ZULQAR NAIN

MRS. AFSANA BULBUL

COUNSELOR

MR. MD MONWAR HOSSAIN

MRS. AYESHA HAQ

SECOND SECRETARY

BRIGADIER GENERAL KHAN MD NURUZZAMAN

MRS. SAYEDA FARAH DEEBA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BARBADOS

EMBASSY OF BARBADOS Chancery:

2144 WYOMING AVENUE, NW 20008 (EMBASSY

202-939-9200) (FAX 202-332-7467)

HIS EXCELLENCY MICHAEL IAN KING

MRS. JACQUELINE ANN NATALIE KING

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. DAVID MAHOMMED BULBULIA

MRS. BEVERLEY BULBULIA

MINISTER-COUNSELOR

MS. DONNA MICHELLE FORDE

COUNSELOR & CONSUL

MR. RICARDO TREVOR LEROY KELLMAN

MRS. SHEONA ALETHEA KELLMAN

FIRST SECRETARY

MS. ANGELA S. APPLEWHAITE

ATTACHE

MS. PAMELA MARGARET D. CRAWFORD

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ATHELINE DEIGHNCOURTE C. BRANCH

DEFENSE ATTACHE

BELARUS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BELARUS

Chancery: 1619 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EM BASSY 202-986-1604) (FAX 202-986-1805)

HIS EXCELLENCY MIKHAIL KHVOSTOV

MRS. GALINA KHVOSTOVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SERGEI DULUB

MRS. LYUDMILA DULUB

COUNSELOR

MR. VLADIMIR MIRONOVICH

MRS. NADEZHDA MIRONOVICH

COUNSELOR

MR. PAVEL SHIDLOVSKY

MRS. IRINA SHIDLOVSKAYA

COUNSELOR

MS. LARYSA BELSKAYA

FIRST SECRETARY

MR. ANDREI KOZHAN

MRS. GALINA KOZHAN

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. DMITRY POLADENKO

MRS. IRINA ANANICH

FIRST SECRETARY

MR. OLEG MOROZOV

MRS. ANNA MOROZOVA

SECOND SECRETARY

MR. OLEG POPOV

MRS. YULIA POPOVA

THIRD SECRETARY & VICE CONSUL

MR. ALEKSANDR NIKOLAICHIK

MRS. TATYANA NIKOLAICHIK

ATTACHE

COLONEL ALEKSANDR ALEKSANDROV

MRS. IRINA ALEKSANDROVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

BELGIUM

EMBASSY OF BELGIUM

Chancery: 3330 GARFIELD STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-333-6900) (FAX 202-333-3079)

AMBASSADOR DOMINICUS STRUYE DE SWIELANDE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY & CONSUL GENERAL

MS. MACHTELD E. FOSTIER

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GEERTM. CRIEL

MRS. ELISABETTA CIARDULLO

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. LUC CLAREBOETS

MRS. ROSE MARIE DE HAAIJ

COUNSELOR

MR. LEOM. CORTENS

COUNSELOR & CONSUL

MR. PHILIPPE A. M. H. DE MUELENAERE

MRS. VERONIQUE J. A. M. DE CROMBRUGGHE

FIRST SECRETARY (PRESS & INFORMATION)

MR. PIETA. M. HEIRBAUT MRS. ROIS

BEAL *

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. ERWIN M. DE WANDEL

MRS. CHRISTINE RWAGATARE

ATTACHE (INTERNATIONAL DEVELOPMENT COOPERATION)

MR. BART JAN HENDRICKX

MS. LUTGART MARIE SEVERIJNS

ATTACHE

MR. HAROLD R. G. M. VANDERMEULEN

MRS. ANITA NJOKI WAMENJU

ATTACHE (INTERNATIONAL DEVELOPMENT COOPERATION)

BRIGADIER GENERAL DANIEL VAN DE VEN

MRS. BRIGITTE VAN DE VEN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL BERNARD BLANCHART

MRS.ANNE ROBERT ASST.

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BELIZE

EMBASSY OF BELIZE

Chancery: 2535 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-332-9636) (FAX 202-332-6888)

HER EXCELLENCY LISA M. SHOMAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. NESTOR E. MENDEZ

MRS. ELVIRA R. MENDEZ

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MICHAEL EDWARD BEJOS

MINISTER-COUNSELOR

MS. TANYA NATASHA USHER MUSA

FIRST SECRETARY

MS. LAUREN LAVERNE QUIROS

SECOND SECRETARY & CONSUL

BENIN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BENIN

Chancery: 2124 KALORAMA ROAD, NW 20008

(EMBASSY 202-232-6656) (FAX 202-265-1996)

HIS EXCELLENCY SEGBE CYRILLE OGUIN

MRS. HORTENSE DOSSA OGUIN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MAURILLE AGENOR SOCRATE DE SOUZA

MRS. ESPERANCE ABADAGAN DE SOUZA

COUNSELOR

MR. EGBONDE EMMANUEL OHIN

MRS. JOSEPHINE ADOTANOU OHIN

COUNSELOR (FINANCE & ADMINISTRATIVE)

MR. ROBERT DJIMON ZANTAN

MRS. CLAIRE CELINE HOUNKPATIN ZANTAN

COUNSELOR

MR. YAO BLAISE AKOTCHENOUDE

MRS. BAI CLARISSE ASSOGBA AKOTCHENOUDE

FIRST SECRETARY (FINANCE & ADMINISTRATIVE)

MRS. HISANATOU LAI PIO

ATTACHE

MR. DIMON JEAN MARIE WOROU

MRS. BERNADETTE KEMADO WOROU

ATTACHE

BOLIVIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BOLIVIA

Chancery: 3014 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-483-4410) (FAX 202-328-3712)

HIS EXCELLENCY MARIO GUSTAVO GUZMAN SALDANA

MRS. ADRIANA AMPARO GUZMAN ARROYO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OSWALDO CUEVAS GAETE

MRS. MABEL ARMAND HUGON DE CUEVAS

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. JULIO RAUL BARRIOS MORON

MRS. ALMA VIRGINIA CAMACHO DE BARRIOS

COUNSELOR

MS. ERIKA ANGELA DUENAS LOAYZA

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JOSE IVAN DAVALOS SARAVIA

MRS. VILMA EDITA GUTIERREZ DE DAVALOS

FIRST SECRETARY

MR. PABLO ALEJANDRO MONTENEGRO ERNST

MRS. ALEJANDRA M. ECHAZU DE MONTENEGRO

FIRST SECRETARY (LEGAL)

MRS. KELLY ARDAYA DE LOPEZ

MR. JORGE LOPEZ SORIA

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MS. BERNARDETE VILLARROEL RIVERO

SECOND SECRETARY

COLONEL JORGE AYALA SOTOPENA

MRS. MARIA CRISTINA ZAPATA VASQUEZ

ATTACHE (POLICE)

MS. AIDA CASANOVAS VALDIVIA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. JORGE VELAZQUEZ GAINSBORG

ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL ANTONIO CUETO CALDERON

MRS. CARMEN ROSARIO DAZA DE CUETO

MILITARY ATTACHE

CONSULATE OF BOLIVIA

1819 H STREET, NW, SUITE 240 20006

(OFFICE 202-232-4827) (FAX 202-232-8017)

MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE 3014

MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-232-4309) (FAX 202-232-4071)

BOSNIA AND HERZEGOVINA

EMBASSY OF BOSNIA AND HERZEGOVINA

Chancery: 2109 E STREET, NW 20037

(EMBASSY 202-337-1500) (FAX 202-337-1502)

HER EXCELLENCY DR. BISERA TURKOVIC

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SVETOZAR MILETIC

MRS. MILICAMILETIC

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. DARKOZELENIKA

MINISTER-COUNSELOR

MR. VIDOSAVCVIJETIC

MS. DANKA CVIJETIC

COUNSELOR

MS. RAJKA DERIC

COUNSELOR

MRS. DARACRNICBABIC MR.

DUSAN BABIC

FIRST SECRETARY

MR. ADNAN HADROVIC

MRS. JADRANA HADROVIC *

FIRST SECRETARY

MR. EMIN COHODAREVIC

MRS. SAMELA COHODAREVIC

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SINISA OSTOJIC

MRS. OLIVERA OSTOJIC

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BOTSWANA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BOTSWANA Chancery:

1531-1533 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-244-4990) (FAX 202-244-4164)

HIS EXCELLENCY LAPOLOGANG CAESAR LEKOA

MRS. MPHO GLORIA BOJELO LEKOA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. SOPHIE MAUTLE

COUNSELOR

MR. EDISON MMOLOKI KUHLMANN

MRS. LESEDI WAME KUHLMANN

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. HEROLDC. LUKE

MRS. TIROYAONE TIDOH LUKE

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. POPPY BRIDGET MAJINGO

MR. TSHENE OTAIR MAJINGO

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. GLORIA KERILENG CHEBANNE

MR. ANDERSON MONTHUSI CHEBANNE

ATTACHE (EDUCATION)

MRS. KESOLOFETSE C. RATSIRIPE SEKGWA

MR. KABOEAMODIMO BERNARD SEKGWA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. LALY LAOLANG SEBOGISO

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JEREMIAH BRUCE THEREGO

MRS. ESTHER THEREGO

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

BRAZIL

BRAZILIAN EMBASSY

Chancery: 3006 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-238-2700) (FAX 202-238-2827)

HIS EXCELLENCY ANTONIO DE AGUIAR PATRIOTA

MRS. TANIA GABRIELLE COOPER PATRIOTA *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. EDGARD A. CASCIANO

MRS. SANDRA CASCIANO

MINISTER-COUNSELOR

MR. CARLOS RICARDO MARTINS CEGLIA

MINISTER-COUNSELOR

MR. CARLOS ALFREDO L. TEIXEIRA

MRS. EDNA CERES DE C. TEIXEIRA

MINISTER-COUNSELOR

MR. POMPEU ANDREUCCI NETO

MRS. DELLA CHRISTINA HENRY *

COUNSELOR

MR. NEI FUTURO BITENCOURT

MRS. ANTJE WITZEL

COUNSELOR

MR. RUBENS GAMA DIAS FILHO

MRS. HELENA PINHEIRO LEITAO GAMA' DIAS

COUNSELOR

MR. GEORGE TORQUATO FIRMEZA

MRS. MARIA LUIZA RIBEIRO LOPES SILVA

COUNSELOR

MS. FATIMA KEIKO ISHITANI

COUNSELOR

MRS. ANA E. PUPO NETTO

MR. PAULO CESAR PAGI CHAVES

COUNSELOR

MRS. MARIA LUIZA RIBEIRO LOPES SILVA

MR. GEORGE TORQUATO FIRMEZA

COUNSELOR

MR. ACHILLES EMILIO ZALUAR NETO

MRS. URSULA REY GONZALEZ ZALUAR

COUNSELOR

MR. NEIL GIOVANNI PAIVA BENEVIDES

MRS. KATIA CRISTINA BENEVIDES

FIRST SECRETARY

MRS. MARIA THERESA D. FORSTER

MR. NESTOR J., JR FORSTER

FIRST SECRETARY

MR. FABIOV. PITALUGA

MRS. MERCEDES S. PITALUGA

FIRST SECRETARY

MR. EMERSON CORAIOLA KLOSS

MRS. DANIELA FERREIRA MIRANDA KLOSS

SECOND SECRETARY

MR. JOAO BATISTA DO N. MAGALHAES

MRS. MARTA INEZ MEDEIROS MARQUES

SECOND SECRETARY

MR. ERLON MOISA

MRS. FERNANDA VERDICCHIO

SECOND SECRETARY

MR. DANIEL ROBERTO PINTO

SECOND SECRETARY

MR. DANIELA. PONTE

MRS. RACHEL A. BOTELHO

SECOND SECRETARY

MR. ELIAS A. SANTOS

MRS. BETTINA NOACK

SECOND SECRETARY

MR. ROBERTO DORING PINHO DA SILVA

MRS. JULIANA PITTAN DORING PINHO SILVA

THIRD SECRETARY

MRS. PRISCILA C. BARROSO

ATTACHE

MR. FRANCISCO CAVALCANTI

ATTACHE & VICE CONSUL

MS. PRYSCILLA L. FRANCO

ATTACHE

MRS. LETICIA G. MEIRELES

MR. RAIMUNDO R. SILVA

ATTACHE

MR. LUIZ ALBERTO DE MIRANDA MENDES

MRS. ZULMA DE JESUS BALBINO MENDES

ATTACHE

MS. MARCIAMOREIRA

ATTACHE & VICE CONSUL

MS. PABLINEARAUJOREIS

ATTACHE

MR. WAGNER DOS SANTOS RODRIGUES

MRS. MARIA LUCIA RODRIGUES

ATTACHE

MR. ELIZEU ALVES ROZA

MRS. IDALINA MARIA ROZA

ATTACHE

MS. ELZA MARIA SAPUCAIA

ATTACHE

MRS. LYTHA B. SPINDOLA

ATTACHE (TAX & CUSTOMS)

MS. SOLANGE DA SILVA VIEIRA

ATTACHE

MRS. URSULA REY GONZALEZ ZALUAR

MR. ACHILLES EMILIO ZALUAR NETO

ATTACHE & VICE CONSUL

MAJOR GENERAL PAULO RENATO SILVA E. SOUZA

MRS. MARIA HELENA DE SOUSA E. SOUZA

DEFENSE & AIR ATTACHE

MAJOR GENERAL LUIZ ROBERTO FRAGOSO P. ANTUNES

MRS. ISABEL MARCELA PITALUGA P ANTUNES

MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL JOSE GERALDO FERNANDES NUNES

MRS. SONIA SAYAO PINTO

NAVAL ATTACHE

COLONEL CARLOS DE ALMEIDA BAPTISTA JUNIOR

MRS. CRISTIANE SOUZA BAPTISTA

ASST. DEFENSE & AIR ATTACHE

COLONEL JAMIL, JR MEGID

MRS. ROSANE MARGARET MEGID

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN MARIO LUIS HONORATO

MRS. CLAUDIA DE BARROS A. HONORATO

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN WALTER LUCAS DA SILVA

MRS. AURORA GONCALVES LOBAO DA SILVA

ASST. NAVAL ATTACHE

BRAZILIAN AERONAUTICAL COMMISSION

1701 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-483-4031)

BRAZILIAN ARMY COMMISSION

4632 WISCONSIN AVENUE, NW 20016

(OFFICE 202-244-5010)

BRAZILIAN NAVAL COMMISSION

5126&5130 MACARTHUR BOULEVARD, NW 20016--3344

(OFFICE 202-244-3950)

BRUNEI

EMBASSY OF THE STATE OF BRUNEI DARUSSALAM

Chancery: 3520 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EM BASSY 202-237-1838) (FAX 202-885-0560)

HIS EXCELLENCY PENGIRAN ANAK DATO PUTEH

MRS. DATIN KAMILAH ABDULLAH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ANGELA OI FOONG SHIM

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ZUFFRI ABDUL SANI

SECOND SECRETARY

MISS SALMAYA RAHAYU SALLEH

SECOND SECRETARY

MR. HAJI MOHAMMAD NAFIAH HAJI YUSOP

MRS. HISMAWATY HITAM

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE & FINANCE)

MISSZABAIDAH DAUD

ATTACHE

MR. ABDUL AZIZ BIN HAJI ABD WAHAB

MRS. MASNIAH BINTI HAJI AWANG ALI

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

BULGARIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BULGARIA

Chancery: 1621 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-387-0174) (FAX 202-234-7973)

HER EXCELLENCY ELENA POPTODOROVA

MR. GEORGI PETROV

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HRISTO GUDJEV

MRS. IVAMIHAYLOVA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. IVAN VENTZESLAVOVANCHEV

MRS. LILI DELCHEVAANCHEVA

FIRST SECRETARY

MR. DIMITAR MIHAYLOV MIHAYLOV

MRS. NORA NIKOLAEVA MIHAYLOVA

FIRST SECRETARY

MR. TIHOMIR ANGUELOV STOYTCHEV

MRS. LUBKA STEFANOVA STOYTCHEVA

FIRST SECRETARY

MR. ROSSEN HRISTOVGENCHEV

MRS. ELENA RAICHEVA GENCHEVA

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. LUBOMIR GRANCHAROV

MRS. GALINA GRANCHAROVA

SECOND SECRETARY

MS. EKATERINA NIKOLAEVA GEORGIEVA

THIRD SECRETARY

MR. NIKOLAY MIHAYLOV VALOV

MRS. KAMELIYA I. SAPUNDZHIEVA VALOVA

THIRD SECRETARY

MS. STEFKA IVANOVA YOVCHEVA

THIRD SECRETARY

MR. DEYAN DAVIDOV

MRS. EKATERINA DAVIDOVA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. GEORGI RUMENOVGEORGIEV

MRS. IVETA GEORGEIVA GEORGIEVA

ATTACHE (POLITICAL)

MR. PETAR GUEORGUIEV KRAYTCHEV

ATTACHE

MAJOR GENERAL VASSIL VASSILEV VARBANOV

MRS. RADKA TODOROVA VARBANOVA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL KANCHO DIMITROV KIROV

MRS. ELINA BLAGOEVA KIROVA

MILITARY & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER TODOR PENCHEV PENCHEV

MRS. DESSISLAVA KAMENOVA PENCHEVA

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

ARMED FORCES ATTACHE OFFICE

1621 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-332-6616)

COMMERCIAL COUNSELOR OFFICE

1621 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-332-6609)

CONSULAR OFFICE

1621 22ND STREET, NW 20008

(OFFICE 202-387-7969)

BURKINA FASO

EMBASSY OF BURKINA FASO

Chancery: 2340 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EM BASSY 202-332-5577) (FAX 202-667-1882)

HIS EXCELLENCY TERTIUS ZONGO

MRS. PRISCILLE ZONGO YANOGO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JACOB WENPAYANGDA PASGO

MRS. GNANKAN PASGO

MINISTER-COUNSELOR

MR. ISSA BENJAMIN BAGUIAN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. PRISCILLE ZONGO YANOGO

HIS EXCELLENCY TERTIUS ZONGO

COUNSELOR (LEGAL)

MRS. ALIZETA BAGUIAN

MR. ISSA BENJAMIN BAGUIAN

ATTACHE

MRS. HABA BARRY

ATTACHE (PRESS)

MR. THIERRY ROGER N. N. SAWADOGO

MRS. KOROTIMI SAWADOGO NEE COULIBALY

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. ROSINE MARIAM ZIDOUEMBA

MR. BRUNO ZIDOUEMBA

ATTACHE

BURMA

EMBASSY OF THE UNION OF BURMA

Chancery: 2300 S STREET, NW 20008 (EM

BASSY 202-332-3344) (FAX 202-332-4351)

MR. MYINTLWIN

MRS. KHINTHIWIN

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MS. YIN YIN MYINT

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. AUNG KYI

SECOND SECRETARY

MR. AUNG KYAW THUYA

MRS. KHINEMOENAING

SECOND SECRETARY

MR. THAN HLAING

MRS. OHN MAR KYAW

ATTACHE

MR. WAN KO KO

ATTACHE

SERGEANT WIN MYINT KYI

MRS. SWE MAR WIN

ATTACHE

SERGEANT NYI NYI LWIN

MRS. KHINMOEAYE

ATTACHE

WARRANT OFFICER AUNG LWIN OO

MRS. KAY KHAING MYINT

ATTACHE

WARRANT OFFICER HTUN HTUN OO

MRS. TIN TIN WIN

ATTACHE

MS. SU SANDAR

ATTACHE

SERGEANT MAUNG MAUNG SOE

MRS. SWE SWE OO

ATTACHE

MRS. SWE SWE WINT

MR. KHIN MAUNG THAN

ATTACHE

BRIGADIER GENERAL MYO HLA

MRS. KHIN HNIN AYE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SOE HTAY

MRS. AYE AYE THIN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE OFFICE

2300 CALIFORNIA STREET, NW 20008 (OFFICE

202-332-1938)

BURUNDI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF BURUNDI Chancery:

2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 212 20007

(EMBASSY 202-342-2574) (FAX 202-342-2578)

HIS EXCELLENCY CELESTIN NIYONGABO MRS.

