Printer Friendly

2011-2012 MTNA student competitions national finalists.

EAST CENTRAL DIVISION

Elementary Composition: Daniel Cho, Michigan; Pam Peng Chen, teacher

Junior Composition: Sidney Raabe, Ohio; Nancy Bachus, teacher

Senior Composition: Jonas Tarm, Illinois; Matt Hagle, teacher

Young Artist Composition: Kenji Kuriyama, Indiana; Don Freund, teacher

Junior Piano: Ryan Jannak-Huang, Illinois; Brenda Huang, teacher

Junior String: Sung Moon Park, Indiana; Susan Moses, teacher

Senior Brass: Grant Jameson, Ohio; David Zerkel, teacher

Senior Piano: Jiyuan Grace Zhang, Michigan; Thomas Lymenstull, teacher

Senior Piano Duet: Iris Jang/Brook Zhang, Ohio; Nina Polonsky, teacher

Senior String: Emily Camras, Illinois; Tanya Carey, teacher

Senior Voice: Emily Pogorelc, Wisconsin; Helen Ceci, teacher

Senior Woodwind: Jordan Lulloff, Michigan; Joseph Lulloff, teacher

Young Artist Brass: Daniel Turchyn, Michigan; Kenneth Kroesche, teacher *

Young Artist Brass: Kevin Fairbairn, Ohio, William Mathis, teacher **

Young Artist Piano: Jeannette Fang, Michigan; Logan Skelton, teacher

Young Artist String: YooBin Lee, Ohio; Matthew Daline, teacher

Young Artist Voice: Molly Bock Oliver, Indiana; Samuel Savage, teacher

Young Artist Woodwind: Phil Pierick, Illinois; Debra Richtmeyer, teacher

Chamber Music String: University of Illinois at Urbana-Champaign, Anasazi String Quartet, Illinois

Veronica Pigeon, violin

Amanda Ramey, violin

Kelly Moore, viola

Samuel Araya, cello

Brandon Vamos, coach

Chamber Music Wind: University of Illinois at Urbana-Champaign, Cerulean Saxophone Quartet, Illinois

Phil Pierick, soprano saxophone

Ben Kenis, alto saxophone

Drew Whiting, tenor saxophone

Jesse Dochnahl, baritone saxophone

Debra Richtmeyer, coach

EASTERN DIVISION

Elementary Composition: Noam Makover, Rhode Island; Eliane Aberdam, teacher

Junior Composition: Calvin Lu, New Jersey; Felicia Ruffman, teacher

Senior Composition: Jaehyuck Choi, Massachusetts; Whitman Brown, teacher

Young Artist Composition: Danielle Galler Rabinowitz, Massachusetts; Alla Cohen, teacher

Junior Piano: Annling Wang, Connecticut; Svitlana Fiorito, teacher

Junior String: Mitsuru Yonezaki, Massachusetts; Fudeko Takahashi, teacher

Junior Woodwind: Stephanie Pizza, New York; Wendy Stern, teacher

Senior Piano: Yijia Wang, New York; Victoria Mushkatkol, teacher

Senior Piano Duet: Antonia Stabile/Niki Hua, District of Columbia; Nancy Breth, teacher

Senior String: Inori Sakai, Pennsylvania; Hong-Guang Jia, teacher

Senior Voice: Aaron G. Bigeleisen, New York; Robert Swensen, teacher

Senior Woodwind: Gwang-Yee Jessica Hu, New Jersey; Joseph Lu, teacher

Young Artist Brass: Daniel Kerstetter, New Jersey; William Hess, teacher

Young Artist Piano: Yi-Yang Chen, New York; Douglas Humpherys, teacher

Young Artist String: Margaret Womack, New York; Steven Doane, teacher

Young Artist Voice: Tia Price, West Virginia; Lillian Long, teacher

Young Artist Woodwind: Matthew Evans, New York; Chien-Kwan Lin, teacher

Chamber Music Wind: Hartt School of Music, Ineo Saxophone Quartet, Connecticut

Joseph Abad, soprano saxophone

Andrew Barnhart, alto saxophone

Max Schwimmer, tenor saxophone

Andrew Studenski, baritone saxophone

Carrie Koffman, coach

NORTHWEST DIVISION

Elementary Composition: Jake Lee, Washington; Sharon Van Valin, teacher

Junior Composition: Edison Tsai, Oregon; Gary Noland, teacher

Senior Composition: Benjamin Davis, Washington; Sharon Van Valin, teacher

Young Artist Composition: Ben Murphy, Montana; Lee Heuermann, teacher

Junior Piano: Shannon Cassady, Washington; Sasha Starcevich, teacher

Junior String: Yun Teng, Oregon; Kathryn Gray, teacher

Junior Woodwind: Elise Kim, Washington; Bonnie Blanchard, teacher

Senior Brass: Andy Abel, Washington; Chris Olka, teacher

Senior Piano: Sun Chang, Washington; Peter Mack, teacher

Senior Piano Duet: Millicent Thomas McFall/Toni Liu McFall, Washington; Peter Mack, teacher