SERAPHINE MANIRAMBONA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

CAMBODIA

ROYAL EMBASSY OF CAMBODIA Chancery:

4530 16TH STREET, NW 20011 (EMBASSY 202-

726-7742) (FAX 202-726-8381)

HIS EXCELLENCY SEREYWATH EK

MRS. SANG KHOV

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MENG EANG NAY

MRS. EDITH CHHIN

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. CHANTAPHALYEM

MRS. NARY KHEM

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. RATHA CHEY

MRS. SOTHEARY SO

FIRST SECRETARY

MR. CHANNOCHVONG

MRS. CHANTHA LEANG

THIRD SECRETARY

MRS. SOTHAVY SAM

MR. SAING BUOY

ATTACHE

CAMEROON

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAMEROON

Chancery: 2349 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-265-8790) (FAX 202-387-3826)

HIS EXCELLENCY JEROME MENDOUGA

MRS. LOUISETTE M. R. MENDOUGA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RAYMOND EBENEZER EPOTE

MRS. MADELEINE EPOTE

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHARLES CHEBO TANTOH

MINISTER-COUNSELOR

MR. MADOU ABOUBAKAR

MRS. BOUBAKARY AMADOU BALKISSOU

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MS. YVETTE DORIS MBOGBA

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. FRANCOIS NGOUBENE

MRS. MARIE THERESE NGOUBENE NKEN

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. RICHARD NYAMBOLI NGWA

MRS. PATIENCE N. NYAMBOLI YANCHO

COUNSELOR (COMMUNICATION)

MR. GERVAIS EDMOND BINDZI EDZIMBI

MRS. MADELEINE VIRGINIE BINDZI ABOUI

FIRST SECRETARY

MR. OUMAROU CHINMOUN

MRS. MANGA MARIE JOSEPH CHINMOUN

FIRST SECRETARY

MR. MODESTE MICHEL ESSONO

MRS. PULCHERIE ESSONO CHEMBOU

FIRST SECRETARY

MR. CARSON NDONGO EFEMBA

MRS. THERESE JUDITH NDONGO

FIRST SECRETARY

MRS. REGINE AICHA BOUDJIHO

SECOND SECRETARY (CONSULAR & PROTOCOL)

MR. PHILIPPE ONDO ONDO

MRS. FELICITE ONDO ANDEME ENGO

SECOND SECRETARY

MR. CHARLES DI MINTYENE

MRS. BRIGITTE NICOLE DI MINTYENE

ATTACHE (CULTURAL)

CANADA

EMBASSY OF CANADA

Chancery: 501 PENNSYLVANIA AVENUE, NW 20001

(EMBASSY 202-682-1740) (FAX 202-682-7726)

HIS EXCELLENCY MICHAEL H. WILSON

MRS. MARGARET CATHERINE WILSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. CLAUDE CARRIERE

MRS. HELENE BELLEAU

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ROY BRENT NORTON

MINISTER

MR. KEVIN DAMIAN O'SHEA

MINISTER (POLITICAL)

MS. SUSAN ELIZABETH HARPER

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MRS. MARGERY ELAINE LANDERYOU

MR. LAURIE KARL STORSATER

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. BRUCE ALEXANDER LEVY

MINISTER-COUNSELOR

MR. KRIS PANDAY

MRS. SONJA PANDAY

MINISTER-COUNSELOR (CONGRESSIONAL & LEGAL)

MR. ANDREW SHISKO

MRS. MARGARET LYNN SHISKO

MINISTER-COUNSELOR

MR. MURRAY D. SMITH

MRS. BARBARA M. SMITH

MINISTER-COUNSELOR

MS. SARA JOYCE SOUTHEY

MR. BENOIT ALAIN BELISLE

MINISTER-COUNSELOR

MR. JACOBUS A. VERSTEEGH

MRS. ALISON VERSTEEGH

MINISTER-COUNSELOR (IMMIGRATION)

MR. SYLVAIN BERTHIAUME

MRS. CAROLINE MARIE SUZANNE CHRETIEN

COUNSELOR

MR. ALLEN ROBERT BROWN

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MICHAEL NORMAN CLARK

MRS. ANGELA GWEN VERLAECKT CLARK

COUNSELOR (DEFENSE RESEARCH & DEVELOPMENT)

MR. PAUL JOSEPH CONNORS

MRS. SIGRIDEMRICH *

COUNSELOR (ENERGY)

MR. BERNARD ETZINGER

MRS. MARLENE M. HALEY

COUNSELOR

MR. MARK LORNE GLAUSER

MRS. DIANE ELIZABETH GLAUSER

COUNSELOR

MR. FREDERICK JAMES GORRELL

MRS. TRI ISTIANI GORRELL

COUNSELOR (AGRICULTURE)

MRS. SIGRID ANNA JOHNSON

MR. DONALD ALEXANDER MCMASTER

COUNSELOR

MR. RONALD KRYSTYNAK

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MS. VALERIE MARIE JOCELYN LA TRAVERSE

MR. ANTHONY VICTOR CARTY

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MISS JENNIFER DONNA MACINTYRE

COUNSELOR

MR. EDWARD GRANT MACKAY

MRS. JACQUELINE ELIZABETH MACKAY

COUNSELOR

MR. ALAN ARTHUR MCIVOR

MRS. SHIRLEY MARLENE MCIVOR

COUNSELOR

MR. RONALD THOMAS MCMORRAN

MS. LESLEY JOAN BOUCHER

COUNSELOR (FINANCE)

MS. B. JILLMORRELL

COUNSELOR (ADMINISTRATION) & CONSUL

MR. RICHARD IAN OASTLER MRS. LOLIE ACORN

COUNSELOR (ADMINISTRATION) & CONSUL

MR. LESLIE THOMAS REISSNER

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. TRISTAN WILLIAM SANREGRET

MRS. RANITA NEELAM CHAWLA

COUNSELOR

MRS. JENNIFER STEWART

MR. WILLIAM ELLIS STRATTON

COUNSELOR

MRS. CAROLYN JANE STRAUSS

MR. BRUCE HENDERSON NESBITT

COUNSELOR

MRS. KATHLEEN ERIN TOLAN

MR. JEFFREY PETER TRACEY

COUNSELOR (PUBLIC SAFETY & BORDER SECURITY)

MS. MARY LILLIAN ZADRAVETZ

COUNSELOR (IMMIGRATION)

MRS. KELLY ANDERSON

MR. JAMES O'DONNELL

FIRST SECRETARY

MRS. HELENE BELLEAU

MR. CLAUDE CARRIERE

FIRST SECRETARY

MS. SANDRA DARLENE BRANKER

MR. FRANK BRANKER

FIRST SECRETARY

MR. JIM CARL BROWNRIGG

MRS. DIANE LYNN JOANISSE

FIRST SECRETARY

MR. GUYBRUNET

MRS. SUSAN BRUNET

FIRST SECRETARY

MR. DENNIS JAMES COLE

MRS. SHARON ELIZABETH HAMILTON

FIRST SECRETARY

MR. JOSEPH PIERRE MICHEL DIONNE

FIRST SECRETARY

MR. COREY BRIAN LANGILLE

MRS. HEATHER ISOBEL LANGILLE

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTOPHER LEE LEGGETT

FIRST SECRETARY

MR. DAVID ANTONY LENARCIC

MRS. MARTHA LENARCIC

FIRST SECRETARY (DEFENSE)

MR. BERNARD TSIN MING LI

MS. NANCY LYNN MCDONALD

FIRST SECRETARY

MS. BEATRICE MAILLE

MR. MICHAEL COOPER *

FIRST SECRETARY

MRS. A. BARBARA MARTIN

MR. RONALD P. TYSICK

FIRST SECRETARY

MS. NANCY LYNN MCDONALD

MR. BERNARD TSIN MING LI

FIRST SECRETARY

MS. NORALYN MCGUINTY

FIRST SECRETARY

MS. YANNICKMONDY

FIRST SECRETARY

MS. REBECCA JENNIFER NETLEY

MR. KEVIN SHAUN THOMPSON

FIRST SECRETARY

MS. PRATIMA VORUGANTI RAO

MR. DAVID SCHNEIDERMAN

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. ANGELA DAWN DARK

SECOND SECRETARY

MS. NATHALIE DION

SECOND SECRETARY

MS. MONIQUE DESIREE FRISON

SECOND SECRETARY

MRS. LINDSAY MARGENAU

MR. KYLE ROBERT MARGENAU *

SECOND SECRETARY

MR. NATHANAEL SAMUEL JESUS RICHARD

MRS. LUCIE MONIQUE LABOISSONNIERE

SECOND SECRETARY

MR. PASQUALINO SALVAGGIO

MRS. CECILE ANNIE MICHELE JUHEL

SECOND SECRETARY

MR. JONATHAN SAUVE

SECOND SECRETARY

MS. COLLENETTE JONELLE SCOTT

SECOND SECRETARY

MRS. SONJA PANDAY

MR. KRIS PANDAY

THIRD SECRETARY

MRS. NICOLE QUINN

MR. PAT QUINN

THIRD SECRETARY

MRS. WANDA RAE ROBINSON

MR. ZOEL JOACHIM ROBINSON

THIRD SECRETARY

MR. LUIZ ALBERTO ARAUJO

MRS. JANET MARY ARAUJO *

ATTACHE

MR. JEROME BERNIER

MRS. BRENDA MARIE BASQUE

ATTACHE

MR. DAVID ANDREW CAMPBELL

MRS. BETTINA CAMPBELL

ATTACHE

MR. JOSEPH YVES CHAMPAGNE

MRS. MARIE HELENE DE L'ETOILE

ATTACHE

COMMANDER REJEAN CHENIER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MARC COOPER

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JAMES PATRICK DAVIS

MRS. MICHELLE LYNN DAVIS

ATTACHE

MISS CAROL MARIE FELICE DI MONTE

ATTACHE

MR. ALAIN DUPUIS

MRS. JITRANUCH KLAYING

ATTACHE (DEFENSE, RESEARCH & DEVELOPMENT)

MR. BLAIR CARLETON FOSTER

MRS. STACY LEE FOSTER

ATTACHE

MRS. STACY LEE FOSTER

MR. BLAIR CARLETON FOSTER

ATTACHE

MRS. JOANNE MARIE GAUTHIER

MR. GLENN ANTHONY GAUTHIER

ATTACHE

MR. JEFFREY PETER GESNER

MRS. COLLEEN ANNE GESNER

ATTACHE

MISS DEBORAH VIOLET GILL

ATTACHE

MR. MICHAEL ERNEST DOUGLAS HYDE

MRS. JANET PATRICIA BOILEAU

ATTACHE (TELECOMMUNICATIONS)

MR. ROBERT NORMAN KENNEDY

MRS. BARBARA ANN KENNEDY

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. WAHEED KOSTALI

MRS. NAYMAN BENMELLAH

ATTACHE

MR. JEFFERY MARK LEBLANC

MRS. TWILA DAWN LEBLANC

ATTACHE (DEPUTY HEAD OF SECURITY)

MR. JOSEPH FRANCIS MACDONALD

MRS. JODY LYNN MACDONALD

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DOUGLAS PAUL MARTIN

MRS. MARY ALEXANDRA MARTIN

ATTACHE (MEDIA & MILITARY AFFAIRS)

MS. KATHRYN ELIZABETH MILLS

ATTACHE

MR. RICHARD MORCHAT

MRS. LIZA MORCHAT

ATTACHE (DEFENSE RESEARCH & DEVELOPEMENT)

MR. JOHN EDWARD MULHOLLAND

MRS. NICOLE JEANNE MULHOLLAND

ATTACHE

MR. JAMES ROBERT PHILLIPS

MRS. TAMMY JOANNE MAST

ATTACHE

MR. JONATHAN POWELL

MRS. SUSAN POWELL

ATTACHE

MR. SHAWN CHRISTOPHER STEPHENS

MRS. SHALLA LOUISE STEPHENS

ATTACHE (SECURITY)

MR. LAURIE KARL STORSATER

MRS. MARGERY ELAINE LANDERYOU

ATTACHE

MR. RONALD JAMES TICKNOR

MRS. LINDA KAREN TICKNOR

ATTACHE (HEAD OF SECURITY)

CAPTAIN JOSEPH PAUL VOGT

MRS. LAURIE MARIE VOGT

ATTACHE (FINANCE)

MS. PAMELA MARIE VOKEY

ATTACHE

MS. AIESHAZULFI

ATTACHE (DEFENSE)

CAPTAIN FRANCOIS ROLAND BOURQUE

ASST. ATTACHE (HEALTH, TRAINING & VISITS)

MAJOR JOSEPH A. J. MICHEL CARON

MRS. MARGARET BELLE MACDONALD

ASST. ATTACHE (AIR OPERATIONS)

COMMANDER DAVID CONWAY CARPENTER

MRS. CATHERINE JANE CARPENTER

ASST. ATTACHE (HEALTH)

CAPTAIN RENE JOSEPH GIROUX

MRS. CELINE MARIE LAURETTE BUSSIERES

ASST. ATTACHE

MAJOR SHAWN WILLIAM ROSS MACARTHUR

MRS. TERESA JO ANNE MACARTHUR

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL STEVEN MASAAKI MORITSUGU

MRS. JENNIPHER SUSAN MORITSUGU

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER JOSEPH PIKE

MRS. PAMELA PIKE

ASST. ATTACHE (ENGINEERING)

MAJOR HEATHER ELIZABETH RANEY

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR MARC JOSEPH PAUL TREMBLAY

MRS. SUZANNE MARIE LECOMPTE

ASST. ATTACHE (ENGINEERING)

MAJOR BURRY JOH VANDERVEER

MRS. WENDY CORINE VANDERVEER

ASST. ATTACHE (TRAINING & DOCTRINE)

MAJOR GENERAL DOUGLAS WILFRED LANGTON

MRS. ROSEMARY ANN MINTZ

DEFENSE ATTACHE

COLONEL RICHARD GIGUERE

MRS. ODETTE SIMONEAU

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL BRADLEY JOSEPH SMITH

MRS. JANE FRANCES SMITH

ASST. DEFENSE ATT A CHE

LIEUTENANT COLONEL WILLIAM FRANK SCHULTZ

MRS. WILMA VEITCH SCHULTZ

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER GARRETT LAWRENCE REDDY

MRS. ELIZABETH CAROL REDDY

ASST. NAVAL ATTACHE

CAPTAIN ALAIN LORENZO GARCEAU MRS. MARIE VIOLA

GARCEAU

NAVAL ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DANIEL GUERTIN

MRS. MICHELE CARPENTIER

ASST. AIR ATTACHE

COLONEL DENIS DION

MRS. LOUISE DARBYSHIRE

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

MAJOR ROBERT BOUCHER

MRS. NANCY VIGNEAULT

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

CAPE VERDE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CAPE VERDE

Chancery: 3415 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20007

(EM BASSY 202-965-6820) (FAX 202-965-1207)

MR. EMANUEL HENRIQUE SEMEDO DUARTE

COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. CARLOS FERNANDES SEMEDO

MRS. AMALIAMONIZ

FIRST SECRETARY

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

EMBASSY OF CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

Chancery: 1618 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-483-7800) (FAX 202-332-9893)

HIS EXCELLENCY EMMANUEL TOUABOY

MRS. MIREILLE NATHALIE TOUABOY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SIMON MAINA

MRS. HAOUA MAINA NADOUR

COUNSELOR

MR. HONORE MBAYE

MRS. CLARISSE P. MBAYE ADOUM FATIGUET

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. SYLVESTRE EDOUARD OLOFIO MRS. FANDI OLOFIO

KATIZA

SECOND SECRETARY (FINANCIAL & ADMINISTRATIVE)

CHAD

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHAD

Chancery: 2002 R STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-462-4009) (FAX 202-265-1937)

HIS EXCELLENCY BECHIR MAHAMOUD ADAM

MRS. NOURACHAM BECHIR NIAM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR.DETOYNA ALLATE

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TCHOULIGOMBO

MRS. LIDA ELISABETH M GOMBO TCHOULI

FIRST SECRETARY

MR. HASSANE OUSMAN

ATTACHE

CHILE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CHILE Chancery:

1732 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036 (EMBASSY

202-785-1746) (FAX 202-887-5579)

HIS EXCELLENCY MARIANO FERNANDEZ MRS. MARIA

ANGELICA MORALES

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VICTOR FERNANDO VARELA PALMA

MRS. ENNA PATRICIA DEL CA CORTES SILVA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ISAURO TORRES

MRS. MARIA ISABEL MOLINA OSSA

MINISTER-COUNSELOR

MR. JAVIER ANDRES BECKER MARSHALL

MRS. ANA REGINA GONZALEZ MOLINA

COUNSELOR

MR. JUAN CRISTIAN CAMPOS SALLATO

COUNSELOR (CULTURAL)

LIEUTENANT COLONEL ALEJANDRO DAVID CONTRERAS OLATE

MRS. DORA PAULINA VERGARA SCHAFER

COUNSELOR (TECHNICAL)

MR. JUAN CLAUDIO GANTES PENA

MRS. NATHALIE MORALES TISSOT

COUNSELOR

MRS. ANDREA LAGOS AVILA

MR. PABLO HALPERN BRITZ

COUNSELOR (PRESS)

MR. LUCIANO PARODI GAMBETTI

MRS. RENATA SALVARANI POMETTO

COUNSELOR

MR. EDUARDO ALEJANDRO SANTOS

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. ALEJANDRO PABLO ARRIARAN

MRS. CARMEN ALVAREZ

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. ALEJANDRO ARNALDO MARISIO CUGAT

MRS. MARIA CECILIA BERETTA

FIRST SECRETARY

MR. ROLANDO ORTEGA

MRS. VICTORIA ESPINOSA

FIRST SECRETARY

MRS. MARTA ELENA BONET GUERRICABEITIA

MR. KENNETH DREESEN *

SECOND SECRETARY

MR. RICARDO J. BOSNIC

MRS. XIMENA V. SALAZAR

SECOND SECRETARY

MR. SERGIO TORO MENDOZA

MRS. CLAUDIA M. CONTRERAS KOMPATZKI

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. IVAN ANDRES FAVEREAU

THIRD SECRETARY

MR. RODRIGO ANDRES MEZA G0TOR

THIRD SECRETARY

MRS. PAOLA ANDREA PALMA

THIRD SECRETARY

MRS. MARIA HILDA BOLVARAN DE PINCUS

MR. PEDRO E. PINCUS *

ATTACHE (CIVIL)

GENERAL ALESSANDRO ERNESTO CARTONI PRUZZO

MRS. ALEXANDRA M. MARSHALL GONZALEZ

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

REAR ADMIRAL PATRICIO CARVAJAL CARVALLO

NAVAL ATTACHE

COLONEL MARCOS GONZALEZ

MRS. BLANCA PATRICIA ATALA CIFUENTES

AIR ATTACHE

COLONEL GUILLERMO E. DEL CASTILLO PANTOJA

MRS. ANGELINA DEL CARMEN CAMUS MIRANDA

ASST. MILITARY ATTACHE

CAPTAIN GEOVANNI ALBERTO YUBINI JEAME

MRS. CECILIA PAZ LAGOS SOHRENS

ASST. NAVAL ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

1100 17TH STREET, NW, SUITE 900 20036

(OFFICE 202-872-1334)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2171-2174 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 2-3 20007

(OFFICE 202-785-2083)

NAVAL ATTACHE OFFICE

1875 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 700 20009

(OFFICE 202-667-7790)

CHINA

EMBASSY OF THE PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

Chancery: 2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-328-2500) (FAX 202-328-2582)

HIS EXCELLENCY WEN ZHONG ZHOU

MRS. SHUMINXIE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ZEGUANG ZHENG MRS. MEI HUA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SHI TONG WANG

COUNSELOR & DEPUTY CONSUL

MS. CHUANQINXIE

MR. ZHEN SHUI FAN

MINISTER

MR. GUOMINCHEN

MRS. XIAO GENG WANG

MINISTER-COUNSELOR

MR. YUN LOU DAI

MRS. YAN GENG

MINISTER-COUNSELOR

MR. JU JIN

MS. LINGZHU

MINISTER-COUNSELOR

MR. YOU FA LIU

MINISTER-COUNSELOR

MR. SHAO ZHONG YOU

MS. LI PING ZHAO

MINISTER-COUNSELOR

MR. BINGXIZHEN

MS. JIANQING ZHANG

MINISTER-COUNSELOR

MR. RUNCAI

COUNSELOR

MR. LIN HAO CHEN

COUNSELOR

MR. MAO MING CHU

MRS. ZHEN YAN LI

COUNSELOR (PRESS)

MR. XI TANG GAO

MRS. ZE HE WANG

COUNSELOR

MR. CHANG LIN GUO

MRS. YUN MEI HU

COUNSELOR

MR. JINYONGHE

MRS. JIN SONG LONG

COUNSELOR

MR. XIANG DONG HE

MRS. LI NINGXIA

COUNSELOR

MR. ZHAO MING HU

MRS. MIN WEI

COUNSELOR

MR. XIU DONG JIA

MS. HUA SI LIN

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. HAI YAN LI

MRS. PING PING HE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. LIANSHENGLI

COUNSELOR

MR. ZHAN WU MA

MRS. NINGYANG

COUNSELOR

MR. YUN DONG PAN

MRS. YUZHU

COUNSELOR

MR. XUEJUNQIU

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. XIAO SHU

COUNSELOR

MR. ANGSUN

MRS. LI YU WANG

COUNSELOR

MRS. BAO HONG SUN

MR. HUI FENGOUYANG

COUNSELOR

MR. GANG WANG

MRS. YI FAN MA

COUNSELOR

MRS. XINXIA WANG

COUNSELOR

MR. GUO HUA YANG

MRS. QING FANG

COUNSELOR

MR. SHAO WEN YANG

MRS. JIE RUAN

COUNSELOR

MR. YI RUI YANG

COUNSELOR

MR. GUO CHUN ZHANG

COUNSELOR

MS. JIAN QING ZHANG

MR. BINGXIZHEN

COUNSELOR & DEPUTY CONSUL GENERAL

MR. JIANWEN ZHANG

COUNSELOR

MR. PING ZHANG

MS. WEI CHEN

COUNSELOR

MR. YONG MING ZHOU

MRS. GUO YING KANG

COUNSELOR

MR. CHUN LI BEN

MRS. YU GAO

FIRST SECRETARY

MR. JIAN YE CAO

FIRST SECRETARY

MR. TIAN JI CAO

FIRST SECRETARY

MR. FENG CHEN

MRS. ZHI XING ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. LI GONG CHEN

FIRST SECRETARY

MR. LING KANG CHEN

MRS. WEN LI ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. YUE CHEN

MS. ZHONG JIE SHI

FIRST SECRETARY

MS. HONG CHAO CUI

FIRST SECRETARY

MR. ZHONG HUA FAN

MRS. JUN QU

FIRST SECRETARY

MRS. HONG FANG

MR. ZHANPENGQIN

FIRST SECRETARY

MR. JUN FANG

FIRST SECRETARY

MR. AI SHENG FENG

MRS. BINGXUE

FIRST SECRETARY

MR. LI GAO

MRS. PING WEI

FIRST SECRETARY (ECONOMIC & TRADE)

MR. ZENGBOGAO

MRS. LIYA LIU

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MR. SHENGWUGUO

MS. YAN WANG

FIRST SECRETARY

MR. ZHIGENGHE

MRS. NING JIANG JIA

FIRST SECRETARY

MRS. HAIYING JIANG

FIRST SECRETARY

MRS. MEI YUN LE

MR. YI QUN ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. JIAN HUA LI

FIRST SECRETARY

MRS. QIAN LI

FIRST SECRETARY

MR. SI NING LI

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. WEI KUN LI

FIRST SECRETARY

MR. AIMINMA

MRS. YI LI FIRST

SECRETARY

MRS. HUI QIN MA

MR. GUO PING LI

FIRST SECRETARY

MR. NING MA

MRS. YANG SHEN

FIRST SECRETARY

MR. HUI FENG OUYANG

MRS. BAO HONG SUN

FIRST SECRETARY

MR. ZHANPENGQIN

MRS. HONG FANG

FIRST SECRETARY

MRS. JUN QU

FIRST SECRETARY

MR. ZHENG SHAO

MRS. RONGZENG

FIRST SECRETARY

MR. GONG MING WANG

MRS. GUO PING HU

FIRST SECRETARY

MR. GUI GUO WANG

MRS. XINYING ZHANG

FIRST SECRETARY

MS. JIN WANG

MR. JIN GU

FIRST SECRETARY

MR. JIN YAN WANG

FIRST SECRETARY

MRS. LI YU WANG

MR. ANG SUN

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. QI WANG

MS. XIAO JING WANG

FIRST SECRETARY

MS. YAN WANG

FIRST SECRETARY

MR. ZHI GANG WANG

MRS. XIANG HONG SUN

FIRST SECRETARY

MR. ZHONGNAN WANG

MRS. LI HUA JIA

FIRST SECRETARY

MRS. MINWEI

MR. ZHAO MING HU

FIRST SECRETARY

MRS. XINWEI

FIRST SECRETARY

MRS. LI NINGXIA

MR. XIANG DONG HE

FIRST SECRETARY

MRS. NING YANG

MR. ZHAN WU MA

FIRST SECRETARY

MR. YONG HONG YANG

MRS. HONG PING LU

FIRST SECRETARY

MRS. RONGZENG

MR. ZHENG SHAO

FIRST SECRETARY

MR. JING AN ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. PENG ZHANG

FIRST SECRETARY

MR. WU ZHANG

MRS. YI SUN

FIRST SECRETARY

MR. BAOQINGZHAO

MRS. YI QIAN QI

FIRST SECRETARY

MR. JIANG ZHAO

MRS. XIAO YAN CAI

FIRST SECRETARY

MR. WEI NINGZHAO

MRS. XINZENG FENG

FIRST SECRETARY

MR. XIANG DONG ZHAO

MRS. ZHIQI TANG

FIRST SECRETARY

MS. ZONG YUAN ZHAO

MR. ZHU TAO

FIRST SECRETARY

MR. YE CHEN

MRS. YINGYING QU

SECOND SECRETARY

MR. SONG CONG

MRS. WEI SUN

SECOND SECRETARY

MR. YIN HUA DU

MR. QIU PING WEN

SECOND SECRETARY

MR. REN HAI GONG

MRS. XUEMEI HU

SECOND SECRETARY

MR. ZHI GANG HAN

SECOND SECRETARY

MRS. MEI HUA

MR. ZEGUANG ZHENG

SECOND SECRETARY

MISS YONG MEI JIA

SECOND SECRETARY

MR. HONGQUANLI

SECOND SECRETARY

MR. NAN LI

MRS.YUN HUIQI

SECOND SECRETARY

MS. HUA SI LIN

SECOND SECRETARY

MR. LIHUA LIU

MRS. SHUZHEN LIU

SECOND SECRETARY

MR. ZHIQINGLIU

SECOND SECRETARY

MR. TAO LU

MRS. YING ZHANG

SECOND SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. CHANG XIAMIAO

MR. BIAO ZHANG

SECOND SECRETARY

MR. SEN MIN

SECOND SECRETARY

MS. LI YA PENG

SECOND SECRETARY

MR. XIN SHEN

MRS. FENXIE

SECOND SECRETARY

MR. XIAO YANG WANG MRS.

XIUQIN LI SECOND

SECRETARY

MR. YU WANG

SECOND SECRETARY

MS. CHAO YINGWU

SECOND SECRETARY

MR. HAI WEN WU

SECOND SECRETARY

MR. QIANG WU

MS. XIAO YAN WANG SECOND SECRETARY

MS. HUA YANG

SECOND SECRETARY

MR. JUN YI

SECOND SECRETARY

MR. CHENG WU YIN

MRS. MING HE

SECOND SECRETARY

MR. BIAO ZHANG

MRS. CHANG XIAMIAO

SECOND SECRETARY

MR. ZENG JUN ZHANG

MRS. ZHENYINGBO

SECOND SECRETARY

MR. YONG ZHENG

MRS. LIQUNCHEN

SECOND SECRETARY

MR. SONG BAO BIAN

MRS. XIAO JING XIE

THIRD SECRETARY

MR. NINGCHEN

MRS. NAGUO

THIRD SECRETARY

MR. XI DAI

THIRD SECRETARY

MR. LIANPUDING

MRS. YANXIA LI

THIRD SECRETARY

MR. JINZHEN HAN

MRS. RUI SONG

THIRD SECRETARY

MR. ZHONG HUA

MRS. JUN TING WANG

THIRD SECRETARY

MRS. NING JIANG JIA

THIRD SECRETARY

MS. XIAO LI JIAO

THIRD SECRETARY

MR. FENG LIN

THIRD SECRETARY

MR. XI LIN

THIRD SECRETARY

MR. JIANG YI LIU

MRS. LI XIA ZHANG

THIRD SECRETARY

MR. HUIWUPING

THIRD SECRETARY

MR. ZHENG SONG

MRS. YUAN YUAN CHEN

THIRD SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. WEI SUN

MR. SONG CONG

THIRD SECRETARY

MR. SHI FAN WU

MRS. YIN YING LIU

THIRD SECRETARY

MR. YONG WU

MRS. FENGMU

THIRD SECRETARY

MR. XIAO YUAN ZHAI MRS.

YAN MA

THIRD SECRETARY

MR. QI ZHANG

MRS.YI LIU THIRD

SECRETARY

MR. LI HUI BAI

ATTACHE

MR. YUMINDI

MRS. HUA WANG

ATTACHE

MR. ZHIYONGDU

ATTACHE

MR. CHUNYUEGAO

MRS. LI JUN WU

ATTACHE

MR. LI HUI HAO

ATTACHE

MISSYU HAO

ATTACHE

MR. JIANG HAI HU

MRS. YA LI WANG

ATTACHE

MR. JIEHU

ATTACHE

MR. LI HUAHU

ATTACHE

MR. GUI HUA LI

ATTACHE

MR. GUO QUAN LI

ATTACHE

MR. YONG GANG LI

ATTACHE

MR. ZI HUA LI

MRS. YU MEI DUAN

ATTACHE

MR. ZI ZHONG LI

ATTACHE

MR. HONG SI LIU

MRS. WEN CUI SONG

ATTACHE

MR. JIELIU

MRS. JING JIN

ATTACHE

MR. WEI LIN MA

ATTACHE

MR. SHI MING MIAO

ATTACHE

MRS. FENGMU

MR. YONG WU

ATTACHE

MR. ZHAOXIANG MU

MRS. SHI XIAN ZHANG

ATTACHE

MR. ZHI PAN

MRS. JIE HUA XIA

ATTACHE

MR. JING ZHONG SHAO

MRS. ER JIE TANG

ATTACHE

MR. KAI DISHI

MS. LI WANG

ATTACHE

MR. SHI JIE SONG

ATTACHE

MR. XIAO CHUAN TANG

ATTACHE

MR. CHANG WANG

ATTACHE (CONSULAR)

MR. DE LING WANG

MRS. XIAO YING ZHANG

ATTACHE

MS. NAN WANG

MR. ZHUANGHAN

ATTACHE

MR. XUESONGWU

MRS. HONG LIAN ZHAO

ATTACHE

MR. XIANGJINYAN

MRS. YUAN PAN

ATTACHE

MR. CHAO YING ZHANG

ATTACHE

MR. CHI PENG ZHANG

ATTACHE

MS. JING PING ZHANG

ATTACHE

MR. LAI YU ZHANG

ATTACHE

MR. PENG ZHANG

MRS. YING WANG

ATTACHE

MR. QUAN TAI ZHANG

MRS. XIUZHENGE

ATTACHE

MR. WEI MIN ZHANG

ATTACHE

MR. JIAN HUAZHAO

ATTACHE

MS. NAZHAO

ATTACHE

MR. FENG ZHOU

ATTACHE

MR. LEI ZHOU

MRS. XIAO HUICUI

ATTACHE

MR. SHENG YIZHOU

MRS. LINABU

ATTACHE

MR. XIAO JUN ZHOU

ATTACHE

MRS.YUZHU

MR. YUN DONG PAN

ATTACHE

MR. XIAO GUANG LIU

ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. RAN ZHAO

ASST. ATTACHE

MR. NINGZHAO

MS.WEILIMAO

DEFENSE ATTACHE

MR. XIAO JUN WANG

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN HONG WEI LIU

MRS. YUN YAO

NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL YONG YIN ZHANG

MS.AIQIN LIN

AIR ATTACHE

COLONEL ZHI WEN WANG

ASST. DEFENSE ATTACHE

MR. XIAO WEI CHEN

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL JIANG CHAO HU

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL YONG WEN LIN

MRS. JING YING GUO

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL JIAN GANG WANG

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER JIAN HONG YAO

MRS. GUO WEI WANG

ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL QIANG ZHANG

MRS. PING WANG

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-238-2542)

CONGRESSIONAL LIAISON OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2554)

CONSULAR AFFAIRS

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2518)

CULTURAL AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2597)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

2139 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-295-2500) (FAX 202-338-1690)

ECONOMIC & COMMERCIAL COUNSELOR'S OFFICE

2133 WISCONSIN AVENUE, NW 20007

(OFFICE 202-625-3380) (FAX 202-337-5864)

ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-745-6505) (FAX 202-234-8629)

EDUCATION OFFICE

2700-12 PORTER STREET, NW 20008

(OFFICE 202-885-0715)

EDUCATIONAL AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2535)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2553)

NAVAL ATTACHE OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2541)

POLITICAL AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2507)

PRESS AFFAIRS OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2546)

SCIENCE & TECHNOLOGY OFFICE

2300 CONNECTICUT AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-328-2630)

VISA SECTION OFFICE

2201 WISCONSIN AVENUE, NW, FLOOR 1ST 20008

(OFFICE 202-338-6688)

COLOMBIA

EMBASSY OF COLOMBIA Chancery:

2118 LEROY PLACE, NW 20008 (EMBASSY

202-387-8338) (FAX 202-232-8643)

HER EXCELLENCY MARIA CAROLINA BARCO ISAKSON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. MARIANA PACHECO MONTES

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. LUIS ERNESTO ARAUJO RUMIE

MINISTER-COUNSELOR

MR. CARLOS MORALES

MRS. BETTY LEON

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARIA QUINTANA CALDERON

MINISTER-COUNSELOR

MR. JUAN CARLOS BOTERO NAVIA

MRS. ANGELA MARIA PINZON RONDON

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JUAN CARLOS CADENA SILVA

MRS. GLORIA JULIANA BUSTAMANTE REYES

COUNSELOR

MS. SYLVIA CONSTAIN RENGIFO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JUAN CARLOS IRAGORRI MARCHANT

MRS. LINA MARIA MUNERA GUTIERREZ

COUNSELOR

MR. JUAN J. QUINTANA

MRS. MARIA R. NAVIA

COUNSELOR

MS. SANDRA R. SANDOVAL VALDERRAMA

COUNSELOR

MR. MAURICIO SUAREZ COPETE

MRS. CLAUDIA AMPARO SALAZAR BEDOYA

COUNSELOR

MRS. LAURA ESCOBAR OSORIO

SECOND SECRETARY

MRS. FLOR ANGELA DURAN CONSUEGRA

MR. CARLOS ANDRES HURTADO PEREZ

THIRD SECRETARY

MR. ANDRES GARAY ACEVEDO

THIRD SECRETARY

MRS. MARTHA OLGA JENSEN MOSQUERA

MR. ALEJANDRO PARDO QUINONES

THIRD SECRETARY

MISS ADRIANA MALDONADO RUIZ

MR. ABDELHAY BOURANE

THIRD SECRETARY

COLONEL RICARDO ALBERTO RESTREPO LONDONO

MRS. MARIA TERESA GARCIA GONZALEZ

ATTACHE (POLICE)

GENERAL MARIO ENRIQUE CORREA ZAMBRANO

MRS. ANA CECILIA LOZANO ANGEL

DEFENSE ATTACHE

COLONEL RICARDO MELO QUIJANO

MRS. MARTHA PATRICIA MOLINA MUNOZ

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN CARLOS ENRIQUE TEJADA VELEZ

MRS. LUZ ANGELA CASTRO SUAREZ

NAVAL ATTACHE

MR. NELSON ALFONSO PRIETO APONTE

MRS. LILIANA MACHADO DAZA

AIR ATTACHE

COLONEL FELIX IVAN MUNOZ SALCEDO

MRS. SUSANA ACOSTA GUERRERO

ASST. MILITARY ATTACHE

COLONEL HEINZ PABLO SANABRIA PARRA

MRS. SONIA PATRICIA FACTOR LUGO

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

1901 L STREET, NW, SUITE 700 20036

(OFFICE 202-887-9000) (FAX 202-223-0526)

CONSULAR OFFICE

1901 L STREET, NW, SUITE 700 20008

(OFFICE 202-887-9000)

COMOROS

EMBASSY OF THE UNION OF COMOROS

Chancery: 420 E. 50TH STREET

NEW YORK, NY 10022 (EMBASSY

212-972-8010) (FAX 212-983-4712)

CONGO, DEMOCRATIC REPUBLIC OF

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO

Chancery: 1726 M STREET, NW, SUITE 601 20036

(EMBASSY 202-234-7690) (FAX 202-234-2609)

HER EXCELLENCY FAIDA MITIFU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TAMBO A KABILA MUKENDI

MINISTER-COUNSELOR

MR. CHIRIJI CELESTIN CHIZA CHIVA

COUNSELOR

MR. THOMAS SIOSI MBIMBA

MRS. ROMAINE LAZWE MBIMBA

COUNSELOR

MR. SERGE TSHAMALA

COUNSELOR

MR. YVES BASHONGA RUCHINAGIZA

MRS. ATIFA BASHONGA SHABANI

SECOND SECRETARY

CONGO, REPUBLIC OF

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF THE CONGO

Chancery: 4891 COLORADO AVENUE, NW 20011

(EM BASSY 202-726-5500) (FAX 202-726-1860)

HIS EXCELLENCY SERGE MOMBOULI

MRS. STELLA CORINE MOMBOULI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. HENRI BLAISE GOTIENNE

MRS. MARIE ROSINE GOTIENNE OYOUBA

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALBERT ONDONGO

MRS. JEANINEONDONGO

SECOND SECRETARY

MR. JEAN MBOSSA MBOLLA

MRS. ROSELINE ISABELLE MBOSSA MBOLLA

THIRD SECRETARY

MR. PASCAL ITOUA

MRS. GEORGINE ITOUA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COMMADANT DANIEL MBOUSSA AMPHA

MRS. THERESE MBOUSSA AMPHA AKOUALA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

COLONEL PIERRE PARFAIT MANDZANDZA

MRS. GERMAINE MANDZANDZA BOMOLA

DEFENSE ATTACHE

COLONEL GEORGES ADDO

MRS. CHARLOTTE VIRGINIE ADDO

ASST. DEFENSE ATTACHE

DEFENSE ATTACHE OFFICE

4891 COLORADO AVENUE, NW 20011

(OFFICE 202-726-5500) (FAX 202-726-1860)

COSTA RICA

EMBASSY OF COSTA RICA Chancery:

2114 S STREET, NW 20008 (EMBASSY 202-234-2945)

(FAX 202-265-4795)

HIS EXCELLENCY F. TOMAS DUENAS

MRS. DIANA CHAVARRIA KOPPER

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. ANA VILLALOBOS ARRIETA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. LAURA DACHNER

MINISTER-COUNSELOR (COMMERCIAL & ECONOMIC)

MR. ROLANDO MADRIGAL GUTIERREZ

MINISTER-COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MS. ELIZABETH RODRIGUEZ OBUCH

MINISTER-COUNSELOR

MR. ROBERTO AVENDANO SANCHO

COUNSELOR & CONSUL

MRS. KARINA GUARDIA SCHOENFELD

MR. ALEXANDER ROJO DE LA FUENTE

THIRD SECRETARY

MS. VERONICA GARCIA GUTIERREZ

ATTACHE

MR. JOSE CARLOS QUIRCE

ATTACHE (COMMERCIAL)

CONSULAR OFFICE

2112 S STREET, NW 20008

(OFFICE 202-328-6628)

COTE D'IVOIRE

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF COTE D'IVOIRE

Chancery: 2424 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-797-0300) (FAX 202-462-9444)

HIS EXCELLENCY DAOUDA DIABATE

MRS. CECILE DIABATE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MANLANAHOUNOU

MRS. SYAS EDGARDE MOUHON AHOUNOU

COUNSELOR

MR. ANTHELM PROSPER ANGUI

MRS. DEBASSE MARIE C. ANGUI KOUAMBLA

COUNSELOR

MR. MAMADOU BAMBA

MRS. MICHELLE BAMBA *

COUNSELOR (COMMUNICATION & PRESS)

MR. ATTUMAN KOUADIO DODIAR

MRS. AKISSI ANTOINETTE DODIAR

COUNSELOR

MRS. MAIMOUNA COULIBALY DOUKOURE

COUNSELOR

MR. ABDOULAYE ESSY

COUNSELOR

MR. FRY KOUADIO

MRS. KOSSO NOU AMA CECILE KOUADIO FRY

COUNSELOR

MR. KOUAME CHRISTOPHE KOUAKOU

MRS. EMMA THERESE AHOUO KOUAKOU ABY

COUNSELOR

MS. MARTINE LIADE

COUNSELOR (TOURISM)

MS. AYA GEORGETTE MBRAH

COUNSELOR

MR. GILCHRIST G. DALIGOU YAHVE

FIRST SECRETARY

MR. OSSOUE PLEDOU ROLLAND MAHI

MRS. AHI-OKOU LEBEI CHRISTINE

FIRST SECRETARY

MS. FLORE LYDIE KOFFI

ATTACHE

MR. KONIN KOUADIO

MRS. AHOU KOUADIO

ATTACHE (FINANCIAL)

LIEUTENANT COLONEL KOUAKOU YOBOUE

MRS. EKOUE JULIENNE HORTENSE YOBOUE

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

2412 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

CROATIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CROATIA

Chancery: 2343 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-5899) (FAX 202-588-8936)

HIS EXCELLENCY NEVEN JURICA

MRS. DUNJA JURICA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MARIJAN GUBIC

MS. SUZANA COLINA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HRVOJE PETRUSIC

MRS. ROMANA PETRUSIC

MINISTER-COUNSELOR

MR. VICE SKRACIC

MRS. HELENA SKRACIC

MINISTER-COUNSELOR

MRS. JELENAVRES

MINISTER-COUNSELOR

MRS. RENATA KUNKERA STEFANAC

COUNSELOR

MRS. TANIA VALERIE RAGUZ

FIRST SECRETARY

MRS. SANDRA STETIC

MR. MLADAN STETIC

FIRST SECRETARY

MR. MARIO SKUNCA

SECOND SECRETARY

MR. JOSIPBABIC

ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DAMIR TERZIC

MRS. IRENA TERZIC

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR KAROL LUCAN

MRS. MARIJA LUCAN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

CYPRUS

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF CYPRUS

Chancery: 2211 R STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-462-5772) (FAX 202-483-6710)

HIS EXCELLENCY ANDREAS S. KAKOURIS

MRS. KAREEN FARRELL KAKOURIS *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR.YANNISMICHAELIDES

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. ANTIGONI CHARALAMBOUS

COUNSELOR (PRESS)

MR. BASIL POLEMITIS

MS. ERINE PETRIDES POLEMITIS

COUNSELOR

MR. ANDREAS NICOLAIDES

SECOND SECRETARY & CONSUL

CZECH REPUBLIC

EMBASSY OF THE CZECH REPUBLIC Chancery:

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008 (EM

BASSY 202-274-9100) (FAX 202-966-8540)

HIS EXCELLENCY PETR KOLAR

MRS. JAROSLAVA KOLAROVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAROSLAV KURFURST

MRS. RADKA KURFURSTOVA

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MARTIN DVORAK

MRS. ZUZANA DVORAKOVA

COUNSELOR (COMMERCIAL & ECONOMIC)

MRS. NORA JURKOVICOVA

COUNSELOR

MS. VILMAANYZOVA

MR. DANIEL ANYZ

FIRST SECRETARY

MR. JIRI ELLINGER

MRS. LIBUSE ELLINGEROVA

FIRST SECRETARY

MR. PETR KAVAN

MRS. MARTINA KAVANOVA

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. DANIEL NOVY

FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. MIROSLAV TOMAN

MRS. RADKA TOMANOVA

FIRST SECRETARY

MRS. JANA KALIMONOVA

MR. VLADIMIR BRABENEC

SECOND SECRETARY (CULTURAL)

MRS. IVANA KLANOVA MR. JIRI KLAN

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MR. MARTIN KLUCAR

MRS. MILENA KLUCAROVA

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MRS. ZUZANA ISABELLA KTORNIKIDIS

MR. NIKOSTORNIKIDIS

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MS. IVONA HOLA

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. JOSEF LACKO

MRS. DANA LACKOVA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. TOMAS MIKESKA

MRS. MARTA MIKESKOVA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL JAN PETRAS

MRS. LENKA PETRASOVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL JIRI SVATOS

MRS. MONIKA SVATOSOVA

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

1109-1111 MADISON AVENUE

NEW YORK, NY 10028

(OFFICE 212-717-5064)

COMMERCIAL SECTION

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

(OFFICE 202-274-9104) (FAX 202-244-2147)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

VISA OFFICE

3900 SPRING OF FREEDOM STREET, NW 20008

(OFFICE 202-274-9123)

DENMARK

ROYAL DANISH EMBASSY

Chancery: 3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-234-4300) (FAX 202-328-1470)

HIS EXCELLENCY FRIIS ARNE PETERSEN

MRS. BIRGITTE YVONNE WILHELMSEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR.SOERENJENSEN

MRS. ZUZANA JENSEN STRAPONCEKOVA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. LENE BALLEBY

MR. ERIK BRINK ANDERSEN

MINISTER-COUNSELOR (PRESS & INFORMATION)

MR. NIELS CHRISTIAN JUNKER JACOBSEN

MRS. HELLE FARVOLLEN JENSEN

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. ANDERS MARTIN KLOCKER

MRS. MAJ BRITT GATZWILLER

MINISTER-COUNSELOR (FOOD, AGRICULTURE & FISHERIES)

MR. STEEN THORSTED RASMUSSEN

MRS. CHARLOTTE NIELSEN

MINISTER-COUNSELOR (FOOD, AGRICULTURE & FISHERIES)

MR. JESPER MOELLER SOERENSEN

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. OLE TORPEGAARD HANSEN

MRS. ANNE METTE SVENSTRUP HANSEN

COUNSELOR

MRS. JETTE LUND

MR. NIELS LUND

COUNSELOR (DEVELOPMENT)

MR. JOAKIM STEEN MIKKELSEN

COUNSELOR (HEALTH CARE)

MR. MORTEN BAEK SOERENSEN

MRS. ANNEMARIE VINCENTIA MEISLING

FIRST SECRETARY (ECONOMICS)

MR. PETER MARTIN LEHMANN NIELSEN

MRS. NISHA LYKKE SETHI *

FIRST SECRETARY (POLITICAL AFFAIRS)

MR. STIG PAOLO PIRAS

MRS. ANITA BECH PIRAS

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. LARS HOEGSBRO OESTERGAARD

MRS. ANNE JUEL JOERGENSEN

ATTACHE (FINANCIAL)

BRIGADIER GENERAL PER JAN LARSEN

MRS. KARIN JUEL LARSEN

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PER LYSE RASMUSSEN MRS.