Senior String: Nicole Oswald, Idaho; Craig Purdy, teacher

Senior Voice: Keith Meline, Washington; Reginald Unterseher, teacher

Senior Woodwind: Miguel Gomez, Oregon; Lanetta Paul, teacher

Young Artist Brass: Jacob Mecham, Idaho; Bryce Mecham, teacher

Young Artist Piano: Yang Hong, Wyoming; Theresa Bogard, teacher

Young Artist String: Grace Youn, Washington; Maria Sampen, teacher

Young Artist Voice: Jesse Nordstrom, Washington; Sandra Glover, teacher

Young Artist Woodwind: Nicholas Allington, Wyoming; Scott Turpen, teacher

Chamber Music String: Central Washington University, Trio Mundana, Washington

Jeremy DesChane, piano

Vanessa Moss, violin

Brooke Scholl, cello

Carrie Rehkopf, coach

Chamber Music Wind: University of Puget Sound, Puget Sound Quartet, Washington

Joseph Bozich, soprano saxophone

Jamie Rottle, alto saxophone

Chase Nicholson, tenor saxophone

Chet Baughman, baritone saxophone

Fred Winkler, coach

SOUTH CENTRAL DIVISION

Elementary Composition: Nathaniel Parker, Oklahoma; Greg Fisher, teacher

Junior Composition: Chung Hon Michael Cheng, Texas; Ann Rivers Witherspoon, teacher

Senior Composition: Christopher Poovey, Texas; Tamy Christ, teacher

Young Artist Composition: Michael Pepper, Louisiana; Barbara Jazwinski, teacher

Junior Piano: Patrick Pan, Texas; John Weems, teacher

Junior String: Neil Nathan, Louisiana; Kristina Vaska-Haas, teacher

Junior Woodwind: Minkang Shon, Texas; Monica Song, teacher

Senior Brass: Daniel Hawkins, Texas; Charles Gavin, teacher

Senior Piano: Aaron Kurz, Texas; Carol Leone, teacher

Senior Piano Duet: Gordon Kwong/Denise Kwong, Texas; John Weems, teacher

Senior String: Stephen Xi, Texas; Ronald Neal, teacher

Senior Voice: Malcolm Payne, Jr., Arkansas; Shawn McCracken, teacher

Senior Woodwind: Crystal Kim, Texas; Monica Song, teacher

Young Artist Brass: Bradley Caliva, Texas; Kevin Wass, teacher

Young Artist Piano: Mikhail Berestnev, Texas; Tamas Ungar, teacher

Young Artist String: Gilson Filho, Louisiana; James Alexander, teacher

Young Artist Voice: Bille Bruley, Texas; Robert Best, teacher

Young Artist Woodwind: Tzuying Huang, Texas; Nathan Williams, teacher

Chamber Music String: Rice University, Trio dell'anima, Texas

Andrew Focks, piano

Rachel Shepard, violin

Ariana Nelson, cello

Brian Connelly, coach

Chamber Music Wind: Oklahoma State University, Kwadrat Quartet, Oklahoma

Ryan Gartner, soprano saxophone

Judyta Murzyn, alto saxophone

Curren Myers, tenor saxophone

Kaylee Christensen, baritone saxophone

Jeffrey Loeffert, coach

SOUTHERN DIVISION

Elementary Composition: Clara Nguyen, Florida; Donald Waxman, teacher

Junior Composition: Vaibhav Mohanty, South Carolina; Barbara Manaker, teacher

Senior Composition: Colin Laursen, North Carolina; Julie Harris, teacher

Young Artist Composition: Elizabeth Kowalski, North Carolina; James B. Douglass, teacher