PENELOPE WELLER RASMUSSEN

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL PETER VESTERGAARD

MRS. HELLE GUNDERTOFTE VESTERGAARD

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3200 WHITEHAVEN STREET, NW 20008 (OFFICE

202-234-4300)

DJIBOUTI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF DJIBOUTI

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 515 20005

(EM BASSY 202-331-0270) (FAX 202-331-0302)

HIS EXCELLENCY ROBLE OLHAYE

MRS. AMINA FARAH AHMED OLHAYE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ISSA DAHER BOURALEH

MRS. FOZIA AHMED ABANEH

COUNSELOR

MR. MOHAMED SIKIEH KAYAD

MRS. AYANE ABASS AHMED

FIRST SECRETARY (FINANCE & ECONOMIC)

MR. MAHDIA. GUIRREH

MRS. HOURYA ELMI AFFASSE

SECOND SECRETARY (FINANCIAL)

DOMINICA

EMBASSY OF THE COMMONWEALTH OF DOMINICA

Chancery: 3216 NEW MEXICO AVENUE, NW 20016

(EM BASSY 202-364-6781) (FAX 202-364-6791)

MS. JUDITH ANNE ROLLE

THIRD SECRETARY (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

DOMINICAN REPUBLIC

EMBASSY OF THE DOMINICAN REPUBLIC

Chancery: 1715 22ND STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-332-6280) (FAX 202-265-8057)

HIS EXCELLENCY FLAVIO DARIO ESPINAL

MRS. MINERVA DEL RISCO *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FRANCISCO A. CARABALLO

MRS. LAURA AMELIA YARYURA DE CARABALLO

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. WELLINGTON D. BENCOSME CASTANOS

MRS. WALLY MARGARITA NUNEZ DIPP

MINISTER-COUNSELOR

MR. ANGEL GARRIDO

MRS. MARTA GARRIDO *

MINISTER-COUNSELOR

MRS. ADA HERNANDEZ DE JIMENEZ

COLONEL CARLOS E. JIMENEZ MIRANDA

MINISTER-COUNSELOR

MR. RAMON ARIDIO PEREZ JIMENEZ

MINISTER-COUNSELOR

MISS RAISSA M. MELGEN SEMAN

COUNSELOR

MS. MEIRA ALICIA RIJO CRUZADO

COUNSELOR

MS. JOHANNA DESSIRE SANCHEZ ACOSTA

COUNSELOR

MR. ALEJANDRO SALOMON SANZ PIMENTEL

MRS. ANGELA MARICELA GUZMAN DE SANZ

COUNSELOR

MRS. DAYANA URENA

MR. AUGUSTO NELSON URENA *

COUNSELOR

MR. EDGAR RAFAEL S. APONTE ACOSTA

FIRST SECRETARY

DR. CARLOS ENRIQUE DIAZ WARDEN

DR. LAURA URENA DIAZ

FIRST SECRETARY

MISS CARLA GABRIELA PEGUERO CESPEDES

FIRST SECRETARY

MAJOR GENERAL LUIS DAMIAN CASTRO CRUZ

DR. CESARINA A. PERDOMO DE CASTRO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL CARLOS E. JIMENEZ MIRANDA

MRS. ADA HERNANDEZ DE JIMENEZ

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

EAST TIMOR

EMBASSY OF THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF TIMOR

LESTE Chancery: 4201

CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 504

20008 (EMBASSY 202-966-3202)

(FAX 202-966-3205)

MR. CONSTANCIO C. PINTO

MRS. GABRIELA PINTO

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. JORGE TRINDADE NEVES DE CAMOES

MRS. ZELINDA FERNANDES

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

ECUADOR

EMBASSY OF ECUADOR Chancery:

2535 15TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-234-7200) (FAX 202-667-3482)

HIS EXCELLENCY LUIS BENIGNO GALLEGOS CHIRIBOGA

MRS. FABIOLA JARAMILLO ALMEIDA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MAJOR RODRIGO FERNANDO OCANA VALLEJO

MRS. LUISA ETELVINA ERAZO PENA

ASST. ATTACHE

MS. ISABEL DEL ROCIO ALBORNOZ GARZON

COUNSELOR

MR. GUSTAVO ANDA

MRS. CRISTINA DAVALOS SAENZ

COUNSELOR

MR. AGUSTIN I. FORNELL VINTIMILLA

COUNSELOR

MR. JORGE A. ICAZA

MRS. MARIANA RUIZ SALAZAR

COUNSELOR

MR. JUAN CARLOS CASTRILLON JARAMILLO

MRS. CONNIE FRANCIS PILO PAIS GOMEZ

FIRST SECRETARY

MRS. CRISTINA Y. CAMACHO DEL CASTILLO

MR. JORGE FABIAN TERAN GARCES

SECOND SECRETARY

MS. MYRIAN ELJURI

SECOND SECRETARY

MRS. CYNTHIA DEL CARMEN ALEMAN YEPEZ MR.

ANDRES G. PONTICELLI LLOPART

ATTACHE (CIVIL)

COLONEL PLACIDO J. ENRIQUEZ RIVADENEIRA

MISS MARIA DEL CISNE JATIVA SOTOMAYOR

ATTACHE (POLICE)

MS. MARIA GUADALUPE RIOS BAYAS

ATTACHE (CIVIL) & CONSULAR AGENT

MS. JANINA SMITH

ATTACHE & VICE CONSUL

MRS. MARIA DEL CARMEN VELASQUEZ YANEZ

MR. JEFFERSON XAVIER YANEZ YANEZ

ATTACHE (CIVIL)

COLONEL CESAR PATRICIO GALARZA TAPIA

MRS. GEOVANY DE LOS A MORILLO ESPINOSA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN JAIME ROBERTO DAVALOS SUAREZ

MRS. NELLY DONATILA RAMOS HIDALGO

NAVAL ATTACHE

COLONEL JORGE PATRICIO MEJIA SALINAS

MRS. ALBA SALOME DUMANI DUENAS

AIR ATTACHE

COLONEL MARIO RAUL PAZMINO SILVA

MRS. JACQUELINE VASQUEZ LOPEZ

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER MARCOS ENRIQUE CASTRO DE LA CRUZ

MRS. VIVECA NOEMI LOPEZ CRESPO

ASST. NAVAL ATTACHE

COMMANDER MARCELO VINICIO MALDONADO CASTRO

MRS. XIMENA VIOLETA CANIZARES PROANO

ASST. NAVAL ATTACHE

COLONEL EDGAR OSWALDO NOVOA TRAVEZ

MRS. MARIA CRISTINA ZURITA FLORES

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-0601)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-7166)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-234-0647)

NAVAL ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-265-7674)

POLICE ATTACHE OFFICE

2535 15TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-464-9990) (FAX 202-464-9988)

EGYPT

EMBASSY OF THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT

Chancery: 3521 INTERNATIONAL COURT, NW 20008

(EMBASSY 202-895-5400) (FAX 202-244-4319)

HIS EXCELLENCY M. NABIL FAHMY MRS. NERMIN ABDEL

NABI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

LIEUTENANT COLONEL HATEM ISMAIL MOKHTAR AHMED

MRS. ALIAA ISMAIL MOHAMED IBRAHIM

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DR. ASHRAF MOHAMED EL RABIEY

MRS. HALA ISMAIL HUSSEIN

MINISTER

MS. HALA ABOU ELFATH A. ELGHANAM

MINISTER

MR. ATEF M. HASSAN

MRS.AMANYM. KHALIFA

MINISTER (COMMERCIAL & ECONOMIC)

DR. HUSSEIN MOSTAFA KAMAL MANSOUR

MRS. ZEINAB M. MOSTAFA EL SAYED SAADA

MINISTER (AGRICULTURAL)

DR. BADR AHMED MOHAMED ABDELATTY

MRS. NAGLAA SOBHY KAMAL ELKHAWANKY

COUNSELOR

MRS. AZZA MAHFOUZ MOHAMED AHMED

COUNSELOR (PRESS & INFORMATION)

DR. HESHAM MOUSSA ELNAKIB

MRS. DALIA SAYED AWIS ELKOMI

COUNSELOR (PRESS)

MR. MOHAMED FAROUK MOHAMED ELKADI

MRS. MONA ABDELAZIZ ABDELMAWGOUD SHEHA

COUNSELOR

MR. AMR AHMED RAMADAN

MRS. HEBA ABDEL HAMID ESMAT MAMISH

COUNSELOR

DR. ABDALLAH SADIK SAID BAZARAA

MRS. MAYSA ELANWAR AMIN ABDELLATIF

COUNSELOR (CULTURAL & DIRECTOR)

MR. ASHRAF ABDEL KADER SALAMA

MRS. SHAIMAA MOHAMED SARWAT SOBEIH

COUNSELOR

MR. HISHAM NEHAD SEIF ELDIN

COUNSELOR

MR. MOHAMED MAHMOUD ALY SOLIMAN

MRS. ALODIA AYED TAHA NASSEF

COUNSELOR

MS. HEBA FEKRY PHILIP BASSILY

FIRST SECRETARY

MR. MAHER MOHAMED ABDEL AZIZ ELSHERIF

MRS. MONA ABDEL FATTAH M. ABOUEL GHAR

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. GOMAA YOUSSEF GOMAA

MRS. SAMAR MAHMOUD SHEHAB ELDIN

FIRST SECRETARY

MR. SHERIF AHMED MAHMOUD KAMEL

MRS. HEBA AHMED ISMAIL

FIRST SECRETARY

MR. SEIF ALLA YOUSSEF KANDEEL

MRS. SAHAR MOHAMED OSMAN ELSHERBINI

FIRST SECRETARY

MR. ALAA AHMED E. ATTA

MRS. MAHA HASSAN MAHOUD SALEH

SECOND SECRETARY

MR. TAMER MOSTAFA MOHAMED ALI

SECOND SECRETARY (COMMERCIAL)

MR. KHALED MOHAMED SAMEH ANIS

MRS. SALMA HUSSEIN SHAWKY M. ELASHIRY

SECOND SECRETARY

MR. AHMED TAHER ELFADLY

SECOND SECRETARY

MR. KARIM ADEL MOHAMED HASSAN ELABD

MRS. YASMINE MOHAMED ASHRAF LABIB G.

THIRD SECRETARY

MR. WALID FAHMY ALY EL FIKY

THIRD SECRETARY

MR. ASHRAF MOHAMED NABHAN SWELAM

THIRD SECRETARY

MR. MOHAMED Z. H. ELGHAZAWY

MRS. DINA HAZEM HASSAN GOMAA

THIRD SECRETARY

MR. EZZ ELARAB ALI NOOR ABDEL HAMEED

MRS. MONA MOHAMED EMAM HUSSEIN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. ABDEL HAMID AHMED ABDELHAMID

MS. MIRVATABDELWARETH MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HASSAN ISAAC MAHMOUD ABOUL NASR

MRS. MAYSA HUSSAIN SOLTAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. AMAL AHMED MOHAMED ELSEBAE

MR. ESSAMELDIN SAAD ABDELHAMID HAMMAD

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR ASHRAF AHMED AHMED

MRS. SAFAA MOHAMED KHALIL

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOHAMED M.ALI

MRS. SAYEDA R. A. ZIDAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SALAH ELDIN GHARIB BAYOUMY

MRS. AFIFA MOHAMED ELMAIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. BAHER SADEEK ELSAYED DARWISH

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. MOHAMED ALI ELMAGHAWRY EISSA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOUSTAFA A. E. E. EL HASSANEIN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAGDY ABDALLA I. EL SAYED

MRS. HANAA AMIN S. ABOUEL DAHAB

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. TAWFIK KAMEL YOUSSIF ELGANZOURY

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. SAYED AHMED MOHAMED ELGENDY

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MRS. MEHAD ABDEL RAHMAN A. ELKHAMISY

MR. ALY HUSSEIN MOHAMED KHAIRY

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

BRIGADIER GENERAL HAYSAM HAMMOUDA

MRS. NABILA SALAMA

ATTACHE

DR. MOHAMED SAMIR AMIN HAMZA

MRS. MAY AHMED AMIN HAMZA

ATTACHE (CULTURAL)

MR. MOHAMED WAGUIH HANAFI

MRS. NOUR ELHODA MOHAMED TAWFIK

ATTACHE

MR. MAMDOUH IBRAHIM EL SAYED HORAIZ

MRS. SAFIA ABDALLAH ELSAYED SAKAIA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

MR. HASSAN HUSSEN

MRS. SADIA MOHAMED ABASS MOHAMED

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HASSAN IBRAHIM RAGAB AMER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MEDHATA. ISMAIL

MRS. NEVIN MOHAMED MOUSTAFA EL TELWANI

ATTACHE (FINANCE)

MR. AHMED IBRAHIM KAMAL

MRS. WAFAA MOHAMED RASHAD

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. AHMED MOHAMED IBRAHIM KAOUD

MRS. OMAIMA ABDELWAHAB A. HAWASH

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HOSSAM EL DIN MOHAMED KOTB

MRS. NADIA SHEHATA AMIN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. AHMED MOHAMED SAID ABDEL KADER

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HISHAM MOSTAFA MOHAMED AHMED

MRS. GHADA MOUSTAFA ALI MOUSTAFA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. GOUDA EL SAYED MOHAMED MOSTAFA

MRS. GEHAD AHMED KHALIL

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MOSTAFA KAMEL ABDEL WAHAB MOSTAFA

MRS. SAFAA EZZ ELARAB MOHAMED HASSAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ABDEL RAZEK SAYED SOLIMAN

MRS. LAILA FAROUK RAMADAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. MAHMOUD HASSAN AHMED SEDKY

MRS. NAHED ABDEL ALEEM S. ELSHAFEI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCE)

MR. KHAMIS MAHMOUD MOHAMED ZAHRAN

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MAJOR AHMED FAHMY A. ABD EL RAHMAN

MRS. RASHA MOHAMED ZAKY M. SEOUD

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCE)

COMMANDER NABIL ABDEL AZIM ABOUL AZM

MRS. ZEINAB MOHAMED A. ELSESY

ASST. ATTACHE (PROCUREMENT)

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED AHMED YOUSSEF EL ZAYAT

MRS. RANIA MOHAMED M. SAKR

ASST. ATTACHE (MEDICAL)

LIEUTENANT COLONEL AHMED ABDEL AZIM MOHAMED AHMED

MRS. OMNIA EHAB GAD ALY

ASST. ATTACHE

COLONEL ABDELHAMED A. ALLAM

MRS. SANAA AHMED NADA

ASST. ATTACHE

MAJOR YASSER FAROUK MOHAMED ALY

MRS. REHAB MOHAMED FADEL YACOUB

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED TAWFIK HASSAN AMIN SAFWAT

MRS. IMAN ANWAR HUSSEIN EL MALAH

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MAHMOUD ZAKI M. F. ARNAOUT

MRS. NAGLAA FAROUK M. AMIN HELAL

ASST. ATTACHE

MAJOR TAMER FAROUK ABDELHADY EL BAYOUMI

MRS. MARWA SAMY H. AHMED ENAN

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATION & FINANCE)

MR. ASHRAF YAHYA EL-HAKIM

MRS. SAWSAN OSMAN MOHAMED

ASST. ATTACHE

MAJOR WALID HASSAN ABDEL SALAM ELKORDY

MRS. EMAN ADLY MAHMOUD ELHOBY

ASST. ATTACHE

MAJOR WALAA REDA MOHAMED FAHMY

MRS. HEBA MORSI ABDEL AZIZ EL SHAYEB

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL AHMED MAHMOUD ELEIWA HAMMAM

MRS. BASSANT MAGDY NAGUIB MOHAMED

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HOSSAM A. S. HASSAN

MRS. REEMI. IBRAHIM

ASST. ATTACHE

CAPTAIN MOHAMED HEMIDA

MRS. RANIA SHERIF MOSTAFA ALY ELSHIMIE

ASST. ATTACHE (FINANCE AND ADMINISTRATION)

LIEUTENANT COLONEL HESHAM MAHMOUD FARID HOSNY

MRS. NADIA ALY MAHMOUD

ASST. ATTACHE

COLONEL DOAA MOHAMED AHMED KHALIL

MRS. ASMAA ABDEL AZIZ ABU B. ABU RYSHA

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL HAZEM GALA SHEHATA NASSAR

MRS. LILIAN MAHMOUD MOHAMED TALAAT

ASST. ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL RATEB MOHMAED MOHAMED RATEB

MRS. ABEER MOHMAED MOHAMED BADR

ASST. ATTACHE

MAJOR GENERAL NABIL MOSTAFA M. I. ELMOHANDES

MRS. NAGLAA ABDEL HAFEZ OMAR HENDY

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL MOHAMED MOHAMED MOHAMED ABOUD

MRS. HANAN ELSAYED A. ABDELMOGHEETH

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL MOHAMED ABD ELMOEZ S. ELDERBALY

MRS. NEBAL AHMED MAHER ELDEEB

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND ECONOMIC AFFAIRS OFFICE

2232 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-265-9111) (FAX 202-328-4517)

CULTURAL AND EDUCATIONAL BUREAU

1303 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(OFFICE 202-296-3888) (FAX 202-296-3891)

OFFICE OF DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE

2590 L STREET, NW 20037

(OFFICE 202-333-1283) (FAX 202-333-7240)

PRESS AND INFORMATION OFFICE

1666 CONNECTICUT AVENUE, NW, SUITE 440 20009

(OFFICE 202-667-3402) (FAX 202-234-6827)

PROCUREMENT OFFICE

5500 16TH STREET, NW 20011

(OFFICE 202-726-8006) (FAX 202-829-4909)

EL SALVADOR

EMBASSY OF EL SALVADOR

Chancery: 1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036

(EMBASSY 202-265-9671) (FAX 202-232-3763)

HIS EXCELLENCY RENE A. LEON

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. CARMEN TOBAR

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. RICARDO M. MENESSES ORELLANA

MRS. LUCY DEL VEGA DE MENESSES

MINISTER-COUNSELOR

MR. WERNER M. ROMERO

MINISTER-COUNSELOR

MR. LUIS APARICIO BERMUDEZ

MRS. CARMEN DE APARICIO

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. GRACE M. AWAD

DR. TONY MICHAEL CHEHADE *

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MRS. CLAUDIA BEATRIZ BELTRAN GALVEZ

MR. DANIEL PALACIOS MARCHESINI

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ANA MARGARITA CHAVEZ ESCOBAR

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. CARLOS CORTEZ

COUNSELOR (SYSTEMS)

MRS. CLAUDIA NUSET DE BARTOLINI MR.

FRANK PAUL BARTOLINI *

COUNSELOR (PRESS & PUBLIC AFFAIRS)

MS. VILMA HERRERA

COUNSELOR (COMMUNITY AFFAIRS)

MR. RODRIGO ARMANDO MAYEN RAMOS

MRS. CAROLINA VICTORIA ARIAS

COUNSELOR

MR. ENILSON SOLANO

MRS. CLAUDIA RIVERA SOLANO

COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. FLOR YOUNG BARAHONA

COUNSELOR

MRS. DORA MARIA DE AGUILAR

MR. JOSE M. AGUILAR

FIRST SECRETARY

MS. ANGELA MARIA RUBIO MARTINEZ

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MRS. FLORENCIA VILANOVA DE VON OEHSEN

MR. THOMAS VON OEHSEN

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. FRANCISCO JAVIER CALLEJA

MRS. MAUREEN CALLEJA *

ATTACHE (COMMERCIAL)

COLONEL WALTER MAURICIO AREVALO GAVIDIA

MRS. SANDRA ORFILIA FLORES DE GAVIDIA

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT NEFTALI OSWALDO MASSANA RENDON

MRS. ANGELICA M. HERRERA DE MASSANA

ASST. AIR ATTACHE

CONSULATE GENERAL

1724 20TH STREET, NW 20009

(OFFICE 202-331-4032) (FAX 202-331-4036)

COUNSELOR FOR ECON., FINANCIAL & COMMERCIAL AFFAIRS

OFFICE

2308 CALIFORNIA STREET, NW 20008

(OFFICE 202-265-9671)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

1400 16TH STREET, NW, SUITE 100 20036

(OFFICE 202-265-9671)

EQUATORIAL GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF EQUATORIAL GUINEA

Chancery: 2020 16TH STREET, NW 20009

(EMBASSY 202-518-5700) (FAX 202-518-5252)

HER EXCELLENCY PURIFICACION ANGUE ONDO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOB OBIANG ESONO MBENGONO

FIRST SECRETARY

MRS. PACIENCIA MATA MOHOSO

THIRD SECRETARY

MR. CONSTANTINO NJUE NGUI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ERITREA

EMBASSY OF THE STATE OF ERITREA

Chancery: 1708 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-319-1991) (FAX 202-319-1304)

HIS EXCELLENCY GHIRMAI GHEBREMARIAM

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TSEHAYE FASSIL

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. BERHANE GEBREHIWET SOLOMON

FIRST SECRETARY

MR. SALEH EMAN MAHMOUD

MS. SAMIA AHMEDIN MOHAMMED RAKI

SECOND SECRETARY

ESTONIA

EMBASSY OF ESTONIA

Chancery: 2131 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-588-0101) (FAX 202-588-0108)

HIS EXCELLENCY JURI LUIK

MRS. RUTH LAUSMA LUIK

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. EVA MARIA LIIMETS

FIRST SECRETARY (DEPUTY CHIEF OF MISSION & POLITICAL)

MR. SVEN SAKKOV

MRS. KARINA TALTS

COUNSELOR (DEFENSE)

MR. TOOMAS MOOR

MRS. MERIKE PAJU

THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. ANDREI VALENTINOV

MRS. ANNA VALENTINOVA

THIRD SECRETARY (PRESS & CULTURAL)

MR. JONATAN VSEVIOV

MS. ANNELI HALJASTE

THIRD SECRETARY

BRIGADIER GENERAL VELLO LOEMAA

MRS. LUDMILLA LOEMAA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

ETHIOPIA

EMBASSY OF ETHIOPIA

Chancery: 3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EM BASSY 202-364-1200) (FAX 202-686-9551)

HIS EXCELLENCY DR. SAMUEL ASSEFA LEMMA

MRS. ASTER HIWET HIDARU *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FEISEL ALIYI ABRAHIM

MRS. HAFIZA MOHAMEDSHAM UMER

MINISTER-COUNSELOR

MR. MULIE TAREKEGN EDLIE

MRS. HELEN MEDHINE ABAY

MINISTER-COUNSELOR

MR. FAHMI MAWI ABUBAKER

MRS. ORITALI ABDULAHI

COUNSELOR

MR. MOWLID MOHAMED AHMED

MRS. UBAH MOHAMED ABDI

COUNSELOR

MR. MULUGETA KELIL BESHIR

MRS. SHITAYE DECHASSA GEMECHU

COUNSELOR

MR. NEBIYOU DAGNE TESSEMA

MRS. HAIMANOTTEKETELW. GABRIEL

COUNSELOR

MR. FEKADU BEYENE AYANA

MRS. TSEHAY MERKA AYELE

FIRST SECRETARY

MR. DINEKA KORNMA NESREDIN

MRS. KENZYA YASSIN AWOL

FIRST SECRETARY

MR. TILAHUN MAMO WOLDEAREGAY

MRS. WORKWUHA ABEBE MOLA

FIRST SECRETARY

MR. FITSUM HAILU ABRAHA

MRS. MITSLAL GIRMAY BERHA

SECOND SECRETARY

MRS. AMELEWORK TEKALIGNE WONDEMAGEGNE

SECOND SECRETARY

MR. SOLOMON TADESSE G. SILASSE

MRS. KIDAN HAILU ATSBEHA

ATTACHE (SECURITY)

MR. TSEGAW SISAY MENGISTU

ATTACHE (ADMINISTRATIVE & FINANCIAL)

CONSULAR SECTION

3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-274-4555) (FAX 202-686-9621)

ECONOMIC, FINANCIAL AND TRADE OFFICE

3506 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-364-6385) (FAX 202-364-6387)

EUROPEAN UNION

DELEGATION OF THE EUROPEAN COMMISSION

Chancery: 2300 M STREET, NW, FLOOR 1ST-6TH 20037

(EMBASSY 202-862-9500) (FAX 202-429-1766)

HIS EXCELLENCY JOHN BRUTON

MRS. FINOLA BRUTON

AMBASSADOR (HEAD OF DELEGATION)

MR. JOHANNES DE BEAUFORT WIJNHOLDS

MRS. JOLANTHE DE BEAUFORT WIJNHOLDS

MINISTER (FINANCIAL)

MR. ANGELOS PANGRATIS

MRS. MICHELE MADELEIN TADDEI PANGRATIS

MINISTER (DEPUTY HEAD OF DELEGATION)

MR. PHILIPPE COESSENS

MRS. CHRISTINE LASSEY

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. TELMO BALTAZAR

MRS. ANDREA ENGEL

COUNSELOR (POLITICAL, JUSTICE AND HOME AFFAIRS)

MR. LILIAN PIERRE LOUIS BERTIN

MRS. LEELA MOOKERJEE BERTIN *

COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY, & ENVIRONMENT)

MR. PETER KONRAD JOHANNES BERZ

MRS. MANUELA BERZ

COUNSELOR (TRADE)

MR. LAURENT BOCHEREAU

MRS. ERIKA STRUVE BOCHEREAU * COUNSELOR

(SCIENCE, TECHNOLOGY & EDUCATION)

MR. REINHOLD JOSEF BRENDER

MRS. NISSAMAMODE

COUNSELOR (POLITICAL)

DR. LASZLO DEAK

DR. BARBARA DEAKNE FARAGO

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ROBERT DONKERS

COUNSELOR (TRANSPORT, ENERGY & ENVIRONMENT)

MRS. CLAUDIA FIGUEIREDO DA MOTA PINTO

MR. ALBERTO GABRIEL MUSALEM BORRERO

COUNSELOR (POLITICAL)

DR. MARY CHRISTINE ANNE KAVANAGH

COUNSELOR (SCIENCE, TECHNOLOGY & EDUCATION)

MR. WOLF MARTIN WERNER MAIER

DR. SUSANNE MAISE

COUNSELOR (AGRIC., FISHERIES, FOOD SAFETY & CONSUMER AFFAIRS)

MR. NIGEL SYLVERIOUS NAGARAJAN

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

DR. CANICE NOLAN

MRS. GILLIAN NOLAN

COUNSELOR (AGRIC., FISHERIES, FOOD SAFETY & CONSUMER AFFRS)

MR. ANTHONY MILES DARTNELL SMALLWOOD

MRS. SUSAN TERESA SMALLWOOD

COUNSELOR (PRESS & PUBLIC DIPLOMACY)

MS. HANNELE TIKKANEN

COUNSELOR (TRADE)

MR. NIKOLAOSZAIMIS

MRS. DESPOINA MASOURIDI

COUNSELOR (TRADE)

MR. LAURENT DENIS FRANCIS JAVAUDIN

MRS. CELESTINA JAVAUDIN

FIRST SECRETARY (TRADE)

DR. JULIE ELIZABETH MCKAY

MR. KLAUS KURT GEORG JUNKUHN

FIRST SECRETARY (FINANCIAL)

MRS. LUISA RAGHER

MR. HERVE JEAN RENE LEFEUVRE

FIRST SECRETARY (TRANSPORT, ENERGY & ENVIRONMENT)

MR. JEAN MARC TRARIEUX

MRS. AGNES TRARIEUX LECOINTRE

FIRST SECRETARY (AGRICULTURE)

MR. NICO VALCKX

MRS. SELVI ATAYEVA

FIRST SECRETARY

MR. CRISPIN WAYMOUTH

FIRST SECRETARY (TRADE)

MR. PAUL MATTIAS SANDAHL SUNDHOLM

SECOND SECRETARY

MR. HERMANUS BEREND DE VALK

MRS. MARIA JOHANNA KATHARINA TERHOEVE

ATTACHE

MR. FRANK RAINER NEUMANN

MRS. NINA SUSANN FUNK

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. PASCAL TOCQUEC

MRS. RUTH TOCQUEC

ATTACHE

FIJI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF FIJI ISLANDS Chancery:

2233 WISCONSIN AVENUE, NW, SUITE 240 20007 (EMBASSY

202-337-8320) (FAX 202-337-1996)

HIS EXCELLENCY JESONI VITUSAGAVULU

MRS. SILINA VESINAWA VITUSAGAVULU

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. PENIJAMINI R. TUIKUBULAU LOMALOMA

MRS. LOUISE ANGELA LOMALOMA

FIRST SECRETARY

MRS. CHERYL BROWN IRAVA

MR. LARRY LUI IRAVA

SECOND SECRETARY

FINLAND

EMBASSY OF FINLAND

Chancery: 3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-298-5800) (FAX 202-298-6030)

HIS EXCELLENCY PEKKA LINTU MRS. LAUREL COLLESS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. RAIJAANNE LAMMILA

MR. MARKKU LEO SAKARI SAKSA

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. HELENA PARTANEN

MR. TIMO PARTANEN

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL & MILITARY)

MS. LEENA PAULIINA RITOLA

MINISTER-COUNSELOR

MR. PEKKA VOUTILAINEN

MRS. TUULA VOUTILAINEN

MINISTER-COUNSELOR

MRS. KRISTIINAHELENIUS

MR. MIKA HENTUNEN

COUNSELOR (PRESS)

MR. LAURI TAPANI KASKEALA

MRS. MIA ELISA HAGMAN

COUNSELOR (FINANCIAL)

MR. JARMO KUUTTILA

MRS. NINA KERES *

COUNSELOR

MR. JUKKA SALMINIITTY

MRS. JENNIFER SALMINIITTY *

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MRS. TUULA YRJO KOSKINEN SMITH

MR. STEVEN SMITH

COUNSELOR (CULTURAL)

MRS. SOILE ANNIKKI KAURANEN

MR. TIMO JAAKKO KAURANEN

SECOND SECRETARY

MRS. SAIJA SINIKKA NURMINEN

MR. PERTTU TAPIO PAARMA

SECOND SECRETARY

MS. TUULA HANNELE PIIRAINEN

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MRS. BENITA ELISABET LINDSTROM

MR. HELGE CHRISTER LINDSTROM

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. JARI ILMARI TOIVO

MRS. ELINA MARIANNE TOIVO

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. PETER AXEL WESTERSTRAHLE

ATTACHE (SCIENCE & TECHNOLOGY)

COLONEL HEIMO TOUKO SAKARI HONKAMAA

MRS. MARJA ELISA HONKAMAA

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

MAJOR JYRKI TAPANI ISOKANGAS

MRS. RAIJA HELENA ISOKANGAS

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

DEFENSE, MILTARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE

202-298-5800)

NATIONAL TECHNOLOGY AGENCY OF FINLAND

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5837) (FAX 202-298-6040)

TRADE AND FINANCE OFFICE

3301 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-298-5877) (FAX 202-298-6041)

FRANCE

EMBASSY OF FRANCE

Chancery: 4101 RESERVOIR ROAD, NW 20007

(EM BASSY 202-944-6000) (FAX 202-944-6166)

HIS EXCELLENCY JEAN DAVID LEVITTE

MRS. MARIE CECILE LEVITTE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FRANCOIS JEAN MARIE RIVASSEAU

MRS. ELISABETH MARIE M. RIVASSEAU

MINISTER-COUNSELOR

MR. DAVID CHARLES APPIA

MRS. VALERIE CLAUDE ELAINE APPIA

MINISTER (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. PIERRE LOUIS YVES MARIE UHEL

MINISTER (FINANCIAL)

MR. JEAN PIERRE ALLEX LYOUDI

MRS. MERETHE NERGAARD

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. CHRISTIAN MARIE ALBERT BERGER

MS. PAOLA SIMI COUNSELOR

(AGRICULTURAL)

MRS. GENEVIEVE MARIE CHEDEVILLE MURRAY

MR. OLIVER WINTON MURRAY *

COUNSELOR

MR. JEAN PAUL DASSONNEVILLE

MRS. VERONIQUE DASSONNEVILLE

COUNSELOR

MR. LAURENT PAUL JACQUES DELAHOUSSE

MRS. ELISABETH YVONNE J. DELAHOUSSE

COUNSELOR

MR. CHRISTIAN MICHEL DEMANGEAT

MRS. DOMINIQUE ANDREE DEMANGEAT

COUNSELOR (PAYMASTER GENERAL-COMPTROLLER)

MRS. ANNE MARIE DESCOTES

COUNSELOR

MR. JACQUES A. DRUCKER

MRS. MARYAM DRUCKER *

COUNSELOR (HEALTH)

MRS. NATHALIE DUCOULOMBIER LOISEAU

MR. BERTRAND LOISEAU

COUNSELOR (PRESS)

MR. JEROME JEAN FRANCOIS FABRE

MRS. ANNE DOMINIQUE BEAUMONT FABRE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. CHRISTIAN PIERRE MARIE FATRAS

MRS. CHRISTIANE FATRAS

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. JACQUES ALAIN ANDRE FIGUET

MRS. CHRISTIANE SIMONNE FIGUET

COUNSELOR (NUCLEAR & ENERGY)

MR. DANIEL NOEL MARIE GALIBERT

MRS. DENISE EMILIENNE GALIBERT

COUNSELOR (COUNSELOR TRANSPORTATION)

MR. MICHEL ALBERT ISRAEL

MRS. NICOLE DANIELE ISRAEL

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. ROBBYJEAN JUDES

MRS. ELIANE ANDREE MARCELLE JUDES

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ROLAND LOMME

MRS. ANAR AIDOSSOVNA IRKITBAEVA LOME

COUNSELOR (ECONOMIC)

MS. CHRISTIANE MARECHAL

MR. JEAN JACQUES MARECHAL

COUNSELOR (TAX)

MR. ETIENNE MARIE OUDOT DE DAINVILLE

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MR. JEAN PIERRE MICHEL PICCA

MRS. SYLVIE NICOLE FRANCOISE TOURNEL

COUNSELOR

MR. ERIC POULAIN

MRS. FLORENCE ODILE POULAIN

COUNSELOR

MR. NICOLAS ROCHE

MRS. CAROLINE CHRISTIANE J. MARIACCI

COUNSELOR

MR. RENAUDSALINS

COUNSELOR

MR. OLIVIER VILLEY

COUNSELOR (LABOR & SOCIAL)

MS. AGNES SOPHIE MAYA VONDER MUHLL

COUNSELOR (PRESS)

MRS. MARIA CLAUDIA BARBARA G. DELMAS

MR. JEAN MARIE BERNARD JOSEPH DELMAS

FIRST SECRETARY

MR. JEAN MICHEL KALB

FIRST SECRETARY

MR. GUILLAUME LACROIX

MRS. SANTA LACROIX

FIRST SECRETARY

MR. ETIENNE LE HARIVEL DE GONNEVILLE

MRS. AGNES L. LE HARIVEL DE GONNEVILLE

FIRST SECRETARY

MR. ANDRE RENE MARCEL LECLERE

MRS. NADIA FRANCE MARTINE LECLERE

FIRST SECRETARY

MR. BERTRAND LORTHOLARY

MRS. LAURENCE MEZIN LORTHOLARY

FIRST SECRETARY

MR. ANTOINE IGNACE MICHON

MRS. PATRICIA EBELE MICHON

FIRST SECRETARY

MR. JEAN HENRI TIRARD

FIRST SECRETARY

MR. NICOLAS JEAN F. WUEST FAMOSE

FIRST SECRETARY

MS. CECILE BOST

THIRD SECRETARY

MRS. MARIE CHRISTINE ROSELYNE D'AYRENX

THIRD SECRETARY

MR. THOMAS LECLERC

THIRD SECRETARY

MR. JEAN-REMY MINETTI

MRS. MARTINE MINETTI

THIRD SECRETARY

MR. MANUEL GERARD POUPIN

MRS. CELINE VIRGINIE BEATRICE POUPIN

THIRD SECRETARY

MR. DAVID NICOLAS STECK

MRS. CATHERINE GENEVIEVE F. SALENDRES

THIRD SECRETARY

MR. BENJAMIN JULES MAURICE SUET

THIRD SECRETARY

MR. GERARD MARCEL CAMILLE BILLET

MRS. MAROULIA BILLET

ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. EDMOND JEAN BOULLAY

MRS. JEANNE ROBERTE BOULLAY

ATTACHE (CIVIL AVIATION SAFETY)

MR. PHILIPPE CAHANIN

MRS. DOMINIQUE CAHANIN

ATTACHE (TAX)

MR. ROLAND MARC CELETTE

ATTACHE (CULTURAL)

MR. NICHOLAS DOMINIQUE MARIE DE LEFFE

MRS. FREDERIQUE EMILIENNE DE LEFFE

ATTACHE (POLICE)

MR. CHRISTOPHE ROLAND JEAN DESTAIS

MRS. NATHALIE PAULETTE DESTAIS

ATTACHE

MR. PHILIPPE VINCENT JULIEN JAMET

MRS. MARIE VERONIQUE SUZANNE JAMET

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MRS. VALERIE M. MARTINACHE LUEBKEN

MR. PETER GEORG LUEBKEN

ATTACHE (PRESS)

MR. ERIC NAVEL

ATTACHE & DEPUTY CONSUL

MR. STEPHANE JEAN PIERRE PERILLOUX

MRS. ELISABETH THERESE ROSE PERILLOUX

ATTACHE

MR. LAURENT JEAN PUTHOMME

MRS. KARIMA PUTHOMME

ATTACHE

MR. FABIEN JEAN DENIS SCHNEEGANS

MRS. VALERIE FRANCOISE SCHNEEGANS

ATTACHE

MR. JEAN JACQUES CONSTANT TORTORA

MRS. CATHERINE MARIE ANNE TORTORA

ATTACHE (SPACE)

MR. FREDERIC TRAHIN

ATTACHE (CUSTOMS)

MAJOR GENERAL JEAN LUC DELON

MRS. MICHELINE DELON

DEFENSE ATTACHE

COLONEL JEAN BAPTISTE MINJOULAT REY

MRS. ANNETTE CLAIRE J. MINJOULAT REY

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PATRICK HARMAND

MRS. MARTINE HARMAND

NAVAL ATTACHE

COLONEL JOEL RODE

MRS. VERONIQUE RODE

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL DIDIER PAUL DANIEL GROS

MRS. LETITIA MARIE THERESE GROS

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CAPTAIN PASCAL GEORGES JACQUES M. BURET

ASST. NAVAL ATTACHE

REAR ADMIRAL FRANCIS REMY JOUANJEAN

MRS. BENEDICTE MARIE ANNICK JOUANJEAN

DEFENSE COOPERATION ATTACHE

CAPTAIN FRANCOIS COURSAULT MRS. CELINE

COURSAULT

ASST. DEFENSE COOPERATION ATTACHE

GABON

EMBASSY OF THE GABONESE REPUBLIC

Chancery: 2034 20TH STREET, NW, SUITE 200 20009

(EMBASSY 202-797-1000) (FAX 202-332-0668)

HIS EXCELLENCY JULES MARIUS OGOUEBANDJA

MRS. BLANDINE OGOUEBANDJA AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. HELENA LYDIA BARRO CHAMBRIER

MR. ALEXANDRE BARRO CHAMBRIER

COUNSELOR

MRS. ALBA BIFFOT SALES

MR. TOMAS JOAO SALES

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. GUY MARCEL EBOUMY

MRS. PAULE-ANNICK EBOUMY ETOUMBI

COUNSELOR

MR. PIERRE ETOUGHE

MRS. JULIETTE SYLVIE ETOUGHE

COUNSELOR (FINANCIAL)

MRS. HUGUETTE MBOUMBA MOUSSODOU

COUNSELOR

MR. LAURENT NDONG

MRS. JUSTINE NDONG

COUNSELOR

MR. ALBERT NGUIA

COUNSELOR

MRS. MIREILLE OBAME NGUEMA EKOMVONE

MR. REGINALD ANTHONY MOORE *

COUNSELOR

MRS. EULALIE OMANDA NAMBO

COUNSELOR

COLONEL OUDOKI BOULINGUI

MRS. RACHEL MOUDOKI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GAMBIA

EMBASSY OF THE GAMBIA

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 905 20005

(EM BASSY 202-785-1379) (FAX 202-785-1430)

HIS EXCELLENCY DODOU BAMMY JAGNE

MRS. BEGAY JAGNE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ABDUL RAHMAN COLE

MRS. FATOUMATTA M. COLE

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. PA NJAGGA MENDY

MRS. JAINABA BOJANG

FIRST SECRETARY

MR. OUSMAN TAAL

MRS. GUN INGELA JOHANSSON

FIRST SECRETARY

MR. LAMIN BINTA SANYANG

MRS. NYIMA SANYANG

ATTACHE (FINANCE)

GEORGIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GEORGIA

Chancery: 1101 15TH STREET, NW, SUITE 602 20005

(EMBASSY 202-387-2390) (FAX 202-393-4537)

HIS EXCELLENCY VASIL SIKHARULIDZE

MRS. ANNA TSAGARELI

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. MALKHAZ MIKELADZE

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. DAVID SOUMBADZE

MRS. INGA DIASAMIDZE

MINISTER

MS. KHATIA DEKANOIDZE

COUNSELOR

MR. BEKA DVALI

MRS. NINO LEZHAVA

COUNSELOR

MR. AKAKI LOMIDZE

MRS. TEA GAMREKELI

COUNSELOR

MR. GOCHA RATIANI

COUNSELOR

MR. OTAR BERDZENISHVILI

MRS. TAMAR ZANDUKELI

FIRST SECRETARY

MR. ALEXANDER LATSABIDZE

MRS. TEA UCHANEISHVILI

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. NATELAZAMBAKHIDZE

MR. NIKOLOZ LOMASHVILI

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MISS TAMTA KUPRADZE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MRS. NINO LEZHAVA

MR. BEKA DVALI

ATTACHE

INFORMATION AND CULTURE OFFICE

1511 K STREET, NW 20005

(OFFICE 202-393-6060)

GERMANY, FED. REP. OF

EMBASSY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY

Chancery: 4645 RESERVOIR ROAD, NW 20007

(EMBASSY 202-298-4000) (FAX 202-298-4249)

HIS EXCELLENCY DR. KLAUS SCHARIOTH

DR. ULRIKE SCHARIOTH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JOHANNES KONRAD HAINDL

MRS. REGINA SOPHIE CLEMENTINE HAINDL

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

DR. HANS DIETER HEUMANN

MRS. CORINNA CHRISTINE HEUMANN

MINISTER (POLITICAL)

MR. EGON HARALD KOCHANKE

MRS. WENDY ANN MARSHALL KOCHANKE

MINISTER (ECONOMICS)

MR. MANFRED JOSEF KARL BLESS MRS.