Junior Piano: Evelyn Mo, Virginia; Thomas Mastroianni, teacher

Junior String: Cameron Lugo, South Carolina; Thomas Joiner, teacher

Junior Woodwind: Emma Resmini, Virginia; Alice Weinreb, teacher

Senior Brass: Ed Gunther, North Carolina; Timothy Altman, teacher

Senior Piano: Taide Ding, Mississippi; Ian Hominick, teacher

Senior Piano Duet: Richard Wan/Eric Wan, Georgia; Lois Finlay, teacher

Senior String: Brian Hong, Virginia; June Huang, teacher

Senior Voice: Lauren Goldfuss, Georgia; Dian Lawler-Johnson, teacher

Senior Woodwind: Megan McKinney, Tennessee; Jessica Dunnavant, teacher

Young Artist Brass: David McLemore, Georgia; David Zerkel, teacher

Young Artist Piano: Jasmin Lee, Virginia; Bradford Gowen, teacher

Young Artist String: Caroline Cox, North Carolina; Ara Gregorian, teacher

Young Artist Voice: Trey Smagur, Georgia; Yuell (Chuck) Chandler, teacher

Young Artist Woodwind: Kathryne Salo, Tennessee; Shelley Binder, teacher

Chamber Music String: Lipscomb University, Avalon Trio, Tennessee

Julian Calvin, piano

Joel Campbell, violin

Kenneth Coca, cello

Jerome Reed, coach

Chamber Music Wind: Shenandoah University, Nova Trio, Virginia

Eugene Sidorov, oboe

Benjamin Peck, bassoon

Eric Waggoner, piano

Ryan Romine, coach

SOUTHWEST DIVISION

Elementary Composition: Nathan Chu, California; Su-Shing Chiu, teacher

Junior Composition: Nicholas Wu, California; Su-Shing Chiu, teacher

Senior Composition: Anthony Constantino, Arizona; Kim Hayashi, teacher

Young Artist Composition: Joseph Y. Chang, California; Suzanne Wong, teacher

Junior Piano: Katrina Jia, Arizona; Fei Xu, teacher

Junior String: Jeremy Tai, California; Jonathan Koh, teacher

Junior Woodwind: Tiffany Chang, California; Esther Landau, teacher

Senior Piano: Hugo Kitano, California; Hans Boepple, teacher

Senior Piano Duet: Stephanie Aston/Maggie Whatcott, Utah; Yu-Jane Yang, teacher

Senior String: Jeanelle Brierley, Arizona; Susanne Rothaar, teacher

Senior Voice: Jesse Briggs, Nevada; Katharine DeBoer, teacher

Senior Woodwind: Catherine Winters, Utah; Elizabeth Weissman, teacher

Young Artist Brass: Andrew Wilson, Utah; Matt Moore, teacher

Young Artist Piano: Brandon Lee, Utah; Gary Amano, teacher

Young Artist String: Mosa Tsay, California; Jonathan Koh, teacher

Young Artist Voice: Nicole Dzadek, Nevada; Katharine DeBoer, teacher

Young Artist Woodwind: Jonathan Wintringham, Arizona; Timothy McAllister, teacher

Chamber Music (Wind): Arizona State University, Trikaya, Arizona

Jonathan Wintringham, saxophone

Jeffrey Siegfried, saxophone

David Hughes, piano

Timothy McAllister, coach

WEST CENTRAL DIVISION

Elementary Composition: Daniel Chang, Minnesota; Dorothy Sandquist, teacher

Junior Composition: Derek Hartman, Minnesota; Sarah Miller, teacher

Senior Composition: Lydia O'Keefe, Nebraska; Regina Carnazzo, teacher

Young Artist Composition: Stephanie Berg, Missouri; Thomas McKenney, teacher

Junior Piano: Chaeyoung Park, Kansas; Jack Winerock/Scott McBride Smith, teachers

Junior String: Jason Shu, Minnesota; Sally O'Reilly, teacher

Junior Woodwind: Frank Deng, Nebraska; Paul Parker, teacher

Senior Piano: Chelsea Wang, Iowa; Ksenia Nosikova, teacher

Senior Piano Duet: Annie Zhang/Rebecca Zhang, Kansas; David Tauscher, teacher

Senior String: Nadia Maudhoo, Nebraska; Anne Nagosky, teacher

Senior Voice: Garreth Soto, South Dakota; Judith Schreck, teacher

Senior Woodwind: Bentley Bergstrom, Missouri; Leo Saguiguit, teacher

Young Artist Brass: Michael Cooper, Kansas; Paul Stevens, teacher

Young Artist Piano: Inge Buniardi, Kansas; Steven Spooner, teacher

Young Artist String: Ryan Hardcastle, Missouri; David Hays, teacher

Young Artist Voice: Leah Grace Walters, North Dakota; Bruce Southard, teacher

Young Artist Woodwind: Nathan B. Bogert, Iowa; Kenneth Tse, teacher

Chamber Music String: Missouri State University, White String Quartet, Missouri

Xiao Hu, violin

Yajing Zhang, violin

Ryan Hardcastle, viola

Matthew Price, cello

David Hays, coach

Chamber Music Wind: University of Iowa, Harmonia, Iowa

Nathan B. Bogert, soprano saxophone

Kaelah Caldwell, alto saxophone

John Hallberg, tenor saxophone

James Skretta, baritone saxophone

Kenneth Tse, coach

* Not competing at the national finals.

** Alternate competing at the national finals.
COPYRIGHT 2012 Music Teachers National Association, Inc.
No portion of this article can be reproduced without the express written permission from the copyright holder.
Copyright 2012 Gale, Cengage Learning. All rights reserved.

 Reader Opinion

Title:

Comment:



 

Article Details
Printer friendly Cite/link Email Feedback
Title Annotation:Music Teachers National Association
Publication:American Music Teacher
Article Type:List
Geographic Code:1USA
Date:Apr 1, 2012
Words:1421
Previous Article:Foundation fund.
Next Article:Random access: help! I can't figure out my technology!
Topics:

Terms of use | Copyright © 2014 Farlex, Inc. | Feedback | For webmasters