MARTHA KOPP BLESS

MINISTER-COUNSELOR (POLITICAL)

MR. UWE MANFRED KOCH

MRS. URSULA KOCH

MINISTER-COUNSELOR (DEFENSE COOPERATION)

MR. STEFAN MOEBS

MRS. RUTH BRODESSER

MINISTER-COUNSELOR (PUBLIC AFFAIRS)

MR. VOLKER HELMUT ALFRED RIEKE

MRS. MARTINA KLOTZ RIEKE

MINISTER-COUNSELOR (SCIENCE, TECHNOLOGY &

ENVIRONMENT)

MR. JOACHIM HELMUT SCHAEFER

MRS. BARBARA KARLA SCHAEFER

MINISTER-COUNSELOR

MR. THOMAS BAGGER

MRS. ANITA ELISABETH BAGGER

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. CORNEL BARTH

MRS. RUTH JOSEFINE BARTH

COUNSELOR (ADMINISTRATIVE)

MR. RALPH DOERMANN

MRS. INA WILL DOERMANN

COUNSELOR (CUSTOMS)

MR. ULRICH DIETER EITNER

MRS. MARIA WAGNER EITNER

COUNSELOR

MR. HERMANN ERTL

COUNSELOR (FINANCE)

DR. HUBERT GEBELE

MRS. MARIELE WILHELMINE GEBELE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. PETER GOTTSTEIN

MRS. LUZ IMPERIO GOTTSTEIN

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. HELGE HASSOLD

MRS. BRITTA BUSCH HASSOLD

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. KLAUS HERMANN HEIL

MRS. URSULA KATHARINA HEIL

COUNSELOR (POLICE LIAISON)

MS.ELKE KALLENBACH

COUNSELOR (FINANCE)

MR. ANDREAS WERNER KRUEGER

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. ALBERT PETER MEYER

MRS. CHRISTINE TOETZKE

COUNSELOR (FINANCE)

DR. JUERGEN MANFRED HEINRICH MORHARD

MRS. PETRA DOROTHEA LUISE MORHARD

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. MARKUS ANTONIUS NITSCHKE

MRS. KATHRIN NITSCHKE

COUNSELOR (DEFENSE COOPERATION & ECONOMICS)

MR. THOMAS JOHANNES RAINER PROEPSTL

MRS. SABINE BIERWIRTH

COUNSELOR & CONSUL GENERAL

MR. ANDREAS PROTHMANN

MRS. PETRA ELISABETH PROTHMANN

COUNSELOR (POLITICAL)

MRS. RICARDA ELISABETH H. REDEKER

MR. NIKOLAUS DEMANN

COUNSELOR (CULTURAL)

MR. ULRICH SANTE

MRS. CHRISTINA URSULA SANTE

COUNSELOR (PRESS)

MR. SOENKESIEMON

MRS. CHRISTIANE ROSE ANDREE LEGRAS

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. MARIO INGOSOOS

MRS. VESNASOOS

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. WOLFGANG TAUBERT

MRS. KATHRIN TAUBERT

COUNSELOR (DEFENSE RESEARCH & ENGINEERING)

MR. THOMAS CHRISTIAN ECKERT

MRS. CAROLINE GHISLAINE ECKERT

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. HANS PETER ERNST HINRICHSEN

MRS. BIRGIT HINRICHSEN

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. THOMAS HOFMANN

MRS. SANDRA HOFMANN

FIRST SECRETARY

MR. CHRISTIAN KOHLHASE

MRS. MIYE CHRISTINE KOHLHASE

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. INGOSCHENDEL

MRS. FEHRA HADZIC SCHENDEL

FIRST SECRETARY

MR. JOOST SCHMALLENBACH

MRS. OLIVIA KATHARINA SCHMALLENBACH

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

DR. JOSE BERNARDO SCHULZ

MRS. MICHAELA KIRSTEN SCHULZ

FIRST SECRETARY (PRESS)

MR. DAVID SCHWAKE

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MR. VOLKER TIMMERMANN

MS. ELKE KARIN GERTRUD WIENKAMP

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. PETRA KATHARINA ARNHOLD

MR. GUNTHER HAGEN ARNHOLD

SECOND SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

DR. AXEL BREE

SECOND SECRETARY (ECONOMIC)

MR. REINHARD GIESEN

MRS. THI TUYET NGA GIESEN

SECOND SECRETARY

MRS. REGINAGILMORE

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. ULRICH MIGUEL JUNG

MRS. JANINE MI HYE JUNG

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. KARL THOMAS LIPP

SECOND SECRETARY (POLITICAL)

MR. JOHANNES MOOSBURNER

MRS. KIRSTEN HEIKE MOOSBURNER

SECOND SECRETARY & CONSUL

MRS. KIRSTEN HEIKE MOOSBURNER

MR. JOHANNES MOOSBURNER

SECOND SECRETARY & CONSUL

MS. SILVANA REIMANN

SECOND SECRETARY (PRESS)

MR. KAI SCHACHTEBECK

SECOND SECRETARY (CULTURAL)

MR. GEORG SCHULZE ZUMKLEY

MRS. CHRISTINE VON DER HEIDE

SECOND SECRETARY (PUBLIC AFFAIRS)

MRS. BARBARA CHRISTINE STIEM

MR. WOLFGANG WALTER STIEM

SECOND SECRETARY

MRS. RUTH BRODESSER

MR. STEFAN MOEBS

THIRD SECRETARY (CULTURAL)

MR. HANS JOACHIM CORDES

THIRD SECRETARY

MRS. ALEXANDRA DILSKY

MR. HOLGER FABIG

THIRD SECRETARY

MR. HARALD EHLICH

MRS. BIRGITTSCHWEIZER

THIRD SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. FRANZ ELL

MRS. GISELA CHARLOTTE ELL

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MR. THOMAS HEMMERSBACH

THIRD SECRETARY

MR. STEPHAN JUERGEN KRAUSE

MRS. CHRISTINA KATHRIN KRAUSE

THIRD SECRETARY

MR. ALEXANDER OLIVER WINTER MRS.

CARMELITA WINTER

THIRD SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. WALTRAUD BREUER GLEIN

MR. JOHANNESBREUER

ATTACHE & VICE CONSUL

MR. MANFRED FRANK GIETZ

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. TRAUTLIEB HUELZ

MR. ALBERT HUELZ

ATTACHE (CULTURAL)

MS. KATHARINA PAULICK

ATTACHE

MR. KARL JUERGEN ROESSLER

MRS. MARLENE LUCIA ROESSLER

ATTACHE

MR. AUGUST MANFRED STUEBING

MRS. GABRIELE STUEBING

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. UWE VOGTS

MRS. CHRISTA HILDEGARD VOGTS

ATTACHE

MR. SVEN SIGURD BAHR

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MR. CARSTEN CAMPE

MRS. IRMHILD CAMPE

ASST. ATTACHE

MRS. SUSANNE BEATE DITGES

MR. HARALD DITGES

ASST. ATTACHE

MRS. KATRIN FLOREKAVRIL

MR. CHRISTOPHE JEAN ANTOINE AVRIL

ASST. ATTACHE

MRS. HEIKE ELISABETH FRESBERG

MR. RODGER ZIELINSKI FRESBERG

ASST. ATTACHE

MS. BETTINA ANGELIKA FROEHLING

ASST. ATTACHE

MRS. MARION FUSS

MR. HANS JOSEF FUSS

ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. REIMUND PETER GEIDIES

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. FEHRA HADZIC SCHENDEL

MR. INGO SCHENDEL

ASST. ATTACHE

MR. THOMAS HERRE

MRS. LUCIA HERRE

ASST. ATTACHE

MS. ROSA MARIA HOLZNER

ASST. ATTACHE (DEFENSE)

MR. ALBERT HUELZ

MRS. TRAUTLIEB HUELZ

ASST. ATTACHE

MRS. CORNELIA JAECKLE

ASST. ATTACHE

MR. HERBERT JOITE

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. CHRISTA KAUSCHKE

ASST. ATTACHE

MRS. ILSE KEITEL

MR. DIETER SCHMIDT

ASST. ATTACHE

MR. MICHAEL KEUNE

MRS. MOUNA KEUNE

ASST. ATTACHE

MR. ROLAND KLEIN

MRS. ASTRID KLEIN

ASST. ATTACHE

MRS. RENATE LAUBERT KRIEGLER

ASST. ATTACHE

MR. WOLFGANG LESSIG

MRS. WAKAKO LESSIG

ASST. ATTACHE

MR. ANDRE MOELLER

MRS. SABINEMOELLER

ASST. ATTACHE

MR. UDO KARL MUELLER

MRS. NICOLE MAY KLEIN MUELLER

ASST. ATTACHE

MRS. ANGELIKA ELLI NAUMANN

MR. BERND NAUMANN

ASST. ATTACHE

MR. STEN PERTUS

ASST. ATTACHE (SECURITY)

MRS. ELLEN PRIEBE

MR. GERHARD PRIEBE

ASST. ATTACHE

MS. BIRGITQUEISLER

ASST. ATTACHE

MRS. ASTRID RATHGEBER

MR. DIETER RATHGEBER

ASST. ATTACHE

MR. ANDREAS GOTTFRIED RUEMPLER

MRS. ROXANA RUEMPLER

ASST. ATTACHE & VICE CONSUL

MR. WALTER ALFRED SCHINDLER

ASST. ATTACHE

MRS. ANJASCHMENGLER

ASST. ATTACHE

MS. HEIKE TANJA SCHMIDT

ASST. ATTACHE

MR. JOHANN SIGL

MRS. WALTRAUD SIGL

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MRS. CORNELIA SMOLJANOW

MR. ALEXANDER SMOLJANOW

ASST. ATTACHE (ECONOMICS)

MRS. DIANA SPORER

MR. GUIDO CRISTANCHO ALVIAR

ASST. ATTACHE

MRS. HELGARD STEINERT SCHAEFER

MR. BERTHOLD WALTER SCHAEFER

ASST. ATTACHE

MRS.ELLEN STUPPY

ASST. ATTACHE

MRS. GUDRUNTHOMA

MR. HERBERT THOMA

ASST. ATTACHE

MR. ANDREAS ULRICH VORGEL

MRS. DI VORGEL

ASST. ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. WALTER WAGNER

MRS. SUSANNA ROGINA WAGNER

ASST. ATTACHE

MR. KLAUS GUENTER WEBER

MS. DAMARIS MARGARITA ARDILA MORALES

ASST. ATTACHE

SERGEANT MAJOR NORBERT WITT

MRS. MARTINA WITT

ASST. ATTACHE (DEFENSE)

BRIGADIER GENERAL HENNING HARS

MRS. INKEN VERA RUTH HARS

DEFENSE ATTACHE

COLONEL HEINZ JOSEF FELDMANN

MRS. CLAUDIA FELDMANN

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL HANS HENNING PRADEL

MRS. CORNELIA PRADEL

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN MICHAEL CARL AUGUST WERNER

MRS. ANKE CHRISTINA WERNER

ASST. DEFENSE & NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL NICOLAS VON THADEN

MRS. ANDREA VON THADEN

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER KAI UWE TETZLAFF

MRS. JELKA TETZLAFF

ASST. NAVAL ATTACHE

MAJOR HEIKO VON ROEDER

MRS. GUNDULA BLUMENROTH VON ROEDER

ASST. AIR ATTACHE

GHANA

EMBASSY OF GHANA

Chancery: 3512 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-686-4520) (FAX 202-686-4527)

HIS EXCELLENCY DR. KWAME BAWUAH EDUSEI

MRS. EVANGELINE AFRIYIE BAWUAH EDUSEI *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. IRENE ADDO

MR. SAMUEL NYEDU ADDO

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. MARTHA AMA AKYAA POBEE

MR. JOHN SAMUEL POBEE

MINISTER

MR. JOHNSON ADASI

MRS. GEORGINA ADASI

MINISTER-COUNSELOR (TRADE)

MR. IVOR AGYEMAN DUAH

MRS. FELICIA KUFUOR AGYEMAN DUAH

MINISTER-COUNSELOR (INFORMATION)

MR. RASHEED SEIDU INUSAH

MRS. JESSICA NAA DJAMA INUSAH

MINISTER-COUNSELOR (CONSULAR & WELFARE)

MRS. JENNIFER LARTEY

MR. STEVE LARTEY

MINISTER-COUNSELOR

MR. ALEX OWIREDUADU

COUNSELOR

MS. ADELAIDE NANA AGYEMAN

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MS. CONSTANCE OSAEBEA BAADU

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. SIDNEY KWESI ELLIS

MRS. JOAN AKUA ELLIS FIRST

SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. CHRIS OBENG

FIRST SECRETARY & VICE CONSUL

MR. GODFRED ABANDOH OKYERE KORANTENG

MRS. EWURABENA SEKYI OTU

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MS. RUTH A. T. ABBAM

ATTACHE (FINANCE)

MR. GODSON AMENUMEY

MRS. LUCKY PHYLLIS AMENUMEY

ATTACHE (FINANCE)

BRIGADIER GENERAL KWAME OPONG KYEKYEKU

MRS. GIFTY OPONG KYEKYEKU

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GREECE

EMBASSY OF GREECE

Chancery: 2217 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-1300) (FAX 202-939-1324)

HIS EXCELLENCY ALEXANDROS P. MALLIAS

MRS. FRANCOISE ANNE MALLIAS

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. KAROLOS GADIS

MRS. IRINI SOUPIONIS GADIS

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. IOANNA ANNITA MAVROMICHALIS

MINISTER-COUNSELOR (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. YIORGOS CHOULIARAS

COUNSELOR (PRESS)

MRS. ZOE ZONI KAVOGLI

COUNSELOR (EDUCATION)

MS. DESPINA LOURBACOU

COUNSELOR

MR. ACHILLES PAPARSENOS

MRS. ANITA PAPARSENOS

COUNSELOR (PRESS)

MRS. POLYXENI PETROPOULOU

MR. MICHAIL POLITIS

COUNSELOR

MR. PANAYOTIS STOURNARAS

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. PANAGIOTIS GIOTOPOULOS

MRS. ELENI KATOPI

FIRST SECRETARY

MR. EVGENIOS DIMITRIOS KALPYRIS

MRS. LIXU

FIRST SECRETARY

MR. CONSTANTINOS ALEXANDRIS

SECOND SECRETARY & CONSUL

MR. DIMITRI ANGHELAKIS

SECOND SECRETARY & CONSUL

MRS. CHRISTINA SIMANTIRAKIS

MR. NIKOLAOS BOZATZIS

SECOND SECRETARY

MR. NIKOLAOS DOUKAS

MRS. ELENI KESALIDOU

THIRD SECRETARY (ECONOMIC & COMMERCIAL)

MR. CONSTANTINE BERSIMIS

MRS. CHRYSSOULA BERSIMIS

ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & COMMUNICATIONS)

MR. DIMITRIOS DIAMANTIS

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. KONSTANTINOS DIMITRIADIS MRS. SOFIA

KARABATZAKI

ATTACHE (INFORMATION, TECHNOLOGY & TELECOMMUNICA TIONS)

MR. ATHANASIOS FLOROS

ATTACHE (PRESS)

MR. ATHANASIOS KOLLIAS

MRS. PARASKEVI MARDIKI KOLLIA

ATTACHE

MR. NICOLAOS MYLONAS

MRS. KYRIACOULA MYLONA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MS. THEODORA TROGADI

ATTACHE (PRESS)

MR. PETROS TSAROUCHIS

MRS. NORMA CONSTANZA VARGAS DIAZ

ATTACHE (PRESS)

COLONEL ILIAS LEONTARIS

MRS. SOULTANA CHITZOU

DEFENSE ATTACHE

CAPTAIN VASILEIOS KYRIAZIS

MRS. KONSTANTINA KYRIAZI

NAVAL ATTACHE

COLONEL ARISTIDIS FYTILIS

MRS. MARIA VETTA

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SOTIRIOS KASSELOURIS

MRS. AIKATERINI KASSELOURI

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL IOANNIS POULOPOULOS

MRS. GEORGIA TERZOPOULOU

ASST. AIR ATTACHE

COMMERCIAL, CONSULAR, ED, ECON & PRESS & INFO OFFICES

2211 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE 202-

232-8222)

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2228 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-234-0561)

GRENADA

EMBASSY OF GRENADA

Chancery: 1701 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20009

(EMBASSY 202-265-2561) (FAX 202-265-2468)

HIS EXCELLENCY DENIS G. ANTOINE

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. PATRICIA DAPHNE MARCELLE CLARKE

COUNSELOR

GUATEMALA

EMBASSY OF GUATEMALA Chancery: 2220

R STREET, NW 20008 (EMBASSY 202-745-4952)

(FAX 202-745-1908)

HIS EXCELLENCY JOSE GUILLERMO CASTILLO MRS. FLOR

DE PALACIOS DE CASTILLO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. GEORGES DE LA ROCHE

MRS. ALICE MARY NEWTON

MINISTER-COUNSELOR

MRS. MARIA Z. LANDIS

COUNSELOR (CULTURAL)

MISS MANOLA CASTILLO CORTES

FIRST SECRETARY

MR. HECTOR PALACIOS LIMA

MRS. SONIA PALACIOS

FIRST SECRETARY & CONSUL

MS. ARACELI PHE FUNCHAL

FIRST SECRETARY

MRS. MARIA C. HERNANDEZ

MR. OSCAR MAYNOR HERNANDEZ *

SECOND SECRETARY

MRS. KARLA ARANA DE JUAREZ

MR. DANILO B. JUAREZ *

THIRD SECRETARY

MRS. MIRIAM LETICIA DE LEON ESCOBAR

MR. JORGE JACINTO RODRIGUEZ SANCHEZ

THIRD SECRETARY

MS. MONICA NOELIA TRUBIANO

MR. JOSEPH JOHN TRUBIANO *

THIRD SECRETARY

MR. MOISES MERIDA DONIS

MRS. BRENDA LISSETTE MERIDA

ATTACHE (COMMERCIAL)

CAPTAIN OTTO GUILLERMO WANTLAND CARCAMO

MRS. AMERICA CONDE DE WANTLAND

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COMMERICAL ATTACHE OFFICE

2220 R STREET, NW 20008

CONSULAR SECTION OFFICE

2220 R STREET, NW 20008

DEFENSE, MILITARY, NAVAL AND AIR ATTACHE OFFICE

2220 R STREET, NW 20008 (OFFICE 202-232-2226)

GUINEA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA

Chancery: 2112 LEROY PLACE, NW 20008

(EMBASSY 202-986-4300) (FAX 202-986-3800)

MR. IBRAHIMA SORY TRAORE

MRS. NYOULA EPSE TRAORE CONTE

COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

MR. ELHADJ BOUBACAR BARRY

MRS. HADJA OUSSAMATOU BALDE

COUNSELOR

MS. BINTOU CONDE

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. THIERNO ABDOURAMAMAN BALDE

MRS. SANTOU TRAORE

FIRST SECRETARY (CULTURAL)

MR. ALY CAMARA

MRS. MABINTY CAMARA

FIRST SECRETARY (FINANCE & CONSULAR)

MS. CATHERINE SAGNO

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COMMANDER MAMADOU ALIMOU DIALLO

MRS. BOKOUM BINTA DIALLO

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

GUINEA-BISSAU

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF GUINEA-BISSAU

Chancery: P.O. Box 33813 20033

(EMBASSY 301-947-3958)

MR. HENRIQUE ADRIANO DA SILVA

MRS. MARIA ODILIA ALMEIDA DA SILVA

MINISTER-COUNSELOR (CHARGE D'AFFAIRES AD INTERIM)

GUYANA

EMBASSY OF GUYANA Chancery:

2490 TRACY PLACE, NW 20008 (EMBASSY 202-265-6900) (FAX 202-232-1297)

HIS EXCELLENCY BAYNEY KARRAN

MRS. DONNA KARRAN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. FORBES EGERTON JULY

MRS. VALENTINA JULY

FIRST SECRETARY

MS. DEBORAH YAW

FIRST SECRETARY

MS. SONIAA. CALLENDER

ATTACHE (FINANCIAL)

HAITI

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HAITI

Chancery: 2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-332-4090) (FAX 202-745-7215)

HIS EXCELLENCY RAYMOND ALCIDE JOSEPH

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. LEON CHARLES

MINISTER-COUNSELOR

MRS. DENISE JEAN-LOUIS

MR. ROBERT JEAN-LOUIS

MINISTER-COUNSELOR

MRS. CAROLE PREVAL

MINISTER-COUNSELOR

MRS. GISELE DEPESTRE

COUNSELOR

MR. ANTOINE H. ELIACIN

MRS. DYLIAM. ELIACIN

COUNSELOR (CONSULAR)

MR. LIONEL LEONARD LAVIOLETTE

COUNSELOR (CULTURAL & INFORMATION)

MRS. MADELINE ALTAGRACE PIERRE DUPITON

COUNSELOR (ECONOMIC & FINANCIAL)

MS. CLAUDE AMBROISE

FIRST SECRETARY

MRS. MARIE CLAUDE MALEBRANCHE

MR. CLAUDE MALEBRANCHE

FIRST SECRETARY (COMMERCIAL)

MRS. RAYMONDE PREVAL BELOT

FIRST SECRETARY

MR. SONY ELIAS

THIRD SECRETARY

COMMERCIAL ATTACHE OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4090)

CONSULAR AFFAIRS OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4090)

MILITARY ATTACHE OFFICE

2311 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(OFFICE 202-332-4165)

HOLY SEE

APOSTOLIC NUNCIATURE

Chancery: 3339 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-333-7121) (FAX 202-337-4036)

HIS EXCELLENCY PIETRO SAMBI

NUNCIO

MOST REVEREND CELESTINO MIGLIORE

MINISTER

MR. MARTIN KREBS

COUNSELOR

MONSIGNOR ALEXANDER CIFUENTES CASTANO

FIRST SECRETARY

MONSIGNOR CLAUDIO CRICINI

FIRST SECRETARY

MR. MATTEO DE MORI

SECOND SECRETARY

HONDURAS

EMBASSY OF HONDURAS

Chancery: 3007 TILDEN STREET, NW, SUITE 4-M 20008

(EMBASSY 202-966-2604) (FAX 202-966-9751)

HIS EXCELLENCY ROBERTO FLORES BERMUDEZ MRS.

LAURA ELOISA HENRIQUEZ SCHULZ AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RAMON CUSTODIO

MS. MEI LING M. LAVECCHIA *

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MISS MARIA BENNATON REGALADO

MINISTER

MR. DAVID HERNANDEZ

MRS. XOCHITL NOEMI SALGADO ALVAREZ

COUNSELOR (LEGAL)

MR. HUGO ROLANDO NOE BUSTAMANTE

COUNSELOR

MS. IRMA ALEJANDRINA ROSA SUAZO

COUNSELOR

MR. JOSE BENJAMIN ZAPATA

MRS. SUSAN MARY ZAPATA

COUNSELOR (SPECIAL ASSISTANT TO AMBASSADOR)

MS. CYNTHIA ROMERO

FIRST SECRETARY

MR. LUIS CORDERO MONTOYA

MRS. DANEA DESSHIREE TREJO CARCAMO

ATTACHE (PRESS)

MISS NURIA ORTIZ NAVARRO

MR. PABLO OCTAVIO MIRANDA NIGRO

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. ALEJANDRO JOSE SIBRIAN BUESO

ATTACHE (SOCIAL & DEVELOPMENT)

BRIGADIER GENERAL HUMBERTO CABRERA RODRIGUEZ

MRS. MARIA DEL S. INTERIANO PORTILLO

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CONSULAR SECTION

1528 K STREET, NW, SUITE 200 20005

(OFFICE 202-737-2972) (FAX 202-737-2907)

HUNGARY

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF HUNGARY

Chancery: 3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-362-6730) (FAX 202-966-8135)

HIS EXCELLENCY ANDRAS SIMONYI

MRS. NADA SIMONYINE PEJAK

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. VIKTOR SZEDERKENYI MRS.ADELKELETI

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. SANDOR BOGNAR

MRS. ZSUZSANNA WINTER

COUNSELOR (CULTURAL)

MRS. TEREZ DEHELANNE DOROMBOZI

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. IMRE MIHALY HELYES

MRS. ANNA HELYES

COUNSELOR & CONSUL

MR. MIHALY KORINTUS

COUNSELOR (AGRICULTURAL)

MR. JOZSEF PETROCZI

MRS. ILONA PETROCZINE STYOP

COUNSELOR

MR. GABOR SZABO

COUNSELOR (COMMERCIAL)

MRS. EDIT SZABONE PAPAI

COUNSELOR (COMMERCIAL)

DR. ISTVAN TAKACS

DR. HAJNALKA VERONIKA KARPATI

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

DR. MARIA EVA VASS

COUNSELOR

MRS. MELINDA CZAGANY

MR. ATTILA KACZUR SECOND

SECRETARY (COMMERCIAL N.Y.)

DR. ZOLTANFEHER

THIRD SECRETARY

DR. ANDRAS JUHASZ

THIRD SECRETARY

MR. LASZLO KOVARI

ATTACHE (FINANCE & ADMINISTRATIVE)

COLONEL JANOS VARGA

MRS. JANOSNE VARGA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

MAJOR GYOZO PALICZ

MRS. VIKTORIA TRAKPERGER

ASST. DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

COMMERCIAL OFFICE

150 E. 58TH STREET, FLOOR 33RD

NEW YORK, NY 10155--3398

(OFFICE 212-752-3060) (FAX 212-486-2958)

MILITARY AND AIR ATTACHE OFFICE

3910 SHOEMAKER STREET, NW 20008

(OFFICE 202-362-6730)

ICELAND

EMBASSY OF ICELAND

Chancery: 1156 15TH STREET, NW, SUITE 1200 20005

(EMBASSY 202-265-6653) (FAX 202-265-6656)

HIS EXCELLENCY ALBERT JONSSON MRS. ASA

BALDVINSDOTTIR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. OLAFUR SIGURDSSON

MRS. SVALA GUDMUNDSDOTTIR

MINISTER-COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MS. ANNA KATRIN VILHJALMSDOTTIR

FIRST SECRETARY

MRS. ANNA SIGRIDUR ALFREDSDOTTIR

MR. MAGNUS HJOERLEIFSSON

ATTACHE

MR. BALDVIN JONSSON

MRS. MARGRET BJORNSDOTTIR

ATTACHE (AGRICULTURAL)

INDIA

EMBASSY OF INDIA

Chancery: 2107 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-939-7000) (FAX 202-483-3972)

HIS EXCELLENCY RANENDRA SEN

MRS. KALPANASEN

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. RAMINDER SINGH JASSAL

MRS. SMITA TEWARI JASSAL

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. GAUTAM HEMANT BAMBAWALE

MRS. AMITA BAMBAWALE

MINISTER

MR. ANIL KUMAR GUPTA

MRS. UMA GUPTA

MINISTER

MRS. BANASHRI BOSE HARRISON

MR. GARETH ROBERT HARRISON

MINISTER (COMMERCE)

MR. POOVAKULATH JOSEPH MATHEW

MRS. JANET MATHEW

MINISTER (DIRECTOR OF AUDIT)

MR. ANOOPMISHRA

MRS.AMITAMISHRA

MINISTER (ECONOMIC)

MR. KRISHAN VARMA

MRS. MANJU VARMA

MINISTER (CONSULAR)

MRS. INDUAGRAWAL

MR. CHANDRA MAULI SINGH

COUNSELOR

MR. GOPAL BHUSHAN

MRS. BHARTI GOPAL

COUNSELOR

MR. RAHULCHHABRA

MRS. KAVITA CHHABRA

COUNSELOR

DR. KAMAL KANT DWIVEDI

DR. REKHA DWIVEDI

COUNSELOR (SCIENCE & TECHNOLOGY)

MR. SIBI GEORGE

MRS. JOICESIBI

COUNSELOR

MR. MANOJ JOSHI

MRS. KAVITA JOSHI

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. VIRENDER KUMAR

MRS. NEETA KUMAR

COUNSELOR

MS. RENU PALL

COUNSELOR (POLITICAL)

MR.RAHUL RASGOTRA

MRS. GAURI RASGOTRA

COUNSELOR

MR. ANIL KUMAR SHARAN

MRS. SIMITA SHARAN

COUNSELOR

MR. ALOKPANDEY

MRS. RITU PANDEY

FIRST SECRETARY

MR. MANISH PRABHAT

MRS. RUCHI NARAIN

FIRST SECRETARY

MR. SHYAM DATT SHARMA

MRS. RANJANA SHARMA

SECOND SECRETARY

MR. ASHOK KUMAR TAHILIANI

SECOND SECRETARY

MS. SUMITRA CHOWDHURY

THIRD SECRETARY

MR. ASHOK KUMAR CHADHA

ATTACHE

MR. RAJENDER KRISHAN DANYAL

MRS. SEEMA KRISHAN DANYAL

ATTACHE

MR. ARVINDER SINGH DUTTA

ATTACHE

MR. RAJEEV GOSWAMI

MRS. RESHMA GOSWAMI

ATTACHE

MR. CHELLAPPAN GURUSUBRAMANIAN

MRS. MEENAKSHI GURUSUBRAMANIAN

ATTACHE

MR. JAGDEEP SINGH JUNEJA

MRS. MAMTAJUNEJA

ATTACHE

MR. GEORGE KILIYANTHARAYIL AUGUSTINE

MRS. DAISY GEORGEKUTTY

ATTACHE

MR. VENKATESWARAN S. KODINTHIRAPULLY

MRS. LAKSHMI SWAMINATHAN

ATTACHE

MR. VIJAY KUMAR KUKREJA

MRS. LAKSHMI KUKREJA

ATTACHE

MR. SUNIL KUMAR

MRS. ASHAGOSAIN

ATTACHE

MR. UMESH KUMAR

MRS. ANITA SETH

ATTACHE

MR. GULSHAN RAI MAHAJAN

MRS. KAMAL MAHAJAN

ATTACHE

MR. PRAVASH CHANDRA MISHRA

MRS. ARUN PRABHA MISHRA

ATTACHE (PROPERTY)

MR. RAJENDRANATHAN NARAYANAN NAIR

MRS. SNEHALATA RAJENDRAN

ATTACHE

MR. SURAJ PARKASH

MRS. ADHU BALA

ATTACHE

MR. TEJPAL SINGH RAWAT

MRS. ANITA RAWAT

ATTACHE

MR. NARESH KUMAR SHARMA

MRS. MADHU KUNJ SHARMA

ATTACHE

MR. SHARAD SHARMA

MRS. PUNAM SHARMA

ATTACHE (CONSULAR)

MR. HARVINDER SINGH

MRS. AMARJEET KAUR VOHRA

ATTACHE

MR. RASH PAL SINGH

MRS. JASPAL MANGAT

ATTACHE

MR. SATBIR SINGH

MRS. SATINDER KAUR

ATTACHE

MR. PERUMAL VENKATASAMY

MRS. SRIRENGANATCHIYAR PERUMAL

ATTACHE

BRIGADIER JATINDER SIKAND

MRS. BINDU SIKAND

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COMMODORE PARASURAMA NAIDU MURUGESAN

MRS. MEDHA NAIDU MURUGESAN

NAVAL ATTACHE

AIR COMMODORE RAKESH KUMAR JOLLY

MRS. MEENAKSHI JOLLY

AIR ATTACHE

COMMERCIAL AND SUPPLY, PASSPORT AND VISA SECTION

2536 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008 (OFFICE

202-939-9806)

INDONESIA

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF INDONESIA

Chancery: 2020 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20036

(EMBASSY 202-775-5200) (FAX 202-775-5365)

HIS EXCELLENCY SUDJADNAN PARNOHADININGRAT

MRS. NUNUNG K. PARNOHADININGRAT

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. ANDRI HADI

MRS. FERIAL SAAD HADI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. ADE WISMAR WIJAYA

MRS. NUNGKIE RUSMINNY WIJAYA

MINISTER-COUNSELOR

MR. USTANTO

MRS. ARTHA GAYATRI GUSTANTO

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. RIDWAN HASSAN

MRS. LITA KADARTIN

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. TEGUH WARDOYO

MRS. BINTA RIZKIYATI WARDOYO

COUNSELOR

MR. ARKO HANANTO BUDIADI

MRS. YANI NURBAYANI

FIRST SECRETARY (POLITICAL)

MRS. TUTI WAHYUNINGSIH IRMAN

MR. HERDIANA KURNIA IRMAN

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MRS. ANITA LIDYA LUHULIMA

FIRST SECRETARY

MR. SAUT DHARMA SAKTI SIMBOLON MRS.

THEODORA SIMBOLON

FIRST SECRETARY (ADMINISTRATIVE)

MR. REZALAKBAR NASRUN

MRS. ANDI MELDA NASRUN

SECOND SECRETARY (CONSULAR)

MR. RIAZ JANUAR PUTRA SAEHU

SECOND SECRETARY

MR. ROBERT MATHEUS MICHAEL TENE

MRS. ATRIA AMINO RAI

SECOND SECRETARY

MRS. HASTIN ARISTYA BAKTI

MR. DANI WISNU DUMADI

THIRD SECRETARY (POLITICAL)

MS. ELLEONORATAMBUNAN

THIRD SECRETARY

MS. RLINDA

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. IDA BAGUS MADE BIMANTARA

MRS. FEBRIYANTHI SURALAGA

ATTACHE

MR. ERMAWAN

MRS. NURWULAN OKTARINI

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. HARRIS ISKANDAR

MRS. OOSLYNDIANI

ATTACHE (EDUCATION & CULTURE)

MR. AHMAD RAMA AJI NASUTION

MRS. YULI PERMATA SARI

ATTACHE

MR. DEVDY RISA

MRS. TANTI SETIANTI

ATTACHE

MRS. METRAWINDA TUNUS

MR. RABINDRA SIREGAR

ATTACHE (AGRICULTURAL)

BRIGADIER GENERAL ERWIN BARLEY

MRS. CANDIDA BARLEY

DEFENSE & MILITARY ATTACHE

COLONEL BENNY RIJANTO RUDY SEWANDONO

MRS. RADEN RORO SOENARSIH

NAVAL ATTACHE

COLONEL YUYU SUTISNA

MRS. AYUNING DEWANTI

AIR ATTACHE

IRAQ

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF IRAQ

Chancery: 1801 P STREET, NW 20036

(EMBASSY 202-483-7500) (FAX 202-462-5066)

HIS EXCELLENCY SAMIR SHAKIR MAHMOOD SUMAIDA'IE

MRS. YING YANG AMBASSADOR

EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. SAID SHIHAB AHMAD

MRS. SADIAA. KHAMIS

MINISTER

MR. FAIZA. K. ALGAILANI

MRS. GULALA D. A. BABAN

MINISTER

MR. GHALEBF. ELANBAKI

MRS. MALIKA R. HATIF

FIRST SECRETARY

MR. AHMED M. HAMZA AL JOBORRI

MRS. KOTHAR H. A. AL SHEKHLI

SECOND SECRETARY

MR. ZAIDOON A. ABDUL WAHAB

MRS. SAMAR BASHIR YOUNIS

THIRD SECRETARY

MR. FARIS A. ABDUL WAHAB MRS.

THEKRA S. NAJI ATTACHE

(ADMINISTRATIVE)

MR. BASEL K. IBRAHIM AL BAIATI

MRS. METHAL AKRAM B. AL NAQSHABANDI

ATTACHE

DR. ABDUL HADI AL KHALILI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. ATHIR HILLAL FLAIH

ATTACHE

MR. ALI MAZHER SADDAM HABIB

MRS. BUSHRAALI SENEKH HAMAD

ATTACHE (FINANCIAL)

MR. SALAHEDDEEN M MAJEED

ATTACHE (FINANCIAL)

BRIGADIER GENERAL RAMADHAN M. ABDAL AL KOCHER

MRS. DILSHAD M. MOMEN

MILITARY ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SAMEER ABDALAMEER AHMAD

MRS. ADHAN M ALROBAAY

ASST. MILITARY ATTACHE

IRELAND

EMBASSY OF IRELAND

Chancery: 2234 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-462-3939) (FAX 202-232-5993)

HIS EXCELLENCY NOEL FAHEY MRS. CHRISTINE FAHEY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MS. CATHERINE BYRNE

COUNSELOR

MS. ALISON KELLY

COUNSELOR (POLITICAL)

MS. ORLA MARIE O'HANRAHAN

MR. CLAUDE JOSEPH MALONE

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. EAMONN MICHAEL CONFREY

FIRST SECRETARY (INFORMATION & COMMUNICATIONS)

MR. TIMOTHY DOYLE

FIRST SECRETARY

MR. JOSEPH P. HACKETT

MS. JULIE A. CONNELL

FIRST SECRETARY (PRESS)

DR. CLARE LOUISE THORP

MR. KARL THOMAS WALL FIRST

SECRETARY (AGRICULTURE)

MISSAOIFEMCGARRY

THIRD SECRETARY

MISS JOSEPHINE DOYLE

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

ISRAEL

EMBASSY OF ISRAEL

Chancery: 3514 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-364-5500) (FAX 202-364-5607)

HIS EXCELLENCY SALLAI MOSHE MERIDOR

MRS. NOA MERIDOR

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JEREMY NISSIM ISSACHAROFF

MRS. LAURA KAM ISSACHAROFF *

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MRS. FANNY ADI

MR. JOSEPH ADI

MINISTER (ADMINISTRATIVE)

MR. RON DERMER

MRS. RHODA MICHELLE DERMER *

MINISTER (ECONOMIC)

MR. MOSHE FOX

MRS. HELEN PATRICIA FOX *

MINISTER (INTERRELIGIOUS, JEWISH & PUBLIC) & CONSUL GENERAL

MR. YAKOV POLEG

MRS. MAZAL YARDENA POLEG

MINISTER

MR. AVRAHAM TALMOR

MRS. RIVKA TALMOR

MINISTER

MR. ALON USHPIZ

MRS. INBAR USHPIZ

MINISTER (CONGRESSIONAL)

MR. NIR BEN MOSHE

MRS. TAMAR BRACHA BEN MOSHE

MINISTER-COUNSELOR

MR. JOSEPH DRAZNIN

MRS. ANATDRAZNIN

MINISTER-COUNSELOR

MS. ALIZA EZRA

MINISTER-COUNSELOR (ADMINISTRATIVE) & CONSUL

MR. RAFAEL HARPAZ

MRS. SHULAMIT HARPAZ

MINISTER-COUNSELOR

MR. AMIRMAIMON

MRS. TAL MAIMON

MINISTER-COUNSELOR

MR. MARTIN PELED FLAX

MINISTER-COUNSELOR

MR. OREN ANOLIK

MRS. NOA LIVNE ANOLIK

COUNSELOR

MR. HAIM REGEV

MRS. SHARON REGEV

COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MRS. EYNAT SHLEIN MICHAEL

MR. KEVIN MICHAEL

COUNSELOR

MR. DAVID SIEGEL

MRS. MYRA CLARK SIEGEL

COUNSELOR (CONGRESSIONAL)

MR. AMI TESLER

MRS. IRIS TESLER

COUNSELOR

MR. YARIVCHEN

MRS. ILITCHEN

FIRST SECRETARY (CHIEF OF SECURITY)

MR. SOLOMON KOFMAN

MRS. SHARON VANEK

FIRST SECRETARY

MR. ADIR RUBIN

MRS. HAVA RUBIN

FIRST SECRETARY

MRS. TAMAR FILLAR FRENKEL MR. YARON

FRENKEL

SECOND SECRETARY (ADMINISTRATION)

MR. EZRA DAVID

MRS. ILANIT DAVID

ATTACHE

MR. ERAN HASON

MRS. SARIT HASON

ATTACHE

MR. GUY HELLER

MRS. GALIT SHARVIT HELLER

ATTACHE

MR. DAN LEHMANN

MRS. SHIRI LEHMANN

ATTACHE

MAJOR GENERAL MICKEY LEVY

MRS. NURITLEVY

ATTACHE (POLICE & PUBLIC SECURITY)

MS. MERAVMEDZINI

ATTACHE

MR. ZEEV VLADIMIR NIV

MRS. JANETA NIV

ATTACHE

MR. SIMON PERRY

MRS. SHARON GAIL PERRY *

ATTACHE (POLICE & PUBLIC SECURITY)

MR. OREN POLEG

ATTACHE

MR. OREN SAGIR

MRS. ADI SAGIR

ATTACHE

MAJOR GENERAL DAN HAREL

MRS. IRIS HAREL

DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

COLONEL MOSHE SHELLY

MRS. CARMEL SHELLY

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN AZAREL RAM

MRS.TSIPORATSIPI RAM

NAVAL ATTACHE

BRIGADIER GENERAL SHMAYA AVIELI

MRS. SHARON AVIELI

AIR ATTACHE & ASST. MILITARY ATTACHE

MAJOR ITZHAK SHRAGA

MRS. DGANIT SHRAGA

ASST. DEFENSE ATT A CHE

MAJOR SHAI TAMIR

MRS. RINAT TAMIR

ASST. DEFENSE ATT A CHE

LIEUTENANT COLONEL GIL RABINOVICH

MRS. SHIRELAROSHASE

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONELYOAVZACKS

MRS. DANAZACKS

ASST. DEFENSE COOPERATION, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE'

LIEUTENANT COLONEL YEHEZKEL OUSHIA

MRS. SHIRLY OUSHIA *

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ITAI KARIN

MRS. EINAT KARIN

ASST. AIR ATTACHE

ITALY

EMBASSY OF ITALY

Chancery: 3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(EMBASSY 202-612-4400) (FAX 202-518-2151)

HIS EXCELLENCY GIOVANNI CASTELLANETA

MRS. LEILA CASTELLANETA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. STEFANO STEFANINI

MRS. STEPHANIE MC LARTY

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. MASSIMO AMBROSETTI

MRS. ELENA GIGLIOTTI VALENTINI ALVAREZ

COUNSELOR

MR. STEFANO BELTRAME

MRS. NICOLETTA POLLICE BELTRAME

COUNSELOR

MR. LUCA FERRARI

MRS. MARIACHIARA PASTORE FERRARI

COUNSELOR

MR. ALBERTO GALLUCCIO MRS.

INGHER WEI

COUNSELOR (JUSTICE AFFAIRS)

MR. INIGO LAMBERTINI

MRS. MARIA GRAZIA LAMBERTINI

COUNSELOR

MR. MARCO MANCINI

MRS. ROBERTA CARNOVALE

COUNSELOR

MR. ADRIANO MONTI

COUNSELOR

MR. GIUSEPPE PERRONE

COUNSELOR

MRS. CECILIA PICCIONI

COUNSELOR

MR. DANTE BRANDI

FIRST SECRETARY

MR. ANDREA CANEPARI

FIRST SECRETARY

MRS. SILVIA LIMONCINI

MR. MASSIMILIANO MAZZANTI

FIRST SECRETARY

MR. MASSIMILIANO MAZZANTI

MRS. SILVIA LIMONCINI

FIRST SECRETARY (ECONOMIC)

MR. CORRADO CANTATORE

MRS. LUIGIA GARZIA CANTATORE

ATTACHE

MR. VITTORIO DANIORE

MRS. RAFFAELLA QUERCI DANIORE

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. PAOLO DELLA QUERCIA

ATTACHE (ADMINISTRATIVE)

MR. ALBERTO DEVOTO

MRS. VALENTINA MARIA DEVOTO

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MR. GIORGIO EINAUDI

MRS. GRAZIA LOTTI EINAUDI

ATTACHE (SCIENTIFIC)

MS. MARINELLA FLAMINI

ATTACHE (CONSULAR)

MR. RINO GRADASSI

MRS. MARIA TRINCHIERI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MR. ROBERTO RENNA

MRS. DOMENICA PALMA RENNA

ATTACHE (HEAD OF ADMINISTRATION)

MR. PAOLO RESTUCCIA

MRS. CATERINA RESTUCCIA

ATTACHE (COMMUNICATIONS)

MR. LUIGI RINELLA

ATTACHE

MRS. ANTONELLA SOLDANO

ATTACHE (CONSULAR)

MR. FRANCESCO SPADAFORA

MRS. VALENTINA GIULIA BRUNO

ATTACHE (FINANCIAL)

MRS. MARIA TRINCHIERI

MR. RINO GRADASSI

ATTACHE (COMMERCIAL)

MRS. RITA VENTURELLI

ATTACHE (CULTURAL)

MR. CARLO VILLANACCI

MRS. CARLAMANNESE

ATTACHE (ECONOMIC)

BRIGADIER GENERAL MIRCO ZULIANI

MRS. CARLA PARIS ZULIANI

DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

BRIGADIER GENERAL PAOLO SERRA

MRS. ANTONELLA SERRA

MILITARY ATTACHE

CAPTAIN ALESSANDRO DI CAPUA

MRS. VINCENZA BERARDI DI CAPUA

NAVAL ATTACHE

COLONEL CLAUDIO SALERNO

MRS. ELENA SANDRA SALERNO *

AIR ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL GABRIELE TOSCANI DE COL

MRS. DANIELA TOSCANI DE COL

ASST. DEFENSE & DEFENSE COOPERATION ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ENRICO RINALDI

MRS. MARCELLA PELLECCHIA RINALDI

ASST. MILITARY ATTACHE

LIEUTENANT COMMANDER LORENZO POLISENO

MRS. BARBARA CECCHI POLISENO

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ALDO SPAGNOLINI

MRS. ROSA ESPOSITO SPAGNOLINI

ASST. AIR ATTACHE

AIR ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

COMMERICAL OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

CULTURAL ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

DEFENSE ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

ITALIAN CULTURAL INSTITUTE

2025 M STREET, NW, SUITE 610 20036

(OFFICE 202-223-9800) (FAX 202-223-1129)

MILITARY ATTACHE OFFICE

3000WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

NAVAL ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET 20008

(OFFICE 202-612-4400)

SCIENCE ATTACHE OFFICE

3000 WHITEHAVEN STREET, NW 20008

(OFFICE 202-612-4400)

JAMAICA

EMBASSY OF JAMAICA

Chancery: 1520 NEW HAMPSHIRE AVENUE, NW 20036

(EM BASSY 202-452-0660) (FAX 202-452-0081)

HIS EXCELLENCY GORDON VALENTINE SHIRLEY

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MRS. SHARON JOYCE MILLER

MR. NOEL FRANCIS ANTHONY MILLER

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MISS CYETH CYLONIA ALLISON DENTON

FIRST SECRETARY & CONSUL

MISS ARLENE MITZILYN BENNETT

ATTACHE

MS. SHERNETT BURTON

ATTACHE

MR. CLIFFORD CLINTON CHAMBERS

ATTACHE (SECURITY)

MRS. CHERYL ANGELA HAMILTON

ATTACHE

MRS. JANET ELSA MADDEN

MR. LESLIE RUEL JOSEPH MADDEN

ATTACHE

JAPAN

EMBASSY OF JAPAN

Chancery: 2520 MASSACHUSETTS AVENUE, NW 20008

(EMBASSY 202-238-6700) (FAX 202-328-2187)

HIS EXCELLENCY RYOZO KATO

MRS. HANAYO KATO

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. AKITAKA SAIKI

MINISTER (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. HIROAKI ISHII

MRS. NORIKO ISHII

MINISTER

MR. MASAFUMI ISHII

MRS. SAYOKO ISHII

MINISTER

MR. KIMIHIRO ISHIKANE

MRS. KAORU ISHIKANE

MINISTER

MR. MITSURU KITANO

MRS.YOSHIEKITANO

MINISTER

MR. TAKEHIKO NAKAO

MRS. ASAKO NAKAO

MINISTER

MR. HITOSHI NODA

MRS. CHIYOE NODA

MINISTER

MR. SATORU SATOH

MRS. REIKO SATO

MINISTER

MR. RINTARO TAMAKI

MRS. NATALIA TAMAKI

MINISTER (FINANCE)

MR. YUTAKAYOKOI

MRS. EIKOYOKOI

MINISTER

MR. TAKESHI AKAHORI

MRS. MICHIKO AKAHORI

COUNSELOR

MR. YASUOANDO

MRS. YUKO ANDO

COUNSELOR

MR. SACHIHIRO HAYASHI

MRS. NORIKO HAYASHI

COUNSELOR

MR. TOSHIAKI IGARASHI

MRS. SUMIKO IGARASHI

COUNSELOR & CONSUL

MR. AKIHIROINO

MRS. YUKIKOINO

COUNSELOR

MRS. MISAKO ITO

COUNSELOR

MR. YASUHIRO KAWAGUCHI

MRS. TOSHIE KAWAGUCHI

COUNSELOR

MR. YOSHIKI KOBAYASHI

MRS. SONOKO KOBAYASHI

COUNSELOR

MR. MINORU KOIKE

MRS. KEIKO KOIKE

COUNSELOR

MR. HIROKI MATSUMOTO

MRS. KIMIKO MATSUMOTO

COUNSELOR

MR. KOICHIRO NAKAMURA

MRS. KEIKO NAKAMURA

COUNSELOR (POLITICAL)

MR. HIROYUKI NAMAZU

MRS. MIKI NAMAZU

COUNSELOR

MR. SATOSHI NARA

MRS. MARIKO NARA

COUNSELOR

CAPTAIN TADATSUNE NISHIYAMA

COUNSELOR

MR. MASATAKA OKANO

MRS. YOSHINOOKANO

COUNSELOR

MR. HARUKA SAITO

MRS. KAORU SAITO

COUNSELOR

CAPTAIN MAKOTO SATO

COUNSELOR

MR. ATSUSHI TAKETANI

MRS. MAYUKO TAKETANI

COUNSELOR

MS. CHIYOKOTERANISHI

COUNSELOR

MR. MASAMI WATANABE

MRS. EMIKO WATANABE

COUNSELOR

MR. JUN YAMADA

MRS. SATOYO YAMADA

COUNSELOR (ECONOMIC)

MR. HIDEAKI YAMAZAKI

MRS. MASAKO YAMAZAKI

COUNSELOR

MR. SHIN YOKOYAMA

MRS. ATSUKO YOKOYAMA

COUNSELOR

MR. TOMOYUKI YOSHIDA

COUNSELOR

MR. TOSHINORI AKAGI

MRS. KANAE AKAGI

FIRST SECRETARY

MR. MOTOHISAANAI

MRS. MASAKO ANAI

FIRST SECRETARY

COLONEL TETSUYA ARAKI

FIRST SECRETARY

MR. TAKUMI FUKUDA

MRS. ATSUKO FUKUDA

FIRST SECRETARY

MR. KEIJI HATTORI

MRS. MIYUKI HATTORI

FIRST SECRETARY

MR. KEIICHI HIGUCHI

MRS. KAORI HIGUCHI

FIRST SECRETARY

MR. NAOKI HIKOTA

FIRST SECRETARY

MR. HIROMITSU HINO

FIRST SECRETARY

MR. HIDETOSHI IIJIMA

MRS. CHIKAKO IIJIMA

FIRST SECRETARY

CAPTAIN TAKAHIRO ISHIBASHI

FIRST SECRETARY

MR. HIROSHI ITO

FIRST SECRETARY

MR. MASAAKI KANAI

MRS.YOSHI KANAI

FIRST SECRETARY

MR. NOBORU KAWAMOTO

MRS. AKIKO KAWAMOTO

FIRST SECRETARY

MR. YUKINOBU KOBAYASHI

MRS. SATSUKO KOBAYASHI

FIRST SECRETARY

MR. YASUJI KOMIYAMA

FIRST SECRETARY

MR. MASASHI KOMURASAKI

FIRST SECRETARY

MR. KOHEI MASUZAWA

FIRST SECRETARY & CONSUL

MR. TAISUKE MIBAE

MRS. SACHI MIBAE

FIRST SECRETARY

MR. YOICHI MIKAMI

MRS. KUMI MIKAMI

FIRST SECRETARY

MR. OSAMU MIZUI

MRS. YUKIEMIZUI

FIRST SECRETARY

MR. MASAHIROMORI

FIRST SECRETARY

MR. TADAATSU MORI

MRS. SAORI MORI

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL SHOJI MUTO

FIRST SECRETARY

MR. KENJI NAGANUMA

MRS. HIROKO NAGANUMA

FIRST SECRETARY

MR. MASAAKI NISHIJO

MRS. YUKARI NISHIJO

FIRST SECRETARY

MR. TOSHIOODAGIRI

MRS. MARI ODAGIRI

FIRST SECRETARY

MR. TETSUYA OTSURU

MRS. TOMOKO OTSURU

FIRST SECRETARY

MR. TAKEHIRO SHIMADA

MRS. HARUKO SHIMADA

FIRST SECRETARY

MR. HIROAKI SHINOHARA

MRS. KYOKO SHINOHARA

FIRST SECRETARY

MR. GORO SUGIZAKI

MRS. YUKO SUGIZAKI

FIRST SECRETARY

LIEUTENANT COLONEL CHISAKA SUZUKI

FIRST SECRETARY

MR. RYOHEI TAKAI

MRS. MASAMI TAKAI

FIRST SECRETARY

MR. KAZUHITO TAKENAKA

MRS. RYOKO TAKENAKA

FIRST SECRETARY

MR. SHUICHI TAKETSUGU

MRS. KIMIKO TAKETSUGU

FIRST SECRETARY

MR. JINTANAKA

MRS. ATSUKO TANAKA

FIRST SECRETARY

MR. HIROKI TERADA

FIRST SECRETARY

MR. MASAHIRO TERAMOTO

MRS. YUMIKO TERAMOTO

FIRST SECRETARY

CAPTAIN TOSHIHIKO TERAO

FIRST SECRETARY

MR. HIDETOSHI TOGAWA

MRS. YOKO TOGAWA

FIRST SECRETARY

MR. YOSHIMITSU YAMAUCHI

MRS. MISAKO YAMAUCHI

FIRST SECRETARY

MR. TETSUYAABE

MRS. TERUMI ABE

SECOND SECRETARY

MR. YASUYUKI EBATA

MRS. MASAYO EBATA

SECOND SECRETARY

MS. KAZUE FUJIMOTO

SECOND SECRETARY

MR. HIDEAKI FURUNO

SECOND SECRETARY

MR. HIROAKI ICHIBA

SECOND SECRETARY

MR. REN ITO

SECOND SECRETARY

MR. SHU KAJITA

SECOND SECRETARY

MR. NOBUMITSU KAMIO

SECOND SECRETARY

MR. YUSUKE KANAZAWA

SECOND SECRETARY

MR. KAZUNARI KOTAKE

MRS. MARI KOTAKE

SECOND SECRETARY

MISS MAYUMI KOYAMA

SECOND SECRETARY

MR. AKIRA KUWAYAMA

MRS. MICHIKO KUWAYAMA

SECOND SECRETARY

MR. YUICHI NAKAI

MRS. SHIHO NAKAI

SECOND SECRETARY

MR. TAKAHIRO NONAKA

MRS. NOBUKO NONAKA

SECOND SECRETARY

MISS KEIKO OSATO

SECOND SECRETARY

MS. HIROMI OTSUKI

SECOND SECRETARY

MR. KAZUHIKO SHIMIZU

SECOND SECRETARY

MR. YASUHIKO SUGITA

MRS. JUNKO SUGITA

SECOND SECRETARY

MR. NOBUTAKA TAKEDA

MRS. NOBUKOTAKEDA

SECOND SECRETARY

MR. HIROSHI TANIGUCHI

MRS. KEIKO TANIGUCHI

SECOND SECRETARY

MR. YASUTOSHI TANIMOTO

SECOND SECRETARY & VICE CONSUL

MR. YUDAI UENO

SECOND SECRETARY

MR. TAKESHI MUGURUMA

THIRD SECRETARY

MR. GO MUROMOTO

THIRD SECRETARY

MISS YUKIE NAKANO

THIRD SECRETARY

MR. SATORU NISHIMURA

THIRD SECRETARY

MR. MASAAKI SAITO

THIRD SECRETARY

MR. KOJI TANEMURA

THIRD SECRETARY

MR. MASANORI FUJITA

MRS. YUKO FUJITA

ATTACHE

MISS RIEKO FUKAMIYA

ATTACHE

MR. HIDEAKI HARADA

MRS. KATSURA HARADA

ATTACHE

MR. DAISUKE HASHIMOTO

MRS. MAKI HASHIMOTO

ATTACHE

MR. YUTAKA HIRAREN

MRS. TONAKO HIRAREN

ATTACHE

MISS MIKI KAWAGUCHI

ATTACHE

MR. SUGURU KAWASAKI

MS. TOMOKO KAWASAKI

ATTACHE

MRS. KAORI KAWAUCHI

ATTACHE

MR. TAKAHIRO KUMAGAE

ATTACHE

MR. TOMOTAKA OKUGO

MRS. KYOKO OKUGO

ATTACHE

MR. MASAHIROSATO

MRS. SHIKO SATO

ATTACHE

MS. SHIHO SATO

ATTACHE

MR. SUGURU URAKAWA

ATTACHE

MR. SHOZO USHIJIMA

ATTACHE

MS. AKI USHIYAMA

ATTACHE

REAR ADMIRAL MASANORI YOSHIDA

MRS. MIKI YOSHIDA

DEFENSE & NAVAL ATTACHE

COLONEL TOMOFUSA HARADA MRS. MASAMI

HARADA

MILITARY ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

COLONEL KOJI HIRATSUKA

MRS.YOSHIEHIRATSUKA

AIR ATTACHE & ASST. DEFENSE ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL SEI MITOH

MRS. SATSUKI MITOH

ASST. MILITARY ATTACHE

COMMANDER MOTOTAKA HOGAKI

MRS. EMI HOGAKI

ASST. NAVAL ATTACHE

LIEUTENANT COLONEL ICHIRO SATO

MRS. YUKIKO SATO

ASST. AIR ATTACHE

CHANCERY ANNEX

1155 31ST STREET, NW 20036

(OFFICE 202-238-6900) (FAX 202-822-6524)

JORDAN

EMBASSY OF HASHEMITE KINGDOM OF JORDAN

Chancery: 3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(EMBASSY 202-966-2664) (FAX 202-966-3110)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE ZEID RAAD ZEID AL HUSSEIN

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS SARAH ZEID *

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. JAFAR ABED A. HASSAN

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE TALAL BIN MOHAMMED

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS GHIDA TALAL

MINISTER

HER ROYAL HIGHNESS PRINCESS GHIDA TALAL

HIS ROYAL HIGHNESS PRINCE TALAL BIN MOHAMMED

COUNSELOR

MR. WALID ABDEL RAHMAN J. AL HADID

MRS. AMANY AHMAD ABU TALEB

FIRST SECRETARY

MR. SAMER ANTON NABER

FIRST SECRETARY

MR. SAMER A. DABBAS

MS. ABEER GHAZI JARRAR

SECOND SECRETARY

MISS DANA YAHIA MOHAMMAD KHRIES

THIRD SECRETARY (CONSULAR)

MISS ABIR THEEB MAHMOUD MUHAISEN

THIRD SECRETARY

MS. MERISSA MOHD ALI IBRAHIM KHURMA

ATTACHE (PRESS)

BRIGADIER GENERAL AHMAD SARHAN AHMAD AL FAQIH

MRS. HAYA FEKRY SAD ALDEEN AL MUFTI

DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

COLONEL BASHIR HOLO MAHD KHASAWNEH

MRS. MAHA MOHAMMAD MUFLEH AYOUB

ASST. DEFENSE, MILITARY, NAVAL & AIR ATTACHE

INFORMATION BUREAU

3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-966-1009) (FAX 202-667-0777)

MILITARY, AIR AND NAVAL ATTACHE OFFICE

3504 INTERNATIONAL DRIVE, NW 20008

(OFFICE 202-966-1009)

KAZAKHSTAN

EMBASSY OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN

Chancery: 1401 16TH STREET, NW 20036

(EMBASSY 202-232-5488) (FAX 202-232-5845)

HIS EXCELLENCY KANAT B. SAUDABAYEV

MRS. KULLIKHAN B. SAUDABAYEVA

AMBASSADOR EXTRAORDINARY & PLENIPOTENTIARY

MR. TALGAT G. KALIYEV

MRS. ASSEL E. KALIYEVA

COUNSELOR (DEPUTY CHIEF OF MISSION)

MR. TOLEUGAZY M. ABZHANOV

COUNSELOR

MRS. MAINYURA S. MURZAMADIYEVA

MR. BAKHYTZHAN K. MURZAMADIYEV

COUNSELOR

MR. ASKAR S. TAZHIYEV

MRS. MAIYA S. TAZHIYEVA

COUNSELOR

MR. ZHUNUS K. YERGALIYEV

MRS. TATYANA A. YERGALIYEVA

COUNSELOR

MR. ROMAN Y. VASSILENKO

MRS. LYUDMILA A. VASSILENKO

FIRST SECRETARY

MS. AIGUL N. MOLDABEKOVA

SECOND SECRETARY

MR. AIBEKK. NURBALIN

MRS. ZHANEL G. NURBALINA

SECOND SECRETARY

MR. GALIMZHAN B. NURMAGAMBETOV

MRS. MARZHAN B. NURMAGAMBETOVA

SECOND SECRETARY

MR.SAMATZHANABAY

MRS. MANSHUKZHANABAYEVA

SECOND SECRETARY

MR. BOLAT S. TEMIRBAYEV

THIRD SECRETARY

MR. AMIR K. BASHBAYEV

MRS. GULNAR S. SOLTANBAYEVA

ATTACHE

MR. JANIBEK BEKTEMISOV

ATTACHE

COLONEL ASSYLBEK A. MENDYGALIYEV

MRS. RAUSHAN K. MENDYGALIYEVA

DEFENSE, MILITARY & AIR ATTACHE

CAPTAIN ZHANDOS ZHAKSYLYKULY USHKEMPIROV

MRS. AIGUL SEIDIKASYMOVNA BAIBEKOVA

ASST. DEFENSE & MILITARY ATTACHE

CONSULAR SECTION

1401 16TH STREET, NW 20036

(OFFICE 202-232-5488) (FAX 202-232-3541)

COPYRIGHT 2007 U.S. Department of State
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2007 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 Reader Opinion

Title:

Comment:



 

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Publication:Diplomatic List
Article Type:List
Geographic Code:1USA
Date:Mar 22, 2007
Words:17743
Previous Article:Preface.
Next Article:Kenya-Zimbabwe.
Topics:



Related Articles
Afghan pugilists leave for Kazakhstan.
Rice pursues Afghan stability in Central Asia
Rice pursues Afghan stability in Central Asia
Rice hails Kazakhstan ties amid Afghan, Georgia concerns
Rice pursues Afghan stability in Central Asia
Rice hails Kazakhstan ties amid Afghan, Georgia concerns
Rice pursues Afghan stability in Central Asia
Rice hails Kazakhstan ties amid Afghan, Georgia concerns
Kazakhstan approves US Afghanistan transit
Kazakhstan helps out US on Afghanistan

Terms of use | Copyright © 2014 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters